"R+"un "Peace One Day" ("Bir gün sülh") təşkilatının rəhbəri Eş ZUBEYRİ ilə müsahibəsi
- "Peace One Day" qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən təşkil edilən və BMT tərəfindən dəstəklənən Beynəlxalq Sülh Günü, hər il 21 sentyabrda Dünya Atəşkəs və Güc Tətbiqetməmə Günü kimi qeyd edilir. Siz, həqiqətən, bütün dünyada sülhə nail olmaq imkanlarına inanırsınız?
- Bəli, mən, həqiqətən, inanıram ki, biz planetimizi daha dinc yer edə bilərik. Beynəlxalq Sülh Günü sübut edir ki, buna nail olmaq mümkündür. Hamı nəyə isə inanır. Bir çox insanların dini inancları var. Kim isə inana bilər ki, imtahanda və ya işdə müvəffəqiyyət qazanacaq və hər hansı bir dinin insanı daha hörmətli və nəzakətli biri edəcəyi imkanlarına inanır. Sülh imkanlarına inanmaq da - bu cürdür. Əvvəlcə bunun işlədiyini anlamısan. Axı, bəzilərimiz baş verən bütün pisliklərə olduqca çox zaman və enerji sərf edirik. Sülhün əldə olunmasının axtarış yollarına bir o qədər enerji sərf edirlərsə, tamamilə başqa nəticə görmək olar. Məsələn, biz Əfqanıstanda "Taliban" və koalisiya qoşunlarını Beynəlxalq Sülh Gününə qoşulmağa inandıra bildik. Bir gün ərzində onlar savaşmadılar və bizim buna daha çox ehtiyacı olanları ziyarət etmək imkanımız oldu. Bu, sübut edir ki, Beynəlxalq Sülh Günü ideyası işləyir və biz müəyyən anlarda ona güvənə bilərik.
- "Peace One Day" təşkilatının rəhbəri kimi siz bu yaxınlarda Azərbaycanda olmusunuz və yəqin ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə tanışsınız. Məsələnin sülh yolu ilə həll olunmasına nə maneə olur?
- Adətən, olduğu kimi, məncə, bu ya din, ya da siyasətdir. Dünyada çox münaqişələr görmüşəm və hər dəfə ən çətini - münaqişəyə cəlb olunan insanları sülh naminə öz fərqliliyini, nifrətini, siyasət və dinlərini kənara qoymağa məcbur etməkdir. Biz cəsarətli olmalıyıq və bunu etmək üçün mərdlik göstərməliyik. Əks halda biz heç vaxt bağışlaya və əsl sülh yarada bilmərik. Biz birləşməli və ədalətli həll yolu tapmalıyıq. Unutmaq olmaz ki, problemi onu yaradarkən düşündüyümüz şəkildə həll etmək mümkün deyil.
- Azərbaycanda münaqişə zonalarından olan məcburi köçkünlərin övladları ilə görüşdünüzmü və onlardan sülh vaxtının şəklini çəkməyi xahiş etdinizmi? Bu rəsmlər necə idi? Sizdə ən çox hansı təəssüratlar yarandı? Sizin şəxsi "sülh rəsminiz" necədir?
- Mənim üçün bu, regiona bütün səfərim zamanı ən sehrli və ən duyğusal an oldu. Uşaqlar çox mehriban və hörmətcil idilər və şübhəsiz, bizim səfərimizdən şad idilər. Daha çox balaca qızın rəsmi - "Yerin üstündə iki göyərçin" yadımda qaldı. O, bütün dünyada sülhü belə görür. Sülh əldə etmək bütün bəşəriyyətin əsas qayğısı olmalıdır - beynəlxalq fəaliyyət proqramının əsasını təşkil etməlidir. Həmçinin şəkillərdə qəşəng qırmızı qızılgül, həyat ağacını gördüm. Bir oğlan isə meydanda güllərlə dolu Azərbaycan və Türkiyə bayrağını təsvir etmişdi. O, balaca oğlan əmindir ki, onlar birgə regionu daha təhlükəsiz və sabit edə bilər. Mənim öz rəsmim belə olardı: bütün dünya liderləri dəyirmi masa ətrafında əyləşir, bir-birinə baxır və razılaşırlar ki, "kifayətdir, uduzduq və bəsdir". Onların üzlərində artıq nifrət və qorxunun olmadığı görünür.
