bp və SOCAR Azərbaycanda karbohidrogenlərin hasilatı və daşınmasında ekoloji təhlükəsizliyi sərtləşdirir
ABŞ-ın Yeni Orlean (Luiziana ştatı) şəhərinin federal məhkəməsi Meksika körfəzində neftin dağılmasının dördillik tarixinə yekun vurub. Məhkəmə qərar çıxarıb ki, 2010-cu ildə qəza bp-nin kobud etinasızlığı nəticəsində baş verib və buna görə əsas məsuliyyəti şirkət daşıyır. Məhkəmənin qərarı bp-ni əlavə cərimələr qarşısında qoyur. Xatırladaq ki, platformada partlayış 11 nəfərin ölümünə və daha iki nəfərin isə itkin düşməsinə gətirib çıxarmışdı. Partlayışdan hissələrə parçalanan quyunu qəzadan ancaq 152 gün ötəndən sonra yenidən betonlamaq mümkün olub. Quyunun qarşısı alınana qədər oradan Meksika körfəzinə, təxminən, 5 mln. barrel neft axıb.
Bu məsələ ilə bağlı məhkəmənin qərarının ədalətli olması nə qədər mübahisə doğursa da, təəssüf ki, bu artıq nə həlak olanları qaytarmağa, nə də regionda olduqca uzun müddətə pozulmuş ekoloji balansı bərpa etməyə imkan verəcək.
Baş verənlərin neft hasilatıyla məşğul olan ölkələr və şirkətlər üçün əsas dərsi isə yerin altından karbohidrogenlərin çıxarılmasına dair işlərin aparılmasında təhlükəsizlik  səviyyəsinin yüksəldilməsindən ibarət oldu. Etiraf etmək lazımdır ki, neft və qaz hasilatı üzrə iri layihələrin operatoru olmaqla, bp şirkəti hər zaman məhz ekoloji akspetlərə böyük diqqət ayırırdı. "Xəzər Şelfi" konfransında "bp-Azerbaijan" şirkətinin Ətraf Mühit Departamentinin baş mütəxəssisi Amrita de Souzanın  dediyi kimi,  şirkət 2004-2014-cü illər ərzində Azərbaycanda ətraf mühitin 116 monitorinq tədqiqatını aparıb.
"Monitorinqlər təkcə platformalarda deyil, həm də boru kəmərləri boyunca, Səngəçal terminalında da həyata keçirilir. Bu da bizə işlərin bütün mərhələlərində ekoloji təhlükəsizliyin tələblərinə uyğunluğunun səviyyəsini müəyyən etmək, ətraf mühitə təsir dərəcəsini, onun trayektoriyasını qiymətləndirməyə yardım  edir. Bununla da mümkün pozulmalara daha tez reaksiya verməyimizə şərait yaradır", - deyə A. de Souza qeyd edib. Onun sözlərinə görə, 92 ekoloji monitorinq dənizdə, 38-i quruda, 24-ü isə sahilboyu zonada aparılıb.
Eyni zamanda bp istər yerli, istərsə də əcnəbi mütəxəssislərin cəlb edilməsi ilə tədqiqatlar aparır, bütün analizlər yerli laboratoriyalarda keçirilir. Şirkət bp-nin Meksika körfəzində idarə etdiyi platformada baş verən hadisəyə bənzər fövqəladə halların qarşısının alınması üzrə iş aparır. Belə ki, bp-nin nümayəndəsinin sözlərinə görə, bu yaxınlarda Azərbaycanın bütün həssas nöqtələrində, xüsusilə "bp-Azerbaijan"ın reallaşdırdığı layihələr çərçivəsində boru kəmərlərinin keçdiyi yerlərdə ətraf və sosial mühitin qiymətləndirilməsini nəzərdə tutan böyük layihənin həyata keçirilməsi başa çatdırılıb. A. Souzanın qeyd etdiyi kimi, bu iş neft dağılmalarının qarşısını almaq məqsədilə həyata keçirilib. Şirkət işlərin nəticələrini Fövqəladə Hallar Nazirliyi və SOCAR-a (Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti, ARDNŞ) təqdim edib. Məqsəd fövqəladə hallar zamanı kollektiv reaksiya vermə və neftin dağılma mənbələrinin sürətli şəkildə aradan qaldırmaqdan ibarətdir.
