"BP-Azerbaijan" Azərbaycanın iri neft-qaz layihələri üzrə əsas tərəfdaşı olaraq qalacaq
Sirr deyil ki, son illərdə ölkənin qaz yataqlarının böyük potensialına, istehlakçı ölkələr tərəfindən də bu yanacaq növünə artan maraq nəzərə alınaraq, Azərbaycanın qazlı gələcəyinə daha çox ümid bağlanır. Ancaq bu heç də neft sahəsinin arxa plana keçməsi demək deyil. Əksinə, ölkədə yeni neft yataqlarının açılması üzrə kəşfiyyat işləri davam etdirilir, həmçinin, artıq mövcud olan yataqların tam istismarı üçün yeni texnologiyaların tətbiqi də genişlənir. Bütün bunlar Azərbaycanın neft şöhrətinin hələ uzun illər qalacağına imkan yaradır. Bu sahədə xüsusi rol milli "SOCAR" şirkəti ilə yanaşı, "bp-Azerbaijan" şirkətinə və onun operatorluq etdiyi Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinə də (ABƏŞ) məxsusdur. ABƏŞ müstəqillik illərində Azərbaycanın neft-qaz sahəsinə yatırım qoymuş ən iri xarici sərmayəçidir.
Neft hasilatının yeni imkanları
Bu baxımdan, ən iri layihə  gələcəkdə neft potensialının artmasına yönələn və ABƏŞ tərəfindən hazırda gerçəkləşdirilən "Shirag Oil Project"dir. O, "Azəri-Çıraq -Günəşli" (AÇG) yataqlarının işlənməsinin növbəti fazasıdır və "Çıraq" yatağının qərb hissəsində neft hasilatını, yeni "Qərbi Çıraq" qazma və yaşayış platformasının quraşdırılmasını nəzərdə tutur. Bu platforma "Çıraq 1" platforması ilə "Dərinsulu Günəşli" platformalarının aralığında, dənizin 170 metr dərinliyində tikiləcək. "Chirag Oil Project" çərçivəsində neft hasilatının sutkalıq həcmi 160-185 min barel səviyyəsində planlaşdırılır, ümumiyyətlə isə 360 mln barel neftin çıxarılacağı düşünülür.
Bu günə kimi ABƏŞ "Chirag Oil Project" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi çərçivəsində planlaşdırılan tikinti işlərinin 62%-ni yerinə yetirib. 2012-ci ildə isə platformanın üst tikililərinin inşasını başa çatdırmaq, platformanın dayaq blokunu dənizə yola salmaq və s. planlaşdırılır. Bundan başqa, "Chirag Oil Project" çərçivəsində öncə qazma quyuların qazılması da davam edir. Artıq 14 quyu qazılıb və gələcəkdə istifadə etmək üçün konservasiya edilib.
Qeyd edək ki, layihə yetərincə bahalıdır - onun gerçəkləşdirilməsi üçün $6 mlrd sərmayə tələb edilir ki, bunun $4 mlrd.-ı obyektlərin, qurğuların tikintisinə, öncəqazma quyularının qazılması proqramına gedəcək. Daha $2 mlrd isə neftin hasilatı dövründə platformadan quyuların qazılmasına sərf olunacaq. Son illərdə neftin sabit olaraq yüksək qiymətlərlə satılması və bu yanacağa dünyada tələbatın artması nəzərə alınarsa, demək, bu işdə fayda var.
Bu kontekstdə həm də qeyd etmək olar ki, "bp-Azerbaijan" başqa bir perspektiv layihə - "Şəfəq-Asiman" üzərində də işləri davam etdirir. Orada bu ilin əvvəlində "Gilavar" gəmisindən 3D seysmik kəşfiyyatının aparılması başa çatdırılıb. Plana görə, 2012-ci ildə burada əldə edilmiş göstəricilərin işlənməsi gerçəkləşdiriləcək, 2013-cü ildə  interpretasiya və qazma nöqtələrinin müəyyən edilməsi də reallaşdırılacaq.  2014-cü ildən 2016-cı ilə kimi isə kəşfiyyat quyularının planlaşdırılması üzrə işlər yerinə yetiriləcək, onların qazılmasına isə 2016-cı ilin IV rübündə başlanacaq. Qeyd edək ki, layihə üzrə bərabərhüquqlu və həmoperator tərəfdaş kimi, "SOCAR" çıxış edir.
Göründüyü kimi,  "bp-Azerbaijan"ın iştirakı ilə iki layihə üzrə neft hasilatı artıq yaxınlaşmaqdadır. Bu zaman şirkət, təbii ki, iri "Azəri" - "Çıraq" - "Günəşli" yataqlar blokunun istismarına operatorluq etməkdə davam edir.
