BÖYÜK və TƏMİZ ŞƏHƏR
Prezident İlham Əliyev tikinti üçün ərazilərin ekoloji tədbirlərin həyata keçirilməli olan zonalarda ayrılmasını tapşırdı
Müstəqillik illərində Azərbaycan paytaxtı xeyli genişlənib. Genişlənmə elə miqyas alıb ki, artıq paytaxtın son Baş İnkişaf Planında söhbətin "Böyük Bakı"dan getdiyi xüsusi vurğulanır. Bununla yanaşı, investorların ən böyük marağı əvvəlkitək Bakının mərkəzinə yönəlib - tikinti şirkətləri üçün ən arzulanan məhz mərkəz olaraq qalır. Əslində isə daha qazanclısı, ən əsası isə həm paytaxtın özü, həm hazırkı sakinləri, həm də gələcək nəsillər üçün faydalı olanı sənaye müəssisələrinin ləğvi və ya köçürülməsindən sonra boş qalmış ərazilərdə tikintilərin aparılması olardı.
Yeri gəlmişkən, həmin ərazilərdə abadlıq işlərinin aparılması ilə, daha dəqiqi desək, torpağın yenidən kultivasiyasının, yaşıllaşdırma və abadlaşdırmanın həyata keçirilməsi ilə yalnız Bakının ekololji və estetik problemlərini deyil, keyfiyyətli və ucuz mənzillərin çatışmazlığını da aradan qaldırmaq olar. Bu, ölkənin digər şəhərləri üçün yaxşı nümunə olardı.
Xatırladaq ki, məsələ Prezident İlham Əliyevin diqqət mərkəzindədir. Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında çıxış edən dövlət başçısı şəhər və rayon icra hakimiyyətləri rəhbərlərinə tikinti üçün ya keçmiş sənaye obyektlərinin, zavodların yerləşdiyi və hazırda yararsız vəziyyətdə olan yerlərdə, ya da ekoloji tədbirlərin həyata keçirilməsi zərurətinin olduğu zonalarda torpaq ayırmağı tövsiyə edib.
Paytaxtın və ona yaxın ərazilərin tikilməsi ilə bağlı yeni Baş Plan haqqında ümumi təsəvvürün meydana çıxması şəhərdə xaotik şəkildə yöndəmsiz tikililərin ucaldılması prosesini bir qədər də səngidib. Amma ölkənin sabit iqtisadi inkişafını nəzərə alsaq, tikinti hələ uzun illər tələbatın yüksək olduğu fəaliyyət sahəsi olaraq qalacaq. Amma bundan sonra icra hakimiyyəti orqanları yaşayış komplekslərinin, işgüzar və ticarət mərkəzlərinin tikintisinə yer ayırarkən Baş Planla yanaşı, daha bir vacib aspekti nəzərə almalı olacaqlar - şəhərin ekoloji vəziyyətinə təsir.
Bakıda havanın çirklənmə səviyyəsinin artdığı hər kəsə bəllidir. Vəziyyət artıq o dərəcədə ciddidir ki, dövlət başçısı belə, bununla bağlı bir neçə dəfə sərt xəbərdarlıq səsləndirməli olub. O, paytaxtda ağacların kəsilməsini sərt şəkildə tənqid edib, ölkəyə gətirilən avtomobillərlə bağlı ekoloji standartların yüksəldilməsi tapşırıqlarını verib və s.
"Çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi, ağacların əkilməsi, məişət tullantıları zavodunun tikintisi, içməli su, kanalizasiya layihələrinin icrası son illərdə vəziyyəti böyük dərəcədə müsbətə doğru dəyişib", - deyə İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin iclasında bildirib.
