“AZƏRREYL” ULDUZ AXTARIŞINDA
"Azərreyl” voleybol klubunun baş məşqçisi postu dünyaşöhrətli Alessandro Çiappiniyə tapşırılır. O, bu vəzifədə Faiq Qarayevi əvəz edəcək. F. Qarayev səhhəti ilə əlaqədar vəzifəsini tərk etsə də, Çempionlar Liqasının 1/4 finalında Kazan "Dinamo"suna uduzan dəmiryolçuların heyətində də ciddi dəyişikliklərə start veriləcək.
Çiappini Çempionlar Liqasının 1/8 final mərhələsində "Rabitə"nin mübarizədən kənarlaşdırdığı Polşanın "Atom" klubunun keçmiş baş məşqçisidir. Karyerası ərzində Türkiyə, Peru yığmalarını, eləcə də "Medineks", "Foppapedretti" və digər tanınmış klublarda çalışan məşqçidən böyük uğurlar gözlənilir.
Məşhur Alessandro Çiappini mətbuatdakı məlumatları belə şərh edib: "Azərbaycanla yanaşı, İtaliyadan da təklif almışam. Artıq 6 ildir ölkəmdən kənarda işləyirəm. Hərdən düşünürəm ki, qayıtmaq vaxtıdır. Ancaq mən daha yaxşı komanda axtarışındayam. Çünki peşəkaram. Voleybol mənim işim olmaqla yanaşı, həm də həyatımdır. Azərbaycandan olunan təklifə gəlincə, Bakıda olmuşam və vacib məsələləri müzakirə etmişəm. Orada idmana kifayət qədər ciddi maraq var. Voleybolun inkişafı üçün güclü sponsorların olması böyük transferləri reallaşdırmağa kömək edir. Azərbaycanda işləmək olduqca maraqlıdır. Hazırda bu ölkədə çoxlu sayda legioner məşqçi və voleybolçular işləyir. Fikrimcə, Azərbaycanda yaradılan şəraitlə böyük uğurlar əldə etmək olar".
Əlbəttə, Çiappininin "Azərreyl"ə təyinatı superliqada intriqanı daha da artıracaq. Faiq Qarayev onsuz da millidə baş məşqçi postunu icra edir, buna görə də həm klub, həm yığmada işləmək o qədər uğurlu alınmırdı. Digər amil Çempionlar Liqasıyla əlaqəlidir. Azərbaycan voleybol klubları indiyə qədər müxtəlif turnirlərin qalibi olub. "Çağırış" Kuboku, eləcə də Avropa Voleybol Konfederasiyasının Kubokunu qazanıb. Amma federasiyanın istəyi Çempionlar Liqasıdır. Avropanın ən nüfuzlu klub turnirində qalib gəlmək hər bir azarkeşin arzusudur. Hələlik yalnız "Rabitə” finala qədər irəliləyib və həlledici görüşdə "Vaqifbank"a uduzub. Külli miqdarda sərmayə yatırılan voleybol klublarımız hazırkı dönəmdə liqanı qazanmağa məcburdur. Çünki yaradılan şərait Çempionlar Liqasında sözümüzü deməyə imkan verir.
"Azərreyl"i məşqçiylə yanaşı, məşhur voleybolçular da gücləndirəcək. Yeni mövsüm üçün möhtəşəm heyət formalaşdırmağı planlaşdıran dəmiryolçular Avropanın ən yaxşı voleybolçusu seçilən Yeon Kinq Kimə elçi düşüb. "Fənərbağça"nın heyətində Çempionlar Liqasının qalibi və Bakıda keçirilən "Dördlər finalı"nın ən yaxşısı seçilən 24 yaşlı koreyalı hücumçu karyerasını ölkəmizdə davam etdirməyə yaxındır. Belə ki, "Azərreyl" onun keçidi üçün çox yüksək transfer məbləğini ödəməyə hazırlaşır. Türk həmkarlarımız də kimin bu cəlbedici təklifin qarşılığında hansı addımı atacağını maraqla gözləyir. Koreyalı idmançı Azərbaycan azarkeşlərinə yaxşı tanışdır. O, bu mövsüm "Rabitə" ilə görüşlərdə 4 dəfə iştirak edib, habelə paytaxtımızda baş tutan "Dördlər finalı"nda komandasının çempionluğunda böyük rol oynayıb.
Növbəti mövsüm Çempionlar Liqasının (ÇL) qalibi olmaq arzusunda olan dəmiryolçular Türkiyənin "Fənərbağça" komandasının daha bir oyunçusuna elçi düşüb. Bu, sarı-lacivərdlilərlə ÇL-in qalibi olmuş 27 yaşlı braziliyalı legioner Fabiano Klaudinodur. "Azərreyl" Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi, Dünya Qran-prisinin 4 qat qalibi, Dünya Çempionatının və Dünya Kubokunun ikincisini heyətində görmək üçün istənilən məbləği ödəməyə hazırdır. Braziliya yığmasında 70 oyun keçirən 194 sm boya malik voleybolçu isə hələlik fikirləşir. Onunla digər iddialı klublar da maraqlandığından, ən yaxşısını seçmək istəyir. Dünya Qran-prisinin ən yaxşı blokçusunun "Fənərbağça"da qalması daha real görünür. Lakin Türkiyədə legioner limitinin olması və Klaudinonun daha çox ehtiyatda qalması voleybolçunun "Azərreyl"in xeyrinə seçim etməsiylə nəticələnə bilər.
