Virtual dünyanın mənfi təsirlərindən uşaqları necə qoruyaq?
İnternet yalnız bizim deyil, həm də uşaqlarımızın həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Hə, əlbəttə, dünya şəbəkəsinin maarifçilik amilini unutmaq olmaz - təhsil və istirahət üçün yaxşı alətdir. Amma həm də qlobal şəbəkədə hansı təhlükələrin və real müdaxilələrin olduğunu unutmaq olmaz. Valideyn və müəllimər tez-tez məktəb yaşında olan uşaqların psixoloji, emosional və fiziki sağlamlığına internetin mənfi təsirlərindən danışırlar və bu qərara gəlirlər ki, dünya şəbəkəsi uşağı öyrətməkdənsə, daha çox başını qataraq tədrisdən uzaqlaşdırır.
Ekspertlər iddia edirlər ki, çağdaş uşaqlar arzuolunmaz saytlara daxil olmaq, qeyri-leqal proqram təminatları köçürmək və ya evdə kompyuterin arxasında otura-otura tanımadıqları insanlarla ünsiyyət qarşısındadır. Məsələ bundadır ki, məktəblərdə kompyuterlərdən istifadəyə məhdudiyyətlər evdə valideynlərin qoyduğu qadağalardan xeyli sərtdir.
Məktəb rəhbərliyi valideynlərlə müqayisədə seçmədən bütün saytlara girmək üçün izin verməyən proqramlardan daha çox istifadə edirlər. Buna görə də məktəbdə məntiqli şəkildə qadağan olan işləri uşaqlar asanlıqla valideynlərin diqqət verməməsi  səbəbindən evdə edirlər. Valideynlər uşaqlara naməlum yerlərdə tək gəzməyə imkan vermədikləri kimi, onlara nəzarətsiz və böyüksüz internetdə işləmək imkanı da verməməlidirlər. Dünya şəbəkəsində nəzarətsiz qoyduğunuz uşağın başına nə işlər gələ bilər?
Çatlarda və ya digər sahələrdə xoşagəlməz və təhlükəli adamlar ilə görüş mümkündür. Statistikaya görə, bu, ən böyük riskdir. Uşaqlar, hətta ağıllarına belə gəlməyən dəstələrə düşə bilərlər. Bu, radikal siyasi qruplar, şeytana inananlar, şəbəkə "orgiyaları" da ola bilər. Əlbəttə, bu qruplar real dünyada mövcuddur, yalnız evdə kompyuter arxasında oturan yeniyetmənin onlara qatılması isə daha asandır.
O, təhqiredici, əxlaqsız kontentlə qarşılaşa bilər. Bu, sadəcə pornoqrafiya haqqında deyil. Bundan əlavə, müəyyən narkotiklərin təsirlərinin müzakirəsinə, pirotexnikaya, intihara həsr edilmiş saytlar da var. Beləliklə, narkotik maddələrə, alkoqola, siqaretə və digər təhlükəli əşyalara aludəçilik əmələ gələ bilər.
Ciddi təhlükə yeniyetmələr "onlayn" dostları ilə real görüşə gedən zaman başlayır. İnternet uşaqlar üçün onlara qarşı seksual planlara malik insanlar ilə görüş zamanı real təhlükəyə çevrilə bilər.
Azartlı oyunlar da uşaqları cəlb edə bilər. Hətta sadə onlayn oyuncaqlar düzəlməz zərərlər vurur - uşağın vaxtının çoxunu alır, onu dərslərdən və sakit istirahətdən yayındırır, psixi və fiziki sağlamlığına zərər vurur. Dəqiq olmayan məlumatlar da ala bilərlər. Uşaqlar insanları təhdid edə və qanunu poza bilərlər.
Virtual şəkərqabı
Daxili İşlər Nazirliyində (DİN) etiraf edirlər ki, İnternet və uyğun  olaraq sosial şəbəkələr gənc və orta nəsildən çox, azyaşlıların ünsiyyət məkanına çevrilib.  Bakı Baş Polis İdarəsinin həddi-büluğa çatmamışlarla profilaktiki iş təşkilatının şöbə müdiri Hüseyn Əliyev bildirir ki, sosial şəbəkələrə qeyri-sağlam maraq gündən-günə artır.
