“YENİDƏN AZƏRBAYCANA GƏLƏCƏYİMƏ ÜMİD EDİRƏM”
Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Füceyra Əmirliyinin şahzadəsi şeyx Məhəmməd Hamad bin Məhəmməd Əl Şərqinin “R+”a müsahibəsi
- Bakıda Krans Montana forumunun növbəti - 23-cü sessiyası keçirildi. Ümumiyyətlə, bu qurumun fəaliyyətini necə qiymətləndirirsiniz? Və bu qurum BMT, ATƏT, Avropa İttifaqı kimi təşkilatlarla müqayisədə nə kimi nüfuza malikdir?
- Düşünürəm ki, Krans Montana təşkilatı çox böyük nüfuza malikdir. Elə böyük tarixi olmasa da, bütün dünyanı düşündürən qlobal məsələləri qaldırır. Elə Bakıda keçirilən tədbirdə də dünyanı narahat edən bir çox məsələlər müzakirə edildi və təkliflər səsləndi, iradlar söyləndi. Özü də Bakıda keçirilən 23-cü sessiya çox  vacib və əhəmiyyətli  oldu. Burada biz dünyanın bir çox ölkələrinin nüfuzlu nümayəndələri ilə görüşdük.  Belə bir tədbirdə iştirak etmək şəxsən mənim üçün çox xoş oldu. Həm də bu tədbir gələcək işlərimizə bir istiqamət verəcək. Mən öz ölkəmi təmsil edərək bir sıra ideyalarla çıxış etdim, burada təcrübəmizi bölüşdük və hesab edirəm, bir sıra məsələlərin həllinə dair danışıqlar  öz nəticəsini verəcək.
- Sizcə, bu gün hansı problemlər, sözün əsl mənasında, qlobal sayılır? Yəni, hansı problemlər dərhal həll olunmasa, dünyanı fəlakətlər gözləyə bilər?
- Enerji təhlükəsizliyi çox vacib bir məsələdir. Bu problemi aradan qaldırmaq lazımdır.  Eləcə də yoxsulluğun azaldılmasına nail olunmalıdır. Bərpaolunan enerjinin həcmi artırılmalıdır. İnvestisiyaların düzgün qoyuluşu da çox önəmlidir, çünki bu zaman hamımnın enerji ehtiyacları düzgün təmin oluna bilər.  Dünya su qıtlığı problemi ilə üzləşib və bu problemin aradan qaldırılması ilə bağlı BMT-nin məlum proqramı var. Hesab edirəm, buna tam əməl edilməlidir.  Ümumiyyətlə, su və enerji mənbələri arasında rəqabət olmamalıdır. Təmiz su qıtlığı aradan qaldırılmalıdır, çünki bu planet üçün çox vacib problemdir. Bu gün dünyada 1 milyarddan çox insan yoxsul vəziyyətində yaşayır. Afrika və Asiyada həllivacib olan problemlər daha çoxdur.
Ərzaq ehtiyatlarına tələbat artdıqca, enerjiyə də tələbat artacaq. Eyni zamanda təbiəti də qorumaq lazımdır. Xüsusilə də iqlim dəyişikliyini nəzərə alsaq, təbiətimizin hansı təhlükələrlə üzləşə biləcəyini açıq-aydın görə bilərik.
- Azərbaycan ərəb dünyasından necə görünür? Burada olduğunuz müddətdə nələr diqqətinizi çəkdi?
- Mən sizin ölkənizə ilk dəfədir ki, səfər edirəm. Amma burada baş verən dəyişikliklər haqqında çox eşitmişdim. Özüm də şahidi oldum ki, ağlasığmaz dərəcədə inkişaf var. İqtisadi irəliləyişləri öz gözlərimlə gördüm. İnşallah ümid edirəm ki, bir də nə vaxtsa bura qayıdacağam.

"НАДЕЮСЬ СНОВА ВЕРНУТЬСЯ В АЗЕРБАЙДЖАН"
Интервью R+ с принцем Эмирата Эль-Фуджайра Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мухаммедом Хамадом бен Мухаммедом аль ШАРКИ
-В Баку вы приняли участие в работе международного форума Кранс-Монтана. Что дает участникам этот форум, какова его значимость? Как вы оцениваете его авторитет в сравнении с ООН, Европейским союзом, ОБСЕ и прочими влиятельными международными площадками?
- Считаю, что форум Кранс-Монтана обладает достаточно большим авторитетом. Ведь, несмотря на относительно небольшую историю создания, данная организация поднимает глобальные вопросы, беспокоящие весь мир. Также и на бакинском мероприятии был обсужден целый ряд глобальных проблем, высказаны предложения и замечания. Думаю, что прошедшая в Баку 23-я сессия была очень важной и значимой. Мы провели встречи с представителями многих стран. Лично я принял очень плодотворное участие в форуме. Это мероприятие может дать направление нашим будущим шагам. Я выступил с рядом идей от имени своей страны, мы обменялись мнениями, и думаю, что переговоры о решении ряда вопросов дадут свои результаты.
- Какие проблемы вы считаете глобальными в прямом смысле слова? Какие из них требуют безотлагательного решения, так как могут привести к глобальным потрясениям?
- Очень важным является вопрос энергетической безопасности. Эту проблему надо устранять всеми силами. Также важно достичь сокращения бедности. Следует увеличивать объемы производства возобновляемой энергии. При этом большое значение имеет правильное вложение инвестиций, чтобы справедливо обеспечить всех энергоресурсами. Мир также ощущает нехватку питьевой воды. Думаю, надо правильно следовать соответствующей программе ООН по данной проблеме. В целом между источниками воды и энергоресурсов не должно быть конкуренции. Следует как можно скорее предотвратить дефицит питьевой воды, так как эта проблема может сильно навредить нашей планете. Более 1 миллиарда человек живут в условиях бедности. Эта проблема более актуальна в странах Африки и Азии. Им надо оказать поддержку.
С ростом потребности в продовольствии растет и спрос на энергию. В то же время надо защищать и окружающую среду. С учетом климатических изменений мы можем понять, какие потрясения ожидают нашу природу.
- Сегодня в решении перечисленных вами глобальных проблем наряду с традиционными влиятельными игроками международной политики все чаще указывается на большую роль Азербайджана. Это признается международными организациями в своих отчетах. Каким же видится Азербайджан из арабского мира? Что больше всего привлекло ваше внимание в Баку?
- Это был мой первый визит в Азербайджан. Но о происходящих здесь изменениях слышал многое. Теперь и сам стал свидетелем немыслимого развития вашей страны. Экономический прогресс налицо. Иншаллах, надеюсь когда-то снова вернуться в Азербайджан.