"BP-Azerbaijan" Azərbaycanın iri neft-qaz layihələri üzrə əsas tərəfdaşı olaraq qalacaq
Sirr deyil ki, son illərdə ölkənin qaz yataqlarının böyük potensialına, istehlakçı ölkələr tərəfindən də bu yanacaq növünə artan maraq nəzərə alınaraq, Azərbaycanın qazlı gələcəyinə daha çox ümid bağlanır. Ancaq bu heç də neft sahəsinin arxa plana keçməsi demək deyil. Əksinə, ölkədə yeni neft yataqlarının açılması üzrə kəşfiyyat işləri davam etdirilir, həmçinin, artıq mövcud olan yataqların tam istismarı üçün yeni texnologiyaların tətbiqi də genişlənir. Bütün bunlar Azərbaycanın neft şöhrətinin hələ uzun illər qalacağına imkan yaradır. Bu sahədə xüsusi rol milli "SOCAR" şirkəti ilə yanaşı, "bp-Azerbaijan" şirkətinə və onun operatorluq etdiyi Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinə də (ABƏŞ) məxsusdur. ABƏŞ müstəqillik illərində Azərbaycanın neft-qaz sahəsinə yatırım qoymuş ən iri xarici sərmayəçidir.
Neft hasilatının yeni imkanları
Bu baxımdan, ən iri layihə  gələcəkdə neft potensialının artmasına yönələn və ABƏŞ tərəfindən hazırda gerçəkləşdirilən "Shirag Oil Project"dir. O, "Azəri-Çıraq -Günəşli" (AÇG) yataqlarının işlənməsinin növbəti fazasıdır və "Çıraq" yatağının qərb hissəsində neft hasilatını, yeni "Qərbi Çıraq" qazma və yaşayış platformasının quraşdırılmasını nəzərdə tutur. Bu platforma "Çıraq 1" platforması ilə "Dərinsulu Günəşli" platformalarının aralığında, dənizin 170 metr dərinliyində tikiləcək. "Chirag Oil Project" çərçivəsində neft hasilatının sutkalıq həcmi 160-185 min barel səviyyəsində planlaşdırılır, ümumiyyətlə isə 360 mln barel neftin çıxarılacağı düşünülür.
Bu günə kimi ABƏŞ "Chirag Oil Project" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi çərçivəsində planlaşdırılan tikinti işlərinin 62%-ni yerinə yetirib. 2012-ci ildə isə platformanın üst tikililərinin inşasını başa çatdırmaq, platformanın dayaq blokunu dənizə yola salmaq və s. planlaşdırılır. Bundan başqa, "Chirag Oil Project" çərçivəsində öncə qazma quyuların qazılması da davam edir. Artıq 14 quyu qazılıb və gələcəkdə istifadə etmək üçün konservasiya edilib.
Qeyd edək ki, layihə yetərincə bahalıdır - onun gerçəkləşdirilməsi üçün $6 mlrd sərmayə tələb edilir ki, bunun $4 mlrd.-ı obyektlərin, qurğuların tikintisinə, öncəqazma quyularının qazılması proqramına gedəcək. Daha $2 mlrd isə neftin hasilatı dövründə platformadan quyuların qazılmasına sərf olunacaq. Son illərdə neftin sabit olaraq yüksək qiymətlərlə satılması və bu yanacağa dünyada tələbatın artması nəzərə alınarsa, demək, bu işdə fayda var.
Bu kontekstdə həm də qeyd etmək olar ki, "bp-Azerbaijan" başqa bir perspektiv layihə - "Şəfəq-Asiman" üzərində də işləri davam etdirir. Orada bu ilin əvvəlində "Gilavar" gəmisindən 3D seysmik kəşfiyyatının aparılması başa çatdırılıb. Plana görə, 2012-ci ildə burada əldə edilmiş göstəricilərin işlənməsi gerçəkləşdiriləcək, 2013-cü ildə  interpretasiya və qazma nöqtələrinin müəyyən edilməsi də reallaşdırılacaq.  2014-cü ildən 2016-cı ilə kimi isə kəşfiyyat quyularının planlaşdırılması üzrə işlər yerinə yetiriləcək, onların qazılmasına isə 2016-cı ilin IV rübündə başlanacaq. Qeyd edək ki, layihə üzrə bərabərhüquqlu və həmoperator tərəfdaş kimi, "SOCAR" çıxış edir.
