İri reklam agentliklərinin təsis edilməsi reklam bazarının dövriyyəsini bir neçə dəfə artırmağa imkan verə bilər
İnkişafın bir neçə onilliyi ərzində dünya reklam bazarı fəaliyyətinin vasitələrinə və alətlərinə, reklamın irəli aparmasının kanallarına, reklam fəaliyyətinin obyektlərinə və subyektlərinə malik olan güclü sənayeyə çevrilib. Reklam istehsalçıları məhsulun keyfiyyətini artırmağa və s. məcbur edərək, bazar iqtisadiyyatının inkişafını obyektiv olaraq stimullaşdırıb və onun həqiqi "mühərrik"inə çevrilib. Azərbaycan iqtisadiyyatının dinamik inkişafı, təbii ki, reklam bazarına təsir göstərməyə bilməzdi və son illər ərzində onun həcmi kəmiyyətcə stabil olaraq artır və keyfiyyətcə yaxşılaşır.
Demək lazımdır ki, bu gün Azərbaycanın reklam bazarını MDB məkanında ən sabit hesab etmək olar. "Zenith Optimedia" qeyd edir ki, Ukrayna, Qazaxıstan və Belarusdan fərqli olaraq, Azərbaycanda reklam bazarı 2014-cü ildə 7,4%-dən 8,9%-dək artacaq. Bazarın həcmi 94 mln. dollardan 102,3 mln. dollaradək yüksələcək. Təşkilatın qiymətləndirmələrinə əsasən, reklam bazarının 5,6 mln. dolları çap nəşrlərinin payına düşəcək. Ümumi reklam "piroq"undan, həmçinin teleyayım (74,4 mln. dollar), radioyayım (7,1 mln. dollar), internet-dərgiləri (2 mln. dollar) və xarici reklam (13,2 mln. dollar) da öz payını alacaq.
Rəqəmlər bir yana, amma bu gün istehlakçıları daha çox, təbii ki, "dövriyyəyə buraxılan" reklamın keyfiyyəti maraqlandırır və burada problemlər, necə deyərlər, ortadadır. Belə ki, bakılılar kifayət qədər tez-tez "çilingər", "avtoyuma", "vulkanizasiya" tipli reklam lövhələrinə rast gəlirlər. Primitiv reklam lövhələrində yerləşdirilən reklam nəinki estetikanın tələblərinə cavab verir, eyni zamanda kobud qrammatik səhvlərlə də yazılır.
"Əslində, bu, reklam bazarının problemlərindən biridir. Məhsul və ya xidmətin əldə edilməsinə çağıran hər şey reklamdır və bu, müəyyən standartlara cavab verməlidir. Təəssüf ki, bu normaların pozulması müşahidə olunur", - deyə Azərbaycanın Reklamçılar Birliyinin prezidenti Hacıəmi Atakişiyev qeyd edir.
"Reklamın  hazırlanması dərin, peşəkar biliklər tələb edir", - deyə ekspert hesab edir. Məsələn, yolun kənarında boz və ağ rəngdən ibarət reklam yerləşdirirlər. Reklamın incəlikləri ilə tanış olmayan insan üçün bu, az əhəmiyyətli görünə bilər. Əgər bu yolla böyük sürətlə getsən, bu cür reklam gözəgörünməz olacaq. Buna görə də daha parlaq rənglərdən istifadə etmək lazımdır. Bundan əlavə, xarici reklamın tərcüməsi zamanı səhvlərə rast gəlmək olur. Bəzən, bu, darıxdırır. Tədqiqatlar göstərir ki, reklam televiziyada üç aydan çox nümayiş olunursa, uşaqlar onun süjetinə, qəhrəmanlarına və musiqisinə alışırlar. Reklam çarxında təqdim olunan məhsul və ya xidmətin özü artıq onların diqqətini cəlb etmir. Ona görə də uşaqlar eyni məhsul üçün çəkilən digər reklama maraq göstərmirlər. Bununla bağlı, reklamçılar arasında belə bir fikir dolaşır ki, istehlakçıların diqqətinə tamamilə yeni reklam təqdim etmək lazımdır.
