Yaxın Şərq "İslam dövləti" yaraqlılarının basqısına sinə gərə biləcəkmi?
Yaxın Şərq müasir tarixdə heç zaman indi olduğu qədər qanlı, qeyri-sabit dövrünü yaşamayıb. Küçə döyüşləri, edamlar, kütləvi zorlamalar, insan oğurluqları, lokal vətəndaş müharibələri, çevrilişlər, insanların kütləvi şəkildə yoxsullaşması, yüz minlərlə qaçqının meydana gəlməsi ilə müşahidə olunan "ərəb baharı"nın o qədər də xoş olmayan ətrinin ardınca bu ilin ortalarından etibarən, xörəyin üzərinə tökülən istiotlu sous kimi, "İslam dövləti" (yaxud "İraq və Şam İslam Dövləti" və ya "İraq və Suriya İslam Dövləti") terrorçu sünni təşkilatı meydana çıxdı. Əslində o, əvvəllər də mövcud olub. Lakin bir neçə il əvvəl əslində "Əl-Qaidə"nin törəmə təşkilatı olan bu qruplaşmanın dünyanın ən məşhur terror təşkilatını kölgədə qoyacağı heç kəsin ağlına gəlməzdi.
Ekstremistlər Suryiadakı hərbi əməliyyatlar zamanı güclənib, daha sonra isə nədənsə Dəməşqə deyil, İraqın şimalına və şimal-qərbinə genişmiqyaslı hücuma keçiblər. Artıq onlar həmin ərazidə kifayət qədər geniş bölgəyə tam nəzarət edir və işğalı davam etdirməyi, sonda "islam xilafəti" yaratmağı düşünürlər. İdeallarını həyata keçirmək yolunda islamçılar qul alverindən, kütləvi qətliamlardan və dinc sakinlərin qətlə yetirilməsindən belə çəkinmirlər. Ən pisi isə "İD"nin ənənəvi sərhədləri birdəfəlik dağıtmasıdır. Artıq iki dünya müharibəsindən sonra formalaşmış Yaxın Şərqdən əsər-əlamət qalmayıb. Oradakı qüvvələr nisbəti də demək olar ki, beynəlxalq münasibətlərə dair bütün kitablarda əks olunduğu formada deyil. Görünən isə odur ki, bu, artıq əbədiyyən belə olacaq.
Hesab olunur ki, baş verənlər nəinki ABŞ-ın regiondakı siyasətinə və nüfuzuna ciddi zərbədir, həm də Vaşinqtonun özünə birbaşa təhlükə yaradır. Həqiqətən də, CNN və BBC telekanallarının efirinə nəzər saldıqda məlum olur ki, bu gün britaniyalıları Ukraynadan çox Şotlandiya, amerikalıları isə İraq-Suriya islamçıları narahat edir. Hər halda, Ağ Ev sahibi Barak Obamanın həmvətənlərinə telemüraciəti ciddi marağa səbəb olub. ABŞ prezidenti Amerikanın dünya miqyasında terrorla mübarizəyə başçılıq etdiyini, onların dünyanın istənilən nöqtəsində məhv olunacağını bildirib. Konkret olaraq, "İD" haqda da danışan Obamanın fikrincə, bu qruplaşma "ümumi və dayanıqlı əks-terror strategiyası" ilə məhv edilməlidir. O, bu strategiyanın "sistematik havadan zərbə kampaniyasına", "hadisə yerində terrorçularla mübarizə aparan qüvvələrin dəstəklənməsinə", ABŞ-ın özünün "əhəmiyyətli antiterror bacarıqlarına" əsaslanmalı olduğunu söyləyib. Bununla yanaşı, ABŞ-ın quru qoşunları əməliyyatlarda iştirak etməyəcək. "ABŞ İraqda daha bir quru qoşunları müharibəsinə cəlb olunmayacaq", - deyə B. Obama qeyd edib.