"Gənclərin böyük hissəsi sosial şəbəkələrdən bilik və qabiliyyətlərinin artırılması məqsədi ilə istifadə etsələr də, bəzi uşaqlar "Facebook", "Odnoklassniki" və "Twitter" kimi məşhur saytlara girərək, erotik və pornoqrafik materiallara baxırlar ki, bu da onların əqli, psixoloji və mənəvi inkişafına mənfi təsir göstərir", - deyə o vu-rğulayır.
Onun sözlərinə görə, valideyn nəzarəti olmayan azyaşlı qızlar qarşı tərəfin təmsilçilərinin təsiri altına düşürlər, onlarla internetdə tanış olurlar və ünsiyyət qururlar. Ən sonda bu cür ünsiyyət seksual zorakılığa gətirir, zaman keçdikdən sonra bu qızlar trafikinq qurbanlarına çevrilirlər.
Bununla bağlı olaraq, Azərbaycanda uşaqların zərərli İnternet saytlara daxil olmasının qarşısının alınması məqsədi ilə qanunvericiliyə düzəlişlər edilməsi haqqında təkliflər hazırlanır. Bu təşəbbüsün müəllifi - Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi həddi-büluğa çatmamış istifadəçilərin daxil olduğu saytlara "məsuliyyət daşıma" səviyyəsində nəzarət tətbiq olunmasını və ziyanlı saytlara daxil olmağı qadağan etməyi irəli sürür. Dövlət Komitəsində sanırlar ki, internet-klubların sahibləri uşaqların dərs vaxtı orada olmasına icazə verməməlidirlər. Bu tələbin pozulması halında internet-klubdan inzibati məsuliyyətə cəlb olunmaq və cərimələnmək tələb edilir.  Dövlət Komitəsində düşünürlər ki, buna nəzarət Daxili İşlər Nazirliyinin post-patrul xidmətinin əməkdaşları nəzarət etməlidirlər. Bundan başqa, qurumda əmindirlər ki, həm də valideynlərin məsuliyyətini artırmaq lazımdır.
Əgər valideyn öz uşağına nəzarət edə bilmirsə, onun nə ilə məş-ğul olduğu ilə maraqlanmırsa, o, buna görə məsuliyyət daşımalıdır. Bu yalnız internetlə deyil, həm də uşaqların pis mühitə düşməməsi, cinayətkar qruplaşmalara cəlb edilməməsi ilə bağlı təklif edilir. Komitə bu cür valideynləri məsuliyyətə cəlb etməyi, onlara qarşı cərimə tətbiq etməyi təklif edir.
Bütün bu təkliflər Milli Məclisə sentyabra qədər təqdim ediləcək.
Hər şey yetərincə sadədir!
Cərimələr, sanksiyalar, məsuliyyət... Bütün bunlar yaxşıdır, amma effektiv deyil. İnternet-klubların hamısını nəzarətdə saxlamaq, hamısını məsuliyyətə cəlb etmək, çətin ki, tam mümkün olsun. Xüsusilə də bunu valideynlərə qarşı tətbiq etmək müşkül olacaq. Daha effektiv üsullar var. Məsələn, uşaqların internetdəki arzuolunmaz kontentdən qorunmasının daha səmərəli yolu internet-süzgəc tətbiq edilməsidir. Bu sistem dünyada "valideyn nəzarəti" kimi tanınır. Bu, bir növ, xüsusi proqramdır və kompyuterlərə yazılır, quraşdırılmış reyestrə uyğun olaraq, müxtəlif arzuolunmaz saytlara girişi bağlayır.
Azərbaycanda valideyn nəzarəti sistemi bu yaxınlara qədər, demək olar ki, istifadə edilməyib. Ancaq 2008-2012-ci illərdə təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində  Azərbaycanın 1200-dən artıq tədris müəssisəsinin qoşulduğu təhsil şəbəkəsində internet-süzgəclər tətbiq edilməyə başlandı. Buna görə də məktəbdə kompyuterdən istifadə edən uşaqlar arzuolunmaz kontentdən qorunmuş olurlar.
