ERMƏNİSTAN HÖKUMƏTİNDƏN "TOST YIĞINI"
Ermənistanın yeni hökuməti hamıya yaxşı tanış olan köhnə hökumət çıxdı. Kabinetin heyəti nəqliyyat,rabitə və səhiyyə nazirləri istisna olmaqla, demək olar ki, dəyişməyib. Əvvəlki hökumətdə bu nazir kürsüləri idman və gənclərlə iş naziri postu kimi, "çiçəklənən Ermənistan" partiyasında (ÇEP) idi. Bu dəfə isə ÇEP hakim Respublika Partiyası ilə koalisiyaya getməkdən imtina etdi. Ermənistanda çoxları ÇEP-in bu qərarını partiyanın lideri Qagik Sarukyanın baş nazir postunu tutmaq istəyinin reallaşmaması ilə əlaqələndirir. Son seçkisinin nəticəsinə görə, ÇEP parlamentdə deputatların sayına görə ikinci fraksiya yaradıb və təbii ki, onun lideri hökumət başçısı postuna iddia edə bilərdi. Amma bu, baş vermədi və qərarların qəbulunda iştirak etməyən ÇEP, bəlkə də, ölkənin hazırkı durumuna görə məsuliyyəti hakim partiya ilə bölüşmək istəmədi.
Ancaq digər versiya da var: Qagik Sarukyanın hakimiyyətlə koalisiyaya getməsinə onun himayədarı, eks-prezident Robert Köçəryan razılıq verməyib.
İstənilən halda, Ermənistanın yeni-köhnə Nazirlər Kabinetinin başçısı Tiqran Sarkisyan yerində qaldı. O, artıq hökumətin beşillik proqramını parlamentdə təsdiq etdirməyə də vaxt tapıb. Ermənistanda miqrasiya, yoxsulluq və işsizliyin olduğunu etiraf edən baş nazir, proqramında vədlərdən başqa konkret heç nə ortaya qoya bilməyib: "Biz korrupsiyanı tam aradan qaldırmağa, sahibkarlar üçün bərabər rəqabət şəraiti yaratmağa nail olmamışıq, ictimaiyyətdə məhkəmə sisteminə inamsızlıq hələ də var. Hökumət bu istiqamətlərdə işləməlidir". Amma T.Sarkisyan hakimiyyətin bu problemləri necə həll etməyi düşündüyünü açıqlamayıb.
Yeri gəlmişkən, qonşu Azərbaycanda hökumətin hər bir proqramı konkret tədbirlər planı ilə müşayiət olunur. Orada nəzərdə tutulmuş fəaliyyət, onun müddəti, gözlənilən nəticələr, lazım olan investisiya, maliyyə mənbələri və s. detallarınadək əks olunur.
Ermənistan hökumətinin qeyd olunan proqramı parlamentə keçsə də, müxalifətdən olan deputatlar onu "xoş niyyətlər toplusu", "tostlar yığını" və s. adlandırıb. "Olmalıdır, yerinə yetirilməlidir, pulsuz ayrılacaq, genişlənəcək, təmin olunacaq, üçqat artırılacaq, qurulacaq, artacaq... belə arzular və tostlar xaç suyuna salma mərasimlərində və digər ziyafətlərdə səsləndirilir", - deyə müxalifətçi "irs" partiyasının parlament fraksiyasının üzvü Aleksandr Arzumanyan bildirib.
