"QIRMIZI ŞEYTANLAR"I HAZIRLAYARAQ...
"Mançester Yunayted"in tanınmış oyunçusu Mikael SİLVESTR "R+"a müsahibəsində "MY"nin Bakıdakı yeni məktəbi barədə məlumat verib
Müəllif: Sənan NADİROĞLU BAKI
Bu günlərdə Azərbaycan futbolunun gələcəyi naminə çox vacib addımlardan biri atıldı. AFFA yeniyetmə futbolçuların hazırlığını peşəkar səviyyədə təşkil etmək üçün İngiltərənin "Mançester Yunayted" klubu ilə əməkdaşlığa başladı. 4 il müddətinə nəzərdə tutulan müqaviləyə əsasən, 8-10 yaşlı uşaqlar arasında seçimlərə başlanıldı. Seçimlər başa çatandan sonra, həmin uşaqlar Bakıda açılan "Mançester Yunayted" uşaq futbol məktəbində tədrisə başlayacaq. İlkin mərhələdə məktəbin istedadlar qruplarında hər birində 16 uşaq olmaqla 32 uşaq oxuyacaq. İstedadlar qruplarında təhsil pulsuz olacaq. Uşaqlar hər bir kateqoriya üzrə "Mançester Yunayted" klubundan ezam olunan məşqçilər tərəfindən seçim prosesində seçiləcəklər. Məşqlər "Mançester Yunayted" futbol məktəbindən ezam olunan məşqçilər və iki nəfər yerli məşqçi assistenti tərəfindən keçiriləcək. Məşqlərə başlamamışdan əvvəl uşaqlara ingilis dili tədris olunacaq.
AFFA ilə "Mançester Yunayted" arasında əməkdaşlığın təqdimatı mərasimində klubun əfsanəvi futbolçularından sayılan Mikael Silvestr də iştirak etdi. Doqquz il "qırmızı şeytan"ların şərəfini qoruyan fransızəsilli müdafiəçi futbolçu karyerasında 5 dəfə İngiltərə çempionu olub, Çempionlar Liqasında qələbə sevinci yaşayıb. Fransa yığmasının heyətində 2006-cı ilin Dünya Çempionatında gümüş medala layiq görülüb. Təqdimat mərasimindən sonra Mikael Silvestr "R+"un suallarına cavab verib.
- Azərbaycana səfərinizdə məqsəd "Mançester Yunayted"lə əməkdaşlıq çərçivəsində baş tutdu. Ölkəmiz haqda hansı məlumatınız var?
- Azərbaycan haqda geniş informasiyaya malik deyiləm. Səfərim zamanı çox maraqlı məlumatlar aldım. Bakı 2020-ci ildə Avropa Çempionatının oyunlarını keçirəcək. Gələn il paytaxtınızda Avropa Oyunları baş tutacaq. Məni sevindirən Azərbaycanda idmana, ən əsası, futbola olan sevgidir.
- Vaxtilə şərəfini qoruduğunuz "Mançester Yunayted"in fanatları Azərbaycanda çoxdur. Bunu hiss etdinizmi?
- Mənimlə şəkil çəkdirənlərdən hiss etdim ki, "qırmızı şeytan"ların azarkeşləri ölkənizdə çoxdur. Bu təbiidir. "Mançester Yunayted" futbolda brend sayılan klublardandır. Dünyanın bir sıra ölkələrində rəsmi fan-klubları fəaliyyət göstərir. Çoxlu sayda uğurları olub. Zəngin karyeraya malik komandanın azarkeşlərinin çox olması normaldır.
- "Mançester Yunayted" futbol məktəbinin özəlliyi nədədir?
- Bu məktəbdə yeniyetməyə təkcə futbolçu deyil, həm də gələcəyin lideri ola biləcək insan kimi münasibət bəsləyirlər. Məşqlər gün ərzində gedir. Təkcə idman deyil, həm də taktika, fiziki hazırlıq barədə çalışmalar olur. Yeniyetmənin dünyagörüşünü də dəyişirlər. O artıq futbola başqa səviyyədə yanaşır.
Gün ərzində məşq saatları çoxdur. Amma uşaqlar bundan yorulmur, əksinə, təmrinləri mənimsəyirlər.
