Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzvlük Ermənistana nə verəcək?
Formal olaraq, ötən il sentyabrın 3-də - Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın ölkəsinin Gömrük İttifaqına qoşulmaq niyyətini açıqladığı gün başlamış proses bu il oktyabrın 10-da Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) qoşulmasına dair Müqaviləni imzalaması ilə başa çatdı. Bu hadisəni İrəvanın "komplementar siyasəti"nin sonu kimi də qiymətləndirmək olar, çünki bundan sonra artıq Ermənistan üçün müxtəlif beynəlxalq mərkəzlər arasında manevr etmək çox çətin olacaq.
Bəs, Ermənistanın Aİİ-yə qoşulması rəsmi İrəvan üçün nələr vəd edir? Bu məsələni bir neçə müstəvidə şərh etmək olar.
Rusiya üçün Ermənistanın Aİİ-yə qoşulması, ilk növbədə, Moskvanın Cənubi Qafqazda hərbi-siyasi iştirakının bir qədər də genişlənməsi deməkdir. Qərbin getdikcə İrana qarşı aqressiv ritorikasını dəyişdiyi və Rusiyanın enerji rıçaqlarını zəiflətmək üçün Tehranı öz tərəfinə çəkməyə çalışdığı, üstəlik, İraq və Suriyada "İslam dövləti" təhlükəsinin artdığı müasir geosiyasi vəziyyətdə Ermənistanın timsalında hərbi plasdarm Rusiya üçün daha aktual görünür. Əslində, Moskvanın "Ukrayna cəbhəsi"ndəki uğursuzluğu fonunda Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyü Rusiya üçün təsəlliverici prizə bənzəyir. Başqa sözlə, desək, Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyü bu təşkilatın Rusiyanın bəzi imic problemlərini həll etməsinə müəyyən köməklik göstərə bilər. Erməni politoloqu Armen Qriqoryanın fikrincə, "Aİİ-də Ermənistan uzaqbaşı Rusiyanın törəməsi statusunu alacaq". "Aravot" qəzetinə müsahibəsində A.Qriqoryan qeyd edib ki, Qazaxıstan və Belarusun Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyündən narazılığının səbəblərindən biri odur ki, bununla, Rusiya Astana və Minskin əleyhinə çıxdıqları məsələlərdə özü üçün əlavə səs hüququ qazanır və bu sonda yeni ittifaq daxilində balansın pozulmasına gətirib çıxara bilər.
Əgər Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyü siyasi baxımdan Rusiyaya müəyyən dividendlər gətirəcəksə, iqtisadi baxımdan vəziyyət tamamilə fərqlidir. Siyasi törəmə statuslu Ermənistan iqtisadi baxımdan Rusiya üçün əlavə yükə çevriləcək. İqtisadiyyatı get-gedə çökən Ermənistan təkcə Rusiyanın deyil, Qazaxıstanla Belarusun da "boynunda oturacaq" və bu məqam, təbii ki, Astana ilə Minski sevindirə bilməz. Qərbin sanksiyaları Rusiya iqtisadiyyatına olduqca mənfi təsir göstərir. Odur ki, Moskvanın Ermənistan iqtisadiyyatını xilas edəcəyinə inanmaq sadəlövhlük olardı. Ermənistana kapital qoyuluşu "perspektivləri"nə gəlincə, "Nairit" şirkəti ətrafındakı vəziyyətə nəzər yetirmək kifayətdir - Ermənistanın ən böyük kimya zavodu olan "Nairit" artıq 4 ildir istehsalatı dayandırıb. Rusiya prezidentinin Ermənistana ötənilki səfərindən sonra bu zavodun Rusiya tərəfindən satın alınması və "Rosneft"in oraya sərmayə yatırmasına dair razılıq əldə olunmuşdu. Amma bu yaxınlarda məlum olub ki, "Rosneft" faktiki olaraq bu razılaşmadan imtina edib və bunu zavodun düşdüyü vəziyyətə həsr olunmuş iclasda Ermənistanın energetika naziri Ervand Zaxaryan da etiraf edib. Nazirin sözlərindən belə çıxır ki, Rusiya tərəfi nazirliyin sorğularına açıq-aşkar məhəl qoymur.
