London olimpiadasına yollanmaq üçün jokeyimiz Camal Rəhimova at seçmək qalır
Beynəlxalq Atçılıq Federasiyasının son reytinq cədvəli London Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançıları üzə çıxarıb. Həmyerlimiz Camal Rəhimov son yarışlardakı uğurlu çıxışına görə, Olimpiadada iştirak etmək imkanı qazanıb. Lisenziya problemini həll edən çapar indi Londonda nəticə barədə düşünməlidir.
Sirr deyil ki, karyerasında ikinci dəfə Olimpiadada iştirak edəcək 24 yaşlı idmançını Pekinlə müqayisədə Londonda daha çətin sınaq gözləyir. Digər idman növlərindən fərqli olaraq, atçılıqda Londona lisenziya qazanmaq daha çətindir. Camal Rəhimov 29 ölkədən olan 249 idmançıyla rəqabətdən qalib ayrılaraq, lisenziyaya layiq görüldü. İki il Londona vəsiqə uğrunda yarışan çapar bunun üçün çoxlu sayda turnirdə mükafatçılar sırasına düşməli oldu. Zarafat deyil, 30 müxtəlif yarışda 420 dəfə manejə çıxan idmançı bütün Avropa ərazisində "Aramis", "Platin", "Topik", "Vudi", "Hollivud" adlı atlarıyla 30 min km.-ə yaxın məsafəni qət etdi.
Federasiyadan verilən məlumata görə, Londona hazırlıq üçün xüsusi proqram hazırlanıb. İlk olaraq Camal Rəhimovun Olimpiadaya hansı atla yollanacağı dəqiqləşməlidir. Çapar "Platin", "Aramis", "Warrior", "Woody Topic" və "Excenel" ləqəbli atlar arasında seçim etməlidir.
Səbəbkar özü London Olimpiadasına hazırlıq prosesini belə şərh edib: "Çox şadam ki, ardıcıl ikinci Olimpiadada Azərbaycanı təmsil edəcəyəm. İndi bütün fikrimi Olimpiadaya yönəldəcəyəm. İlk olaraq at seçimi etməliyəm. Yarışda daha yaxşı tanıdığım və öyrəşdiyim atdan istifadə çox vacibdir. Minimum vəzifə Londonda finalçılar sırasına düşməkdir. İnanıram ki, xalqımız mənə dəstək olacaq. Atçılıqda tez bir zamanda uğur qazanmaq çətindir. Amma Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək üçün gecə-gündüc çalışacağam".
Camal Rəhimovun atçılıqda əldə etdiyi uğurlar Azərbaycanda idmanın bu növünə olan marağı artırıb. Daha irəli getmək üçün bizə Londonda medal lazımdır. Pekindəki səhvləri təkrarlamamaq üçün idmançı indidən Londona hansı atla yollanacağını dəqiqləşdirməlidir. Yadınızdadırsa, Pekində son anda atla bağlı problem yarandı. Camal üçün 2 milyon avroya alınan at isə yarış zamanı büdrədi, hətta çapar atın üstündən yerə yıxıldı. Ona görə də Camal yarışdan kənarlaşdırıldı. Sonra da "İonesko de Brekka" adlı zədəli at 2 atla dəyişdirildi. Lakin həmin atlar Olimpiada səviyyəsində deyil, müxtəlif beynəlxalq yarışlarda iştirak etmək üçündür. Birinin 16, digərinin 14 yaşı var. Dünya Kuboku, 5 ulduzlu Qran-Pri yarışlarında layiqincə iştirak ediblər. London Olimpiadası üçün yeni atın alınmasıyla bütün problemləri həll etmək olmayacaq. Həmin atla idmançı, hec olmasa, bir neçə ay məşq etməli, ona uyğunlaşmalıdır.
