TÜRKLƏR SÜLH İSTƏYİR
Məsut ülkər: "Türkiyə səmimi şəkildə arzulayır ki, suriya xalqı qonşu, müsəlman ölkəsi kimi, gələcəyini özü seçsin"
Suriya HHM qüvvələrinin Türkiyə təyyarəsini vurmasından sonra iki ölkə arasında gərginləşmiş münasibətlər, görünür, tezliklə qaydaya düşməyəcək. Bu baxımdan, Türkiyənin NATO-dakı müttəfiqlərinin məsələ ilə bağlı mövqeyi çox əhəmiyyətlidir. Hadisələr necə inkişaf edəcək? Bütün bunlar haqda suallarımızı tanınmış türkiyəli politoloq, hərbi və strateji məsələlər üzrə mütəxəssis cənab Məsut ÜLKƏRƏ yönəltdik.
- Suriyanın beynəlxalq hava məkanında Türkiyə təyyarəsini vurmasından sonra, regionda müəyyən gərginlik yaranıb. Fikrinizcə, bu insidentin konkret nəticələri nədən ibarət ola bilər?
- Suriya beynəlxalq hava məkanında Türkiyə təyyarəsini vurmaqla, ilk növbədə, təcavüzkar mövqeyini nümayiş etdirib. Güman ki, o, bununla başda qonşu və qardaş Türkiyə olmaqla, dünya ictimaiyyətinin insanlıq əleyhinə cinayət və qətllərlə bağlı Dəməşqə ünvanladığı bitib-tükənməyən ittihamlara, məsələnin dərhal Suriya xalqının istəyinə uyğun çözülməsi haqda tələblərə cavab verməyə çalışıb. Bundan başqa, qonşu ölkədə mülki şəxslərə qarşı qətliamın davam etməsi başda Türkiyə və "Suriyanın dostları" qrupu olmaqla, dünya ictimaiyyətinin Suriyaya müdaxilə haqda düşünməsinə şərait yaradıb. Suriya mövqeyindən və hərbi əməliyyatlardan imtina etməməklə praktiki olaraq özü dünya ictimaiyyətinə problemin həllinin axtarılmasını təklif edir. Bundan başqa, Türkiyənin regiondakı nüfuzunun zəifləməsində maraqlı olan fəal oyunçular onun buradakı mövqeyini zəiflətməyə, iki ölkə arasında münasibətləri korlamağa çalışır.
Digər tərəfdən, Suriyadakı totalitar rejim Türkiyə təyyarəsini hədəfə götürməklə əməllərinin üzərini örtməyə, daxili ictimai rəyə kənar düşmən obrazı yaratmaqla təsir göstərməyə çalışır. Məqsəd isə daxildə sərt siyasətin və kütləvi qırğınların davam etdirilməsinə nail olmaqdır.
- Türkiyənin NATO-dakı müttəfiqləri, o cümlədən ABŞ Ankaranın müdafiəsinə qalxıb. Bunu Suriyaya hərbi müdaxilə məqsədilə NATO tərəfindən ortaya atılmış bəhanə kimi qiymətləndirmək olarmı?
- Hər şeydən əvvəl Türkiyə NATO-nun üzvüdür. NATO Nizamnaməsinin 5-ci maddəsinə əsasən, alyansa üzv olan istənilən dövlətə hücum onun digər üzvlərinə də hücum sayılır. Prinsipcə bu, Suriyaya hərbi müdaxilə üçün kifayətdir. Amma qeyd etdiyim maddə təyyarə vurulmasını ABŞ və NATO tərəfindən hər hansı ölkəyə müharibə elan edilməsi üçün əsas saymır. Buna rəğmən NATO-nun dəstəyini almış Türkiyə baş verənlərə görə "günahkarları cavablandırmağa hazır olduğunu" bəyan edib. NATO öz növbəsində vəziyyəti Türkiyə ilə Suriya arasında böhran kimi qiymətləndirməyə çalışır. Beləliklə, mən bunu Suriyaya hücum üçün bəhanə saymıram. Türkiyə bütün dünyaya bəyan edib ki, Suriyaya qarşı müharibəyə başlamaq niyyətində deyil. Amma o, beynəlxalq hüquqlarından istifadə edərək, dünya ictimaiyyətinin fikrinə əsaslanaraq mübarizəsini aparacaq. Ankara eyni zamanda baş verənlərə görə rəsmən üzr istənilməsini və Suriyanın kompensasiya ödəməsini də gözləyir.
