GÜRCÜSTAN YENİDƏN YOL AYRICINDADIR
Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili haqqında ölkə daxilində axtarış elan olunub. Gürcüstan Baş Prokurorluğu artıq onun barəsində beynəlxalq axtarışın elan olunması proseduruna da başlanıldığını bəyan edib. Sabiq prezidentin bank hesablarına, əmlakına, həmçinin Saakaşvilinin xanımı Sandra Rulovsun, anasının və nənəsinin mülklərinə həbs qoyulub. Mixail Saakaşvili dövlət vəsaitinin israf edilməsində, 2007-ci il noyabrın 7-də keçirilən mitinqin dağıdılması zamanı vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda, parlamentin deputatı Valeri Gelaşvilinin döyülməsinin təşkilində, "İmedi" telekanalının dağıdılmasında ittiham olunur. Yeri gəlmişkən, "İmedi" telekanalı dağıldıqdan sonra o zamankı sahibi - müxalifətçi oliqarx Arkadi (Badri) Patarkasiaşvilinin əlindən alınmışdı. İttiham tərəfinin iddiasına görə, təxminən, 5 milyon dollar həcmində dövlət vəsaiti Saakaşvili tərəfindən onun fərdi stilistinə, masajçısına əməkhaqqı kimi verilməsinə, yaxta rentasına, kosmetik prosedurlara, sənət və dəbdəbə əşyalarının alınmasına, tanış qadınlara hədiyyələrin verilməsinə xərclənib.
KİV-in ələ keçirdiyi məxfi sənədlər, guya, Saakaşvilinin prezident olduğu dövrdə onun komandasının "Kreab" piar agentliyilə əməkdaşlıq etdiyini sübuta yetirir. Məlumata görə, agentliyin idarə heyətinin rəhbəri Karl Bildt bir müddət sonra İsveçin xarici işlər naziri postunu tutduqda əməkdaşlarından bəzilərini də nazirlikdə işə götürüb. "Aftonbladet"in yazdığına görə, "Kreab"ın xidməti son dərəcə baha olub - təxminən, 18 milyon İsveçrə kronu. İsveçrənin Gürcüstandakı səfiri Hans Qunnar Aden onda Gürcüstanda 2008-ci ildə keçirilmiş seçkidə saxtakarlıq hallarına yol verildiyinə dair şübhələrin yarandığını dedikdə, ona Bildtin bundan son dərəcə narazı olduğunu çatdırıblar. Səfir Adenin sözlərinə görə, Bildt Saakaşvili ilə son dərəcə yaxın müttəfiq olduğundan, İsverə hökumətinə Tiflisdə baş verənlərlə bağlı məruzə etmək çox çətin imiş.
Eks-prezidentə qarşı ittihamlar hələ iyulda irəli sürülüb və onların sübuta yetiriləcəyi təqdirdə, Saakaşvilini 11 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir.
Lakin Gürcüstan Femidasının əli, hələ ki, Saakaşviliyə çatmır.
Avqustun sonlarında Saakaşvili Türkiyədə olub, orada "Vahid milli hərəkat"dan olan partiyadaşları ilə məsləhətləşmələr aparıb. Bundan əvvəl isə o, Kiyevə baş çəkib. Bu yaxınlarda Yunanıstanın Samos adasının polisləri Britaniya bayrağı altında üzən dəbdəbəli yaxtanı bir neçə saatlığa saxlayıblar və eks-prezidentin həmin yaxtada Aralıq dənizinə səyahət etdiyi məlum olub. Sentyabrın ortalarında isə Amerikadan işçi vizası almaq məqsədilə sənədlərini müvafiq orqana təqdim etdiyi üzə çıxıb. O, ABŞ-da nüfuzlu Tafta Universitetində mühazirələr oxumaq niyyətindədir.
