Teymur Rəcəbov şahmat tacını Bakıya gətirə biləcəkmi?
Azərbaycan şahmatının lideri Teymur Rəcəbov ardıcıl ikinci dəfə dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirində iştirak edəcək. Şəxsi yarışlarda adıçəkilən turnirə vəsiqə qazana bilməyən qros-smeysterin namizədliyi təşkilatçılar tərəfindən irəli sürülüb. Londonda keçiriləcək mübarizənin təşkilatçıları son aylar əla oyun nümayiş etdirən həmyerlimizi turnirdə iştirak etməyə dəvət edib.
Son illər stabil oyunuyla FİDE reytinqində irəliləyən Rəcəbov hazırkı sıralamada 5-ci yerdədir. Yaxınlarda Veyk-An-Zeedə keçirilən superturnirdə gümüş medal qazanması onun uğurunun təsadüfi olmadığını göstərir. Bu və digər amillər isə təşkilatçıların diqqətindən yayına bilməzdi.
Xatirladaq ki, ötən il Kazanda keçirilən iddiaçıların turnirində şahmatçımız dramatik mübarizədə keçmiş dünya çempionu Vladimir Kramnikə uduzmuşdu. Yadınızdadırsa, həmin yarışa yüksək səviyyədə hazırlaşan Rəcəbovla Kramnik arasında 4 klassik şahmat partiyası heç-heçəylə başa çatdı. Sürətli şahmatda isə Teymur üstünlük qazandığı zaman oyun saatı sıradan çıxdı. 12 dəqiqəlik fasilədən sonra davam etdirilən görüşdə Kramnik qələbə qazandı.
Cari mövsüm Teymurun dünya reytinqində irəliləməsi, üstəlik, inamlı çıxışı Azərbaycan Şahmat Federasiyasına əməli işə başlamağa imkan verdi. Bakı iddiaçılar turnirini keçirmək üçün namizədliyini irəli sürdü. Yarışı yüksək səviyyədə keçirəcəyimizi bilən FİDE buna razılıq vermədi. Çünki erməni şahmatçı Levon Aronyan növbəti dəfə Bakıya gəlməkdən imtina etdi. Aronyan, hətta turnir Bakıda keçiriləcəyi halda, yarışdan imtina edəcəyini açıqladı. Sözsüz ki, ali şahmat qurumu dünyanın ən güclü şahmatçılarından birinin belə bəyanatı qarşısında geri çəkilməliydi. Belədə iddiaçılar turnirinin təşkilatçılıq hüququ Londona verildi. Yarışın təşkili xərclərini Azərbaycan tərəfi üzərinə götürdü və nominant kimi Teymur Rəcəbovun yarışda iştirakı dəqiqləşdi.
İddiaçılar turnirini amerikalı biznesmen Endryu Polsonun yaratdığı "AQON" şirkəti təşkil edəcək. Məhz bu təşkilat da Teymur Rəcəbovun dünya çempionluğu uğrunda mübarizəyə qatılmasına razılıq verib. İnsafən qeyd edək ki, şahmatçımızın turnirə dəvət alması layiqli qərardır.
Oktyabrda Londonda keçiriləcək iddiaçılar turniri son illərlə müqayisədə ən güclü heyətə malik olacaq. Mötəbər yarışda daha kimlər iştirak etməyəcək? Təsəvvür edin, dünya lideri Maqnus Karlson, sıralamada ikinci olan Levon Aronyan, keçmiş dünya çempionu Vladimir Kramnik, Dünya Kubokunun qalibi və mükafatçıları - Pyotr Svidler, Aleksandr Qrişuk, Vasili İvançik və bizim Teymur Rəcəbov. Sadalanan siyahıya Vişvanatan Anandla Boris Gelfand arasında keçiriləcək dünya çempionluğu görüşündə məğlub qrossmeyster də qoşulacaq. Yarışın mükafat fondu 510 min avro olacaq.
İddiaçılar turnirinin Azərbaycanın puluna, amma Londonda keçirilməsini Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov belə izah elədi: "Əsas məqsədimiz öz şahmatçımızın iddiaçılar turnirində iştirakını təmin etmək idi ki, buna da nail olduq. Londonda keçiriləcək turnirdə ölkəmizi son zamanlar göstərdiyi sabit oyun və FİDE reytinqindəki üstün mövqeyi ilə əlaqədar Teymur Rəcəbov təmsil edəcək. Londonda keçirilməsinə əsas səbəblərdən biri də Levon Aronyan və Maqnus Karlsenin ölkəmizdə oynamaq istəmədiklərini bildirməsidir. Aronyanla bağlı vəziyyət məlumdur. Karlsen isə tez-tez FİDE xəttinə zidd çıxır. Biz də ali şahmat qurumu ilə münaqişənin olmaması naminə Bakının namizədliyini geri götürdük. Digər məsələ, 2012-ci il Yay Olimpiya Oyunlarının Londonda təşkil olunmasıyla bağlıdır. Olimpiadadan cəmi 2 ay sonra iddiaçılar turniri baş tutacaq. Azərbaycan həm güc, həm də intellektual idman növlərində nəyə qadir olduğunu belə böyük şəhərlərdə nümayiş etdirməlidir. Nəhayət, 2012-ci il ölkəmizdə İdman İli elan olunub. Bununla əlaqədar təkcə daxildə deyil, xaricdə də reklam kampaniyası aparılacaq. Azərbaycan tərəfinin sponsorluğu ilə iddiaçılar turnirinin keçirilməsi gözəl təbliğat olacaq".