Prezident vaxtilə sənaye müəssisələrinin yerləşdiyi ərazilərdə abadlaşdırma və təmizləmə işlərinin aparılmasının vacibliyini də qeyd edib. O, iş adamları üçün bu sahədə ən parlaq və müsbət nümunə qismində "Qara Şəhər" kimi tanınmış ərazidə "Ağ Şəhər"in salınmasını göstərib. "Vaxtilə xaricdən gəlmiş iş adamları Azərbaycanda neft sənayesində işləyiblər, böyük qazanc, milyardlarla vəsait əldə ediblər. Ancaq bizim üçün nə qoyub gediblər? "Qara Şəhər"i qoyub gediblər. Bu ekoloji fəlakəti qoyub gediblər. İndi biz - müstəqil Azərbaycan bu ekoloji fəlakəti aradan götürürük. "Ağ Şəhər" nəinki Cənubi Qafqazda, yaxud da bu böyük regionda, dünya miqyasında da ən gözəl şəhərsalma layihələrindən birinə çevriləcək", - deyə İ. Əliyev bildirib.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiqlənmiş bu layihənin təməli 2011-ci il dekabrın 24-də qoyulub. Layihə köhnə neft, maşınqayırma və digər sənaye müəssisələrinin köçürülməsini, ərazinin neft tullantılarından təmizlənməsini nəzərdə tutur.
Yəni, əslində, keçmiş sənaye obyektləri ərazilərində abadlıq işlərinin aparılması prosesi dövlət səviyyəsində artıq başlanılıb və getdikcə genişləndirilir. Mərkəzi Bankın, SOCAR-ın, Dövlət Neft Fondunun, "Azərsu" ASC-nin yeni ofis binalarının əvvəllər sənaye müəssisələrinin yerləşdiyi ərazilərdə, ekoloji cəhətdən pis vəziyyətdə olan zonalarda tikildiyini vurğulamaq kifayətdir. Bundan başqa, müasir dövrün memarlıq şedevrlərindən sayılan Heydər Əliyev Mərkəzi "Leytenant Şmidt" zavodunun yerində ucaldılıb. "O da bir ekoloji fəlakət idi. Mən oraya gəlib baxanda dəhşətə gəldim ki, bu şəraitdə istehsalı necə təşkil etmək olar. Hər şey dağılmışdı. Amma indi bəziləri hətta unudub ki, orada "Leytenant Şmidt" zavodu olub", - deyə prezident qeyd edib. Daha bir parlaq nümunə kimi o, vaxtilə şifer kombinatının, lampa zavodunun yerləşdiyi ərazidə Olimpiya şəhərciyinin yaradılmasını göstərib.
Yeri gəlmişkən, paytaxtda tikinti şirkətlərinin yalnız gəlir götürmək üçün yox, həm də şəhərin estetik görüntüsünün gözəlləşdirilməsi, ən başlıcası isə Bakının ekoloji durumunun yaxşılaşdırılması üçün istifadə edə biləcəkləri kifayət qədər ərazilər var. "Əgər hansısa iş adamı, bir şirkət ev tikmək istəyirsə, orada ekoloji tədbirlər görülməlidir. Köçürülmələr də aparılmalıdır. İndi boş yer vermək ki, gəlin burada ev tikin, hesab edirəm, bu dövr artıq arxada qalır", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Doğrudur, həmin ərazilər daha ciddi səylər, zaman və vəsait tələb edir. Çünki orada torpaqların təkrar kultivasiyası həyata keçirilməli, yaşıllaşdırma işləri aparılmalı, kommunikasiyalar və s. yaradılmalıdır. Bu üzdən icra hakimiyyəti orqanları belə torpaqların inşaat şirkətlərinə verilməsi proseduruna yenidən baxmalı, onu sadələşdirməlidirlər. Bundan başqa, həmin ərazilərdə bələdiyyə yaşayış komplekslərinin yaradılması ideal olardı. Bu, nəhayət, ortagəlirli ailələrin mənzil probleminin aradan qaldırılmasına da imkan verərdi. Paytaxtda belə şəhərciklər nə qədər çox olarsa, sakinlər köhnə məhəllələrdən köçürülmə məsələlərinə bir o qədər sakit yanaşarlar...
Daha bir məqam - turizmin sürətlə inkişafı, müasir otellərin inşası bugünkü Azərbaycanın tələbləri və reallığıdır. Amma hələ də nə paytaxtda, nə də regionlarda ucuz 2-3 ulduzlu otellər tapmaq olur. Sözügedən ərazilərin bir hissəsindən sahibkarlar üçün əlverişli şərtlərlə bu cür obyektlərin tikintisi məqsədilə yararlanmaq olar.
