İNCƏSƏNƏTƏ BAŞ VURANLAR
Sivil cəmiyyətimiz həm əqli-mənəvi, həm də maddi baxımdan razı qala bilər: Azərbaycan Musiqili Komediya Teatrının konfrans zalında yüksək dəblə yüksək incəsənət bir-birinə qarışmışdı. Dünyanın ən məşhur zərgərlik brendlərindən birinin yaradıcısı və dəyişməz rəhbəri Manuel Karrera ilə Çexov adına Moskva Bədii Teatrının əsas aktyorları - Renata Litvinova, İqor Vernik, Sergey Çonişvili, Yevgeniya Dobrovolskaya jurnalistlər üçün əvvəlcədən nəzərdə tutulduğu kimi, mətbuat konfransı keçirmədilər - səmimi, dost söhbəti apardılar.
Elə həmin gün MBT (Moskva Bədii Teatrı) aktyorlarının Bakıda ilk çıxışı olub. Onlar "İttihamın şahidi" tamaşasını oynayıblar.
İlk baxışdan bir-birinə heç bir aidiyyəti olmayan sahələrin - zərgərliklə teatr tamaşasının bir araya gətirilməsi ideyası təsadüfən meydana çıxmamışdı. Axı ali zərgərlik incəsənətin növlərindən biri sayılır, teatr isə incəsənət növüdür. Amma bu cür fərqli peşələri təmsil edən qonaqları birləşdirən daha bir məqam da var idi: bu dəfə bir masa arxasına öz işinin əsl peşəkarları toplaşmışdılar. Onların səviyyəsi özü-özlüyündə istənilən pafosu və gərginliyi istisna edirdi. Metr Manuel Karrera və xanımı, füsunkar senyora Marina - onların simasında səmimi mehribanlıq və xeyirxahlıq ifadəsi var idi.
Əvvəlcə maestro jurnalistlərin suallarını cavablandırdı və işindən, keçdiyi  çətin yoldan, həmçinin öz əbədi muzeyindən danışdı.
- Etiraf etməliyəm ki, şirkətimi yaratmaq mənə çətin başa gəlib. Brend İspaniyada vətəndaş müharibəsindən sonra yaradılıb. Bu, ölkə üçün çox ağır dönəm idi. Çünki İspaniyada total böhran və mədəni durğunluq yaşanırdı. Söhbət zərgərlik sənətindən getdikdə düşünürük ki, onun inkişafı üçün əsas ümumilikdə zəngin mədəni ənənələrdir. Brendin xidməti İspaniya üçün ağır bir dönəmdə yeni markanın, zərgərlik sənətində yeni xəttin yaranmasındadır. Mənim də bəxtim gətirib ki, həyatım boyunca zərgərlik sənəti ilə məşğul olmuşam. Bu, peşədən daha çox incəsənətdir. Uğur əldə etmək üçün çox və inadla işləmək lazımdır. Çətin yol hər zaman sonda öz bəhrəsini verir.
- Bunadək Bakıda olmuşdunuzmu?
- Bəli, 2008-ci ildə Mstislav Rostropoviçin vəfatının ildönümü ilə bağlı mərasimdə iştirak etmək üçün buraya gəlmişdim. Onun xanımı məni tədbirə Rostropoviçin yaxın dostlarından biri kimi dəvət etmişdi. O zaman səhnəyə çıxmış, Mstislav haqda xatirələrimi bölüşmüşdüm. O, mənə Bakı haqda çox danışmışdı. Ölkəniz dünyaya bu cür insan bəxş edib və bunun üçün sizə təşəkkür etməliyəm. O zaman Bakıya bir neçə günlük gəlmişdim və müşayiət edən şəxslər mənə şəhəri, onun görməli yerlərini göstərmişdilər. Sizin çox istiqanlı, qonaqpərvər xalqınıza heyran olmuşam. Əminliklə deyə bilərəm ki, Bakıda anlaşılması kifayət qədər çətin olan kolleksiyalar daha populyardır. Onların hazırlanması böyük bədiilik tələb edir və maraqlıdır ki, Bakıda bu yüksək sənəti anlayırlar; həmin zinət əşyalarının qiyməti haqda danışmıram. Çünki onların dəyəri pulla ölçülmür.