Artıq eks-prezident "yaxşı məbləğ" qarşılığında çıxışlar edir, memuar yazır, Vaşinqtonda think tank (ingilis mərkəzi) yaradılmasına kömək edir, senator Con Makkeyn, dövlət katibinin köməkçisi Viktoriya Nuland kimi köhnə himayədarlarına baş çəkir, Manhettenə baxan evinin damında MKİ-nin sabiq rəhbəri Devid Petreusla görüşür, Nikola Sarkozinin səfərini gözləyir. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl KİV-də Saakaşvilinin hazırkı Ukrayna hökumətində yüksək post tutmaq təklifi aldığına dair xəbərlər də yayılıb. Məlumata görə, Saakaşvili təklifi qəbul etməyərək ABŞ-da adi vətəndaş kimi yaşamağa üstünlük verib. Ən azı hələlik onun planı belədir.
"New York Times" qəzeti Saakaşvilinin qara eynək, qırmızı şort və gözqamaşdırıcı yaşıl krossovkada boş vaxtını Bruklinin Uillyamsburq rayonunda keçirdiyini yazır. Qəzetin yazdığına görə, eks-prezident bütün günü burada velosiped sürür, kokos südü içir, kitab alır, avtoqraf paylayır və gürcü tələbələrlə şəkil çəkdirir. Görünür, onlar Saakaşviliyə 1990-cı illərdəki tələbəlik dövrünü xatırladır: "Mən Manhettendən buraya baxmağa öyrəşmişəm. O, pis vəziyyətdə idi, mafiya üçün sığınacaq idi. İndi burada "caz atmosferi" hökm sürür. Uillyamsburq demokratik transformasiyanın bir hissəsidir". Məqalə müəllifinin bildirdiyinə görə, Saakaşvili çox şeyə demokratiyanın qurulması kontekstindən baxır. O, hətta dəbdəbəli "Cafe Mogador"u "çox demokratik" olduğu üçün özünün sevimli məkanı adlandırır.
"New York Times" qəzetinin Saakaşvilinin həyatı haqda yazdıqları digər KİV-in qızğın reaksiyasına səbəb olub. Məsələn, Mark Adomanis "Forbes" səhifələrində təəssüflə bildirir ki, Saakaşvili çoxdandır ki, "demokratiya" sözünü konkret siyasi sistemi ifadə etmək niyyətilə deyil, "mənim sevdiyim" mənasında işlədir. "Forbes"in müəllifini təəccübləndirən odur ki, "demokratiyanın yayılması sənayesinin rok-ulduzlarından biri olan", demokratiyanın vacibliyi haqda saysız-hesabsız məqalələr yazan və onları ən nüfuzlu KİV-də nəşr etdirən bu adam, əslində, "sadiq olduğu konsepsiya haqda çox səthi biliklərə malik imiş".
VOX saytı isə eyni zamanda həm "New York Times"dakı məqaləyə, həm də "Forbes"də yazılanlara cavab verib. Yazıda bildirilir ki, Saakaşvili haqqında yazılanlar məsələnin mahiyyətini açmır. Müəllif yazır ki, "qızılgül inqilabı" nəticəsində hakimiyyətə gələn Saakaşvili ölkəsində "siyasi rəqiblərini həbsə atıb, müstəqil KİV-i təqib edib, ikinci prezidentlik kampaniyası zamanı inzibati resurslardan gen-bol yararlanıb, müxalifətçiləri qorxudub və təqib edib". Resursun yazıda keçid verdiyi "Human Rights Watch" təşkilatının hesabatında Gürcüstan hökumətinin etirazların yatırılması üçün güc tətbiq etməsindən danışılır.
Eks-prezidentin özü isə əmindir ki, ona qarşı irəli sürülən bütün ittihamlar siyasi motivlərlə bağlıdır və bu, "Rusiyanın sifarişi"dir. "Avqust müharibəsinin ildönümü ərəfəsində Putin özü üçün Gürcüstanın dövlət orqanlarına mənim həbsimi tapşırmaqdan yaxşı hədiyyə düşünə bilməzdi", - deyə Saakaşvili bildirib.
