VƏDLƏRDƏN ÇOX GÖRÜLƏN İŞ
Əgər bir neçə il öncə Bakıda işıqların mütəmadi sönməsi adi hal idisə, indi fasiləsiz enerji təminatı normaya çevrilib
Müəllif: "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin mətbuat xidməti
Bizim həyatımızı kompyutersiz, kondisionersiz, soyuducusuz, televizorsuz, plastik kartlarsız və çağdaş sivilizasiyanın başqa rahatlıq yaradan məişət əşyaları olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Bəşəriyyət elektron sistemlərə o qədər öyrənib və o qədər onlardan asılıdır ki, yanılmırıqsa, çağdaş anlamda apokalipsis - elektrik təchizatından tam məhrum olmaq deməkdir.
Amma o qədər də uzaq olmayan keçmişdə, hansısa 8-10 il qabaq biz Bakıda mütəmadi olaraq elektrik enerjisinin planlı və ya plansız kəsilməsinin şahidi olurduq. Əgər elektrikin kəsilməsi gündüz baş verirdisə, biz bunu çox yaxşı sayırdıq, çünki ümid edirdik, axşama kimi düzəldərlər. Amma əgər işıq axşam saat doqquzda kəsilirdisə, dərhal yatmağa qərar verirdik, çünki səhərə kimi elektrikin bərpası heç cür real görünmürdü.
Amma bunlar arxada qaldı. İndi biz fasiləsiz elektrik təchizatına o qədər alışmışıq ki, işıqlar kəsilən zaman, hətta gecənin ortasında belə qəza xidmətinə zəng edə bilirik və tamamilə əsaslı olaraq problemin yarım saat ərzində həll olunacağına inanırıq.
Əlbəttə, bütünlüklə burada Azərbaycanın ererji sisteminin gücünün artdığını qeyd etməyə bilmərik və bunun əsası Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1969-82-ci illərdə respubilkaya rəhbərlik etdiyi dövrdə qoyulub. Məhz onun rəhbərliyi altında Azərbaycan energetikasının sarsılmaz dayaqları olan iri elektrik stansiyaları tikilib. Həmin illərdə Azərbaycanın bütün yaşayış məntəqələrinə, respublikamızdakı hər bir evə elektrik xətti çəkilib. Beləliklə, əgər 1969-cu ildə Azərbaycan elektrik idxal edən respublika idisə, 1982-ci ildə elektrik enerjisi ixracatçısına çevrilmişdi.
Sovet İttifaqının parçalanması elektrik energetikası sisteminə də öz təsirini göstərdi və biz elektrik enerjisinin kəsilməsinin bütün çətinliklərinə dözdük. 1990-cı illərin əvvəllərində yenicə müstəqilliyini elan etmiş və işğalçı Ermənistanla müharibə aparan ölkənin çox sayda başqa problemləri var idi.
Enerji təsərrüfatının bərpası Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə dönməsindən sonra başladı.
İlham Əliyevin ölkə prezidenti seçilməsindən sonra, enerji təsərrüfatına xüsusi diqqət artırıldı. Belə ki, yeddi il ərzində Azərbaycanın enerji sisteminin gücü üçdəbir və ya 2,3 min mvt artaraq, 6,5 min mvt.-a çatdırılıb. Özü də 1,5 min mvt yeni stansiyaların tikilməsi hesabına təmin edilib. 2012-ci ilin sonlarına isə enerji sisteminin gücü 7,9 min mvt.-a qədər qalxacaq.
Beləliklə, istehsal edilən enerji ölkə iqtisadiyyatının sürətlə yüksələn tələbatına artıqlaması ilə yetir və sonrakı illərdə Azərbaycan iri elektrik enerjisi ixracatçısına çevriləcək. Ancaq elektrik enerjisi istehsalı üzrə iri güclərin olması istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchiz edilməsi demək deyil. Bu barədə Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə öz çıxışında bildirib. Öz çıxışlarında o, çağdaş elektrikpaylama şəbəkəsinin yaradılmasına böyük diqqət ayırmağı tapşırıb.
