Azərbaycan qadınları nə geyiniblər və milli libasların hansı elementləri indi də dəbdədir?
İnsanlar kimi geyimlərin də öz taleyi, tarixçəsi olur. İnsan öz bədənini ətraf mühitin ziyanverici təsirindən paltar vasitəsilə qorumağı öyrənən gündən libaslar da sürətlə dəyişməyə başlayıb. Qədim köçərilərin, döyüşçülərin, aristokratların və sadə insanların geyimi onun praktiki təyinatı, coğrafi və regional xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla yaradılıb. Azərbaycan ərazisində 9 iqlim zonası, elə o qədər də etnik zona olduğundan, geyimlər də zaman-zaman bu təbii xüsuyyətlərə uyğun olaraq dəyişib.
Geyimlərin üslubu və kompozisiyasında uyğun elementlər var, amma hər bir etnik zona özünəməxsus rəng qammasına malik olmur; məsələn, Lənkəranda yaşıl rəngə və onun bütün çalarlarına üstünlük verilir. Bu, otun və meşənin rəngidir. Naxçıvanda isə qəhvəyi rəngi və onun çalarlarını sevirlər. Bu, torpağın, gilli süxurların rəngidir. Qarabağda qırmızı rəng və onun çalarları üstünlük təşkil edir. Borçalıda qara və tünd-qırmızı rəngləri sevirlər. Şəkidə parlaq-yaşıl, göy, bənövşəyi, Şamaxıda tünd-göy və qəhvəyi rənglərə üstünlük verirlər.
İrəvanda gümüşü, qızılı rənglərlə birlikdə qaranı da sevirlər. Azərbaycan qadınlarının zövqünün sərhədi yoxdur! Onlar öz duyğuları və öz taleləri barədə, hətta naxışlarla ifadə edilmiş bədii dildə danışmağı bacarıblar. Buta xalqın atəşpərəstliklə bağlı inanclarını əks etdirən ən geniş yayılmış rəmzdir. "Buta" sözünün özü sanskritcə alov mənasını verir (bute - puta - buta). Səhradakı kol bitkisinin də adı butadır. Bu bitkinin çiçəkləri buta rəmzinin formasındadır və xüsusi sərxoşedici, narkotik xüsusiyyətlərə malikdir. Qədimlərdə onları atəşpərəstlər mərasimlərdə istifadə ediblər, məbədlərdə yaşıl ilahə Veqinin, Anahitin, Mitranın şərəfinə, daha sonra isə Ahura Məzdanın şərəfinə yandırıblar.
Ancaq çox az adam bilir ki, naxışın bədii kompozisiyasında butanın 7 müxtəlif vəziyyəti var. Onlar da sevgidən, dostluqdan, qorxulu düşmənçilikdən, kədərdən və tənhalıqdan bəlağətlə danışmağı bacarırlar. Bütün bunlar rəsmin yuxarı hissəsinin vəziyyətindən və əyriliyindən asılıdır, tikmə ustaları bunu baş adlandırırlar.
Donlar
Qadın geyimi xüsusi diqqət və araşdırma tələb edir. Çünki məhz qadınlar geyimi mümkün olan qədər cazibədar edə bilirlər; əlbəttə ki, nə zamansa dəb anlayışı yaranıb. Bakı zonasında XIX və XX əsrlərin qovuşmasında qadın geyimi dəbinə gəldikdə isə bu, aşağıdakı kimi olub: varlı şəhərli qadınları özlərinə ipək parçalardan, məxmərdən, taftadan və ya xalq içində xara adlandırılan parçadan tikilmiş paltar ala bilirdilər. Xara yetərincə möhkəm parçadır və toxunan kimi, ipək saplarla qarışmış möhkəm pambıq parçanı xatırladır. Onun üzərindəki naxışlar basma və ya tikmə ola bilər. Bir qayda olaraq, tikmədə şüşə muncuqdan, mirvaridən və ya ipək saplardan istifadə edilirdi. Arxalığın döşünü bütünlükdə və ya yalnız düymə xəttini, həmçinin, dirsəyə qədər qısa qolları naxışlarla bəzəyirdilər. Arxalıq mütləq məxmərdən tikilməli idi və o, ipəkdən tikilmiş uzunqollu köynəyin üstündən geyilirdi. O, boynun altından birbaşa qol dirsəyinin altına qədər genişlənən zanbaqvari qatlarla tikilirdi və bu, ilançı qol adlanırdı.
