Bəstəkar Cahangir Cahangirovun fərqliliyi, əsərlərində istifadə etdiyi xalq motivləri idi
1949-cu ilin payızında Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığına növbəti illik baxış keçirilirdi. Bu, münsiflər heyətinin əsas üzvü, bir il əvvəl gözlənilmədən dünyasını dəyişmiş Üzeyir Hacıbəyovun iştirakı olmadan keçirilən ilk analoji toplantı idi. Həmin gün gənc bəstəkar Cahangir Cahangirov özünün ilk vokal-simfonik poemasını təqdim edirdi - "Arazın o tayında". Əsər simfonik orkestr və kapellanın ifasında səslənir, orkestrə dahi maestro Niyazi rəhbərlik edirdi. İfa əla alınır və toplantıda iştirak edən peşəkar musiqiçilərin böyük marağına səbəb olur. Bir neçə gün sonra isə bəstəkar SSRİ Dövlət Mükafatına layiq görülür. Bu, mədəniyyət xadiminin ümid edə biləcəyi ən yüksək mükafat idi.
Bu, sözügedən mükafatın hələ təhsilini başa vurmamış gənc bəstəkara təqdim edildiyi ilk hal kimi tarixə düşür. Onda Cahangir Cahangirovun cəmi 28 yaşı var idi və çoxları onu vunderkind adlandırırdı.
Gənclik
Cahangir Cahangirov 1921-ci il iyulun 20-də Bakının Balaxanı qəsəbəsində dünyaya gəlib. Hələ uşaq yaşlarından o, milli musiqinin müxtəlif janrlarına maraq göstərib - muğam, təsnif o cümlədən xalq rəqsləri. 1937-ci ildə gənc Cahangir müstəqil şəkildə Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbinə qəbul olunmaq qərarı qəbul edir, orada oxuduğu dövrdə isə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına qəbul olunur. Azərbaycan xalq musiqisinin nəzəri əsaslarını o, məhz burada dərindən və hərtərəfli öyrənməyə nail olur. Cahangir Cahangirovun təhsilində və yaradıcılığındakı inkişafında müəllimi Üzeyir Hacıbəyov böyük rol oynayıb. Gənc bəstəkar ilk ciddi əsərini, məhz, Hacıbəyovun rəhbərliyi altında yaradır. Onun iş təcrübəsi təhsilində də vacib rol oynayır. Konservatoriyada oxuduğu dövrdə Cahangirov Üzeyir Hacıbəyovun tövsiyəsilə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında işləyirdi. Məhz filarmoniyada o, peşəkar musiqini hərtərəfli mənimsəyir. Bu işə Cahangir xorda oxumaqla başlayır. Sonralar Cahangir Cahangirovun populyar mahnılarını ilk olaraq, məhz, bu xor ifa edəcəkdi.
İllər keçir və 40-cı illərin sonlarında Cahangirov filarmoniyada Mahnı və Rəqs Ansamblının bədii rəhbəri olur. O, məxsusi olaraq bu ansambl üçün bir neçə aşıq mahnısı da yazıb.
"Onun yaradıcılığında əsasən xalq motivləri, xüsusilə aşıq mahnısı motivlərinə yer verilib", - deyə musiqişünas Elxan Axundov bildirir: "Cahangir Cahangirovun bir çox sonrakı əsərlərində məhz aşıq musiqisinin kökləri aydın şəkildə hiss olunur. Bu, onun yaradıcılığına orijinallıq verir, istedadına, müəllif imzasına özünəməxsus cizgilər qazandırır".
