VƏTƏN, HƏBSXANA, YOXSA MEHMANXANA?
Ermənistanda V "Ermənistan - diaspor" forumu keçirilib. Elə həmin günlərdə Vatikana səfər edən Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan Roma Papası Birinci Fransisk ilə görüşüb. Sözügedən tədbir çərçivəsində səsləndirilən bəyanatlardan iki nəticəyə gəlmək olar: Ermənistan bir dövlət olaraq formalaşa bilməyib və o, tarixdən heç nə öyrənməyib. İndi isə təfsilatı ilə...
"Ermənistan" mehmanxanası: baha satılır
Hələ forumun açılışı ərəfəsində Ermənistan KİV onun əhəmiyyətinə kifayət qədər şübhə ilə yanaşırdı. ""Ermənistan - diaspor" forumlarının tarixi tostlar, toy mərasimləri və digər təntənəli tədbirlər üçün bəlkə də dəyərli ola bilər. Amma bu forumların mənası nədir? Turizm? Müstəqillik illərində Ermənistan - diaspor münasibətləri diqqətdən kənarda qalıb, romantizm, tost, tamada çıxışları çərçivəsindən kənara çıxmayıb", deyə "Jamanak" qəzeti yazırdı.
Həqiqətən də bu gün Ermənistan rəhbərliyi ilə diaspor arasındakı qarşılıqlı münasibətləri yumşaq desək, birmənalı qiymətləndirmək olmaz. Bu ölkənin bütün tarixi ərzində heç zaman hakimiyyətlə "spryuk" (diaspor) arasındakı münasibətlərdə indiki qədər problem olmayıb.
Hələ 90-cı illərin əvvəllərində Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan erməni diasporunun ciddi dəstəyinə malik idi. Qərbpərəst siyasətçi olan Ter-Petrosyanı diaspor "öz adamı" sayırdı. Lakin aşkar bandit fəaliyyəti üzündən "Daşnaksutyun" partiyasının fəaliyyətini qadağan edən Ter-Petrosyan bununla da diasporun dəstəyini itirdi. Diaspor arasında ən güclü siyasi təşkilat olan "Daşnaksutyun" Ter-Petrosyana bu "satqınlıq"ı bağışlaya bilməzdi və onu prezidentlik kürsüsünü tərk etmək məcburiyyətində qoyan amillərdən biri də məhz bu olub.
"Saray çevrilişi"ndən sonra hakimiyyətə gələn Robert Koçaryan var qüvvəsi ilə diasporu razı salmağa çalışıb: daşnakların fəaliyyəti hüquqi müstəviyə qaytarılıb; ASALA kimi terrorçu təşkilatlar hörmət-izzətlə yad edilib, dünya terrorçuluğu ilə əlaqəli silahlı və yarımməxfi təşkilatlar yaradılıb.
İrəvanla diaspor arasında münasibətlərin birdəfəlik pisləşməsi isə 2008-ci ildə Serj Sarqsyanın hakimiyyətə gəlməsindən sonraya təsadüf edir. Ermənistanda hələ Koçaryanın dövründə başlamış proses -Rusiyanın nüfuz dairəsinə daxil olma məhz Sarqsyanın dövründə tam şəkildə reallaşıb.
Rusiyanın Ermənistanda tam "oturuşması" ənənəvi olaraq Qərb dövlətlərinin carçısı sayılan diasporu oradan uzaqlaşdırır. Hələ Rusiya şirkətləri tərəfindən alınmamış biznesin bir əldə cəmlənməsi, total korrupsiya və bürokratik əngəllər erməni diasporu təmsilçilərinin Ermənistanın iqtisadi həyatında iştirak etməsinə imkan vermir. Son illərdə Ermənistan iqtisadiyyatına erməni əsilli biznesmenlər tərəfindən ciddi investisiya yatırılması hallarına demək olar ki, rast gəlinmir. Bunun əvəzində müxtəlif səviyyəli məmurlar tərəfindən verilmiş vədlərə əməl olunmaması halları kifayət qədərdir.
Diasporun nüfuzlu nümayəndələri bu məsələni dəfələrlə qaldırıblar. Məsələn, Şarl Aznavur Ermənistanın bəlası kimi iqtisadiyyatın bir neçə insanın inhisarında olmasını göstərib. "Daşnaksutyun"un Amerika nümayəndəliyinin təmsilçiləri isə Serj Sarqsyanla birgə nahara qatılmaqdan imtina edib, bunu prezidentin oriqarxların əməllərinə göz yumması ilə əsaslandırıblar.
