KÖHNƏ LAYİHƏLƏRƏ YENİ NƏFƏS GƏLİR
20 ildir ki, Dünya Bankı (DB) Azərbaycanın iqtisadi tərəfdaşları sırasında yer alır və ədalət naminə demək lazımdır ki, başqa beynəlxalq maliyyə institutlarından fərqli olaraq, ölkənin DB ilə münasibətləri bu illər ərzində, demək olar ki, bərabər, yəni gerçək tərəfdaşlıq münasibətlərinə çevrilib. 2012-ci ilin əvvəlinə kimi Azərbaycan hökuməti ilə toplam məbləği $3 mlrd 54,9 mln olan kredit müqaviləsi imzalamış bank heç bir təzyiq göstərmədən ölkədə islahatların aparılmasına yardım edib. Azərbaycanın sosial-iqtisadi sahələrinin zəif tərəflərinə diqqət yetirən DB bunları, bankın respublika üzrə cari çantasına daxil olan cəmi 21 layihə çərçivəsində  həll edilməsinə çalışıb.
ASK-nin məqsədi ixracatdır
İyulun 1-dən DB ilə Azərbaycanın münasibətlərində yeni mərhələ başlayır. Birincisi, Dünya Bankının  Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru dəyişdirilir (Asad Alamın yerinə Henri Kerali təyin edilib) və yeni 2013-cü maliyyə ili daxil olur ki, bu müddətdə bank Azərbaycan üzrə üç layihənin maliyyələşdirilməsini təsdiqləməyi planlaşdırır.  Yeri gəlmişkən, onlardan birincisinin -  $30 mln məbləğində olan "Azərbaycanın kənd sərmayələri" layihəsinin artıq iyul ayında bankın direktorlar şurası tərəfindən təsdiq edilməsi tam realdır.
Burada qeyd etmək lazımdır ki, kənd təsərrüfatı elə ilk başdan DB-nin Azərbaycan üzrə  prioritetidir və artıq bu istiqamətdə bir neçə layihə gerçəkləşdirilib. Maraqlıdır ki, 2013-cü maliyyə ilinə planlaşdırılan ikinici layihə də bu sahəni, o cümlədən, aqrar-sənaye kompleksinin (ASK) inkişafını və kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının maliyyə vəsaitlər ilə təmin edilməsini əhatə edir.
Bundan başqa, Cənubi Qafqaz üzrə getməyə hazırlaşan regional direktor Asad Alam Bakıda jurnalistlərə bildirib ki, Dünya Bankı Azərbaycanda kənd təsərrüfatınin kreditləşdirilməsi və inkişafı üzrə layihəni  (ADCP) yeni hədəflərlə davam etdirmək niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, bu gün Azərbaycanda vacib məsələ kənd təsərrüfatının məhsuldarlığının artırılmasıdır. İşlərin bu vəziyyətdə olmasının əsas səbəblərindən biri, əkin sahələrinin pərakəndəliyi, həmçinin, toxumun keyfiyyətsizliyi, texniki təchizat səviyyəsinin aşağı olması, kənd təsərrüfatı məhsullarının saxlanmasının və emalının çətinliyidir.
ASK məhsullarının istehsalçıları ilə satış bazarları arasında keyfiyyətcə yeni münasibətlərin yaradılması da vacibdir. "Aqrar bölmənin potensialının tam istifadəsi üçün bütün göstərilən istiqamətlər üzrə kompleks iş lazımdır", - deyə A.Alam vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, DB təmsilçiləri artıq Azərbaycan hökuməti ilə məsləhətləşmələr aparıb və yeni layihəyə daxil olacaq komponentləri müəyyən ediblər.
"Məhsuldarlılığa, səmərəliliyə, tənzimləmə və maliyyələşdirmədə olan boşluqların doldurulmasına, Azərbaycan kənd təsərrüfatının sonrakı kommersiyalaşmasına yönəlmiş təkliflər formalaşdırılıb. Həmçinin, yalnız ilkin istehsal deyil, həm də emal məhsulları üzrə sektorun xarici rəqabət qabiliyyətinin artırılması üzrə tədbirlər müəyyən edilib", - deyə A. Alam bildirib.
O deyir ki, Azərbaycanın aqrar bölməsinin gələcəyi ixracyönümlü aqrar bölmənin yaradılmasındadır ki, bunun hesabına kənd sakinlərinin sosial durumunu xeyli yaxşılaşdırmaq olar.
Yaxın gələcəyin planı
Yaxın zamanlarda təsdiq ediləcək  layihələrə dönərək, qeyd edək ki, onların sırasına səhiyyə sahəsində layihənin əlavə maliyyələşdiriliməsi bəndi də daxildir. Burada söhbət bu gün Azərbaycan üçün çox vacib olan həkimlərin ixtisasının, müalicə müəssisələrində göstərilən xidmətlərin ümumi səviyyəsinin artırılması məsələsindən gedir.
"Deyə bilərəm ki, səhiyyə sahəsində əlavə kredit vəsaitlərinin həm də tibb işçiləri üçün treninqlərin artırılmasına yönəldilməsi planlaşdırılır. Bundan başqa, tibb işçilərinin sertifikatlaşdırılmasının şəffaf sisteminin tətbiq edilməsi planlaşdırılır ki, bu da bu sahədə xidmət keyfiyyətini artırmağa imkan verəcək", -  deyə A.Alam bildirib.