2012-ci ilin I rübündə ona çəkilən xərclər keçən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 32,3%, yəni  $740,5 mln artıb. Bu məbləğin yalnız $169,1 mln.-u istismar xərcləridir, qalanı isə kapital qoyuluşlarına xərclənib. Bununla yanaşı, sözügedən dövrdə "AÇG"dən neft hasilatı 8,4%-ə düşüb və sutkalıq hasilat həcmi  711,8 min barel olmaqla, cəmi 64,8 mln barel (8,8 mln ton)  neft çıxarılıb. "AÇG"dən hasil edilən neft dünya bazarlarına Bakı - Tbilisi - Ceyhan boru kəmərləri ilə ötür?lür, indiyə kimi kəmərə 1870 tanker (193 mln ton) Azərbaycan nefti vurulub.
Qaz perspektivləri
Qaz hasilatına gəldikdə isə, onun Azərbaycandakı perspektivli gələcəyinə, yuxarıda deyildiyi kimi, heç bir şübhə yoxdur. Yalnız 2012-ci ilin yanvar-mart aylarında "Şahdəniz" dəniz qaz-kondensat yatağından  2 mlrd kubmetr qaz çıxarılıb. Beləliklə, yataqdan orta sutkalıq qaz hasilatı 22 mln kubmetr olub ki, bu da 2011-ci ilin göstəricisinə baxanda 20,2 faizlik artım deməkdir. "Mərhələ 1" çərçivəsində çıxarılan bütün qaz Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında paylanır.
"Mərhələ 2"dən çıxarılacaq qaz uğrunda isə hələ ki qaz kəməri layihələri arasında gərgin mübarizə gedir. Belə ki, "Nabucco" qaz kəməri layihəsi konsorsiumu "Şahdəniz" qaz- kondensat yatağının işlənməsi üçün qısaldılmış  qaz kəməri variantı - "Nabucco-West"i təqdim edib. Bu variantda qaz kəmərinin Türkiyə -Bolqarıstan sərhədindən Avstriyanın Baumqarten şəhərinə qədər çəkilməsi nəzərdə tutulur. "Biz əminik ki, "Şahdəniz" layihəsi üçün  rəqabətqabiliyyətli və hərtərəfli təklif vermişik",  -  deyə "Nabucco Gas Pipeline International GmbH"nin başçısı Reynhard Mitçek bildirir.
İkinci marşrut variantı Azərbaycanın "Şahdəniz" yatağının işlənməsində operator olan VR-nin təklif etdiyi SEEP layihəsidir. O, artıq mövcud olan boru xətti vasitəsilə Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstana 10 milyard kubmetr həcmində qazın nəqlini nəzərdə tutur. Üçüncü marşrut da var. Bu, Transadriatik boru xəttidir (TAR). "bp-Azerbaijan"dan bildiriblər ki, bu marşrutlar arasında yekun seçim 2013-cü ildə ediləcək.
Həmin vaxta kimi daha bir çox vacib "qaz" qərarı qəbul ediləcək - bu, "AÇG"nin dərində yerləşən laylarından qaz hasilatı ilə bağlı olacaq. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev jurnalistlərə bildirib ki, müvafiq sənəd 2012-ci ilin sonuna kimi imzalanacaq, orada "AÇG" layihəsinin bütün iştirakçıları təqdim ediləcək.
Yada salaq ki, "Əsrin müqaviləsi"nə  görə, "bp" "AÇG" layihəsi üzrə tərəfdaşları ilə birlikdə qalınlığı 100 metrdən çox olan "Fasilə lay dəstələri"nə qədər olan neft horizontlarının işlənməsinə hüquq əldə edib. Daha dərində "Kirmanüstü" və "Kirmanaltı" layları yerləşir, onlar öz gücünə görə, "Fasilə layı"nı geridə qoyur (hər biri 140-160 metr).
"SOCAR"  "Fasilə layı"ndan sonrakı horizontlardakı ehtiyatları 200 mlrd kubmetr qaz və kondensat səviyyəsində qiymətləndirir. "bp" rəhbərliyi Azərbaycan hökumətinə hələ 2007-ci ildə müraciət edərək, "AÇG"nin aşağı horizontlarının işlənməsi üzrə danışıqlara başlamağı təklif etmişdi.  Yeni sazişin bağlanması məsələsi ilə "SOCAR" məşğul olur. Daha öncə "SOCAR" bildirmişdi ki, "AÇG"nin dərində yerləşən laylarından qaz hasilatına 2017-ci ildə başlanacaq.  "SOCAR" vitse-prezidenti  Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, ilkin mərhələdə "Çıraq" və "Günəşli" bloklarının altındakı laylar, ikinci mərhələdə isə "Azəri" yatağının altındakı laylar işləniləcək.
