İri reklam agentliklərinin təsis edilməsi reklam bazarının dövriyyəsini bir neçə dəfə artırmağa imkan verə bilər
İnkişafın bir neçə onilliyi ərzində dünya reklam bazarı fəaliyyətinin vasitələrinə və alətlərinə, reklamın irəli aparmasının kanallarına, reklam fəaliyyətinin obyektlərinə və subyektlərinə malik olan güclü sənayeyə çevrilib. Reklam istehsalçıları məhsulun keyfiyyətini artırmağa və s. məcbur edərək, bazar iqtisadiyyatının inkişafını obyektiv olaraq stimullaşdırıb və onun həqiqi "mühərrik"inə çevrilib. Azərbaycan iqtisadiyyatının dinamik inkişafı, təbii ki, reklam bazarına təsir göstərməyə bilməzdi və son illər ərzində onun həcmi kəmiyyətcə stabil olaraq artır və keyfiyyətcə yaxşılaşır.
Demək lazımdır ki, bu gün Azərbaycanın reklam bazarını MDB məkanında ən sabit hesab etmək olar. "Zenith Optimedia" qeyd edir ki, Ukrayna, Qazaxıstan və Belarusdan fərqli olaraq, Azərbaycanda reklam bazarı 2014-cü ildə 7,4%-dən 8,9%-dək artacaq. Bazarın həcmi 94 mln. dollardan 102,3 mln. dollaradək yüksələcək. Təşkilatın qiymətləndirmələrinə əsasən, reklam bazarının 5,6 mln. dolları çap nəşrlərinin payına düşəcək. Ümumi reklam "piroq"undan, həmçinin teleyayım (74,4 mln. dollar), radioyayım (7,1 mln. dollar), internet-dərgiləri (2 mln. dollar) və xarici reklam (13,2 mln. dollar) da öz payını alacaq.
Rəqəmlər bir yana, amma bu gün istehlakçıları daha çox, təbii ki, "dövriyyəyə buraxılan" reklamın keyfiyyəti maraqlandırır və burada problemlər, necə deyərlər, ortadadır. Belə ki, bakılılar kifayət qədər tez-tez "çilingər", "avtoyuma", "vulkanizasiya" tipli reklam lövhələrinə rast gəlirlər. Primitiv reklam lövhələrində yerləşdirilən reklam nəinki estetikanın tələblərinə cavab verir, eyni zamanda kobud qrammatik səhvlərlə də yazılır.
"Əslində, bu, reklam bazarının problemlərindən biridir. Məhsul və ya xidmətin əldə edilməsinə çağıran hər şey reklamdır və bu, müəyyən standartlara cavab verməlidir. Təəssüf ki, bu normaların pozulması müşahidə olunur", - deyə Azərbaycanın Reklamçılar Birliyinin prezidenti Hacıəmi Atakişiyev qeyd edir.
"Reklamın  hazırlanması dərin, peşəkar biliklər tələb edir", - deyə ekspert hesab edir. Məsələn, yolun kənarında boz və ağ rəngdən ibarət reklam yerləşdirirlər. Reklamın incəlikləri ilə tanış olmayan insan üçün bu, az əhəmiyyətli görünə bilər. Əgər bu yolla böyük sürətlə getsən, bu cür reklam gözəgörünməz olacaq. Buna görə də daha parlaq rənglərdən istifadə etmək lazımdır. Bundan əlavə, xarici reklamın tərcüməsi zamanı səhvlərə rast gəlmək olur. Bəzən, bu, darıxdırır. Tədqiqatlar göstərir ki, reklam televiziyada üç aydan çox nümayiş olunursa, uşaqlar onun süjetinə, qəhrəmanlarına və musiqisinə alışırlar. Reklam çarxında təqdim olunan məhsul və ya xidmətin özü artıq onların diqqətini cəlb etmir. Ona görə də uşaqlar eyni məhsul üçün çəkilən digər reklama maraq göstərmirlər. Bununla bağlı, reklamçılar arasında belə bir fikir dolaşır ki, istehlakçıların diqqətinə tamamilə yeni reklam təqdim etmək lazımdır.