- Azərbaycan dünyada ən tolerant ölkələrdən biri hesab olunur. Siz bununla razısınız? Nə üçün?
- Bəli, razıyam. Hərçənd bu mənada Azərbaycan qüsursuz olmasa da. Amma heç bir ölkə nöqsansız deyil. Eyni zamanda bu sətirləri oxuyan və Azərbaycanda olmayan hər bir kəsi əmin edə bilərəm ki, ölkə və onun xalqı - prezidentindən tutmuş qaçqınına qədər - tolerantlıq naminə güclü səy göstərir və böyük uğurlar əldə edirlər. Bakıda çox vacib dərs aldım - sadəcə, bir-birimizə hörmət etməyi öyrənsək, biz birgə yaşaya bilərik. Bakıda gəzərkən və ya məsələn, restoranda nahar edərkən, görünür ki, müxtəlif dinlərin və əhalinin bütün təbəqələrinin nümayəndələri eyni hüquqdan yararlanırlar. Bu insanlar təhlükəsiz şəraitdə yaşayırlar və hiss olunur ki, onlar xoşbəxtdirlər. Mən möminəm və müxtəlif şəhərlərdə olmuşam və hər şey, adətən, çatan kimi aydın olur. Bu necə olacaq? İnsanlar necə reaksiya verəcəklər? Ölkə necə inkişaf edir? Azərbaycanda olduğum üç gündən sonra hiss etdim ki, ölkə başçısı və hökumət qarşıya ölkəni və onun dünyada qəbul olunmasını dəyişmək məqsədini qoyub.
- Azərbaycanda yeni nə öyrəndiniz? Sizcə, Azərbaycan dünyanın başqa ölkələrinə necə sülh mesajı göndərə bilər?
- Azərbaycanda çox şey öyrəndim. Misal üçün, sevgi hələ də sağdır və yaşayır. Və yaxud sülh, həqiqətən, mümkündür. Mən öyrənmişəm ki, hamımız barış içində yaşaya bilərik və biz insanları sülh içində həyatın mümkün olduğuna inandıraraq, onların baxışlarını dəyişə bilərik. İnsanın planetimizdə olduğu müddətdə nələr etdiyinə bir baxın. Azərbaycanın başqa ölkələrə ismarışı ondan ibarətdir ki, ölkə digər prioritetlərinin önündə sülhə nail olmağı qoya bilər. Mən hamını öz keçmişindən və başqalarının fəaliyyətindən öyrənən yeni ölkədə nələrin baş verdiyini gəlib öz gözləri ilə görməyə çağırıram.
- Azərbaycanın iqtisadi inkişafı haqda nə düşünürsünüz?
- Bu səviyyədə olan iqtisadiyyat ölkə üçün böyükdür. Ölkə çox insanların hələ bilmədiyi gözəl məkana çevrilir. Qaz və neft uşaqlara təhsil verməyə, habelə onlarda sülhün zəruriliyi haqda geniş anlayış, ölkədə sakit mühit yaratmağa imkan verəcək. Azərbaycan hökumətinin dünya layihələrinə sərmayə yatırması, qonşu ölkələrlə barış mühitinə nail olmasında təşəbbüslər göstərməsi, təhsilə sərmayə yatırması çox vacibdir. Unutmaq olmaz ki, dünyada bütün sərvətlər insanın düşüncə tərzini, mentalitetini dəyişməyə qadir deyil. Ona görə də insanlara lap erkən yaşlarından - sülhün inkişafına çatmanın yeganə yolu olduğunu aşılamaq vacibdir. Bu bütün insanlara - əhalinin bütün təbəqəsinə, siyasətçilərə, böyük şirkətlərə, sənə və mənə aiddir. Bəlkə də, bizdə birdən uğurlu alınmayacaq, amma biz daha yaxşı sabah üçün artıq bu gün başlamalıyıq.

R+ interview with Ash Zuberi, Patron at Peace One Day
- International Day of Peace, initiated by the non-commercial organization Peace One Day and supported by the United Nations, is marked annually on 21 September as a day of global ceasefire and non-violence. Do you really believe that it is possible to attain peace around the world?