Bu tapşırıq ciddi şəkildə "Bakıelektrikşəbəkə" SC tərəfindən yerinə yetirilib. Məhz işi hərtərəfli şəkildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən dəstəklənən "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin səyləri hesabına biz elektrik enerjisinin kəsilməsinin nə demək olduğunu unutmuşuq. Hər hansı bir qəzanın nəticələri qısa müddətdə aradan qaldırılır. Cənab Prezident dəfələrlə "Bakıelektrikşəbəkə"nin yeni yarımstansiyalarının və başqa obyektlərin açılışında iştirak edib. Bəllidir ki, "Bakıelektrikşəbəkə" SC 2000-ci ildə təşkil edilib.
Müstəqil təsərrüfat subyekti kimi, "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin fəaliyyətinin bərpası 2006-cı ilin noyabr ayında baş verib və o, elektrik enerjisi paylayıcısı kimi faktiki olaraq həmin tarixdən işləməyə başlayıb. "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin yeni rəhbərliyi yarımdağılmış təsərrüfat, elektrik təchizatında tez-tez kəsilmələr, istehlakçıların şikayətləri ilə üzləşib.
Nəticədə, 2006-cı ilin son iki ayında əsas diqqət abunəçilərə elektrik enerjisi verilməsinin yaxşılaşması ilə bağlı olan ani problemlərin həllinə yönəldildi. O cümlədən, transformator məntəqələri tikilib və əsaslı təmir edilib, paytaxtın ayrı-ayrı hissələrində kabellər dəyişdirilib.
Bakının enerji sisteminin bərpası üzrə əsas işlər artıq 2007-ci ildən başlandı. Özü də ilk öncə əsas diqqət ətraflara - Sabunçu, Xəzər, Suraxanı, Binəqədi, Xətai rayonlarına yönəldildi. Bu da prinsipcə anlaşılandır, axı elektrik kəsilmələri ilə daha çox ətrafların sakinləri üzləşirdilər.
O cümlədən, 2007-ci ildə 110/35/10 kv gərginlikli iki yeni yarımstansiya - "Buzovna" və "Şıx" yarımstansiyaları, 35/10 və 35/6 kv gərginlikli altı yarımstansiya - "Sabunçu", "Savalan", "Xoşa xuna", "Bilgəh", "Amburan" yarımstansiyaları və №407 saylı yarımstansiya tikilib. 2006 və 2007-ci illərdə 70 yeni transformator məntəqəsi tikilib, 247 məntəqə yenidən qurulub.
Yarımstansiyaların və transformator məntəqələrinin tikintisi və yenidən qurulması ilə yanaşı, elektrikverilmə xətlərinin yeniləşdirilməsi işi aparılıb, özü də əsas diqqət hava xətlərinin kabellərlə əvəzlənməsinə, həmçinin, yeni texnologiyaların tətbiq edilməsinə yönəldilib. Köhnə Əhmədli qəsəbəsində özüsaxlayan izolyasiya edilmiş naqillərin istifadəsi ilə 0,4 kv.-luq elektrik şəbəkəsinin tikintisi üzrə layihə gerçəkləşdirilib. Bu kabellər praktiki olaraq texniki itkiləri sıfıra endirir və şəbəkəyə qanunsuz qoşulmalara mane olur.
