DİQQƏT! AĞIZLIQSIZ İT!
Bəli, bu problem var. Cins döyüş itləri Bakı küçələrində çox tez-tez sahibləri tərəfindən ağızlıqsız gəzdirilir. Təcrübəli kinoloqlar isə bildirir ki, xüsusilə nəhəng cinsdən olan itlər ictimai yerlərə yalnız qısa xalta ilə çıxarılmalıdır və bu zaman yaxşı olar ki, onlara ağızlıq da geyindirilsin. Səbəb isə aydındır - itlər istənilən an sahiblərinə təhlükə yarandığını düşünə və qarşıdakı insanlara hücum edə bilər.
Azərbaycanda insanların itlərin hücumuna məruz qalması problemi, məsələn, Rusiyadakı qədər aktual deyil. Bu ölkədə qurbanları, əsasən, uşaqlar olan onlarca belə bədbəxt hadisə baş verir. Bu kədərli təcrübəni nəzərə alaraq, Bakı küçələrində nəhəng itlərin gəzdirilməsi ilə bağlı problemin olduğuna bir daha diqqət çəkmək istərdik. Son zamanlar bu hallar o qədər artıb ki, artıq məsələyə oxucularımız reaksiya verir.
Belə hadisələrdən biri Bakı bulvarı ərazisində yaşanıb. Kişi oğlu ilə gəzirmiş. Qəflətən uşağa ağızlığı olmayan rotveyler hücum edib. İtin sahibi heyvanı fit verməklə saxlayıb. Amma uşaq çox qorxub və ağlamağa başlayıb. Atasının onu sakitləşdirməsinə xeyli vaxt lazım gəlib.
Xoşbəxtlikdən, hadisə faciə ilə nəticələnməyib. Hər an sahibinin keşiyini çəkən rotveyler kimi təhlükəli cinsdən olan it uşağı təhlükə mənbəyi kimi görərək, onun üzərinə sıçrasaydı necə olacaqdı? Nəticəni təsəvvür etmək çətindir.
Məlum olduğu kimi, Bakı bulvarında gəzişən və oynayan uşaqların sayı kifayət qədər çoxdur. Amma qanuna əməl etməyən it sahibləri də az deyil. Halbuki, ölkə qanunvericiliyinə əsasən, bu fakt itlərin saxlanması qaydalarının pozulmasıdır. Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 126-cı maddəsinə əsasən, it və pişiklərin, həmçinin, digər heyvanların saxlanılması qaydalarının pozulması 5 manatdan 20 manatadək cərimə nəzərdə tutur.
Beləliklə, ev heyvanlarının saxlanılma qaydaları itin xaltasız və ağızlıqsız gəzdirilməsini qadağan edir. İtlərin uşaq və idman meydançalarında, uşaq idarələrinin həyətlərində, təhsil və tibb qurumlarının həyətlərində gəzdirilməsi də qadağandır. Ev heyvanlarını yanında nəzarət edən şəxs olmadan gəzməyə buraxmaq, nəzarətsiz qoymaq, itlərlə mağazalara, yeməkxanalara, həmçinin, digər yerlərə daxil olmaq da qadağandır. İtləri yalnız bunun üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi ərazilərdə gəzdirmək olar.
İtlərin hücumuna məruz qalmış şəxslərin Dövlət Baytarlıq Xidmətinə müraciətinə də tez-tez rast gəlinir. Belə hücuma məruz qalmış şəxslər əhalinin təhlükəsizliyinin təmininə görə məsuliyyət daşıyan polisə müraciət etməlidir. Bu halda polis əməkdaşları it sahibinin onun saxlanılması qaydalarına əməl etmədiyinə dair protokol tərtib edir və onu Bakı Şəhər Baytarlıq İdarəsinə göndərir. Bu qurumda isə qaydanı pozmuş şəxsə cərimə yazılır.
Maraqlıdır ki, Bakıda minədək üzvü olan it sahibləri klubunun rəhbəri yerli KİV-ə müsahibəsində bu problemi aktual saymadığını söyləyib. O, bunu küçələrdə yalnız qanuna riayət edən, itlərini xalta və ağızlıqla gəzdirən şəxslərə rast gəlməsi ilə əsaslandırıb.