- Suriya ona ünvanlanmış bütün ittihamları rədd edir. Xatırlayırsınızsa, Suriyanın baş müftisi ölkəsində islahatların aparıldığını, Qərbin isə regionda islamın kökünü kəsməyə çalışdığını bəyan edib. O, iddia edir ki, Qətər və Səudiyyə Ərəbistanı Suriyadan sonra Qərbin növbəti hədəfləri olacaq. Fikrinizcə, Bəşər Əsədin xarici qüvvələrin Suriyanın parçalanmasında maraqlı olması haqda fikirləri nə qədər doğrudur?
- İlk növbədə, bütün dünya Suriyadan öz xalqına qarşı zorakılığa, qəddarlığa son qoyulmasını tələb edir. Qərbin regionla münasibətləri və "ərəb  baharı" ilə bağlı yaranmış vəziyyətə nəzər salsaq, Qərbin əvvəlcə zorakılığı önləməyə və xalqın inamını itirmiş təriqətçi və sərt Əsəd rejiminin hakimiyyətdən getməsinə çalışdığını görmək çətin deyil. Əlbəttə ki, Qərb bu regiondakı kralların və diktatorların xalqların arzuladığı sistemlərlə əvəzlənməsini istəyir. Burada problem yalnız Əsəddə deyil, həm də ondadır ki, ölkəni totalitar düşüncə və zorakılıqla idarə etmək mümkün deyil. Qətər və Səudiyyə Ərəbistanında analoji hadisələr yaşanarsa, Qərb orada da baş verənlərə müdaxilə etməyə çalışacaq. Öz xalqına qarşı zorakılıq və qəddarlıqlara son qoyulmasının, Suriyada demokrtik rejimin qurulmasının vaxtıdır. Bu məsələ yalnız Qərbi yox, bütün dünyanı narahat edir. Dünya artıq onların hər şeyə icazəsi olduğunu düşünən insanların dünyası deyil.
- Hazırda Suriyada cərəyan edən və gələcəkdə də baş verə biləcək hadisələr Türkiyənin özünə necə təsir göstərə bilər?
- Türkiyə səmimi olaraq arzulayır ki, Suriya xalqı, qonşu, müsəlman ölkəsi kimi, öz gələcəyini özü seçsin. O bunu yalnız Suriya üçün yox, digər dövlətlər üçün də arzulayır. Türkiyə anlayır ki, zorakılıq üzərində qurulanlar gec və ya tez dağılacaq. Türkiyə hər zaman  Suriya xalqının yanındadır və əmindir ki, demokratikləşmə, inkişaf, sabitlik, dost və qardaş Suriya ilə etibarlı mehriban qonşuluq münasibətləri Əsəd rejimi ilə bir araya sığmır. Orada baş verəcək istənilən müsbət dəyişiklik Türkiyəni sevindirəcək və o, Suriya xalqına dəstəyini davam etdirəcək. Çünki regionun sabitlik və təhlükəsizliyə ehtiyacı olduğuna inanır.
- Türkiyənin regiondakı nüfuzunun zəifləməsində maraqlı olan qüvvələr hansılardır?
- Türkiyənin son illərdəki iqtisadi, sosial və diplomatik nailiyyətləri onu cəlbedici ölkəyə çevirib. Türkiyə ümumi layihələrin mümkün qədər tez reallaşdırılmasını, Xəzər və Aralıq dənizi regionlarındakı qardaş ölkələrlə, sabit Balkan və Yaxın Şərd dövlətlərilə birlikdə inkişaf etməyi arzulayır.

Месут Улькер: «Турция искренне желает, чтобы сирийский народ сам выбирал свое будущее как родственная, соседняя и мусульманская страна»
Накал страстей между двумя странами после сбитого сирийскими ПВО турецкого военного самолета, похоже, остынет не так быстро. В этом контексте весьма значительна позиция по данному вопросу союзников Турции по НАТО.  Как будут развиваться события в дальнейшем? Обо всем этом мы попросили поделиться своим мнением известного турецкого политолога, специалиста по военным и стратегическим вопросам господина Месута УЛЬКЕРА.
- После сбитого Сирией в международном воздушном пространстве турецкого самолета в регионе возникла определенная напряженность. Какими, по-вашему, будут конкретные последствия инцидента?
