Çərşənbə axşamı, 14:29
Gələn il Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarının proqramına daha bir idman növü əlavə edilib. Bu, MDB məkanında çox populyar olan sambodur. Bakı -  2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsindən (BAOƏK) "R+"a bildiriblər ki, sambonu döyüş növləri sırasına daxil etmək qərarı Avropa Olimpiya Komitələri və Beynəlxalq Sambo Federasiyası (FİAS) tərəfindən verilib. Hazırda Avropa Oyunları zamanı sambo yarışlarının harada keçiriləcəyi məsələsi müzakirə edilir.
Sirr deyil ki, bir neçə döyüş növünün qarışığı olan sambo Azərbaycan və MDB məkanında çox populyardır. Bakı - 2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin Əməliyyatlar üzrə baş direktoru Saymon Kleqin fikrincə sambonun Avropa Oyunlarında olması idmanın bu növünün bütün dünyada inkişafına səbəb olacaq: "Biz sambonun rəsmən Bakı - 2015 Avropa Oyunlarının idman proqramına daxil edildiyini və gələn ilin birinci Avropa Oyunlarında nümayiş olunacaq yeni innovativ idman növlərinin sayının artırıldığını rəsmiləşdirmişik. Azərbaycanda olduqca populyar olan bir idman növünün proqrama daxil edilməsi gələcəkdə də bu yarışmanın əhəmiyyətini artıracaq və Avropa Oyunlarına gələcək idman proqramlarına populyar yerli idman növlərini daxil etmək mirası qoyacaq."
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə bundan sonra oyunların proqramına əlavələr olmayacaq: "Sambo 20-ci idman növü olacaq. Artıq rəsmən bildirmək olar ki, daha əlavələr olmayacaq".
Qeyd edək ki, güləşdə bir sıra dəyişikliklər edilib. Avropa Oyunlarında sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşində ümumilikdə altı çəki kateqoriyası artırılıb. Bu idman növünə əlavə olaraq 80 kvotalıq yerlər verilib və Birləşmiş Güləş Növləri üzrə Beynəlxalq Federasiya (FİLA) tərəfindən təsdiqlənib. Son məlumatlara əsasən, Avropa Oyunlarında, ümumilikdə, 480-dən çox güləşçi altı gün ərzində Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində 25 qızıl medal uğrunda yarışacaq.
Bu arada, boks üzrə qlobal xal reytinqi sisteminə edilmiş sonuncu yenilik gələcək oyunlarda Avropanın ən uğurlu döyüşçülərinin qızıl medaldan daha üstün məqsədlər üçün yarışacağı deməkdir. Beynəlxalq Boks Assosiasiyası (AİBA) oyunlarda qalib gələcək boksçulara reytinq xalları verəcək. Birinci Avropa Oyunlarının boks üzrə qızıl medalçıları AİBA reytinq siyahısında 700-dək reytinq xalı qazana bilər. Bu həmin idmançılara 2016-cı ildə baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmağa kömək edəcək.
Avropa Oyunlarında daha bir idman növü müsabiqədən kənar təmsil olunacaq. Artıq küçə atletikası (hündürlüyə tullanma və ağacla hündürlüyə tullanma) rəsmən proqrama daxil edilib.
Mötəbər oyunlar üçün idman arenalarının quraşdırılması, kommunikasiya, nəqliyyat, qonaqlama yerləri və digər məsələlər üçün ayrılan xərclər ictimaiyyətə açıqlanıb. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə, qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri yeni qurğuların quraşdırılması və daha sonra bu qurğuların sınaqdan keçirilməsidir. Bütün işlərin gələn ilin fevral ayının 1-nə kimi yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Nazirin bildirdiyinə görə, Avropa Oyunları üçün investisiya proqramı 3 mərhələdə aparılır - idman qurğuları, kommunikasiya xərcləri və əməliyyat komitəsi üçün ayrılan vəsait. Su kompleksi arenası üçün 100 milyon manat, Heydər Əliyev adına İdman Konsert Kompleksinin təmiri və qurğuların quraşdırılması - 20-25 milyon manat, Əl Oyunları Sarayının təmiri və yenilənməsi - 20 milyon manat, Milli Stadionun tikintisinə - 500 milyon manat pul xərclənməsi nəzərdə tutulub. Əməliyyat Komitəsi üçün 70-80 milyon manat vəsait yönəldilib. İşlər yekunlaşandan sonra "Bakı - 2015" üçün nə qədər investisiya ayrıldığı barədə ümumi yekun məlumat veriləcək.
Azərbaycan tərəfi ilk Avropa Oyunlarında iştirak etmək üçün Ermənistan da daxil olmaqla bütün Avropa ölkələrinə dəvət göndərib. Hazırda Ermənistan hökuməti mötəbər yarışda iştirak edib-etməyəcəyini müzakirə edir. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov məsələyə münasibət bildirərkən Ermənistan idmançılarının Avropa Oyunlarında iştirakında heç bir problem görmədiyini deyib: "Dəfələrlə bizim idmançılarımız Ermənistanda keçirilən turnirlərdə iştirak edib. Son olaraq kamandan oxatma səfərə yollanmışdı. Eyni zamanda erməni idmançıları Bakıda keçirilən boks və güləş üzrə çempionatlarda mübarizə aparıb. Biz hər bir ölkənin idmançılarının təhlükəsizliyinə zəmanət vermişik. Avropa Oyunlarında iştirak etməkdə problem olmamalıdı."