2008-ci ildə "Bakıelektrikşəbəkə" SC diqqətini birbaşa abunəçilərin enerji təchizatının yaxşılaşmasına yönəldib və yüksəkvoltlu güclü yarımstansiya şəbəkəsinin yaradılması işlərini davam etdirib ki, bu da perspektivdə şəhərətrafı da daxil olmaqla, "Böyük Bakı"nı dairəyə almağa imkan verməli idi. Belə ki, 2008-ci ildə 110/35/6 və 110/35/10 kv gərginlikli dörd yarımstansiya - "Aeroport" yarımstansiyası, 227, 215 və 203 saylı yarımstansiyalar, həmçinin, 35/6, 35/10 kv gərginlikli yeddi yarımstansiya - 431, 430, 226 və 200 saylı yarımstansiyalar, "Zirə bağlar" "Sahil" və "Nərimanov" yarımstansiyaları tikilib. 110/35/10 kv gərginlikli "Aeroport" yarımstansiyası Heydər Əliyev adına Bakı Beynəlxalq Hava Limanının enerji təchizatının yaxşılaşdırılması üçün nəzərdə tutulub. Başqa yarımstansiyalar isə Bakı qəsəbələrinin, həmçinin Bakının mərkəzi rayonlarının - Yasamal, Nərimanov və Səbail rayonlarının elektriklə təchizatı üçün nəzərdə tutulub.
Gücü 35/10 və 35/6 kv olan doqquz yarımstansiya əsaslı təmir edilib və yenidən qurulub. Həmçinin, səkkiz yeni transformator məntəqəsi tikilib və 31-i yenidən qurulub. Elektrikverilmə xətlərinin dəyişdirilməsi, sistemə yeni yarımstansiyaların qoşulması, abunə elektrikverilmə xətlərinin XLPE kabellərindən istifadə edilməklə dəyişdirilməsi, yeni sayğacların quraşdırılması sahəsində böyük işlər görülüb. "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin bir sıra rayon bölmələri üçün inzibati binalar tikilib və təmir edilib.
Sonrakı 2009-cu ili "Bakıelektrikşəbəkə" SC, ilk növbədə, təmir və yenidənqurulma tələb edilən aşağıvoltlu şəbəkəyə həsr edib. O cümlədən üç yarımstansiyanın tikintisi aparılıb, yeni stansiyaların inşaatı və təchizatı üzrə əvvəlki illərdə başlanmış işlər davam etdirilib, 15-ə yaxın yarımstansiyada avadanlıq dəyişdirilməsi və yenidənqurma aparılıb. Demək olar ki, bütün yarımstansiyalar 35/10/6 kv.-luq şəbəkəyə aid olub. Abunə şəbəkəsində, həmçinin, kabellərin və elektrikverilmə xətlərinin dəyişdirilməsi üzrə önəmli işlər görülüb. Enerji sistemində qəzaların təcili aradan qaldırılması üçün material və avadanlıq ehtiyatı yaradılıb.
2010-cu ilin əvvəlindən 2012-ci ilin may ayına qədərki iki il yarımlıq müddətdə "Bakıelektrikşəbəkə" SC yeni yarımstansiyalar arasında yeni yüksəkvoltlu kabellərin və hava xətlərinin çəkilməsi üzrə işləri intensivləşdirib, aşağıvoltlu və abunəçi şəbəkələrində işləri gücləndirib. Özü də iri yarımstansiyalar bir yana, hətta gücü 0,4 kv.-ə qədər olan (abunəçi) şəbəkələri XLPE kabelləri və ödənişi onlayn rejimdə sms-məlumat vasitəsilə ödəməyə imkan verən elektron sayğaclar kimi yeni avadanlıq nümunələrinin istifadəsi ilə tikilib.
2010-cu ilin əvvəlindən 2012-ci ilin may ayına qədər keçən müddət ərzində 40-dan artıq yarımstansiya tikilib və yenidən qurulub. Bunların sırasında 110/35/6 kv.-luq gərginliyə malik "Xocasən", "Yeni İçərişəhər", "Dağlıq", "Badamdar", "Liman", "Yeni Bayıl", "Yasamal-2", "Dərnəgül-1", "Bakı Kondisionerləri Zavodu" və başqaları kimi iri yarımstansiyaları göstərmək olar. Onlar "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin dairə sisteminin əsasında durur.