İşləməklə yanaşı konservatoriyada təhsilini də davam etdirən Cahangirov musiqini hərtərəfli öyrənir. Daha sonra isə bəstəkarın yaradıcılıq bioqrafiyasında Cənubi Azərbaycana ezamiyyət əlamətdar hadisə olur. Təbrizdə yaşayan və işləyən Cahangir Cahangirov bir neçə yaradıcı kollektivlər formalaşdırır, o cümlədən bu şəhərdə ilk xalq çalğı alətləri orkestrini yaradır. Bu orkestr üçün bəstəkar bir çox mahnı, marş, süita və s. kimi əsər yazır. Bakıya qayıdan Cahangirov konservatoriyada təhsilini davam etdirir. Amma İranda topladığı həyat və iş təcrübəsi yenə də öz sözünü deyir. Məhz, Hacıbəyovun məsləhətilə gənc bəstəkar Cənubi Azərbaycana aid əsər yazır.
Yetkin yaşlar
"Bəstəkar üçün daha uğurlu və məhsuldar keçən dövr 60-cı və 70-ci illər olub", - deyə Axundov bildirir: "Bu, ilk növbədə, "Məhsul" və "Bahar gəlir" süitaları, həmçinin "Hind gözəli" tamaşasına yazdığı mahnıdır". Axundovun sözlərinə görə, Cahangirovun kino üçün yazdığı məşhur mahnıları ilə yanaşı, təəssüf ki, "Qahirə eskizləri" kimi gözəl əsəri də unudulub. Bəstəkar bir çox digər ciddi işləri kimi, bu əsəri də xalq-instrumental ansamblı üçün yazıb. Onun 70-ci illərin əvvəllərində bəstələdiyi "Ballada" (simfonik orkestr üçün musiqi), "Sabir" (oratoriya), həmçinin simfonik poema və simfonik qravürləri da möhtəşəm alınıb.
"Cahangirov xalqın yaddaşında kinofilmlər üçün yazılmış mahnı və musiqilərin müəllifi kimi qalıb. Onun estrada və kino işləri o qədər uğurlu alınıb ki, müasir ifaçılar da həmin mahnılara müraciət edirlər", - deyə musiqişünas bildirir.
Onun "Ana ürəyi", "Dəniz cəsurları sevir", "Xəyyam" tamaşalarına yazdığı mahnılar və instrumental kompozisiyalar, "Koroğlu", "Yenilməz batalyon", "Dəli Kür", "Papaq" və digər filmlərə bəstələdiyi musiqilər daha məşhurdur. Cahangirovun estrada bəstələrini Bülbül, Rəşid Behbudov, Lütfiyar İmanov, Şövkət Ələkbərova, Mobil Əhmədov, Xuraman və Fidan Qasımovalar kimi böyük ustadlar ifa ediblər. Onun Bülbülün ifasında "Nazənin", "Ana" (Rəşid Behbudov) və digər mahnı və romansları bu gün də böyük zövqlə dinlənilir.
Cahangir Cahangirov bəstəkar kimi xor üçün musiqi yazmaqdan başlayıb və bu gün Azərbaycan Dövlət Televiziyasının xoru onun adını daşıyır. Xorun bədii rəhbəri və baş dirijoru Cahangirovun tələbəsi olmuş Şəhla Ələkbərovadır. Bu gün həmin xorun ifasında onun yarımçıq qalmış "Füzuli" operasından kompozisiyaları, "Azərbaycan", "Xəzər" kimi məşhur əsərlərini və bir çox digər əsərlərini eşitmək mümkündür.
"Füzuli" operasını Cahangirovun ən yaxşı işlərindən biri adlandırmaq olar. Bəlkə də, günlərin birində bəstəkarın layiqli davamçısı ortaya çıxaraq bu əsəri böyük ustadın üslubunu saxlamaqla, bitirəcək. Klassik musiqi təcrübəsində belə hallar olub.

ETERNAL CHILD PRODIGY
In the autumn of 1949, another annual festival of works of Azerbaijani composers was held at the building of the Union of Composers of Azerbaijan. For the first time it took place without the main member of the jury - the great Uzeyir Hacibayov who died a year earlier. On that day, the young composer Cahangir Cahangirov presented his first vocal-symphonic poem "On the other side of the Araz". The piece was performed by a symphony orchestra and a choir, and the orchestra was led by the great maestro Niyazi himself. The performance was brilliant and generated a great interest among the professional musicians that were present there. After a few days, the composer was awarded the State Prize of the USSR - the highest award that a cultural figure could count on.
