ŞÜURLA HİSSLƏRİN ƏBƏDİ MÜBARİZƏSİ
Mayın 11-də Qız Qalasının yanındakı boş sahədə "YARAT!" qeyri-kommersiya təşkilatının birinci - "012 Bakı Public Art Festivalı" çərçivəsində rəssam, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın "Beyin" əsəri təqdim edilib. Tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva iştirak edib. Leyla Əliyeva bildirib ki, onun "Mozq" əsəri formasına görə qeyri-adi dərəcədə paradoksal olduğu üçün   hipersimvolikdir.
Müəllifin qeyri-ənənəvi memarlıq nümunəsi beyin yox, üçölçülü plastik ürək şəklindədir. Leyla Əliyevanın sözlərinə görə, onun əsərinin qayəsi bir tərəfdən, hisslər və zəka arasında ziddiyyəti vurğulamaq, digər tərəfdən, emosional və rasional cəhətlərimizin vəhdətini göstərməkdir. Əsərinin mərkəzi fiquru öz beynini udan insandır ki, bu da hisslərin zəka üzərində qələbəsini göstərir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva "YARAT!" qeyri-kommersiya təşkilatının rəhbəri Aida Mahmudovaya yaradıcı insanların əsərlərinin nümayiş olunduğu belə festivalın təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib.
Əsərlə tanış olarkən biz “Beyin” obyektini yüksək mənəvi sintezin simvolu kimi dəyərləndiririk.
Şirvanşahlar dövlətinin hakimiyyəti dövründə ürək simvolu kimi çiçəklənən və şöhrət qazanan Bakı şəhəri, regionun ən gözəl və bənzərsiz şəhərlərindən birinə çevrilmiş, beyin simvolu kimi hesab olunan aktiv intellektual fəaliyyət mərkəzi olmuşdu.
Bakı şəhərini yüksək mənəvi sintezin simvolu kimi də təsəvvür etmək olar. Məhz bu nöqteyi-nəzərdən fiziki ürəyi vizuallaşdıran "Beyin" art-obyekti Bakı şəhərinin simvolu kimi təqdim olunur.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda "Dünya siyasəti" ixtisası üzrə təhsil alıb. O, "Baku" jurnalının təsisçisi kimi, həm də Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında bilavasitə iştirak edir. Onun  təsirli qrafik əsərləri  Bakının müasir İncəsənət Muzeyində saxlanılır.
Leyla Əliyevanın əsərləri 2011-ci ildə Bakıda keçirilmiş ikinci beynəlxalq "Qız Qalası" festivalında, "YARAT!" - Müasir İncəsənət Məkanı"nın təşkil etdiyi sərgidə də nümayiş etdirilib.
2012-ci ildə Londonun məşhur "Phillips de Pury & Company" sərgi-qalereyasında və Parisin tanınmış "Salomon de Rothschild" mülkündə açılmış "Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti" sərgisinin ideyası da Leyla Əliyevaya məxsusdur. Onun "Nar", "Nar ağacı", "Həyat davam edir" və digər rəsm əsərləri orijinallığı ilə geniş auditoriyanın ürəyinə yol tapır.
"012 Baku Public Art" festivalında tanınmış və fəaliyyətə yeni başlamış 21 rəssam iştirak edir. Onlar əsərlərində Bakının bir sıra tarixi yerlərini yaradıblar. Layihə sentyabrın 1-dək davam edəcək.

ВЕЧНАЯ БОРЬБА ЧУВСТВ И РАЗУМА
11 мая у подножия Девичьей башни в рамках Первого фестиваля некоммерческой организации "YARAT!" 012 Baku Public Art было представлено произведение художницы, вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой "Мозг". В  мероприятии приняла участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева. Как отметила Лейла Алиева, ее произведение "Мозг" по форме в высшей степени парадоксально и по этой причине гиперсимволично.
Созданный автором этот нетрадиционный образец архитектуры отражает не мозг, а трехмерный пластиковый "образ" сердца. По словам Лейлы Алиевой, смысл ее работы заключается в том, чтобы, с одной стороны, подчеркнуть противоречие между чувствами и разумом, а с другой - показать единство нашей эмоциональной и рациональной стороны. Центральной фигурой скульптуры является человек, поглощающий свой мозг, что означает победу чувств над разумом.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева выразила признательность руководителю некоммерческой организации "YARAT!" Аиде Махмудовой за организацию такого фестиваля, где демонстрируются произведения творческих людей. Знакомясь с произведением, мы воспринимаем "Мозг" как символ высокого духовного синтеза.
Во времена правления Ширваншахов процветающий и прославленный как символ сердца Баку превратился в один из самых красивых и удивительных городов региона, стал активным центром интеллектуальной деятельности, воспринимающийся как символ мозга. Баку можно воспринимать как символ высокого духовного синтеза. Арт-объект "Мозг", визуализирующий физическое сердце именно с этой точки зрения, представляется как символ города Баку.
Отметим, что Лейла Алиева получила образование по специальности "мировая политика" в Московском государственном институте международных отношений. Как учредитель журнала "Баку" она также принимает непосредственное участие в развитии азербайджанской культуры. Ее характерные и экспрессивные графические произведения хранятся в коллекции Музея современного искусства в Баку.
Произведения Лейлы Алиевой были продемонстрированы в 2011 году на  Втором международном фестивале "Девичья башня" в Баку, на выставке "Предисловие", организованной "Пространством современного искусства - YARAT!".
Идея организации выставки "Полет в Баку: современное искусство Азербайджана", проведенной в 2012 году в известной лондонской выставочной галерее Philips de Pury & Company и известном парижском поместье Salomon de Rothschild, принадлежит Лейле Алиевой. Ее произведения живописи "Гранат", "Гранатовое дерево", "Жизнь продолжается" и другие своей оригинальностью находят путь в сердца широкой аудитории. В фестивале 012 Baku Public Art участвует 21 художник - как известные, так и начинающие. Они отразили в своих произведениях некоторые исторические места в Баку. Проект продлится до 1 сентября.