H. Atakişiyev əmindir ki, ölkənin reklam bazarının üzləşdiyi bütün çətinliklərin və problemlərin həlli mövcuddur. İlk  növbədə, reklam bazarının inkişafı üçün əsasın yaradılması məqsədilə qanunvericilik bazasını gücləndirmək lazımdır. "Hazırda Azərbaycanda reklam sahəsini hələ 1997-ci ildə qəbul edilən "Reklam haqqında" qanun tənzimləyir. Ötən illər ərzində çox şey dəyişilib və bunun qanunvericilikdə öz əksini tapması lazımdır. Biz reklam barədə qanunvericilik hazırladıq və onu baxılmaq üçün Milli Məclisə təqdim etdik", - deyə o, əlavə edib.
Reklam  bazarında problemlərin həlli üçün daha bir təşəbbüs reklam bazarında qanuna riayət edilməsini yoxlayan bir növ sistem olan tənzimləyici orqanın yaradılması ola bilərdi. "Reklam azadlığı sevir və buna görə də nəzarət orqanın yaradılması əks-təsirə gətirib çıxara bilər. Amma koordinasiya  strukturu - bu tamam fərqli işdir. Xüsusilə bu, reklam bazarının ümumi planı və onun yayılma coğrafiyasını tərtib edə, bazarın iştirakçılarını istehlakçıların və sifarişçilərin  seçimlərində dəyişikliklər haqda məlumatlandıra və bunun əsasında reklamın istehsal stereotiplərini dəyişə bilər. Əgər buraya ölkənin bütün reklam istehsalçıları daxil olsa, o zaman qərar ümumi razılıq əsasında qəbul ediləcək. Bu da bu bazarın inkişafına kömək edəcək".
Və nəhayət, H.  Atakişiyev ölkədə reklamın istehsalı ilə bağlı xüsusi səlahiyyətlərə malik olmalı iri reklam agentliklərinin yaradılmasının vacib olduğunu hesab edir. "Dünya təcrübəsi göstərir ki, reklamın sifarişi, istehsalı və yayılmasının bir-birindən uzaq olması mexanizmi ən uğurlu sayılır. Azərbaycanda bunun istehsalı və yayılması ilə bəzən eyni struktur məşğuldur, bu da keyfiyyətə təsir edir". "İri reklam agentliklərinin yaradılması Azərbaycan məhsulunun ixrac potensialının inkişafında önəmli rol oynaya bilər", - deyə birliyin prezidenti bildirib. "Hər bir, hətta ən keyfiyyətli məhsulun reklama ehtiyacı var, üstəlik, bu yeni bazarlara çıxırsa.
Digər tərəfdən agentliklər Azərbaycanın təşviqi məsələsinə önəmli səy göstərə bilər. Bizim ölkəmizdə beynəlxalq tədbirlər keçirilir, nüfuzlu siyasətçilər gəlir. Beynəlxalq ictimaiyyət bu tədbirlər çərçivəsində Azərbaycanın inkişafını görməlidir və onun mədəniyyəti ilə tanış olmalıdır. Ölkəmiz barədə reklam çarxlarının hazırlamasını fransız və ya alman şirkətinə tapşırmaq olar. Lakin peşəkar bilikləri ilə birlikdə fransızların və almanların öz mentaliteti mövcuddur və bu Azərbaycan mentalitetindən fərqlənir. Bu səbəbdən, Azərbaycanın mədəniyyəti və inkişafı barədə reklam çarxlarını Azərbaycan agentlikləri hazırlamalıdırlar", - deyə H. Atakişiyev hesab edir. Ekspertin fikrincə, Azərbaycan  şəraitində 5-6 iri reklam agentlikləri kifayətdir, amma onların uğurlu fəaliyyəti üçün peşəkar kadrlar hazırlamaq  lazımdır. Buna da ən azı 4-5 il gərəkdir.
Bazarın potensial dövriyyəsi 1,5 mlrd. dollar təşkil edir, bununla belə, faktiki bazarın həcmi dəfələrlə azdır.
Reklam xidmətlərinin bütün spektrini təklif edən və reklamın sosial şəbəkələrinin və s. yayılması ilə bağlı artan imkanları haqda peşəkar təəssürata malik və yerli auditoriyanın mentalitet xüsusiyyətlərini və istəklərini nəzərə almaqla, məhsulunu təklif edən iri agentliklərin yaradılması, həqiqətən də, yerli reklam bazarının həcmini bir neçə dəfə artıraraq burada ciddi dəyişikliklərə gətirib çıxara bilərdi. Bu həmin haldır ki, iqtisadiyyatın gəlirli sahəsi daha da gəlirli və dövlət büdcəsinin mühüm gəlir mənbəyinə çevrilə bilər.