Çağdaş 35/10 kv.-luq "Bayraq Meydanı" yarımstansiyası tikilib və o, Dövlət Bayraq Meydanını və onun yanında yerləşən, bu yaxınlarda "Avroviziya" müsabiqəsi keçirilmiş "Baku Cristal Hall"u elektrik enerjisi ilə təchiz edir. Bu yarımstansiyanın hesabına sakinlər və şəhərin qonaqları axşam və gecə saatlarında 160 metr yüksəkliyə ucalan Azərbaycan Bayrağının gözəlliyini seyr edə bilirlər. Bundan başqa, Bakının mərkəzinin elektrik təchizatını yaxşılaşdıran 35/10 kv.-luq "Gənclik", "Dağüstü park" və başqa yarımstansiyalar tikilib.
Bütünlükdə, 2006-cı ilin noyabr ayından bu günə kimi Bakının enerji sisteminin yenidən qurulmasına 620 mln manatdan çox vəsait xərclənib. Bu vəsaitlə gərginliyi 110 kv olan 18 yarımstansiya, gücü 35 kv olan 46 yarımstansiya tikilib və yenidən qurulub, 120 transformator məntəqəsi tikilib, 400-dən çox transformator məntəqəsi isə təmir edilib, onlarda gücü 6-10/0,4 kv olan 780 yeni transformator quraşdırılıb. Bundan başqa, gücü 110 kv olan 400 km yeni hava xətti və 150 km kabel, həmçinin, gücü 35 kv olan 200 km hava xətti və 650 km kabel çəkilib. Bu işlərin hesabına "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin 35 və 110 kv.-luq yarımstansiyalarında quraşdırılmış transformatorların gücü 2011-ci ildə 2006-cı ilin göstəricisinə baxanda 62% artıb və 5015 mva.-yaya bərabər olub.
Paylama şəbəkəsində yenidənqurma, xüsusilə də SIP kabellərlə 0,4 kilovoltluq abunə şəbəkəsinin çəkilməsi, elektrik enerjisi uçotunda çağdaş texnologiyaların, həmçinin, yarımstansiyalar arasında SCADA distansion idarəetmə sisteminin, çağdaş rele və avtomatik sistemlərin istifadə edilməsi elektrik enerjisinin uzunmüddətli qəza kəsilmələrini minimuma endirməyə imkan verib. Texniki itkilər 10%-dən 6%-ə endirilib, zirvə yüklənmələri ləğv edilib.
"Bakıelektrikşəbəkə" SC Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş 2011-2013-cü illər üçün Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində abunəçiləri fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchizat üzrə tədbirləri davam etdirir.
İqtisadiyyatın bütün sahələrində olduğu kimi, energetikada da islahatlarda əsas yeri insan amili tutur. Buna görə də texniki heyətin əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması məsələsi həmişə SC rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir, buna görə də daim bu istiqamətdə tədbirlər görülür.
Belə ki, "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin mərkəzi idarəetmə aparatı şəhərin memarlıq üslubuna uyğun olaraq tikilmiş və mərkəzi elektron idarəetmə sistemi ilə təchiz edilmiş yeni binaya köçüb. Bundan başqa, əgər əvvəllər yerlərdə yalnız iki inzibati bina vardısa, hazırda Səbail, Binəqədi, Nəsimi, Nərimanov, Nizami, Qaradağ, Suraxanı, Xəzər rayonlarında elektrik enerjisinin təmini və satışı üzrə yeni idarəetmə binaları tikilib. Zirə, Binə, Keşlə, Zabrat, Buzovna və Pirallahı qəsəbələrində yeni xidmət məntəqələri tikilib. Həmçinin, material və ehtiyat hissələrinin saxlanması üçün çağdaş anbarlar, sayğacların testi və təmiri üçün ən çağdaş texnologiyalarla təchiz edilmiş laboratoriyalar yaradılıb.
"Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin rəhbərliyi kadrların ixtisasının artırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Bu məqsədlə SC-də Tədris Mərkəzi yaradılıb. Orada elektrik energetikası təsərrüfatının ayrı-ayrı sahələrini, o cümlədən, hava və kabel elektrikverilmə xətlərinin istismarı və təmiri, sayğacların quraşdırılması və təmiri, elektrik şəbəkəsinin, kompyuter şəbəkəsinin və proqramlarının istismarı və təmirini əhatə edən müxtəlif kurslar təşkil edilir. Bütünlükdə, bu kurslarda 375 adam təhsildən keçib və onların çoxu müvafiq sertifikatlar alıb. Ağır və gündəlik, amma bütünlükdə böyük olan bu işlər önəmli dərəcədə itkiləri azaltmağa, şəbəkəyə qanunsuz qoşulmaların qarşısını almağa və biz istehlakçıları fasiləsiz elektrik enerjisi təchizatı ilə təmin etməyə imkan yaradıb.
Düşünmək olar ki, sərmayələrin həcminə, hətta ani nəzər salan hər bir kəs "Bakıelektrikşəbəkə" SC-nin işçilərinin necə böyük iş gördüyünü və biz istehlakçıların onların bu işinə ədalətli qiymət verməyimizin necə önəmli olduğunu anlayar. Hələ də Bakının enerji sisteminin inkişafı üçün investisiyaları dövlət təmin edir, bu məqsədlə böyük vəsaitlər ayırır. İstənilən inkişaf etmiş dövlətdə sərmayələr satışın hesabına gerçəkləşdirilir. Buna görə də biz istehlakçılar istehlak edilmiş elektrik enerjisinin haqqını vaxtında və tam həcmdə ödəməliyik. Axı biz hətta işığı 10-15 dəqiqə belə kəsəndə əsəbiləşirik. Bunun heç zaman baş verməməsi üçün Bakının enerji təsərrüfatının daim yeniləşməsi lazımdır ki, bu da böyük maliyyə yatırımları tələb edir. Elektrikin pulunu ödəməyəndə biz yalnız öz evimizdə deyil, həm də bütün paytaxtda enerji təchizatını təhlükə altına salırıq.

WHEN MORE WAS DONE THAN PROMISED
Whereas occasional blackouts were common for Baku several years ago, uninterrupted power supply has now become a norm
Author: Press-service of "BakiElektrikSabaka" JSC
It is impossible to imagine life without a computer, an air conditioner, a refrigerator, a TV, plastic cards and other benefits of modern civilization. Humanity is so used to and dependent on electronic systems that it would be no mistake to say that the Apocalypse in the modern sense is a complete loss of electricity.
Quite recently though, just eight to 10 years ago, we occasionally experienced power cuts in Baku - both scheduled and unscheduled. And it was good if the blackouts occurred during the day because there was hope that they would fix it by the evening. But if the power was cut after nine in the evening, it was always thought that it would not be switched back on until the next morning.
But this is all in the past. We are now so accustomed to the stable power supply that in case of outages we can call the emergency services even late at night and quite reasonably expect to have the problem resolved within half an hour.
Of course, we should note the overall growth in Azerbaijan's power capacity, the foundation of which was laid during the leadership of nationwide leader Heydar Aliyev in the republic in 1969-1982. It was under his leadership that large power plants which have become indestructible pillars of Azerbaijani energy were built.
Over these years, electricity lines were built to all the settlements and homes of our country. While in 1969, Azerbaijan was a republic importing electricity, in 1982 it started to export it.
The collapse of the Soviet Union affected the electricity system as the republic felt the brunt of power cuts. But in the early 1990s, the country which had just declared independence and was at war with Armenian aggressors had many other problems.
The revival of energy facilities began after Heydar Aliyev returned to power in 1993.
After Ilham Aliyev was elected president, special attention was paid to power engineering. Thus, over the past seven years Azerbaijan's power grid has increased by a third, or 2,300 MW, to reach 6,500 MW. Moreover, an increase of 1,500 MW was achieved through the construction of new power plants. By the end of 2012 power output will increase to 7,900 MW.
