Siyasətçilər gəlir və gedir. Kraliça isə britaniyalılara qalır
London şahzadə Uilyamla indiki Kembric hersoginyası Keyt Middltonun ötən il düzənlənmiş toy mərasimini unutmamış və 2012-ci ildə keçiriləcək Olimpiadaya hazırlaşmağa macal tapmamış, kraliça II Yelizavetanın taxt-taca çıxmasının "brilyant yubileyi" (60 illiyi) ilə bağlı mərasimlərin burulğanına düşdü. Əlbəttə ki, bugünü yalnız Londonda bayram etməyiblər. İyunun 2-dən 5-dək bütünlükdə Böyük Britaniya ərazisində təntənəli mərasimlər keçirilib. Amma ən miqyaslı və baxımlı tədbirlər məhz paytaxtın payına düşüb.
4 saat ərzində, təxminən, 1 milyon insan çayda təşkil olunmuş paradı izləyib - Temza ilə önündə kral gəmisi olan mindən artıq flotiliya üzürdü. Növbəti gün təşkil olunmuş parlaq mərasimdə şərəfinə alovlandırılmış 4500 məşəldən birini şəxsən kraliçanın özü yandırıb. Kraliça ailəsinin üzvləri Londonun mərkəzi küçələrindən olan Uaytzoll ilə karetdə gəziblər, həmçinin, insanları salamlamaq, İkinci Dünya müharibəsi dövründən qalmış təyyarələrin - "Dakota" hərbi-nəqliyyat təyyarələri, "Lankaster" bombardmançıları, "Spitfayer" qırıcıları, "Qırmızı ox" pilotaj qrupunun aviaparadını izləmək üçün Buhingem sarayının eyvanına çıxıblar.
Hökmdarı görmək arzusunda olanlar səhər saatlarında onun hərəkət edəcəyi yolboyunca düzülmüş, bəziləri isə, hətta yağış yağmasına rəğmən, küçədə gecələmişdi. Təntənəli mərasimlərin keçirildiyi günlərdə hava kifayət qədər soyuq idi. Amma buludları dağıtmaq Britaniya hökumətinin ağlına da gəlmirdi. Hər şey əsl London üslubunda keçirdi - boz səma, boz Temza, evlərin boz daşları, parklarda sıx yaşıllıqlar, qırmızırəngli ikimərtəbəli avtobuslar və çoxsaylı rəngarəng çətirlər.
Bütün bunlar hər tərəfə uçan ağ-qırmızı-göy zolaqlı Britaniya bayraqları arasında itib-batırdı. Hökumət və tarixi binaların fasadlarında nəhəng bayraqlar dalğalanırdı. "Dumanlı Albion"un sakinləri və turistlər əllərində kiçik bayraqlar gəzdirir, onları saçlarına və ya şlyapalarına sancır, çantalarından asır, avtomobillərinə, velosipedlərinə bərkidirdilər. Bayrağın rəngləri beysbolkaların, pariklərin, sancaqların, qalstukların, plaşların, şərflərin, digər paltarların, suvenirlərin, sendviç qablarının, salfetlərin əsas bəzəyi idi... Və əlbəttə ki, pilotaj qrupunun təyyarələri də səmada məhz "milli" iz buraxırdı.
"Brilyant yubiley"in kulminasiyası kraliçanın şərəfinə təşkil olunmuş və dünyamiqyaslı pop musiqi ifaçıları Elton Con, Tom Cons, Kliff Riçard, Pol Makkartni və digərlərinin iştirakı ilə keçən konsert olub. Konsert möhtəşəm pirotexnik effektlər və gözəl atəşfəşanlıqla müşayiət olunub. Buhingem sarayının yaxınlığında təşkil edilmiş şouya biletlər isə milli lotereyada oynanılıb. Səhnəyə yaxın düşə bilməyən şəxslər belə, o qədər də məyus olmayıblar. Onlar üçün Mell bulvarı və Hayd-parkda nəhəng ekranların qarşısında daşına bilən stullar quraşdırılıb. İnsanlar oraya şounun başlanmasından saatlar öncə ailələri ilə birlikdə axışmağa başlayıb.