Maraqlıdır ki, sosioloji sorğular "İD"yə qarşı hərbi əməliyyatların başlanılmasına amerikalıların üçdəikisinin dəstək verdiyini göstərsə də, prezidentin bununla bağlı aydın strategiyaya malik olduğuna onların cəmi 30%-i inanır. Ölkə vətəndaşlarının əksəriyyəti hesab edir ki, Obama amerikalıların həyatlarını xilas etməyə qadir deyil, "İD"yə qarşı vergiödəyicilərinin hesabına başladığı mübarizəni isə qeyri-effektiv şəkildə aparır. Bu ittihamlar hələ amerikalı jurnalist Stiven Sotloffun qətlə yetirildiyi vaxt irəli sürülmüşdü.
Bütün bunların fonunda Obama qərarlı olduğunu sübut etməyə, nüfuzunu nümayiş etdirməyə məcburdur - o, hətta Amerikanın bu problemin həlli məqsədilə güc yoluna əl atması üçün ABŞ Konqresindən razılıq almağa ehtiyacının olmadığını da bəyan edib. Amma o, müttəfiqlərinin köməyinə bel bağlayır. ABŞ prezidenti sözügedən müraciətində koalisiyanın yaradılması mümkünlüyü haqda da danışıb. Amma o, koalisiya qüvvələrinin haraya yeridiləcəyinə aydınlıq gətirməyib. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin prezidentin çıxışı ərəfəsində Ciddədə aparıcı ərəb dövlətlərinin XİN başçıları ilə görüşdüyünü nəzərə alsaq, danışıqlar prosesinin hələ də davam etdiyini demək olar.
Obamanın çıxışında daha bir vacib məqam ABŞ-ın "İD"yə qarşı hərbi gücdən yalnız İraqda deyil, həm də Suriya ərazisində istifadə edəcəyi fikridir. O, yaraqlılarla "İraq-Suriya sərhədinin hər iki tərəfində" mübarizə aparılacağını söyləyib.
Birinci halda Obamanın Konqresin razılığına ehtiyacı yoxdursa, ikinci hal üçün o, Bəşər Əsəddən icazə almağı lazım bilmir. Bu üzdən də müşahidəçilər Obamanın yeni strategiyasında "bir güllə ilə iki dovşan vurmağa" hazırlaşdığını düşünürlər. Söhbət "İD"dən və Əsəd rejimindən gedir. Bəşər Əsədin tərəfdarlarına, kürdlərin nəzarətindəki ərazilərə və yaraqlıların nəzarətində olan hissələrə bölünmüş Suriyadan Ağ Evin bu planına hər hansı inamlı reaksiyanın gələcəyini gözləməyə dəyməz. ABŞ-ın atmağa hazırlaşdığı addımları əlbəttə ki, Əsədə yardım kimi də qiymətləndirmək olmaz. Bu, güman ki, daha çox bir-biri ilə vuruşan yaraqlılardan hansınasa dəstək olacaq. Məsələn, bu yaxınlarda İdlib əyalətində "Əhram əş-Şam" qruplaşmasının lideri Həssən Abbudun və onun, ən azı, 20 silahdaşının məhv edildiyinə dair xəbərlər yayılıb. "Əhram əş-Şam" hücumun məhz İŞİD tərəfindən təşkil olunduğunu bəyan edib. Bu məqamda bir şey aydın deyil: Suriyadakı bütün silahlı şəxsləri yaraqlı adlandırmaq olarmı ("İD" qədər radikal olmasalar da, yenə də yaraqlıdırlar), yoxsa onları qiyamçılar və müxalifət qüvvələri adlandırmaq daha doğrudur? Yeri gəlmişkən, Obama çıxışında Konqresi "Suriya müxalifətindəki mötədil qüvvə"lərin silahlandırılması və onlara təlimlərin keçirilməsi üçün yarım milyard dolların ayrılması haqda qərar çıxarmağa çağırıb.