Əsas amillərdən biri Londonda rəqabətin güclü olmasıdır. Camal Rəhimov təcrübəli idmançı olsa belə, Olimpiadada kifayət qədər titullu çaparlar yarışacaq. İdmançımızın belə səviyyəli yarışda özünü göstərməsi üçün yüksək səviyyədə hazırlıq keçməsi mütləqdir. Beynəlxalq yarışlarda iştirakla yanaşı, psixoloji tərəfdən Olimpiadaya hazır olmaq asan deyil. Pekindəki uğursuzluğu unutmaq vacib şərtdir. Unutmayaq ki, atçılıqda uğur qazanmaq çaparla atın birlikdə vahid komanda təşkil etməsi zamanı yaranır. Əgər atla çapar bir-birlərini yaxşı başa düşmürsə, onda həmin idmançıdan uğur gözləməyə dəyməz. Sözsüz ki, Camalın qeyd etdiyi final mərhələsinə adlamaq Azərbaycan idmanı üçün uğur sayılacaq. Bununla belə, həmin nəticə Olimpiada medalını əvəz edə bilməz.
Gələcəkdə idmançıyla yanaşı, Qarabağın məşhur atlarını da Olimpiadaya aparmaq olar. Məşhur cins atları xüsusi qayda ilə saxlamaqla və məşq etdirməklə mötəbər yarışlarda özümüzdən söz etdirə bilərik. Qarabağ atları bütün dünyada məşhurdur. Onda niyə idmançılarımızın istifadə etdikləri atlar Qarabağdan olmasın? Bu məqsədlə Ağdamda Atçılıq Turizm Mərkəzinin fəaliyyətinin bərpası və müasir standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi üçün atçılıq təsərrüfatı yaradılır. Bunun üçün Qaradağlı kəndi ərazisində 14 hektar ərazi ayrılıb və tikinti işləri başlanılıb. Ərazidə 24 atlıq tövlənin, ilxıçı evinin, qarışıq yem və ot anbarlarının, peyinliklərin, içməli və yanğın əleyhinə su anbarlarının, elektrikqidalandırıcı mənbənin və örüş sahəsinin yaradılması nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, 2008-ci il Pekin Yay Olimpiadasında ölkəmizi atçılığın konkur növündə yalnız Camal Rəhimov təmsil etmişdi. London Olimpiadasına komanda konkur növündə də lisenziya qazanmaq istəyən federasiya bu məqsədlə 2 legioner - Patrik MakEnti və Françesko Frankonu yığmamıza cəlb edib. Onlar lisenziya yarışlarında uğursuz çıxış etdiyindən, komanda konkur növündə təmsilçiliyimiz müm-kün olmayıb. 2016-cı ildəki Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarına komanda növündə yollanmağı əsas məqsəd sayan federasiyamız bu məqsədlə Seyid Musayev, Hikmət Musayev, Kənan Novruzov kimi idmançıların legionerlərlə birlikdə hazırlıq keçməsinə şərait yaradır. Üstəlik, Braziliyada yerli cinsli atlardan da yararlanmaq vacibdir. Bunun üçün "Qarabağ" və "Dilboz" cins atlarının müayinədən keçdikdən sonar, idman yarışlarına xüsusi qayda ilə hazırlaşması lazımdır.

Для поездки в Лондон азербайджанскому жокею Джамалу Рагимову осталось выбрать лошадь
Из рейтинговой таблицы Международной федерации конного спорта стали известны имена спортсменов, завоевавших лицензии на летние Олимпийские игры в Лондоне. Благодаря успешному выступлению на последних турнирах азербайджанский наездник Джамал Рагимов завоевал право участвовать в этих престижных соревнованиях. Решив вопрос с лицензией, теперь он должен нацелиться на результат в Лондоне.
Не секрет, что 24-летнего спортсмена, который уже во второй раз будет участвовать в Олимпиаде, ждет более серьезное, чем в Пекине, испытание. В отличие от других видов, в конном спорте завоевать путевку на Игры сложнее. Джамал Рагимов удостоился лицензии в борьбе с 249 спортсменами из 29 стран. За два напряженных года наш спортсмен смог стать призером многочисленных турниров. Выйдя на манеж 420 раз на прошедших в различных странах Европы 30  различных соревнованиях на лошадях по кличкам Арамис, Платин, Топик, Вуди и Голливуд, он покрыл расстояние почти в 30 тысяч километров.