Biləklərə çox sayda bilərziklər taxılırdı. Bir qayda olaraq, bunlar ya qızıl, ya da gümüşdən olurdu. Bu, bakılı qadının ərinin maddi durumundan asılı olurdu. Tumanı taftadan və ya xaradan, çox sadə hazırlayırdılar. Parçanı yandan tikirdilər. Yuxarını qatlayırdılar, tikirdilər, içinə də xüsusi ip salırdılar və ya dərin qatlar olurdu. Tumanın eni aşağıda 8-11 taxtaya çatırdı. Taxta uzunluq ölçüsüdür və indiki hesabla 80 sm.-dir. Belə çıxır ki, bir tumanın tikilməsinə 8 metrdən 10 metrə qədər parça işlənirmiş. Tuman iki ədəd olmalı idi və onu alt ətəkliyinin üstündən geyinirdilər. Ətəkliyin altından isə şalvar geyinilirdi. Əgər köynəyin ayağına dəmir sikkələr bərkidilmirdisə, onu tumanın içinə salırdılar. Üstdən isə arxalıq geyinilirdi, onun üzərindən bel hissədə gümüş və ya qızıl kəmər taxılırdı. Beləliklə, tuman geniş olduğundan, bel çox incə görünürdü! Tumanın altından manjetli şalvarlar (çaxçur) geyinilirdi və o, topuğa qədər ayağı örtürdü. Eyni cür parça ilə corab da geyilirdi. Qadının ayaqları çılpaq ola bilməzdi! Ayaqlara isə çarıq geyinirdilər, bu, dəridən və ya parçadan tikilən yumşaq ayaqqabı idi. Qışda isə yun iplərdən hörülmüş isti corablar geyinirdilər. Evin içində onunla gəzirdilər.
Bəzəklər
Qadınların bəzəkləri həmişə onların evli qadın statusuna, həmçinin, ərinin sosial vəziyyətinə uyğun gəlirdi. Bəzəklər nə qədər çox olurdusa, qadının ərinin sosial statusu da o qədər yüksək olurdu. Bəzəklər qızıldan və gümüşdən düzəldilirdi. İri okean mirvarisi ilə də bəzənirdilər. Onları bahalı ipək və zərxara parçalar kimi, ipək yolu ilə Hindistan və Çindən gətirirdilər. Sırğalar, üzüklər, qolbağlar və hətta kəmərlər bəzən yarımbahalı daşlarla və ya kiçikölçülü sikkələrlə bəzədilirdi. Yeri gəlmişkən, subay qızların görkəmi daha ciddi olurdu. Ona görə də tumanı saxlayan kəmər arxalığın üstündən deyil, altından çəkilirdi. Bəzəklərə gəldikdə isə onlara az şəkildə bəzək daşımağa icazə verilirdi. Qızın özünü göstərməsi tərbiyəsizlik sayılırdı.
O, diqqəti geyiminin bahalılığı ilə deyil, qız ciddiliyi lə cəlb eləməli idi. Rəng çalarlarına gəldikdə isə bakılı qadınlar mavi və göy rənglərə üstünlük veriblər. Dənizin və səmanın havadan asılı olaraq dəyişən rəngi kimi, bu da çalarların müxtəlifliyinə və hətta arxalıqda basqının formasına öz təsirini göstərib. Bu, Qarabağdakı kimi, arxalığın belində qat kimi kəsilmirdi və yüngül topalara yığılırdı, coşan Xəzər dalğasını xatırladırdı. Bakılı qadınların keyfiyyətdən, paltardan başı çıxırdı və buna görə də yalnız əllə tikilmiş paltarlara üstünlük verirdilər. Zaman göstərdi ki, onlar doğru edirmişlər.
Belə paltarlar başqalarına baxanda uzun müddət qalır. Varlı təbəqənin qadınları çadra bağlamayıblar. Onlar başlarına araxçın qoyurdular və üstündən kəlağayı çəkirdilər. 150X150 sm ölçülü böyük şalın uclarını boyunlarının ətrafında bağlayırdılar və ya sadəcə, çiyinlərinə atırdılar.
Niyə Bakının çağdaş sakinləri ulularının çox yüzilliklərboyu geyindiyi paltarları indi geyinmirlər? "Bakı" milli geyim evinin art-direktoru Könül Vəlibəyli ilə müsahibə bu barədədir.
- İndi artıq bakılıların çoxu bayramlarda milli geyim geyinir, xüsusilə də Novruzda. Toyqabağı xınayaxdı adətləri də geri qayıdır. Geyimə və ənənələrə maraq artır.
