"LONDON, MƏN QALIRAM!"
Şotlandiya sentyabrın 18-də baş tutan referendumda Birləşmiş Krallığın tərkibində qalmağa səs verdi - seçicilərin 55,3%-i (2 mil-yon 1,926 min nəfər) müstəqilliyin əleyhinə çıxdı. Referendumda seçici fəallığı 84,59% təşkil edib və bu, dünya tarixində keçirilmiş referendumlarda qeydə alınan ən yüksək göstəricilərdən biridir. Səsvermədə müstəqillik tərəfdarları yalnız 32 dairənin 4-də qalib gəliblər - Dandi və Qlazqo şəhərlərində, Şimali Lanarkşirdə və Qərbi Danbartonşirdə. Ölkənin ən böyük şəhəri olan Qlazqo müstəqilliyə, paytaxt Edinburq isə əksinə səs verib.
Şotlandiyanın birinci naziri Aleks Salmond "Şotlandiya xalqının demokratik qərarını" qəbul etdiyini söyləyib, Şotlandiyanı ondan nümunə götürməyə çağırıb. Nazir müstəqilliyə səs vermiş seçicilərə təşəkkürünü bildirib və vəzifəsindən istefa verdiyini bəyan edib. Amma Salmondun təşəkkür etdiyi insanlar da az deyil - referendumda müstəqilliyə 1 milyon 617,989 min nəfər (45%) səs verib.
Bəli, Londonla ittifaqın qurulmasından 307 il sonra şotlandlar qansız, münaqişəsiz öz müstəqil dövlətlərini yaratmaq şansı əldə etmişdilər. Lakin onlar "dörd millətdən ibarət dövləti", etnik birliyə yox, ilk növbədə, vətəndaş dəyərlərinə əsaslanan britaniyalı eyniliyini qoruyub saxlamağa qərar verdilər. Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron və digər britaniyalı siyasətçilərin açıqlamaları da məhz bu ruhdadır. İndi onların hamısı qələbəni bayram edir. Onları sevindirən həm də xalqın səsinin eşidilməsi, demək, "Britaniya demokratiyasının sağlam olması, yaşamasıdır".
Təhlükə ciddi idi. Böyük Britaniya nəinki ərazisinin böyük bir hissəsini və 5 milyon vətəndaşını, həm də ÜDM-in ciddi hissəsini, əhəmiyyətli miqdarda neft ehtiyatlarına, bərpa olunan enerjiyə və içməli suya, balıqçılığa nəzarəti, hərbi-dəniz bazalarını, o cümlədən sualtı donanmaya məxsus bütün bazaları, turistləri cəlb edən bir çox mədəni və tarixi sərvətləri itirərək, sadəcə, Britaniyaya çevrilə bilərdi. Ən başlıcası isə bu, o qədər də uzaq olmayan keçmişdə dünyanın yarısını idarə etmiş krallığın mənliyinə ciddi zərbə olardı. Bu üzdən də, hətta II Yelizavetanın belə, gərginliyə tab gətirə bilməyərək susqunluğunu pozması heç də təəccüblü olmamalıdır. Şotlandiyadakı Balmoral iqamətgahında olarkən yerli kilsəyə baş çəkən kraliça orada xalqın nümayəndələrilə söhbətləşib, onları "yaxşı-yaxşı düşünməyə" çağırmışdı. Kraliçaya bir çox məşhurlardan dəstək də gəlmişdi - musiqiçilər Mik Caqqerdən, Pol Makkartnidən, Devid Boui, Rod Stüart, aktrisalar Xelena Bonem-Karter və Cudi Denç, yazıçı Coan Roulinq, supermodel Keyt Moss, futbolçu Devid Bekhemdən. Kemeron isə Şotlandiyaya şəxsən səfər etmiş, onları sonradan düzəldilməsi mümkün olmayan yanlışlığa yol verməməyə çağırmışdı.
