NATO-nun İNKİŞAFINDA YENİ MƏRHƏLƏ BAŞLAYIR
–Cənab Lau, ötən ay NATO-nun Çikaqoda növbəti sammiti keçirildi. Bu sammitdən sonra NATO-nun fəaliyyətində hansı dəyişikliklər oldu? Alyansın tərəfdaşlarını nə gözləyir?
– NATO-nun Çikaqo sammitinin çox böyük əhəmiyyəti oldu. Terrorizmlə, kibertəhlükə ilə mübarizə yenə də aktual olaraq qaldı. Bu sammit göstərdi ki, hərbi qərarlarla yanaşı, siyasi qərarlar da qurum üçün önəmlidir. Qərara alındı ki, 2014-cü ildə beynəlxalq koalisiya qüvvələri Əfqanıstandan çıxarılacaq. Eləcə də qurumun münaqişəli zonalarla bağlı narahatlığı ifadə olundu. Dövlət başçılarının imzaladıqları yekun bəyannamədə Azərbaycanın, Gürcüstanın və digər MDB ölkələrinin ərazi bütövlüyünün tanındığı bildirildi. Ümumiyyətlə, hadisələr də göstərəcək ki, NATO-nun inkişafında yeni mərhələ başlayır.
– Sammitdə qəbul ounan bəyannamədə Gürcüstanın NATO-ya qəbulu da dəstəklənib və rəsmi Tiflis, ilə əməkdaşlğa üstünlük verildiyi qeyd edilib. Bəs Azərbaycanla bağlı münasibətlər nə yerdədir?
– NATO bütün tərəfdaşları ilə əməkdaşlığa böyük üstünlük verir. Azərbaycanla da əlaqələr sürətlə inkişaf edir; məsələn, İSAF proqramı çərçivəsində biz bunu görə bilərik. Yəni Azərbaycan Əfqanıstan əməliyyatlarında quruma yaxından dəstək edir. Azərbaycan hökuməti Əfqanıstanda zabit və məmurlara təlimlərin keçirilməsi üçün 1 milyon avro vəsait ayırıb. NATO ilə tərəfdaşlığın gələcəkdə nə qədər dərinləşəcəyi isə Azərbaycan hökumətindən asılıdır.
Bildiyiniz kimi, Gürcüstan NATO-ya üzv olmaq üçün müraciət edib, amma Azərbaycan hökuməti etməyib. Burada siyasi iradə nümayiş olunmalıdır.
– Ümumiyyətlə, Cənubi Qafqaz regionu NATO üçün nə dərəcədə maraqlıdır?
– Bu region çox önəmlidir və NATO-nun regiona marağı get-gedə artır. NATO regionda sülh və sabitliyin bərqərar olmasını istəyir və burda baş verən prosesləri yaxından izləyir.
– ABŞ dövlət katibi Hillari Klintonun Cənubi Qafqaz regionuna səfəri zamanı Ermənistan tərəfinin atəşkəsi pozması nəticəsində cəbhə bölgəsində insident baş verdi və hər iki tərəfdən itkilər oldu. Yəqin, siz də bu barədə eşitmisiniz?
– Mən bu xəbəri eşitdim və öz təəssüfümü bidirirəm. Biz insanların nahaq yerə ölməsini istəmirik. Demək istəyirəm ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində NATO ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyini dəstəkləyir. Və prosesin sülh yolu ilə həllinin tərəfdarı olduğunu bildirir. NATO-nun Çikaqo sammitinin yekun bəyannaməsində də, bildiyiniz kimi bildirilib ki, alyans üzvləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanmasına dəstək verirlər. NATO danışıqlar prosesində iştirak etmir.
– Demək olarmı ki, NATO-da qərarların qəbul olunması prosesinə ABŞ daha çox təsir edə bilir?
– Ümumiyyətlə, NATO-da qərarlar konsensus əsasnda verilir. Quruma üzv olan 28 dövlətin hər birinin razılığı vacibdir. Yeri gəlmişkən, bəzən NATO-ya üzv dövlətlər ayrılıqda daha tez qərarlar verə bilirlər, nəinki qurum çərçivəsində.

В РАЗВИТИИ НАТО НАСТУПАЕТ НОВЫЙ ЭТАП
-Впрошлом месяце в Чикаго состоялся саммит НАТО. Какие изменения произошли и произойдут ли вообще в деятельности Североатлантического альянса после этого саммита? Какими могут быть ожидания партнеров?
- Саммит НАТО в Чикаго имел очень большое значение. По-прежнему актуальными остаются вопросы борьбы с терроризмом, киберпреступлениями. Минувший саммит показал также, что наряду с военными для организации важны и политические решения. Принято решение, что в 2014 году силы международной коалиции покинут Афганистан. Помимо этого была высказана обеспокоенность НАТО конфликтными ситуациями в мире. В подписанной главами государств заключительной декларации выражено признание территориальной целостности Азербайджана, Грузии и других стран СНГ. В целом события должны показать, что в развитии НАТО начинается новый этап.
- В декларации саммита также поддерживается вступление Грузии в НАТО и высказано предпочтение сотрудничеству с Тбилиси. Как же обстоят дела с Азербайджаном?
- НАТО придает большое значение сотрудничеству со всеми партнерами. В том числе и с Азербайджаном, отношения с которым развиваются по нарастающей. Мы можем видеть это в рамках программы ISAF. Азербайджан оказывает большую поддержку миротворческой миссии в Афганистане. Правительство Азербайджана выделило 1 миллион евро на проведение тренингов для афганских офицеров и чиновников. А то, насколько в будущем партнерство с НАТО может быть углублено, зависит от правительства страны. Как вы знаете, Грузия обратилась с просьбой о вступлении в НАТО, Азербайджан же этого не сделал.
- Насколько в целом регион Южного Кавказа интересен НАТО?
- Это очень важный регион, и интерес НАТО к нему растет с каждым днем. НАТО желает восстановления мира и стабильности в регионе и пристально следит за происходящими здесь процессами.
- В дни, когда государственный секретарь США Хиллари Клинтон совершала визит на Южный Кавказ, Армения, нарушив режим прекращения огня, спровоцировала вооруженный инцидент на границе с Азербайджаном. С обеих сторон имеются жертвы. Наверное, и вы слышали о происшедшем?
- Да, я слышал об этом и очень сожалею о случившемся. Мы не хотим, чтобы люди гибли. Хочу сказать, что НАТО хоть и не является участником переговоров, но поддерживает посреднические усилия Минской группы ОБСЕ и является сторонником мирного урегулирования конфликта. Это, как вы знаете, нашло отражение и в итоговой декларации последнего саммита НАТО в Чикаго.
- Согласны ли вы с мнением, что решения в НАТО принимаются под влиянием США?
- Вообще решения в НАТО принимаются коллегиально. Важно согласие каждого из 28 государств-членов. Кстати, порой страны - члены НАТО в отдельности принимают более оперативные решения, нежели в рамках Альянса.