H. Atakişiyev əmindir ki, ölkənin reklam bazarının üzləşdiyi bütün çətinliklərin və problemlərin həlli mövcuddur. İlk  növbədə, reklam bazarının inkişafı üçün əsasın yaradılması məqsədilə qanunvericilik bazasını gücləndirmək lazımdır. "Hazırda Azərbaycanda reklam sahəsini hələ 1997-ci ildə qəbul edilən "Reklam haqqında" qanun tənzimləyir. Ötən illər ərzində çox şey dəyişilib və bunun qanunvericilikdə öz əksini tapması lazımdır. Biz reklam barədə qanunvericilik hazırladıq və onu baxılmaq üçün Milli Məclisə təqdim etdik", - deyə o, əlavə edib.
Reklam  bazarında problemlərin həlli üçün daha bir təşəbbüs reklam bazarında qanuna riayət edilməsini yoxlayan bir növ sistem olan tənzimləyici orqanın yaradılması ola bilərdi. "Reklam azadlığı sevir və buna görə də nəzarət orqanın yaradılması əks-təsirə gətirib çıxara bilər. Amma koordinasiya  strukturu - bu tamam fərqli işdir. Xüsusilə bu, reklam bazarının ümumi planı və onun yayılma coğrafiyasını tərtib edə, bazarın iştirakçılarını istehlakçıların və sifarişçilərin  seçimlərində dəyişikliklər haqda məlumatlandıra və bunun əsasında reklamın istehsal stereotiplərini dəyişə bilər. Əgər buraya ölkənin bütün reklam istehsalçıları daxil olsa, o zaman qərar ümumi razılıq əsasında qəbul ediləcək. Bu da bu bazarın inkişafına kömək edəcək".
Və nəhayət, H.  Atakişiyev ölkədə reklamın istehsalı ilə bağlı xüsusi səlahiyyətlərə malik olmalı iri reklam agentliklərinin yaradılmasının vacib olduğunu hesab edir. "Dünya təcrübəsi göstərir ki, reklamın sifarişi, istehsalı və yayılmasının bir-birindən uzaq olması mexanizmi ən uğurlu sayılır. Azərbaycanda bunun istehsalı və yayılması ilə bəzən eyni struktur məşğuldur, bu da keyfiyyətə təsir edir". "İri reklam agentliklərinin yaradılması Azərbaycan məhsulunun ixrac potensialının inkişafında önəmli rol oynaya bilər", - deyə birliyin prezidenti bildirib. "Hər bir, hətta ən keyfiyyətli məhsulun reklama ehtiyacı var, üstəlik, bu yeni bazarlara çıxırsa.
Digər tərəfdən agentliklər Azərbaycanın təşviqi məsələsinə önəmli səy göstərə bilər. Bizim ölkəmizdə beynəlxalq tədbirlər keçirilir, nüfuzlu siyasətçilər gəlir. Beynəlxalq ictimaiyyət bu tədbirlər çərçivəsində Azərbaycanın inkişafını görməlidir və onun mədəniyyəti ilə tanış olmalıdır. Ölkəmiz barədə reklam çarxlarının hazırlamasını fransız və ya alman şirkətinə tapşırmaq olar. Lakin peşəkar bilikləri ilə birlikdə fransızların və almanların öz mentaliteti mövcuddur və bu Azərbaycan mentalitetindən fərqlənir. Bu səbəbdən, Azərbaycanın mədəniyyəti və inkişafı barədə reklam çarxlarını Azərbaycan agentlikləri hazırlamalıdırlar", - deyə H. Atakişiyev hesab edir. Ekspertin fikrincə, Azərbaycan  şəraitində 5-6 iri reklam agentlikləri kifayətdir, amma onların uğurlu fəaliyyəti üçün peşəkar kadrlar hazırlamaq  lazımdır. Buna da ən azı 4-5 il gərəkdir.
