Suallarımızı Court of the Gentiles təşkilatının icraçı direktoru, Roma Papası yanında Mədəniyyət Şurasının üzvü Jan Loren Mazas cavablandırır
- Bu gün bir çox xarici ekspertlər, siyasətçilər, dini qurumların rəhbərləri Azərbaycanda dini tolerantlığın yüksək səviyyədə olmasından danışırlar. Bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycanın dini tolerantlıq modeli digər dövlətlər üçün nümunə hesab edilə bilər?
- Azərbaycan çox açıq və tolerant ölkədir. Məsələn, biz bu yaxınlarda öz icmamızla birlikdə Bakıda bir tədbir keçirdik. Bu mərasim Bakının mərkəzindəki Müqəddəs Məryəm Ana katolik kilsəsində çox təhlükəsiz bir şəraitdə baş tutdu. Hər kəs asanlıqla bu mərasimə baş çəkirdi. Məhz bu mərasim bizdə bir daha belə bir təəssürat oyatdı ki, Azərbaycanda dini azadlıq, dini ənənələr qorunur və hər bir icma öz dini ayinlərini asanlıqla həyata keçirə bilir. Bununla, Azərbaycan bütün dünyaya belə bir mesaj verir ki, dini harmoniya, tolerantlıq və plüralizm şəraitində yaşamaq mümkündür.
- Xatırlayırsınızsa, 2002-ci il mayın 22-də Vatikan dövlətinin başçısı, 264-cü Roma Papası II İohann Pavel ilk dəfə olaraq Azərbaycana rəsmi səfər etdi. Sonrakı illərdə Prezident İlham Əliyevin də Vatikana səfəri oldu. Bu cür səfərlərin dinlərarası, mədəniyyətlərarası münasibətlərə təsirini necə dəyərləndirərdiniz?
Azərbaycanla Vatikan arasında dostluq əlaqələri mövcuddur. Azərbaycan Romada katakombaların bərpası üçün maliyyə yardımı edib. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunan mavzoley imperator Konstantin anası imperatriça Yelenanın şərəfinə inşa etdirilib. Bu əsərlər tarixi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu xeyriyyə işinin özü dinlərə və mədəniyyətlərə öz töhfəsini verir.
- Sizcə, bu gün dünyada siyasət dinə, yoxsa əksinə din siyasətə daha çox təsir göstərir?
- Mən yalnız onu deyə bilərəm ki, din sülh və ədaləti təşviq etmək üçün bir vasitədir, gücdür. O, insan ləyaqətinin aliliyini əsas tutur. Həmçinin sülh şəraitində yaşamağı təbliğ edir. Dinin sosial faydası da məhz bundadır.
- Lakin bu gün həm də din pərdəsi altında terror hadisələri törədilir. Və bu azalmaq əvəzinə, artır. Məsələn, İraq Şam İslam Dövləti (İŞİD) qruplaşmasının törətdiyi qanlı hadisələr...
- Mən bu hadisələri təşviş içində izləyirəm. Beynəlxalq ictimaiyyət İŞİD-in törətdiyi böhranın aradan qaldırılmasına çalışmalıdır. Artıq sirr deyil ki, beynəlxalq hüququn mexanizmi işləmir, hətta insanlar dini baxışlarına görə məhv edilir, təhqir olunurlar. İnsanların bir-birinə qarşı dözümsüzlüklə yanaşdığının şahidi oluruq. Vaxt yetişib, biz ən yaxşı yolların araşdırılmasına çalışmalı, qardaşlıq prinsiplərini yaymalıyıq. Mən üzümü din pərdəsi altında vəhşiliklər törədənlərə tutub deyirəm ki, siz dinin fundamental məqsədlərinə zidd gedə bilməzsiniz. Siz Tanrının adı ilə öldürə bilməzsiniz. Siz sülh, ədalət və harmoniyanı təbliğ etməlisiniz. Elə Azərbaycandakı tolerantlıq özü də İraqa belə bir mesajdır ki, tolerantlıq və dini əmin-amanlıq şərtində yaşamaq çətin deyil.