"Bəli, biz kraliçamızı sevirik", - deyə bir neçə günlüyə Liverpuldan Londona gəlmiş mühəndis gülümsəyərək bildirir. Onun çiyninə Britaniya bayrağı salmış xanımı isə ərinə deyir: "Biz fəxr edə bilərik".
"Vətənpərvərlik hissləri haqda soruşursunuzsa, bəli, bu bayram məhz bu haqdadır", - deyə özünü "əsl londonlu" kimi təqdim edən Cef bildirir. Cefin ailəsi də yanındadır - həyat yoldaşı, iki övladı, anası və atası. Kişi gəzməyi lap yenicə öyrənmiş alyanaq uşağı da özü ilə gətirib. Uşağın əlindəki fincan isə əlbəttə ki, qırmızı-göy-ağ rəngdədir.
Londondan olan iki tələbə qız bayrama münasibətlərini heç cür açıqlamır. Onlar, sadəcə, barmaqları ilə heyranlıq işarəsi göstərir və məmnuniyyətlə kameralar qarşısında poz verirlər - qızlar açıqrəngli idman kostyumu geyiniblər, üzlərindəki maskada isə kraliçanın şəkli var.
Bəli, əksər britaniyalı üçün ölkədə monarxiyanın nəyə gərək olduğuna dair sual mənasız gələ, hətta təhqir sayıla bilər. Amma Böyük Britaniyanın respublikaya çevrilməli olduğunu düşünənlər də var. II Yelizavetanın və davamçılarının əleyhdarlarının əsas arqumenti hazırda bütünlükdə Avropada heç də ən yaxşı dövrlərini yaşamayan iqtisadiyyatla bağlıdır. Bu tendensiya kənardan sabit görünən Birləşmiş Krallıqdan da yan keçməyib. Mənfi dəyişikliklərə xüsusilə gənclər həssasdır. Söhbət, ilk növbədə, təhsilhaqqının artırılması ilə üzləşən tələbələrdən və əlində diplomu olmasına rəğmən iş tapa bilməyən şəxslərdən gedir. Bütün bunların fonunda qəsrlərinə, ziyafətlərinə, geyimlərinə, toylarına, səyahətlərinə, maşınlarına və müxtəlif bayram təşkillərinə altırəqəmli məbləğlərin xərcləndiyi Vindzorlar sülaləsi bir qədər yersiz görünə bilər. Vətəndaş mərkəzi (Centre for citizenship) saytının məlumatına görə, Britaniyanın kral ailəsi Avropanın ən bahalı monarxiyasıdır.
Amma digər yandan, VVS-nin yazdığı kimi, adambaşına düşən xərcləri hesabladıqda görünür ki, Britaniya vətəndaşları kraliçaya "baxmaq" iqtidarındadırlar. Krallığın hər bir vətəndaşı monarxiyanın saxlanılmasına ildə maksimum 1 funt-sterlinq xərcləyir. Əvəzində, Vinadzorlar sülaləsinin mövcudluğundan gələn gəlir xeyli yüksəkdir. "Visit Britain" turizm şirkətinin məlumatına görə, söhbət, təxminən, 500 milyon funt-sterlinqdən gedir. Həqiqətən də, dünyanın ən çox turistin baş çəkdiyi şəhərləri siyahısına müntəzəm olaraq başçılıq edən London monarxiyanı itirməklə, yəqin ki, cazibəsi və unikallığını da böyük ölçüdə itirərdi. Çünki Vinadzorlar dünyanın nəinki ən bahalı, həm də ən məşhur kral ailəsidir. Onun üzvləri buna həqiqətən layiqdirlər. Çünki daim əsl Şekspir ehtirasları ilə gündəmə gəlirlər - sevgi macəraları, misli görünməmiş toylar, səs-küylü boşanmalar, sirlər, dedi-qodular və təəssüf ki, hətta faciəvi ölümlər. 1997-ci ildə şahzadə Diananın ölümü ilə nəticələnmiş avtomobil qəzasına dair xəbər bütün dünyada çox sayda insanı şoka saldı. Şahzadənin dəfn mərasimini, demək olar ki, bütün yerli telekanallar canlı yayımlayırdı. 15 il sonra isə bütün dünya (təxminən, 2 milyard insan) Diananın oğlu Uilyamın dəbdəbəli toyunu izləyirdi. Bəlkə də burada həqiqətən sehrli qüvvənin rolu var: indiyədək nə hər hansı Hollivud ulduzunun, nə də dünya miqyaslı siyasətçinin nə toyu, nə də dəfni bu dərəcədə diqqət cəlb edib.