- Cбив турецкий самолет в международном воздушном пространстве, Сирия в первую очередь показала свою агрессивную позицию. Вероятно, таким образом она хотела дать ответ на неоднократные обвинения мирового сообщества во главе с соседней и братской Турцией в массовых убийствах и преступлениях против человечности в Сирии и требования немедленного решения этого вопроса в соответствии с чаяниями сирийского народа. Тем не менее в связи с непрекращающейся бойней гражданского населения на территории соседнего государства мировая общественность во главе с Турцией и группой "Друзья  Сирии" начала задумываться о вмешательстве. Не отказываясь от своей позиции и военных действий, Сирия практически сама предлагает международному  сообществу поиск решения данной проблемы. Кроме того, активные игроки, заинтересованные в ослаблении влияния Турции в регионе, пытаются ослабить ее позиции здесь и дестабилизировать обстановку, натравив Турцию на Сирию.
С другой стороны, тоталитарный режим Сирии, выбрав целью турецкий самолет,  пытается прикрыть свои деяния и повлиять на внутреннее общественное мнение через формирование образа внешнего врага, чтобы продолжить внутреннюю жесткую политику и массовые убийства.
- Союзники Турции по НАТО, и США в частности, выступили в защиту Турции. Можно ли сказать, что это предлог, инициированный НАТО для вторжения в Сирию?
- Прежде всего Турция является членом НАТО. В соответствии с        5-м пунктом Устава НАТО нападение на любую страну - члена НАТО считается нападением и на других членов Альянса. В принципе этого достаточно, чтобы служить основанием для вторжения в Сирию. Однако упомянутый пункт не предусматривает сбитый самолет в качестве основания для объявления войны со стороны США и НАТО. Тем не менее Турция, заручившись поддержкой НАТО, заявила о своей готовности "заставить виновных держать ответ" за это. НАТО в свою очередь оценивает ситуацию как кризис между Турцией и Сирией. Таким образом, я не считаю это поводом для нападения на Сирию. Турция заявила всему миру о том, что не начнет войну против Сирии, но, воспользовавшись своим международным правом и опираясь на мнение мирового сообщества, будет вести борьбу. При этом ожидает признания содеянного, официального извинения и выплаты компенсации со стороны Сирии.
- Сирия опровергает все обвинения в свой адрес. Если вы помните, главный муфтий Сирии сказал, что в его стране реализуются реформы, а Запад желает искоренить ислам в регионе. Он также утверждает, что Катар и Саудовская Аравия будут следующими целями западных сил после Сирии. Как вы считаете, прав ли Башар Асад, говоря о заинтересованности внешних сил в расчленении Сирии?
- В первую очередь весь мир требует от Сирии немедленного прекращения насилия и жестокости против собственного народа. При пристальном анализе отношений западного мира с регионом в целом и ситуации с "арабской весной" в частности нетрудно догадаться, что Запад хочет для начала остановить насилие и добиться ухода сектантского и жестокого режима Асада, потерявшего доверие своего народа. Западный мир, конечно, хочет, чтобы в этом регионе короли и диктаторы перешли на системы, которые желают их народы. Здесь проблема не только в Асаде, но и в том, что этой страной невозможно управлять силой при тоталитарном образе мышления. Если в Катаре и Саудовской Аравии будут происходить аналогичные события, Запад и там будет пытаться вмешаться. Этот вопрос беспокоит не только Запад, но и весь мир. Настало время прекратить насилие и жестокость против собственного народа и установить демократический режим в Сирии. Мир перестал быть миром тех людей, которые думают, что им все дозволено.
- Как отразятся события, что происходят в Сирии сейчас и будут происходить в будущем, на самой Турции?
- Турция искренне желает, чтобы родственная, соседняя и мусульманская страна, сирийский народ сам выбирал свое будущее. Причем это желает не только для Сирии, но и для других стран. Турция понимает, что то, что строится на насилии, рано или поздно разрушится. Турция всегда рядом с сирийским народом и уверена, что демократизация, развитие, стабильность, надежные добрососедские отношения с дружественной  и братской Сирией несовместимы с режимом Асада. Каждое положительное изменение будет радовать Турцию, и она продолжит оказывать свою поддержку, ибо верит, что регион нуждается в стабильности и безопасности.
- Какие силы заинтересованы в ослаблении влияния Турции в регионе?
- За последние годы экономические, социальные и дипломатические достижения Турции сделали ее привлекательной страной. Турция желает как можно больше реализовать общих проектов и развиваться вместе с братскими странами Каспийского и Среднеазиатского регионов, стабильными балканскими и  ближневосточными странами.