- Artıq hər kəsə məlumdur ki, Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında islam abidələrini məhv edir, alban kilsələrini erməniləşdirir. Bu gün Vatikan başda olmaqla, dini güclər, beynəlxalq ictimaiyyət bu vandalizmin qarşısının alınmasında Azərbaycana öz dəstəyini niyə göstərmir?
- Dini abidələr gələcək üçün nümunədir. Ona görə də onlar müdafiə olunmalıdır. Abidələr tək din üçün deyil, bütün insanlıq üçündür. Onların dağıdılması heç bir halda qəbuledilməzdir.

На вопросы R+ отвечает исполнительный директор организации Court of the Gentiles, член Культурного совета при Папе римском Жан Лорен МАЗАС
- Сегодня многие зарубежные эксперты, политики и религиозные деятели говорят о высоком уровне религиозной терпимости в Азербайджане. Как, по-вашему, можно ли азербайджанскую модель религиозной толерантности принять в качестве образца для других стран?
- Азербайджан - очень открытая и толерантная страна. Недавно мы провели в Баку мероприятие своей общины. Церемония состоялась в церкви Святой Девы Марии в самом центре Баку в условиях полной безопасности. После этой церемонии я еще более убедился в том, что в Азербайджане существует религиозная свобода, каждая община может беспрепятственно осуществлять свои религиозные обряды. Тем самым Азербайджан посылает миру месседж о том, что жить в условиях религиозной гармонии, толерантности и плюрализма вполне возможно.
- Если помните, в мае 2002 года глава Ватикана Папа римский Иоанн Павел II впервые посетил Азербайджан с официальным визитом. В последующем состоялся визит президента Ильхама Алиева в Ватикан. Как взаимные визиты на высоком уровне влияют на диалог между нашими культурами?
- Между Азербайджаном и Ватиканом сформировались довольно дружеские отношения. Совсем недавно Азербайджан оказал финансовую помощь в реставрации римских катакомб. Мавзолей, отреставрированный при поддержке Фонда Гейдара Алиева, был построен в честь императрицы Елены, матери императора Константина. Хранящиеся там раритеты имеют большую историческую ценность. Такая благотворительность сама по себе является вкладом в диалог между религиями и культурами.
- Как, по-вашему, в сегодняшнем мире политика больше влияет на религию или наоборот?
- Могу лишь отметить, что религия - это сила, которая должна служить поощрению мира и справедливости. Она берет за основу верховенство человека и проповедует жизнь в согласии. С этой точки зрения религия - социально полезное явление.
- Сегодня в мире осуществляются террористические акты под прикрытием религии. И этот процесс принимает бесконечный характер. Скажем, действия ИГИЛ в Ираке…
- Я с тревогой слежу за этими событиями. Международное сообщество должно приложить больше усилий для предотвращения кризиса, вызванного действиями ИГИЛ. Уже ни для кого не секрет, что механизмы международного права не действуют. Люди преследуются, оскорбляются, уничтожаются из-за своих религиозных взглядов. Мы становимся свидетелями роста нетерпимости людей друг к другу. Настало время, чтобы мы нашли действенные пути выхода из этой ситуации, распространили принципы братства между людьми. Обращаясь к тем, кто чинит зверства под религиозным прикрытием, заявляю: вы не имеете права идти против фундаментальных религиозных ценностей, вы не можете убивать именем Всевышнего. Вы должны проповедовать мир, справедливость и гармонию. Азербайджанская толерантность и есть послание Ираку, что жить в условиях религиозного мира и толерантности вовсе не трудно.
- Миру известно множество фактов о том, что Армения продолжает разрушать памятники мусульманской культуры и арменизировать албанские церкви на оккупированных землях Азербайджана. Почему Ватикан и другие религиозные силы мира не оказывают поддержку Азербайджану в предотвращении этого вандализма?
- Религиозные памятники должны храниться для будущего. Они служат не только религии, но и всему человечеству. Любая форма их разрушения неприемлема.