Azərbaycan "eurovision"da qələbəni cəmi 4-cü iştirakda qazandı
Azərbaycan "Eurovision" mahnı müsabiqəsində öz tarixini 2008-ci ildə Belqradda (Serbiya) yazmağa başladı. O zaman "Eurovision"da debütümüzün qələbə qazanmamasından, Elnur və Samirdən ibarət mükəmməl duetimizin kifayət qədər güclü "Day After Day" kompozisiyasının yalnız 8-ci yerlə kifayətlənməsindən çox məyus olmuşduq. Amma indi tarixə ekskurs edərkən və müsabiqə ilə bağlı yaşananlara bugünün "yüksəklik"indən baxarkən anlayırsan ki, ilk dəfə üçün 8-ci pillə heç də pis nəticə olmayıb. İlk dəfə və 8-ci yer. Tam əminliklə demək olar ki, "Day After Day" mahnısı və onun ifası "Eurovision" tamaşaçısı üçün yaxşı, hətta çox yaxşı idi.
Elnurla Samir mükəmməl çıxış etdilər. Onların çıxışı şounun ən parlaq və effektli nömrələrindən idi və bu, "Eurovision"un debütantları üçün tamamilə tərifəlayiqdir. Amma qələbəyə köklənmiş ifaçılarımız bir məqamı nəzərə almamışdılar. "Eurovision"un "qoca"larından duetimizə adekvat qiymət gözləməyə dəyməzdi - qonşular qonşularına, əbədi "vassallar" isə həmişəki kimi, "böyük qardaş"larına səs verdilər.
2008-ci ildə qalib Rusiya oldu. Rusiyalı ifaçı Dima Bilanın Avropanı fəth etmək arzusu, nəhayət, gerçəkləşdi. 2006-cı ildə eyni müsabiqədə 2-ci yeri tutmuş Bilan bu dəfə 272 balla qalib oldu.
Üçüncü pilləni isə gənc yunan xanım Kolomira tutdu.
2009-cu il
"Azərbaycanlı ifaçıların ölkəni "Eurovision" mahnı müsabiqəsində layiqincə təmsil etmək üçün ikinci cəhdin uğurla nəticələnəcəyinə və qalib üçlüyə düşə biləcəyimizə çox ümid edirik". "R+" "Eurovision-2008" müsabiqəsinin yekunları ilə bağlı məqaləsini məhz bu cümlə ilə bitirmişdi.
Proqnozumuz doğruldu. Rusiyanın "Olimpiysk" İdman Kompleksində çıxış edən, Rusiya və Avropa KİV tərəfindən hərarətli Azərbaycan dueti adlandırılan Aysel-Araş üçüncü oldu.
Ümidlər doğruldu, səylər uğurla nəticələndi.
41 iştirakçı ölkənin (Azərbaycan da daxil olmaqla) 31-i Azərbaycana səs verdi. 2008-ci ildə isə Azərbaycana 40 iştirakçıdan 21-i səs vermişdi. Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı mehriban qonşuluq qarşılıqlı 12 xalla özünü göstərdi ki, bu da təəccüblü deyil.
O zaman "xeyirxah"lar iddia edirdilər ki, Azərbaycan üçüncü yeri güclü İran lobbisi və məşhur müğənni Araşa səs vermiş İsveç əhalisinin hesabına qazanıb. Xatırladaq ki, əslən iranlı olan Araş hazırda İsveçdə yaşayır.