Şotlandların iradələrini ortaya qoymaları Brüsselə də çətinliklər vəd edirdi. Çünki Şotlandiya müstəqilliyə qərar versəydi, bu, Aİ üzvlərindən birinin parçalanması demək olacaqdı. Nəticədə, Aİ seçim qarşısında qalacaqdı - müstəqil Şotlandiyanı birliyə qəbul etməli, yoxsa balıqdan, neftdən, dəniz bazalarından imtina olunmalı?... Odur ki, referendumun nəticəsini avropalı məmurların da sevinclə qarşılamaları tamamilə başadüşüləndir. "Bu, vahid, açıq və daha güclü Avropa üçün doğru nəticədir", - deyə Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu referendumun nəticəsini şərh edərkən bildirib. Avropa Parlamentinin sədri Martin Şuls da referendumun nəticələrini bildikdən sonra "dərindən nəfəs aldığını" etiraf edib. Bütün bunların fonunda Brüsselin Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından çıxmaqla bağlı keçirəcəyi referenduma necə reaksiya verəcəyi maraqlıdır. Xatırladaq ki, London referendumu 2017-ci ilə təyin edib. Ekspertlərin fikrincə, Şotlandiya o vaxtadək müstəqillik əldə etsəydi, avroskeptiklərin şansları, bəlkə də, daha çox olacaqdı. Amma bu, artıq başqa söhbətin mövzusudur.
Böyük Britaniya bütöv qaldı. Amma yenə də, o, həmişəlik dəyişdi. Aleks Salmond istefaya getmək ərəfəsində Şotlandiyaya geniş səlahiyyətlərin verilməli olduğunu, onun statusunun artırılmasının vacibliyini bəyan edib. Kemeron bu tələblərlə dərhal razılaşıb və özünüidarənin dərinləşdirilməsilə bağlı layihənin gələn ilin əvvəllərində açıqlanacağını bildirib. İndi Şotlandiya vergi ödəmələri, büdcə xərcləri, sosial təminat məsələlərində daha müstəqil olacaq. Bu, faktiki olaraq müstəqil dövlətə məxsus funksiyalardır. Fərq, sadəcə, onun müstəqil xarici siyasətinin, ordusunun və valyutasının olmamasıdır. Yeri gəlmişkən, səlahiyyətlərin genişdəndirilməsi prosesi Uels, İngiltərə və Şimali İrlandiyadan da yan keçməyəcək.
Axı, müstəqilliyə səs verənlərin sayı o qədər də az deyil - 1,5 milyondan artıq insanın fikrini qulaqardına vurmaq olmaz. Üstəlik, Şotlandiyada müstəqillik tərəfdarları ilə əleyhdarlarının sayı arasında fərq elə də böyük deyil. Şotland millətçiliyinin tuluq zurnasının səsindən məhrum olacağını düşünmək sadəlövhlük olardı. Ser Uollesin varislərinə gələcəkdə referendum məsələsini yenidən gündəmə gətirməyə də heç nə mane olmayacaq. Maraqlı faktlardan biri də aparılmış sosioloji sorğular zamanı üzə çıxıb: Şotlandiyada müstəqilliyin əleyhdarları varlı və çox varlı şəxslərdir. Şotlandiyanı müstəqil dövlət kimi görmək istəyənlər isə əsasən fəhlə sinfinin nümayəndələridir. "Boşanma"nı gənclər, xüsusilə kişi cinsindən olan gənc vətəndaşlar dəstəkləyirlər.
London təhlükəni müvəqqəti olsa belə, özündən uzaqlaşdıra bilibsə, digər Avropa paytaxtlarının, xüsusilə Madridin bu mənada vəziyyəti heç də yaxşı deyil. Qərb KİV-də Aİ-nin separatçılığın alovlandığı ərazilərini bir-birinin ardınca düzür - bu ərazilərdən bəzilərində separatizm real təhlükədir, digərlərində isə o daha çox jurnalist və blogerlərin fantaziyasına söykənir. İspaniyada Kataloniya, Basklar ölkəsi, Kanar adaları və Qalisiya, İtaliyada Veneto, Sardiniya və Cənubi Tirol, Fransada Korsika (Korsika milli azadlıq cəbhəsi terrorçu təşkilatdır), Belçikada Flandriya və Danimarkada Qrenlandiya - bunlar siyahının yalnız bir hissəsidir.