Bazarın potensial dövriyyəsi 1,5 mlrd. dollar təşkil edir, bununla belə, faktiki bazarın həcmi dəfələrlə azdır.
Reklam xidmətlərinin bütün spektrini təklif edən və reklamın sosial şəbəkələrinin və s. yayılması ilə bağlı artan imkanları haqda peşəkar təəssürata malik və yerli auditoriyanın mentalitet xüsusiyyətlərini və istəklərini nəzərə almaqla, məhsulunu təklif edən iri agentliklərin yaradılması, həqiqətən də, yerli reklam bazarının həcmini bir neçə dəfə artıraraq burada ciddi dəyişikliklərə gətirib çıxara bilərdi. Bu həmin haldır ki, iqtisadiyyatın gəlirli sahəsi daha da gəlirli və dövlət büdcəsinin mühüm gəlir mənbəyinə çevrilə bilər.
DÜNYA  REKLAM  BAZARI
"ZenithOptimedia" beynəlxalq kommunikasiya şəbəkəsi reklam bazarının inkişafının yeni proqnozunu dərc edib. Bu proqnoza əsasən, 2014-cü ilin nəticələrinə görə, reklamın qlobal xərcləri 5,5% artacaq və 532 mlrd. dollara çatacaq. 2013-cü ilin dekabrında dərc olunan əvvəlki proqnozda 2014-cü ildə reklam sərmayələrinin artımı 5,3% səviyyəsində proqnozlaşdırılırdı.
"ZenithOptimedia" proqnozlaşdırır ki, 2015-ci ildə qlobal bazar 5,8%, 2016-cı ildə 6,1% artacaq. Müsbət dəyişikliklər dünya iqtisadiyyatının bərpası və media istifadəsi üçün yeni imkanlar açan mobil texnologiyaların sürətli inkişafı ilə bağlıdır. Dünya bazarının artımına, həmçinin avrozonada iqtisadi vəziyyətin stabilləşməsi və Soçidə Qış Olimpiadası, futbol üzrə Dünya Çempionatı və ABŞ-da  seçkilər kimi hadisələr yardım edəcək.

The creation of large advertising agencies can increase the turnover of the advertising market several times over
Author: Aziz MUSAYEV Baku
Over the decades of its development, the world advertising market has transformed into a powerful industry with its own means and objects of production, advertising channels, and subjects and objects of promotion. Advertising has become a true "engine" of the market economy, effectively stimulating its development, spurring competition between manufacturers, making them improve the quality of products, and many more.
Accordingly, dynamic economic development in Azerbaijan could not but affect the advertising market and in recent years, its volume has been steadily increasing quantitatively and improving qualitatively.
It should be noted that today's advertising market in Azerbaijan could be considered as the most stable in the CIS. Unlike in Ukraine, Kazakhstan and Belarus, the advertising market in Azerbaijan is going to expand from 7.4 per cent to 8.9 per cent in 2014, as predicted by ZenithOptimedia. The market volume will increase from 94m dollars to 102.3m dollars. According to the agency's estimates, printed press will account for 5.6m dollars of the advertising market. Other media will also share in the total advertising pie including television (74.4m dollars), radio (7.1m dollars), online publications (2m dollars) and outdoor advertising (13.2m dollars).
Putting the numbers aside, however, now consumers are admittedly more interested in the quality of advertisements produced, and here there are obvious problems. Thus, Baku inhabitants quite often see billboards such as "Locksmith services," "Car wash," "Hot patching." Not only that such ads, placed on primitive billboards, do not meet the requirements of aesthetics, but they also contain gross misspellings ever so often.
"In fact, it is only one of the problems of the advertising market," Azerbaijan Advertisers' Union President Haciami Atakisiyev said. "Everything that calls for the acquisition of goods or services is an advertisement and must comply with certain standards. Unfortunately, there are cases of deviation from these standards."