Mahir Məmmədovun sözlərinə görə, iddiaçılar turnirinin qalibi Azərbaycan şahmatçısı olarsa, dünya şahmat tacı uğrunda görüşün ölkəmizdə təşkili üçün namizədlik veriləcək. Əks halda, namizədlik məsələsinə AŞF-nin iclasında baxılacaq.
Teymur Rəcəbovun mötəbər yarışda iştirakı dəqiqləşdi. İndi əsas müzakirə mövzusu onun bu turnirə hazırlıq proqramı olacaq. Mütəxəssislərin fikrincə, Teymur Rəcəbov üçün xüsusi komanda formalaşmalıdır. Turnir oktyabrın 23-də start götürəcək, ona görə də düşünməyə kifayət qədər vaxt var.

Сможет ли Теймур Раджабов вернуть шахматную корону в Баку?
Лидер азербайджанских шахмат Теймур Раджабов во второй раз кряду примет участие в турнире претендентов на мировое чемпионство. Хотя азербайджанскому гроссмейстеру и не удалось завоевать путевку на турнир по итогам личных встреч, организаторы соревнования пригласили его, приняв во внимание отличную игру, демонстрируемую им в последние месяцы.
В настоящее время Раджабов занимает 5-ю строчку мирового рейтинга. Завоеванная им серебряная медаль недавнего супертурнира в Вейк-ан-Зее стала еще одним подтверждением, что азербайджанский гроссмейстер не случайно занимает нынешние передовые позиции.
Напомним, что в прошлом году Теймур проиграл на турнире претендентов чемпиону мира Владимиру Крамнику в довольно драматической борьбе. Тогда четыре классические партии гроссмейстеры закончили вничью. Но в ходе скоростной партии, когда преимущество было за Теймуром, внезапно испортились часы, и игра была приостановлена. Лишь после 12-минутной паузы партия была продолжена, в ходе которой Крамнику удалось одержать победу.
Продвижение Теймура вперед в мировом рейтинге в этом сезоне позволило Федерации шахмат Азербайджана "перейти в наступление". Баку выдвинул свою кандидатуру на проведение турнира претендентов. Но нежелание армянского шахматиста Левона Ароняна ехать в Азербайджан вынудило ФИДЕ отказаться от этого предложения. Каким бы необоснованным ни был отказ Ароняна ехать в Баку, понять решение всемирной шахматной структуры можно. Проведение турнира претендентов без участия одного из сильнейших шахматистов мира было бы нелогично. С учетом этого право на организацию соревнования было отдано Лондону. Азербайджан же взял на себя финансирование турнира, обеспечив тем самым включение Теймура Раджабова в число номинантов.
Турнир претендентов будет организован в октябре компанией AQON, учрежденной американским бизнесменом Эндрю Полсоном. Именно эта компания и пригласила Теймура участвовать в турнире.
Следует подчеркнуть, что конкуренция будет довольно высокой. Достаточно отметить, что право вести борьбу за шахматную корону будут оспаривать лидер мирового рейтинга Магнус Карлсен, занимающий вторую строчку Левон Аронян, бывший чемпион мира Владимир Крамник, победитель и призеры Кубка мира - Петр Свидлер, Александр Грищук, Василий Иванчук, Теймур Раджабов. Кроме них, в зависимости от того, кто проиграет борьбу за титул нынешнего чемпиона мира, также Вишванатан Ананд или Борис Гельфанд. Призовой фонд данного турнира составит 510 тыс. евро.
"Главной нашей целью было обеспечить участие отечественного шахматиста в турнире претендентов, и мы ее добились. Нас будет представлять Теймур Раджабов, который демонстрирует стабильную игру и высокий рейтинговый показатель. А причина проведения турнира в Лондоне заключается в отказе Левона Ароняна и Магнуса Карлсена ехать в Азербайджан. С Ароняном вопрос ясен, а что касается Карлсена, он часто выступает против ФИДЕ. Поэтому мы не стали портить отношения с высшей шахматной организацией и отозвали кандидатуру Баку. С другой стороны, в 2012 году в Лондоне пройдут летние Олимпийские игры. Было бы неплохо наряду с физической силой спустя два месяца продемонстрировать в британской столице и высокий интеллект. И, в заключение, 2012 год объявлен в Азербайджане Годом спорта. В этой связи будет проводиться рекламная кампания не только в самой стране, но и за ее пределами. Спонсирование Азербайджаном турнира претендентов как раз и будет отличным шансом для пропаганды страны", - сказал вице-президент Азербайджанской федерации шахмат Маир Мамедов.
По его словам, в случае, если азербайджанский шахматист выиграет турнир претендентов, Баку выдвинет свою кандидатуру на организацию встречи за шахматную корону.  В противном случае вопрос о кандидатуре будет рассмотрен национальной федерацией шахмат.
Теперь главным предметом обсуждения должна стать программа подготовки Теймура Раджабова к соревнованию. По мнению специалистов, работать с Теймуром должна специальная команда.  Турнир возьмет начало 23 октября - времени на размышления достаточно.