KİV-də yer alan daha bir məlumatda bildirilir ki, ABŞ-da bəziləri Saakaşviliyə ittihamların irəli sürülməsinin onun Ukrayna hadisələrində fəal iştirak etməsilə üst-üstə düşməsindən şübhələnirlər.
Yeri gəlmişkən, son zamanlar müxtəlif mətbuat orqanlarında eks-prezidentlə bağlı yer alan bir-birindən fərqli məqalələrin hamısını birləşdirən məqam Saakaşvilinin vətənə qayıtmaq arzusunda olmasına edilən işarədir. Müəlliflər onun Gürcüstana məhbus kimi deyil, əksinə, qalib kimi qayıtmaq istədiyini yazırlar. Amma "New York Times" və "Forbes" icmalçıları Gürcüstanın siyasi gələcəyi haqda proqnozlar verməyə tələsmirlər. Ümumiyyətlə, vəziyyətin təhlilinə sabiq prezidentin qatılmasına ehtiyacın olub-olmadığı da aydın deyil.
Hazırda Gürcüstanda daxili siyasi vəziyyət o qədər zərifdir ki, ölkənin hazırkı prezidenti ilə baş naziri arasında BMT-nin iqlim dəyişikliklərinə həsr olunmuş sammitinə kimin yollanacağı ilə bağlı mübahisə belə, yaşanır. Mübahisənin sonunda sammitə baş nazir İrakli Qaribaşvili yollanır, prezident Georgi Marqvelaşvili isə onun BMT-yə səfərinin məqsədyönlü şəkildə pozulduğunu, bunun üçün ciddi işlərin aparıldığını bəyan edir.
"Bu insident Gürcüstanda bu gün hansı siyasi quruluşun mövcudluğunu, ölkənin birinci şəxsinin kim olduğunu gündəmə gətirən yeganə hadisə deyil. Gürcüstan parlament yox, yarımparlament respublikasıdır. Gürcüstanın xalq tərəfindən seçilmiş prezidenti var. Parlament respublikalarında isə prezident, adətən, təyin olunur", - "Rezonansi" qəzetinin yazdığına görə ölkə başçısı Marqvelaşvili belə bildirib. Yazıda daha sonra qeyd olunur ki, ölkənin siyasi quruluşunda tam hormoniya gözləyənlər demokratiyanın nə olduğunu anlamayanlardır. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, səlahiyyət bölgüsündəki qarışıqlıq hökumətlə prezidentin bəzi hallarda bir-birindən tam müstəqil şəkildə hərəkət etmələrinə aparıb çıxarır. Belə çıxır ki, Gürcüstanın indiki rəhbərliyinin problemi də Saakaşvilinin problemi kimi demokratiyanın sistemli funksiyalarını müəyyənləşdirə bilməməsidir? Yeri gəlmişkən, Gürcüstanın sabiq baş naziri Bidzina İvanişvili hazırkı hökumət başçısına dəstək verərək Marqvelaşvilini tənqid edib. O, prezidentin hökumətdə özünə rəqiblər gördüyünü deyib, hətta prezidentin Saakaşvili komandası ilə əlaqələrinin ola biləcəyinə eyham da vurub.
Bütün bunların fonunda Gürcüstanın daxili işlər naziri Aleksandr Çikaidze Mixail Saakaşvilini ölkədə sui-qəsd hazırlamaqda günahlandırıb. Nazir bunu "Alia" nəşrinə müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, eks-prezident ölkədə sabitliyi pozmağı, daha sonra dövlət çevrilişi təşkil etməyi planlaşdırır. A. Çikaidze bildirib ki, bunun üçün artıq "Milli hərəkat" və bir sıra QHT üzvlərinə konkret tapşırıqlar verilib. Guya, ölkədə sabitlik kütləvi iğtişaşlar, etiraz aksiyaları və təxribatlar yolu ilə pozulmalıdır. Bunun üçün "bəhanə" kimi isə kriminogen durum, sosial (məsələn, "Təcili yardım"ın işi) və iqtisadi problemlər, Rusiya ilə münasibətlər və s. istifadə olunacaq.