Hər bir ölkənin bugünü, keçmişi simvolları üzərində qurulub. Amma Böyük Britaniyada bu simvollar, digərlərində olduğu kimi, yalnız qəhrəmanlıq və ya mədəni irslə yox, həm də aristokratik mərasimlərlə bağlıdır.
Bu, ölkənin ayrılması mümkün olmayan fərqləndirici məqamıdır. Bu həm də Britaniyanın, az qala, dünyanın yarısına hökmranlıq etdiyi, hamının onun monarxının iradəsi ilə hesablaşmağa məcbur olduğu dövrlərdən xatirədir. Hətta okeanın o tayına getmiş "yaxın qohumlar" üçün də... London qəzetində kolumnistlərdən birinin suvenir mağazasında iki amerikalı arasında şahidi olduğu söhbət haqda yazdıqları kifayət qədər maraqlıdır - əfsanəvi "Meyflauer" sərnişinlərinin nəslinin nümayəndələri onların şortda Buhingem sarayına ekskursiyaya buraxılıb-buraxılmayacaqları ilə bağlı narahatlıq keçirirmişlər. Britaniyalı jurnalist bildirir ki, o, Britaniya torpağında, yəqin ki, ilk dəfə "dress-kod haqda düşünən" bu amerikalıları uzun müddət unutmayacaq...
Odur ki, əmin olun, qırmızı mundirdə və tüklü papaqda olan qvardiyaçılar bundan sonra da saysız-hesabsız turistlərin qarşısında tərpənmədən dayanacaqlar, rəiyyət isə bundan sonra monarxlarını uzaqdan da olsa, cəmi bir neçə dəqiqə görmək üçün bütün gecəni yağış altında keçirməyə hazır olacaq.
Beləliklə, müxtəlif sorğuların əksər britaniyalıların monarxiyanın qorunub-saxlanmasına tərəfdar olduğunu göstərməsi heç də təsadüf deyil.
Bununla yanaşı, II Yelizavetanın yalnız Britaniya ənənələrinin təntənəli rəmzi olduğunu söyləmək düzgün və ədalətli olmazdı. Çünki Böyük Britaniyanın əksər vətəndaşları üçün kraliça, ilk növbədə, yenilməzlik və sabitlik rəmzidir.
Kiçik bir detal. Yubiley mərasimlərinin sonu ilə bağlı bəzi KİV-də çox yorğun görkəmdə olan şahzadələr Uilyam və Harrinin fotoları dərc olunub. Nəvələrindən fərqli olaraq, yaşı 90-na yaxınlaşan nənə həmişə şux və şən görünür.
II Yelizaveta Britaniya taxt-tacına 1952-ci ildə çıxıb. Beləliklə, Britaniya monarxları arasında ondan başqa "brilyant yubiley"ini yalnız kraliça Viktoriya qeyd edə bilib. Bu yubileyini 1897-ci ildə qeyd etmiş Viktoriya 63 il taxtda oturub.
II Yelizaveta Silahlı Qüvvələrin, İngiltərə kilsəsinin, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı dövlətinin başçısıdır. O, eyni zamanda, birliyə daxil olan 15 dövlətin kraliçasıdır: Avstraliya, Antiqua və Barbuda, Baham, Barbados, Beliz, Qrenada, Kanada, Yeni Zelandiya, Papua - Yeni Qvineya, Sent-Vinsent və Qrenadina, Sent-Kits və Nevis, Sent-L?siya, Solomon adaları, Tuvalu, Yamayka.
Kraliça 60 il ərzində əhalisi 600 nəfər olan Kokos adalarından tutmuş Çinədək, dünyanın 116 ölkəsinə 261 rəsmi səfər edib. Monarx siyasi qərarların qəbulunda iştirak etməsə də, Böyük Britaniyanın bütün baş nazirləri vaxtaşırı ölkənin həyatı ilə bağlı vacib məsələləri onunla məsləhətləşir. Xatırladaq ki, Yelizavetanın rəhbərliyi dövründə Böyük Britaniyada əfsanəvi Uinston Çerçill və Marqaret Tetçer də daxil olmaqla, 12 baş nazir dəyişib.