Согласно сообщению Федерации конного спорта Азербайджана, разработана специальная программа подготовки Джамала к Играм в Лондоне. В первую очередь необходимо определить лошадь, на которой будет выступать наш участник. Выбор здесь довольно широк - это Платин, Арамис, Warrior, Woody Topic и Excenel.
"Очень рад, что уже второй раз подряд буду представлять Азербайджан на Олимпийских играх. Теперь сосредоточу все внимание на подготовке к Олимпиаде. В первую очередь необходимо выбрать лошадь. Очень важно выступать на соревнованиях на лошади, которая тебе хорошо знакома и к которой привык. Задача минимум - попасть в Лондоне в число финалистов. Верю, что наш народ поддержит меня. В конном спорте очень трудно добиться успеха за короткое время. Чтобы достойно представить Азербайджан, буду трудиться  днем и ночью", - прокомментировал вопросы подготовки к Олимпиаде сам спортсмен.
Надо заметить, что удачные выступления Джамала Рагимова послужили росту интереса к этому виду спорта в Азербайджане. Чтобы продвинуться дальше, нам необходимо завоевать в Лондоне медаль, а также не повторить допущенные в Пекине ошибки. Во время выступления на пекинской Олимпиаде у Джамала в последний момент возникли проблемы именно с лошадью. Купленная для Джамала за 2 млн. евро лошадь споткнулась и даже сбросила наездника, за что спортсмен был отстранен от соревнований. После этого лошадь по кличке Ionesko de Brekka обменяли на две другие. Они достойно участвовали в Кубке мира, пятизвездочном Гран-при. Но для выступления на Олимпиаде эти лошади, по мнению специалистов, не годятся. Одной из них 16, а другой 14 лет. Однако вопрос не только в приобретении новой лошади для Олимпиады в Лондоне. Необходимо хотя бы несколько месяцев тренировок, чтобы привыкнуть к ней.
Следует учесть также наличие большой конкуренции на Олимпиаде. Хотя Джамал Рагимов и опытный спортсмен, в Лондоне ему придется соревноваться с самыми титулованными наездниками. Посему необходима также психологическая подготовка. Очень важно забыть про неудачу в Пекине. Успеха в конном спорте можно добиться только при условии, если наездник и лошадь составляют единое целое. Если же они не понимают, не чувствуют друг друга, вряд ли стоит ждать успешных результатов.
Безусловно, выход в финальную часть, о чем упомянул Джамал, будет считаться успехом для азербайджанского спорта. Вместе с тем это не может служить заменой олимпийской медали.
Специалисты считают, что в будущем азербайджанским наездникам можно выходить на олимпийскую арену со знаменитой карабахской породой скакунов. С этой целью в Агдаме восстанавливается деятельность Центра конного туризма и создается коневодческое хозяйство для его развития в соответствии с современными стандартами. Уже выделено 14 га на территории села Гарадаглы и начаты строительные работы. Здесь будут построены конюшня на 24 лошади, жилье для коневодов, амбары для комбинированных кормов и сена, навозохранилище, будут решены вопросы противопожарной безопасности, электроснабжения, выгона и т.д.
Напомним, что на Олимпийских играх 2008 года в Пекине нашу страну в конкуре представлял только Джамал Рагимов. В Лондоне же Федерация конного спорта намеревалась принять участие также в командном соревновании по конкуру. С этой целью в сборную были привлечены два легионера - Патрик Мак Энти  и Франческо Франко. Однако из-за неудачных выступлений завоевать путевку в Лондон им не удалось.
Считая главной задачей участие в Олимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро и в командных соревнованиях, федерация создает все условия для совместной с легионерами тренировки Сеида Мусаева, Хикмета Мусаева, Кянана Новрузова. Вдобавок в Бразилии важно использовать и местных породистых коней. Для этого после осмотра и проверки необходимо готовить карабахских скакунов, а также лошадей породы "дилбоз" к спортивным соревнованиям в специальном порядке.