Bundan öncə bp şirkətinin nümayəndəsi Faiq Əsgərov qeyd etmişdi ki, Meksika körfəzindəki yataqda məlum iri qəzadan sonra, Britaniyanın neft nəhəngi iştirak etdiyi bütün layihələrdə ekoloji tələbləri sərtləşdirib. "Azərbaycanda son dərəcə əlverişli vəziyyətdir. Bu vaxta qədər ətraf mühitə vurulmuş heç bir ciddi ziyan qeydə alınmayıb", - deyə F. Əsgərov bildirib. O, qeyd edib ki, hasilat meydanlarında mütəmadi şəkildə müvafiq testlər, ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi həyata keçirilir, ISO14001 standartı əsasında sertifikatlaşdırma aparılıb, ətraf mühitə mümkün zərərlərin qarşısının alınması üçün yüksək texnologiyalardan istifadə olunur. Bununla bərabər,  A. Souza Azərbaycanda ekoloji təhlükəsizliyin təmin olunmasına dair şirkətin fəaliyyətinin daha bir aspektini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, hazırda "bp-Azerbaijan"ın idarə etdiyi neft platformalarında məşəllərdə hasil edilən səmt qazının ümumi həcminin 2%-i yandırılır. "Bu, standart normalardan kifayət qədər aşağıdır və təhlükəsizlik məqsədi ilə həyata keçirilir. Bəzən səmt qazının müəyyən həcmini məşəldə yandırmaq onun utilizasiyasından daha təhlükəsizdir", - deyə A.Souza qeyd edib.
SOCAR-ın Ekologiya İdarəsinin baş mühəndisi Yaqub Ağasıyevin fikrincə, Dövlət Neft Şirkəti "0 tullantı" proqramı çərçivəsində yataqlarda səmt qazı tullantılarının həcmini minimuma endirilməsi üzrə fəal işlər görür. Aşağı təzyiqli səmt qazının atmosferə tullantılarının həcminin azaldılması üçün yataqlarda, habelə dənizdə zəruri kompressor gücləri yaradılıb. Yeni güclər səmt qazının tutulmasını və onun quruya,  sonra isə ölkənin ümumi qazpaylayıcı şəbəkəsinə ötürülməsini təmin edir.  Y. Ağasıyev "Neft Daşları" yatağında və "Günəşli" yatağının dayaz hissəsində kompressor güclərinin tikintisi sahəsində aparılan işləri qeyd edib: "Səmt  qazlarının yığılması məsələsi kifayət qədər öz həllini tapıb. Pratiki olaraq bu göstəricini sıfıra endirmək mümkün deyil, amma biz bu göstəriciyə yaxınlaşırıq".
SOCAR 2015-ci ilə qədər aşağı təzyiqli səmt qazlarının atmosferə tullantılarının həcmini sıfıra endirməyi planlaşdırır. Şirkətdəki mənbənin verdiyi məlumata görə,  ölkədə səmt qazı tullantılarının həcmi 1 -1,5% səviyyəsindədir. Həmin həcm əsasən quru yataqların payına düşür. Tullantıların kiçik həcmi onların tutma prosesini çətinləşdirir. "Bundan savayı, tutma prosesinin özü olduqca bahalıdır", - deyə mənbə iddia edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, iki iri şirkət - SOCAR və bp - bu gün karbohidrogenlərin hasilatı və nəqlinə dair işləri aparmaqla, ətraf mühitin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində uğurla əməkdaşlıq edirlər. Belə ki, Britaniya neft nəhəngi sərmayələrinin bir hissəsini Bakının Qaradağ rayonunda neft tullantılarının idarə olunması Mərkəzinə yatırır. Bu mərkəz buruq şlamının utilizasiyasını həyata keçirəcək. "Layihə üzrə iş gedir, avadanlığın alınması və quraşdırılması həyata keçirilir", - deyə Y. Ağasıyev bildirib. Ümumilikdə, bu layihə 60-70 mln. manat həcmində qiymətləndirilir. Bir sözlə, Meksika körfəzinin verdiyi dərsdən neft şirkətləri tamamilə nəticə çıxarıblar. Və artıq dəqiq aydın olub ki, mümkün ekoloji fəlakətlərin əvvəlcədən qarşısının alınması təkcə mənəvi və fiziki olaraq yaxşı deyil, həm də onların aradan qaldırılmasına çəkilən xərclər və cərimələrdən qat-qat ucuzdur.

BP and SOCAR are stepping up their environmental safety standards in extracting and transporting hydrocarbons in Azerbaijan
The US Federal Court of New Orleans (in the state of Louisiana) has come to the end of the four-year-long story of the oil leak in the Gulf of Mexico, after declaring that the accident happened as a result of BP's blatant negligence and that the company bears the main responsibility for it. The Court's decision means that BP is threatened with further fines. We will remind you that the explosion on the oil rig led to the death of 11 people, and another two going missing. The borehole ripped open by the explosion was only concreted up 152 days after the accident. Before the borehole was sealed, approximately five million barrels of oil poured into the Gulf of Mexico.