Beləliklə, ən vacibi, yerli səviyyədə investorlarda marağın yaradılmasıdır - bunun üçün qlobal şərtlər kifayət qədərdir. Azərbaycan artıq uzun illərdir regionun fəal inkişaf edən ölkəsi olaraq qalır və bu müsbət trendi son illərdə dünyada yaşanan qlobal iqtisadi böhran belə, sındıra bilməyib. Yalnız 2014-cü ilin ilk 9 ayında ölkədə ümumi daxili məhsul 2,5% artıb, qeyri-neft sektorunda 6%-lik artım qeydə alınıb. İnflyasiya kifayət qədər aşağı səviyyədədir - cəmi 1,5%. Əhalinin pul gəlirləri isə 5,4% artıb. Hər il ölkə iqtisadiyyatına qoyulan investisiyaların həcmi artır. Bu ilin 3 rübü ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatına 198 milyard dollar investisiya qoyulub və bunun 11 milyard dolları daxili investisiyadır.
"Azərbaycanda çox müsbət sərmayə iqlimi var, yerli və xarici investorlar bizim ölkəmizə inanırlar, ölkəmizin gələcəyinə inanırlar", - deyə İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin iclasındakı çıxışında bildirib.
Qeyd edək ki, prezidentin tövsiyələrinə dövlət səviyyəsində əməl olunması üçün bütün lazımi şərtlər mövcuddur. Qalır icra hakimiyyətləri tərəfindən investorlar üçün əlverişli təkliflərin hazırlanmasına. Onlar hər şeyi elə düşünməlidirlər ki, gələcəkdə Bakı nəinki regionun ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilsin, həm də ekoloji cəhətdən yaşamaq üçün ən münasib məkan olsun.
"Əgər hansısa iş adamı, bir şirkət ev tikmək istəyirsə, orada ekoloji tədbirlər görülməlidir. Köçürülmələr də aparılmalıdır. İndi boş yer vermək ki, gəlin burada ev tikin, hesab edirəm, bu dövr artıq arxada qalır".

President Ilham Aliyev has instructed that sites should be made available for the construction of new buildings in areas requiring environmental upgrading
In the period of Azerbaijan's independence its capital has been built up and extended within its limits to such an extent that it is particularly stressed in the name of the last master plan for the city's development that we are already talking about "Greater Baku". At the same time, the investors are concentrating on the centre of Baku, which continues to remain the most desirable titbit for the construction companies. Although, in theory it would be just as profitable and what is most important, beneficial to the city itself, for its current residents and for future generations, to build on thebrownfield sites left vacant by the elimination or transfer of industrial enterprises.
Incidentally, building on these sites and precisely reclaiming the land, providing them with greenery and facilities, would not only be a realistic way of making Baku a more environmentally friendly and attractive city, but would also help in tackling the shortage of good-quality, accessible housing. This would also serve as a good example for other towns and cities in the country.
President Ilham Aliyev has focussed his attention on this issue as well. In his speech at the Cabinet of Ministers' session devoted to the socio-economic results for the first nine months of 2014, the head of state recommended that the municipal and district executive authorities should make available for construction either former industrial sites, which are currently unfit for development or sites needing environmental measures to improve them.
When the designs for the new master plan for construction work in the city and the adjacent territories came out, the process of chaotically erecting absurd new buildings abated somewhat. But, taking into account the country's stable economic development, new buildings will continue to be needed for entrepreneurial economic activity for many years to come. But in allocating sites for new housing estates or business and shopping developments, the executive authorities will have to pay attention to yet another vital aspect, namely the impact on the city's environment.
The fact that air pollution is increasing in Baku is clear to every resident without any kind of research into it. The situation is already so serious that strict warnings have repeatedly been uttered by the head of state who has scathingly criticised the felling of trees in the capital, and given precise instructions regarding the environmental standards that imported motor vehicles must meet,and so forth.
"The cleaning up of contaminated sites, the planting of trees, the building of rubbish recycling plants, the implementation of water purification projects and the provision of sewerage disposal facilities have made considerable positive changes to thesituation over the last few years," I. Aliyev noted at the last session of the Cabinet of Ministers. The president touched upon the need for building on brownfield sites and cleaning them up.The most obvious and positive example of this trend for business people is the transformation of the site in the capital formerly nicknamed the Black City owing to its polluted nature, into the  "White City" large housing and business development.
