RİSK QRUPUNDAN KƏNAR
Öldürücü Ebola qızdırması "hücum"unu davam etdirir. Hər ötən gün ona yoluxmuş insanlar arasında dünyasını dəyişənlərin sayı artır. Bu təhlükəli xəstəliklə mübarizəyə milyonlarla xərc tələb olunur. BMT-nin hesablamalarına görə, Qərbi Afrikada Ebola ilə mübarizə üçün ən azı 600 milyon dollar xərclənməlidir. Xəstəlik nəticəsində dünyasını dəyişənlərin sayı isə rəsmi məlumata görə, 2 minə yaxınlaşır.
Dünya bu təhlükəyə cavab verməyə qadirdirmi?
Ebola virusundan ölənlərin sayı 1900 nəfəri keçdikdən sonra Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatından (ÜST) etiraf gəlib: bu xəstəliyin əvvəlki epidemiyası zamanı qeydə alınan qurbanların sayı ilə bağlı "rekord" təzələnib: ötən əsrin 70-ci illərində cəmi 24 nəfər ölmüşdü. Yalnız son günlərdə isə xəstəlikdən ölənlərin sayı, təxminən, 400 nəfərə çatıb.
ÜST-nin direktoru Marqaret Çan Qvineyada, Syerra-Leonedə və Liberiyada bu xəstəliyə təsdiqlənmiş və potensial yoluxmaların sayı 3500-dür. Bununla yanaşı, epidemiya getdikcə genişlənir. Artıq Nigeriyada, Seneqalda, Konqo Demokratik Respublikasında da virusa yoluxma halları qeydə alınıb. Doktor Çan jurnalistlərlə söhbətində epidemiyanın yayılmasına qlobal cavab sayəsində 6-7 aya onun qarşısının alına biləcəyinə ümidini dilə gətirib. Bəs, o vaxtadək nə qədər insan dünyasını dəyişəcək? ÜST-nin qiymətləndirməsinə görə, hazırkı şəraitdə hələ 20 mindən çox insanın virusa yoluxması mümkündür.
"Sərhədsiz həkimlər" təşkilatının prezidenti Coann Lyu isə fərqli fikirdədir. Həyəcan təbili çalan Lyu hesab edir ki, dünya birliyi bu təhlükəli xəstəliyin qarşısını almaq iqtidarında deyil: "Ebola tarixində ən dəhşətli 6 ay geridə qalıb və artıq aydındır ki, dünya onun qarşısının alınması uğrunda savaşı uduzur. Qərbi Afrikada xəstəliyə yoluxanların və ölənlərin sayı artır. Qiyamlar baş qaldırır. Tibb mərkəzləri dolub. Ön xəttə çalışan səhiyyə işçiləri arasında xəstəliyə yoluxanların və dünyasını dəyişənlərin sayı qorxulu həddədir. Bəziləri isə hətta adi xəstəliyə tutulmuş insanları köməksiz qoyaraq qaçırlar. Səhiyyə sistemi dağılır".
Ottavanın bir neçə həftə əvvəl ÜST-yə vəd etdiyi və Afrikada istifadə edilmək üçün nəzərdə tutulmuş, sınaq peyvəndi hələ də Vinnipeqdə (Kanada kommersiya və nəqliyyat mərkəzi - red.) Milli Mikrobiologiya Laboratoriyasındadır. Hələlik onu "hadisə yerinə" necə çatdırmaq haqda düşünürlər. "Hazırda biz ÜST ilə hüquqi, logistik və etik problemlərlə bağlı kompleks məsələlər ətrafında işləyirik. Məqsəd peyvəndin təhlükəsiz, etik baxımdan əsaslandırılmış şəkildə mümkün qədər tez göndərilməsinə nail olmaqdır", - deyə "Reuters" agentliyinin məlumatına görə, Kanadanın səhiyyə idarəsinin spouksmena Şon Apton bildirib.
Görünən odur ki, sınaq məqsədilə ABŞ-da hazırlanmış Zmapp peyvəndi də epidemiyanın ağuşuna aldığı rayonlara tezliklə yetişməyəcək. Ebola virusuna yoluxmuş yeganə britaniyalı - 29 yaşlı Uilyam Pulini tamamilə sağaltmaq mümkün olub. Xoşbəxtlikdən Syerra-Leonedə könüllü işləyən gənc xəstəxanaya xəstəliyin ilkin mərhələsində yerləşdirilib. Sonradan Puli Britaniyaya aparılıb və onun sağalması üçün sınaq məqsədilə buraxılmış dərmandan istifadə olunub. Qərbi Afrikanın yüzlərlə, minlərlə sakininə isə təəssüf ki, bu cür xidmət göstərmək mümkün deyil.