- Bəlkə də qadınlara bu cür tumanla şəhərdə gəzmək çətindir. Nəqliyyatla getmək mümkün deyil, mütləq kimsə arxadan ətəyini tapdalayacaq.
- Razı deyiləm. Geyimlər rahat və praktikdirlər. Sadəcə, populyar deyillər. İndi daha sadə və azifadəli geyimlər dəbdədir. Onlar qadına məxsus təbiətin fərdiliyini ifadə edə bilmir.
- Milli geyim evində qadın, kişi və uşaq paltarları tikilir...
- Biz rəqs kollektivləri üçün tikirik, fərdi sifarişləri də yerinə yetiririk. Novruz Bayramı ərəfəsində hər il d?b nümayişi təşkil edirik. Bu il martın 15-də Mərkəzi sərgi zalında 50 modeldə milli geyim, kişi və qadın geyimləri göstərəcəyik. Bunu geyimlərimizə marağı bərpa etmək üçün edirik. Çünki o, insan fərdiliyini vurğulamağı bacarır və ümumi pret-a-porte üslubunda gizlətmir.
- Düşünürsünüz ki, bu yetərlidir?
- Gərək nədənsə başlayasan! Gələcəkdə, ola bilsin, biz rahatlıqla ümumi şəhər aksiyası təşkil edəcəyik və bu geyimlərlə Bakının küçələrinə çıxacağıq! Bilmirəm... Bu ideya hələ ki havadadır. Amma bu barədə düşünmək mənim xoşuma gəlir. Bəlkə də bu alınacaq və milli geyim bayramı təşkil edəcəik, şəhər küçələrinə çıxacağıq. Kimlərinsə evindən nənələrdən və babalardan müəyyən əşyalar qalıb və onlar da bizə dəstək verəcək, bizimlə birgə küçələrə çıxacaq. Hətta köhnə sandıqlarda kəlağayıdan, papaqdan və araxçından başqa heç nə qalmayıbsa belə, aksiya maraqlı görünə bilər.
Yeri gəlmişkən, araxçına gəldikdə, bu baş geyimi daha müfəssəl öyrənilməyə layiqdir. Çünki o bu gün də öz mövqeyini itirmir, çağdaş kişi və qadın geyimləri dəstinin bir hissəsinə çevrilir.
Araxçın fəs deyil
Bu baş geyimi XVI və XVII yüzilliklərdə həm kişilər, həm də qadınlar arasında çox populyar olub. Azərbaycan ərazisində çoxsaylı qazıntılar və etnoqraf alimlərin araşdırmaları da bunu sübut edir. Araxçın doğrudan da Orta Asiya sakinlərinin geydiyi fəsə bənzəyir. Yalnız araxçın həmişə yumru olur, fəslər isə hərdən kvadratşəkilli tikilir. Orta Asiyada bu, küçə geyimidir. Azərbaycanda isə araxçını yalnız bina daxilində geyiniblər. Küçəyə çıxanda isə onu əsas baş geyiminin (papağın, türbanın, kəlağayının, şalın, örtüyün) altında qoyublar.
Rənginə və tikmələrinə görə kişi, qadın və qız araxçınları fərqlidir. Kişi araxçınları sərt həndəsi naxışlarla bəzədilir. Qadın və qız araxçınlarının isə bəzəyi çoxdur. Bir qayda olaraq, rəngli ipək və qızılı saplarla, muncuq və mirvari ilə bəzədilirmiş. Araxçının bəzədilməsi üçün qızıl əşyalardan da istifadə edilirmiş. Ənənəvi naxışı buta olub. Dekorasiyalar üçün burulmuş iplərdən və zərxara parça quramasından istifadə edilib. Zərif cins təmsilçiləri üçün bu baş geyimini məxmər və velürdən tikiblər. Kişilər üçün isə parça daha sərt olub. Amma istənilən halda araxçında bir rəng parçadan istifadə edilir və həmişə onun tikilməsi zamanı üst parça altlığa sırınır. Qadın araxçınlarına arxa tərəfdən xüsusi hörmə kisə bərkidilirdi ki, saçları ora yığmaq mümkün olsun. Amma sonradan qadınlar ondan imtina etdilər.
Ancaq Azərbaycanın heç də rayonlarının hamısında qadınlar araxçın geyinməyiblər. Naxçıvanda, məsələn, yalnız qızlar araxçın geyiniblər. Qadınlar isə kerkeyə üstünlük veriblər. Bu da araxçına oxşar baş geyimidir, amma onun qırağı palıd qabığından düzəldilirdi. Kerke qəliblənmiş metal vərəqlərlə və şəridlərlə bəzədilirdi. Onun üzərindən isə müxtəlif yaylıqlar bağlanırmış.