- 25 ildən çox komandada baş məşqçi çalışan Ser Aleks Ferqyuson artıq klubda deyil. Sizcə, onun gedişi gələcəkdə uğur qazanmağa mane olacaqmı?
- Ser Aleks özü getmək istədi. Digər tərəfdən o, klubun unudulmaz tarixinin bir hissəsidir. Məşqçilər nə vaxtsa gedir. Əsas klubun zəngin tarixi və ənənəsinin olmasıdır. Ona görə komandanın gələcəkdə uğur qazanacağına inanıram.
- Cari mövsüm İngiltərə premyer-liqasında "Mançester Yunayted" o qədər də yaxşı start götürməyib, "Suonsi" və "Lester"ə məğlub oldunuz. Bunun səbəbi nədir?
- Çempionat yenicə başlayıb. Bir qədər səbir edin. Hər şey yaxşı olacaq. Uğur qazanmaq üçün əvvəlcə uğursuzluğu görməlisən.
- Ölkəmizdə futbola kifayət qədər pul yatırılır. Amma nəticələr hələ o qədər deyil...
- İlk olaraq futbol ənənəsi yaradılmalıdır. Bu gün Bakıda "Mançester Yunayted" futbol məktəbi açıldı. İndi bunun nəticəsini gözləmək üçün zaman lazımdır. Bu məktəbdən 1-2 ilə güclü futbolçu yetişə bilməz. Bunun üçün illər lazımdır. Azərbaycanda futbolu çox sevirlər. Amma bilməlidirlər ki, futbolda tez bir zamanda uğur qazanmaq mümkün deyil. Bu gün cəmi bir neçə ölkədə "qırmızı şeytan"ların futbol məktəbləri var. Belə ölkələrdən biri də Azərbaycandır. Deməli, müvafiq qurumlar futbolun inkişafı üçün çalışır.
- "AVRO-2020"nin 4 oyunu Bakıda keçiriləcək. Sizcə, Azərbaycan bundan nə əldə edəcək?
- İlk olaraq bütün qitənin, eləcə də dünyanın əksər ölkələrinin diqqəti Bakıda olacaq. Marketinq baxımından da qazanmaq olar. Ən böyük uğur Bakının Avropa Çempionatını keçirəcək şəhərlərin siyahısına daxil olmasıdır. Azərbaycan bununla futbol bayramında iştirak edəcək. Futbolçu kimi bu bayramın əhəmiyyətinin böyük olduğunu anlayıram. Qitə birinciliyinin oyunlarını stadiondan izləmək azarkeşlər üçün böyük uğurdur.
- Adətən, Bakının qonaqları şəhəri görmədən paytaxtı tərk etmir. Qısamüddətli səfəriniz zamanı harada ola bildiniz?
- Alov qüllələrini gördüm - çox möhtəşəmdir. Hava limanından gələrkən gözəl yerlərin şahidi oldum. Olimpiya stadionunun inşasını seyr etdim. Stadion hazır olandan sonra Avropanın ən gözəl arenalarından biri olacaq. Məni təəccübləndirən çoxlu sayda tikinti işlərinin getməsi oldu. Hər tərəfdə tikinti gedir. Sanki şəhəriniz yenidən qurulur. Şəhərdə həm müasir, həm də tarixi binalarınız var. Təəssüf ki, gəzmək üçün o qədər vaxtım olmadı. Gələcəkdə, qismət olsa, yenidən Bakıya gəlsəm, şəhərlə daha yaxından tanış olacağam.

ВОСПИТЫВАЯ "КРАСНЫХ ДЬЯВОЛЯТ"
Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) сделала еще один шаг для развития детского футбола. АФФА заключила соглашение с известным английским клубом "Манчестер Юнайтед" для профессиональной подготовки юных футболистов. По четырехлетнему соглашению начался отбор среди детей 8-10 лет, которые затем будут обучаться в футбольной школе МЮ в Баку. На первом этапе будут открыты две группы по 16 детей в каждой. Обучение в футбольной школе будет бесплатным. Отбор детей будут проводить тренеры "Манчестер Юнайтед". Тренировки также будут проводить тренеры МЮ вместе с двумя местными специалистами. До начала тренировок дети пройдут курс английского языка.