Bu xidmət yalnız məktəblərdə deyil, ev şəraitində də mümkündür. İstənilən istəyən öz internet provayderinə müraciət edərək, öz uşaqlarının kompyuterinə xüsusi proqramlar, o cümlədən, azərbaycandilli proqramlar da yüklədə bilərlər.
Valideyn nəzarəti probleminin ümumi bir problemə çevrildiyini sübut edən başqa bir fakt isə əlavələrə, oyunlara və saytlara məhdudiyyət vəsaitlərinin "Windows"un proqram təminatının da tərkibinə daxil edilməsidir. Bu cür vəsaitlər bu yaxınlarda təhlükəsizliyin təmini üçün bir çox kompleks əlavələrdə, məsələn, "Norton Internet Security" və "Kaspersky Internet Security"də də peyda olub. İstisna olaraq valideyn nəzarəti üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi proqramlar da var. Əgər bir neçə il qabaq onların hamısı ingilisdilli idisə, hazırda istənilən dildə işlətmək üçün özəl hazırlanmış bu cür proqram tapmaq indi problem deyil.  Bu da şəksiz, onu göstərir ki, bu cür tədbirlərə ciddi  tələbat var.

РОДИТЕЛЬСКИЙ КОНТРОЛЬ
Интернет стал частью не только нашей жизни, но и наших детей. Да, безусловно, нельзя сбрасывать со счетов образовательный фактор Всемирной паутины, которая является прекрасным инструментом обучения и развлечения. Но нельзя забывать и о том, какую опасность и реальные угрозы таит в себе глобальная сеть. Родители и педагоги все чаще говорят о негативном влиянии Интернета на психологическое, эмоциональное и физическое здоровье детей школьного возраста и приходят к выводу, что Всемирная паутина в большей степени отвлекает, чем обучает.
Эксперты утверждают, что современные дети рискуют посетить нежелательные сайты, скачать нелегальное программное обеспечение или ввязаться в общение с незнакомыми людьми в основном сидя за компьютером дома. Все дело в том, что ограничения на пользование компьютером в школе гораздо строже домашних запретов родителей. Администрация учебного заведения намного чаще, чем родители, использует программное обеспечение, не позволяющее заходить на все сайты без разбора. Поэтому то, что разумно запрещено в школе, дети с легкостью проделывают дома, ввиду отсутствия внимания со стороны родителей к этому вопросу. Так же как родители не разрешают детям гулять одним в незнакомых местах, они не должны позволять им работать в Интернете без присмотра и руководства. Что же плохого может приключиться с вашим ребенком, если бесконтрольно оставлять его во Всемирной паутине?
Встреча с неприятными и опасными людьми в чатах или других областях. По статистике - это самый большой риск. Подростки могут войти в компании, о которых им не стоило бы даже и думать. Это радикальные политические группы, сатанинские культы, сетевые "оргии". Конечно, эти группы существуют и в реальном мире, только подростку намного легче принимать участие в их сборищах, сидя за компьютером у себя дома.
Оскорбляющий, аморальный контент. Речь идет не только о порнографии. Помимо этого существуют сайты, посвященные пиротехнике, суициду, обсуждению действия тех или иных наркотиков. Отсюда может последовать увлечение наркотиками, алкоголем, курением и другими опасными вещами.
Серьезная опасность начинается тогда, когда подростки собираются на реальную встречу со своими онлайновыми друзьями. Интернет может представлять реальную угрозу встречи ребенка с людьми, имеющими сексуальные планы в их отношении.
Вовлечение в азартные игры. Даже простые онлайн-игрушки наносят непоправимый вред, занимая у ребенка подавляющую часть времени, отвлекая его от занятий и спокойного отдыха, вредя психическому и физическому здоровью.
Получение неточной информации.
