"AVROVİZİYA-2012" UZUN MÜDDƏT XATIRLANACAQ
Azərbaycanda prestijli beynəlxalq mahnı müsabiqəsi "Avroviziya-2012"yə hazırlıq tam sürətlə gedir. Bu möhtəşəm hadisəyə elə də çox qalmayıb. Bu ilin may ayında şounun keçiriləcəyi "Baku Crystal Hall"un tikintisi başa çatmaq üzrədir. Müsabiqənin təşkilat komitəsinin işçi qrupu isə "Avroviziya" promoçarxlarının çəkilişi üzərində işlərini davam etdirir. "R+" jurnalının müxbiri Finlandiyanın "Production Helmi Films" şirkətinin baş prodüseri, bu ölkədə yerləşən Avropa Mədəniyyət və İncəsənət Mərkəzinin (ECCA) sədri, "Avroviziya" işçi qrupunun meneceri və prodüseri Tahir Əliyevlə söhbət edib.
- Tahir, bir az sirr pərdəsini götürün. Ölkəmiz necə bir şou hazırlayır?
- Biz Bakıda "Avroviziya" səhnəsində təqdim ediləcək bütün şouların konsepsiyasını işləyirik. Mən hansısa intriqanı qorumaq üçün bütün kartları açmayacağam. Yalnız onu deyəcəyəm ki, bizim əməkdaşlıq etdiyimiz xarici prodüserlər və ekspertlər bir səslə bildirirlər ki, bu mahnı müsabiqəsinin tarixində bu cür şou olmayıb! Bakıda işıq və səs sahəsində ən qabaqcıl texnologiyalar istifadə ediləcək. Biz Şərqi və Qərbi birləşdirəcəyik və qonaqlara bizim ölkənin bütün potensialını göstərəcəyik. Düşünürəm ki, Azərbaycan "Avroviziya"sını dünyada uzun müddət xatırlayıb müzakirə edəcəklər.
- Bu yaxınlarda qarşıdan gələn "Avroviziya"nın iştirakçısı olacaq ölkələrin beynəlxalq nümayəndə heyətinin başçıları Bakıya gəlmişdilər. Bu görüş barədə danışın...
- Bu görüş mahnı müsabiqəsi ərəfəsində, bir növ, ilk böyük toplantı olub və burada 42 ölkənin təmsilçiləri iştirak ediblər. Görüşün gedişində Avropa nümayəndələr heyətlərinin başçıları tərəfindən Bakının "Avroviziya - 2012"yə hazırlaşması məsələsi müzakirə olunub. Qonaqlara Azərbaycan, nəzərdə tutulan şou, onun keçirilməsi yerləri və bütün nüanslar barədə tam məlumat veriblər. Öz növbəsində, nümayəndə heyətlərinin başçıları da müsabiqədə ölkələrini təmsil edəcək ifaçılar barədə dolğun məlumat veriblər. Düşünürəm ki, ifaçılar həm görüşün özündən, həm də bizim paytaxtın və onun sakinlərinin qonaqpərvərliyindən razı qalıblar. Azərbaycanın təmsilçisi "Baku Crystal Hall" səhnəsinə mayın 26-da finalda "13 nömrə" altında çıxacaq. Dü-şünürəm ki, bu rəqəm Səbinə Babayevaya uğur gətirəcək!
- "Avroviziya" promoçarxlarının çəkilişi ilə bağlı işlər necə gedir? Bir neçə ay əvvəl siz komandanız tərəfindən təşkil edilmiş xalq kastinqi barədə məlumat vermişdiniz...