Bundan bir müddət əvvəl "Solçu alyans"ın lideri Soso Şatberaşvili Saakaşvilinin sözügedən məqsədə çatmaq üçün milyonlarla dollar ayırdığını iddia etmişdi. Şatberaşvilinin sözlərinə görə, bu işdə "Milli hərəkat"a Saakaşvilinin tərəfinə keçmiş prezident Marqvelaşvili də kömək edir.
Bütün bunlarla yanaşı, Gürcüstanda nəzarətə hələ də "Gürcü arzu"sunun yaradıcısı olan Bidzina İvanişvilinin nəzarət etdiyinə dair fikirləri nəzərə alsaq, demək, burada söhbət, ilk növbədə, siyasi oliqarxın arxasında dayanan qüvvələrlə Saakaşviliyə işləməkdə davam edən komanda arasındakı mübarizədən gedir.
Gürcüstanda demokratiyaya aparan yolun çala-çuxurlu olmasından, özünəməxsusluğundan saysız-hesabsız jurnalist araşdırmaları və elmi təhqiqatlar yazılıb. Bu, artıq tarix, yaxud belə demək mümkünsə, özünəməxsus siyasi markadır. Amma parlaq, qızılgül qoxusu verən görüntüyə baxmayaraq, ölkədə əvvəlkitək, yenə də heç nə məlum deyil. Hərbi münaqişələrlə, iqtisadi problemlərlə çabalayan bu kiçik ölkə dəfələrlə eniş-yoxuşa düşüb, bəzən isə siyasi eksperimentlər üçün meydançanı xatırladıb. Bu, xüsusilə xalq inqilabının sonradan elə bu inqilaba qarşı etiraz aksiyaları ilə əvəzləndiyi dövrlərdə daha çılpaqlığı ilə üzə çıxıb.
"Demokratiya" termininə kimin necə yanaşmasından asılı olmayaraq, Gürcüstanın həyatında bu zolağın geridə qalmasını istərdik.

ГРУЗИЯ СНОВА НА ПЕРЕПУТЬЕ
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили объявлен в Грузии во внутригосударственный розыск, главная прокуратура страны также заявила о начале процедуры международного розыска. На банковские счета бывшего грузинского президента, на его имущество, имущество его супруги Сандры Руловс, а также его матери и бабушки наложен арест. Саакашвили инкриминируются обвинения в растрате государственных средств, превышение служебных полномочий по делу о разгоне акции 7 ноября 2007 года, причастность к избиению на то время депутата парламента Валерия Гелашвили, разгром телекомпании "Имеди", которую позже и вовсе забрали у ее владельца - оппозиционного олигарха Аркадия (Бадри) Патаркацишвили. Государственные средства в размере примерно $5 млн., как утверждается, были направлены Саакашвили на оплату персонального стилиста, массажиста, ренту яхты, косметические процедуры, предметы роскоши и искусства, подарки знакомым женщинам.
Также в СМИ попали секретные документы, которые якобы доказывают, что команда Саакашвили в его бытность президентом сотрудничала с пиар-агентством "Креаб", председателем правления которого был Карл Бильдт, вскоре ставший главой МИД Швеции и перетянувший в министерство некоторых своих сотрудников. Дело в том, что, как пишет "Афтонбладет", услуги "Креаб" были оценены невероятно высоко - почти в 18 млн. шведских крон. Когда шведский посол в Грузии Ханс Гуннар Аден доложил о подозрениях в фальсификациях на выборах 2008 года в Грузии, ему намекнули, что Бильдт крайне недоволен. По словам посла Адена, очень сложно было докладывать о происходящем в Тбилиси потому, что Бильдт был столь близким союзником Саакашвили.