Hazırda xüsusi həyəcan siqnalları öz dilləri, mədəni eyniliyi olan kataloniyalılarla basklardan gəlir. 11 sentyabr - Kataloniyanın Milli Günündə Barselonada müstəqilliyə dəstək nümayişi keçirilib. Həmin gün kataloniyalılar Barselonanın muxtariyyətinin itirilməsilə nəticələnmiş mühasirəsini yad edirlər.
İyunda isə minlərlə bask, təxminən, 123 kilometr uzunluğunda "zəncir" yaradaraq, "Seçim hüququ" adlı aksiya keçirmişdilər.
Kataloniyalılar noyabrın 9-da şotlandların referendumuna bənzər səsvermə keçirmək istəyirlər. Amma İspaniya hökuməti buna icazə vermir. Madridi anlamaq olar - Kataloniya ölkənin iqtisadi cəhətdən ən inkişaf etmiş bölgəsidir. İspaniyanın baş naziri Mariano Raho şotlandların referendumunun nəticəsinə münasibət bildirərkən "onların inteqrasiyaya, sabitliyə, təhlükəsizliyə, təcridin, sabaha inamsızlığın əleyhinə səs verdiklərini" söyləyib. Kataloniyalılarla basklar isə fərqli fikirdədirlər. Basklar ölkəsinin hakim Bask Millətçi Partiyasının baş katibi Andoni Ortusar Edinburqdan qayıdarkən verdiyi açıqlamada Şotlandiyada keçirilmiş referendumun nəticəsinin bask xalqının azadlıq istəyinə təsir göstərməyəcəyini söyləyib.
Şotlandiyada keçirilmiş referendum yeganə belə hadisə deyil. Kanadanın Kvebek bölgəsində də müstəqillik məsələsi səsverməyə çıxarılmışdı. Amma Böyük Britaniyada baş verənlər istənilən halda ciddi narahatlıq yaradır. Avropada artıq millətçiliyin geri döndüyünü deyir, bunun səbəblərini müəyyənləşdirməyə çalışırlar. O, güman ki, qloballaşma, beynəlxalq institutların və korporasiyaların təzyiqi kimi xarici amillərlə bağlıdır. Elə Avropa İttifaqının özü bir yandan dövlətləri birləşdiribsə, digər tərəfdən onların suverenliyinin bir hissəsini əllərindən alıb. Buraya iqtisadi problemləri, miqrasiya problemlərini də əlavə etmək lazımdır. Beləliklə, insanlar sanki qaçmaq istəyir, amma hara qaçdıqlarını özləri də bilmirlər.
Amma onların "kimdən qaçmağa çalışdıqları" ilə bağlı suala cavab tapmağa çalışmaq olar. Bu, çətin ki, mərkəzi hökumətdən, ümumi dövlətdən və tarixdən qaçış olsun. Çox güman ki, insanları mərkəzdən qaçmağa məcbur edən faktorlar odur ki, sənin şotlandiyalı, ingilis, kataloniyalı və ya bask olmağını nəzərə almadan sadəcə, vətəndaş kimi qəbul edirlər, üstəlik, yaşadığın dövlətə tamamilə yad olan mühacirlərlə sənin hüquqların da eynidir. Bu baxımdan, Böyük Britaniyanın "etnik eyniliyə yox, vətəndaş dəyərlərinə" əsaslanan eyniliyinin qorunub saxlanmasına bu qədər sevinməsilə birləşmiş Avropanı tərk etmək istəyi arasındakı ziddiyyət o qədər də təəccüblü görünmür.