- (Renata Litvinovaya sual) Televiziyada "Kostyum tarixi" verilişinin aparıcısısınız. Bəs "Zərgərlik sənətinin tarixi" verilişini yaratmaq kimi bir ideyanız varmı?
- Belə veriliş hazırlamaq istərdim. Amma bu, çox çətindir. Çünki televiziyada istənilən brend haqda söhbət reklam kimi qəbul olunacaq. Üstəlik, maestro Manuel ilə xüsusi münasibətimiz var: dünyada, demək olar ki, bütün zərgərlik məmulatları kommersiyalaşdığı halda, onun bütün işləri müəllif işidir.
- (Sergey Çonişviliyə sual) "İttihamın şahidi" tamaşasında ilk dəfə səhnəyə çıxmağınızı xatırlayırsınızmı? İlk dəfəki hisslərinizlə indiki hissləriniz arasında hansı fərqlər var?
- Mənim tamaşada oyunum həyatımın bir hissəsidir. Nə qədər ki, özünü onun bir hissəsi, sanki, qandakı eritrosit sayırsan, hər şeyi birnəfəsə oynayırsan... Amma bu vəhdət hissini itirən kimi hər şey alt-üst olur.
- (Yevgeniya Dobrovolskayaya sual) Əvvəlcə pyesdə prokuror kişi idi. Amma məhz sizin üçün bu rolu dəyişərək, qadına verdilər...
- Bəli, həqiqətən də rol dəyişdirilib və ümid edirik, bu qərarı doğrulda bilmişik. Pyesdə iki sevgi xətti var - biri final mərhələsində, digəri başlanğıcda. Hələlik üzə çıxmayan vəkillə prokuror arasındakı xətdir. Beləliklə, qəhrəmanın cinsinin dəyişməsi təsadüf deyil. Ümumilikdə, biz çox həyəcanlanırıq. Çünki tamaşanı sizin qarşınızda ilk dəfə oynayacağıq. Bakı tamaşaçıları bizim üçün yenidir. Bu, tamamilə başqa ölkədir və tamaşaçıların reaksiyası ilə bağlı çox həyəcan keçiririk.
İqor Vernik:
- Bu, mənim Bakıya ikinci səfərimdir. İlk dəfə burada 30 il əvvəl çilili rejissor Sebestyan Alarkonun filmində çəkilmək üçün olmuşam. O zaman kursant roluna çəkilirdim və İçərişəhəri yaxşı xatırlayıram. Bu gün orada olduq və yaddaşım sanki canlandı... Əlbəttə ki, buraya dəfələrlə səfər etmək istərdim, amma alınmırdı...
- (Renata Litvinovaya sual) "İttihamın şahidi" pyesinin digər məşhur quruluşu 1957-ci ildə Billi Uaylderin füsunkar Marlen Ditrix ilə çəkdiyi filmdir. Mənə elə gəlir ki, Renatanın bu rola seçilməsi də təsadüf deyil. Axı siz də müəyyən mənada məşum qadınsınız...
- Siz hesab edirsiniz ki, mən məşum qadınam?
- Bir çox müsahibələrinizdə sizə bu sualı versələr də, siz onu cavablandırmamısınız...
- Film haqda... mən Billi Uaylderin bütün işlərini çox sevirəm. Amma açıq deyim ki, "İttiham şahidi"nə sonadək baxa bilməmişəm. Uaylder əsas diqqəti vəkilin oyununa yönəldib. Marlen Ditrix isə kifayət qədər yaşa dolmuşdu. Məlum olduğu kimi, çəkilişlər zamanı onun özü işığı qururdu, özü üçün daha üstün mövqelər seçirdi və bu, onun azadlığına, sərbəstliyinə mane olurdu. Onda gözəl olmamaq üçün cəsarət yox idi... Bizim quruluşumuzda isə diqqət bütün aktyorlara yönəldilib.
- (Litvinovaya sual) Deyəsən, incəsənət sizin üçün həyat prioritetləri arasında ilk pillədədir. Belədirmi?