Dəmiryolçuların digər maraqlandığı voleybolçu rusiyalı Yekaterina Qamovadır. Kazan "Dinamo"sunun heyətində Bakıdakı "Dördlər finalı"nda bürünc medal qazanan 32 yaşlı Olimpiya və dünya çempionu müqavilə müddətinin sonuna qədər Tatarıstan təmsilçisinin şərəfini qoruyacaq.
Ən maraqlı məqam Azərbaycan Voleybol Federasiyasının yeni çempionatla bağlı qaydalarıdır. Ölkə voleybolunda çoxlu sayda legionerləri görürük. Dünyanın istənilən ölkəsindən legioner dəvət etməklə yanaşı, yerli voleybolçuların hazırlanmasını unutmaq olmaz. Sirr deyil ki, "Bakı", "Lokomotiv", "Azərreyl", "Rabitə", digər klublarda yalnız əcnəbilər meydan sulayır. Yerli voleybolçular isə ən yaxşı halda ehtiyatda oturmaqla vaxt keçirirlər. Bunun ən böyük zərbəsi milli komandaya təsir edir. Çempionatımız güclü olsa da, yığmamız güclənmir. Burada Faiq Qarayevin günahı yoxdur. Yerli voleybolçular praktikadan məhrumdursa, milli necə güclənə bilər? Elə ona görə də federasiya yeni mövsümdən legioner limiti tətbiq etməyi planlaşdırır. Yeni qaydalara əsasən, hər komandadan meydanda, ən azı, iki və ya üç yerli voleybolçunun olması tələb olunacaq. Bu qərar alqışa layiqdir. Güclü legionerlərimizin olmasına baxmayaraq, yerlı voleybolçuları unutmaq olmaz. Azərbaycan millisi məhz onların sayəsində inkişaf edə bilər.

"AZERRAIL" REACHING FOR THE STARS
The leading Italian professional Alessandro Ciappini is to replace Faiq Qarayev, who has stood down for health reasons, as head coach of the "Azerrail" volleyball club. His arrival is expected to lead to major changes in the team which lost in the quarter-final of the Champions League to "Dinamo" (Kazan).
In his coaching career Ciappini has been in charge of the Turkish and Peruvian national teams, the "Medinex" and "Foppapedretti" clubs, and a number of others. His last job was with the Polish club "Atom". Although "Atom" under his leadership were knocked out of the Champions League by "Rabita" of Azerbaijan, his great experience suggests great hopes are being placed on him.
Ciappini himself had this to say about media reports on this: "Along with Azerbaijan I received an invitation from Italy. I have been away from home for six years and sometimes I think it is time to go back, but I am still looking for a better team. After all, I'm a professional. Volleyball is not only my job, it is also my life. As far as Azerbaijan's offer is concerned, I have already visited Baku and discussed a number of important issues. They take their sport quite seriously there. Having powerful sponsors to develop volleyball means major transfers can go through. Working in Azerbaijan will be extremely interesting. There are many top foreign and local players and coaches in the country, and I think that because of the conditions that have been created in Azerbaijan great success can be achieved."
Ciappini's arrival at "Azerrail" is bound to heighten interest in the super-league. Faiq Qarayev had been combining his job there with that of head coach of the national team and it has proved difficult for him. The other factor is linked with the Champions League. Azerbaijani volleyball clubs have triumphed in various tournaments, held challenge cups and the European Volleyball Confederation. But the volleyball federation has its sights on winning the Champions League - the most prestigious club tournament in Europe. So far only "Rabita" has managed to reach the final.
As well as changing their coach "Azerrail" is also strengthening its team. In their plans to get together a strong side for the new season they are looking at Kim Yeon-Koung, who is reckoned to be Europe's best women's volleyball player. "Azerrail" are also prepared to pay a considerable sum for the forward to move. "Fenerbahce" (Turkey), for whom Kim currently plays, is also waiting with interest for the 24-year old Korean girl's response to the Azerbaijani club's attractive offer. Our supporters know the Korean girl at first hand. This season she played in four matches against "Azerrail" and played a big part in her team's win in the "Final Four" Cup held in Baku.
Aiming to win the Champions League in the coming season, "Azerrail" are interested in another of "Fenerbahce's" players, the 27-year old Brazilian Fabiana Claudinho, who was a member of the Turkish team that won the Champions League. "Azerrail" are prepared to pay any sum to attract the champion of the summer Olympics in Beijing, four-times' winner of the World Grand Prix and runner-up in the World Cup. The player, who has played 70 times for Brazil, is considering this tempting offer, especially as it is not just "Azerrail" that is interested in her. Experts believe that the most likely outcome is that the player will stay with "Fenerbahce". But because there is a limit on foreign players in Turkey and Claudinho may spend more time on the subs bench she could end up at "Azerrail".
Another player in the spotlight is the Russian Yekaterina Gamova, who was in the "Dinamo" (Kazan) team that was runners-up in the "Final Four" cup. But the 32-year old Olympic champion and world champion must defend the honour of the club from Tatarstan until her contract expires.
Everyone knows that foreign players make up our clubs "Lokomotiv", "Baki", "Azerrail", "Rabita" and others. Local players have to make do at best with being on the subs bench. It is the national team which suffers most because of this. Although the Azerbaijani championship is of an excellent standard, the national side gets nothing from this, and it is not easy to blame Fariq Qarayev. How can you talk about strengthening the national side if local players can't get a game? In this respect the rules adopted by the Azerbaijani Volleyball Federation are of interest. From this season the federation is planning on imposing a limit on foreign players. According to the new rules, each team must put out at least 2-3 local players for a match. This decision is worthy of note, not least because the reason behind it is to improve the quality of our local players.