“AZƏRREYL” ULDUZ AXTARIŞINDA
"Azərreyl” voleybol klubunun baş məşqçisi postu dünyaşöhrətli Alessandro Çiappiniyə tapşırılır. O, bu vəzifədə Faiq Qarayevi əvəz edəcək. F. Qarayev səhhəti ilə əlaqədar vəzifəsini tərk etsə də, Çempionlar Liqasının 1/4 finalında Kazan "Dinamo"suna uduzan dəmiryolçuların heyətində də ciddi dəyişikliklərə start veriləcək.
Çiappini Çempionlar Liqasının 1/8 final mərhələsində "Rabitə"nin mübarizədən kənarlaşdırdığı Polşanın "Atom" klubunun keçmiş baş məşqçisidir. Karyerası ərzində Türkiyə, Peru yığmalarını, eləcə də "Medineks", "Foppapedretti" və digər tanınmış klublarda çalışan məşqçidən böyük uğurlar gözlənilir.
Məşhur Alessandro Çiappini mətbuatdakı məlumatları belə şərh edib: "Azərbaycanla yanaşı, İtaliyadan da təklif almışam. Artıq 6 ildir ölkəmdən kənarda işləyirəm. Hərdən düşünürəm ki, qayıtmaq vaxtıdır. Ancaq mən daha yaxşı komanda axtarışındayam. Çünki peşəkaram. Voleybol mənim işim olmaqla yanaşı, həm də həyatımdır. Azərbaycandan olunan təklifə gəlincə, Bakıda olmuşam və vacib məsələləri müzakirə etmişəm. Orada idmana kifayət qədər ciddi maraq var. Voleybolun inkişafı üçün güclü sponsorların olması böyük transferləri reallaşdırmağa kömək edir. Azərbaycanda işləmək olduqca maraqlıdır. Hazırda bu ölkədə çoxlu sayda legioner məşqçi və voleybolçular işləyir. Fikrimcə, Azərbaycanda yaradılan şəraitlə böyük uğurlar əldə etmək olar".
Əlbəttə, Çiappininin "Azərreyl"ə təyinatı superliqada intriqanı daha da artıracaq. Faiq Qarayev onsuz da millidə baş məşqçi postunu icra edir, buna görə də həm klub, həm yığmada işləmək o qədər uğurlu alınmırdı. Digər amil Çempionlar Liqasıyla əlaqəlidir. Azərbaycan voleybol klubları indiyə qədər müxtəlif turnirlərin qalibi olub. "Çağırış" Kuboku, eləcə də Avropa Voleybol Konfederasiyasının Kubokunu qazanıb. Amma federasiyanın istəyi Çempionlar Liqasıdır. Avropanın ən nüfuzlu klub turnirində qalib gəlmək hər bir azarkeşin arzusudur. Hələlik yalnız "Rabitə” finala qədər irəliləyib və həlledici görüşdə "Vaqifbank"a uduzub. Külli miqdarda sərmayə yatırılan voleybol klublarımız hazırkı dönəmdə liqanı qazanmağa məcburdur. Çünki yaradılan şərait Çempionlar Liqasında sözümüzü deməyə imkan verir.
"Azərreyl"i məşqçiylə yanaşı, məşhur voleybolçular da gücləndirəcək. Yeni mövsüm üçün möhtəşəm heyət formalaşdırmağı planlaşdıran dəmiryolçular Avropanın ən yaxşı voleybolçusu seçilən Yeon Kinq Kimə elçi düşüb. "Fənərbağça"nın heyətində Çempionlar Liqasının qalibi və Bakıda keçirilən "Dördlər finalı"nın ən yaxşısı seçilən 24 yaşlı koreyalı hücumçu karyerasını ölkəmizdə davam etdirməyə yaxındır. Belə ki, "Azərreyl" onun keçidi üçün çox yüksək transfer məbləğini ödəməyə hazırlaşır. Türk həmkarlarımız də kimin bu cəlbedici təklifin qarşılığında hansı addımı atacağını maraqla gözləyir. Koreyalı idmançı Azərbaycan azarkeşlərinə yaxşı tanışdır. O, bu mövsüm "Rabitə" ilə görüşlərdə 4 dəfə iştirak edib, habelə paytaxtımızda baş tutan "Dördlər finalı"nda komandasının çempionluğunda böyük rol oynayıb.