Avropa Oyunları teleyayımla əlaqədar ilk sazişi rəsmiləşdirib. Türkiyənin aparıcı idman kanalı olan NTV Spor ilə beynəlxalq yayım haqqında müqavilə imzalanıb. Sazişə görə NTV Spor kanalı bütün Türkiyə ərazisində birinci Avropa Oyunlarının yayımını həyata keçirməklə gələn ilin yayında keçiriləcək 17 günlük yarışları canlı izləməkdə idman azarkeşlərinə imkan yaradacaq.
NTV Spor kanalı televiziya, internet və mobil platformalar üzərindən hər gün Oyunların yeddi saat təqdimatını keçirəcək. Həmin yeddi saatdan böyük hissəsi canlı olaraq yayımlanacaq. Eyni zamanda yarışların parlaq məqamlarından seçilmiş videomateriallar ilə birgə Açılış və Bağlanış mərasimləri də canlı olaraq nümayiş olunacaq.
Qeyd edək ki, NTV Sporla yanaşı, Beynəlxalq İdman Yayımı Şirkəti Oyunlar müddətində 800 saatdan artıq canlı, müasir televiziya təqdimatı nümayiş etdirəcək.

Sambo became the last, 20th sport to be included in the programme of the first European Olympics
The program of the first European Olympic Games to be held in Baku in 2015 now includes sambo, which is very popular in the CIS.
The European Olympic Committee and the International Federation of Sambo ruled on the inclusion of sambo, the Operational Committee of the European Olympic Games told R +.
It is no secret that sambo, which is a volatile mixture of several combat and wrestling sports, is very popular in Azerbaijan and CIS countries. According to the chief executive officer of the Operating Committee, Simon Clegg, the inclusion of sambo in the list of sports represented at the first European Olympics contributes to the development of this sport. "We have officially included in the sports program sambo and thus increased the number of new innovative sports in this competition. The inclusion in the program of the European Olympics of the highly popular in Azerbaijan sport will increase the importance of this event. It will be a good tradition to include popular local sports in the program of future European Olympics," Clegg said.
Azerbaijani Minister for Youth and Sports Azad Rahimov said that sambo will be the last sport to be included in the programme of Baku 2015. "Sambo will be the 20th sport. I can officially say that no more new sports will be included in the program," the minister said.
Furthermore, certain changes have been made in the rules of the wrestling competition. The freestyle, Greco-Roman and women's wrestling will be presented in six weight classes. Therefore, 80 more quotas are allocated for wrestlers. The International Wrestling Federation (FILA) approved the decision. Thus, in the European games more than 480 wrestlers will compete for 25 sets of medals.
In addition, the International Boxing Federation (AIBA) has decided to assign rating points to boxers who compete in the European Olympics. The winners of the first European Olympics can receive up to 700 rating points, which will help boxers to win a license for the Summer Olympics 2016.
It should be noted that another sport was included in the non-competitive program of the European Olympics: street athletics.
The preparatory work on the sports facilities and arenas, places for guests, solution of transport and communication issues is in full swing in Baku. According to Rahimov, all work must be completed before 1 February 2015. The investment programme for the European Games includes three components: sports facilities, communication costs and funds for the activities of the Operations Committee. In particular, the minister announced the construction and maintenance costs for a number of sports arenas: 100m manats were allocated for the construction of a water sports complex, 20-25m for the reconstruction of the Heydar Aliyev Sport and Concert Complex, 20m for the reconstruction of the Palace of Indoor Games, 500m for the construction of the National Olympic Stadium and 70-80m for the activities of the Operations Committee. The full volume of expenditures will be announced after the completion of all work.
Azerbaijan has already sent out invitations to all European countries, including Armenia, on participation in the first European Olympic Games. The Armenian government will now decide on the participation of its delegation at these Games. According to Minister Azad Rahimov, the participation of Armenian athletes is not a problem: "Our athletes have participated in competitions in Armenia, just recently there was a team in archery. Armenian athletes also participated in the championships in boxing and wrestling held in Baku. We guarantee the safety of all the athletes who will arrive in Baku for the European Olympic Games. "
The first agreement to broadcast the European Olympic Games has already been signed. The Turkish channel NTV Spor received the right to broadcast in Turkey all events of the European Games.
NTV Spor will daily provide broadcasts on television, internet and mobile platforms for seven hours a day. This will include the live coverage of the opening and closing ceremonies of the Games, live coverage of the competition and reviews.
In addition to NTV Spor, the International sports broadcasting company will broadcast over 800 hours of the competitions.