Обвинения экс-президенту были представлены еще в июле и тянут на 11 лет тюремного заключения, однако дотянуться до бывшего президента руки грузинской Фемиды пока не могут.
В конце августа Саакашвили находился в Турции, где провел консультации с однопартийцами из "Единого национального движения". До этого побывал в Киеве. Не так давно полиция греческого острова Самос задержала на несколько часов фешенебельную яхту под британским флагом, на которой экс-президент путешествовал по Средиземному морю. В середине сентября же стало известно, что Саакашвили подал документы на получение американской рабочей визы - в  США он собирается читать лекции в престижном Университете Тафта. Уже сейчас у бывшего президента "хорошо оплачиваемые" выступления, он пишет мемуары, помогает в создании think tank (аналитический центр) в Вашингтоне, наносит визиты своим старым покровителям, таким, как сенатор Джон МакКейн и помощник госсекретаря Виктория Нуланд, на крыше своего дома с видом на Манхэттен встречается с бывшим главой ЦРУ Дэвидом Пэтреусом, ожидает визит Николя Саркози. Кстати, ранее в СМИ попадала информация, что Саакашвили поступали предложения занять высокий пост в нынешнем украинском правительстве, но он все-таки решил отправиться жить в США простым гражданином. По крайней мере, пока его планы таковы.
На страницах New York Times подробно описано, как, надев черные очки, красные шорты и ослепительно зеленые кроссовки, Саакашвили проводит свободные от дел будни в бруклинском Уилльямсбурге - катается на велосипеде, пьет кокосовое молоко, покупает книги, раздает автографы и фотографируется с грузинскими студентами. Их вид, видимо, заставляет Саакашвили вспоминать и свои студенческие времена в 1990-е: "Я привык смотреть на это место с Манхэттена, оно было жалким, прибежище мафии. Теперь тут "джазовая атмосфера". Уилльямсбург - часть демократической трансформации". Так, бывший грузинский лидер отзывается о бруклинском районе Уилльямсбург, где за последние годы произошло значительное облагораживание городской среды, - большинство площадей, занимаемых фабриками и заводами, были отданы под строительство многоквартирных домов. Как замечает автор статьи, Саакашвили явно склонен многие вещи видеть в свете демократического строительства. Даже модное Cafe Mogador он называет своим любимым, потому что "оно очень демократическое".
Отчет New York Times о жизни Саакашвили вызвал бурную реакцию в других СМИ. Например, Марк Адоманис на страницах Forbes с горечью отметил, что Саакашвили уже давно использует слово "демократия" вовсе не для описания конкретных политических систем, а в качестве некоего всеобъемлющего термина, который приблизительно переводится как "то, что я люблю". Далее автор Forbes недоумевает, как человек, будучи "одной из рок-звезд индустрии продвижения демократии", написавший множество статей о значении демократии, опубликованных в самых авторитетных изданиях США, в действительности "имеет столь поверхностные знания о концепции, которой он так предан".
В свою очередь сайт VOX откликнулся уже одновременно и на статью в New York Times, и на заметку в Forbes. Все, что пишут о Саакашвили, не касается самой сути, сетует издание и напоминает о том, что после прихода к власти вследствие "революции роз" бывший грузинский лидер "арестовывал своих политических противников, преследовал независимые СМИ, во время второй президентской кампании вовсю использовал административный ресурс, запугивал и преследовал оппозиционеров". Ресурс дает ссылку на отчет Human Rights Watch, где говорится, что грузинское правительство применяло насилие для подавления протестов.
Сам экс-президент утверждает, что все обвинения объясняются политическими мотивами, причем именно "по заказу России". "Перед годовщиной августовской войны Путин не мог себе представить более желанного подарка, чем приказ государственных органов Грузии о моем аресте", - заявил Саакашвили. В СМИ проскальзывала информация, что кое-кто и в США считает, что предъявленные Саакашвили обвинения подозрительно совпадают по времени с его активным участием в украинских событиях.
