CİBDƏ QƏPİK-QURUŞ OLANDA…
Hər kəs ilin hər fəslində istirahət etmək istəyər. Amma bəzən elə olur ki, ailə ilə eyni vaxtda bir neçə ölkəni gəzməyə mövcud imkanlar kifayət etmir. Belə vəziyyətdə nə etməli?!
Dünya vətəndaşları
Əslində, bunu etmək o qədər də çətin deyil. Bu problemin həlli üçün bir neçə il əvvəl xüsusi saytlar yaradılıb. Özünəməxsus sosial şəbəkələr olan həmin saytlar vasitəsilə gələcək səyahətçilər söhbətləşir, bir-birlərinin evində qalacaqları ilə bağlı razılıqlar əldə edirlər. Kauçserfinq səyahətçilərin və onlara rəğbətlə yanaşanların böyük beynəlxalq birliyidir. O, məqsədi bütün dünya üzrə "qonaqpərvərlik mübadiləsi" olan insanları bir araya yığır. Bu birliyin məğzini kauçserfinqin şüarı ilə ifadə etmək olar: "Sizin bütün dünyada dostlarınız var, sadəcə, hələ onlara rast gəlməmisiniz".
Bu cür iri şəbəkələrin bir neçə milyon üzvü olur və onların axtarış sistemi tam avtomatlaşdırılır. Saytda yalnız baş çəkmək istədiyiniz şəhərin adını daxil etməklə, orada sizi qarşılaya biləcək insanların adlarından ibarət böyük bir siyahı ilə tanış olursunuz.
Hər şey 2000-ci ildə amerikalı tələbə Keysi Fentonun ideyası ilə başlayıb. İslandiyaya ucuz bilet əldə edən tələbə mehmanxanada qalmağa pulunun çatmayacağını görür. Belə olan təqdirdə, Fenton 1500-dən artıq islandiyalı tələbəyə məktub yazaraq, onlardan mənzillərində qalmağa icazə istəyir. Yazışma nəticəsində Fenton tələbələrdən ibarət bir neçə qrupla tanış olur. Onlar amerikalı qonağa Reykyaviki göstərməyə hazır olduqlarını bildirirlər. İslandiyada unudulmaz günlər keçirən Fenton daha turizm infrastrukturlarının xidmətlərindən istifadə etməmək qərarına gələrək, bir internet-resurs yaradır. Sayt 2004-cü ilin yanvarından geniş ictimaiyyət arasında tanınmağa başlayır.
Əlbəttə, sual oluna bilər ki, insanlar tanımadıqları şəxsləri evlərinə necə buraxırlar? Məsələ ondadır ki, kauçserfinq saytlarında rəy yazmaq üçün sistem var və hər bir qonaq, yaxud ev sahibi yeni tanış olduğu şəxs haqda fikirlərini orada yaza bilir.
"Əslində, kauçserfinq adi turizmdən xeyli yaxşı və maraqlıdır", - deyə mühəndis Əhməd Sultanov bildirir: "Məsələ yalnız qənaətdə deyil. Evində qonaq qəbul etməklə və ya hansısa yad şəhərdə qalmaqla maraqlı insanlarla tanış olursunuz. Kauçserferlər, demək olar ki, hər zaman maraqlı və qeyri-adi insanlar olurlar".
Əhmədin özü bu yaxınlarda sözügedən turizm növünə qoşulub. Ə.Sultanovun dediyinə görə, artıq o, musiqiçilərlə, rəssamlarla, yazıçılarla, ekoloq və fiziklərlə tanış olmağa macal tapıb. Əhməd, hətta fransız mim ilə də tanış olub. "Səyahətlər etməklə müxtəlif insanlarla tanış olursan. Çünki hələ internetdə axtarış aparan zaman üstünlüyü maraqları sənə daha yaxın olan şəxslərə üstünlük verirsən", - deyə o, bildirir.