Bu iddiada olanlar unudurdular ki, Araşın kökü azərbaycanlıdır. İsveçə gəlincə, bu ölkəyə bizə verdiyi 8 bala görə təşəkkür. Axı belaruslar da Rıbaka eyni prinsiplə səs vermişdilər. "Üçüncü yer daha bir sensasiya və Azərbaycanın böyük uğurudur. Ölkə müsabiqədə yalnız ötən il Elnurla Samirin dueti ilə uğurlu sayılacaq 8-ci yerlə debüt etməsinə rəğmən, daha bir təsirli sıçrayışa imza atdı. Aysel-Araş dueti İslandiyadan azacıq az səs toplayaraq, "bürünc"ə sahib çıxdı. Bu cütlük hitə çevrilmiş "Always" mahnılarından maksimum nəticə əldə etdi", - 2009-cu ildə, demək olar ki, bütün KİV Azərbaycan haqqında belə yazırdı.
2010-cu il
Norveçdə ilk yeri 19 yaşlı alman Lena Mayer-Landrut tutdu. Azərbaycanın bir qədər bəxti gətirmədi. Bukmekerlərin favorit saydığı Azərbaycan təmsilçisi Səfurə Əlizadə beşinci yerlə kifayətlənməli oldu.
Hələ finaldan xeyli əvvəl tanınmış bukmeker təşkilatları Səfurənin ilk yeri tutacağını proqnozlaşdırırdı. İfaçımız hansı parametrlərinə görə lider sayılırdı? Görünür, Azərbaycanın Səfurəyə avroməkanda necə böyük təkan verməsi bukmekerlərin də nəzərindən yayınmamışdı. Əlbəttə, Aysel və Araşın Moskvadakı uğurlu çıxışından sonra, biz qalib gəlməyi çox istərdik. Bunun üçün məşhur və peşəkar komanda da toplanmışdı. İştirakçımız üçün klipi amerikalı rejissor, "Grammy", "MTV Video Music Awards" mükafatlarının laureatı, "Stiqmatı" filmindən sonra məşhurlaşmış və Maykl Cekson üçün "History" çarxını çəkmiş Rupert Ueynrayt lentə almışdı. Səfurənin nömrəsinin quruluşçu-xoreoqrafı isə Beyonsun rəqs "müəllimi", "American Idol" şousunun tərtibatçısı Cakuel Nayt idi. Onlardan heç də az tanınmayan stilist Tanya Cil müğənnimizin yeni obrazını yaratmışdı. Səfurə üçün "Drip drop" mahnısını isə isveçli müəlliflər Stefan Orn və Sandra Bjurman yazmışdılar. Mahnı Anders Baqqenin Stokholmdakı studiyasında lentə alınmışdı. Qeyd edək ki, bu, Selin Dion, Enrike İqlesias və digər məşhurların albomlarının yazıldığı studiyadır.
İlkin olaraq qərara alınmışdı ki, Səfurənin çıxışı zamanı mahnıdakı dramatizm "dalğa" motivləri ilə vurğulansın. Bunun üçün səhnədə su və okean görüntüləri də olmalı idi.
Hər şey qələbə üçün hazırlanmışdı. Amma... Səfurə çox həyəcanlandı. Elə də pis olmayan 5-ci pilləyə tam layiq olsa da, o, daha yüksək nəticə əldə edə bilərdi. Görünür, mahnıdakı emosiyaları auditoriyaya tam yaxşı ötürə bilmədi. Bəzi ekspertlərin fikrincə, nəqarət zamanı mahnıdakı iztirablarla kəskin rəqs hərəkətləri tam uyğun gəlmirdi. Ola bilsin, gənc ifaçıda "sıralamada birinci olmaq" sindromu da öz sözünü dedi: onun səsi də bir qədər titrəyirdi.
Beləliklə, Avropa Səfurəyə inanmadı və 145 bal verdi. Ən yüksək balı o, Malta, Bolqarıstan, Ukrayna və Türkiyədən aldı.
Nəticəyə, səsvermə zamanı Azərbaycan müğənnisinin çıxışının heç də ən yaxşı anlarının nümayiş etdirilməməsi də təsir göstərə bilərdi. Amma hər halda, bir il əvvəl Azərbaycan maksimal 12 balı yalnız qardaş Türkiyədən almışdısa, bu dəfə ona Ukrayna, Bolqarıstan və hətta Malta da qoşulmuşdu.