İraqda isə əsas üstünlük yeni hökumətə verilir. Sünnilər və kürdlər tərəfindən hakimiyyətin inhisara götürülməsində günahlandırılan baş nazir Nuri əl-Malikinin istefaya getməsindən sonra sentyabrın əvvəlində Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibi təsdiqlənib. Ona mötədil şiə Hayder əl-Abadi başçılıq edir. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin fikrincə, İraqın yeni Nazirlər Kabineti, şiələr, sünnülər və kürdlər arasında bölüşdürülmüş vəzifələr ölkənin bütün etnik-dini qruplaşmaları arasında ziddiyyətlərin həlli baxımdan yaxşı imkandır. Amma yeni hökumətin təsdiqlənməsində parlamentin heç də bütün üzvləri iştirak etməyiblər, kürdlərin və sünnilərin dəstəyi əvvəlkitək nominal xarakter daşıyır, hökumətdə isə hələ də bir sıra nüfuzlu şiələr qalmaqdadır. Misal kimi, neft naziri Adel Abdel Mahdini və ya xarici işlər naziri İbrahim əl-Caafarini göstərmək olar.
İraqda yeni hökumətin formalaşmasına kürdlər ciddi müqavimət göstərməyə çalışıblar. Onlar neft gəlirlərinin bölünməsi formasından narazıdırlar və əməkhaqlarının artırılmasını, Bağdadın səlahiyyətlərinin, cəza tədbirlərinin məhdudlaşdırılmasını və s. tələb edirlər. Kürdlər məhz onların yaşadığı ərazilərdə yüksək keyfiyyətə və böyük həcmə malik "qara qızıl"ı (o cümlədən təbii qazı) Bağdaddan müstəqil şəkildə satmaq istəyirlər. Onlar "İD" ilə mübarizədə də fəal rol oynayırlar. Əksər müşahidəçilərin fikrincə, yaranmış vəziyyət (Bağdadın faktiki olaraq "İD əraziləri"ndən ayrı düşməsi) İraq Kürdüstanının müstəqillik şanslarını artırır. Amma kürdlər xüsusi hərbi uğurlarla öyünə bilməzlər və ABŞ aviasiyasının dəstəyi olmasa, vəziyyət çox pis olar. İndi kürdləri britaniyalılar da silahla təchiz etməyə hazırlaşırlar. Pəşmərgə yaraqlılarına iranlıların da yardım etdikləri məlumdur. Amma İran, o cümlədən Suriya, Türkiyə və xüsusilə İraq Kürdüstanın müstəqillik qazanmasında qətiyyən maraqlı deyillər.
Bu arada "İD" qatı düşmənlərini strateji ittifaq yaratmağa məcbur edir. Məsələn, qəflətən ABŞ-la İran bir cəbhədə yer almağa başlayıblar. Bu, hətta Tehranla "altılıq" arasında İranın nüvə proqramı ilə bağlı anlaşmalara belə yol açıb.
İranın xarici işlər nazirinin müavini Abbas Arakçi bildirib ki, "sentyabrın 18-də Nyu-Yorkda baş tutacaq danışıqlarda tərəflər yekun razılaşma əldə edəcəklər". Onun fikrincə, İranın nüvə proqramının hərbi xarakterli olması məsələsi "keçmişdə qalıb".
Regionun digər ölkələrinə gəlincə, əksər ekspertlərin fikrincə, hazırda ən zəifi İordaniyadır. Orada "Əl-Qaidə" və "Müsəlman qardaşlar"la əlaqəli qruplaşmalar fəaliyyətdədir. Qarışıq Livanda isə "İD"nin qarşısında/... "Hizbullah" dayanıb. Bu, "yeni terrorçular"ın müsbətlə mənfinin yerini necə dəyişdiklərini göstərən daha bir məqamdır. "Hizbullah" lideri Şeyx Nəsrullahın müavini Şeyx Naim Kasim ABŞ-ın cəhdlərinə şübhə ilə yanaşır və hesab edir ki, amerikalıların istəyi, "sadəcə, təhlükənin miqyasının azaldılması və bu prosesdən yararlanmaqdır". Bundan başqa, "İD" agentlərinin fələstinliləri öz sıralarına cəlb etmək üçün fəal iş apardıqlarına dair məlumatlar var.
