London olimpiadasına yollanmaq üçün jokeyimiz Camal Rəhimova at seçmək qalır
Beynəlxalq Atçılıq Federasiyasının son reytinq cədvəli London Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançıları üzə çıxarıb. Həmyerlimiz Camal Rəhimov son yarışlardakı uğurlu çıxışına görə, Olimpiadada iştirak etmək imkanı qazanıb. Lisenziya problemini həll edən çapar indi Londonda nəticə barədə düşünməlidir.
Sirr deyil ki, karyerasında ikinci dəfə Olimpiadada iştirak edəcək 24 yaşlı idmançını Pekinlə müqayisədə Londonda daha çətin sınaq gözləyir. Digər idman növlərindən fərqli olaraq, atçılıqda Londona lisenziya qazanmaq daha çətindir. Camal Rəhimov 29 ölkədən olan 249 idmançıyla rəqabətdən qalib ayrılaraq, lisenziyaya layiq görüldü. İki il Londona vəsiqə uğrunda yarışan çapar bunun üçün çoxlu sayda turnirdə mükafatçılar sırasına düşməli oldu. Zarafat deyil, 30 müxtəlif yarışda 420 dəfə manejə çıxan idmançı bütün Avropa ərazisində "Aramis", "Platin", "Topik", "Vudi", "Hollivud" adlı atlarıyla 30 min km.-ə yaxın məsafəni qət etdi.
Federasiyadan verilən məlumata görə, Londona hazırlıq üçün xüsusi proqram hazırlanıb. İlk olaraq Camal Rəhimovun Olimpiadaya hansı atla yollanacağı dəqiqləşməlidir. Çapar "Platin", "Aramis", "Warrior", "Woody Topic" və "Excenel" ləqəbli atlar arasında seçim etməlidir.
Səbəbkar özü London Olimpiadasına hazırlıq prosesini belə şərh edib: "Çox şadam ki, ardıcıl ikinci Olimpiadada Azərbaycanı təmsil edəcəyəm. İndi bütün fikrimi Olimpiadaya yönəldəcəyəm. İlk olaraq at seçimi etməliyəm. Yarışda daha yaxşı tanıdığım və öyrəşdiyim atdan istifadə çox vacibdir. Minimum vəzifə Londonda finalçılar sırasına düşməkdir. İnanıram ki, xalqımız mənə dəstək olacaq. Atçılıqda tez bir zamanda uğur qazanmaq çətindir. Amma Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək üçün gecə-gündüc çalışacağam".
Camal Rəhimovun atçılıqda əldə etdiyi uğurlar Azərbaycanda idmanın bu növünə olan marağı artırıb. Daha irəli getmək üçün bizə Londonda medal lazımdır. Pekindəki səhvləri təkrarlamamaq üçün idmançı indidən Londona hansı atla yollanacağını dəqiqləşdirməlidir. Yadınızdadırsa, Pekində son anda atla bağlı problem yarandı. Camal üçün 2 milyon avroya alınan at isə yarış zamanı büdrədi, hətta çapar atın üstündən yerə yıxıldı. Ona görə də Camal yarışdan kənarlaşdırıldı. Sonra da "İonesko de Brekka" adlı zədəli at 2 atla dəyişdirildi. Lakin həmin atlar Olimpiada səviyyəsində deyil, müxtəlif beynəlxalq yarışlarda iştirak etmək üçündür. Birinin 16, digərinin 14 yaşı var. Dünya Kuboku, 5 ulduzlu Qran-Pri yarışlarında layiqincə iştirak ediblər. London Olimpiadası üçün yeni atın alınmasıyla bütün problemləri həll etmək olmayacaq. Həmin atla idmançı, hec olmasa, bir neçə ay məşq etməli, ona uyğunlaşmalıdır.
Əsas amillərdən biri Londonda rəqabətin güclü olmasıdır. Camal Rəhimov təcrübəli idmançı olsa belə, Olimpiadada kifayət qədər titullu çaparlar yarışacaq. İdmançımızın belə səviyyəli yarışda özünü göstərməsi üçün yüksək səviyyədə hazırlıq keçməsi mütləqdir. Beynəlxalq yarışlarda iştirakla yanaşı, psixoloji tərəfdən Olimpiadaya hazır olmaq asan deyil. Pekindəki uğursuzluğu unutmaq vacib şərtdir. Unutmayaq ki, atçılıqda uğur qazanmaq çaparla atın birlikdə vahid komanda təşkil etməsi zamanı yaranır. Əgər atla çapar bir-birlərini yaxşı başa düşmürsə, onda həmin idmançıdan uğur gözləməyə dəyməz. Sözsüz ki, Camalın qeyd etdiyi final mərhələsinə adlamaq Azərbaycan idmanı üçün uğur sayılacaq. Bununla belə, həmin nəticə Olimpiada medalını əvəz edə bilməz.