Дети могут начать угрожать людям и нарушать закон.
Виртуальная песочница
О том, что Интернет и соответственно социальные сети превратились в пространство для общения не столько людей молодого и среднего поколений, сколько малолетних детей, признается и Министерством внутренних дел Азербайджана. Так, начальник отдела организации профилактической работы с несовершеннолетними Главного управления полиции Баку Гусейн Алиев отмечает, что нездоровый интерес к социальным сетям у детей изо дня в день растет. "Несмотря на то, что большая часть молодежи пользуется соцсетями с целью повышения знаний и способностей, некоторые дети, посещая такие известные сети, как Facebook, "Одноклассники" и Twitter, смотрят эротические и порнографические материалы, что негативно влияет на их умственное, психологическое и нравственное развитие", - говорит он.
По его словам, малолетние девочки, пользуясь отсутствием родительского контроля, подпав под влияние представителей противоположного пола, знакомятся и общаются с ними в Интернете. В конечном счете подобные знакомства приводят к сексуальному насилию, а со временем эти девочки становятся жертвами трафикинга.
В связи с этим в Азербайджане готовятся предложения о внесении изменений в законодательство с целью предотвращения использования детьми вредоносных интернет-сайтов. Автор этой инициативы - Госкомитет по проблемам семьи, женщин и детей - предлагает ввести контроль на уровне "несения ответственности" за то, на какие сайты заходят несовершеннолетние пользователи, и ввести запрет на посещение зловредных. В госкомитете считают, что владельцы интернет-клубов не должны позволять детям находиться там во время школьных занятий. В случае нарушения этих требований предлагается привлекать интернет-клубы к административной ответственности и штрафовать. За этим также должны следить сотрудники патрульной постовой службы МВД, утверждают в госкомитете. Кроме того, убеждены в этой структуре, необходимо повысить также ответственность родителей.
Если родители не могут контролировать своего ребенка, не следят за тем, чем он занимается, они должны напрямую нести за это ответственность. Это касается не только Интернета, но и того, чтобы дети не попадали в дурную компанию, не вовлекались в криминальные группировки. Госкомитет предлагает привлекать таких родителей к ответственности и применять к ним штрафы.
Все эти предложения будут представлены в Милли меджлис Азербайджана до сентября.
Все довольно просто!
Штрафы, санкции, ответственность. Все это хорошо, но неэффективно и напоминает известную фразу "вилами на воде писано". Не за всеми интернет-клубами проследишь, да и не всех привлечешь к ответственности. Особенно сложно будет вывести на эту грань родителей. Есть более эффективные методы. Например, наиболее эффективный путь защиты детей от нежелательного контента в Интернете - это система внедрения интернет-фильтрации, которая в мире известна под названием "родительский контроль". Это своего рода специальные программы, которые устанавливаются на компьютеры и блокируют доступ к различным нежелательным сайтам согласно установленному реестру.
В Азербайджане система "родительского контроля" до недавнего времени практически не использовалась. Однако в рамках Государственной программы по информатизации системы образования в 2008-2012 гг. в азербайджанской образовательной сети, куда подключено более 1200 учебных заведений, стали внедряться интернет-фильтры. Поэтому школьники защищены от нежелательного контента, если пользуются компьютерами в школе.
Также эта услуга стала возможна не только в школах, но и в домашних условиях. Любой желающий может обратиться к своему интернет-провайдеру и попросить установить на компьютер своих детей специальные программы, в том числе азербайджаноязычные.
О том, что проблема родительского контроля давно стала общей, говорит и то, что средства для ограничения доступа к приложениям, играм и сайтам были включены в состав ПО Windows. Подобные средства с недавнего времени появились во многих комплексных приложениях для обеспечения безопасности, например, в Norton Internet Security и Kaspersky Internet Security. Есть и специальные программы, предназначенные исключительно для "родительского контроля". Если несколько лет назад практически все они были англоязычными, то сегодня не проблема найти приложение, разработанное специально для пользователей на любом языке. Это, несомненно, говорит о том, что спрос на подобные решения есть.