DÜNYA  REKLAM  BAZARI
"ZenithOptimedia" beynəlxalq kommunikasiya şəbəkəsi reklam bazarının inkişafının yeni proqnozunu dərc edib. Bu proqnoza əsasən, 2014-cü ilin nəticələrinə görə, reklamın qlobal xərcləri 5,5% artacaq və 532 mlrd. dollara çatacaq. 2013-cü ilin dekabrında dərc olunan əvvəlki proqnozda 2014-cü ildə reklam sərmayələrinin artımı 5,3% səviyyəsində proqnozlaşdırılırdı.
"ZenithOptimedia" proqnozlaşdırır ki, 2015-ci ildə qlobal bazar 5,8%, 2016-cı ildə 6,1% artacaq. Müsbət dəyişikliklər dünya iqtisadiyyatının bərpası və media istifadəsi üçün yeni imkanlar açan mobil texnologiyaların sürətli inkişafı ilə bağlıdır. Dünya bazarının artımına, həmçinin avrozonada iqtisadi vəziyyətin stabilləşməsi və Soçidə Qış Olimpiadası, futbol üzrə Dünya Çempionatı və ABŞ-da  seçkilər kimi hadisələr yardım edəcək.

Создание крупных рекламных агентств может увеличить оборот рекламного рынка в несколько раз
За десятилетия своего развития мировой рекламный рынок преобразовался в мощную индустрию со своими средствами и предметами труда, каналами рекламодвижения, субъектами и объектами рекламной деятельности. Реклама стала истинным "двигателем" рыночной экономики, объективно стимулируя ее развитие, подстегивая конкуренцию между производителями, заставляя их повышать качество производимой продукции и т.д.
Динамичное развитие экономики в Азербайджане, естественно, не могло не затронуть и рынок рекламы, и за последние годы его объем стабильно растет количественно и  улучшается качественно.
Надо сказать, что сегодня рекламный рынок Азербайджана можно считать наиболее стабильным на пространстве СНГ. В отличие от Украины, Казахстана и Беларуси рекламный рынок в Азербайджане в 2014 году ускорится с 7,4 до 8,9%, отмечают в Zenith Optimedia. Объем рынка увеличится с $94 млн. до $102,3 млн. По оценкам организации, $5,6 млн. рекламного рынка придется на печатные издания. Свою долю от общего рекламного пирога получат также телевещание ($74,4 млн.), радиовещание ($7,1 млн.), интернет-издания ($2 млн.) и наружная реклама ($13,2 млн.).
Но цифры цифрами, а потребителей сегодня больше интересует, конечно, качество выпускаемой в оборот рекламы, а здесь проблемы, как говорится, налицо. Так, бакинцы довольно-таки часто сталкиваются с рекламным щитами типа "слесарь", "автомойка", "вулканизация". Мало того, что размещенная на примитивных щитах реклама не отвечает требованиям эстетики, так еще порой пишется с грубыми грамматическими ошибками.
"На самом деле это только одна из проблем рекламного рынка, - отмечает президент Союза рекламистов Азербайджана Гаджиами Атакишиев. - Все то, что призывает к приобретению товара или услуги, является рекламой, которая должна соответствовать определенным стандартам. Но, к сожалению, встречаются случаи отклонения от этих норм".
Производство рекламы требует глубоких, профессиональных знаний, считает эксперт. Например, на обочине дороги размещают рекламу, которая состоит из белого и серого цветов. Для человека, который не знаком с тонкостями рекламы, это может показаться малозначительным. Но если проехать по этой дороге на большей скорости, то такая реклама будет попросту незаметна. Поэтому необходимо использовать более яркие цвета. Помимо этого встречаются ошибки во время перевода иностранной рекламы. Порой она становится скучной. Исследования показывают, что если реклама передается по телевидению более трех месяцев, то дети привыкают к ее сюжету, героям и музыке. Сам товар или услуга, которые рекламируются в ролике, уже не привлекают их внимания. Поэтому дети не проявляют интереса к другому рекламному ролику, снятому на ту же продукцию. В связи с этим среди рекламистов бытует мнение, что каждые три месяца вниманию потребителей необходимо предоставлять совершенно новую рекламу.
