"AVROVİZİYA-2012" UZUN MÜDDƏT XATIRLANACAQ
Azərbaycanda prestijli beynəlxalq mahnı müsabiqəsi "Avroviziya-2012"yə hazırlıq tam sürətlə gedir. Bu möhtəşəm hadisəyə elə də çox qalmayıb. Bu ilin may ayında şounun keçiriləcəyi "Baku Crystal Hall"un tikintisi başa çatmaq üzrədir. Müsabiqənin təşkilat komitəsinin işçi qrupu isə "Avroviziya" promoçarxlarının çəkilişi üzərində işlərini davam etdirir. "R+" jurnalının müxbiri Finlandiyanın "Production Helmi Films" şirkətinin baş prodüseri, bu ölkədə yerləşən Avropa Mədəniyyət və İncəsənət Mərkəzinin (ECCA) sədri, "Avroviziya" işçi qrupunun meneceri və prodüseri Tahir Əliyevlə söhbət edib.
- Tahir, bir az sirr pərdəsini götürün. Ölkəmiz necə bir şou hazırlayır?
- Biz Bakıda "Avroviziya" səhnəsində təqdim ediləcək bütün şouların konsepsiyasını işləyirik. Mən hansısa intriqanı qorumaq üçün bütün kartları açmayacağam. Yalnız onu deyəcəyəm ki, bizim əməkdaşlıq etdiyimiz xarici prodüserlər və ekspertlər bir səslə bildirirlər ki, bu mahnı müsabiqəsinin tarixində bu cür şou olmayıb! Bakıda işıq və səs sahəsində ən qabaqcıl texnologiyalar istifadə ediləcək. Biz Şərqi və Qərbi birləşdirəcəyik və qonaqlara bizim ölkənin bütün potensialını göstərəcəyik. Düşünürəm ki, Azərbaycan "Avroviziya"sını dünyada uzun müddət xatırlayıb müzakirə edəcəklər.
- Bu yaxınlarda qarşıdan gələn "Avroviziya"nın iştirakçısı olacaq ölkələrin beynəlxalq nümayəndə heyətinin başçıları Bakıya gəlmişdilər. Bu görüş barədə danışın...
- Bu görüş mahnı müsabiqəsi ərəfəsində, bir növ, ilk böyük toplantı olub və burada 42 ölkənin təmsilçiləri iştirak ediblər. Görüşün gedişində Avropa nümayəndələr heyətlərinin başçıları tərəfindən Bakının "Avroviziya - 2012"yə hazırlaşması məsələsi müzakirə olunub. Qonaqlara Azərbaycan, nəzərdə tutulan şou, onun keçirilməsi yerləri və bütün nüanslar barədə tam məlumat veriblər. Öz növbəsində, nümayəndə heyətlərinin başçıları da müsabiqədə ölkələrini təmsil edəcək ifaçılar barədə dolğun məlumat veriblər. Düşünürəm ki, ifaçılar həm görüşün özündən, həm də bizim paytaxtın və onun sakinlərinin qonaqpərvərliyindən razı qalıblar. Azərbaycanın təmsilçisi "Baku Crystal Hall" səhnəsinə mayın 26-da finalda "13 nömrə" altında çıxacaq. Dü-şünürəm ki, bu rəqəm Səbinə Babayevaya uğur gətirəcək!
- "Avroviziya" promoçarxlarının çəkilişi ilə bağlı işlər necə gedir? Bir neçə ay əvvəl siz komandanız tərəfindən təşkil edilmiş xalq kastinqi barədə məlumat vermişdiniz...
