YIĞMA "İPPON"a DÜŞDÜ
Rusiyanın Çelyabinsk şəhərində keçirilən cüdoçuların Dünya Çempionatı Azərbaycan yığması üçün fiaskoyla yadda qaldı. Son 10 ildə millimiz iştirak etdiyi bütün dünya çempionatlarında ən azı 1 medal qazanıb. Bu dəfə isə Hacıağa Hacıəhmədovun rəhbərlik etdiyi komandamız Vətənə mükafatsız qayıtdı. Ötən il Rio-De-Janeyrada təşkil edilən mundialda 1 qızıl və 1 bürünc medala sahib çıxan cüdoçular Rusiyada heç nə ilə fərqlənmədi. Millimizin cüdo üzrə ilin ən böyük yarışında fiaskoya uğraması milli cüdo məktəbinin imicinə böyük zərbə oldu.
Yığmanın heyətində digərlərindən fərqli əzmkarlıq nümayiş etdirən yalnız Rüstəm Orucov oldu. 73 kq-da çıxış edən cüdoçu qabırğasındakı zədəyə baxmayaraq, sona qədər mübarizə apardı və titullu həmkarlarına çətin anlar yaşatdı. Dünya, Avropa çempionlarını məğlub edən Orucov 6 görüşdə qələbə qazansa da sonda mükafatsız qaldı. Yekunda Orucov mundialı 7-ci yerdə başa vurdu. İlqar Müşkiyev (60 kq), Elmar Qasımov (100 kq) kimi güvəndiyimiz cüdoçular çempionatda yalnız 1 görüş keçirdi. Mötəbər turniri ilk görüşdə tərk edən idmançılarımız yarışa hazır olmadığını nümayiş etdirdi.
Dünya çempionu Elxan Məmmədov (100 kq) da yığmanın lideri olmağı bacarmadı. Karyerasının ən böyük uğuruna mundialda qızıl medal qazanmaqla nail olan Məmmədov Çelyabinskdə nəinki titulunu qoruya bilmədi, ümumiyyətlə, məşq etmədiyini göstərdi. Əslində, Braziliyadakı tarixi uğurdan sonra məşqlərdə iştirak etməyən idmançıdan uğur gözləmək düzgün deyil. Həmkarları olimpiadaya hazırlaşdığı vaxt Elxan uzun müddət istirahət etməyi vacib saydı. Fiziki hazırlıq, cəldlik və fəndlərin yerinə yetirilməsi 1-2 aylıq məşqlə düzəlmir. Dünya çempionu olmaq üçün illərlə məşq etmək lazımdır. Titulunu qorumaq üçün isə gərək günün əsas hissəsini zalda keçirəsən.
Dünya Çempionatına tam heyətlə yollanmamaq özü böyük sual yaradır. Mundialda 4 çəkidə idmançımız olmadı. Deməli, yığmada nəinki rəqabət, heç dünya çempionatı kimi mötəbər yarışda iştirak edəcək güclü idmançımız da yoxdur. Çelyabinskə bütün heyətlə yollanmayan komandanın əsl problemi intizamla bağlıdır. Hamıya məlumdur ki, böyük qələbələrdən sonra illərlə istirahət edən idmançı yenidən zirvəyə yüksəlməyəcək. Sözsüz ki, millinin nəticəsinə baş məşqçi postunda baş verən dəyişiklik də təsirsiz olmayıb. Cəmi 4 ay əvvəl yığmaya təyinat alan Hacıağa Hacıəhmədov bu müddətdə ciddi dəyişiklik edə bilməzdi. Ona görə onun bu uğursuzluqda günahı azdır. Digər tərəfdən əgər təcrübəli cüdoçular məsul yarışa layiqincə hazırlaşmırsa, onları ora aparmağa ehtiyac yoxdur. Onsuz da məğlub olacaqlar. Gənclərdən ibarət komandanın üzvlərinə şans vermək daha düzgün olardı. Belə də, heç olmasa, gənclər təcrübə qazanardı.