Əslində, burada təəccüblü heç nə yoxdur. Çünki Qərb sanksiyaları "sayəsində" Rusiyanın nəhəng şirkətləri çətin vəziyyətə düşüblər. Digər tərəfdənsə, Ermənistan iqtisadiyyatının az-çox gəlirli sahələri onsuz da de-fakto Rusiya şirkətlərinin nəzarətindədir. Yəni nəyi almaq mümkündürsə, Rusiya onsuz da çoxdan alıb.
Amma bütün bu faktlar Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyana "Aİİ-yə qoşulmaq qərarını ölkəsinin Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafı üçün əlavə impuls kimi qəbul etdiyini" söyləməyə mane olmur. Yəni Sarqsyana inansaq, belə çıxır ki, Aİİ erməni iqtisadiyyatı üçün, bir növ, "xilas kəməri"dir. Lakin bu, həqiqət olsa belə, bu üzvlük Ermənistanın iqtisadiyyatı üçün yox, erməni elitası, oliqarx və yarımkriminal ölkə rəhbərliyi üçün "xilas kəməri" sayıla bilər. Ermənistanın bütün siyasi rəhbərliyi bir-birilə sıx şəkildə bağlıdır. Və əlbəttə ki, məhz Aİİ-yə üzvlük sayəsində Ermənistanın siyasi elitası öz hakimiyyətini qoruyub saxlamağı düşünür. Daha incə oyun quran və hiyləgər oliqarxlara üstünlük verən Avropa "Qarabağ klanından olan ağalar"ı o qədər də cəlb etmir. Aİİ-nin tərkibindıə isə oliqarxiya özünü çox komfortlu hiss edir.
Qanunun aliliyi olan ölkədə kriminal aləmdə "Tülkü" ləqəbi ilə tanınan Suren Xaçatryanı yenidən Sünik vilayətinə qubernator təyin etmək mümkün olmazdı. İndiyədək 5 dəfə həbsdə olmuş "Tülkü" ölkədə məhz kriminal keçmişilə tanınır, Sünikin (Zəngəzur) qubernatoru olduğu dövrdə isə o, narkotrafikə kuratorluq edirdi - erməni KİV-nin yazdığına görə, bu trafikə prezident Serj Sarqsyandan tutmuş qondarma "DQR"in "prezidenti" Bako Saakyana qədər bütün məmurlar cəlb olunublar. Yeri gəlmişkən, 2013-cü il iyunun 2-də məhz Xaçatryanın evində Qoris şəhərinin meri vəzifəsinə keçmiş namizəd Avetik Budaqyan qətlə yetirilib, onun qardaşı, Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağdakı hərbi hissələrdən birinin komandiri Artak Budaqyan isə yaralanıb. Və deyilənə görə, bu cinayət hadisəsinin şahidlərindən biri də məhz B.Saakyan olub. Münaqişəyə səbəb işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində becərilən narkotiklərdən gələn gəlirin bölüşdürülməsi zamanı yaranan narazılıqlar olub. Bu hadisədən sonra "Tülkü" bəyan etdi ki, istintaq başa çatana qədər müvəqqəti olaraq qubernator səlahiyyətlərini dondurur, halbuki qanunvericilik bunu tələb etmir. Ötən il iyunun 6-da hökumət Suren Xaçatryanın öz xahişilə istefasını qəbul edib. Təbii ki, bu cinayətə görə heç kəs cəzalandırılmayıb. Amma ən dəhşətlisi odur ki, bu yaxınlarda Ermənistan prezidentinin sərəncamı ilə "Tülkü" yenidən Sünik qubernatoru təyin olunub. Erməni oliqarxiyasının daha bir tanınmış siması olan baş nazir Ovik Abramyan etiraf edib ki, bu təyinatda onun da iştirakı olub. Razılaşın ki, bu fakt Ermənistandakı oliqarx özbaşınalığının miqyasını göstərir. Odur ki, bu cür elitanın Aİİ-nin dəstəyinə ümid etməsi təəccüblü deyil.
Lakin qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanda oliqarxiya yalnız hakimiyyətdə deyil, müxalifətdə də (təbii ki, özünü iqtidarın opponenti adlandıran bu qüvvələri müxalifət adlandırmaq mümkündürsə) təmsil olunur. Məsələn, Ermənistanın ən güclü siyasi partiyalarından olan "Çiçəklənən Ermənistan"ın lideri Qaqik Tsarukyandır. Oliqarx və idmançı olan bu şəxs həm də Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryanın silahdaşı sayılan baş nazir Ovik Abramyanın bacanağıdır.