Bütün bunlara rəğmən, İrəvan hələ 15 il əvvəl keçirilmiş I "Ermənistan - diaspor" forumundan bu yana hər dəfə diaspor təmsilçilərini ölkə iqtisadiyyatına investisiya yatırmağa çağırır və bunun üçün onlara son dərəcə əlverişli şərait vəd edir. Amma yuxarıda sadalanan səbəblər üzündən Ermənistan iqtisadiyyatına yatırılan investisiyaların həcmi ildən-ilə azalır. Bu ənənə 2014-cü ildə də pozulmayıb. Ölkənin ən qüdrətli oliqarxlarından olan baş nazir Ovik Abramyan ölkədə investisiya mühitinin cəlbediciliyindən danışıb, biznesmenləri Ermənistan iqtisadiyyatına kapital yatırmağa çağırıb. Bu ənənəvi "dəvət"dən sonra Ermənistanın diaspor naziri Qranuş Akopyanın verdiyi bəyanat kifayət qədər maraqlıdır. Akopyanın fikrincə, diaspor nümayəndəsi olan investorun Ermənistanda işləmək arzusu varsa, o, əvvəlcə Diaspor Nazirliyilə məsləhətləşməlidir. Çünki ayrı-ayrı şəxslər ölkəyə gələrək hansısa şəxslərlə ümumi iş qurmağa çalışır və sonda Ermənistanı tərk edirlər. Akopyanın bu bəyanatını xarici biznes üzərində tam nəzarətin qurulması və gəlirin bölüşdürülməsində iştirak istəyindən başqa heç cür qiymətləndirmək mümkün deyil.
Bütün ermənilərin Katolikosu II Qaregin daha ağıllı bəyanatla yadda qalıb: "Ermənistanda ədalətsizlik halları var. Lakin bu, vətəndaşların vətənpərvərliyinə təsir göstərməməlidir!!!".
Forumun əsas "incisi" isə Ermənistan prezidenti S.Sarqsyanın yekun nitqi olub: "Əminəm ki, vətən ermənilər üçün həbsxanaya çevrilməməlidir. Amma o, mehmanxana da olmamalıdır. Mehmanxana qonaqlar üçündür. Hər bir erməni isə burada ev yiyəsi olduğu üçün ürəklənməlidir". Düşünmək olar ki, belə mühüm çıxışın şərhə ehtiyacı yoxdur. Bizim fikrimizcə, vətən həm də insanın əcdadlarının yaşadığı torpaqlardır. Bu mənada erməni xalqını Ermənistanla bağlayan heç nəyin olmadığını nəzərə alsaq, ölkə ermənilərin gözündə ya cəzaçəkmə məkanıdır, ya da asudə vaxtın keçirilməsi üçündür.
Əsrlik avantüra davam edir
Amma Ermənistanla diaspor arasında nə qədər fikir ayrılıqları, çəkişmələr olsa da, onları yaxınlaşdıran amil də mövcuddur. Bu amil Ermənistanı çoxdan düşdüyü sistem böhranından çıxaracaq yaradıcı, konstruktiv amil deyil. Bu faktor 100 il əvvəl baş vermiş hadisələrin təhrif olunmasına söykənir. Əlbəttə ki, söhbət Birinci Dünya müharibəsi dövründə Osmanlı İmperiyasında guya baş vermiş "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümündən gedir. Ermənilərin birliyindən və qarşılıqlı yardımından nə qədər danışılsa da, əminliklə söyləmək olar ki, bu gün bu xalqın nümayəndələrini birləşdirən yeganə amil fetişləşdirilmiş qəhrəmanlar və tarixin yalan təfsiridir. 100 illik ərəfəsində isə bu cür tədbirlər dünya erməniliyinin beynəlxalq aləmə "soyqırım ideyası"nı qəbul etdirmək üçün qurduqları vahid strategiyaya əsaslanır.
Sarqsyan forum iştirakçıları qarşısındakı yekun nitqində daha sonra deyib: "2015-ci il erməni xalqının tələbləri üçün son hədd yox, milli oyanışda yeni mərhələdir". Başqa sözlə, 2015-ci ildən sonra ermənilərin Türkiyəyə qarşı iddialarına son qoyulacağını düşünmək sadəlöhvlük olardı. "Soyqırımı" mövzusunun qızışdırılmasının başlanğıcını 1965-ci ildən, yəni, bu terminin aid edildiyi hadisənin 50 illiyindən sonrakı dövrdən götürür.
"Erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümü ilə bağlı tədbirlərin koordinasiyası üzrə Dövlət Komissiyası gələn il "Ümumerməni şurası"na çevriləcək və öz növbəsində, Ermənistanla diaspor arasında əlaqələrin koordinasiyası üçün platforma rolunu oynayacaq.
S.Sarqsyan bu istiqamətdə məqsədyönlü işlərin dini qurumlar, ənənəvi partiyalar, ümumerməni və ictimai təşkilatlar, Ermənistan KİV və diaspor nümayəndələri tərəfindən də aparıldığını söyləyib.
Dini strukturların siyahıda ilk yerdə göstərilməsi əbəs deyil. Forum erməniliyin strategiyasını üzə çıxarır və aydın olur ki, ən yuxarı pilləyə yenə də kilsə və inanc qoyulur. Bu mənada güman ki, Böyük Klikiya Evinin Katolikosu I Aramın sözlərini ən sensasion fikirlər saymaq olar: "Katolikosluq gələn il Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsindən Adana əyalətinin Kozan şəhərindəki iqamətgahın və mülkün geri qaytarılmasını tələb etməyə hazırlaşır. Biz bu cəsarətli addımı sentimentallıq üzündən və ya təbliğat məqsədilə atmırıq. Son 2 ildə bizim iştirakımızla beynəlxalq hüquq və məhkəmə məsələləri üzrə əcnəbi mütəxəssislərlə toplantılar keçirilib".
I Aramın bu işdə təbliğat niyyətinin olmaması haqda fikirləri aşkar biclikdir. Çünki katolikosluğun müraciətinə rədd cavabı alacağı hər kəsə bəllidir və bu halda iddianın təbliğat xarakteri daşıdığına şübhə qalmır. Bunun ardınca onlar Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraciət edə bilərlər və heç kim üçün maraq doğurmayan bu absurd prosesi ermənilər, az qala, dünya əhəmiyyətli hadisə kimi təqdim edəcəklər. Bundan başqa, ortaya bir sual da çıxır: xarici mütəxəssislər katolikosa nədən məhz Türkiyə Konstitusiya Məhkəməsinə üz tutmasını məsləhət görüblər? Mütəxəssislər ona bu addımın elementar məntiqinin olmadığını, onun əsassızlığını niyə söyləməyiblər? Həqiqətənmi Türkiyə ərazisindəki məbəd ermənilər üçün yəhudi dövlətinin ərazisində yerləşən bütün dünya xristianlarının İsa Peyğəmbər Məzarı məbədindən daha əhəmiyyətlidir? Nədən məsələn, yunanlar Türkiyədən İstanbul ərazisindəki Müqəddəs Sofiya Kilsəsini və bir çox digər məbədi tələb etmirlər? Niyə erməni kilsəsi qonşu İran və ya, məsələn, Ukrayna ərazisində yerləşən məbədlərinə iddia etmir?
Bu suallar açıq qalır. Amma artıq qeyd edildiyi kimi, kilsə saxtakarların əlində əsas alət məhz kilsə olacaq. V "Ermənistan - diaspor" forumunun açılışı günündə Sarqsyanın tələsik Vatikana səfər etməsi də təsadüf deyildi. Onun Roma Papası Fransisklə görüşündə əsas müzakirə mövzusu məhz "soyqırım"ın 100-cü ildönümü olub və əlbəttə ki, Katolik Kilsəsinin rəhbəri 2015-ci il aprelin 24-də qondarma soyqırımın 100 illiyi ilə bağlı tədbirdə iştiirak etməsi üçün İrəvana dəvət olunub.
Ümumiyyətlə, rəsmi İrəvan Vatikanla qarşılıqlı münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verir. Serj Sarqsyanın kürəkəni, qayınatasının varisinə çevrilə bilməyən mediamaqnad Mikael Minasyanın Ermənistanın Vatikandakı səfiri postunu tutması da əbəs deyil.