Göründüyü kimi, sadalanan nəhəng işlərdə əsas şəxslərdən biri kimi, yenə də "bp-Azerbaijan" çıxış edir. Deməli, o, hələ uzun müddət Azərbaycanın neft-qaz sektorunun inkişafında önəmli rol oynayacaq.
l "Azəri", "Çıraq" və "Günəşli" yataqlarının dərinsulu hissəsinin işlənməsi üzrə saziş 20 sentyabr 1994-cü ildə imzalanıb və həmin il dekabrın 12-də qüvvəyə minib.  "Azəri" - "Çıraq - "Günəşli" layihəsinin iştirakçıları aşağıdakılardır: Britaniyanın  "bp" (35,78%), Amerikanın "Chevron" - 11,27%, "ExxonMobil" (8,0006%),  "Hess" (2,72%), Yaponiyanın  "Inpex" - 10,96%, "Itochu" - 4,3%, Azərbaycanın "SOCAR" (11,6461%), Norveçin  "Statoil" (8,5633%), Türkiyənin TPAO (6,75%) şirkətləri.
l "Şahdəniz" yatağının işlənməsi üzrə saziş 4 iyun 1996-cı il tarixdə Bakıda imzalanıb və həmin ilin 17 oktyabr tarixində Milli Məclis tərəfindən təsdiq edilib.  "Şahdəniz" layihəsinin iştirakçıları aşağıdakılardır: "bp" (operator - 25,5%), "Statoil" (25,5%), "SOCAR" (10%), "LUKoyl" (10%), NICO (10%), "Total" (10%) və TPAO (9%).

ПРОДУКТИВНЫЙ ГОРИЗОНТ
BP-Azerbaijan будет продолжать оставаться главным партнером Азербайджана по крупным нефтегазовым проектам
Не секрет, что в последние годы все больше делается ставок на газовое будущее Азербайджана, учитывая огромный потенциал его газоносных месторождений, а также растущий интерес к ним со стороны стран-потребителей. Однако это вовсе не означает отход на задний план нефтяной отрасли - напротив, в республике продолжаются разведочные изыскания по открытию новых нефтеносных пластов и применению новейших технологий для полной эксплуатации уже имеющихся. Все это в итоге способствует продлению нефтяной славы Азербайджана еще на долгие годы. И особая роль, помимо национальной SOCAR, в реализации данных проектов, конечно же, принадлежит компании BP-Azerbaijan и оперируемой ею Азербайджанской международной операционной компании (АМОК) - пожалуй, самому крупному иностранному инвестору в нефтегазовую отрасль страны за годы независимости.
Новые возможности нефтедобычи
Наиболее крупным проектом в данном случае, нацеленным на рост нефтяного потенциала в будущем и реализуемым со стороны АМОК сегодня, является Сhirag Oil Project - следующая фаза разработки месторождений "Азери - Чыраг - Гюнешли" (АЧГ). Она предусматривает добычу нефти в западной части месторождения "Чыраг", строительство и установку новой буровой и жилой платформы "Западный Чыраг", которая будет расположена между платформами "Чыраг-1" и "Глубоководный "Гюнешли" на глубине моря 170 метров. В рамках Chirag Oil Project суточный объем добычи нефти прогнозируется на уровне 160-185 тыс. баррелей, всего же планируется добыча 360 млн. баррелей нефти.
На сегодня АМОК выполнила уже 62% запланированных строительных работ в рамках реализации Chirag Oil Project, и в течение 2012 года планируется завершить строительство верхних строений платформы, отправить в море опорный блок платформы и др. Кроме того, в рамках Chirag Oil Project также продолжается бурение опережающих скважин. Уже пробурено 14, которые законсервированы для использования в будущем.
Отметим, что проект достаточно дорогостоящий - его реализация потребует инвестиций в $6 млрд., из которых $4 млрд. будет направлено на строительство объектов, установок и программу бурения опережающих скважин, еще $2 млрд. - на бурение скважин с платформы в период добычи нефти. Учитывая стабильно высокие цены на нефть в последние годы и растущие объемы мирового потребления этого топлива, игра, как говорится, стоит свеч.
Также в этом контексте хотелось бы отметить, что BP-Azerbaijan продолжает работы и в рамках другого перспективного проекта - "Шафаг - Асиман", на котором в начале этого года было завершено проведение сейсморазведки 3D с судна "Гилавар". Согласно плану, в 2012 году будут проводиться обработка полученных данных, в 2013-м - интерпретация и определение точки бурения, а с 2014 по 2016 год будут выполнены работы по планированию разведочной скважины, бурение которой начнется в IV квартале 2016 года. Отметим, что равноправным партнером и сооператором по проекту выступает SOCAR.
