Virtual dünyanın mənfi təsirlərindən uşaqları necə qoruyaq?
İnternet yalnız bizim deyil, həm də uşaqlarımızın həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Hə, əlbəttə, dünya şəbəkəsinin maarifçilik amilini unutmaq olmaz - təhsil və istirahət üçün yaxşı alətdir. Amma həm də qlobal şəbəkədə hansı təhlükələrin və real müdaxilələrin olduğunu unutmaq olmaz. Valideyn və müəllimər tez-tez məktəb yaşında olan uşaqların psixoloji, emosional və fiziki sağlamlığına internetin mənfi təsirlərindən danışırlar və bu qərara gəlirlər ki, dünya şəbəkəsi uşağı öyrətməkdənsə, daha çox başını qataraq tədrisdən uzaqlaşdırır.
Ekspertlər iddia edirlər ki, çağdaş uşaqlar arzuolunmaz saytlara daxil olmaq, qeyri-leqal proqram təminatları köçürmək və ya evdə kompyuterin arxasında otura-otura tanımadıqları insanlarla ünsiyyət qarşısındadır. Məsələ bundadır ki, məktəblərdə kompyuterlərdən istifadəyə məhdudiyyətlər evdə valideynlərin qoyduğu qadağalardan xeyli sərtdir.
Məktəb rəhbərliyi valideynlərlə müqayisədə seçmədən bütün saytlara girmək üçün izin verməyən proqramlardan daha çox istifadə edirlər. Buna görə də məktəbdə məntiqli şəkildə qadağan olan işləri uşaqlar asanlıqla valideynlərin diqqət verməməsi  səbəbindən evdə edirlər. Valideynlər uşaqlara naməlum yerlərdə tək gəzməyə imkan vermədikləri kimi, onlara nəzarətsiz və böyüksüz internetdə işləmək imkanı da verməməlidirlər. Dünya şəbəkəsində nəzarətsiz qoyduğunuz uşağın başına nə işlər gələ bilər?
Çatlarda və ya digər sahələrdə xoşagəlməz və təhlükəli adamlar ilə görüş mümkündür. Statistikaya görə, bu, ən böyük riskdir. Uşaqlar, hətta ağıllarına belə gəlməyən dəstələrə düşə bilərlər. Bu, radikal siyasi qruplar, şeytana inananlar, şəbəkə "orgiyaları" da ola bilər. Əlbəttə, bu qruplar real dünyada mövcuddur, yalnız evdə kompyuter arxasında oturan yeniyetmənin onlara qatılması isə daha asandır.
O, təhqiredici, əxlaqsız kontentlə qarşılaşa bilər. Bu, sadəcə pornoqrafiya haqqında deyil. Bundan əlavə, müəyyən narkotiklərin təsirlərinin müzakirəsinə, pirotexnikaya, intihara həsr edilmiş saytlar da var. Beləliklə, narkotik maddələrə, alkoqola, siqaretə və digər təhlükəli əşyalara aludəçilik əmələ gələ bilər.
Ciddi təhlükə yeniyetmələr "onlayn" dostları ilə real görüşə gedən zaman başlayır. İnternet uşaqlar üçün onlara qarşı seksual planlara malik insanlar ilə görüş zamanı real təhlükəyə çevrilə bilər.
Azartlı oyunlar da uşaqları cəlb edə bilər. Hətta sadə onlayn oyuncaqlar düzəlməz zərərlər vurur - uşağın vaxtının çoxunu alır, onu dərslərdən və sakit istirahətdən yayındırır, psixi və fiziki sağlamlığına zərər vurur. Dəqiq olmayan məlumatlar da ala bilərlər. Uşaqlar insanları təhdid edə və qanunu poza bilərlər.
Virtual şəkərqabı
Daxili İşlər Nazirliyində (DİN) etiraf edirlər ki, İnternet və uyğun  olaraq sosial şəbəkələr gənc və orta nəsildən çox, azyaşlıların ünsiyyət məkanına çevrilib.  Bakı Baş Polis İdarəsinin həddi-büluğa çatmamışlarla profilaktiki iş təşkilatının şöbə müdiri Hüseyn Əliyev bildirir ki, sosial şəbəkələrə qeyri-sağlam maraq gündən-günə artır.
"Gənclərin böyük hissəsi sosial şəbəkələrdən bilik və qabiliyyətlərinin artırılması məqsədi ilə istifadə etsələr də, bəzi uşaqlar "Facebook", "Odnoklassniki" və "Twitter" kimi məşhur saytlara girərək, erotik və pornoqrafik materiallara baxırlar ki, bu da onların əqli, psixoloji və mənəvi inkişafına mənfi təsir göstərir", - deyə o vu-rğulayır.