Gələcəkdə idmançıyla yanaşı, Qarabağın məşhur atlarını da Olimpiadaya aparmaq olar. Məşhur cins atları xüsusi qayda ilə saxlamaqla və məşq etdirməklə mötəbər yarışlarda özümüzdən söz etdirə bilərik. Qarabağ atları bütün dünyada məşhurdur. Onda niyə idmançılarımızın istifadə etdikləri atlar Qarabağdan olmasın? Bu məqsədlə Ağdamda Atçılıq Turizm Mərkəzinin fəaliyyətinin bərpası və müasir standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi üçün atçılıq təsərrüfatı yaradılır. Bunun üçün Qaradağlı kəndi ərazisində 14 hektar ərazi ayrılıb və tikinti işləri başlanılıb. Ərazidə 24 atlıq tövlənin, ilxıçı evinin, qarışıq yem və ot anbarlarının, peyinliklərin, içməli və yanğın əleyhinə su anbarlarının, elektrikqidalandırıcı mənbənin və örüş sahəsinin yaradılması nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, 2008-ci il Pekin Yay Olimpiadasında ölkəmizi atçılığın konkur növündə yalnız Camal Rəhimov təmsil etmişdi. London Olimpiadasına komanda konkur növündə də lisenziya qazanmaq istəyən federasiya bu məqsədlə 2 legioner - Patrik MakEnti və Françesko Frankonu yığmamıza cəlb edib. Onlar lisenziya yarışlarında uğursuz çıxış etdiyindən, komanda konkur növündə təmsilçiliyimiz müm-kün olmayıb. 2016-cı ildəki Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarına komanda növündə yollanmağı əsas məqsəd sayan federasiyamız bu məqsədlə Seyid Musayev, Hikmət Musayev, Kənan Novruzov kimi idmançıların legionerlərlə birlikdə hazırlıq keçməsinə şərait yaradır. Üstəlik, Braziliyada yerli cinsli atlardan da yararlanmaq vacibdir. Bunun üçün "Qarabağ" və "Dilboz" cins atlarının müayinədən keçdikdən sonar, idman yarışlarına xüsusi qayda ilə hazırlaşması lazımdır.

TIME TO SADDLE THE HORSES
From the ratings table of the International Federation of Horseracing the names have been announced of the riders who have won licences for the summer Olympic Games in London. Thanks to his successful performance in recent tournaments the Azerbaijani rider Jamal Rahimov has won the right to take part in this prestigious competition. Having resolved the question of the licence, he must now focus on winning in London.
It is no secret that the 24-year old rider, who is taking part in the Olympics for the second time, awaits a more serious test than in Beijing. Unlike other sports, it is more difficult to gain a pass to the Games in riding. Camal Rahimov was awarded a licence in a battle with 249 riders from 29 countries. In two tough years the rider was able to win honours in numerous tournaments. Entering arenas 420 times in 30 different competitions in various European countries on horses with names such as Aramis, Platin, Topic, Woody and Hollywood, he covered a total distance of nearly 30,000 kilometres.
According to a report of the Azerbaijani Equestrian Federation, a special programme of Jamal's training for the Games in London has been drawn up. First he needs to decide which horse he will ride. Here the choice is quite broad - Platin, Aramis, Warrior, Woody, Topic and Excenel.
"I am very pleased to represent Azerbaijan for the second time in a row at the Olympics. I shall now focus all my attention on training for the Games. First I need to choose my horse. It is very important to perform in competition on a horse which you know well and you are used to. All I have to do is to be among the finalists in London. I believe that our people will support me. In riding it is very difficult to achieve success in a short time. In order to worthily represent Azerbaijan I shall work day and night," the rider himself said, commenting on questions of his training for the Olympics.
It should be pointed out that Camal Rahimov's success has helped to enhance interest in this sport in Azerbaijan. In order to progress we need to win a medal in London and not repeat the mistakes we made in Beijing. At the Beijing Olympics Jamal had problems with his horse at the last moment. The horse, which was bought for Jamal for 2 million euros stumbled and even unseated the rider which put him out of the competition. Afterwards the horse, called Ionesko de Brekka, was exchanged for two others. They performed credibly in the World Cup, the five-star Grand Prix. But experts say that these horses are not suitable for performing at the Olympics. One of them is 16 years of age and the other 14. However, it is not just a question of acquiring a new horse for the London Olympics. At least several months of training are required to get used to it. One must also take into account the size of the competition at the Olympics. Although Camal Rahimov is an experienced rider, in London he will be up against the very top riders. Therefore psychological training is also necessary. It is very important that he forgets about the failure in Beijing. Success in riding can only be achieved if the horse and jockey perform as one. If they do not understand or feel one another one can hardly expect any success.
Of course, reaching the finals, which Camal mentioned, would be considered a success for Azerbaijani sport. Having said that, there is no substitute for an Olympic medal.
Experts believe that in the future Azerbaijani riders will be able to enter the Olympic arena on the famous Karabakh breed of horses. With this in mind the tourist riding centre in Agdam is being rebuilt and a horse ranch is being created to develop it in line with modern standards. Fourteen hectares have already been allocated in the village of Qaradagli and building work has begun. A stable for 24 horses will be built here, plus accommodation for the breeders, barns for combined fodder and hay and a manure yard, and questions of fire safety, electricity supplies, pasture, and so on, will be addressed.
At the 2008 Olympic Games in Beijing Camal Rahimov was the only one to represent our country in the riding competition. But in London the Equestrian Federation also planned to take part in the team riding competition. With this in mind, two foreigners - Patrick McEntee and Francesco Franco - were brought into the team. However, because of unsuccessful performances they failed to win a ticket to London.
Believing its most important task to be participation in the 2016 Olympics in Rio de Janeiro and in the team competitions, the federation is creating all the conditions for Seyid Musayev, Hikmat Musayev and Kanan Novruzov to train with the foreigners. In addition, in Brazil it is important to use local thoroughbred horses, as well as Dilboz horses for sports competitions in a special procedure.