Bəs forumun keçirildiyi bir vaxtda S.Sarqsyanı belə tələsik Vatikana baş çəkməyə nə vadar edib? Məsələ ondadır ki, Fransisk bu ilin payızında Türkiyəyə səfər etməyə hazırlaşır. Türkiyədə Papa ölkə rəsmilərilə görüşəcək, suriyalı qaçqınların həyat şəraitilə tanış olacaq, İstanbulda yunan patriarxiyasının açılışına qatılacaq. Papanın səfər çərçivəsində Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə bağlı müzakirələrin aparılması da nəzərdə tutulub. Əlbəttə ki, Sarqsyan müsəlman xalqları arasında "xristianların dayağı" olan iztirablı erməniləri Papaya xatırlatmaq şansını əldən qaçıra bilməzdi.
"Qədim xalqın iztirabları" haqda danışmaqla, 2015-ci ilin ərəfəsində Vatikan tərəfindən cüzi də olsa, dəstək vədinin alınması pis olmazdı. Təbii ki, Sarqsyan bu görüşdə Ermənistanda erməni katoliklərin pozulan hüquqları haqda danışmayıb. Orada müqəddəs Eçmiadzinin himayəsi ilə "bir xalq-bir dövlət", yəni qriqorianlıq siyasətinin yürüdüldüyü məlumdur. Müvafiq olaraq, Ermənistanda xristianlığın başqa təriqətləri az qala qanunsuz elan olunub. Bununla yanaşı, Sarqsyan abırsızlığın piki sayıla biləcək başqa bir bəyanat da səsləndirib: "Həqiqət ondan ibarətdir ki, keçmişdə baş vermiş cinayətlərə görə töhmət olmadan, gələcəkdə sülh və təhlükəsizlik mümkün deyil. Məhz bu üzdən dindən nifrətin təbliği üçün, yaxud başqa dinlərə qarşı istifadə etmək olmaz. Biz dinin zorakılığa, müharibəyə xidmət etməsinə imkan verə bilmərik...". Bu sözləri söyləyən Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyandır - səhra komandiri olmuş Serj Sarqsyan. Onun rəhbərliyi altında özlərini "xaç yürüşçüləri" adlandıran, tankların, formaların üzərinə xaç şəkli çəkən ermənilər Qarabağda dinc sakinlərə qarşı yalnız müsəlman olduqları üçün görünməmiş cinayətlər törədiblər.
Beləliklə, 100 il əvvəl olduğu kimi, bu gün də erməniliyin əlində vasitələrdən biri dini strukturlardır. Bu strukturları erməni kilsəsinin 1933-cü ildə daşnaklar tərəfindən öldürülmüş baş keşiş Levon Turyan "erməni inqilabi partiyalarının ocağı, dəhşətli iblis proqramlarının işlənib hazırlandığı strukturlar" adlandırmışdı. İllər keçir, yüzillik arxada qalır, amma dəyişən bir şey yoxdur.

HOMELAND, IS IT A PRISON OR A HOTEL?
The only thing that brings today's Armenians together is their fetishist grief and their false interpretation of history
The Vth "Armenia -Diaspora" Forum has taken place in Armenia. At this time, the country's president, Serzh Sargsyan, was making a visit to the Vatican, where he met Pope Francis I. Two conclusions can be drawn from the statements made during these events, namely that Armenia has never really existed as a state and sometimes people do not learn anything from history. But let's deal with this in order…
The "Armenia" hotel is on sale for a high price
Before the start of the forum, Armenia's media were extremely sceptical about its importance: "The history of the "Armenia - Diaspora" forums may be a valuable mine of information for toasts, wedding speeches and other solemn ceremonies. What point is there in such forums? Is it for tourist purposes? The relations between Armenia and its diaspora in the period of an independent Armenia have essentially still not been examined properly. They still remain within a framework of romanticism, formalities, toasts and speeches for the master of ceremonies," thenewspaper "Zhamanak" notes.
In actual fact, at the present time the mutual relations between the leadership of Armenia and the diaspora may be regarded as complicated, to put it mildly. Never before have so many problems existed between the spyurk (diaspora) and the authoritiesthroughout the history of this country.