Bu yaxınlarda Rusiya mətbuatına müsahibəsində Tsarukyan bəyan edib ki, son günlər ölkədə keçirilən antiiqtidar mitinqlərini digər ölkələrdə təşkil olunan və antirusiya ritorikası ilə seçilən "maydan"larla müqayisə etmək düzgün deyil. O, özünün Rusiya ilə yaxınlaşmaq siyasətinin tərəfdarı olduğunu deyərək vurğulayıb ki, indiyədək Rusiya əleyhinə bir söz belə işlətməyib. Onun sözlərnə görə, etiraz aksiyaları Ermənistan iqtidarının daxili siyasətindən narazılığının göstəricisidir. Yəni oktyabrın 10-da - Ermənistanın Aİİ-nə üzvlüyü haqda sənədin imzalandığı gün - keçirilmiş mitinqlər, əslində, daxili səbəblərdən doğur.
Maraqlıdır ki, Ermənistanın birinci prezidenti, müxalifətçi Erməni Milli Konqresinin (EMK) lideri Levon Ter-Petrosyan da bu fikri təsdiqləyərək deyir ki, hazırkı müxalifət üçün geosiyasi istiqamət əsas məsələ deyil. Ölkənin siyasi gündəliyində belə bir məsələ yoxdur və Ermənistan, onsuz da, gec-tez Aİİ-yə qoşulacaqdı. Müxalifət liderləri bildirirlər ki, mitinqlərin məqsədi ölkənin xarici siyasəti haqda danışmaq yox, "hazırkı hakimiyyəti qovmaqdır". Başqa sözlə desək, müxalifət özünün gələcək fəaliyyətini təmin etmək üçün Rusiyaya sədaqət andı içir. Müşahidəçilərin fikrincə, daşnaqlardan və qərbyönümlü "İrs" Partiyasından fərqli olaraq, Ermənistan müxalifətinin özəyini təşkil edən "Çiçəklənən Ermənistan" Partiyası və Erməni Milli Konqresi əsl müxalifət kateqoriyasına uyğun gəlmir. Keçirilən etiraz aksiyaları isə ilk növbədə, Ermənistan rəhbərliyinin maraqlarına uyğundur - bununla onlar Kremlə nümayiş etdirirlər ki, Moskva ilə yaxınlaşmaq naminə hansı "qurbanlara" getmək məcburiyyətində qalırlar. Bu versiya kifayət qədər ağlabatandır. Çünki indiki şəraitdə baş nazirin bacanağı və oliqarx ola-ola real müxalifət liderinə çevrilmək mümkün deyil, ən azı kapitalı itirmək riski mütləq nəzərə alınmalıdır.
Siyasi texnoloq Armen Badalyan "168 Jm" qəzetinə müsahibəsində iddia edir ki, Ermənistanda prezident seçilmir, sadəcə, Kreml tərəfindən təyin olunur. "Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyi üçün 3 şey tələb olunur: Rusiyanın və ya Qərbin dəstəyi, maliyyə və passionar cəmiyyət. Bizim müxalifətdəki siyasi qüvvələr Moskvanın dəstəyini almırlar. Tutaq ki, "Çiçəklənən Ermənistan" maliyyə məsələsini birtəhər həll etdi, axı, bizdə passionar cəmiyyət yoxdur. Ermənistan əhalisinin 95 faizi biokütləyə çevrilib və ən yaxşı halda, pul müqabilində səsini satacaq", - deyə Badalyan bildirib.
Elə isə Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyündən Badalyanın "biokütlə" adlandırdığı erməni xalqı nə əldə edəcək? Gömrük İttifaqından fərqli olaraq, Aİİ-də miqrasiya hüququ və üzv-ölkələrin vətəndaşlarının hərəkət hüququ nəzərə alınır. Son dövr ərzində Rusiya və Ermənistan hökumətləri 2 sənəd imzalayıblar. Birinci sənədə görə, Ermənistan vətəndaşları bundan sonra RF ərazisində qeyri-məhdud şəkildə yaşamaq və işləmək hüququ qazanırlar, ikinci sənədə əsasən isə, Rusiyanın Federal Miqrasiya Xidməti indiyədək ölkəyə girişi qadağan olunan Ermənistan vətəndaşlarına (onların sayı isə 70 mindən artıqdır) tətbiq olunmuş qadağanın aradan qaldırılması üçün xüsusi komissiya yaradacaq.