Kraliçanın dəstəyi və ya hər hansı qərarı bəyənməməsi ictimai rəyin formalaşması və milli birlik üçün çox vacibdir. Axı Böyük Britaniya ərazisinə görə o qədər böyük olmasa da, müxtəlif hissələrdən ibarət, öz ənənələri və hətta, aksenti olan çox qarışıq ölkədir. O, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan immiqrantlar üçün ikinci evdir. Müxtəlif siyasi və sosial maraqların burulğanında II Yelizaveta sabitliyin etibarlı "lövbər"i olaraq qalır.

Politicians come and go. the Queen remains with the british
Before London forgot about details of last year's grand wedding of Prince William and Kate Middleton, now the Duchess of Cambridge, and prepared for the 2012 Olympics, the city plunged into the vortex of the Diamond Jubilee celebrations (60th anniversary) of Queen Elizabeth II's ascent to the throne. Of course, not only London was celebrating - from 2 to 5 June, celebrations were held across the UK, but certainly they looked bigger and more spectacular of all in the capital.
About one million people watched a river parade for four hours - more than 1,000-strong flotilla led by the royal barge, The Spirit of Chartwell, sailed through the Thames. The next day, during a colourful ceremony, the Queen herself lit one of the 4,500 torches in her honour. The royals proceeded through one of the main streets of London - Whitehall - in a carriage and came out on the balcony of Buckingham Palace to greet their subjects and to see an air parade - Second World War planes - the Dakota military transport plane, the Lancaster bomber, Spitfire fighters as well as the Red Arrows pilot group.
Those who wished to see the monarch lined up along the route from the early morning, while some even slept on the streets despite the rain. The weather during the celebrations was pretty cool, but the British authorities did not even think of dispersing the clouds. Everything was in a true London style - grey sky, grey Thames, grey houses, lush green parks, red double-decker buses and a host of colourful umbrellas.
And all this was literally immersed in the white-red-blue colours of the British flag flying in all directions. Huge banners decorated the majestic facades of government and historical buildings. Residents of the Foggy Albion and tourists carried small flags in their hands, stuck them in their hair and hats, tacked them to their bags, put them in their pockets and attached them to cars and bicycles. The colours of the Union Jack were the chief ornament of caps, wigs, pins, cufflinks, ties, coats, scarves, dresses, and flashed on tattoos, balloons, posters, souvenirs, sandwich containers, tissues ... And, of course, the aircraft of the pilot group also left behind a "national" trail in the sky.
The culmination of the Diamond Jubilee was a concert in honour of the Queen featuring rock and pop stars - Elton John, Tom Jones, Cliff Richard, Paul McCartney and others, accompanied by stunning pyrotechnic effects and topped with beautiful fireworks. Tickets to the show, which took place near Buckingham Palace, were played in the national lottery. Those who were not fortunate enough to get closer to the stage did not lose heart - they sat on portable chairs and blankets directly under the huge screens on the Mall and Hyde Park. People came with their families long before the start of the action.
"Yes, we love our Queen," says a smiling engineer who specially came to London from Liverpool for several days.
"We have something to be proud of," says his wife who carries a flag on the shoulders.
"If you ask about patriotic feelings, then yes - this is what the holiday is really about," says Jeff, or as he introduced himself, "a real Londoner".
Next to Jeff is his entire family - wife, two children, mother and father. The man gently holds rosy-cheeked toddler who recently learned to walk. The child has a mug in his hands and of course, it is red, blue and white.
Two students from London declined to comment on their attitude towards the holiday. They just show the finger as a sign of admiration and pose for the camera with pleasure - the girls are wearing light racing suits and masks showing the face of the queen.
