Azərbaycan voleybolçularının mundialı 15-ci yerdə başa vurması xoş sürpriz oldu
Qadın voleybolçulardan ibarət Azərbaycan millisinin İtaliyada keçirilən Dünya Çempionatında çıxışını birmənalı dəyərləndirmək mümkün deyil. Güclü rəqiblərlə əzmkar, bərabər səviyyəli komandalarla zəif oynayan voleybolçularımız yekun nəticədə 3-cü dəfə iştirak etdiyi həlledici mərhələdə Qazaxıstanla 15-ci yerə şərik olub. Bu, komandamızın indiyədək qatıldığı mundialda ən pis göstəricisidir.
Belə ki, 1994-cü ildə 10-cu yeri tutan Azərbaycan 12 il sonra 13-cü olmağı bacarmışdı. Ardınca 2010-cu il dünya çempionatına qatıla bilməyən millimiz İtaliyaya böyük ümidlərlə yollansa da, lazımi nəticəni əldə edə bilmədi. Buna əsas səbəb kimi isə komandamızın qeyri-stabil oyununu göstərmək olar.
İlk oyun günündə 3 qat dünya çempionu Yaponiya yığmasını məğlub edən (3:2) komandamız II turda digər Asiya təmsilçisi - Çin millisi ilə üz-üzə gəldi. Görüş qarşılıqlı hücumlarla başlansa da, sonda millimiz 0:3 hesabı ilə məğlub oldu. Ardınca Puerto-Rikoya 3:2 hesabı ilə qalib gələn Aleksandr Çervyakovun komandası bununla ikinci mərhələyə yüksəlmək üçün əla şans əldə etdi. Növbəti turda Belçika qarşısında "ağ bayraq" qaldıran voleybolçularımız quru hesablı uduzmaqla (0:3) işini çətinə saldı. Son turda xala həsrət olan Kuba voleybolçuları ilə qarşılaşan komandamız 3:1 hesablı qələbə qazanmaqla mundialın ikinci mərhələsinə adladı.
Gözlənildiyi kimi, Azərbaycan yığması qeyri-stabil oyunla 3-cü mərhələyə adlaya bilmədi. Dünya Çempionatının ikinci mərhələsində Azərbaycan yığmasının Xorvatiyaya 3:1 hesabı ilə qalib gəlməsinə baxmayaraq, Dominikan Respublikası (1:3) və Almaniyaya (0:3) məğlubiyyətlər arzumuzun reallaşmasına mane oldu.
Azərbaycan millisinin çıxışını təhlil edərkən ikili məqamlar özünü göstərir. İlk olaraq qeyd edək ki, səfərə liderlərsiz yollanan komandanın ilk mərhələdə mübarizəni dayandıracağı proqnozlaşdırılırdı. Milli ikinci mərhələyə vəsiqə qazanmaqla çoxlarını təəccübləndirdi. Faiq Qarayev səhhətində yaranan problemlə əlaqədar uzun müddət ayaq üstündə dayana bilmədiyini əsas gətirərək, yerini Aleksandr Çervyakova etibar edib. Bununla belə, bütün göstərişlərin Qarayev tərəfindən verildiyi hamıya məlumdur.
Azərbaycan qadın voleybolunun inkişafında Qarayevin böyük rolu olmasını heç kim inkar etmir. Amma bəlkə yığmaya yeni məşqçi dəvət etməyin vaxtı çatıb. Axı həddən çox işləyən Faiq Qarayev üçün həm klub, həm milli, həm də federasiyada bütün işləri yüksək səviyyədə yerinə yetirmək çətindir.
İtaliyadakı Dünya Çempionatı Azərbaycan millisinin Natalya Məmmədovasız da keçinə biləcəyini sübut etdi. Ukraynaəsilli Məmmədova ilə mundiala vəsiqə qazanan yığmamız Dünya Çempionatında onun xidmətindən istifadə edə bilmədi. Zədə probleminə görə həkimlər bir müddət Məmmədovanın voleyboldan kənarda qalmasını vacib saydı. Sonuncu Avropa Çempionatında Məmmədova ilə birlikdə fiaskoya uğramışdıqsa, mundialda onsuz daha yaxşı oynadıq. Məmmədovanın mövqeyində çıxış edən Polina Rəhimova özünü ən yaxşı tərəfdən göstərdi və heç kimdən geri qalmadığını sübut etdi.