Azərbaycan qanunvericiliyi məsələyə yalnız inzibati hüquq pozuntusu kimi yanaşmamalıdır. Problem dəqiqliklə öyrənilməli, qanunvericiliyə uyğun şəkildə daha radikal qərarlar qəbul edilməlidir.
Məlum olduğu kimi, yayda parklarda və bulvarda insanların sayı daha da artır. Ümid edək ki, bu payız azərbaycanlı deputatlar sözügedən məsələyə diqqət ayıracaq ki, artıq gələn yay məsələ ilə bağlı lazımi qanunlar qüvvədə olsun.

ОСТОРОЖНО! СОБАКА БЕЗ НАМОРДНИКА!
Такая проблема, конечно, есть. Породистые бойцовские собаки часто выгуливаются на улицах Баку их хозяевами без намордников. В то время как опытные кинологи утверждают, что собаки, особенно крупных пород, должны выгуливаться в общественных местах только на коротком поводке и желательно в наморднике. Причина одна - собаки непредсказуемы, они всегда могут решить, что хозяину угрожает опасность, и напасть на прохожих.
Проблема нападений собак на человека в Азербайджане стоит не так остро, как, например, в России. В этой стране зафиксированы десятки несчастных случаев с участием разъяренных собак, жертвами которых чаще всего становились дети. И, принимая во внимание этот печальный опыт, хотелось бы еще раз указать на наличие проблемы выгула крупных собак и на улицах Баку. Причем явление это в последнее время участилось настолько, что об этом рассказывают уже наши читатели.
Случай произошел на территории Бакинского бульвара. Мужчина гулял со своим сыном. Вдруг навстречу ребенку выбежал ротвейлер без намордника. Владелец собаки отозвал ее свистом. Но ребенок очень испугался, расплакался, и отец долго его не мог успокоить.
Этот случай, к счастью, не привел к фатальным последствиям. Трудно представить, что могло бы быть, если бы собака такой опасной породы, как ротвейлер, готовая в любую минуту заступиться за своего хозяина, усмотрела угрозу в ребенке и набросилась на него. Как известно, детей, прогуливающихся и играющих на бульваре, слава Богу, много, но и собак, владельцами которых являются незаконопослушные граждане, тоже немало. Ведь, согласно действующему законодательству, данный факт расценивается как нарушение правил содержания собак. Согласно статье 126 кодекса Азербайджанской Республики "Об административных правонарушениях", за нарушение правил содержания собак и кошек, а также других животных предусмотрен штраф в размере от 5 до 20 манатов.
Итак, правила содержания домашних животных запрещают выгуливать собаку без намордника и поводка. Запрещается выгуливать собак на детских и спортивных площадках, во дворах детских учреждений, на территориях образовательных и медицинских учреждений. Нельзя выгуливать домашних животных без сопровождающего лица и оставлять без присмотра, посещать с собаками магазины, объекты общественного питания, а также другие организации. Выгуливание собак разрешается на специальных площадках, специально для этого предназначенных.
В Государственную ветеринарную службу нередко поступают жалобы от граждан, ставших объектом собачьей агрессии. Если граждане фиксируют подобные случаи, то им необходимо обращаться за помощью в полицию, ответственную за безопасность населения. Сотрудники полиции составят протокол о несоблюдении владельцами собак правил их выгула и направят документ в Управление ветеринарии города Баку, которое выпишет виновнику штраф.
Любопытно, что в одном из интервью местным СМИ председатель клуба собаководов, членами которого являются около тысячи бакинцев, заметила, что не считает эту проблему актуальной, так как видит на улицах исключительно законопослушных граждан, гуляющих со своими питомцами с применением поводков и намордников.
Думается, что азербайджанское законодательство не должно рассматривать этот вопрос лишь как административное правонарушение. Следует детально изучить эту проблему и принять более радикальные решения на законодательном уровне. Летом, как известно, прогуливающихся в парках и на бульваре людей становится больше. Остается надеяться, что этой осенью азербайджанские депутаты акцентируют на этой проблеме внимание, чтобы уже к следующему лету она обрела вид необходимой нормы закона.