- Yes, I do believe that we can make our planet a more peaceful place. International Day of Peace proves that it is achievable. Everyone believes in something. Many people have religious faith. Someone may believe that they will succeed in the exam or at work, and believe that a religion can make a person more respectful and polite. Believing in the possibility of peace is the same. To begin, you must understand that it works. After all, some of us spend too much time and energy on everything bad that happens. If you spend the same amount of energy to find ways to achieve peace, one can see something quite different. For example, we convinced the Taliban and coalition forces in Afghanistan to join International Day of Peace. They did not fight for one day, and we had the opportunity to visit those who needed it most. This is proof that the idea of  International Day of Peace is working, and we can rely on it at certain points.
- As the patron of Peace One Day, you recently visited Azerbaijan and are probably familiar with the situation in the Nagornyy Karabakh conflict? What is the obstacle to its peaceful settlement?
- As usual, I think it's either religion or politics. I've seen many conflicts around the world, and each time the most difficult thing is to get people involved in the conflict to set aside all their differences, hatred, politics and religion for the sake of peace. We have to be brave and have the courage to do it, otherwise we will never be able to forgive and build a real world. We must come together and find a fair solution. It is important to remember that it is impossible to solve problems by thinking the same way as we did when we created them.
- In Azerbaijan, you met with children of internally displaced persons from the conflict zone and asked them to draw a picture of peace time. What did these pictures look like? What impressed you the most? What is your personal "peaceful picture"?
- For me it was the most magical and the most spiritual moment during the entire trip to the region. The children were very kind and respectful, and were clearly excited about our visit. The image of a little girl was the most memorable to me - two doves sitting on top of the earth. It was her vision of peace around the world. Achieving peace should be the main concern of humankind - to be at the top of the international action plan. I also saw on the pictures a beautiful red rose, a tree of life, and one boy drew flags of Azerbaijan and Turkey in a field full of flowers. This little boy is confident that together the two countries can make the region safer and peaceful. My own picture would look like this: all the world leaders are sitting around a table, looking at each other and agreeing that "they have been playing too much, and that's enough". It is written on their faces that they no longer have hate and fear.
- Azerbaijan is considered one of the most tolerant countries in the world. Do you agree? Why?
- Yes, I agree. Although Azerbaijan is not perfect in this regard, no country is impeccable. Nevertheless, I can assure everyone who reads these lines but has never been to Azerbaijan that the country and its people - from the president to the refugees - are making huge efforts and great strides in enhancing tolerance. I learned a very important lesson in Baku - we can live together if we learnt simply to respect each other. During a stroll in Baku or, for example, a dinner in the restaurant, it is clear that representatives of various religions and all walks of life enjoy the same rights. These people are safe and one can feel that they are happy. I am a believer and have been to different cities, and everything usually becomes clear immediately after your arrival. How will it be? How will people react? How is the country developing? After three days in Azerbaijan, I felt that the head of state and the government have set themselves the goal to change the country and its perception in the world.
- Have you learned something new in Azerbaijan? What message of peace do you think Azerbaijan can send to other countries of the world?
- In Azerbaijan I learnt a lot. For example, that love is still alive and well. Or that peace is really achievable. I learnt that we can all live in peace and can change people's views, convincing them that a peaceful life is achievable. Look at everything that man has done during all the time of his presence on the planet. The message of Azerbaijan to other countries is that the country could put peace above its other priorities. I encourage everyone to come and see with their own eyes what is happening in a new country, which has learnt a lot from its past and the actions of others.
- What do you think about the economic development of Azerbaijan?
- The economy of this level is huge for the country. The country is turning into a wonderful place, of which many people are still unaware. Gas and oil will help to educate children and create in them a greater understanding of the need for peace and a quiet atmosphere in the country. It is important that the government of Azerbaijan is investing in peace projects and initiatives, in achieving an atmosphere of peace with neighbouring countries and in education. It is important to remember that all the wealth in the world cannot change the mind of man and his mentality. Therefore, it is important to foster in people from a very young age the understanding that peace is the only way to make progress. This applies to all people - all segments of the population, politicians, big companies, you and me. Maybe we will not be able to succeed at once, but we need to start today for a better tomorrow.