Bu yaxınlarda baş vermiş "raket müharibəsi" bunun üçün kifayət qədər əlverişli şərait yarada bilər. Qətər ilə Küveytin mövqeyi də diqqət çəkir. Hesab olunur ki, islamçılara bu ölkələrdən küllü miqdarda fərdi ianələr gəlir. Amma ən maraqlı olan Səudiyyə Ərəbistanının atacağı addımlardır. Onlar münaqişəyə müdaxilə etməyə qətiyyən tələsmirlər. Səudiyyə Ərəbistanında hesab edirlər ki, sünni ekstremistlərlə mübarizə yerli radikalları qəzəbləndirə bilər. Bu üzdən də onlar ianələr yığırlar. Görəsən, bu arada Amerika KİV-də 9/11 terror aktına Səudiyyə Ərəbistanının aidiyyətinin olduğuna dair məlumatların açıqlanması çağırışlarının yer alması təsadüfdürmü?
Yaxın Şərqdə yaşananları hər hansı kənar qüvvə idarə edirsə, onda belə düşünmək olar ki, dövlətlər arasında bütün sərhədləri pozan və müttəfiqlərlə düşmən arasındakı fərqi aradan götürən bu xaos hansısa məxfi planın tərkib hissəsidir.
Məlum olduğu kimi, yeni formalar məhz dağılan və parçalanan köhnə formalardan təşkil edilir. Amma xaos həqiqətən də idarə olunmursa, onda ona bütünlükdə dünya birliyi müqavimət göstərməlidir. Əfqanıstan və İraq nümunəsi göstərdi ki, təkbaşına ABŞ-ın nəcib səyləri yetərli olmaya da bilər.
Səylərin birləşdirilməsi, ən azı, növbəti dəfə günahsız sakinlərin mənasız ölümünün qarşısının alınması üçün vacibdir. Aviazərbələr tez-tez terrorçuların əvəzinə uşaqların başına endirilir və bu, bağışlanmazdır.
Yaraqlılar artıq İraq və Suriya şəhərlərinin dərinliklərinə yeriyiblər. Nəhayət, onlar hava zərbələrinə qarşı taktika düşünə bilərlər. "Hadisə yerində terrorçularla vuruşan qüvvələrin dəstəklənməsi"nə gəlincə, o da tam aydın, dürüst və güman ki, BMT TŞ-nin əksər üzvləri tərəfindən təsdiqlənmiş olmalıdır.
Ekstremizmə effektiv müqavimət göstərilməsi üçün təkcə havada yox, yerdə də tamamilə başqa strategiya lazımdır.

A DIFFERENT STRATEGY
Never before in modern history has the Middle East lived through such a bloody and unstable period as we are observing at the moment. After the not too fragrant odours of the "Arab Spring", which was accompanied by street fighting, executions, mass rapes and violence, kidnappings by local vigilantes, coups d'etat, the impoverishment of a huge number of people, the appearance of hundreds of thousands of refugees, in the middle of the year the terrorist Sunni grouping "The Islamic State" (or "the Islamic State of Iraq and the Levant" or the "Islamic State of Iraq and Syria") appeared.like a sauce served to spice up the main dish. It had existed earlier, but a few years ago nobody could have surmised that the affiliate structure of "Al Qaeda" would eclipse this, the mightiest terrorist organisation in the world.