Beləliklə, erməni xalqının ölkənin Aİİ-dəki üzvlüyündən yeganə qazancı sadələşdirilmiş mühacirət imkanı olacaq. Belə çıxır ki, Ermənistanın biokütləyə çevrilmək istəməyən əhalinin mühacirətə üz tutduğu törəmə-dövlətə çevrilməsi prosesi yalnız sürətlənəcək.

What does membership of the Eurasian Economic Union promise Armenia?
The process, which formally began on 3 September last year, when Armenian President Serzh Sargsyan announced his country's intention to join the Customs Union, ended on 10 October this year with the signing of a treaty on Armenia's accession to the Eurasian Economic Union (EAEU). This event can be assessed as the end of the "complementary policies" of Yerevan, for it will be extremely difficult for Armenia to navigate between different world centres.
What will accession to the EAEU give Armenia as a member of this organization and official Yerevan? This issue can be analyzed in several planes.
For Russia, Armenia's accession to the EAEU is primarily even greater expansion of Moscow's presence in the South Caucasus from a military-political point of view. Given the current geopolitical situation, when the West is gradually changing its aggressive rhetoric against Iran, trying to win it over and thus weaken the energy levers of Russia, as well as the growing threat of the "Islamic State" in Iraq and Syria, a military foothold such as Armenia further increases its signi-ficance for Russia.
Armenia's accession to the EAEU, by and large, is also a consolation prize for Moscow against the background of the deplorable turn of affairs on the "Ukrainian front". In other words, Armenia's membership of the EAEU can contribute to sol-ving problems and some image tasks of this organization for Russia. According to the Armenian political scientist Armen Grigoryan, "in the EAEU, Armenia will only get the status of an appendage of Russia". In an interview with Aravot newspaper, Grigoryan said that one of the causes of discontent in Kazakhstan and Belarus with Armenia's membership of this organization is Russia's desire to get an additional vote in coordinating various issues opposed so far by Astana and Minsk, which may lead to an imbalance inside the newly-created union.
If politically Armenia's membership in the EAEU will give Russia some dividends, in economic terms, we can speak about the opposite. With the status of a political appendage, Armenia economically turns into a mere burden. The country with its moribund economy will depend not only on Russia but also on Kazakhstan and Belarus, which does not please the latter. Western sanctions have a sufficiently negative impact on the economy of Russia. Therefore, you should not rely on the support of Moscow in rescuing the economy of Armenia. As for the "prospects" of capital investments in Armenia, the situation around Nairit - the largest chemical plant in Armenia, which suspended production in 2010, is quite a remarkable example. After last year's visit of the Russian president to Armenia, the two countries reached an agreement on the purchase of the chemical giant and large-scale investment in it by Russian Rosneft. However, recently it became known that Rosneft actually refused the deal, as stated by Armenian Minister of Energy Yervand Zakaryan at a meeting on the state of the plant. Moreover, according to the minister, the Russian side simply ignored all queries from the ministry.
It is not strange because "thanks" to Western sanctions, major Russian companies themselves are experiencing hard times. On the other hand, all more or less profitable and even strategic sectors of the Armenian economy are de facto in the hands of Russian enterprises. That is to say everything that could be bought has already been bought by Russia anyway.
However, even such eloquent facts do not prevent Armenian President Serzh Sargsyan from declaring that "the decision to join the EAEU was made by his country to give a new impetus to the deve-lopment of its economy". In other words, if you believe Sargsyan, the EAEU is something of a lifeline for the Armenian economy. Maybe it is true, but certainly not for the economy of the country, but rather for the Armenian elite, the oligarchic and semi-criminal leadership of the country. The entire political leadership of Armenia is connected to each other with dark bonds, laws and concepts. And of course, thanks to membership in the EAEU, the political elite of Armenia could give itself a free hand to preserve its own power. Europe, which prefers more elegant and cunning oligarchs, is alien to the "princes from the Karabakh clan". As part of the EAEU, the oligarchy can feel more comfortable.