- Hər hansı vacib işin öhdəsindən gəlmək üçün müxtəlif istiqamətlərə yönəlməməli, özün üçün ən vacibini müəyyənləşdirməlisən. Bəli, mən televiziyada işləməkdən uzaqlaşdım. Çünki televiziya adamın enerjisini alır. O, insanları həzm edən formal kombinatdır. Mənə elə gəlir ki, son zamanlar orada söz-söhbət həddindən artıq çoxdur, susmaq isə unudulmuş bir ayinə çevrilib.
- (İqor Vernikə sual) Sizinlə eyni nəsildən olan insanların əsas fəaliyyətləri ilə yanaşı, müəyyən ictimai funksiyalar da oynamaları xoşdur. Məsələn, İqor Vernik incəsənət xadimlərinə dəstək xeyriyyə fonduna rəhbərlik edir. Siz bu fondu yaratmaqla nəyə üstünlük verirsiniz - seriallara və pop musiqisinə bağlı gənclərin teatra cəlbinə, yoxsa mövcud istedadların dəstəklənməsinə?
- Gənclər qayğısız həyat yaşayırlar və bu həyat tərzini onlardan almaq düzgün deyil; seriallara maraq, əyləncə onların yaşı üçün təbiidir. Fondun məqsədi isə başqa şeydir - milyonların kumiri, sevimlisi olan, müəyyən yaşa çatdıqları üçün ən vacib şeydən məhrum olmuş yaşlı aktyorlara bilavasitə yardımların göstərilməsi. Onlar tənhalıqdan, özünü reallaşdıra bilməməkdən, tələbatsızlıqdan əziyyət çəkirlər. Onların əksəriyyəti ömrünü incəsənətə həsr edib və indi onların həyatında bir boşluq var. Üstəlik, onların əksəriyyətinin sağlamlıqla, maliyyə ilə bağlı problemləri var. Biz bu işlərdə onlara kömək edirik. Lazım gəldiyi təqdirdə hətta xəstələrə, əldən düşmüş aktyorlara qulluq da edirik. Onlar üçün ən ağrılı olanı isə sevimli işləri ilə məşğul ola bilməmələridir.
Bu günlərdə Moskvada Ahıl insanlar günü qeyd olunub. Biz öz növbəmizdə belə bir aksiya keçirdik: ahıl incəsənət xadimlərini fitnes mərkəzində məşğələ keçməyə çağırdıq. İnanın, Böyük Teatrın bu 60-70 yaşlı balerinaları elə hərəkətlər etdilər ki, onları biz təkrarlaya bilmirik.
- (Sergey Çonişviliyə sual) Əvvəllər televiziyada çox çəkilirdiniz. Son zamanlar isə sanki bundan qaçırsınız...
- Mən özüm üçün həqiqətən maraqlı olan işlə məşğul olmaq istəyirəm. Üstəlik, bir çox layihələrin səsləndirilməsi ilə məşğulam. Hazırda kadr arxasında əyləşməyə, oradan maarifləndirmə ilə məşğul olmağa üstünlük verirəm. Maddi tələbatlarım o qədər də böyük deyil və bu üzdən yaşaya bilirəm. Allaha şükürlər olsun ki, pul naminə özümlə kompromisə getməli olmamışam.
- (Renata Litvinovaya sual) Siz özünəməxsus etiraf, güclü təsirə malik sənədli film çəkmisiniz - "Mənim üçün ölüm yoxdur". Sovet kinosunun keçmiş qəhrəmanları sizi nələrə öyrədib?
- Bu film mənə sovet kinematoqrafiyasının bir çox əfsanəsi ilə dostluq münasibəti bəxş edib. Məsələn, Nonna Mordyukova ilə. Onun oynadığı rolların diapazonu son dərəcə genişdir. O, həm əla dram aktrisası, həm komediya aktrisası, ümumiyyətlə, çox gözəl qadın idi. Bundan başqa, onun ədəbi istedadı da var idi. Mordyukova öz rolları üçün mətnləri, monoloqları özü yazırdı. O, bir çox ulduz rolunu oynaya bilmədi. Misal kimi, "Sakit Don"da Aksinya rolunu göstərmək olar. Mən öz filmimi ilk olaraq ona göstərdim - o zaman Nonna Viktorovna artıq xəstə idi - və o dedi ki, bu, onun ən yaxşı roludur. Təəssüf ki, çəkilmiş hissələrin bir çoxunu kəsməli oldum.