The extremists gained in strength during the fighting in Syria, but for some reason did not go on to make a dash for Damascus;they undertook a mass offensive on northern and north-western Iraq, where they now control a fairly large swathes of territory and consider it their aim to further expand their activities and set up a so-called "Islamic caliphate". In advancing their own ideals, the Islamists have no aversion to slave-trading, mass executions and the slaughter of civilians. But what is even worse is that the "Islamic State [IS]" has swept away the customary borders. And the Middle East that was formed after two world wars and the apportionment of forces that is described in detail in all the textbooks on international relations no longer exists and will apparently not exist anymore.
It is believed that what is taking place will not only deal a hefty blow at the policy and authority of the USA in the region, but will also pose a direct threat to Washington. In actual fact, judging by the reports broadcast by CNN and the BBC, the British are much more bothered about Scotland than Ukraine, but it is the Iraqi-Syrian Islamists who are worrying the Americans. At least, the television address by the head of the White House, Barack Obama, to his fellow citizens has attracted a great deal of attention.The US president reiterated once again that America is heading the planet-wide struggle against terrorism and will hunt down the terrorists wherever they are. In the case of the "IS" this should take place with help of "a broad and sustained counter-terrorism strategy", which will be based on a "systematic campaign of air strikes", with the support of forces fighting the terrorists on the ground" and with the considerable counter-terrorist capabilities of the USA itself. But "American forces will not have a combat mission -we will not get dragged into another ground war in Iraq," Obama promised.
It is noteworthy that, according to the results of a public opinion poll, two-thirds of Americans support the military operation against "IS", but only 30 per cent of those asked believe that the president had a clear-cut strategy. Obama was accused of being unable to save the life of Americans and of being ineffectual in the taxpayer-fundedfight against "IS", when the American journalist Steven Sotloff was executed.
Against this backdrop, the head of the White House is having to make a special effort to prove his decisiveness and authority - he has even stated that in this case he does not need to obtain the individual consent of the US Congress to deploy American military forces. But Obama is for all that hoping that his allies will come to his aid and in his speech he mentioned the setting up of a coalition. True, he did not say exactly who would be in it. Taking into account that on the eve of president's speech, Secretary of State John Kerry met the foreign ministers of the leading Arab countries in [the Saudi Arabian capital] Jeddah, and talks are still on-going.
There is moreover one more important element in Obama's speech, namely that the USA will not only use military force against "IS" in Iraq, but also on the territory of Syria, on both sides of the Iraqi-Syrian border". And, whereas in the first case Obama does not need the consent of Congress, in the second case he does not need the consent of Bashar al-Assad. Therefore many commentators immediately noted that it looks as if Obama is trying to kill two birds with one stone, both "IS" and the al-Assad regime with his administration's new strategy. It is hardly likely that any convincing reaction will come from Syria itself, which has been split into the area occupied by Bashar al-Assad's supporters, the territory under the control of the Kurds and the zone controlled by the rebel fighters.
Naturally, it is highly unlikely that the USA's actions can, on the contrary, be assessed as aid to al-Assad. This will most likely be assistance to one set of fighters against another. For example, it was recently reported that a leader of the Islamist "Ahrar al-Sham" grouping, Hassan Abboud, perished along with at least 20 of his comrades-in-arms. "Ahrar al-Sham" blamed ISIL for the attack. What is not clear here is whether we should refer to all the armed people in Syria as fighters (the ones who are not as radical as "IS", but still fighters) or should we infact call them rebels and opposition forces? Incidentally, in his speech Obama also called upon Congress to finally approve the allocation of half a billion dollars to arm and train "the moderate forces of the Syrian opposition".
In Iraq the main stakes are being made on the new government. After Nouri al- Maliki stepped down, who had been accused by the Sunnis and Kurds of monopolising power, at the beginning of September a new cabinet was approved headed by the moderate, Shiite Haider al-Abadi. US State Department Head John Kerry believes that the Cabinet of Ministers, in which the posts have shared out amongShias, Sunnis and Kurds, may be possible to resolve the differences among all the ethnic and religious groups. But the new government was by no means chosenby all the members of parliament; just as before the support of the Kurds and Sunnis wasof merely nominal. Many influential Shiites like Adel Abdul Mahdi, for instance, remain in the post of oil minister and Ibrahim al-Jaafari in the post of foreign minister.