2011-ci il
Qələbə! Biz qalibik! 2012-ci ildə "Eurovision" mahnı müsabiqəsini Bakıda qəbul edirik! Sms səsvermənin nəticəsi və münsiflərin qərarı ilə Eldar Qasımov və Nigar Camal 221 bal yığdılar! Ən yüksək balı (12 bal) Rusiya, Türkiyə və Maltadan aldıq.
Birincilik uğrunda mübarizə Azərbaycan, İtaliya və İsveç arasında gedirdi. Yarımfinalda digər ölkələrlə yanaşı, Türkiyə və Ermənistan da yarı yolda qaldı. Yarışın yarımfinalını nəinki Avropanın 43 ölkəsindən olan tamaşaçılar, həm də internet istifadəçiləri izləyirdi - konsert "Eurovision"un rəsmi saytı olan www.eurovision.tv vasitəsilə canlı nü-mayiş olunurdu. "Ürəyinin döyüntüsünü hiss et!" (Feel Your Heart Beat!) şüarı altında keçirilən müsabiqədə Azərbaycan təmsilçiləri Eldar Qasımovla Nigar Camal (Ell və Nikki) "Running Scared" balladasını ifa etdilər. Onu isveçli müəlliflər Stefan Orn, Sandra Bürman və Yan Farquhansson yazmışdılar. "Esprit Arena" stadionunun nəhəng səhnəsinə ağ geyimdə çıxan cütlüyümüzün kostyumlarındakı rənglər və dizaynı da isveçli modelyerlər seçmişdilər.
Nigarın geyimi Aysel Teymurzadənin yaddaşlarda qalmış ağappaq libasını çox xatırladırdı. Ağ rəng isə bizə uğur gətirir.

Azerbaijan triumphs at the Eurovision song contest at only the fourth attempt
Azerbaijan first became part of the Eurovision Song Contest in Belgrade (Serbia) in 2008. At the time we were very disappointed that our country's "Eurovision" debut was not a triumphant one, and our brilliant duo of Elnur and Samir and their fairly strong entry Day After Day had to be satisfied with eighth place. But now, if we look back at history and what "Eurovision" has become today, we can begin to understand that eighth place wasn't such a bad result for a first effort. In essence, this was a "first attempt" and it would be stretching it a bit to call it a "flop". One might claim with every confidence that the song Day After Day and its execution were too good for the musically not very discerning "Eurovision" public.
Elnur and Samir gave 100 per cent to their performance. Their song was one of the liveliest and most spectacular in the show, which reflects great credit on the "Eurovision" debutants. However, determined as they were to win, our boys failed to recognize one subtle fact, and that is not to expect the "old timers" of "Eurovision" to give an appropriate assessment of our duo's performance - neighbours voted for neighbours, and the old "stooges", as usual, voted for their "elder brothers".
The winners in 2008 were Russia. The dream of the Russian performer, Dima Bilan, who decided to wear down Europe's resistance, finally came true. Bilan, who was runner-up in the 2006 contest, received 272 points and was declared the winner of "Eurovision-2008". Third place went to the young Greek girl, Kalomoira.
2009
"We very much hope that the second attempt by Azerbaijani performers to worthily represent their country at the "Eurovision" song contest will be successful and we will at least finish among the top three." This was how Region+ concluded its article on the results of the "Eurovision-2008" song contest. Well, our predictions came true. At the Olympic arena in Russia the fiery Azerbaijani duo, as the Russian and European media dubbed Aysel and Arash, took third place. Our hopes were realized and our efforts crowned with success.
Some 34 out of the 41 participating countries voted for Azerbaijan. In 2008 21 out of 40 voted for Azerbaijan. Neighbourliness could be traced in the exchange of the top 12 points between us and Turkey, which was not surprising.