Bundan başqa, məsələn, mən daha bir sovet aktrisası - Tatyana Kirillovna Okunevskaya ilə dostlaşmışdım. Bilirsiniz, məni ən çox valeh edən nə idi? Onların hamısı artıq müəyyən yaş həddinə çatsalar da, ehtirasları gənclərdəki qədər aşıb-daşırdı; Lyubov Orlova, Faina Georgiyevna Ranevskaya tərəfindən elə tənqidlər səslənirdi ki... Geyimlə, həyat yoldaşları ilə bağlı da ehtiraslar var idi. Onlardan soruşurdum: "Ən böyük arzunuz nədir?". Nə pul, nə həyat yoldaşı istəyirdilər. İstədikləri yenidən şöhrətlənmələrinə imkan verəcək daha bir əla rol idi...
Bu 1,5-2 saatlıq mətbuat konfransı xoş söhbətlə bir anda keçib-getdi. Diqqəti çox çəkən, insanları ən çox valeh edən isə o idi ki, həmsöhbətlərimiz bir çox titulu ulduzlar kimi, şöhrətpərəst deyildilər, öz nailiyyətlərini əldə bayraq etmirlər, əksinə, tam səmimi olaraq öz işlərinə, peşələrinə baş vurmaqda davam edirlər.
Sonda Renata Litvinova dedi: "Biz - normadan kənarıq. Biz yaratmaq, özümüzdən sonra mümkün qədər çox qeyri-maddi irs qoymaq istəyirik".
Bakı tamaşaçılarına təqdim olunan tamaşaya gəlincə, o, detektiv kraliçası Aqata Kristinin möhtəşəm pyesidir. "İttihamın şahidi"ndə həm təkrarolunmaz ingilis yumoru, həm maraqlı süjet, həm də incə psixoloji detallar var. Orada parlaq xarakterik çalarlara, yüngüllük və nəfislik, zarafat və qrotesk var. Bütün bunlar elə ustalıqla canlandırılıb ki, təkcə qətlin özü yox, aktyorların kulbitləri və haldan-hala düşməsi də tamaşaçını son ana qədər gərginlik içində saxlayıb. Yəni, bir növ, "Şerlok Holms və doktor Vatson" kinohiti və "Mənim gözəl ledim" müziklini xatırladan bir ingilis detektivinin teatr versiyasını izlədik.
Bu detektiv müəllifin yaradıcılığının zirvəsi sayılır. Bu üzdən də o, indiyədək dünyanın bir çox ölkələrində dəfələrlə səhnəyələşdirilib və hər zaman tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. İsveçrəli Mari-Luiz Bişofberjenin səhnələşdirdiyi tamaşa isə indiyədək dünyanın bir çox ölkələrində nümayiş etdirilib. Bakıdakı nümayiş zamanı zalda boş yer, demək olar ki, yox idi. Tamaşanın bitimindən sonra tamaşaçılar aktyorları gül yağışına tutub, uzun müddət onları səhnədən buraxmayıblar.

Brilliant actors of the A. Chekhov Moscow Art Theatre have arrived in Baku
Our smart society has been gratified in two aspects at once: one is intellectual and spiritual and the other is material. A gathering in the conference hall of the Azerbaijan Theatre of Musical Comedy organically merged high fashion and high art. Manuel Carrera, the founder and permanent director of one of the world's most renowned jewellery brands, and leading actors of the A. Chekhov Moscow Art Theatre [MHT] Renata Litvinova, Igor Vernik, Sergey Chonishvili and Yevgeniya Dobrovol-skaya held not exactly a news conference with journalists as had been planned but rather a frank, warm and friendly talk. Earlier that day, the MHT actors had given their first performance in Baku showing "Witness for the Prosecution".