Как видно, на подходе нефтедобыча уже в рамках двух проектов с участием BP-Azerbaijan. При этом компания, естественно, продолжает оперировать эксплуатацией крупнейшего блока месторождений "Азери - Чыраг - Гюнешли". В I квартале 2012 года затраты на него по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличены на 32,3% - до $740,5 млн., при этом лишь $169,1 млн. из этой суммы пришлись на эксплуатационные, а $571,4 млн. - на капитальные затраты. Вместе с тем в указанный период отмечен спад добычи нефти на АЧГ на 8,4% и было всего добыто 64,8 млн. баррелей (8,8 млн. тонн) при среднесуточном объеме добычи 711,8 тыс. баррелей. Нефть, добытая на АЧГ, экспортируется на мировые рынки посредством трубопровода Баку - Тбилиси - Джейхан, и до сих пор было отгружено по нему уже 1870 танкеров с азербайджанской нефтью (193 млн. тонн).
Газовые перспективы
Что касается газодобычи, то в ее перспективном будущем в Азербайджане, как было сказано выше, сомнений нет. Только в течение января-марта 2012 года с морского газоконденсатного месторождения "Шахдениз" было добыто 2 млрд. кубометров газа. Таким образом, среднесуточная добыча газа с месторождения в течение трех месяцев составила 22 млн. кубометров, что означает 20,2-процентный рост к среднему показателю за 2011 год. Весь газ, как известно, в рамках Стадии-1 распределяется между Азербайджаном, Грузией и Турцией.
А вот за газ, который будет добыт в период Стадии-2, пока идет ожесточенная борьба между газопроводными проектами. Так, консорциум проекта газопровода Nabucco представил концепцию укороченного варианта газопровода - Nabucco-West, который предполагает строительство газопровода от турецко-болгарской границы до Баумгартена (Австрия). "Мы убеждены, что сделали консорциуму "Шахдениз" конкурентоспособное и всеобъемлющее предложение", - сказал глава Nabucco Gas Pipeline International GmbH Рейнхард Митчек.
Вторым вариантом маршрута является проект SEEP, предложенный ВР - оператором разработки месторождения "Шахдениз" в Азербайджане. Он предполагает поставку газа в объеме 10 млрд. кубометров по уже существующим газопроводам в Болгарию, Румынию, Венгрию. Также существует третий маршрут - Трансадриатический трубопровод (ТАР). Как сообщили в BP-Azerbaijan, окончательный выбор между этими маршрутами будет сделан в 2013 году.
К этому времени будет принято еще одно важное "газовое" решение - относительно добычи газа с глубокозалегающих пластов АЧГ. Как говорил журналистам президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев, соответствующий документ будет подписан до конца 2012 года и в нем будут представлены все участники проекта АЧГ. Напомним, что, согласно "Контракту века", BP со своими партнерами по проекту АЧГ получил право на разработку нефтяных горизонтов лишь до "Свиты перерыва", толщина которой составляет не более 100 метров. Глубже залегают "Надкирмакинская" и "Подкирмакинская" свиты, которые по мощности превосходят "Свиту перерыва" (по 140-160 м каждая). SOCAR оценивает запасы в следующих за "Свитой перерыва" горизонтах в 200 млрд. кубометров газа и конденсата. Руководство BP обратилось к правительству Азербайджана с предложением начать переговоры по новому соглашению относительно разработки нижних горизонтов АЧГ еще в 2007 году. Вопросом заключения нового контракта занимается SOCAR. Ранее SOCAR анонсировалось, что начало добычи газа с глубокозалегающих пластов АЧГ начнется в 2017 году. По словам первого вице-президента SOCAR Хошбахта Юсифзаде, на первом этапе будут разработаны пласты под блоками "Чыраг", "Гюнешли", а на втором - "Азери".
Как видно, одним из главных "действующих лиц" в перечисленных грандиозных планах по-прежнему выступает BP-Azerbaijan. А, значит, она еще долгие годы будет играть немаловажную роль в развитии нефтегазового сектора Азербайджана.
l Контракт на разработку месторождений "Азери", "Чыраг" и глубоководной части "Гюнешли" был подписан 20 сентября 1994 года и вступил в силу 12 декабря того же года. Участниками проекта "Азери - Чыраг - Гюнешли" являются: британская BP (35,78%), американские Chevron - 11,27%, ExxonMobil (8,0006%), Hess (2,72%), японские Inpex - 10,96%, Itochu - 4,3%, азербайджанская SOCAR (11,6461%), норвежская Statoil (8,5633%), турецкая TPAO (6,75%).
l Контракт на разработку месторождения "Шахдениз" был подписан в Баку 4 июня 1996 года и ратифицирован Милли меджлисом 17 октября того же года. Участниками проекта "Шахдениз" являются: BP (оператор - 25,5%), Statoil (25,5%), SOCAR (10%), "ЛУКойл" (10%), NICO (10%), Total (10%) и TPAO (9%).