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın yeni hökumətin növbədənkənar toplantısındakı çıxışını isə hakimiyyətin ölkəni acınacaqlı durumdan çıxarmaq üçün konkret plan və fəaliyyət mexanizminə malik olmamasının daha bir göstəricisi saymaq olar. Nazirlər Kabinetinin qarşısında duran problemlərin konkret şəkildə həlli yollarının göstərildiyi proqram  əvəzinə, sovet dövrünün mənzil-istismar sahələrinə xas toplantının şahidi olduq. "Nizamsızlığa nifrət edirəm", "Hamınızın diqqətini digər vacib məsələyə - əmək intizamına cəlb etmək istəyirəm. İşə saat 9-da başlayırıqsa, saat 9-da iş yerimizdə olmalıyıq", "Hamınızdan işinizin nəticəsinə ciddi yanaşmanızı xahiş edirəm", "Diqqətinizi çəkmək istədiyim növbəti məsələ odur ki, hamımız işə can yandırmalıyıq". Beləliklə, Ermənistan hökumətinə ölkəni cansıxıcı sosial-iqtisadi vəziyyətdən çıxarmaq üçün lazım olan yalnız bunlar imiş. S.Sarqsyanın haqlı olaraq dediyi kimi, "Tənqid və ya istənilən pis sözə dərhal əllə və ya dillə cavab verməyə tələsməyin. Düzdür, tənqidə cavab vermək lazımdır. Amma bunu hərtərəfli götür-qoydan sonra etmək lazımdır, sadəcə, "cavabını vermək" xatirinə yox".
Amma Ermənistan prezidentinin sözləri bu dəfə də əməllərilə üst-üstə düşməyib. Nazirləri əl-qol atmamağa çağıran S.Sarqsyan, eyni zamanda, İrəvanın sabiq meri Qagik Bəyləryanı nəqliyyat və rabitə naziri təyin edib. Bu, həmin Bəyləryandır ki, 2 il əvvəl prezident katibliyinin işçisi Aram Kandayfanı döymüşdü. İnsident katiblik əməkdaşının Plasido Dominqonun İrəvanda keçirilən konserti zamanı Bəyləryanın xanımından prezidentin əyləşəcəyi oturacağın yanındakı kürsünü tərk etməsini istəməsi üzündən yaşanmışdı.
Erməni analitiklər isə hesab edir ki, Ermənistanın kriminal hakimiyyətindən başqa şey gözləməyə də dəyməzdi. Qərbin analitik mərkəzlərinin də bildirdiyi kimi, ölkə iqtisadiyyatı tamamilə yad əllərə verilibsə, hökumət hansı sosial-iqtisadi proqramları həyata keçirə bilər?
Britaniyanın "ChathamHouse" analitik mərkəzinin iyunda açıqlanmış məruzəsində bildirilir ki, Ermənistan iqtisadiyyatı artıq Rusiyaya verilib: "1998-2008-ci illərdə Ermənistan prezidenti olmuş Robert Köçəryan faktik olaraq ölkəsini Rusiyanın vahid enerji sisteminə, Anatoli Çubaysa və bu ölkənin digər ticarət və siyasi maraqlarına satıb".
"Azadlıq" radiosunun Ermənistan bürosunun məlumatına görə, "ChathamHouse" mərkəzinin analitiki Köçəryanı əvəz etmiş Serj Sarqsyanın sanki daha az rusiyapərəst olduğunu, amma onun 2008-ci ildə prezident seçilməsinədək ölkənin çox hissəsinin satıldığını bildirir.
Bu şəraitdə Tiqran Sarkisyan hökumətinin yeganə vəzifəsi əvvəlkitək, yenə də sosial partlayışı önləmək, hakimiyyəti əldə mümkün qədər çox saxlamaq üçün kənardan maksimum yardım əldə etməkdir. Bu gün Ermənistan əhalisinin əksəriyyətinin məhz kənardan yardımlar hesabına güc-bəla ilə dolandığı heç kəsə sirr deyil. Belə olmasaydı, Rusiyanın "Birləşmiş taxıl şirkəti" Ermənistana kənd təsərrüfatı məhsullarından ibarət 96 min ton humanitar ərzaq yardımını nə üçün edir? "İnterfaks" xəbər verir ki, bu, BMT-nin Ümumdünya ərzaq proqramı ilə müqavilə əsasında həyata keçirilir. Göndərilən məhsullar Ermənistanın bir sıra rayonlarında məktəblilərin ərzaqla təmin olunması üçün nəzərdə tutulub.