Hər şey nəzarətdədir
Qeyd etmək lazımdır ki, bütün bunların fonunda Azərbaycanda virusun ölkəyə mümkün gəlişinə dərhal reaksiya verilib və lazımi tədbirlər görülüb. ÜST-nin məlumatına görə, Azərbaycan Ebola virusunun yayılma riski olan ölkələr qrupuna daxil deyil. Amma Afrika ölkələrindən olan tələbələrin Azərbaycanda təhsil aldıqlarını düşünsək, virusun ölkəyə gəlmə ehtimalını tam istisna etmək olmaz. Bu səbəbdən də, səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev "Ebola virusunun qarşısının alınması üçün profilaktik tədbirlər haqqında" sərəncam verib. Bu sərəncamın əsasında Sanitariya-Karantin Müfəttişliyi gömrük orqanları ilə birlikdə sərhəd-buraxılış məntəqələrində monitorinqlər təşkil ediblər. Bu haqda Respublika Taun Əleyhinə Dispanserin nəzdindəki Stansiyanın şöbə müdiri Rita İsmayılova məlumat verib. Onun sözlərinə görə, monitorinq zamanı virusun yayıldığı ölkələrdən Azərbaycana gələn şəxslər müayinə olunurlar. Bununla yanaşı, müxtəlif ölkələrdən gələn mallar da yoxlanılır.
"Bu xəstəliyin Azərbaycana gəlməsinin qarşısının alınması üçün bütün tədbirlər görülür", - deyə R. İsmayılova qeyd edib. Ebola ilə bağlı hər hansı şübhələrin yarandığı təqdirdə, Elmi Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutuna müraciət etmək lazımdır. Artıq bu qurumda xüsusi palatalar ayrılıb, bu cür xəstələrin qəbulu üçün lazımi şərait yaradılıb. "Virusa yoluxmamaq üçün fərdi gigiyena qaydalarına əməl etmək, insanların kütləvi şəkildə toplaşdığı yerlərdən uzaq durmaq vacibdir. Maskadan istifadə, əllərin tez-tez sabunla yuyulması məsləhətdir", - deyə İsmayılova bildirib.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bu günədək Azərbaycan ərazisində Ebola virusunun daşıyıcısı qeydə alınmayıb. "Biz bu virusun yayıldığı ölkələrdən heç bir heyvandarlıq məhsulu almırıq. Həmin ölkələrlə Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələr yoxdur", - deyə yerli informasiya agentliklərinə açıqlamasında Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Dövlət Baytarlıq Xidmətinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Yolçu Xanvəli bildirib.
Ölkəyə gətirilən heyvandarlıq məhsulları ilə bağlı vəziyyət də nəzarətdədir: "Biz ÜST-nin məlumatlarını diqqətlə izləyirik. Vəziyyətin yaxşı olmadığı ölkələrdən məhsul idxalı dərhal dayandırılır".
Səhiyyə Nazirliyinin sanitar-epidemioloji sektorunun rəhbəri Viktor Qasımov isə ölkədə epidemioloji vəziyyətin sabit olduğunu söyləyib. "Ölkənin Səhiyyə Nazirliyi lazımi profilaktik tədbirləri görür. Bizdə kifayət qədər lazımi dərman preparatları var", - deyə o, qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi Həcc ziyarətinə yollanan zəvvarları bu öldürücü virusa yoluxmamaq üçün son dərəcə diqqətli olmağa çağırmışdı.
Bu gün Ebola qızdırmasının yayıldığı əsas ölkələr Liberiya, Nigeriya və Syerra-Leonedir. Bir çox ölkələr bu 3 Afrika ölkəsilə bütün əlaqələri kəsib, sərhədləri bağlayıb.
Xəstəliyin ilkin əlaməti yüksək hərarət, başağrısı, qripi xatırladan simptomlardır. İlkin mərhələdə xəstəliyə tutulan insanda ürəkbulanma, qusma, qanaxma da olur. Ebola virusu insana xəstə heyvanın qanı, ifrazatı və ya digər mayesi vasitəsilə keçir. Afrikada insanların rütubətli meşələrdə tapılmış ölmüş və ya xəstə şimpanze, qorilla, yarasa, meymun, meşə antilopu və oxlu kirpi ilə təmasdan yoluxduqları sənədlərlə təsdiqini tapıb.

OUTSIDE THE RISK GROUP
The deadly Ebola fever continues to spread, claiming ever more lives and necessitating multi-million spending on battling the dangerous disease. According to UN estimates, at least 600m dollars may be needed to combat the Ebola virus in West Africa, while the official number of victims of the disease is approaching 2,000 people.
Can the world respond to the threat?
After the death toll from the Ebola virus exceeded 1,900 people, the World Health Organization (WHO) has been forced to admit that a sad record of the 24 previous outbreaks since the 1970s has been broken. About 400 people have fallen victims to the fever in recent weeks alone.