Belə ki, 24 yaşlı milliləşdirilmiş voleybolçumuz 8 matçın yekununa əsasən bombardirlər siyahısında yer alıb. Onun aktivinə 229 xal yazılıb. Rəhimova bombardirlər siyahısı ilə yanaşı, topun qəbul edilməsinə görə də fərqlənənlər sırasında olub.
Hücumçumuzun 18 servisi komandamıza birbaşa xal qazandırıb. Blokçuların yarışında ən yaxşı mövqedə Kseniya Kovalenko qərarlaşıb.
Digər sevindirici məqam Dünya Çempionatına yollanan heyətdə daha çox yerli voleybol məktəbinin yetirmələrinin yer alması oldu. Azərbaycan voleybolunun yetirməsi sayılan Oksana Kiselyova, Ayşan Əbdüləzimova, Ceyran Əliyevanın mötəbər turnirdə meydanda olması onların gələcək karyeralarına təsirsiz ötüşməyəcək. Faiq Qarayevin yerli voleybol məktəbinin yetirmələrinə şans verməsi ölkə klubları üçün böyük siqnal olmalıdı. Yerlilər inamlı oyunla ölkə çempionatında onlara şans verilməsinə layiq olduqlarını göstərdi. Azərbaycan voleybol klublarından yalnız "Azərreyl" və "Azəryol" yerli voleybolçuları heyətə daxil edir. Digərləri bütövlüklə legionerlərə inanmaqla millinin gələcəyi olacaq yerli voleybolçuları ehtiyatda saxlayır.
Millimiz Dünya Çempionatında 15-ci yeri tutmaqla Qazaxıstan, Argentina, Kanada, Puerto-Riko, Tailand, Kamerun, Kuba, Meksika və Tunisi qabaqladı. Sözsüz ki, Azərbaycanda komanda idman növlərində yalnız voleybolda Dünya Çempionatında iştirak etdiyimizi unutmamalıyıq. Bununla belə, azarkeşlər güclü rəqiblərə başağrısı olan Azərbaycan millisini görmək arzusundadır. Bunun üçün yığmaya yeni nəsil voleybolçuları dəvət etmək lazımdır. Veteranlar artıq yerini nisbətən gənclərə verməlidir. İlk nümunəni artıq Parxomenko bacıları verib. Dünya Çempionatından sonra Oksana ve Yelena Parxomenko yığma karyeralarını başa vurub. Parxomenko bacıları bu qərarı İtaliyadakı Dünya Çempionatında millimizin mübarizəni dayandırmasından sonra verib. Onlar, bütün diqqətlərini öz klublarındakı çıxışlarına yönəldəcəklərini bildirib. Qeyd edək ki, Oksana Parxomenko hazırda "Azəryol"da, Yelena Parxomenko isə "İqtisadçı"da çıxış edir.
Digər tərəfdən, yerli voleybolçuların ölkə çempionatında ehtiyatda qalması milli üçün ciddi problem yaradır. Ona görə Azərbaycan Voleybol Federasiyası klublardan gənc voleybolçulara şans verməyi tələb etməlidir.
Faiq Qarayev hər zaman müsahibələrində Azərbaycan millisinin mundialda iştirak etməsini önə çəkir. Ölkədə komanda idman növlərində yalnız voleybolçularımızın Dünya Çempionatında iştirakı fəxr edilməlidir. Amma unutmayaq ki, yalnız iştirakla kifayətləndiyimiz dövr arxada qalıb. İndi həm də nəticə tələb olunur. Dünya Çempionatında iştirakla Azərbaycan voleybol bayramının iştirakçısına çevrildi. Gələcəkdə həmin bayramda sevinməyə də çalışmaq gərəkdir.