Ermənistan milli statistika xidmətinin məlumatına görə, 2011-ci ildə ölkədə 647 nəfər intihar edib. Bunlar, əsasən, 30-65 yaş arası şəxslər, yəni ailə saxlamalı olan insanlardır. Ən çox isə işsizlər intihar edir.
Ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi, demək olar ki, azalmır. Hökumətin əvvəlki proqramına əsasən, işsizliyin səviyyəsi 13%-dək azaldılmalı idi. Amma rəsmi rəqəmlərə görə, hazırda o, 35% təşkil edir. Ermənistanın xarici borcunun ÜDM-ə olan nisbətiisə 45%-ə çatıb. Bu, kritik həddin (60%) bir addımlığı deməkdir.
Ermənistanda gəlirlərin aşağı olması üzündən qaza tələbat da azalıb. "Ermənistan qazın qiymətinə görə 32 Avropa ölkəsi arasında 28-ci yeri tutsa da, adi istehlakçı ondan istifadə etmək imkanında deyil", - deyə "Sosiometr" mərkəzinin rəhbəri Aqaron Adibekyan bildirir. Sosioloqun sözlərinə görə, Ermənistanda əksər kəndlərin sakinləri odun və peyindən istifadə etməyə başlayıb.
Hakim Qarabağ klanının nümayəndələriisə özləri üçün heç nəyi əsirgəmir. Onların vulqar, kriminal əməlləri erməni ictimaiyyətini qıcıqlandırmaqda davam edir. "Serj Sarqsyanın qardaşı Saşik oğlunun nişanlısına 30 min dollarlıq gül dəstəsini hansı pulla aldığını izah etməlidir", - deyə "Aykakan jamanak" ("erməni vaxtı") qəzetinin redaktoru Nikol Paşinyan seçkiqabağı kampaniya zamanı bildirmişdi. O deyib ki, hazırda müxalifətdə olan erməni milli konqresinin quracağı hökumətin araşdırmalarından sonra, "Saşik Sarkisyan ailəsini saxlamaq üçün yenidən "Boqdan" avtobusunda sürücülük etməyə məcbur olacaq".
Erməni KİV-in məlumatına görə, hündürlüyü 2, uzunluğu 4 metr olan gül dəstəsi aprelin 22-də, cəmi birgünlüyə Şimal prospektində qurulubmuş; həmin gün Saşik Sarkisyanın gələcək gəlininin ad günü imiş. Gül dəstəsini polislər mühafizə etdiyindən, əksər irəvanlı aksiyanın aprelin 24-nə - "erməni soyqırımı" gününə həsr olunduğunu, ordan gülün götürülərək, Sisernakaberd xatirə kompleksinə aparılacağını düşünüb.
Ermənistanda baş verənlər fonunda iyunun 20-də 14 yaşlı erməni David Davityanın Azərbaycan Dövlət Teleqraf Agentliyinə (AzərTAc) yazdığı məktub da təəccüblü görünmür. O, təhsil almaq istədiyini, lakin qarşısına çıxarılan əngəlləri aşa bilmədiyini və bu üzdən köməyi Ermənistandan kənarda axtarmaq qərarına gəldiyini bildirir. Ermənistanda hüquqları kobud şəkildə pozulan uşaqlardan biri olan David yardım üçün beynəlxalq təşkilatlara, ayrı-ayrı dövlətlərə, həmçinin, Azərbaycana müraciət edib.
İyunun 22-də isə Azərbaycan agentliyinə Davidin anası Felmira Davityan müraciət edib. Erməni qadın "Ermənistan dövləti" adlı yerdən xilas olunmasını istəyir, orada yalan, böhtan və satqınlığın milli siyasətin bir hissəsi olduğunu bildirir.