Göründüyü kimi,  "bp-Azerbaijan"ın iştirakı ilə iki layihə üzrə neft hasilatı artıq yaxınlaşmaqdadır. Bu zaman şirkət, təbii ki, iri "Azəri" - "Çıraq" - "Günəşli" yataqlar blokunun istismarına operatorluq etməkdə davam edir.
2012-ci ilin I rübündə ona çəkilən xərclər keçən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 32,3%, yəni  $740,5 mln artıb. Bu məbləğin yalnız $169,1 mln.-u istismar xərcləridir, qalanı isə kapital qoyuluşlarına xərclənib. Bununla yanaşı, sözügedən dövrdə "AÇG"dən neft hasilatı 8,4%-ə düşüb və sutkalıq hasilat həcmi  711,8 min barel olmaqla, cəmi 64,8 mln barel (8,8 mln ton)  neft çıxarılıb. "AÇG"dən hasil edilən neft dünya bazarlarına Bakı - Tbilisi - Ceyhan boru kəmərləri ilə ötür?lür, indiyə kimi kəmərə 1870 tanker (193 mln ton) Azərbaycan nefti vurulub.
Qaz perspektivləri
Qaz hasilatına gəldikdə isə, onun Azərbaycandakı perspektivli gələcəyinə, yuxarıda deyildiyi kimi, heç bir şübhə yoxdur. Yalnız 2012-ci ilin yanvar-mart aylarında "Şahdəniz" dəniz qaz-kondensat yatağından  2 mlrd kubmetr qaz çıxarılıb. Beləliklə, yataqdan orta sutkalıq qaz hasilatı 22 mln kubmetr olub ki, bu da 2011-ci ilin göstəricisinə baxanda 20,2 faizlik artım deməkdir. "Mərhələ 1" çərçivəsində çıxarılan bütün qaz Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında paylanır.
"Mərhələ 2"dən çıxarılacaq qaz uğrunda isə hələ ki qaz kəməri layihələri arasında gərgin mübarizə gedir. Belə ki, "Nabucco" qaz kəməri layihəsi konsorsiumu "Şahdəniz" qaz- kondensat yatağının işlənməsi üçün qısaldılmış  qaz kəməri variantı - "Nabucco-West"i təqdim edib. Bu variantda qaz kəmərinin Türkiyə -Bolqarıstan sərhədindən Avstriyanın Baumqarten şəhərinə qədər çəkilməsi nəzərdə tutulur. "Biz əminik ki, "Şahdəniz" layihəsi üçün  rəqabətqabiliyyətli və hərtərəfli təklif vermişik",  -  deyə "Nabucco Gas Pipeline International GmbH"nin başçısı Reynhard Mitçek bildirir.
İkinci marşrut variantı Azərbaycanın "Şahdəniz" yatağının işlənməsində operator olan VR-nin təklif etdiyi SEEP layihəsidir. O, artıq mövcud olan boru xətti vasitəsilə Bolqarıstan, Rumıniya və Macarıstana 10 milyard kubmetr həcmində qazın nəqlini nəzərdə tutur. Üçüncü marşrut da var. Bu, Transadriatik boru xəttidir (TAR). "bp-Azerbaijan"dan bildiriblər ki, bu marşrutlar arasında yekun seçim 2013-cü ildə ediləcək.
Həmin vaxta kimi daha bir çox vacib "qaz" qərarı qəbul ediləcək - bu, "AÇG"nin dərində yerləşən laylarından qaz hasilatı ilə bağlı olacaq. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev jurnalistlərə bildirib ki, müvafiq sənəd 2012-ci ilin sonuna kimi imzalanacaq, orada "AÇG" layihəsinin bütün iştirakçıları təqdim ediləcək.
Yada salaq ki, "Əsrin müqaviləsi"nə  görə, "bp" "AÇG" layihəsi üzrə tərəfdaşları ilə birlikdə qalınlığı 100 metrdən çox olan "Fasilə lay dəstələri"nə qədər olan neft horizontlarının işlənməsinə hüquq əldə edib. Daha dərində "Kirmanüstü" və "Kirmanaltı" layları yerləşir, onlar öz gücünə görə, "Fasilə layı"nı geridə qoyur (hər biri 140-160 metr).