Onun sözlərinə görə, valideyn nəzarəti olmayan azyaşlı qızlar qarşı tərəfin təmsilçilərinin təsiri altına düşürlər, onlarla internetdə tanış olurlar və ünsiyyət qururlar. Ən sonda bu cür ünsiyyət seksual zorakılığa gətirir, zaman keçdikdən sonra bu qızlar trafikinq qurbanlarına çevrilirlər.
Bununla bağlı olaraq, Azərbaycanda uşaqların zərərli İnternet saytlara daxil olmasının qarşısının alınması məqsədi ilə qanunvericiliyə düzəlişlər edilməsi haqqında təkliflər hazırlanır. Bu təşəbbüsün müəllifi - Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi həddi-büluğa çatmamış istifadəçilərin daxil olduğu saytlara "məsuliyyət daşıma" səviyyəsində nəzarət tətbiq olunmasını və ziyanlı saytlara daxil olmağı qadağan etməyi irəli sürür. Dövlət Komitəsində sanırlar ki, internet-klubların sahibləri uşaqların dərs vaxtı orada olmasına icazə verməməlidirlər. Bu tələbin pozulması halında internet-klubdan inzibati məsuliyyətə cəlb olunmaq və cərimələnmək tələb edilir.  Dövlət Komitəsində düşünürlər ki, buna nəzarət Daxili İşlər Nazirliyinin post-patrul xidmətinin əməkdaşları nəzarət etməlidirlər. Bundan başqa, qurumda əmindirlər ki, həm də valideynlərin məsuliyyətini artırmaq lazımdır.
Əgər valideyn öz uşağına nəzarət edə bilmirsə, onun nə ilə məş-ğul olduğu ilə maraqlanmırsa, o, buna görə məsuliyyət daşımalıdır. Bu yalnız internetlə deyil, həm də uşaqların pis mühitə düşməməsi, cinayətkar qruplaşmalara cəlb edilməməsi ilə bağlı təklif edilir. Komitə bu cür valideynləri məsuliyyətə cəlb etməyi, onlara qarşı cərimə tətbiq etməyi təklif edir.
Bütün bu təkliflər Milli Məclisə sentyabra qədər təqdim ediləcək.
Hər şey yetərincə sadədir!
Cərimələr, sanksiyalar, məsuliyyət... Bütün bunlar yaxşıdır, amma effektiv deyil. İnternet-klubların hamısını nəzarətdə saxlamaq, hamısını məsuliyyətə cəlb etmək, çətin ki, tam mümkün olsun. Xüsusilə də bunu valideynlərə qarşı tətbiq etmək müşkül olacaq. Daha effektiv üsullar var. Məsələn, uşaqların internetdəki arzuolunmaz kontentdən qorunmasının daha səmərəli yolu internet-süzgəc tətbiq edilməsidir. Bu sistem dünyada "valideyn nəzarəti" kimi tanınır. Bu, bir növ, xüsusi proqramdır və kompyuterlərə yazılır, quraşdırılmış reyestrə uyğun olaraq, müxtəlif arzuolunmaz saytlara girişi bağlayır.
Azərbaycanda valideyn nəzarəti sistemi bu yaxınlara qədər, demək olar ki, istifadə edilməyib. Ancaq 2008-2012-ci illərdə təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində  Azərbaycanın 1200-dən artıq tədris müəssisəsinin qoşulduğu təhsil şəbəkəsində internet-süzgəclər tətbiq edilməyə başlandı. Buna görə də məktəbdə kompyuterdən istifadə edən uşaqlar arzuolunmaz kontentdən qorunmuş olurlar.
Bu xidmət yalnız məktəblərdə deyil, ev şəraitində də mümkündür. İstənilən istəyən öz internet provayderinə müraciət edərək, öz uşaqlarının kompyuterinə xüsusi proqramlar, o cümlədən, azərbaycandilli proqramlar da yüklədə bilərlər.
Valideyn nəzarəti probleminin ümumi bir problemə çevrildiyini sübut edən başqa bir fakt isə əlavələrə, oyunlara və saytlara məhdudiyyət vəsaitlərinin "Windows"un proqram təminatının da tərkibinə daxil edilməsidir. Bu cür vəsaitlər bu yaxınlarda təhlükəsizliyin təmini üçün bir çox kompleks əlavələrdə, məsələn, "Norton Internet Security" və "Kaspersky Internet Security"də də peyda olub. İstisna olaraq valideyn nəzarəti üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi proqramlar da var. Əgər bir neçə il qabaq onların hamısı ingilisdilli idisə, hazırda istənilən dildə işlətmək üçün özəl hazırlanmış bu cür proqram tapmaq indi problem deyil.  Bu da şəksiz, onu göstərir ki, bu cür tədbirlərə ciddi  tələbat var.