Ən maraqlısı Qərb KİV-də az qala milli dövlətlərin mövcudluğu üçün təhlükənin yaranmasından, Şotlandiyada keçirilmiş referendumun faktiki olaraq millətlərin öz müqəddəratlarını referendum yolu ilə həll etməsinin əsas prinsip olmasından danışmağa başlayıblar. Birincisi, söhbətin hansı təhlükədən getdiyi məlum deyil - hər halda, müstəqillik arzusunda olan xalqlar da tayfa qayda-qanunları ilə yox, milli dövlət kimi yaşamamaq niyyətindədirlər. İkincisi, müqəddəratın təyin edilməsi hüququna gəlincə, bu hüququ, əlbəttə ki, heç kəs ləğv etməyib. Amma o da məlumdur ki, müqəddəratın təyin edilməsi təcavüzə, soyqırımına, etnik təmizləmələrə, hərbi cinayətlərə əsaslana, həmçinin mərkəzi hökumətlərin razılığı olmadan həyata keçirilə bilməz. Yeri gəlmişkən, Şotlandiyada təşkil olunmuş referendum bunu bir daha sübut edib.

"LONDON, I'M STAYING"
In the referendum on 18 September Scotland voted to remain part of the United Kingdom - 55.3 per cent (2,001,926) citizens declared that they were opposed to independence.The turnout was 84.59 per cent, one of the highest in all the referendums worldwide. The supporters of independence only won in four districts - the cities of Dundee and Glasgow, in North Lanarkshire and West Dunbartonshire. Glasgow, the largest city voted for secession, while Scotland's capital, Edinburgh, was opposed to it.
Scotland's first minister, Alex Salmond, stated that he acceptedthe democratic verdict delivered by the people of Scotland; he called upon the whole of Scotland to follow his example, and, after thanking those who had voted for secession, stated that he would step down from his post. Moreover, those to whom Salmond expressed his thanks were quite a few; 1,617,989 (45 per cent) voted for independence.
Yes, after 307 years of the union with London, the Scots had a bloodless and conflict-less chance to create their own state, but nevertheless they decided to retain the country that is made up of four nations" and the British identity based not on ethnic community, but first and foremost on civic values. British Prime Minister David Cameron and other British politicians put it just like that. Now they are celebrating yet another victory, precisely that the voice of the people has been heard which means that "British democracy is alive and well".
The threat had not been anything to joke about. Great Britain might have become simply Britain, losing not only a huge territory and five million people, but also quite a large portion of GDP, control over considerable reserves of oil, sources of renewable energy and drinking water, a huge share of the fishing industry, access to naval bases, including all the submarine fleet bases, many valuable cultural and historic tourist attractions. But the  most important thing would have been the enormous blow to the self-esteem of the United Kingdom which did in principle rule half the world not so long ago, It is not therefore surprising that even Elizabeth II could not bear the tension and broke her royal silence. During her stay at her Scottish residence, Balmoral. Her Majesty took a walk to the local church where she chatted with members of the public, having advised them to "think very carefully" [before casting their votes]. Many well-known people supported the queen such as the musicians Mick Jagger, Paul McCartney, David Bowie, Rod Stewart, the actresses Helena Bonham Carter and Judi Dench, the writer J. K Rowling, super-model Kate Moss, and footballer David Beckham. David Cameron went up to Scotland and persuaded its inhabitants not to take irreversible steps.
It cannot be denied that the Scots' pleasure promised difficulties even for Brussels, which would have had to be faced with the secession of part of one of its members and would have had to think what to do next - whether to accept an independent Scotland into its ranks or renounce the fish, oil and naval bases… Therefore the joy of the European officials is quite understandable. This result is true to a single, open and stronger Europe,the head of the European Commission, Jose Manuel Barroso stressed. The president of the European parliament, Martin Schultz, acknowledged quite honestly that he had sighed a sigh of relief. Against this backdrop, it will be interesting to see what Brussels' reaction will be to the referendum on Great Britain leaving the European Union, which London is promising to hold in 2017. The experts believe that, if Scotland had become independent by that time, the Euro-sceptics would have had a better chance. But that is, as they say, a part from another opera.
Great Britain has remained unified. But it has changed for ever all the same. Before he resigned, Alex Salmond made it clearly understood that Scotland should be granted more powers, and its status as such should be boosted. Cameron hastened to agree and reported that a project will be published at the beginning of next year for a further deepening of self-rule. Scotland will get greater freedom with regard to issues of tax, spending and welfare. In actual fact, these are the functions of an independent state, but one without its own foreign policy, army and currency. Incidentally, the process of expanding the powers will also apply to Wales, England and Northern Ireland [Ulster].