Back at the beginning of the 1990s, the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, enjoyed great support among the Armenian diaspora. Being a pro-Western politician, the diaspora regarded him as "their own" man. But this support ceased after Ter-Petrosyan banned the "Dashnaktsutyun" party in Armenia owing to its blatantly bandit-like activity. The "Dashnaktsutyun", the most powerful political organisation among the diaspora could not forgive Ter-Petrosyan for his "betrayal", and this became one of the reasons for Ter-Petrosyan being forced to step down from his post. Robert Kocharyan, who succeeded him after the "palace coup", tried to please the diaspora in every way he could: the Dashnak's activity came back into force; the members of such terrorist organisations as "ASALA" [Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia] found refuge with all honours rendered to them; paramilitary and semi-secret organisations were set up which were linked to world terrorism.
Relations between the diaspora and Yerevan ultimately deteriorated after 2008 when Serzh Sargsyan came to power. It was during his term of office that the process of Armenia's entry into the orbit of Russian interests, which started back in the time of Kocharyan, reached its climax.
Russia's saturated presence in Armenia repels the diaspora which traditionally speaks out in favour of the countries of the West. The consolidation into one and the same hands of business that has not yet been acquired by Russian companies, the total corruption and bureaucratic barriers do not allow representatives of the Armenian diaspora to become involved in Armenia's economic life. Over the last few decades there have hardly been any substantial capital investments in the Armenian economy by businessmen of Armenian descent, but there have been very many cases of promises not being fulfilled by bureaucrats on various levels.
Influential representatives of the diaspora have repeatedly raised this issue. [Well-known French-Armenian singer]Charles Aznavour, for example, said that Armenia's misfortune was that its economy had been monopolised by a small group of people, and representatives of the American branch of "Dashnaktsutyun" once refused to attend a lunch held in honour of Serzh Sargsyan, after stating that the latter was pandering to the oligarchies.
In spite of this, ever since the first All-Armenian forum 15 years ago, each time the authorities in Armenia have been inviting representatives of the diaspora to invest in their homeland's economy, promising them extremely favourable concessions. But, for the above-mentioned reasons, over the years the investments have been declining. This customary situation has not changed this time either. One of the country's most powerful oligarchs, Prime Minister Hovik Abrahamyan, has spoken about the attractive investment climate in the country, encouraging businessmen to invest their assets in the economy. But after this customary "invitation", the minister for the diaspora, Granush Akopyan, made a strange statement. In her view, if investors from the diaspora wish to operate in Armenia, then it would be better to seek some advice from her ministry to start with, for many Armenians, who have come to the country, start to conduct business jointly with some kind of people, but then leave. This statement by Akopyan can only be interpreted as a desire to exercise complete control and to be involved in the distribution of the profits from foreign business.
The Catholicos of All Armenians, Garegin II, distinguished himself for an even cleverer statement, when he commented: "There are manifestations of injustice in Armenia, but that should not have any impact on citizens' patriotism!!!" But the concluding speech of Armenian President Serzh Sargsyan was the real gem of the event. Speaking to those attending the forum, Sargsyan stated: "I feel sure that their homeland should not become a prison for Armenians. But it should not be a hotel either. A hotel is for visitors, but every Armenian should be inspired by the fact that he is the owner." It would appear that such a brilliant idea requires no comment. In our view it is customary to regard one's homeland as the land where one's ancestors lived, but since nothing links the Armenian people with Armenia in this sense, in the eyes of Armenians, the country is either a place where a prison sentence is served, or a place where you go to relax.
The age-old venture is continuing
But no matter what differences and discord have arisen between the diaspora and Armenia, there is one factor which brings them closer together. This factor is by no means creative or constructive or something which helps Armenia to get out of the regular crisis which has been plaguing it for a long time now. This factor is that of the [previously exposed] negative and falsification of events that occurred 100 years ago, which have been presented in distorted form for many years now. Naturally, this is a reference to the century of the so-called "genocide of the Armenian people" in the Ottoman Empire during the First World War. For no matter how much has been spoken about the consolidation of the Armenians and mutual assistance among them, it can definitely be asserted that the thing that will bring the representatives of this people closer together is the fetishist grief and the false interpretation of historical events, On the threshold of this centenary, events of a similar ilk???are defining the world Armenian community's vector and strategy in order to thrust the ideas of genocide upon the world.
Sargsyan also stressed during his concluding speech to the participants in the forum:"2015 is not the deadline for the demands of the Armenian people, but a new stage in national awakening. In other words, it is na?ve to think that the Armenians will give up their claims against Turkey after 2015. The topic of "genocide" began to gain in intensity after 1965, which is 50 years after the events were designated with this term.
