Çərşənbə axşamı, 14:29
Gələn il Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarının proqramına daha bir idman növü əlavə edilib. Bu, MDB məkanında çox populyar olan sambodur. Bakı -  2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsindən (BAOƏK) "R+"a bildiriblər ki, sambonu döyüş növləri sırasına daxil etmək qərarı Avropa Olimpiya Komitələri və Beynəlxalq Sambo Federasiyası (FİAS) tərəfindən verilib. Hazırda Avropa Oyunları zamanı sambo yarışlarının harada keçiriləcəyi məsələsi müzakirə edilir.
Sirr deyil ki, bir neçə döyüş növünün qarışığı olan sambo Azərbaycan və MDB məkanında çox populyardır. Bakı - 2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin Əməliyyatlar üzrə baş direktoru Saymon Kleqin fikrincə sambonun Avropa Oyunlarında olması idmanın bu növünün bütün dünyada inkişafına səbəb olacaq: "Biz sambonun rəsmən Bakı - 2015 Avropa Oyunlarının idman proqramına daxil edildiyini və gələn ilin birinci Avropa Oyunlarında nümayiş olunacaq yeni innovativ idman növlərinin sayının artırıldığını rəsmiləşdirmişik. Azərbaycanda olduqca populyar olan bir idman növünün proqrama daxil edilməsi gələcəkdə də bu yarışmanın əhəmiyyətini artıracaq və Avropa Oyunlarına gələcək idman proqramlarına populyar yerli idman növlərini daxil etmək mirası qoyacaq."
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə bundan sonra oyunların proqramına əlavələr olmayacaq: "Sambo 20-ci idman növü olacaq. Artıq rəsmən bildirmək olar ki, daha əlavələr olmayacaq".
Qeyd edək ki, güləşdə bir sıra dəyişikliklər edilib. Avropa Oyunlarında sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşində ümumilikdə altı çəki kateqoriyası artırılıb. Bu idman növünə əlavə olaraq 80 kvotalıq yerlər verilib və Birləşmiş Güləş Növləri üzrə Beynəlxalq Federasiya (FİLA) tərəfindən təsdiqlənib. Son məlumatlara əsasən, Avropa Oyunlarında, ümumilikdə, 480-dən çox güləşçi altı gün ərzində Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində 25 qızıl medal uğrunda yarışacaq.
Bu arada, boks üzrə qlobal xal reytinqi sisteminə edilmiş sonuncu yenilik gələcək oyunlarda Avropanın ən uğurlu döyüşçülərinin qızıl medaldan daha üstün məqsədlər üçün yarışacağı deməkdir. Beynəlxalq Boks Assosiasiyası (AİBA) oyunlarda qalib gələcək boksçulara reytinq xalları verəcək. Birinci Avropa Oyunlarının boks üzrə qızıl medalçıları AİBA reytinq siyahısında 700-dək reytinq xalı qazana bilər. Bu həmin idmançılara 2016-cı ildə baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmağa kömək edəcək.
Avropa Oyunlarında daha bir idman növü müsabiqədən kənar təmsil olunacaq. Artıq küçə atletikası (hündürlüyə tullanma və ağacla hündürlüyə tullanma) rəsmən proqrama daxil edilib.
Mötəbər oyunlar üçün idman arenalarının quraşdırılması, kommunikasiya, nəqliyyat, qonaqlama yerləri və digər məsələlər üçün ayrılan xərclər ictimaiyyətə açıqlanıb. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə, qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri yeni qurğuların quraşdırılması və daha sonra bu qurğuların sınaqdan keçirilməsidir. Bütün işlərin gələn ilin fevral ayının 1-nə kimi yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Nazirin bildirdiyinə görə, Avropa Oyunları üçün investisiya proqramı 3 mərhələdə aparılır - idman qurğuları, kommunikasiya xərcləri və əməliyyat komitəsi üçün ayrılan vəsait. Su kompleksi arenası üçün 100 milyon manat, Heydər Əliyev adına İdman Konsert Kompleksinin təmiri və qurğuların quraşdırılması - 20-25 milyon manat, Əl Oyunları Sarayının təmiri və yenilənməsi - 20 milyon manat, Milli Stadionun tikintisinə - 500 milyon manat pul xərclənməsi nəzərdə tutulub. Əməliyyat Komitəsi üçün 70-80 milyon manat vəsait yönəldilib. İşlər yekunlaşandan sonra "Bakı - 2015" üçün nə qədər investisiya ayrıldığı barədə ümumi yekun məlumat veriləcək.
Azərbaycan tərəfi ilk Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün Ermənistan da daxil olmaqla bütün Avropa ölkələrinə dəvət göndərib. Hazırda Ermənistan hökuməti mötəbər yarışda iştirak edib-etməyəcəyini müzakirə edir. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov məsələyə münasibət bildirərkən Ermənistan idmançılarının Avropa Oyunlarında iştirakında heç bir problem görmədiyini deyib: "Dəfələrlə bizim idmançılarımız Ermənistanda keçirilən turnirlərdə iştirak edib. Son olaraq kamandan oxatma səfərə yollanmışdı. Eyni zamanda erməni idmançıları Bakıda keçirilən boks və güləş üzrə çempionatlarda mübarizə aparıb. Biz hər bir ölkənin idmançılarının təhlükəsizliyinə zəmanət vermişik. Avropa Oyunlarında iştirak etməkdə problem olmamalıdı."