Növbəti mövsüm Çempionlar Liqasının (ÇL) qalibi olmaq arzusunda olan dəmiryolçular Türkiyənin "Fənərbağça" komandasının daha bir oyunçusuna elçi düşüb. Bu, sarı-lacivərdlilərlə ÇL-in qalibi olmuş 27 yaşlı braziliyalı legioner Fabiano Klaudinodur. "Azərreyl" Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi, Dünya Qran-prisinin 4 qat qalibi, Dünya Çempionatının və Dünya Kubokunun ikincisini heyətində görmək üçün istənilən məbləği ödəməyə hazırdır. Braziliya yığmasında 70 oyun keçirən 194 sm boya malik voleybolçu isə hələlik fikirləşir. Onunla digər iddialı klublar da maraqlandığından, ən yaxşısını seçmək istəyir. Dünya Qran-prisinin ən yaxşı blokçusunun "Fənərbağça"da qalması daha real görünür. Lakin Türkiyədə legioner limitinin olması və Klaudinonun daha çox ehtiyatda qalması voleybolçunun "Azərreyl"in xeyrinə seçim etməsiylə nəticələnə bilər.
Dəmiryolçuların digər maraqlandığı voleybolçu rusiyalı Yekaterina Qamovadır. Kazan "Dinamo"sunun heyətində Bakıdakı "Dördlər finalı"nda bürünc medal qazanan 32 yaşlı Olimpiya və dünya çempionu müqavilə müddətinin sonuna qədər Tatarıstan təmsilçisinin şərəfini qoruyacaq.
Ən maraqlı məqam Azərbaycan Voleybol Federasiyasının yeni çempionatla bağlı qaydalarıdır. Ölkə voleybolunda çoxlu sayda legionerləri görürük. Dünyanın istənilən ölkəsindən legioner dəvət etməklə yanaşı, yerli voleybolçuların hazırlanmasını unutmaq olmaz. Sirr deyil ki, "Bakı", "Lokomotiv", "Azərreyl", "Rabitə", digər klublarda yalnız əcnəbilər meydan sulayır. Yerli voleybolçular isə ən yaxşı halda ehtiyatda oturmaqla vaxt keçirirlər. Bunun ən böyük zərbəsi milli komandaya təsir edir. Çempionatımız güclü olsa da, yığmamız güclənmir. Burada Faiq Qarayevin günahı yoxdur. Yerli voleybolçular praktikadan məhrumdursa, milli necə güclənə bilər? Elə ona görə də federasiya yeni mövsümdən legioner limiti tətbiq etməyi planlaşdırır. Yeni qaydalara əsasən, hər komandadan meydanda, ən azı, iki və ya üç yerli voleybolçunun olması tələb olunacaq. Bu qərar alqışa layiqdir. Güclü legionerlərimizin olmasına baxmayaraq, yerlı voleybolçuları unutmaq olmaz. Azərbaycan millisi məhz onların sayəsində inkişaf edə bilər.

"АЗЕРРЕЙЛ" В ПОИСКАХ ЗВЕЗД
Известный итальянский специалист Алессандро Чиаппини сменит Фаига Гараева (в связи с состоянием здоровья) на посту главного тренера волейбольного клуба "АзерРейл". С приходом нового наставника в составе команды, проигравшей в четвертьфинале Лиги чемпионов казанскому "Динамо", ожидаются серьезные изменения.
За свою тренерскую карьеру А.Чиаппини возглавлял сборные Турции и Перу, клубы "Мединекс", "Фоппапедретти" и ряд других. Последним местом его работы был польский клуб "Атом". Хотя возглавляемая им польская команда была выбита из борьбы в Лиге чемпионов, причем азербайджанским клубом "Рабита", однако большой опыт итальянского специалиста позволяет возлагать на него большие надежды.