It was the first time in history when the award was given to a young composer, who had not even completed his education. Cahangir Cahangirov was only 28 then, and many called him a child prodigy.
Youth
Cahangir Cahangirov was born on 20 July 1921 in the Baku settlement of Balaxani. As a child he was interested in folk music in its various forms - mugam, tasnifs, ranga, diringi and folk dances. In 1937, the young Cahangir independently decided to enroll in the Asaf Zeynalli music college, and after studying there, he entered the Azerbaijan State Conservatory. It was here that he was able to thoroughly and comprehensively study the theory of the foundations of Azerbaijani folk music. A huge role in the education and creative growth of Cahangir was played by his teacher Uzeyir Hacibayov. It was under the guidance of the master that the young composer created his first serious pieces. An important aspect of his education was his working practices. Continuing to go to the conservatory, he worked in the Azerbaijan State Philharmonic Society on the recommendation of Hacibayov. There he practically and thoroughly learnt professional music and began singing in the choir. It is this Philharmonic Choir that was the first to sing the popular songs of Cahangirov later.
Several years passed, and in the late 1940s, Cahangirov became artistic director of the song and dance ensemble at the Philharmonic. He created several ashug works specially for the ensemble.
"Basically, his creative work reflects people's motifs, especially ashug motifs," says musicologist Elxan Axundov. "Many of his later works clearly show the roots of ashug music, which makes Cahangirov's works original and creates the characteristic features of his talent and his author's style."
While working and studying at the conservatory, Cahangirov fully learned the basics of music, and the following milestone in his professional biography was a creative trip to South Azerbaijan. Living and working in Tabriz, Cahangirov created several creative teams, as well as the first orchestra of folk instruments in this city. For this orchestra, the composer wrote a lot of songs, marches, suites and other pieces. Having returned to Baku, Cahangirov continued his studies at the conservatory, but the experience of living and working in Iran was not in vain. It was on the recommendation of Hacibayov that the young composer created a work dedicated to South Azerbaijan.
Mature age
"The 1960s and 1970s were the most successful and fruitful for the composer," says Axundov. This is primarily the suites "Harvest" and "Spring is coming", as well as music for the play "Indian beauty". According to the musicologist, in addition to the well-known music for movies, unfortunately, his beautiful "Cairo Sketches" have been undeservedly forgotten. Like most other major works of Cahangirov, this work was written for the folk instrumental ensemble. His "Ballad" (Music for the Symphony Orchestra), "Sabir" (oratorio), as well as the symphonic poem and symphony engravings of the early 1970s are also perfect.
"Cahangirov remained in the memory of the people as a songwriter for films," says the musicologist. "His pop and cinema works turned out to be so successful that his songs are remixed by modern artists."
Songs and instrumental compositions written for the performance "Ana ?r?yi" ("Mother's Heart"), "D?niz c?surlar? sevir" ("The sea loves the brave ones"), "X?yyam" ("Khayyam"), music for the films "Koroglu", "Invincible Battalion", "Tempestuous Kura", "Papaq" and others are the most known. The composer's pop songs were sung by such great masters as Bulbul and Rasid Behbudov, Lutfiyar Imanov, Sovkat Alakbarova, Mobil Ahmadov, Xuraman and Fidan Qasimovas. People still listen to his songs "Nazanin" by Bulbul, "Ana" (Rasid Behbudov), as well as other songs and ballads.
As a composer Cahangirov began with music for the choir, and today the choir of Azerbaijan State Television bears his name, while its artistic director and chief conductor is a pupil of Cahangirov, Sahla Alakbarova. The choir also performs songs from his unfinished opera "Fuzuli", the famous works "Azerbaijan", "Xazar" and many other works of the composer.
The opera "Fuzuli" can be called one of the best works of Cahangirov. Perhaps, someday, as it happens in the tradition of classical music, a worthy successor to the composer will finish this work, keeping it in a style similar to that of the great master.