CONTRADICTORY RESULT
Azerbaijani volleyball players came 15th in the 2014 world championship, which was a pleasant surprise
The performance of the women's volleyball team of Azerbaijan in the world championship held in Italy can hardly be appraised unequivocally. The team displayed a strong will and played on equal terms with very strong competitors and yet was mediocre in the matches with relatively weak opponents. As a result, the Azerbaijani team came 15th in the world championship. This is the worst result of the Azerbaijani women's volleyball players in a world championship. During their first world championship, back in 1994, the team came 10th. After a long break of 12 years the team came 13th in 2006. The Azerbaijani team missed the world championship in 2010. During this tournament the Azerbaijani team's play was very unstable.
After defeating in the first match three times world champions Japan with the 3:2 score, the Azerbaijani team was then crushed by the Chinese (0:3). With some difficulty our volleyball players overcame Puerto-Rico (3:2) and then again were defeated soundly by Belgians (0:3), placing in doubt their qualification from the round. Yet, a victory over Cuba in the last match (3:1) allowed Azerbaijan to qualify. Here the Azerbaijani volleyball players could only defeat the Croatian team (3:1). They lost to the Dominican Republic (1:3) and Germany (0:3), thus ending their participation in the world championship.
An analysis of the team's performance at the world cup reveals a number of interesting points. Few people expected that the Azerbaijani team will qualify for the second round after it went to the world championship without leaders. This result was a pleasant surprise. Aleksandr Chervyakov stood at the helm of the team because Faiq Qarayev due to health problems could not come to Italy. Yet, everybody knows that Qarayev made practically all decisions concerning the team's play.
Nobody denies the big role of Qarayev in the development of women's volleyball in Azerbaijan. But maybe it is time to invite another coach for the national team. After all, it is becoming increasingly difficult for Qarayev to combine work at the club, the team and the federation.
The tournament in Italy also showed that the Azerbaijani team can play without its main leader, Natalya Mammadova, who had to miss the championship due to an injury. Without Mammadova the team performed in the world championship even better than it did in the last European championship. Her replacement Polina Rahimova showed herself in the best light. The 24 year old naturalized volleyball player with 229 points entered the list of the best scorers of the championship after the first eight matches. In addition, Rahimova also became one of the best receivers in the world championship. Her 18 serves brought points for the Azerbaijani team.
Blocker Kseniya Kovalenko was also among the best players in the tournament.
In the current Azerbaijani team setup had many young players from the national volleyball school. The participation in the world cup of Oksana Kiselyova, Aysa Abdulazimova and Ceyran Aliyeva will definitely influence their careers. Therefore, the representation of the young players in the national team should be a signal for the clubs. In Azerbaijan, only Azerreyl and Azaryol include national volleyball players in the team. The rest of the clubs prefer foreign players in the first team to let, leaving representatives of the Azerbaijani school in reserve.
By taking the 15th place in the tournament the Azerbaijani team surpassed Kazakhstan, Argentina, Canada, Puerto Rico, Thailand, Cameroon, Cuba, Mexico and Tunisia.
Across all team sports Azerbaijan has managed to take part in the finals of the World Cup only in volleyball. But fans want to see the team capable of fighting on equal terms with strong teams and for this we need to attract a new generation. Veterans must give way to young professionals. By the way, the Parkhomenko sisters, Oksana and Elena, set the first example. After the World Cup they announced the end of their career in the national team and decided to concentrate on performing for their clubs: Azeryol and Iqtisadci.
The majority of the local players remain on the benches in their clubs and this remains a big problem. Therefore, the Volleyball Federation of Azerbaijan must require the clubs to give a chance to young Azerbaijani volleyball players.
Faiq Qarayev in his interviews has repeatedly emphasized Azerbaijan's participation in world cups. Naturally, this is a cause for celebration, but the time has come not to be content with just participation in the world cup. A result is needed now. Work on the future activities must be carried out to achieve this.