You see, quite a few people did vote for independence. It is difficult to ignore the opinion of more than 1.5m people, and the gap between the supporters and opponents of Scottish secession is not all that big. It is na?ve to think that Scottish nationalism will be absorbed by the long-drawn-out sounds of the bagpipes. Nor can anything stop the descendants of [leader in the Scottish wars of independence] Sir William Wallace [1270-1305] from somehow initiating another referendum in the future. It is noteworthy that, according to sociologists' data, the typical opponent of Scottish independence belongs to the middle well-to-do or upper class, while the supporters of secession were mainly representatives of the working class. Young people, especially young men, were much more energetic in their support for the idea of "separating from Britain".
Whereas London has avoided this threat, as least for the time being, but has distanced itself from it, things are not looking so rosy for other European capitals, especially Madrid. The Western media have been vying with each other to report on the problems of areas in the European Union beset with outbursts of separatist demands, ranging from really alarming ones to those that owe their "their independent colours" to the fantasies of journalists and bloggers. Here are just a few of them:Catalonia, the Basque Country, the Canary Islands and Galicia in Spain, the Veneto, Sardinia and SouthTyrol in Italy, Corsica in France (the National Liberation Front of Corsica is a terrorist organisation), Flanders in Belgium and Denmark's Greenland.
The Catalans and Basques, who have their own language and cultural identity, are a cause for particular alarm at the moment. A demonstration was staged in support of independence in Barcelona on 11 September, Catalonia's national day, which is marked at the monument to the siege of Barcelona, which led to their loss of autonomy. In June thousands of Basques formed a 123-km-long human chain in the action on their right to hold a vote on independence. The Catalans want to hold their own referendum like the Scottish one on 9 November, but the government of Spain has banned it. Madrid can be understood, as Catalonia is the most economically developed region in the country. Spanish Prime Minister Mariano Rajoy has particularly stressed that in their referendum the Scots made a choice "in favour of integration, stability and security, as opposed to isolation and a lack of confidence tomorrow". But the Catalans think differently. Just like the Basques, the general secretary of the Basque Nationalist Party, which governs the Basque Country, Antoni Ortuzar, who has returned from Edinburgh, stated that the referendum in Scotland will not affect the Basque people's will to be free.
The Scottish referendum is by no means the only case of this type. It is sufficient to recall the plebiscite on independence in the Canadian province of Quebec, but all the same what has happened in Great Britain has evoked serious concern. In Europe they are talking about the return of nationalism and are trying to understand the reasons for this. It is most likely connected to external factors such as globalisation, the pressure imposed by international institutions and corporations. On the one hand, the European Union has united the countries, but on the other, it has appropriated some of their sovereignty. Add to this the economic disorders and the problems of migration. So, people are trying to escape, but they do not know where to go.
But it is possible to try to answer the question "Who are they trying to get away from?" It is unlikely that they are fleeing from the central government, their common country and history. It is most likely because an attempt is being made to make them simply a citizen without taking into account that they are a Scotsman, an Englishman, a Catalonian or a Basque, as well as making them have equal rights with the migrant from a completely different country which is alien to them. From that point of view the contradiction is no longer so shocking that Great Britain wants to retain its identity "based not on ethnic community, but on civic values", but would at the same time not be averse to slipping away from the embrace of a united Europe.
What is most noteworthy of all is that in the Western media they kept on talking about the threat of a nation state existing, and hardly ever about the fact that the referendum in Scotland did in fact recognise the supremacy of the right of nations to self-determination by means of a referendum. Firstly, it is not clear what threat they are talking about, for those dreaming of the independence of the nation are not preparing to live according to a clan system, but in that same nation state. Secondly, as far as the right to self-determination is concerned, naturally no-one has abolished it. Nor has anyone countermanded the fact that self-determination cannot be based on aggression, occupation, genocide, ethnic cleansing and war crimes, nor can it be conducted without the consent of the central government. Incidentally this is just what the referendum in Scotland splendidly showed.