Çağdaş azərbaycanlıların geyimində, istər qadın olsun, istərsə də kişi, araxçına nadir hallarda rast gəlmək olar. Bəlkə də buna görə onu hazırlamağın sirləri qismən unudulub. Şəkidə araxçın hazırlanması üzrə ustalar işlərini davam etdirsələr də, Bakıda bu sənət növü ilə çoxdandır ki, məşğul olmurlar. İndi bu baş geyimi, əsasən, rəssamların maraq dairəsindədir.

LANGUAGE OF NATIONAL COSTUME
Clothing, like humans, has its own fate and history. Ever since man learned to hide his body from the aggressive environment under clothing, it has changed over time as quickly as time itself. The clothing of ancient nomads, warriors, aristocrats and commoners was created in view of its practical use and geographical and regional characteristics. As the territory of Azerbaijan has 9 climatic zones and about the same number of ethnic ones, clothes evolved over time according to these features.
The style and composition of costume have similarities, but each ethnic region has its own colours in clothing. For example, in Lankaran people prefer green and its shades. It is the colour of grass and woods. In Naxcivan, brown tones and shades are preferred. It is the colour of earth and clay. In Karabakh, you can see red colours and their shades dominating clothing. In Borcali, they prefer black and maroon colours, in Saki - bright green, blue and purple, and in Samaxi - dark blue and brown.
In Iravan, black with silver and gold is preferred. The ingenuity of Azerbaijani women has no limits! They were able to talk about their feelings and fate even at the level of artistic language expressed in ornaments. The buta is the most common symbol that embodies the pagan preferences of the people connected with the worship of fire. The very word "buta" means "fire" in Sanskrit (Bute - puta - buta). A small steppe shrub has the same name. The flowers of this plant resemble the buta symbol and have a special intoxicating flavour and narcotic properties. In ancient times, they were used in religious rites of fire worshippers, who burnt them in temples, shrines and at the homes of the worshippers of the green goddess Vega, Anahit, Mitra and later - Ahura-Mazda.
However, few people know that the buta has 7 different positions in the artistic composition of the ornament. And they know how to eloquently talk about love, friendship, terrible hostility, grief or loneliness. It all depends on the position and rotation of the upper part of the picture, which skilled embroiderers call the head.
Dress
Women's costume deserves special attention and study, because it is women who made clothes as attractive as possible. Obviously, that's how the notion of fashion once emerged. As for fashion in women's clothing in the Baku area, at the turn of the 19th and 20th centuries, it looked like this. A wealthy woman could afford clothes of silk, velvet, taffeta or tissue called hara. Hara is a rather dense fabric that feels like thick cotton mixed with silk thread. Pictures could be printed or embroidered by hand. They were embroidered, as a rule, with crystals, pearls and silk threads. Ornaments adorned the bodice of the arxaliq in full (the upper part of everyday clothing), or only the zipper and the short sleeves. The arxaliq was sewn from velvet, and it was worn over a blouse with long sleeves made of silk (the so-called koynak). It was sewn with a cut under the throat, with a straight sleeve down to the elbow or to the wrist, and then it went down with a bell bottom sleeve (ilanci-qol). The wrists were covered with numerous bracelets, as a rule, made of gold or silver, depending on the wealth of the Baku woman's husband. The skirt (tuman) was sewn from taffeta or hara. It was very simple to sew. The fabric was sewn on the side. It was tucked and pierced on top, and a special cord or rubber band was inserted in this hole, or deep creases were made. The width of the skirt (tuman) at the bottom reached 8-11 takhtas. A takhta is a measure of length, which is 80 cm by today's standards. Therefore, one tuman took from 8 to 10 metres of fabric. There were two tumans, and they were worn on top of one another over a petticoat, which they put on a shalvar. The koynak-blouse (if its bottom was not decorated with coins) was tucked into the tuman, and the arxaliq was worn on top with a belt of gold or silver around the waist. Thus, with this width of the tuman, the waist seemed very thin! Under the tuman, they put on a shalvar (caxcur) - pants with cuffs that encircled the leg along the ankle, and socks of the same fabric were sewn on it. The woman's leg could not be naked! Carixs - soft shoes made of leather or brocade - were put on the feet. Corabs - warm socks made of wool yarn - were worn in cold weather. They could walk in them at home.