"Bizi, 7 kitab müəllifi olan istedadlı oğlumun təhsil almaq hüququndan məhrum edildiyi bu ölkədən xilas edin. Bizə bu ölkəni tərk etmək imkanı yaradılmasa, o, bundan sonra da təhsilsiz qalacaq. Uşaq ermənizmdən qorxur və erməni məktəbinə getmir. Ermənilər deyir ki, türklər erməni kitablarını yandırıb. İş o yerə çatıb ki, 30 il erməni xalqına dərs demiş filoloqun oğlu kitablarını yandırıb və erməni məktəbinə getmək istəmir. Uşaq Ermənistandan başqa istənilən ölkədə məktəbə getmək arzusu ilə alışıb-yanır. Mən bu dövlətdə işləməyəcək və yaşamaya-cağam. Bağışlaya bilmirəm! Bizi qorxu və şantaj atmosferində saxlayırlar. Bizi bu dövlətdən xilas edin!" - deyə Ermənistan vətəndaşı olan qadın yazır.
Statistika göstərir ki, F.Davityan ölkəsindən qaçmaq istəyən yeganə Ermənistan vətəndaşı deyil. Hər gün, təxminən, 400 erməni xilas olmaq ümidilə ölkəni tərk edir. Bu isə bir kiçik kəndin əhalisinə bərabərdir. Ekspertlər həyəcan təbili çalır: Ermənistanda emiqrasiya təhlükəli həddə çatıb. Proses bu templə davam edərsə, Ermənistan ermənilərsiz qala bilər!
Yaranmış vəziyyətdən yeganə çıxış yolu qonşulara qarşı ərazi iddialarından və təcavüzkar siyasətdən imtina və regiondakı iqtisadi proseslərə qoşulmaqdır. Əks təqdirdə, bu ölkənin hökuməti, hətta nəzəri baxımdan belə, vətəndaşlarına ciddi bir şey vəd edə bilməyəcək. Serj Sarqsyan və nazirlərinin işə saat neçədə gəlib-gəlməməsindən asılı olmayaraq///...
STATİSTİKA DEYİR
- Ermənistan milli statistika xidmətinin məlumatına görə, 2011-ci ildə ölkədə 647 nəfər intihar edib. Bunlar, əsasən, 30-65 yaş arası şəxslər, yəni ailə saxlamalı olan insanlardır. Ən çox isə işsizlər intihar edir;
- rəsmi məlumata görə, Ermənistanda yoxsulluq səviyyəsi 35%-dir;
- Ermənistanın xarici borcunun ÜDM-yə nisbəti 45%-dir. Bu, kritik həddin (60%) biraddımlığı deməkdir;
- Ermənistanda qaza tələbat azalıb. "Ermənistan qazın qiymətinə görə 32 Avropa ölkəsi arasında 28-ci yeri tutsa da, adi istehlakçı ondan istifadə etmək imkanında deyil", - deyə "Sosiometr" mərkəzinin rəhbəri Aqaron Adibekyan bildirir. Sosioloqun sözlərinə görə, Ermənistanda əksər kəndlərin sakinləri odun və peyindən istifadə etməyə başlayıb;

"A COLLECTION OF TOASTS" FROM THE ARMENIAN GOVERNMENT
The new government of Armenia turned out to be the familiar old one. The cabinet has not changed except for the ministers of transport and communications, and health. Previously, these ministerial portfolios like the post of minister of youth and sports were in the hands of the Prosperous Armenia Party (PAP). This time, they refused to enter into a coalition with the ruling Republican Party. Many in Armenia link this PAP decision to its unfulfilled hopes to install its leader Gagik Tsarukyan as prime minister. Following the elections, the PAP formed the second largest parliamentary faction and could well claim the post of prime minister. However, this did not happen, and the PAP probably did not want to share responsibility for the distressed situation of the country because they do not participate in decision-making.
At the same time, there is also a different version under which the oligarch Tsarukyan was "not blessed" for a coalition with the authorities by his patron, the former president of Armenia, Robert Kocharyan.