In a country where the principle of the rule of law is observed even a little bit, it would be impossible to re-appoint Suren Khachatryan (criminal alias Liska) as governor of Syunik region. Liska, who has more than five convictions, is known throughout Armenia for his criminal past, and as governor of Syunik (Zangazur), he was in charge of drug trafficking, which, according to the Armenian media, involves many officials - from Armenian President Serzh Sargsyan to the president of the self-proclaimed republic of Nagornyy Karabakh, Bako Sahakyan. It was in the presence of the latter that a former candidate for mayor of Goris, Avetik Budagyan, was killed in the house of Khachatryan on 2 June 2013 and his brother Artak Budagyan, the commander of a military unit in Armenian-occupied Nagornyy Karabakh, was wounded. The conflict took place over redistribution of income from the sale of drugs produced in the occupied territories of Azerbaijan. After this incident, Liska said that he was temporarily resigning as governor until the end of the investigation, although the law does not provide for anything like that. On 6 June last year, the government accepted Suren Khachatryan's resignation at his own request. Needless to say, no-one was punished for the crime, but the most striking thing is the fact that recently the president of Armenia issued a decree to re-appoint Liska as governor of Syunik. Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan, who is also one of the prominent representatives of the Armenian oligarchy, admitted that the decision was taken at his request. In the context of analysis, this event is interesting due to the fact that it demonstrates the oligarchic chaos reigning in Armenia. Naturally, this kind of elite is in great need of external support from the EAEU.
However, it should be noted that the oligarchy in Armenia is represented not only in the government but also in the opposition (unless, of course, the political forces that present themselves as opponents of the government can be called the opposition). For example, the leader of one of the most powerful political parties in Armenia is Gagik Tsarukyan - an oligarch, sportsman, father of Prime Minister Hovik Abrahamyan's son-in law and associate of Armenia's second president, Robert Kocharyan.
In a recent interview with the Russian media, Tsarukyan said that it was wrong to compare the anti-government rallies in Armenia with Maidans in other countries, where anti-Russian rhetoric is clearly expressed. He himself is an advocate of closer relations with Russia and has "never uttered a single anti-Russian word". The protests are nothing more than criticism of the Armenian authorities in domestic politics. That is to say the protests that took place in Armenia on 10 October - the day the agreement Armenia's accession to the EAEU was signed - are essentially protests of a purely internal nature.
It is noteworthy that Armenia's first president and current head of the opposition Armenian National Congress (ANC), Levon Ter-Petrosyan, also confirms our words, saying that the issue of geopolitical orientation is not the priority for the current opposition. Such a question does not appear on the political agenda of the country, and Armenia's joining the Eurasian Economic Union would have taken place sooner or later. The leaders of the opposition parties think that the purpose of the rallies is not to talk about the foreign policy of the country, but to "banish the current government". In other words, the opposition swears allegiance to Russia to ensure its future existence. According to experts, the Armenian opposition, at least its backbone represented by Prosperous Armenia and the Armenian National Congress (ANC) led by Levon Ter-Petrosyan, does not fall under the definition of true opposition in our time unlike the Dashnaks and the pro-Western part of the Heritage party. And all protests are beneficial to the Armenian leadership to demonstrate to the Kremlin what risks and sacrifices it is taking for a rapprochement with Moscow. This is understandable: in the current environment in Armenia it is impossible to be an oligarch, the father of the prime minister's son-in-law, an associate of other oligarchs and a real leader of the opposition without being afraid at least of losing your capital.
In an interview with 168 Zham, political analyst Armen Badalyan claims that the president of Armenia is not elected but appointed by the Kremlin. "In Armenia, power change requires three things: promoting Russia or the West, finances and a passionate society. Our powerless political forces do not have the support of Moscow. Let's assume that Prosperous Armenia partially solves the financial issue, but we have no passionate society. Ninety-five per cent of Armenia's population has turned into biomass, which will vote for money at best," says Badalyan.
In that case, what will the Armenian people, whom Badalyan called none other than biomass, gain from accession to the EAEU? In contrast to the Customs Union, the EAEU respects the right to migration and movement of citizens of its member states. In recent years, the governments of Russia and Armenia agreed on two documents. Under the first document, Armenian citizens will now have an unlimited right to stay and work in the Russian Federation and under the second one, the FMS (Federal Migration Service of Russia) set up a commission that will consider at an accele-rated pace lifting the ban on the entry of Armenian nationals (and there are more than 70,000 of them today) who had no chance to get into Russia for one reason or another. Simplified immigration - this is the main "advantage" of Armenia's membership in the EAEU for its people. Thus, it turns out that from now on the process of Armenia turning into an appendage country with a population immigrating more and more to avoid turning into biomass will intensify.