No matter how much the fairness of the court's decision on this case is disputed, unfortunately that will not help to bring back the dead or to restore the environmental balance in the region which has been destroyed, for many years to come… For the oil companies the main lesson to be learned is that safety standards obviously need to be tightened up in this field when extracting hydrocarbons from the depths of the Earth. It has to be acknowledged that the BP company, which is the operator of major projects in oil and gas extraction, has always paid a great deal of attention to the possible impact on the environment. A senior specialist from BP-Azerbaijan's Department of the Environment, Amrita de Souza, said at the "Caspian Shelf" conference that the company had been monitoring the environment by making 116 checks in 2004-2014.
"Monitoring is not only carried out on the rigs, but also along the pipelines, at the Sangachal terminal, and this helps us to determine the extent to which all stages of the work comply with the environmental safety requirements and to assess the impact on the environment and the manner in which it is developing. So, we can react to any possible malfunctions more quickly," A. de Souza noted. He said that 92 environmental monitoring checks had been conducted at sea, 38 on dry land and 24 in the off-shore zone. In doing this, BP employs both local and foreign experts and all the analyses are being done at local laboratories.
The company is also conducting work to prevent emergency situations from occurring like the one that occurred on the BP-controlled oil rig in the Gulf of Mexico. Thus, according to BP's spokesman, within the framework of BP-Azerbaijan-implemented projects a serious project has been recently carried out to identify both the socio-economic situation, the state of the environment and the social medium in all the sensitive spots in Azerbaijan, in particular where pipelines are being laid.A. Souzahas noted that this work has been carried out for the purposes of preventing any possible oil leaks. The results of the company's work have been submitted to Azerbaijan's Ministry of Emergency Situations and SOCAR [State Oil Company of the Azerbaijan Republic], so that, in the event of an emergency situation arising, there can be a collective response and the source of the leak can be rapidly sealed.
A BP company representative, Faig Askerov, had previously noted that, after the much-published major accident at the oil field in the Gulf of Mexico, the British oil giant tightened up its environmental safety requirements in all the projects that it was involved in. "In Azerbaijan we have a fairly favourable situation, since not a single serious case of damage to the environment has been registered," F. Askerov said. He noted that relevant tests and assessments of the environmental situation are periodically conducted on the oil rigs, certification is issued on the basis of ISO14001 accreditation and state-of-the-art technologies are being applied to avert the threat of harm to the environment.
Moreover A. Souza has stressed yet another aspect of the company's activity to ensure environmental safety in Azerbaijan.  He said that the flare stacks on the BP-Azerbaijan-controlled rigs were burning off 2 per cent of the total volume of associated [unwanted oil] gas extracted. "This is much lower than the standard norms and is being done for safety purposes. Sometimes it is safer to burn off a certain volume of unwanted oil gas rather than to try to use it, to release it into the atmosphere," A. Souza noted.
The chief engineer of SOCAR's Environmental Administration, Yaqub Agasiyev, has asserted that, within the framework of the "Zero Emissions" programme, the State Oil Company is also actively conducting work to make sure that the emissions into the atmosphere of unwanted oil gas are kept to a minimum. Thus, in order to reduce the volumes of low-pressureassociated gas at the oil and gas fields,including the off-shore ones, emitted into the atmosphere, the necessary compressor capacities have been created. The new capacities will ensure that the associated gas is caught and transported to dry land so it can be dispatched to the country's general gas-distribution network.
In particular, Y. Agasiyev noted, the work carried out in constructing the compressor capacities at the "Neftyanye Kamni" ["Oily Stones"] and shallow-water part of the "Guneshli" oil fields. "The issue of catching the unwanted oil gas has been resolved to a sufficient extent. It is practically impossible to reduce these figures to zero, but we are coming close to that. This is actively being worked upon." SOCAR is planning to reduce the volumes of associatedlow-pressure gas released into the atmosphere to zero in 2015. A source in the company reported that the volumes of unwanted oil gas released are on a level of 1-1.5 per cent in the country, and these are small volumes of emissions, which mainly occur at the oil fields on land.
The small volumes of emissions make the process of catching them more complicated. "Besides this, the process of catching them is sufficiently costly," the source asserts.
It has to be said that today the two major companies, BP and SOCAR, are working together sufficiently well to guarantee the safety of the environment during the extraction and transportation of hydrocarbons. Thus, the British oil giant is known to be sinking part of its investments into setting up an oil waste disposal plant in Qaradag district [Garadagh raion] of Baku, which will utilise the borehole slurry. The work on the project is going ahead, and equipment is being purchased and installed," Y. Agasiyev stated. Altogether this project is being estimated to cost 60-70m manats.
In short, the oil and gas companies have completely learned the lessons of the Gulf of Mexico and already definitely recognise that it is not only morally and physically better to avoid possible environmental catastrophes, but from a material point of view, it is much cheaper than paying fines and the costs of eliminating the consequences of the disaster.