- Mən mayda Bakıya gələcək nümayəndə heyətləri ilə işin təşkili üzrə məşğulam - bu, minlərlə insan deməkdir. Bizim öhdəliklər sırasına promoçarx və fotoreklam çəkilişləri üçün kastinqin təşkili də daxildir. Məni müsabiqənin işçi qrupunun meneceri və prodüseri vəzifəsinə təyin edən kimi, ilk işim kimi dərhal Bakıda qeyri-peşəkar aktyorlarla iş üzrə ixtisaslaşmış agentliklərin olub-olmaması ilə maraqlandım. Məlum oldu ki, buradakı azsaylı model agentlikləri istisnasız peşəkar modellərlə işləyirlər. Amma bizə ekranda görünməmmiş müxtəlif yaşa və peşəyə malik insanlar lazımdır. Biz sosial şəbəkədə kastinq haqqında elan verəndə çəkilişlərə qatılmaq üçün bu cür arzu edən axın ilə qarşılaşacağımızı gözləmirdik. Çağırışımıza 500-dən artıq insan qoşuldu: 388 nəfəri kastinqə qəbul etdik, daha 140 fotoşəkil və anketi isə biz internet vasitəsilə aldıq. Onların sırasında çox sayda idmançılar, musiqiçilər, rəssamlar var. Hər hansı bir səbəb üzündən kastinqə qoşula bilməyənlər üçün ikinci kastinq şansı verdik. Nəticədə, iki kastinq və bir videokastinq nəticəsində, 150-yə yaxın adam seçdik və onlar "Avroviziya"nın bazasını təşkil etdilər. Hazırda biz iştirakçı ölkələr üçün videoaçıqcalar çəkirik.
- Tahir, "Avroviziya" müsabiqəsinə hazırlıqla yanaşı, siz bir kinoprodüser kimi, öz əsas peşənizi unutmursunuz. Fevralda sizin "Woman on hold" ("Gözləyən qadın", Finlandiya) filminiz prestijli Berlin kinofestivalında təqdim edilib. Bu film barədə danışın...
- İki il qabaq mənim və həmkarlarımın ağlına Zambiyada sənədli film çəkmək ideyası düşdü. Biz bu ölkədə müsabiqə elan etdik. Nəticədə, çox istedadlı gənc rejissor qız Çeyzi Çizi seçildi. O təklif etdi ki, filmimizdə Zambiya üçün çox aktual olan gender münasibətləri probleminə toxunaq. Film gənc afrikalı qız Ester Firi barədədir və o, hər şeyə rəğmən, dünyada ilk qadın boksçudur ki, 2012-ci il Olimpiya Oyunlarında iştirak üçün lisenziya qazanıb. Yəni film real hadisəyə əsaslanır. Patriarxal quruluşlu Zambiyada yazılmamış qanunların istənilən pozuntusu narazılıqla, xüsusilə də kişilərin etirazı ilə qarşılanır. Amma idmanda böyük nəticələr əldə etmiş Ester Firi öz həmvətəni olan qadınların çoxuna bənzəmək üçün örnəyə çevrildi. Yeri gəlmişkən, biz həm də kompyuter oyunu barədə də düşündük ki, onun da baş qəhrəmanı Ester Firidir. Xatırladım ki, indiyə kimi heç kəs sənədli film əsasında kompyuter oyunu yaratmayıb. Bundan başqa, biz "Woman on hold.org" saytı da yaratdıq və onun vasitəsilə idmanla ciddi məşğul olmaq istəyən afrikalı qadınları dəstəkləməyə hazır olan sponsorları cəlb edirik.
"Woman on hold" filmi "Production HelmiFilms" şirkəti, Finlandiyanın birinci kanalı "YLETv1" və İspaniya televiziyası "Chello Multi Canal" tərəfindən Zambiya paytaxtı Lusakada çəkilib. O, Avropanın və Finlandiyanın bir neçə kinofondu, Avropa sənədli filmlər şəbəkəsi və Turində keçirilən "Documentary in Europe" forumu tərəfindən dəstəklənib. Yeri gəlmişkən, lent artıq keçən il Beynəlxalq Rotterdam kinofestivalında və Amsterdam kinofestivalında təqdim edilib. İndi isə sıra Berlinalenindir.
- Sizin yolunuz Finlandiyaya necə düşdü, təhsilcə beynəlxalq münasibətlər tarixi magistri ola-ola, ixtisasınızı prodüserliyə və rejissorluğa necə dəyişdiniz?