Anyway, the new-old head of the Armenian Cabinet of Ministers remains Tigran Sarkisyan, who has already had the government's five-year programme approved by the National Assembly (parliament). Acknowledging that Armenia is threatened by emigration, poverty and unemployment, the prime minister failed to provide anything specific but promises in the programme of his cabinet. "We were unable to completely eradicate corruption, create equal competitive conditions for businessmen, and there is no public confidence in the judicial system. The government needs to work in this direction," he said without noting how the Armenian authorities are going to resolve these problems.
By the way, in neighbouring Azerbaijan, each government programme is accompanied by a matrix, which describes in detail all proposed actions, timelines, expected outcomes, the necessary investment, funding, etc.
And although the programme of the Armenian government was passed in the parliament on orders from above, opposition MPs called it "a list of good intentions", "a collection of toasts", etc. "Should be, should be carried out, will be allocated free of charge, will be expanded, will be provided, triple and grow ..." Such suggestions and toasts are made at christening parties and other feasts," a member of the opposition Heritage faction, Aleksandr Arzumanyan, said.
Another demonstration of the fact that the Armenian authorities have no specific plans and effective mechanisms to get the country out of misery was the speech by Armenian leader Serzh Sargsyan at an extraordinary meeting of the newly-formed government. Instead of a keynote speech with a clear indication of the challenges facing the cabinet, we are witnessing a usual disciplinary meeting in the best traditions of Soviet zheks (housing maintenance offices). "I hate sloppiness", "I want to draw your attention to another important fact - labour discipline. The start of work should be mandatory. If we start to work from 9 o'clock, then we should be at work at 9 o'clock", "I am asking you all to take the results of your work seriously", "another problem I would like to draw your attention to is the zeal in each of us". That is all that is required from the new Armenian government in order to get the country out of the dismal socioeconomic situation.
And as Sargsyan rightly noted, "criticism or any bad word should not give any freedom to the hands or the tongue. You have to answer criticism, but the answer should be balanced, not on the principle of 'an eye for an eye'".
But in this case, the words of the Armenian leader did not quite coincide with his actions. Calling on ministers not to give vent to their hands, Sargsyan also appointed Gagik Beglaryan minister of transport and communication. Beglaryan is the ex-mayor of Yerevan who beat up a presidential protocol officer, Aram Kandayan, about two years ago. The incident occurred because the protocol officer asked Beglaryan's wife to vacate the seat next to the president during Placido Domingo's concert in Yerevan.
In any case, according to Armenian analysts, there was no point in expecting anything different from the criminal Armenian authorities. Western think tanks echo their view: What socioeconomic programmes can the government implement if the economy is totally in the wrong hands?
In a report released in June, the British think tank Chatham House says that Armenia has already been surrendered to Russia economically. "Robert Kocharyan, president of Armenia in 1998-2008, actually sold Armenia to the united energy system of Russia, Anatoly Chubays, and other Russian commercial and political interests," the report says. An analyst at Chatham House said that Serzh Sargsyan, who succeeded Kocharyan, seems to be less pro-Russian, but before he was elected president in 2008, most of the country had already been sold, the Armenian service of Radio Liberty reports.
In such circumstances, the only task of Tigran Sarkisyan's government, as before, is to attract the maximum amount of outside help to prevent social unrest and, if possible, to stay in power as long as possible. It is no secret that it is due to injections from outside that most of Armenia's population is barely making ends meet today. Why else, for example, did the Russian United Grain Company begin shipping humanitarian food aid to Armenia in the amount of 96,000 tonnes of agricultural produce?
According to Interfax, the supplies are carried out under a contract with the UN World Food Programme. Products are meant to provide schoolchildren in some regions of Armenia with food.
According to the National Statistical Service of Armenia, 647 people committed suicide in 2011. Men aged 30-65, i.e. real breadwinners in the family, commit suicide more often. Most of them are unemployed.