Kauçserfinqin bir sıra digər xoş cəhətləri də var. Onlardan biri insanların bir-birlərindən yeni nəsə öyrənmək imkanı qazanmalarıdır. Bunun üçün səyahətdən əvvəl seçim edərkən profilində, məsələn, fortepianoda ifa etməyi, yaxud rəsm çəkməyi bacardığını və sizə bir neçə dərs keçə biləcəyini yazmış şəxsi seçməniz kifayətdir. Bundan başqa, kauçserfer həm də giddir - onların əksəriyyəti yaşadığı şəhəri sizə göstərməyə, qəlyanaltı üçün ən yaxşı yerlərin harada olduğunu söyləmyə, şəhərin gəzməli yerlərilə bağlı sizə məlumat verməyə hazırdırlar. Nəhayət, kauçserfinq mütləq şəkildə barter demək deyil. Yəni imkanınız və ya arzunuz yoxdursa, mütləq qonaq qəbul etmək məcburiyyətində deyilsiniz. Bunu sizdən heç kəs tələb etməyəcək.
Ucuz uçuş...
Qənaətin daha bir vacib maddəsi loukosterlərdir. Bu, ucuz aviabiletlər təklif edən aviaşirkətlərdir. Onlar artıq illərdir ki, müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərir və bu yaxınlarda Azərbaycanda da bu tipli şirkət işə başlayıb. Bileti uçuşdan bir ay və ya daha çox öncə alırsınızsa, məsələn, Şərqi Avropa ölkələrinə bilet, təxminən, 40 manata başa gəlir. Amma burada iki vacib məqamı bilmək lazımdır. Birincisi, belə aviaşirkətlər yük üçün ayrıca ödəniş tələb edir, ikincisi, uçuşdan imtina etmək istəsəniz və ya uçuşun vaxtını dəyişdirməli olsanız, belə aviaşirkətlərin əksəriyyəti ödənilmiş pulu geri qaytarmır.
Çoxları aviaşirkətlərin bu qədər ucuz bilet satmalarını təəccüblə qarşılayır və onların xidmətindən istifadənin təhlükəli olub-olmaması ilə maraqlanır. Amma, əslində, ən yeni təyyarələrdən, məhz, loukosterlər istifadə edirlər. Populyar istiqamətlərdə səfərlərə tələbat o qədər çoxdur ki, bu, onlara bir gündə bir neçə uçuş təşkil etmək imkanı verir. Nəticədə, həmin şirkətlər biletin qiymətini xeyli aşağı etməklə də mənfəət əldə edirlər.
Bundan başqa, belə şirkətlərin xidmətləri sırasına sərnişinlərə yemək verilməsi daxil deyil. Əvəzində onlar sizə istədiyiniz hər şeyi özünüzlə götürməyə icazə verirlər.
Dizayner Anar Məmmədov loukosterlərin xidmətindən tez-tez istifadə edir. "Belə səyahətlər çox ucuz başa gəlir. Xüsusilə yalnız ən vacib əşyalarınızı götürərək "əliboş" gedirsinizsə, bu, sizə cüzi məbləğə başa gəlir. Bütün dünyada belə şirkətlər var və onlardan istifadə bəzən qatarla səyahətdən də ucuz olur", - deyə Anar bildirir.