Thus, the energy being produced is more than sufficient to address the needs of a fast-growing economy. In subsequent years, Azerbaijan will become a major exporter of electricity. But the availability of a large generation capacity does not mean an uninterrupted supply of electricity to consumers, which has often been said by President Ilham Aliyev. In his speeches he has ordered to pay more attention to creating a modern electricity distribution network in the country.
This instruction has largely been fulfilled by "BakiElektrikSabaka". It is thanks to the efforts of the "BakiElektrikSabaka" JSC, which enjoys complete support of Azerbaijani President Ilham Aliyev, that we have forgotten what power outages are. And in the event of accidents their consequences are quickly eliminated. President Ilham Aliyev has repeatedly attended the opening ceremonies for new substations and other facilities.
The "BakiElektrikSabaka" JSC was established in 2000.
The activities of "BakiElektrikSabaka" as an independent entity have been restored and the company actually began operating as a distributor of electricity in November 2006. The new management of the company inherited it in a dilapidated condition with frequent interruptions in electricity supply and, consequently, consumer complaints.
As a result, in the last two months of 2006 the focus was on addressing the immediate problems related to the improvement of electricity supplies to customers. In particular, transformer stations were built and repaired and cables replaced in different parts of the capital.
Major renovation of the Baku power grid started in 2007. The emphasis was initially placed on such suburban districts as Sabuncu, Xazar, Suraxani, Binaqadi and Xatai, which was understandable given the frequent power cuts experienced there.
In particular, two new 110/35/10 kV substations, Buzovna and Sixov, and six 35/10 and 35/6 kV substations, Sabuncu, Savalan, Xosa xuna, Bilgah, Amburan and substation № 407, were built in 2007. In 2006 and 2007, a total of 70 new transformer stations were built and 247 reconstructed.
Simultaneously with the construction and reconstruction of substations and transformer stations, transmission lines were renewed. The focus was on replacing the overhead lines with cables and the application of new technologies. In the Old Ahmadli settlement, a project for the construction of 0.4 kV electrical networks using self-supporting insulated wires was implemented. These cables virtually nullify the technical losses and prevent illicit connections to the network.
In 2008, "BakiElektrikSabaka" was focused on improving the energy supply and continued work on creating a powerful network of high-voltage substations which will supply the Greater Baku (including the suburban settlements) in the future.
In 2008, for instance, four 110/35/6 and 110/35/10 kV substations - Airport, № 227, 215, 203, and seven 35/6, 35/10 kV substations № 431 , 430, 226, 200, Zira Baglar, Sahil, Narimanov were built. The 110/35/10 kV Airport substation is designed to improve the supply of the Heydar Aliyev International Airport, while other substations are intended to supply the central districts of Baku - Yasamal, Narimanov, Sabail.
Major repairs and reconstruction have been carried out at nine substations with a capacity 35/10 and 35/6 kV. Eight new transformer stations have been built and 31 remodeled. A lot has been done to replace power lines, connect new substations to the system, replace the user's transmission lines with XLPE cables and install new counters. Office buildings for a number of regional branches of "BakiElektrikSabaka" have also been constructed and renovated.
In 2009, "BakiElektrikSabaka" focused primarily on the low-voltage network that was in need of repair and reconstruction. In particular, three substations were built, work on the construction and equipping of new substations started in previous years was continued, and about 15 substations were repaired and re-equipped. Almost all substations belonged to the 35/10/6 kV network. Considerable work was carried out in the subscriber network and replacing the cables and power lines. A stock of materials and equipment was set up to deal with emergency situations.
In the next two and a half years, from 2010 to May of 2012, "BakiElektrikSabaka" JSC stepped up work on the construction of new high-voltage cables and overhead lines between new substations, as well as low-voltage and subscriber networks. Even the networks with a capacity of up to 0.4 kV (subscriber), not to mention major substations, were built using the latest XLPE cables and electronic meters that enable subscribers to pay online by sending SMS messages.