- Bizim ailə müəyyən yollarla Finlandiya ilə bağlıdır. Bir vaxt mənim atam - şair və yazıçı Çingiz Əlioğlu fin eposu "Kalevala"nı tərcümə edib. O, hələ də Finlandiyanın milli şairəsi Aulikke Oksanen ilə dostluq edir. Bu xanım Avropada ilk dəfə olaraq "Azerbaijan-Finland cultural bridge" təşkilatı yaradıb ki, bu təşkilat Qarabağ məsələsində bizim ölkəni dəstəkləyən Finlandiya vətəndaşlarından ibarətdir. Mən Azərbaycanda Finlandiya mədəniyyəti günlərinin təşkili ilə məşğul idim - tanınmış rejissorları, prodüserləri və mədəniyyət xadimlərini dəvət etmişdim. Onların arasında tanınmış fin rejissoru xanım Piryo Honkasalo da var idi və o məndə kinoya olan həvəsi görüb, ciddi şəkildə kinoprodüserliklə məşğul olmağı təklif etdi. Bu xanım mənə söylədi ki, Avropada peşəkar prodüserlik təhsili almış ilk azərbaycanlı ola bilərəm. Honkasalonun filmində özümü prodakş-menecer kimi göstərmək imkanı yarandı.
"Üç melanxoliya otağı". Bu film Çeçenistandakı müharibə ilə bağlı olan üç novella-"otaq"dan ibarətdir. Birinci novella Peterburq altında kadet məktəbinin gənc kursantlarının həyatından bəhs edir. İkinci novella müharibənin dağıtdığı Qroznıda uşaqları toplayaraq onlara analıq etməyə başlamış çeçen qadın Xədicət Qatayeva haqqındadır. Üçüncü isə artıq Xədicət Qatayeva tərəfindən xilas edilmiş uşaqların həyatı və hissləri barədədir. Filmin böyük bölümünü biz İnquşetiyada və Qroznıda çəkmişik. Bu, real insanların real tarixidir. Film bir müddət Rusiyada qadağan edildi. Bu filmdən sonra məni birbaşa Finlandiya birinci kanalında işləməyə dəvət etdilər. Bir il sonra mən Finlandiyanın "Metropolia" Tətbiqi Elmlər Universitetinin magistraturasını bitirdim.

EUROVISION-2012 WILL BE REMEMBERED FOR A LONG TIME
Preparations for the prestigious international song contest Eurovision-2012 are in full swing in Azerbaijan. And this big event is just around the corner. The construction of the Baku Crystal Hall, where the show will take place in May of this year, is nearing completion, and the working group of the organizing committee of the contest continues to shoot Eurovision promotional videos. Our R+ correspondent spoke about preparations for and characteristics of the future contest, the draw and many other things with the general producer of Helmi Films (Finland), chairman of the European Centre for Culture and Arts (ECCA, Finland) and manager and producer of the Eurovision working group, Tahir Aliyev.
- Tahir, could you please disclose a little secret? What sort of show is our country preparing?
- We develop the concept of all the shows that will be presented on the Eurovision stage in Baku. I will not lay all the cards on the table in order to keep some intrigue. I'll just note that the foreign producers and experts with whom we cooperate are saying in one voice that the song contest has never seen this kind of show yet! The most advanced light and sound technologies will be used in Baku. We will bring together the East and the West and show the guests the full potential of our country. I think that Azerbaijani Eurovision will be remembered and discussed in the world for a long time.
- The heads of the international delegations of the countries participating in the upcoming Eurovision Song Contest met in Baku recently. Can you tell us about the meeting?
- This meeting was a kind of the first big gathering ahead of the contest, which was attended by representatives of 42 countries. At the meeting, the heads of Eurovision delegations discussed Baku's preparations for Eurovision-2012. We provided guests with all the information about Azerbaijan, the upcoming show, its venue and all the nuances. In turn, the heads of delegations gave us detailed information about the artists who will represent their countries at the contest. I think the participants were satisfied with both the meeting and the hospitality of our city and its inhabitants. During the meeting, a draw was held to determine the order of performances. The representative of Azerbaijan will appear on the stage of the Baku Crystal Hall on 26 May in the finals under number 13. Hopefully, this number will bring luck to Sabina Babayeva!