Вот как прокомментировал публикации в СМИ на эту тему сам Чиаппини: "Параллельно с Азербайджаном я получил приглашение и из Италии. Уже шесть лет нахожусь вдали от родины. Иногда в голову приходит мысль, что пора возвращаться. Но я продолжаю искать лучшую команду. Ведь  я - профессионал. Волейбол не только моя профессия, но и моя жизнь. Что касается предложения из Азербайджана, то я уже посетил Баку и обсудил ряд важных вопросов. Там довольно серьезное отношение к спорту. Наличие мощных спонсоров для развития волейбола способствует реализации крупных трансферов. Работать в Азербайджане крайне интересно. Сейчас в этой стране много волейболистов-легионеров, местных игроков и тренеров. Думаю, благодаря созданным в Азербайджане условиям можно достичь больших успехов".
Приход Чиаппини в "АзерРейл" должен усилить интригу в суперлиге. Фаиг Гараев параллельно занимает пост главного тренера сборной, и ему было трудно совмещать сразу две должности. Другой фактор связан с Лигой чемпионов. Азербайджанские волейбольные клубы побеждали на различных турнирах, брали кубки вызова, Европейской конфедерации волейбола. Но Федерация волейбола нацелена на победу в Лиге чемпионов - самом престижном клубном турнире Европы. Пока только клубу  "Рабита" удалось добраться до финала.
Наряду со сменой тренера получит также подкрепление и состав "АзерРейл". Так, "железнодорожницы", планирующие сформировать мощный состав к новому сезону, присматриваются к Йон Ким Кинг, признанной лучшей волейболисткой Европы. "АзерРейл" готов выплатить довольно крупную сумму за трансфер нападающей. Турецкий "Фенербахче", в котором сейчас играет Ким, также с интересом ожидает, каким будет ответ 24-летней кореянки на привлекательное предложение азербайджанского клуба. Нашим болельщикам эта корейская спортсменка знакома не понаслышке. В этом сезоне она четырежды участвовала во встречах с "АзерРейл", сыграла большую роль в победе своей команды в прошедшем в Баку "Финале четырех".
Ставящие цель выиграть в Лиге чемпионов в наступающем сезоне, "железнодорожницы" интересуются еще одной волейболисткой "Фенербахче". Это 27-летняя бразильянка Фабиано Клаудино, ставшая в составе турецкого клуба победительницей Лиги чемпионов. "АзерРейл" готов выплатить любую сумму, чтобы привлечь в свой состав чемпиона летних Олимпийских игр в Пекине, четырехкратного обладателя Гран-при мира и второго призера Кубка мира. Пока же волейболистка, сыгравшая 70 матчей за сборную Бразилии, обдумывает заманчивое предложение. Тем более что интересуется ею не только "АзерРейл". Наиболее реальным вариантом специалисты считают, если лучший блокировщик Гран-при мира останется в "Фенербахче". Однако наличие в Турции лимита на легионеров и нахождение Клаудино по большей части на скамейке запасных могут завершиться выбором в пользу "АзерРейл".
Еще один объект пристального внимания - россиянка Екатерина Гамова, ставшая бронзовым призером "Финала четырех" в составе казанского "Динамо". Но 32-летняя олимпийская чемпионка и чемпионка мира должна защищать честь клуба из Татарстана до истечения срока контракта.
Не секрет, что в составе наших клубов "Локомотив", "Бакы", "АзерРейл", "Рабита" и других на поле выходят одни легионеры. Местные же спортсменки довольствуются в лучшем случае скамейкой запасных. Больше всего от этого страдает национальная сборная. Хотя чемпионат Азербайджана и отличается высоким уровнем, сборная от этого не выигрывает и Фаига Гараева в этом упрекнуть довольно сложно. О каком усилении сборной можно говорить, если местные волейболистки лишены игровой практики? В связи с этим интересны правила, принятые Азербайджанской федерацией волейбола. С нового сезона федерация планирует введение лимита для легионеров. Согласно новым правилам, в составе каждой команды на поле должны выходить как минимум 2-3 местных игрока. Данное решение заслуживает внимания хотя бы потому, что призвано способствовать улучшению качества игры местных спортсменов.