Yes, for many Britons, the very question of why the country needs a monarchy may seem pointless or even blasphemous. However, there are those who believe that the UK needs to become a republic. The main argument of the opponents of Elizabeth II and her heirs is the economy, which is not experiencing the best of times in Europe now. This trend has also affected the apparently stable United Kingdom. Young people are particularly sensitive to negative changes - students who have had their tuition fees raised and those who cannot find a job even with a diploma. Against this backdrop, the Windsor dynasty - with their six-digit expenses on castles, dinners, costumes, weddings, travels, cars, and various celebrations - may indeed seem a little out of irrelevant. According to the Centre for Citizenship website, the British royal family is the most expensive monarchy in Europe.
However, on the other hand, according to the BBC, in terms of per capita calculations, UK residents can afford the queen. Every citizen spends no more than 1 pound per year on the monarchy. The income from the existence of the Windsor dynasty is much higher - according to the Visit Britain tourist organization, it is about 500 million pounds. Indeed, London, which continues to top the list of the most visited cities in the world, would probably lose a huge share of its charm and uniqueness with the loss of the monarchy.
After all, the Windsors are not only the most expensive, but also the most famous royal family in the world, and its members deserve recognition by right, because they continue to supply the public with real Shakespearean stories - love stories, fairy-tale weddings, high-profile divorces, secrets, gossip and even, alas, a tragic death. The news of the car accident in which Princess Diana died in 1997 shocked many people around the world - the funeral ceremony was broadcast live by almost all the national channels. After 15 years, the whole world (about 2 billion people) watched the pompous wedding of Diana's sons - Prince William. Perhaps, there is really something magical about it, after all, the funeral or wedding of a Hollywood star or a politician will never be able to attract such an avalanche of attention in the world.
The present of each nation is based on the symbols of the past, and in the UK they are not only heroic or related to cultural heritage like elsewhere, but also ceremonial and aristocratic. This is the distinguishing feature of a country with which it is impossible to part. And it is also a reminder of the days when Britain was the actual ruler of nearly half the world and everyone was forced to reckon with the will of its monarch, even "immediate family" overseas ... it was quite funny to read the thoughts of a columnist in a London newspaper who overheard two Americans talking in a gift shop - the descendants of the passengers of the legendary Mayflower touchingly worried whether they would be allowed to tour the rooms of Buckingham Palace in shorts. The British journalist said he would remember those Americans on British soil for a long time, as they probably "thought about the dress code" for the first time... So there is no doubt that the guards in red uniforms and furry hats will continue to stand motionless in front of crowds of tourists, and subjects will continue to be willing to wait in the rain all night in order to see their monarch from a distance only for a few minutes. It is not surprising that, according to various polls, the majority of Britons are in favour of keeping the monarchy.
But to say that Elizabeth II is only a ceremonial symbol of British traditions would be wrong and unfair. For many UK citizens, the Queen is, above all, a symbol of strength and stability.
One small detail. At the end of the anniversary celebrations, some tabloids published photos which show very tired looking princes William and Harry. In contrast to her grandchildren, their grandmother, whose age is approaching 90, always looks trim and cheerful.
Queen Elizabeth II ascended the British throne in 1952. Thus, of all the British monarchs, only Queen Victoria celebrated her Diamond Jubilee on the throne in 1897 (she spent 63 years on the throne). The current Queen is still head of the armed forces, the Church of England and, of course, head of state of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, as well as the queen of 15 states of the Commonwealth (Australia, Antigua and Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Grenada, Canada, New Zealand, Papua - New Guinea, Saint Vincent and the Grenadines, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Solomon Islands, Tuvalu and Jamaica). During the 60 years, the Queen has paid 261 official visits to 116 countries of the world - from the Cocos Islands with a population of 600 people to China.
Although the monarch is not involved in political decision-making, all the prime ministers of Great Britain regularly discuss the country's key issues with her. Suffice it to mention that during the reign of Elizabeth, the UK has seen 12 prime ministers, including the legendary Winston Churchill and Margaret Thatcher.
The Queen's support or disapproval is extremely important for forming public opinion and for uniting the nation. Indeed, the UK, despite its relatively small size, is in fact a very diverse country, which consists of different parts (with their customs and even accent) and has become a second home for immigrants from around the world. In this maelstrom of various political and social interests, Elizabeth II remains a reliable "anchor" of stability. Politicians come and go. The Queen remains with the British.