Avropa Oyunları teleyayımla əlaqədar ilk sazişi rəsmiləşdirib. Türkiyənin aparıcı idman kanalı olan NTV Spor ilə beynəlxalq yayım haqqında müqavilə imzalanıb. Sazişə görə NTV Spor kanalı bütün Türkiyə ərazisində birinci Avropa Oyunlarının yayımını həyata keçirməklə gələn ilin yayında keçiriləcək 17 günlük yarışları canlı izləməkdə idman azarkeşlərinə imkan yaradacaq.
NTV Spor kanalı televiziya, internet və mobil platformalar üzərindən hər gün Oyunların yeddi saat təqdimatını keçirəcək. Həmin yeddi saatdan böyük hissəsi canlı olaraq yayımlanacaq. Eyni zamanda yarışların parlaq məqamlarından seçilmiş videomateriallar ilə birgə Açılış və Bağlanış mərasimləri də canlı olaraq nümayiş olunacaq.
Qeyd edək ki, NTV Sporla yanaşı, Beynəlxalq İdman Yayımı Şirkəti Oyunlar müddətində 800 saatdan artıq canlı, müasir televiziya təqdimatı nümayiş etdirəcək.

ОКОНЧАТЕЛЬНАЯ ДВАДЦАТКА
В программу первых Европейских Олимпийских игр, которые пройдут в 2015 году в Баку, включено самбо, которое очень популярно в СНГ.
Как сообщили R+ в Операционном комитете Евроигр, решение о включении самбо принято Европейским Олимпийским комитетом и Международной федерацией самбо. В настоящее время определяется место проведения соревнований по самбо.
Не секрет, что самбо, представляющее собой гремучую смесь нескольких боевых и борцовских видов спорта, очень популярно в Азербайджане и странах СНГ. По мнению генерального исполнительного директора Операционного комитета Евроигр Баку-2015 Саймона Клега, включение самбо в перечень видов спорта, представленных на первой Евроолимпиаде, способствует развитию этого вида борьбы. "Мы официально включили в спортивную программу Евроигр самбо и тем самым увеличили количество новых инновативных видов спорта на этом соревновании. Включение в программу Евроигр очень популярного в Азербайджане вида спорта повысит значимость этого соревнования. Это составит хорошую традицию включать популярные местные виды спорта в программу будущих Евроигр", - сказал С.Клег.
По словам министра молодежи и спорта Азербайджана Азада Рагимова, самбо стало последним видом спорта, включенным в программу Баку-2015. "Самбо станет 20-м видом спорта. Уже официально могу заявить, что больше новых видов спорта в программу Евроигр включаться не будет", - сказал министр.
Кроме того, определенные изменения внесены в регламент соревнований по борьбе. На первых Евроиграх вольная, греко-римская и женская борьба будет представлена еще в шести весовых категориях. Поэтому для борьбы выделено еще 80 квот на спортсменов. Данное решение утверждено Международной федерацией борьбы (FILA). Таким образом, на Европейских играх более 480 борцов разыграют 25 комплектов наград.
Помимо этого Международная федерация бокса (AIBA) приняла решение  присваивать рейтинговые очки боксерам, принявшим участие в Евроиграх. Так, победители первой Евроолимпиады могут получить до 700 рейтинговых баллов, что поможет боксерам завоевать лицензии на летнюю Олимпиаду 2016 года.
Следует отметить, что еще один вид спорта включен в неконкурсную программу Евроигр - это уличная атлетика.
В Баку же полным ходом идут подготовительные работы над спортивными сооружениями и аренами, местами для размещения гостей, решением транспортных и коммуникационных вопросов. По словам А.Рагимова, все работы должны завершиться до 1 февраля 2015 года. Инвестиционная программа Евроигр включает три составляющие - спортивные сооружения, коммуникационные расходы и средства на деятельность Операционного комитета. В частности, министр огласил расходы на строительство и ремонт ряда спортивных арен. На строительство комплекса водных видов спорта выделено 100 млн. манатов, реконструкцию Спортивно-концертного комплекса имени Гейдара Алиева - 20-25 млн. манатов, реконструкцию Дворца ручных игр - 20 млн. манатов, строительство Национального олимпийского стадиона - 500 млн. манатов, на деятельность Операционного комитета - 70-80 млн. манатов. Полный же объем расходов будет оглашен после завершения всех работ.
Азербайджан уже разослал приглашения всем европейским странам, включая Армению, по поводу участия в первых Европейских Олимпийских играх. Правительство Армении сейчас решает вопрос участия своей делегации на этих Играх. По словам министра Азада Рагимова, участие армянских спортсменов не является проблемой: "Наши спортсмены неоднократно участвовали в соревнованиях в Армении, вот недавно там была команда по стрельбе из лука. Также армянские спортсмены участвовали в чемпионатах по боксу и борьбе, проводимых в Баку. Мы даем гарантии безопасности спортсменам всех стран, которые приедут в Баку на Евроигры".
Уже заключено и первое соглашение по трансляции Евроигр. Турецкий канал NTV Spor получил право трансляции на территории Турции всех соревнований первой Евроолимпиады.
NTV Spor на телевизионной, интернетовской и мобильной платформах предоставит зрителям ежедневно 7 часов трансляции. Это будет включать прямую трансляцию церемоний открытия и закрытия Игр, прямые включения с соревнований, а также обзоры.
Отметим, что кроме NTV Spor свыше 800 часов будет демонстрировать с соревнований Международная компания спортивной трансляции.