The state commission co-ordinating the events to mark the centenary of the "Armenian genocide" is to become an "All-Armenian Council" next year, which will in its turn become a platform for co-ordinating the actions between Armenia and the diaspora.
The Armenian leader noted that the religious structures, the traditional parties, the All-Armenian and public organisations, the Armenian media and representatives of the diaspora throughout the world are also conducting purposeful work.
The religious structures are not top of the list without reason. The events at the forum are clearing up the Armenian community's strategy, and it is becoming obvious that the church and faith are once again becoming the corner-stone. Probably the most sensational statement was made by Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia [See of Cilicia]: "The Catholicosate is to assemble next year to demand of Turkey's Constitutional Court that it return the residence and estate located in a district of the townof Kozan in Adana province. We are taking this bold step, not out of sentimentality or for propagandistic motives. Over the past two years meetings havebeen held with foreign experts on international law and judicial issues, in which we took part."
Regarding the absence of propagandistic motives, Aram I quite craftily said that it was clear that the Catholicosate's appeal would most probably be rejected, but then the action would be used precisely for propaganda purposes. Further, the action will possibly be prosecuted in the European Court of Human Right, and during this absurd case, which few people will find of interest, the Armenians will attempt to present it as an event of world significance. Besides this, the issue arises of why it was that these foreign experts advised the Catholicos to make the appeal precisely to Turkey's Constitutional Court? Why did these experts fail to warn His Holiness of the elementary absence of logic and unfoundedness in this step? Surely a church in Turkey cannot be a more important shrine for the Armenians than the Church of the Holy Sepulchre,located on the territory of the Jewish state, is for Christians throughout the world. Why for instance are the Greeks not demanding of Turkey that the territory of Hagia Sophia[formerly the Greek Orthodox Basilica of Saint Sofia]in Istanbul be given back and numerous other churches in Turkey? Why is the Armenian Church not demanding the return of the territories of its churches in neighbouring Iran or, for instance, Ukraine?
These questions remain open ones. But, as mentioned above, the church will bethe main tool in the hands of the falsifiers. It is no accident that on the day the Vth "Diaspora-Armenia" Forum opened, Sargsyan ended his visit to the Vatican. During his meeting with Pope Francis I the main topic of conversation was the centenary of the "genocide", and naturally the head of the world's Catholic Church was invited to Yerevan for 24 April 2015.
In general, official Yerevan attributes special importance to its interrelations with the Vatican. There is a good reason why Serzh Sargsyan'sson-in-law, the media magnate and oligarch Mikael Minasyan, who was not able to become his father-in-law's successor, is Armenia's ambassador to the Vatican.
But why was Sargsyan in such a hurry to visit the Seat of the Church while the forum was being held? The fact is that Pope Francis I plans to visit Turkey this autumn and meet the country's officials, to see for himself the life of the Syrian refugees, take part in the ceremony of opening the Greek Patriarchate in Istanbul, as well as discussing the situation in the Middle East. Naturally, Sargsyan could not miss the opportunity to remind him about the long-suffering Armenians, who are the "bulwark of Christianity" among the Muslim peoples.
In recounting the "aspirations of an ancient people", on the threshold of 2015 it would not be a bad thing to get some kind of guarantee of support from the Vatican. Naturally, Sargsyan has kept quiet about how the rights of Catholics are being encroached upon in Armenia, where a policy of "one nation -one religion", that is Gregorian Christianity is being conducted under the aegis of the holy Echmiadzin. Christianity is almost declaring that followers of other faiths are outlawed. In this regard, Sargsyan made another statement which may be regarded as super cynical: "The truth is that there can be no peace and security in the future unless the crimes of the past are condemned. Religion is being used with precisely this aim in mind to promote hatred of other religions and antipathy towards them. We cannot allow religion to be put at the service of violence and war…" These words were pronounced by the president of Armenia, Serzh Sargsyan, the field commander under whose leadership the Armenians, calling themselves "crusaders" and marking their tanks and uniforms with crosses, have committed crimes against the civilian population in Nagornyy Karabakh simply because they were Muslims.
Thus, religious institutions remain one of the main tools in the hands of the Armenian community, just as they were 100 years ago. The institutions, which, in the words of Archbishop of the Armenian Church Levon Turyan, who was murdered by the Dashnaks in 1933, were the "centre of the Armenian revolutionary parties, where the most diabolical programmes were worked out". The years are passing, a century has gone by, but nothing has changed just as before.