Millinin uğursuzluğunda daha bir problem komandada uzun müddətdir yeni adların olmamasıdır. Yığmada eyni adlar uzun illərdir məşq edir. Onlar ardıcıl yarışlarda məğlubiyyətdən sonra bir qələbə qazanır və biz idmançının zəif olduğunu unuduruq.
Azərbaycan cüdoçularının Dünya Çempionatındakı çıxışını "R+" üçün Azərbaycan Cüdo Federasiyasının vitse-prezidenti, olimpiya çempionu Elnur Məmmədli şərh etdi. Onun fikrincə komandamızın layiqli çıxış etməsinə zədə mane olub: "Komandamızdan belə nəticə gözləmirdik. 10 ildən çox müddətdir, bütün dünya çempionatlarında medal qazanmışıq. Olub ki, 1 medalla qayıtmışıq. Amma medalsız qalmamışdıq. Uğursuzluq barədə danışmaq hər zaman çətindir. İdmançılarımızın çoxu zədəli idi. Bəziləri zədəyə görə, ümumiyyətlə, yarışa yollanmadı. Baş məşqçi Hacıağa Hacıəhmədovu günahlandırmaq olmaz. O, cəmi 3-4 aydır ki, millinin baş məşqçisi təyin olunub. Bu müddətdə yeni komanda formalaşdırmaq mümkün deyil. Federasiya komandanın uğursuzluğunu ciddi araşdırmağa başlayıb. Yaxın vaxtlarda komandanın zəif çıxışı müzakirə edilərək növbəti yarışlarda səhvlərin təkrarlanmaması üçün hazırlıq planı tərtib olunacaq. Azərbaycanda cüdo çox sevilir. Bizim hər zaman güclü idmançılarımız olub. Ümid edirik ki, yığmadakı vəziyyət tez bir zamanda düzələcək."
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının millidəki problemi həll etmək üçün vaxtı çox deyil. Gələn il Bakıda 1-ci Avropa Oyunları keçiriləcək və bu yarışda cüdo oyunların proqramına daxil edilib. Təşkilatçı ölkə kimi cüdonun mötəbər yarışda təmsil olunması bizi çox sevindirir. Amma biz idmançılarımızın Avropa Oyunlarında qələbəsini görmək istəyirik. Ona görə yığmada islahatlar qaçılmazdır. İntizamı pozan və ya ümidləri doğrultmayan cüdoçular millidən kənarlaşdırılmalıdır. Yerinə gənclər komandaya cəlb olunmalıdır. Yaxın aylarda həmin gənc cüdoçular təlim-məşq toplanışlarında, bir neçə beynəlxalq turnirdə iştirak etməlidir. Yalnız bu yolla biz millimizin əvvəlki gücünü və şöhrətini qaytara bilərik. Unutmayaq ki, Azərbaycan millisində Nazim Hüseynov və Elnur Məmmədli kimi çempionlar olub.

Азербайджанские дзюдоисты провалили ЧМ-2014, оставшись без медалей впервые за 10 лет
Сборная Азербайджана провалила прошедший в российском городе Челябинске чемпионат мира по дзюдо. Последние 10 лет сборная возвращалась с чемпионатов мира как минимум с одной медалью. Но на этот раз возглавляемая Гаджи Гаджиахмедовым команда вернулась домой вообще с пустыми руками. Завоевавшие на прошлогоднем мундиале в Рио-де-Жанейро 1 золотую и 1 бронзовую медали азербайджанские дзюдоисты в России ничем себя не проявили. Фиаско национальной сборной на самом крупном соревновании года стало большим ударом для имиджа всего азербайджанского дзюдо.
В составе сборной единственным, кто в отличие от других, проявил упорство и настойчивость, был Рустам Оруджов. Несмотря на травму ребра, спортсмен, выступавший в категории 73 кг, боролся до самого конца, выиграл шесть встреч, в том числе схватки с чемпионами мира и Европы, но в конечном счете остался без медали, завершив соревнования на 7-м месте.  Ильгар Мюшкиев (60 кг) и Эльмар Гасымов (100 кг), на которых возлагались большие надежды, провели всего по одной встрече. То, что спортсмены покинули столь авторитетный турнир после первой же схватки, свидетельствует об их неподготовленности к чемпионату.