...və yaşam
Əgər siz fərdiyyəçisinizsə və hesab edirsinizsə ki, artıq kifayət qədər maraqlı tanışınız var, bununla yanaşı, qalacağınız yerə görə mümkün qədər az pul ödəmək istəyirsinizsə, hostellərdə də qala bilərsiniz. Bu, bütün dünyada yayılmış ucuz hotellərdir. Hostellərin fərqi bir otaqda bir neçə nəfərin yaşamasındadır. Əslində, gəzmək üçün hər hansı yad şəhərə üz tutmusunuzsa, orada, çətin ki, vaxtınızın çoxunu hotel nömrəsində keçirəsiniz. İstirahət günlərinizi, yəqin ki, daha çox şəhərin görməli yerlərini gəzməklə, yerli mətbəxin təamlarını dadmaqla keçirəcəksiniz. Belə günlərdə insanlar hotelə əksər vaxtlarda yalnız gecələmək üçün üz tuturlar. Hosteli əvvəlcədən internet vasitəsilə seçmək daha məsləhətdir. Bu halda seçim etdiyiniz sayt vasitəsilə oranın şəraiti ilə tanış olmaq, nömrənin fotolarına baxmaq, müxtəlif insanların həmin məkan haqda rəylərini oxumaq imkanı qazanırsınız. Yaxşı hostellər təmiz olmalıdır. Bununla yanaşı, nömrədə hər bir sakin üçün açarla qıfıllanan ayrıca şkaf yer almalıdır.
"Bir dəfə mən Tiflisdə hosteldə qalmışam. Maraqlı və şən idi. Çünki ətrafımda müxtəlif ölkələrdən çoxlu insanlar var idi", - deyə Anar Məmmədov danışır: "Mərakeşli, amerikalı, argentinalı, isveçlilərlə qalırdım. Üzümlüyün altında yerləşən şüşəbənddə əyləşərək uzun-uzadı söhbət edirdik. Koreyalı tələbə qız isə mənə "Əli və Nino"nu oxuması haqda danışırdı. Bütün bunlar insanda qeyri-adi əhvali-ruhiyyə yaradır".
Sosioloqların dedikləri kimi, müasir kommunikasiyalar və internet "dünyanı kiçildib" və son illər biz bir-birimizə daha yaxın olmuşuq. İndi insanların tanışlıq, ünsiyyət, dünyanın nə qədər gözəl və müxtəlif olduğunu bilmələri üçün çox geniş imkanlar var.

Как съездить на отдых в любую страну при минимальных затратах?
Отдыхать хочется всем и в любое время года. Но что делать, если запросы с потребностями никак не удается связать, если хочется объездить сразу несколько стран, да еще и всей семьей?!
Граждане мира
На самом деле сделать это не так уж и сложно. Главные затраты при поездке за рубеж - это проживание. Чтобы решить данную проблему, много лет назад были созданы специальные сайты - своего рода социальные сети, на которых будущие путешественники знакомятся и договариваются о том, чтобы остановиться друг у друга. Каучсерфинг - это крупнейшее международное сообщество путешественников и им сочувствующих, объединяющее людей, общей целью которых является "обмен гостеприимством" по всему миру. Суть этого сообщества можно передать фразой, которая является девизом каучсерфинга: "У вас есть друзья во всем мире, просто пока вы еще с ними не встречались".
Крупнейшие сети такого рода имеют несколько миллионов подписчиков, и система поиска в них полностью автоматизирована - достаточно лишь указать город, в который вы отправляетесь, и вы сразу увидите длинный список тех, кто может вас там принять.
А началось все в 2000 году с идеи американского студента Кейси Фентона. Купив дешевый билет в Исландию, он обнаружил, что у него остается не так много денег на гостиницу. Тогда он разослал письма более чем 1500 исландским студентам с просьбой разрешить ему остановиться у них. В результате переписки он познакомился с несколькими группами студентов, готовых показать ему "их" Рейкьявик. После того как он провел незабываемые выходные в Исландии, он решил, что больше не будет пользоваться услугами туристической инфраструктуры, и создал такой интернет-ресурс, который в январе 2004-го стал доступен широкой публике.
Конечно, можно спросить, а как люди готовы впустить в дом незнакомца? Дело в том, что на каучсерфингских сайтах существует система отзывов, и каждый постоялец и тот, кто предложил свою квартиру, могут написать обо всех недостатках своих новых знакомых.