"Well-wishers" at the time claimed that Azerbaijan achieved third place thanks to the strong Iranian lobby and the Swedish population who voted for the well-known singer, Arash, whose ethnic roots are Iranian and who now lives in Sweden. That said, they forgot to point out that Arash is of Azeri extraction, and as far as Sweden is concerned, thanks very much for your 8 points. After all, the Belarussians voted for Rybak on the same principle. "Third place is another sensation and a great success for Azerbaijan. The country made its debut only last year with a successful eighth place for the duo Elnur and Samir and has made another impressive leap. The duo Aysel and Arash took the bronze just behind Iceland. This pair got the maximum out of their hit-song Always," was what virtually all the media said about Azerbaijan in 2009.
2010
In Norway first place went to the 19-year old German Lena Meyer-Landrut. Azerbaijan was a little unlucky. Their representative, the bookmakers' favourite Safura Alizada, made the top five.
Long before the final concert leading bookmakers were tipping Safura to win. What were the criteria which brought our singer into the leading group? Clearly, the bookies were struck by the scale with which Azerbaijan had begun to promote Safura in Europe. Of course, after the successful showing by Aysel and Arash in Moscow we very much wanted to win. The most illustrious and professional team was hired in the hope of achieving victory. The American director Rupert Wainwright, a winner of a Grammy and MTV Video Music awards, who won fame after the film "Stigmata" and who made the History video for Michael Jackson, made a video for our participant. JaQuel Knight, Beyonce's dance "mentor" and producer of the American Idol show, became choreographer-producer for Safura's number. The no-less celebrated stylist Aunt Gill created a new image for our singer. The song Drip Drop was written for Safura by the Swedes Stefan Orn and Sandra Bjurman. The song was recorded at Anders Bagge's studio in Stockholm where the albums of Celine Dion, Enrique Iglesias and many other famous artistes were created. The original idea was that during Safura's performance the dramatic nature of the song would be emphasized with "water" motifs and podiums on stage covered with LED lighting giving an image of water and the ocean. Everything was prepared for victory. But…Safura became over anxious. Although she clearly deserved the worthy fifth place, she could have done better, but clearly she did not convey the emotions embodied in the song well enough. In the opinion of some experts, the heartache in the song did not quite blend with the sharp dance movements in the refrain. It is possible that the Azerbaijani singer was affected by the "first in sequence" syndrome and her voice quivered a little. Well, Europe did not buy it and gave Safura 145 points. She got her highest marks from Malta, Bulgaria, Ukraine and Turkey.
The outcome could have been affected by the fact that during the voting the not very successful moments of the Azerbaijani singer's performance were shown on the screen. But whereas the previous year Azerbaijan was awarded her top 12 points only by fraternal Turkey, this year she was joined by Ukraine, Bulgaria and even Malta.
2011
A triumph! We've won! And we are holding the 2012 Eurovision Song Contest in Baku! From the results of SMS-voting and the decision of the jury Eldar Qasimov and Nigar Jamal received 221 points! We received the highest assessments (12 points) from Russia, Turkey and Malta.
The battle for the title was between Azerbaijan, Italy and Sweden. In the semi-final with a few other countries Turkey and Armenia fell out of the race. Not only viewers from 43 European countries, but also internet users, followed the semi-final. The concert was shown on-line on Eurovision's official web page www.eurovision.tv. The competition was held under the slogan "Feel Your Heart Beat!" The Azerbaijani participants Eldar Qasimov and Nigar Jamal (Ell and Nikki) sang the ballad "Running Scared", which was written by the Swedish lyricists Stefan Orn, Sandra Bjurman and Iain Farguhanson. Our duo took to the stage in the huge Esprit Arena stadium dressed in white, the colour and design also being chosen by Swedish designers.
Nigar's dress was very reminiscent of the show-white outfit of Aysel Teymurzada. Incidentally, the colour white clearly brings us luck. The whole of Europe believed in the love story of the Azerbaijani duo.