Не сумел подтвердить свой авторитет и прошлогодний чемпион мира Эльхан Мамедов (100 кг). После самого большого успеха в своей спортивной карьере - завоевания золотой медали на мундиале в Рио-де-Жанейро - выступлением в Челябинске Мамедов продемонстрировал, что вообще забросил тренировки. В принципе ожидать успеха от спортсмена, который после исторической победы в Бразилии не участвовал в тренировках и турнирах, было нельзя. В то время как коллеги готовились к чемпионату, Э.Мамедов устроил себе долгосрочный отдых. Но ведь физическая подготовка, быстрота и выполнение приемов не даются за 1-2 месяца тренировок. Чтобы стать чемпионом мира, надо тренироваться годами. А для того чтобы защитить этот титул, необходимо проводить в зале большую часть дня…
Участие в чемпионате мира неполным составом тоже вызывает недоумение. На мундиале азербайджанская сборная не была представлена в четырех весовых категориях, что означает не только отсутствие конкуренции в сборной, но и вообще сильных спортсменов, способных выступить на таком авторитетном соревновании. Истинной же проблемой команды, отправившейся в Челябинск в неполном составе, является дисциплина. Общеизвестно, что отдыхающий после больших побед длительное время спортсмен не может вновь подняться на вершину. На показанный сборной результат повлияла, несомненно, и смена главного тренера. Заняв этот пост всего четыре месяца назад, Гаджиага Гаджиахмедов не мог добиться перелома за столь короткий срок. Поэтому особой вины его в этой неудаче нет. С другой стороны, если опытные дзюдоисты недостаточно подготовлены для участия в столь престижном соревновании, то нет необходимости и везти их туда. Ведь все равно проиграют, что и показал нынешний чемпионат. Будет правильнее дать шанс проявить себя членам молодежной сборной, хотя бы для опыта выступлений в таком авторитетном турнире.
Другая проблема национальной сборной - отсутствие уже на протяжении длительного времени новых имен в ее составе. Долгие годы мы видим в сборной одни и те же лица. После серии поражений они добиваются всего одного успеха, и мы сразу забываем о слабости этого спортсмена…
Впрочем, в Федерации дзюдо Азербайджана неудачное выступление на чемпионате мира связывают с травмами. "Не ожидали от нашей команды подобного результата. Более 10 лет мы завоевывали медали на всех чемпионатах мира. Бывало, возвращались всего с одной медалью. Но никогда не оставались без наград. Говорить о неудаче всегда тяжело. Большинство наших спортсменов были травмированы. Некоторые по этой причине вообще не участвовали в соревновании. Винить главного тренера Гаджиагу Гаджиахмедова нельзя. Он назначен главным тренером национальной сборной всего 3-4 месяца назад. Сформировать новую команду за такой срок невозможно. Федерация серьезно изучает неудачу команды. В ближайшее время слабое выступление сбороной будет обсуждено и для недопущения повторения подобного на предстоящих соревнованиях будет составлен план подготовки. В Азербайджане очень любят дзюдо. У нас всегда были сильные спортсмены. Надеюсь, очень скоро мы исправим сложившуюся в сборной ситуацию", - прокомментировал R+ итог ЧМ вице-президент Федерации дзюдо Азербайджана, олимпийский чемпион Эльнур Мамедли.
Времени у федерации для решения проблем в национальной сборной не так уж и много. В следующем году в Баку состоятся первые в истории Европейские олимпийские игры, в программу которых включены и соревнования по дзюдо. И мы хотим стать свидетелями победы наших спортсменов на Играх. Поэтому реформы в сборной неизбежны. Необходимо исключить из ее состава  нарушителей дисциплины и не оправдавших надежд спортсменов, заменив их молодыми. В ближайшие месяцы эти молодые спортсмены должны участвовать в учебно-тренировочных сборах, а также в нескольких международных турнирах. Только этим путем мы сможем вернуть былую силу и славу нашей национальной сборной. Не будем забывать - в национальной сборной Азербайджана были такие чемпионы, как Назим Гусейнов и Эльнур Мамедли.