Dr Margaret Chan, Director-General of the World Health Organization, reported about 3,500 confirmed and potential cases of infection in Guinea, Sierra Leone and Liberia, and the epidemic is growing. Ebola cases have also been found in Nigeria, Senegal, and the Democratic Republic of Congo. Speaking to journalists, Dr Chan said that the disease could hopefully be halted within six to nine months, but only as a result of the global response to the crisis. But how many people will die in the meantime? According to WHO estimates, more than 20,000 people can potentially be infected with the Ebola hemorrhagic fever.
Dr Joanne Liu, President of the medical charity Doctors Without Borders [Medecins Sans Frontieres (MSF)], has a different opinion and sounds alarm, as she believes that the world community is unable to respond to the threat of a dangerous disease. "Six months into the worst Ebola epidemic in history, the world is losing the battle to contain it. In West Africa, cases and deaths continue to surge. Riots are breaking out. Isolation centres are overwhelmed. Health workers on the front lines are becoming infected and are dying in shocking numbers. Others have fled in fear, leaving people without care for even the most common illnesses. Entire health systems have crumbled."
The experimental vaccine, which was developed in Canada to fight Ebola, and which was promised to the WHO by Ottawa a few weeks ago for use in Africa, is still in the National Microbiology Laboratory in Winnipeg (a commercial and transportation hub of the Canadian Midwest - Author's note), as officials are puzzled over how to transport it. "We are now working with the WHO to address complex regulatory, logistical and ethical issues so that the vaccine can be safely and ethically deployed as rapidly as possible," said Public Health Agency of Canada spokesman Sean Upton in a statement quoted by Reuters.
Likewise, ZMapp, an experimental drug developed in the United States, seems unlikely to reach the areas affected by the epidemic any time soon. It proved to be effective in successfully curing 29-year-old William Pooley - the first Briton who contracted the virus while working in Sierra Leone as a volunteer. Fortunately, the young man was hospitalised at an early stage of the disease, flown to Britain and given an experimental drug. Alas, such treatment cannot be provided to hundreds and thousands of people in West Africa.
Everything is under control
Against this background, it is worth noting that Azerbaijan was immediately alerted to a potential threat of virus infiltration into its territory and responded appropriately. According to the World Health Organization, Azerbaijan is among the group of countries with the lowest risk of Ebola virus spreading. However, the possibility of this deadly virus getting into the country cannot be ruled out, as Azerbaijan has students from African states. For this reason, Minister of Health Oqtay Siraliyev issued the Order "On precautionary measures to prevent the Ebola virus," based on which sanitary and quarantine inspectorate workers jointly with the customs authorities organised monitoring at border checkpoints, Department Head at the Republican Anti-Plague Station Rita Ismayilova said. Monitoring involves medical examination of persons coming to Azerbaijan from countries where the virus has been detected. Furthermore, goods coming from the same countries are also checked.
"Every pre-emptive measure has been taken to prevent this disease from penetrating into Azerbaijan," Ismayilova said. Meanwhile, in case of suspected illness, people should contact the Research Institute of Lung Diseases, which has special wards and conditions for the reception of such patients. "In order not to get infected, people must observe the rules of personal hygiene and avoid contact in crowded places. It is advisable to wear a mask and wash one's hands frequently with soap," Ismayilova said.
It should also be noted that to date, no Ebola virus carriers have been detected on the territory of Azerbaijan.
"We do not receive any animal products from countries where the virus is prevalent. We do not have economic relations with these countries either," Yolcu Xanvalli, spokesman for the State Sanitary Service of the Ministry of Agriculture, told local news agencies commenting on the situation.
As for animal products coming into Azerbaijan [from other countries], the epizootic situation is under control. "We are closely monitoring WHO reports and immediately stop the delivery of products from countries where the situation is unfavourable," he said.
In turn, Chief of the Sanitation and Epidemiology Sector Viktor Qasimov said that the epidemiological situation in the country is stable.
"The Health Ministry of Azerbaijan is taking appropriate preventive measures. We have enough essential drugs," he said.
Earlier, the Directorate of Caucasus Muslims called on pilgrims who were going to undertake a hajj to be extremely careful not to get infected by this deadly virus.
At present, the main centres wherefrom the Ebola fever is spreading are three African countries - Liberia, Nigeria, and Sierra Leone. Many countries have stopped any contact with them and closed the borders.
The primary symptoms of the disease are fever, headache, then flu-like symptoms, nausea, vomiting, and bleeding. Ebola is introduced into the human population through close contact with the blood, secretions or other bodily fluids of infected animals. In Africa, infection has been documented through the handling of infected chimpanzees, gorillas, fruit bats, monkeys, forest antelopes and porcupines found ill or dead in the rainforest.