- How are things going with the shooting of Eurovision promotional videos? A few months ago, you announced a national casting organized by your team.
- I have been engaged in organizing work with delegations that will arrive in Baku in May - these are thousands of people. Our commitments also include the organization of castings for the shooting of promotional videos and photo commercials. When I was just appointed to the post of manager and producer of the working group of the contest, the first thing I inquired about was the presence in Baku of agencies specializing in non-professional actors. It turned out that the small number of modelling agencies available here work exclusively with professional models. But we needed people of all ages and professions who had not appeared on TV before. Then we announced a casting on a social network and did not expect such an influx of those who wanted to take part in the filming. More than 500 people responded to the call: 388 people participated in the casting, and we received another 140 photos and questionnaires through the Internet. Among the latter were a lot of athletes, musicians and painters. Those who did not get a chance to participate in it for one reason or another were given a chance in the second casting. As a result of the two castings and one video casting, we selected about 150 people who formed the basis of Eurovision. At the present time, we are shooting video post cards for countries participating in the contest.
- Tahir, in addition to preparing for the Eurovision contest, you do not forget about your main profession as a film producer. In February, your film "Woman on Hold" (Finland) was presented at the prestigious Berlin Film Festival. Can you tell us about this film?
- Two years ago, my colleagues and I got an idea to film a documentary in Zambia. We announced a competition in this country, and as a result, a very talented young girl and film director, Jessy Chisi, was selected. She proposed to address the important problem of gender relations in Zambia in the film. The film about a young African girl Esther Phiri, who became the first female boxer against all odds, earning the right to participate in the Olympics in 2012, is based on a true story. In Zambia, with its patriarchal rules, any violation of unwritten rules leads to protests, especially among the male population. But Esther Phiri, who achieved great results in sports, became a role model for many of her compatriots. By the way, we also invented a computer game, the main character of which is Esther Phiri. No one had previously created a computer game based on a documentary. In addition, we opened a fund called Woman on Hold.org, through which we attract sponsors willing to support African women who want to engage in sports.
The film "Woman on Hold" was shot by Helmi Films, the first channel of Finnish television YLE TV1 and the Spanish TV channel Chello Multicanal in the Zambian capital Lusaka. It was supported by several European and Finnish cinema funds, the European Documentary Network and the Documentary in Europe forum held in Turin. By the way, the film was presented at the International Rotterdam Film Festival and the Amsterdam Film Festival last year. And now it is at Berlinale.
- How did you end up in Finland and how did a master of history of international relations turn into a producer and director?
- My whole family is somehow connected with Finland. In the past, my father - poet and writer Cingiz Alioglu - translated the Finnish epic "Kalevala". He is still friends with the Finnish national poet Aulikki Oksanen, who first set up in Europe an organization called Azerbaijan-Finland cultural bridge, which includes Finnish citizens that support our country in the Karabakh issue. I began to organize Days of Finnish Culture in Azerbaijan - I invited well-known directors, producers and artists to our country. Among them was the famous Finnish director Pirjo Honkasalo, who noticed my interest in cinema and asked me to seriously engage in cinema production. She said that I could become one of the first Azerbaijanis who got professional producer education in Europe. Honkasalo gave me the opportunity to prove myself as a production manager in her film.
"The 3 Rooms of Melancholia." This motion picture is composed of three short stories - "rooms" connected with the war in Chechnya. The first story is about the life of young cadets at a cadet school near St. Petersburg. The second one is devoted to a Chechen woman, Khadizhat Gatayeva, who picked up children in war-shattered Groznyy, replacing their parents. And the third one is about the life and feelings of children who have already been saved by Khadizhat Gatayeva. We shot most of the film in Ingushetia and Groznyy itself. And these are also true stories of real people. For some time, the film was banned in Russia. After this film, I was immediately invited to work on the first channel in Finland. A year later, I graduated from the MA course of the Metropolia University of Applied Sciences in Finland.