Кстати, что объединяет все непохожие статьи за последнее время, посвященные бывшему грузинскому президенту, так это намек на желание Саакашвили вернуться на родину. Но вовсе не в виде заключенного, а, наоборот, победителя. Однако предсказывать политическое будущее Грузии обозреватели New York Times или Forbes как-то не очень спешат. Да и непонятно, стоит ли все-таки в анализ ситуации вмешивать бывшего президента или нет.
Внутриполитическая ситуация в Грузии сейчас настолько хрупкая, что нынешние президент и премьер-министр поссорились из-за того, кто поедет на саммит ООН по климатическим изменениям. В результате на встречу отправится премьер Ираклий Гарибашвили, а президент Георгий Маргвелашвили заявил, что его визит в ООН был целенаправленно сорван, и для этого была проделана серьезная работа. "Этот инцидент не первый случай, когда в повестке дня встал вопрос - каково сегодняшнее политическое устройство Грузии и кто является первым лицом страны - президент или премьер", - пишет газета "Резонанси". "Грузия - не парламентская, а полупарламентская республика, у Грузии есть избранный народом президент, а в парламентской республике президента обычно назначают", - сетует Маргвелашвили и добавляет, что тот, кто ждет абсолютной гармонии в политическом устройстве страны, не понимает, что означает демократия. По мнению ряда экспертов, неразбериха в распределении функций приводит к тому, что правительство и президент фактически иногда действуют независимо друг от друга. Так неужели нынешние грузинские власти преследует все та же проблема, что и бывшего президента страны, и сводится она к определению системных функций демократии?
Кстати, бывший премьер Грузии Бидзина Иванишвили поддержал нынешнего премьер-министра, раскритиковал Маргвелашвили, заявив, что тот видит в правительстве соперников, и даже намекнул на то, что не исключена связь президента с командой Саакашвили.
На этом фоне министр внутренних дел Грузии Александр Чикаидзе обвинил Михаила Саакашвили в подготовке заговора. Об этом глава МВД заявил в интервью изданию "Алиа". По словам министра, экс-президент намеревается создать в стране нестабильную ситуацию и затем совершить государственный переворот - конкретные поручения уже даны членам "Национального движения" и лидерам ряда НПО. Нестабильная ситуация якобы должна быть достигнута через организацию беспорядков и акций протеста, провокаций. "Зацепкой" должны стать такие темы, как криминогенная ситуация, социальные (например, работа "скорой помощи"), экономические проблемы, отношения с Россией и многое другое.  Ранее лидер "Левого альянса" Сосо Шатберашвили говорил о том, что Саакашвили выделил на данные цели миллионы долларов. Шатберашвили также считает, что "Национальному движению" помогает президент Маргвелашвили, переметнувшийся на сторону Саакашвили.
При этом, поскольку также бытует мнение, что ситуация в Грузии по-прежнему контролируется создателем "Грузинской мечты" Бидзиной Иванишвили, получается, что фактически речь идет о противостоянии сил, стоящих за политическим олигархом, и командой, которая продолжает работать на Саакашвили.
Об ухабистой и своеобразной грузинской дороге к демократии написаны тома журналистских и научных исследований. Это уже история. Своеобразная политическая марка, если угодно. Однако, несмотря на яркую, пахнущую розами внешнюю картину, по-прежнему ничего не ясно. Слишком уж часто это небольшое государство, терзаемое военными конфликтами и проблемной экономикой, бросало из стороны в сторону, а порой оно и вовсе выглядело, как поле для политических экспериментов, - особенно тогда, когда очередной виток народной революции сменялся протестами народа против этой же самой революции. Хотелось бы, чтобы эта полоса в жизни Грузии осталась позади. Независимо от разных толкований и оттенков термина "демократия".