Jewellery
A woman's jewellery always matched her status as a married woman and the social status of her husband. The more jewels she had, the higher the social status of her husband. Jewels were made of gold and silver, or from large ocean pearls brought to Azerbaijan by the Silk Road from India and China like expensive silk and brocade fabrics. Earrings, rings, bracelets or even belts were often decorated with semiprecious stones or small diameter coins. By the way, unmarried girls were supposed to have a more modest look. That's why the belt that supported the tuman was worn not over, but under the arxaliq. As for jewels, they were allowed to wear only a minimum number of them. It was unbecoming of a girl to flaunt herself. She was supposed to attract not with the wealth of her costume, but with maiden modesty. As for the colours, Baku women preferred blue. The colour of the sea and the sky, which changed depending on the weather, prompted a variety of possible shades and even the style of the baska on the arxaliq, which was not folded along the waist line like in Karabakh, but was packed in a light collection resembling a Caspian wave. Baku women knew a lot about high-quality clothes, and therefore, valued only clothes sewn by hand. And as time showed, they were absolutely right. Such clothing survives for the longest time. Wealthy women did not wear the burqa. Their heads were adorned by an araxcin on top of which they wore a kalagai, a silk scarf. The ends of this large 150x150 cm scarf were tied around the neck or simply thrown on the back. Why do modern Baku residents not wear the clothes their ancestors preferred for many centuries in a row? Here is what the art director of the Baku national house of fashion, Konul Valibayli, says.
- Nowadays, some Baku women wear national dresses on holidays, including Novruz. The tradition of pre-wedding celebrations associated with the application of henna patterns is coming back. The interest in clothing and customs is coming back.
- Maybe women feel uncomfortable walking around in such tumans? It is uncomfortable on transport, because someone is sure to tread on their hem...
- I don't agree. The clothing is comfortable and practical. It's just not popular. Simpler and inexpressive clothing is in fashion now. It does not express the individuality and nature which is peculiar to women.
- The house of the national dress sews women's, men's and children's clothes...
- We sew for dance groups and carry out individual orders. It has become a tradition to hold an annual fashion show on the eve of Novruz Bayram festival. So this year on 15 March, we showed more than 50 models of national children's, men's and women's clothing at the Central Exhibition Hall (the former Lenin Museum). We are doing this in order to return the interest in our clothing, because it is able to emphasize the individuality of a person rather than hide it behind the faceless pret-a-porter style.
- Do you think it is enough?
- It is necessary to start somewhere! In the future, we may well organize and conduct a citywide campaign and go out on the streets of Baku in these costumes! I don't know ... This idea is still in the air. But I like to think that maybe it will work and we will arrange a national clothing festival, going out on the streets. And those who still have vintage items from their grandparents at home will also support us and go out on the streets with us. The campaign may be interesting and attractive, even if you don't find anything but kalagais, hats and araxcins in the old coffers.
Incidentally, with regard araxcins, this hat deserves a more detailed review, because it still maintains its positions as part of the modern men's and women's costume.
Araxcin is not a skull-cap
This hat was very popular among both men and women in the sixteenth and seventeenth centuries. This is evidenced by the results of numerous excavations on the territory of Azerbaijan and ethnographic studies. The araxcin is really shaped as a skull-cap worn by residents of Central Asia. But the araxcin is round, and the skull-cap is square. In Central Asia, it is a street headgear. In Azerbaijan, the araxcin is worn only indoors. And if you go out, you leave it under the main hat (hat, turban, kalagai, shawl or veil).
By colour and embroidery, the araxcin is divided into men's, women's and girl's hats. The men's araxcin is adorned with strict geometric patterns. The women's and girl's araxcin has rich embroidery, usually coloured silk and gold threads, beads and pearls. Gold was also used to decorate the araxcin. The traditional pattern was the buta. Twisted cords and applique from brocade fabrics were used for decorating it. This headdress was sewn for the fair sex from velvet and velour, and for men from harder fabrics. But in all cases, the araxcin had a monotonous lining. A special woven bag was attached to the back of women's araxcins so that her hair could be put in it. But then women abandoned it.
However, women did not wear the araxcin in all regions of Azerbaijan. In Naxcivan, for example, it was worn only by girls. Women gave preference to the karka. It is also a hat similar to the araxcin in shape, but it had a band, which was fixed with oak bark. The karka was decorated with stamped metal plates and laces. On top of it, they wore a variety of shawls as well.
The araxcin is rarely seen in the costume of modern Azerbaijanis - men and women. Perhaps, another reason is that the secret of its making is partially lost. Although in Saki, for example, the production of araxcins continues to live and grow, in Baku it was abandoned a long time ago. Now, this hat is part of artists' professional interest.