The Kurds seriously tried to oppose the formation of the Iraqi government; they were dissatisfied with the way the oil revenues were being distributed, they are demanding wage rises and legislative restrictions on the authoritative and punitive actions of Baghdad and others. The Kurds are trying to market the "black gold" which is of a very high quality in that part of Iraq and of which there is a huge amount (like the "blue fuel" [gas] incidentally) bypassing Baghdad and are actively involved in the fight against "IS". Many observers believe that the situation that has taken shape (and precisely that the lands taken by "IS" have been cut off from Baghdad) improves the chances of Iraqi Kurdistan gaining independence. What is more, the Kurds cannot particularly boast of special military successes; at least without American air power things would be going really badly for them. Now even the British are going to supply the Kurds with weapons. It is common knowledge that the Peshmerga fighters are receiving assistance from the Iranians, although Iran, like Syria, Turkey and Iraq proper, is not in the least bit interested in Kurdistan gaining independence.
However, the "IS" has a very odd way of compelling deadly enemies to enter into strategic alliances. Thus, the USA and Iran have suddenly turned out to be on the same side, which is accompanied by even a relative understanding between Tehran and the"six" negotiators regarding Iran's nuclear programme. As Iran's deputy foreign minister Abbas Araghchi stated, "at the upcoming round of talks in New York on 18 September the sides will come to a final, comprehensive agreement". According to the deputy minister, the issue of the so-called military component in Iran's nuclear programme "has remained a thing of the past".
As far as the rest of the countries in the region are concerned, many experts believe that Jordan, where groupings linked to "al-Qaeda" and the "Muslim Brotherhood" are active,is the most vulnerable at the present time. Standing in the "IS"'s way to ill-assorted Lebanon is "Hezbollah", yet another example of "new terrorists changing minuses to pluses and vice versa. Sheikh Naim Qassem, the deputy of Hezbollah leader Sheikh Hassan Nasrallah has a sceptical attitude to the USA's efforts and believes that the American's aim is "simply to limit the scale of the danger and get rich in the process". Besides, there are reports that "IS" agents are actively trying to attract Palestinians into their ranks. The recent "missile war" may have provided breeding ground for this. Qatar and Kuwait, from which it is believed the Islamists are receiving many private donations, are keeping aloof. But Saudi Arabia's further actions will be the most interesting of all. The Saudis are evidently in no hurry to become embroiled in the conflict. They are making donations, believing that a struggle against the Sunni extremists might anger the local Sunni radicals. Interestingly, is it accidental that there have been calls in the American media for the information about Saudi Arabia's involvement in the terrorist acts of 9/11 to be declassified?
If there are some kind of outside forces controlling the processes occurring in the Middle East for all that, then it is possible that the ensuring chaos,when borders between states are no longer important and there is no difference between allies and opponents, is an important part of an unknown plan. It is common knowledge that new models are cast from the destruction of the old and the chaos of the initial material. But if the chaos is still uncontrollable, then the whole world community needs to combine its efforts to combat it. For example, Afghanistan and Iraq demonstrated that the USA's noble efforts on their own may not be sufficient.
Efforts need to be co-ordinated if only to avoid yet more senseless victims among the civilian population. Frequently the air strikes inexcusably rain down on the heads of children rather than on the heads of terrorists. The fighters have already become deeply entrenched in the towns and cities of Iraq and Syria. Ultimately they can also work out ways of shielding themselves from the air strikes as well. As far as "the support for the forces fighting the terrorists on the ground," is concerned, it must be targeted, clear-cut and probably approved by most of the members of the UN Security Council.