"На самом деле каучсерфинг намного лучше и интереснее обычного туризма, - рассказывает инженер Ахмед Султанов. - Дело не только в экономии. Принимая у себя гостей и оставаясь у кого-то в другом городе, вы знакомитесь с интересными людьми. Каучсерферы - это почти всегда интересные и необычные люди". Сам Ахмед совсем недавно подключился к этому виду туризма. Как он вспоминает, за это время он успел познакомиться с музыкантами, художниками, писателями, экологами и физиками и даже с самым настоящим французским мимом. "Путешествуя, ты знакомишься с разными людьми, так как сам выбираешь в Интернете контакты тех, чьи интересы тебе наиболее близки", - рассказывает он.
У каучсерфинга много и других приятных моментов. Один из них - возможность научиться чему-нибудь друг у друга. Достаточно выбрать для встречи в путешествии человека, который указал в своем профиле, что, например, умеет играть на фортепиано или рисовать маслом и готов дать вам несколько уроков. Кроме того, каучсерфер - это еще и гид, большинство из них готовы показать вам город, рассказать, где лучше всего перекусить, какие достопримечательности стоит посетить. И еще каучсерфинг - это не обязательно бартер, то есть вам не обязательно вообще принимать гостей, если у вас нет желания или возможностей. Никто не поставит вам это в упрек.
Недорого полетать…
Еще один важный пункт экономии - это так называемые лоукостеры - авиакомпании, предлагающие недорогие авиабилеты. Они уже много лет существуют во многих странах и не так давно добрались также до нас. Если купить билет за месяц или более до вылета, то, например, полет в страны Восточной Европы обойдется приблизительно в 40 манатов. Но тут важно знать две важные детали. Во-первых, в таких авиакомпаниях взимается отдельная плата за багаж, а во-вторых, большинство лоукостеров не возвращают вам деньги, если вы решили отказаться от полета либо перенести его дату.
Многие удивляются, откуда у авиакомпаний такие низкие цены и не опасно ли пользоваться их услугами. На самом деле именно лоукостеры используют самые новые самолеты. Спрос на популярные направления путешествий столь высок, что позволяет делать несколько полетов в день, за счет чего и достигается низкая цена.
Кроме того, у таких авиакомпаний в услуги не включено питание, однако ничто не помешает взять все, что нужно, с собой.
Дизайнер Анар Мамедов часто пользуется услугами лоукостеров. "Путешествовать так очень дешево, особенно если вы отправляетесь в путь налегке, взяв с собой только самое необходимое, - рассказывает он. - Во всем мире есть множество подобных компаний, и они зачастую дешевле даже поездов".
…и пожить
Если вы индивидуалист и считаете, что у вас уже достаточно интересных знакомых, но все же хотите сэкономить на жилье, то проживать можете и в хостелах. Это дешевые отели, распространенные во всем мире. Их суть в том, что в одной комнате размещаются несколько человек. Если вы приехали в чужой город, то вряд ли будете проводить много времени в гостинице, ведь фактически большую часть времени будете любоваться достопримечательностями и наслаждаться местной кухней. Чаще всего в гостиницу люди возвращаются, чтобы просто поспать. Хостел лучше всего выбирать заранее, через Интернет, где можно познакомиться с условиями проживания, увидеть снимки номеров и прочитать отзывы. В хороших хостелах должно быть чисто и у каждого жителя должен иметься собственный шкаф, запираемый на ключ.
"Однажды я оставался в хостеле в Тбилиси, - вспоминает Анар Мамедов, - это было интересно и весело, так как вокруг было много людей из разных стран - Марокко, США, Аргентины, Швеции. Мы много общались, сидя на веранде под виноградниками, а корейская студентка рассказала мне, что читала "Али и Нино", и это все создавало прекрасное настроение от большого интернационального общения".
Современные коммуникации и Интернет, как говорят социологи, "сделали мир маленьким", в последние годы мы стали ближе друг к другу и имеем массу возможностей для знакомства, общения и понимания того, насколько мир прекрасен и многообразен.