Advertising production requires deep professional knowledge, he said. Consider, for instance, the placement of a roadside billboard painted in the shades of white and grey. For a person not familiar with the intricacies of advertising, it may seem insignificant. However, if you drive down this road at a high speed, such advertising will be virtually invisible. It is therefore necessary to use brighter colours. Furthermore, translated foreign advertisements may contain errors. Sometimes advertising gets boring. Studies show that if an advertisement has been run on television for more than three months, children get used to its plot, characters, and music. The product or service advertised in the video does not attract their attention any longer. Hence, children are not interested in other commercials shot on the same products. In this regard, many advertisers hold an opinion that consumers should be presented with completely new advertisements every three months to retain their attention.
Atakisiyev believes that all the difficulties and problems faced by the advertising market of the country can be solved. First of all, it is necessary to strengthen the legal basis in order to provide a foundation for the development of the advertising market. "At the moment, advertising in Azerbaijan is regulated by the Law on Advertising passed in 1997. Over the years, much has changed in the market, and these changes need to be reflected in the legislation. We have developed a draft law on advertising and presented it to the Milli Maclis [parliament]," he added.
Another initiative aimed at solving problems in the advertising market may include the creation of a coordinating structure, a system of a kind, which will monitor the application of the letter of the law on the advertising market. "Advertising likes freedom, so the establishment of a supervisory body may lead to the opposite effect. But a coordinating structure is something else. In particular, it can create a master plan for the development of the advertising market with the geographic area covered by advertising, inform market participants about the shifts in consumer and customer preferences and change the stereotypes of advertising production based on this information. If such a structure includes representatives of all advertising producers in the country, the decisions will be made on the basis of a general consensus, which will contribute to the development of this market."
Finally, Atakisiyev deems it necessary to set up large advertising agencies vested with exclusive authority over the production of advertising in the country. "As proved by the world experience, the mechanism whereby the order, production and distribution of advertising are separated from each other is the most successful. In Azerbaijan, production and distribution of advertising is often performed by one and the same structure, which affects the quality." The creation of large advertising agencies can play a significant role in increasing the export potential of Azerbaijani products, says the president of the union. "Any product, even of the best quality, needs good advertising, especially when it enters new markets. On the other hand, advertising agencies can significantly contribute to the promotion of Azerbaijan. Our country hosts international events and is visited by influential politicians. In the course of these events, the world community must see for itself the development of Azerbaijan and get acquainted with its culture. Development of commercials about our country and its culture could be entrusted to a French or German company but along with professional knowledge, both the French and the Germans have their own mindset, which is entirely different from that of the Azerbaijanis. For this reason, commercials about the culture and development of Azerbaijan should be produced by Azeri agencies," Atakisiyev says. In the context of Azerbaijan, it is enough to have five or six major advertising agencies, the expert holds. However, to ensure their successful operation, they should be staffed with professionals, the training of which can take at least four to five years.
A potential market turnover can equal 1.5bn dollars, while the actual volume of business is tens of times less.
The creation of large agencies, which offer the entire range of advertising services, have a professional understanding of the prospects for distribution of advertising by means of growing social networking capabilities, and offer products taking into account mental peculiarities and needs of the local audience, can really bring about major changes in the domestic advertising market and increase its volume several-fold. This is the case where a lucrative area of the economy can become super lucrative and turn into a substantial source of income of the state budget.
WORLD MARKET OF ADVERTISING
The Zenith Optimedia international communication network has published a new forecast for the development of the advertising market. According to this forecast, global spending on advertising will grow by 5.5 per cent to reach 532bn dollars by the end of 2014. According to the previous forecast issued in December 2013, the growth in advertising investment was predicted at the level of 5.3 per cent in 2014. In 2015, the global market will grow by 5.8 per cent and in 2016, by 6.1 per cent, according to ZenithOptimedia. Positive changes are due to the global economic recovery and the rapid development of mobile technologies that open up new opportunities for media consumption. The stabilisation of the economic situation in the Eurozone as well as such events as the Winter Olympics in Sochi, the FIFA World Cup and the mid-term elections in the United States are also going to contribute to global market growth.