"SOCAR"  "Fasilə layı"ndan sonrakı horizontlardakı ehtiyatları 200 mlrd kubmetr qaz və kondensat səviyyəsində qiymətləndirir. "bp" rəhbərliyi Azərbaycan hökumətinə hələ 2007-ci ildə müraciət edərək, "AÇG"nin aşağı horizontlarının işlənməsi üzrə danışıqlara başlamağı təklif etmişdi.  Yeni sazişin bağlanması məsələsi ilə "SOCAR" məşğul olur. Daha öncə "SOCAR" bildirmişdi ki, "AÇG"nin dərində yerləşən laylarından qaz hasilatına 2017-ci ildə başlanacaq.  "SOCAR" vitse-prezidenti  Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, ilkin mərhələdə "Çıraq" və "Günəşli" bloklarının altındakı laylar, ikinci mərhələdə isə "Azəri" yatağının altındakı laylar işləniləcək.
Göründüyü kimi, sadalanan nəhəng işlərdə əsas şəxslərdən biri kimi, yenə də "bp-Azerbaijan" çıxış edir. Deməli, o, hələ uzun müddət Azərbaycanın neft-qaz sektorunun inkişafında önəmli rol oynayacaq.
l "Azəri", "Çıraq" və "Günəşli" yataqlarının dərinsulu hissəsinin işlənməsi üzrə saziş 20 sentyabr 1994-cü ildə imzalanıb və həmin il dekabrın 12-də qüvvəyə minib.  "Azəri" - "Çıraq - "Günəşli" layihəsinin iştirakçıları aşağıdakılardır: Britaniyanın  "bp" (35,78%), Amerikanın "Chevron" - 11,27%, "ExxonMobil" (8,0006%),  "Hess" (2,72%), Yaponiyanın  "Inpex" - 10,96%, "Itochu" - 4,3%, Azərbaycanın "SOCAR" (11,6461%), Norveçin  "Statoil" (8,5633%), Türkiyənin TPAO (6,75%) şirkətləri.
l "Şahdəniz" yatağının işlənməsi üzrə saziş 4 iyun 1996-cı il tarixdə Bakıda imzalanıb və həmin ilin 17 oktyabr tarixində Milli Məclis tərəfindən təsdiq edilib.  "Şahdəniz" layihəsinin iştirakçıları aşağıdakılardır: "bp" (operator - 25,5%), "Statoil" (25,5%), "SOCAR" (10%), "LUKoyl" (10%), NICO (10%), "Total" (10%) və TPAO (9%).

BP-Azerbaijan will continue to be Azerbaijan’s main partner in major oil and gas projects
It's no secret that in recent years, more has been bet on the gas future of Azerbaijan, given the enormous potential of its gas fields, as well as consumer countries' growing interest in them. However, this does not mean that the oil industry is retreating into the background - on the contrary, the country is continuing exploratory research to discover new oil-bearing strata and apply advanced technologies for the full exploitation of existing ones. All this will eventually help extend the oil glory of Azerbaijan for many years. And a special role, in addition to national SOCAR, in implementing these projects, of course, is played by BP-Azerbaijan and its Azerbaijan International Operating Company (AIOC) - perhaps, the largest foreign investor in the country's oil and gas industry during the years of independence.
New possibilities of oil production
In this case, the largest project aimed at increasing oil potential in the future and implemented by the AIOC today is the Ciraq Oil Project - the next phase of the development of the Azari-Ciraq-Gunasli fields (ACG). It provides for oil production in the western part of the Ciraq field, the construction and installation of a new drilling and residential platform West Ciraq, which will be located between the Ciraq-1 platforms and Deep-Water Gunasli at a depth of 170 metres. Under the Ciraq Oil Project, daily oil production is projected at 160,000-185,000 barrels, and all in all, it is planned to produce 360 million barrels of oil.
Today, the AIOC has already completed 62 per cent of planned construction activities as part of the Ciraq Oil Project, and in 2012, it is planned to complete the construction of the topsides, send the support block of the platform into the sea, etc. In addition, as part of the Ciraq Oil Project, the drilling of advance wells also continues. Fourteen have already been drilled, and they have been suspended for future use.
It must be noted that the project is quite expensive - its implementation will require an investment of $ 6 billion, of which $ 4 billion will be allocated for the construction of facilities, installations and the drilling of advance wells, and an additional $ 2 billion - for drilling wells from a platform in the period of oil production. Given the consistently high oil prices in recent years and the growing volume of global consumption of fuel, the game, as they say, is worth the candle.