There is good reason behind the idea to combine the seemingly incompatible categories, such as a jewellery brand and a theatrical performance. As we know, high-style jewellery as an art and the value of the theatre as an art are irreplaceable. The guests had one more thing in common though: the people gathered around one table are true professionals in their business and their high standards ruled out any pomp and tension. The faces of Maitre Manuel Carrera himself and his charming companion, Senora Marina, radiated sincere kindness and friendliness.
First of all, the maestro answered journalists' questions and spoke about his work, about the difficult path he had travelled and his eternal Muse.
- I must admit, it was quite difficult for me to create my own company. The brand was established after the Civil War in Spain. It was a very hard time for the country as there was total crisis and cultural stagnation. When we speak about the art of jewellery, we mean that its development must be based on rich cultural traditions as a whole. The merit of the brand is that, at a difficult time for Spain, both a new trademark and a new line in the art of jewellery were created. As regards myself, I am lucky to engage in jewellery as the business of my life which is more art than merely craft. To achieve success, one has to work much and hard but a difficult path always brings its fruit.
- Have you ever been to Baku before?
- Yes, I was here in 2008 at an event devoted to a death anniversary of Mstislav Rostropovich. His wife invited me to that event as a close friend of Rostropovich. I spoke from the stage saying words of commemoration about Rostropovich. He had told me a lot about Baku in words of vehement tenderness. I must thank you for your country giving such a man as a gift to the world. On that occasion, I spent only a few days in your city and my attendants showed me the city and its sights. I am amazed by your people, so very warm and hospitable. I can say with certainty that the collections that enjoyed most popularity in Baku were those that are very complicated to understand. They were made with high artistry and it is remarkable that people in Baku understand high art. I am not speaking about the price tags on the articles because their value is not measured in money alone.
- (Question to Renata Litvinova:) You are the author of a TV programme on the history of costume. Have you now got the idea of making a programme on the history of the art of jewellery?
- I would dream about making such a programme but it is quite difficult to do because a story about any brand would be taken in TV as advertising. In addition, I have a special attitude to Maestro Manuel: most things are commercialised in the world of jewellery but all his things are auteur pieces.
- (Question to Sergey Chonishvili:) Do you remember the first time you stepped onto the stage in "Witness for the Prosecution"? What were your first feelings then and what are you feeling now after you've played it so many times?
- My playing in this production is a piece of my life. As long as you feel that you are part of it, like an erythrocyte in blood, you play it all in one burst of inspiration… But suffice it to "drop out" of this sense of unity, and you may break down.
- (Question to Yevgeniya Dobrovolskaya:) Originally, the prosecutor in the play was a man. But specially for you, the role was rewritten to make this character a woman…
- Yes, indeed, the role was rewritten and we hope it was justified. The play has two love lines, one of them being in its final phase and the other just beginning. The latent plotline is between the barrister and the prosecutor. Thus the character's gender did not change for any reason. In general, we are feeling very anxious as we are playing this version before you for the first time and the Baku public is new to us. This is a different country and we are excited about the audience's response.
Igor Vernik: - This is the second time I've been to Baku. My first visit was 30 years ago when Chilean film director Sebastian Alarcon was shooting a film in which I played a cadet. I remember the Old City. We were there today and it stirred up my old memories... I certainly wanted to come here many times but somehow it did not happen…
- (Question to Renata Litvinova:) - Another most famous version of the play "Witness for the Prosecution" is the 1957 film with the charming Marlene Dietrich made by Billy Wilder. It seems to me it was not by accident that Renata was chosen for the same part: you are also a femme fatale in a way…
- Do you find me a femme fatale?
- You were asked this question in many interviews but you never answered it…
- As regards the film… I like very much every thing made by Billy Wilder but, to be honest, I failed to view his "Witness for the Prosecution" to the end. B. Wilder put the accent on the barrister's play. Marlene Dietrich was at a fairly considerable age and she is in a static condition. It is no secret that during the shooting she personally set up lighting for herself, choosing the most advantageous positions and, despite all that, she was free and uninhibited but she didn't dare be plain… In our version the emphasis is on all the actors.
- (Question to Litvinova:) It seems that, of all priorities in your life, arts is number one. Is it so?