The level of poverty is almost not declining. If under the previous government's programme, this rate in Armenia was to be reduced to 13 per cent, according to official figures alone, it is now 35 per cent. The ratio of external debt to GDP has reached 45 per cent - the critical threshold (60 per cent) is just around the corner.
Because of the low income level, gas consumption in Armenia has declined as well. "Despite the fact that in gas prices Armenia takes 28th place among 32 European countries, using it is expensive for the average consumer in the country," the head of the Sociometre Centre, Agaron Adibekyan, said.
According to the sociologist, inhabitants of many villages in Armenia are switching to wood and dung.
But representatives of the ruling Karabakh clan do not deny themselves anything, and their defiantly vulgar and criminal behaviour continues to annoy Armenian society. "Serzh Sargsyan's brother Sashik should explain with what money his son has given his fianc?e flowers that cost $30,000," Nikol Pashinyan, editor of Haykakan Zhamanak (Armenian Time), said during the election campaign. He promised that after checks by the government of the Armenian National Congress, which is opposition now, Sashik Sargsyan will be forced to return to his work as the driver of a Bogdan bus to provide for his family".
According to the Armenian media, a bunch of flowers with a height of 2 metres and a length of 4 metres was installed on North Avenue for just one day - 22 April on the occasion of the birthday of Sashik Sargsyan's future daughter-in-law. The flowers were guarded by the police as many residents of Yerevan considered it to be a campaign on the occasion of 24 April - the day of the "Armenian genocide" and believed that they could take these flowers to the Tsitsernakaberd memorial complex.
Against the background of what is happening in Armenia, it is not surprising that on 20 June, the Azerbaijani State Telegraph Agency (AzarTAc) received a letter from a 14-year-old Armenian boy David Davityan who wants to get an education, but is unable to overcome the impediments standing in his way, and is forced to seek refuge outside Armenia. Being one of the children whose rights are grossly violated in Armenia, David seeks help from international organizations and individual states, including Azerbaijan.
On 22 June, the Azerbaijani news agency received a similar letter from David's mother - Felmira Davityan. The Armenian woman asks to save her from the so-called "Armenian state", where lies, slander and betrayal are part of national policy.
"Save us from this state in which my talented son, the author of seven books, has been denied the right to receive education. He will be left without education, if we are not allowed to leave the country. The child is afraid of Armenianism and does not go to an Armenian school. Armenians say that Turks burned Armenian books. Things have reached such a point that the son of a philologist, who taught the Armenian nation for 30 years, burned his books and does not want to go to an Armenian school. The child desires to attend school in any country, but not in Armenia. I am not going to work and live in this state. I cannot forgive! We are kept in an atmosphere of fear and blackmail. Save us from this state!" the Armenian citizen says.
Statistics show that Davityan is not the only citizen of Armenia, who wants to escape from her country. In search of salvation, about 400 people leave the country every day, which is equivalent to one small village. Experts are sounding the alarm: emigration in Armenia has reached alarming proportions, and at this pace, Armenia may be left without Armenians!
The only way out is to give up territorial claims and the aggressive policy against neighbours and as a consequence, to involve Armenia in regional economic processes. Otherwise, the government of this country will not be able to offer its citizens anything sensible even in theory. And it does not matter what time Serzh Sargsyan and his ministers come to work...
STATISTICS SAY
- According to the National Statistical Service of Armenia, 647 people committed suicide in 2011. Men aged 30-65 commit suicide more often. Most of them are unemployed.
- According to official figures, the poverty rate in Armenia is 35 per cent;
- Armenia's ratio of external debt to GDP has reached 45 per cent - the critical threshold (60 per cent) is just around the corner;
- Gas consumption in Armenia has declined as well. "Despite the fact that in gas prices Armenia takes 28th place among 32 European countries, using it is expensive for the average consumer in the country," the head of the Sociometre Centre, Agaron Adibekyan, said. According to the sociologist, inhabitants of many villages in Armenia are switching to wood and dung;
- Emigration from Armenia has reached alarming proportions: about 400 people leave the country every day.