Also in this context, it should be noted that BP-Azerbaijan continues to work within the framework of another ambitious project - Safaq-Asiman, where a 3D seismic survey from the Gilavar vessel was completed earlier this year. According to the plan, the data will be processed in 2012, while the interpretation and determination of the point of drilling will be carried out in 2013, and from 2014 to 2016, work will be carried out to plan the exploration well, whose drilling will commence in the fourth quarter of 2016. It must be noted that SOCAR is an equal partner and co-operator of the project.
As can be seen, oil production is already about to start in two projects with the participation of BP-Azerbaijan. The company, of course, continues to operate the largest block of fields Azari-Ciraq-Gunasli. In the first quarter of 2012, compared to the same period of last year, expenses on it increased by 32.3 per cent - to $ 740.5 million, while only $ 169.1 million of this amount were spent on operating and $ 571.4 million on capital expenses. At the same time, this period saw a decline of 8.4 per cent in oil production at ACG, and only 64.8 million barrels (8.8 million tons) were produced with the average daily volume of production at 711,800 barrels. Crude oil produced at ACG is exported to world markets via the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, and so far, 1,870 tankers of Azerbaijani oil (193 million tons) have been dispatched via the pipeline.
Gas prospects
With regard to gas production, as mentioned above, there is no doubt about its promising future in Azerbaijan. During January-March 2012 alone, 2 billion cubic metres of gas were produced from the Sah Daniz offshore gas condensate field. Thus, the average daily gas production from the field amounted to 22 million cubic metres in three months, which means a 20.2-per-cent increase in the average indicator in 2011. As is known, gas from Phase-1 is distributed between Azerbaijan, Georgia and Turkey.
But there is a fierce struggle between pipeline projects for the gas that will be produced during Phase 2. For example, the consortium of the Nabucco gas pipeline project presented a concept of a shortened version of the pipeline - Nabucco-West - for the development of the Sah Daniz gas condensate field in Azerbaijan, and it provides for the construction of a pipeline from the Turkish-Bulgarian border to Baumgarten (Austria). "We are convinced that we made a competitive and comprehensive proposal to the Sah Daniz consortium," the head of Nabucco Gas Pipeline International GmbH Reinhard Mitschek said.
A second option for the route is the SEEP project proposed by BP, the operator for the development of the Shah Deniz field in Azerbaijan. It is proposing gas supplies of 10bn cu m through existing gas pipelines to Bulgaria, Romania and Hungary. A third route - the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) - also exists. BP-Azerbaijan has said that the final choice between these routes will be made in 2013.
By this time, one more important "gas" decision will be taken with respect to gas production from the deep-seated layers of ACG. The president of SOCAR, Rovnaq Abdullayev, told reporters that a relevant document will be signed before the end of 2012 and will introduce all participants in the ACG project. According to the "Contract of the Century", BP and its partners in the ACG project acquired the right to develop oil horizons only as far as Svita Pereryva, whose thickness is less than 100 metres. The Nadkirmakinskaya and Podkirmakinskaya suites lie below, and their capacity exceeds that of Svita Pereryva (140-160 metres each). SOCAR estimates the reserves in the horizons following Svita Pereryva at 200 billion cubic metres of gas and condensate. The BP management appealed to the Azerbaijani government to start negotiations on a new agreement regarding the development of lower levels of ACG in 2007. The issue of a new contract is being dealt with by SOCAR. Earlier, SOCAR announced that gas production from the deep-seated layers of ACG would start in 2017. According to the first vice-president of SOCAR, Xosbaxt Yusifzada, the layers under the Ciraq and Gunasli blocks will be developed in the first phase and under Azari in the second phase.
Apparently, one of the main "actors" in these ambitious plans is still BP-Azerbaijan. This means that it will continue to play an important role in the development of Azerbaijan's oil and gas sector for many more years.
OUR INFORMATION
l The contract for the development of the Azari and Ciraq fields and the deep-water part of Gunasli was signed on 20 September 1994 and came into force on 12 December of that year. Participants in the Azari-Ciraq-Gunasli project are: British BP (35.78%), American Chevron (11.27%), ExxonMobil (8.0006%), Hess (2.72%), Japanese Inpex (10.96%), Itochu (4.3%), Azerbaijan's SOCAR (11.6461%), Norway's Statoil (8.5633%) and Turkish TPAO (6.75%).
l The contract for the development of the Sah Daniz field was signed in Baku on 4 June 1996 and ratified by the Milli Maclis on 17 October of that year. Participants in the Sah Daniz project are: BP (operator - 25.5%), Statoil (25.5%), SOCAR (10%), Lukoil (10%), NICO (10%), Total (10%) and TPAO (9%).