- In order to do something important, one cannot afford to dissipate one's energies. One should choose one's top priority. Yes, I have moved away from TV work as TV takes up a lot of energy. It is a real factory processing humans. It seems to me that there is too much talking there now while silence has become a forgotten ritual.
- (Question to Igor Vernik:) It is nice to see people of your generation doing certain social functions apart from their core activity. For instance, Igor Vernik runs a charitable fund to support artists. What did you want when setting up the fund? Did you want to attract young people to the theatre who are currently focused on TV serials and pop music? Or support existing talents?
- Youth is known for its carelessness and it's a pity if this quality is taken away. It is natural for their age to be keen on serials and entertaining content. But the function of the fund is different: it renders direct aid to elderly actors who once were the idols and favourites of millions but, coming to a certain age, they become deprived of the most important thing. They suffer from loneliness and from the lack of fulfilment and demand for them. Many of them gave themselves up to art and now their life is devastated. On top of that, many have day-to-day problems related to health and finance and we help them with those things, even providing nurses to take care of those sick and weak. However, what really matters for them is that they cannot do their labour of love. Day of Old People was marked in Moscow a few days ago. We organized a special action inviting elderly artists for a drill at a fitness centre. And, you know, those ballerinas from the Bolshoi Theatre aged 60 to 70 were doing such stretching and other exercises that we failed to do!
- (Question to Sergey Chonishvili:) You used to feature on TV frequently but it seems you've been trying to avoid it lately…
- I want to do things that really excite me. In addition, I am engaged in many projects recording the voiceover. At the moment I prefer to stay off screen and educate the audience from there. My financial claims are not high, so I have enough to get by. Thank God, I haven't had so far to compromise with myself for the sake of money.
- (Question to Renata Litvinova:) You made a documentary, a kind of confession, a very heartfelt thing entitled "No Death for Me" ["Net Smerti Dlya Menya"]. What was it that you learned from the gone heroines of Soviet cinema?
- That film gave me the gift of friendship with many legends of Soviet cinema, for example, Nonna Mordyukova. I took her as some incredible phenomenon, as a kind of "mistress of the wind". The range of roles she played is incredibly wide. She was an amazing actress, both dramatic and comedian, and in general she was a beauty. In addition, she had a literary gift. She failed to receive many star roles, such as for instance Aksinya in "Quiet Flows the Don". Nonna Mordyukova was the first person I showed my film to. She was already ill. And she said that it was her best role. Regrettably I had to cut out a lot of footage. I also made friends with another Soviet actress, Tatyana Okunevskaya. Do you know what amazed me most of all? All of them were already advanced in age, but their passions ran high like in the young. I heard such criticism levelled at Lyubov Orlova and Faina Ranevskaya… There were also passions over their garments and husbands. I asked them: "What is your greatest desire?" What they wanted was neither money, nor husbands, but just one more role of genius that would give them an opportunity to become famous again…
The news conference lasted about an hour and a half or two hours but the good time we spent talking went too quickly. What amazed and attracted most of all was not revelling in titles, awards and achievements, as often is the case with honoured stars, but their sincere and full immersion in their work. As Renata Litvinova said in conclusion, "we all are non-standard. We want to create something non-material and leave behind as much of it as possible."
As regards the performance, it is the brilliant play by Agatha Christie, the Queen of Mystery. "Witness for the Prosecution" features unique English humour, an entangled plot and very subtle psychological details. There are bright-coloured characters. There are lightness, elegance and grotesque. All these features are interwoven in the fabric of the play in such a bizarre fashion that not only the mystery of the murder but also the living flesh of the theatre with all its astonishing transformations, actors' somersaults and mesmerizing theatricality kept the audience in suspense until the last second.
The result was a talented theatrical play of an English detective story partly tracing back to the Soviet TV hit "Sherlock Holmes and Doctor Watson" and partly to musicals like "My Fair Lady". This mystery story ranks among the pinnacles of the author's work, so it has lots of adaptations in many countries which are warmly welcomed by the audience. The play produced by Swiss director Marie-Louise Bischofberger has been shown in many countries throughout the world. In Baku, there were virtually no vacant seats in the hall. After the end, the Baku audience just overwhelmed the actors with flowers and would not let them go for a long time.