Artıq sentyabr-oktyabr aylarında DB-nin iki kredit verdiyi "Milli su təchizatı və kanalizasiya" proqramının gerçəkləşdirilməsinin ilkin nəticələri aydın olacaq. "Bu müddət ərzində proqram çərçivəsində tikilmiş bir sıra obyektlərin istismara açılması baş tutacaq, bütün vəsaitlər artıq paylanıb, lazımi sazişlər imzalanıb", - deyə A.Alam bildirib.
H.Kerali isə öz növbəsində qeyd edib ki, bununla yanaşı, DB 2013-cü maliyyə ilində Azərbaycan hökuməti ilə magistral avtomobil yollarının yaxşılaşdırılması, dəmir yollarının inkişafı, infrastrukturun müasirləşdirilməsi sahəsində cari layihələr üzrə əməkdaşlığı davam etdirməyi planlaşdırır.
O əlavə edib ki, Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Baş nazir və nazirlərlə görüşlər keçirib. "Biz iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında Azərbaycan hökuməti ilə əməkdaşlığı dərinləşdirmək niyyətindəyik", - deyə Kerali vurğulayıb.
Regional direktorun sözlərinə görə, onun görəcəyi işlər sırasına layihələrdə qoyulmuş  məqsədlərə çatmağa yardım, kredit vəsaitlərinin effektivliyinin gücləndirilməsi daxil olacaq. "Bizim önəmli işlərimizdən biri DB tərəfindən ayrılan vəsaitlərin təyinatı üzrə işlənilməsi, gözlənilən nəticələr verməsidir. Biz səyləri artıq uğurlu təcrübə olan sahələrə  yönəldəcəyik", - deyə H. Kerali fikirini yekunlaşdırıb. Göründüyü kimi, DB-nin Azərbaycanda fəaliyyəti davam etdirilir...

A new stage is looming in relations between the world bank and Azerbaijan
For 20 years the World Bank has been one of Azerbaijan's economic partners, and to be fair it should be noted that unlike certain other international financial institutions the country's economic relations with the WB have been virtually smooth and true relations of partnership. Having signed credit agreements with the Azerbaijani government at the beginning of 2012 to the overall sum of $3,054,900,000, the bank without any pressure was helping the country to carry through its reforms. By focusing attention on the weak links in Azerbaijan's socio-economic structure, the WB tried to help solve them within the framework of 21 projects that comprise the bank's current portfolio on the republic.
The aim of the AIC is exports
1 July will herald a new stage in mutual relations between the WB and Azerbaijan. In the first place, the World Bank's regional director for South Caucasus is being changed (Henry Kerali replaces Asad Alam) and a new financial year (2013) approaches, in the course of which the bank plans to endorse the funding of three projects in Azerbaijan. Incidentally, it is quite possible that credit for the first of these - "Azerbaijani Rural Investments" - to the sum of $30m will be endorsed by the board of directors in July.
Here it should be pointed out that from the very outset agriculture has been a priority of the WB in Azerbaijan and more than one project has already been implemented in this direction. It is significant that the second project, too, which is planned for the 2013 financial year, also covers this sphere, and that is the development of the agro-industrial complex (AIC) sector and providing finances for agricultural producers.
Moreover, as Asad Alam, the outgoing regional director for the South Caucasus, told journalists in Baku, the World Bank is preparing to continue the Azerbaijani Agricultural Development and Credit Project (ADCP) with new objectives. He said that raising agricultural productivity was a vital question for Azerbaijan today. And one of the reasons for the current situation is the fragmentation of land, as well as the quality of seeds, the level of technical equipment and tools and complexities in the storage and processing of agricultural produce. Completely new inter-relations between manufacturers of AIC produce and the sales market also need to be created. "Properly integrated work in all these areas is required to make full use of the potential of the agrarian sector," Alam noted. And, he said, WB representatives have already had consultations with the Azerbaijani government and defined the components which will be part of the new project.
"Proposals have been formulated that are aimed at raising productivity and efficiency, filling the gaps in regulation and financing and the future commercialization of Azerbaijan's agriculture. Measures have also been defined to improve the sector's foreign competitiveness not only in primary industry but also processing commodities," Alam said.
The future of the agrarian sector in Azerbaijan, he says, lies in the shaping of an export-oriented agriculture, thanks to which the social situation of the rural population may be considerably improved.
Plan for the near future
Going back to the projects that are to be endorsed in the near future, we should note that they also include a section on additional funding for a project in the health sphere. In this case I am talking about improving the qualification of medical workers and the general level of services offered at medical institutions, which are so vital for Azerbaijan today.
"I can say that additional credit funds in the health sphere are also planned to be assigned to carry out training for medical workers. Furthermore, a transparent system for the certification of medical workers is due to be introduced which will help raise the quality of services in this sphere," Alam noted.
The first results of the implementation of the "National water supply and sewage disposal" programme in Azerbaijan for which the WB has issued two credits will become clear in September-October. "A number of facilities that have been built as part of the programme are to be commissioned in this time, all the funds have been distributed and the necessary contracts have been signed," Alam said.
For his part, Kerali noted that apart from this the WB plans to continue to cooperate with the Azerbaijani government in the 2013 financial year on current projects in the sphere of improving trunk roads, developing railways and improving the infrastructure.
He added that as part of his visit to Baku he had had meetings with Azerbaijani President Ilham Aliyev, the prime minister and ministers. "We intend to deepen our cooperation with the Azerbaijani government in various sectors of the economy," Kerali stressed.
According to the regional director, his tasks will be to help to achieve the objectives set out in the projects and to strengthen efficiency in the use of credit funds. "One of our most important tasks is to ensure that the funds allocated by the WB are used for their proper purpose and produce the desired effect. We shall turn our efforts towards those spheres where we have successful experience," Kerali summed up. In any event, the WB's work in Azerbaijan goes on…"