"In their time, business peoplewho came from abroad to work in Azerbaijan's petroleum industry received big profits, billions in profits.But what did they leave us with? The Black City. They left us an environmental disaster. Today independent Azerbaijan is eliminating the consequences of this environmental disaster. The "White City" will become one of the best town-planning projects, not only in the Southern Caucasus or in the wider region, but also on a world scale," the head of state stressed. We would like to remind you that the laying of the foundation-stone for this project, which was affirmed bythe Instruction of President Ilham Aliyev, took place on 24 December 2011; the transfer of the old petroleum, machine-building and other industrial enterprises from these sites is envisaged, as well as the clean-up of oil wastes on the site.
This means that construction work on brownfield sites has essentially started already and is being encouraged in every possible way. It is sufficient to note that the new office buildings of the Central Bank, SOCAR [State Oil Company of Azerbaijan], the State Oil Fund, the joint-stock watercompany Azersu and others are being built on the site which was formerly regarded purely as a location for industrial enterprises, which means it was regarded as ecologically unsuitable for normal development. Moreover, the Heydar Aliyev Foundation, which is considered to be one of the architectural masterpieces of modern times, was built on the site of the Lieutenant Shmidt plant. "The site was also an environmental disaster. When I went there and saw it for myself, I was horrified, wondering how it was possible to organise any kind of production in those conditions. Everything had been destroyed. And now, some people have even forgotten that the Lieutenant Shmidt plant was located on that site," the president said.
Another striking example is the allocation of the site which oncehousedthe slate-producing combine and the light-bulb factory, where the Olympic village is currently under construction.
In short, there are sufficient sites in the capital of which construction companies can take advantage, not only for the benefit of "their own pockets", but to make the city more attractive and, what is most important, to improve Baku's environment. "If one firm or another wishes to erect a block of flats, then measures should also be undertaken there to improve the natural environment. People should be allocated new housing as well. I think that the time when open spaces were provided for housing construction is a thing of the past," President I. Aliyev stressed in particular.
Yes, these sites do need to have a bit more time, effort and money put into them, since the land needs to be reclaimed, greenery needs to be planted, communications installed and so forth. Therefore, the executive authorities could examine the possibility of making concessions to construction firms allocated such sites. What is more, in theory the best solution for these sites would be the construction of municipal housing estates, which would ultimately really resolve the housing problem faced by middle-income families. The more of these estates there are in the capital, the less residents will be concerned about being moving out of the old quarters…
Yet another factor is the rapid ongoing development of tourism, the building of modern hotels is also realistically needed by today's Azerbaijan. But there is still a shortage of budget, two- and three-star hotels and boarding houses in the city and its environs. It would be possible to use some of the brownfield sites for the erection of such developments, with entrepreneurs offered concessionary conditions.
Thus, the main thing is to find ways of attracting investors on a local level; there is enough global interest. For many yearsnow Azerbaijan has remained an actively developing country in the region; moreover even the world economic crisis of the last few years has not managed to put an end to this positive trend. In the first nine months of 2014, the country's GDP has grown by 2.5 per cent, while the non-oil sector has increased by 6 per cent.
Inflation remains on a very low level of only 1.5 per cent, while the incomes of the population have grown by 5.4 per cent. The volume of investments in the economy is growing every year as well. In the first three quarters of this year the sum invested was 19bn dollars, of which 11bn dollars were internal investments.
"Anextremely positive investment climate exists in Azerbaijan; local and foreign investors trust in our country and believe in our country's future," President Ilham Aliyev stressed at the Cabinet of Ministers' session. In short, all the conditions exist for implementing the president's recommendations on a state level. It just remains for the executive authorities to work out favourable propositions to attract investors. And they should think everything out so that the future Baku not only becomes one of the most beautiful cities in the region, but also the most desirable to reside in from an environmental point of view.
"If an entrepreneur or company wants to build a block of flats or offices, then environmental measures need to be undertaken as well. People should also be resettled in new housing. I think that the time when wide open spaces are allocated for housing construction is a thing of the past."