В презентации данного соглашения и школы в Баку участвовал также один из легендарных игроков "Манчестер Юнайтед" Микаэль Сильвестр. Французский футболист девять лет защищал честь "красных дьяволов", пять раз становился чемпионом Англии, а также побеждал с МЮ в Лиге чемпионов. В составе сборной Франции М.Сильвестр является обладателем бронзовых медалей чемпионата мира 2006 года.
М.Сильвестр в интервью R+ рассказал о преимуществах бакинской школы "Манчестер Юнайтед", своих впечатлениях о Баку и местном футболе.
- Ваш визит в Азербайджан состоялся в рамках сотрудничества "Манчестер Юнайтед" с АФФА. Что вы знаете об Азербайджане?
- Я не обладал широкой информацией об Азербайджане. Во время визита в Баку узнал много нового и интересного. Баку в 2020 году примет игры чемпионата Европы. В следующем году здесь пройдут первые Европейские игры. Меня радует, что в Азербайджане очень любят спорт, и в особенности футбол.
- В Азербайджане много фанатов "Манчестер Юнайтед", в составе которого вы выступали много лет.
- По количеству желающих сфотографироваться со мной я понял, что болельщиков "красных дьяволов" здесь много. Это естественно. "Манчестер Юнайтед" считается брендом в футболе. Во многих странах мира есть фан-клубы MЮ. Так что для клуба со столь славной и успешной историей большое количество болельщиков - это норма.
- В чем особенности футбольной школы "Манчестер Юнайтед"?
- В этой школе к детям относятся не просто как к футболисту, но и человеку, который может стать лидером в будущем. Тренировки идут в течение дня. Есть не только спортивные упражнения, но и на тактику, физическую подготовку. Меняется мировоззрение детей. Они относятся к футболу уже на другом уровне. Хотя в течение дня проводится много тренировок, подросток от этого не устает.
- Возглавлявший 25 лет "Манчестер Юнайтед" сэр Алекс Фергюссон ушел с поста тренера. Не отразится ли это на будущих результатах клуба?
- Сэр Алекс Фергюссон сам захотел оставить пост тренера. Но, с другой стороны, он остается частью незабываемой истории клуба. Все тренеры когда-то уходят. Главное, это славная история и традиции. Поэтому я верю в будущие успехи клуба.
- "Манчестер Юнайтед" не слишком удачно начал этот сезон, проиграв на старте "Суонси" и "Лестеру". В чем причина такого неудачного старта?
- Чемпионат только начался. Надо быть терпеливым. Для достижения успеха надо сначала столкнуться с неудачами.
- В последние годы вкладывается много средств в развитие футбола в Азербайджане. Но результаты пока не слишком впечатляющие…
- В первую очередь надо создать футбольные традиции. В Баку открылась школа "Манчестер Юнайтед". Но результатов этой школы надо еще ждать. За год или два из этой школы не выйдут сильные футболисты, нужны годы для этого. В Азербайджане очень любят футбол. Но вы должны знать, что за короткое время нельзя добиться успехов. Школа "красных дьяволов" есть только в нескольких странах мира. И одна из них открыта в Азербайджане. Это значит, что ответственные структуры прилагают усилия для развития футбола.
- Игры Евро-2020 пройдут и в Баку. Что это даст Азербайджану?
- Можно получить выгоду и с точки зрения маркетинга. Но главное, что Баку вошел в список городов, где пройдет чемпионат Европы. Внимание всего мира будет приковано к Баку. Азербайджан станет частью футбольного праздника. Как футболист я понимаю, насколько это значимо. Наблюдать игры ЧЕ со стадиона - большой успех для болельщиков.
- Что вы видели в Баку в рамках своего краткосрочного визита?
- "Башни пламени" производят очень сильное впечатление. По дороге из аэропорта видел много красивых мест. Ознакомился со строительством Олимпийского стадиона. Он станет одной из красивейших арен Европы. Меня приятно удивил масштаб строительных работ. Везде что-то возводят. Будто ваш город строится заново. В городе много как исторических, так и новых зданий. К сожалению, у меня не было возможности дольше прогуляться по городу. В будущем при посещении Баку обязательно близко ознакомлюсь с городом.