Over this period (2010 - May 2012), more than 40 substations were was built and reconstructed, including the large-voltage 110/35/6 kV substations Xocasan, Yeni Icarisahar, Daglig, Badamdar, Liman, Yeni Bayil, Yasamal-2, Darnagul-1, ZBK and others that have formed the basis of the ring system of "BakiElektrikSabaka" JSC.
A modern 35/10 kV substation Bayrag Meydani was built, providing electricity to the State Flag Square and the adjacent Baku Cristal Hall, which recently hosted the Eurovision song contest. Thanks to this substation, residents and visitors of the capital can admire the magnificent lighting of the Azerbaijani flag hoisted at an altitude of 160 meters in the evening and night time. In addition, 35/10 kV substations Ganclik, Upland Park and others have been built to improve the energy supply of the center of Baku.
In general, in the time period between November 2006 and the present, over 620 million manats has been invested in the reconstruction of the Baku energy system. These funds have been used to build or renovate 18 substations with a capacity of 110 kV, 46 kV substations with a capacity of 35 kV and 120 transformer stations, more than 400 have been renovated and 780 new power transformers with a capacity of 6-10/0.4 kV installed in them. Furthermore, 400 km of new overhead lines and 150 km of 110 kV power cables, 200 km of overhead lines and 650 km 35 kV power cables have been laid. Through this work, the capacity of the transformers installed in 35 and 110 kV substations was increased by 62 per cent in comparison with 2006 to reach 5015 MVA.
The reconstruction of the distribution network, especially the installation of 0.4 kV SIP-subscriber cables, the application of modern technologies to the metering process, the remote control system used in SCADA substations, modern protective relays and automatic systems have enabled the company to minimize long-term emergency power outages. Technical losses have dropped by 6 per cent to constitute 10 per cent and peak loads have been eliminated.
"BakiElektrikSabaka" continues to supply customers with uninterrupted and quality electricity under the state program on the socioeconomic development of Baku and its suburban settlements in 2011-2013, which has been approved by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
As in all other spheres of economy, a key role in the energy reforms is played by the human factor. Therefore, working conditions of staff are always at the center of attention for the company and activities are constantly carried out in this direction.
Thus, the central administrative staff of "BakiElektrikSabaka" has been moved to a new office building constructed in accordance with the architectural style of the city and equipped with an electronic management system. In addition, while there were only two office buildings on the ground before, new offices have now been built in the Sabail, Binaqadi, Nasimi, Narimanov, Nizami, Garadag, Suraxani and Xazar districts, housing departments on the provision and sale of electricity. Service stations have also been built in the villages of Zira, Bina, Kesla, Zabrat, Buzovna and Pirallahi. Modern warehouses for the storage of materials and spare parts, fully equipped laboratories testing and repairing meters have also been established.
"BakiElektrikSabaka" managers have been paying considerable attention to personnel training. To this end, a new training center has been set up, providing a variety of courses on specific areas of the energy sector, including the operation and maintenance of overhead power lines, installation and repair of meters, electrical services, computer networks and software, etc. A total of 375 people have been trained, most of whom have received appropriate certificates.
This routine but enormous work has allowed the company to significantly reduce losses, prevent illegal connections to the network and provide us, the consumers, with uninterrupted supply of electricity.
Even a cursory glance at the amount of investment will suffice to understand how much the "BakiElektrikSabaka" JSC has done and how important it is for us, the consumers, to give a fair assessment to this work. So far, investment for the development of the energy system in Baku has been provided by the government. But in any developed country investments are recovered through sale. Therefore, the consumers must promptly and fully pay the cost of the electricity consumed. After all, we all get nervous even if electricity is turned off for 10-15 minutes. And to prevent this from happening, it is necessary to constantly update the energy infrastructure of Baku, which requires huge financial investments. By not paying for electricity, we put at risk not only the electricity supply of our own homes, but also the entire city.