Все сложности и проблемы, с которыми сталкивается рекламный рынок страны, имеют решение, уверен Г.Атакишиев. В первую очередь с целью создания базы для развития рекламного рынка следует усилить законодательную базу. "На данный момент сферу рекламы в Азербайджане регулирует закон "О рекламе", принятый еще в 1997 году. За прошедшие годы на рынке многое изменилось, и нужно, чтобы это нашло свое отражение в законодательстве. Мы разработали законопроект о рекламе и представили его на рассмотрение в Милли меджлис", - добавил он.
Еще одной инициативой для решения проблем на рекламном рынке могло бы стать создание координирующего органа, своего рода системы, которая будет наблюдать за применением буквы закона на рекламном рынке. "Реклама любит свободу, и поэтому создание надзорного органа может привести к обратному эффекту. Но координационная структура - это нечто другое. В частности, она может создать генеральный план развития рекламного рынка и географию ее распространения, информировать участников рынка об изменениях в предпочтениях потребителей и заказчиков и на основе этого менять стереотипы производства рекламы. Если в нее войдут представители всех производителей рекламы в стране, то решения будут приниматься на основе общего согласия, что способствует развитию этого рынка".
И, наконец, Г.Атакишиев считает необходимым создание крупных рекламных агентств, которые должны обладать исключительными полномочиями производства рекламы в стране. "Как показывает мировая практика, наиболее успешным является механизм, когда заказ, производство и распространение рекламы отделены друг от друга. В Азербайджане ее производством и распространением порой занимается одна и та же структура, что влияет на качество". Создание крупных рекламных агентств может сыграть весомую роль в наращивании экспортного потенциала азербайджанской продукции, говорит президент союза. "Любая, даже самая качественная продукция нуждается в хорошей рекламе, тем более, если она выходит на новые рынки. С другой стороны, рекламные агентства могут внести весомый вклад в вопрос пропаганды Азербайджана. В нашей стране проводятся международные мероприятия, к нам приезжают влиятельные политики. Мировое сообщество в ходе этих мероприятий должно увидеть развитие Азербайджана и ознакомиться с его культурой. Разработку рекламных роликов об Азербайджане и нашей культуре можно поручить французской или немецкой компании, но наравне с профессиональными знаниями у французов и немцев есть свой менталитет, который отличается от азербайджанского. По этой причине рекламные ролики о культуре и развитии Азербайджана должны готовить азербайджанские агентства", - считает Г.Атакишиев. В условиях Азербайджана 5-6 крупных рекламных агентств достаточно, по мнению эксперта, но для их успешной деятельности необходимо подготовить профессиональные кадры, на что уйдет не менее 4-5 лет.
Потенциальный оборот рынка составляет $1,5 млрд., при том, что фактический рынок в десятки раз меньше.  Создание крупных агентств, которые предлагают весь спектр рекламных услуг и имеют профессиональное представление о перспективах распространения рекламы посредством растущих возможностей социальных сетей и т.д., рекламируют продукцию с учетом ментальных особенностей и запросов местной аудитории, действительно могло бы привести к серьезным изменениям на отечественном рекламном рынке, увеличив его объем в несколько раз. Это как раз тот случай, когда прибыльная сфера экономики может стать сверхприбыльной и превратиться в существенную статью доходов госбюджета.
МИРОВОЙ РЫНОК РЕКЛАМЫ
Международная коммуникационная сеть Zenith Optimedia опубликовала новый прогноз развития рекламного рынка. Согласно этому прогнозу, глобальные расходы на рекламу по итогам 2014 года вырастут на 5,5% и достигнут $532 млрд. В предыдущем прогнозе, выпущенном в декабре 2013 года, рост рекламных инвестиций в 2014 году ожидался на уровне 5,3%. В 2015 году глобальный рынок вырастет на 5,8%, в 2016-м - на 6,1%, прогнозирует Zenith Optimedia. Позитивные изменения обусловлены восстановлением мировой экономики и бурным развитием мобильных технологий, которые открывают новые возможности для медиапотребления. Росту мирового рынка также будут способствовать стабилизация экономической ситуации в еврозоне и такие события, как зимняя Олимпиада в Сочи, чемпионат мира по футболу и промежуточные выборы в США.