HOW TO PROTECT CHILDREN FROM THE HARMFUL EFFECTS OF THE WORLD WIDE WEB
The Internet has become part of not only our lives but also of our children's. Yes, of course, one cannot discount the educational factor of the World Wide Web, which is an excellent tool for learning and entertainment. But we must not forget what kind of danger and real threats the global network poses. Parents and educators are increasingly talking about the negative impact of the Internet on the psychological, emotional and physical health of children of school age and come to the conclusion that the World Wide Web is more distracting than educational.
Experts say that today's children are at risk of visiting unwanted sites, downloading illegal software or communicating with strangers mostly sitting at a computer at home. The fact is that restrictions on computer use in schools are much stricter than parents' prohibitions at home. The administration of the school uses software preventing indiscriminate access to all sites far more often than parents. Therefore, due to the lack of parents' attention to this issue, children are easily doing at home what is reasonably prohibited at school. Just as parents do not allow children to walk alone in unfamiliar places, they should not allow them to surf the Internet without supervision and guidance. What can go wrong with your child if he browses the World Wide Web without supervision?
Meetings with unpleasant and dangerous people in chat rooms or other areas. According to statistics, this is the biggest risk. Teenagers can enter companies they should not have even thought of. These are radical political groups, satanic cults and network "orgies". Of course, these groups exist in the real world as well, but a teenager finds it much easier to take part in their gatherings at a computer at home.
Offensive, immoral content. It is not just pornography. Apart from that, there are sites dedicated to pyrotechnics, suicide and discussing the effects of certain drugs. Hence they might become interested in drugs, alcohol, smoking and other dangerous things.
A serious danger begins when teenagers are going to a real meeting with their online friends. The Internet can be a real threat as the child might meet people who have sexual plans against them.
Involvement in gambling. Even simple online toys cause irreparable harm, taking the bulk of the child's time, distracting him from work and relaxation, and harming his mental and physical health. Obtaining inaccurate information.
Children may begin to threaten people and violate the law.
Virtual sandbox
The fact that the Internet and social networking sites, respectively, have turned into an area for dialogue not only among young and middle generations, but also many young children is recognized by the Interior Ministry of Azerbaijan. Thus, the head of the section for preventive work with juveniles at the Baku Main Police Department, Huseyn Aliyev, noted that children's unhealthy interest in the social networks is increasing day by day. "Despite the fact that most young people use social networking to enhance knowledge and skills, some children, visiting such well-known websites as Facebook, Odnoklassniki and Twitter, watch erotic and pornographic materials, which adversely affects their mental, psychological and moral development," he said.
According to him, young girls, taking advantage of the lack of parental control, fall under the influence of the opposite sex and meet and communicate with them online. Ultimately, these meetings lead to sexual violence, and over time, these girls become victims of trafficking.
In this regard, proposals are being prepared in Azerbaijan to amend the legislation to prevent children from using harmful websites. The author of this initiative - the State Committee for Family, Women and Children - proposes introducing controls at the level of "accountability" for the sites underage users visit, and banning access to harmful ones. The State Committee believes that the owners of Internet clubs should not allow children to be there during school hours. If these requirements are violated, it is proposed that Internet clubs be held to administrative liability and fined. The patrol service of the Interior Ministry must look after this, according to the state committee. Moreover, this structure believes that it is also necessary to increase parents' responsibility.
If parents cannot control their child and do not watch what he is doing, they should be directly held responsible. This applies not only to the Internet, but also to ensuring that children do not fall into a bad company and do not get involved in criminal gangs. The Committee proposes holding such parents liable and fining them.
All of these proposals will be submitted to the Milli Maclis of Azerbaijan until September.
It's pretty simple!
Fines, penalties and responsibility. Everything is fine, but inefficient, and resembles the famous phrase "it is still quite in the air". You cannot monitor all Internet clubs and hold everyone liable. It is especially difficult to encourage parents to do so. There are more effective methods. For example, the most effective way to protect children from inappropriate content on the Internet is the Internet filtering system, which is known as "parental control" worldwide. These are sort of special programmes that are installed on the computer and block access to certain undesirable sites, according to the register established.
In Azerbaijan, the system of parental control was not used until recently. However, under the state programme on computerizing the education system in 2008-2012, Internet filters were introduced in the Azerbaijani educational network, which unites more than 1,200 educational institutions. Therefore, schoolchildren are protected from inappropriate content, if they use computers at school.
Also, this service was made possible not only in schools but also at home. Any interested person may ask his ISP to install special programmes on his children's computer, including in Azerbaijani.
That the issue of parental control has long become common is also proved by the fact that tools for restricting access to applications, games, and websites have been included in Windows software. These tools recently appeared in many complex applications for security, for example, Norton Internet Security and Kaspersky Internet Security. There are special programmes designed solely for parental control. If a few years ago, almost all of them were in English, today it is not a problem to find an application developed specifically for users in any language. It certainly suggests that there is demand for such solutions.