- Mən mayda Bakıya gələcək nümayəndə heyətləri ilə işin təşkili üzrə məşğulam - bu, minlərlə insan deməkdir. Bizim öhdəliklər sırasına promoçarx və fotoreklam çəkilişləri üçün kastinqin təşkili də daxildir. Məni müsabiqənin işçi qrupunun meneceri və prodüseri vəzifəsinə təyin edən kimi, ilk işim kimi dərhal Bakıda qeyri-peşəkar aktyorlarla iş üzrə ixtisaslaşmış agentliklərin olub-olmaması ilə maraqlandım. Məlum oldu ki, buradakı azsaylı model agentlikləri istisnasız peşəkar modellərlə işləyirlər. Amma bizə ekranda görünməmmiş müxtəlif yaşa və peşəyə malik insanlar lazımdır. Biz sosial şəbəkədə kastinq haqqında elan verəndə çəkilişlərə qatılmaq üçün bu cür arzu edən axın ilə qarşılaşacağımızı gözləmirdik. Çağırışımıza 500-dən artıq insan qoşuldu: 388 nəfəri kastinqə qəbul etdik, daha 140 fotoşəkil və anketi isə biz internet vasitəsilə aldıq. Onların sırasında çox sayda idmançılar, musiqiçilər, rəssamlar var. Hər hansı bir səbəb üzündən kastinqə qoşula bilməyənlər üçün ikinci kastinq şansı verdik. Nəticədə, iki kastinq və bir videokastinq nəticəsində, 150-yə yaxın adam seçdik və onlar "Avroviziya"nın bazasını təşkil etdilər. Hazırda biz iştirakçı ölkələr üçün videoaçıqcalar çəkirik.
- Tahir, "Avroviziya" müsabiqəsinə hazırlıqla yanaşı, siz bir kinoprodüser kimi, öz əsas peşənizi unutmursunuz. Fevralda sizin "Woman on hold" ("Gözləyən qadın", Finlandiya) filminiz prestijli Berlin kinofestivalında təqdim edilib. Bu film barədə danışın...
- İki il qabaq mənim və həmkarlarımın ağlına Zambiyada sənədli film çəkmək ideyası düşdü. Biz bu ölkədə müsabiqə elan etdik. Nəticədə, çox istedadlı gənc rejissor qız Çeyzi Çizi seçildi. O təklif etdi ki, filmimizdə Zambiya üçün çox aktual olan gender münasibətləri probleminə toxunaq. Film gənc afrikalı qız Ester Firi barədədir və o, hər şeyə rəğmən, dünyada ilk qadın boksçudur ki, 2012-ci il Olimpiya Oyunlarında iştirak üçün lisenziya qazanıb. Yəni film real hadisəyə əsaslanır. Patriarxal quruluşlu Zambiyada yazılmamış qanunların istənilən pozuntusu narazılıqla, xüsusilə də kişilərin etirazı ilə qarşılanır. Amma idmanda böyük nəticələr əldə etmiş Ester Firi öz həmvətəni olan qadınların çoxuna bənzəmək üçün örnəyə çevrildi. Yeri gəlmişkən, biz həm də kompyuter oyunu barədə də düşündük ki, onun da baş qəhrəmanı Ester Firidir. Xatırladım ki, indiyə kimi heç kəs sənədli film əsasında kompyuter oyunu yaratmayıb. Bundan başqa, biz "Woman on hold.org" saytı da yaratdıq və onun vasitəsilə idmanla ciddi məşğul olmaq istəyən afrikalı qadınları dəstəkləməyə hazır olan sponsorları cəlb edirik.
"Woman on hold" filmi "Production HelmiFilms" şirkəti, Finlandiyanın birinci kanalı "YLETv1" və İspaniya televiziyası "Chello Multi Canal" tərəfindən Zambiya paytaxtı Lusakada çəkilib. O, Avropanın və Finlandiyanın bir neçə kinofondu, Avropa sənədli filmlər şəbəkəsi və Turində keçirilən "Documentary in Europe" forumu tərəfindən dəstəklənib. Yeri gəlmişkən, lent artıq keçən il Beynəlxalq Rotterdam kinofestivalında və Amsterdam kinofestivalında təqdim edilib. İndi isə sıra Berlinalenindir.
- Sizin yolunuz Finlandiyaya necə düşdü, təhsilcə beynəlxalq münasibətlər tarixi magistri ola-ola, ixtisasınızı prodüserliyə və rejissorluğa necə dəyişdiniz?
- Bizim ailə müəyyən yollarla Finlandiya ilə bağlıdır. Bir vaxt mənim atam - şair və yazıçı Çingiz Əlioğlu fin eposu "Kalevala"nı tərcümə edib. O, hələ də Finlandiyanın milli şairəsi Aulikke Oksanen ilə dostluq edir. Bu xanım Avropada ilk dəfə olaraq "Azerbaijan-Finland cultural bridge" təşkilatı yaradıb ki, bu təşkilat Qarabağ məsələsində bizim ölkəni dəstəkləyən Finlandiya vətəndaşlarından ibarətdir. Mən Azərbaycanda Finlandiya mədəniyyəti günlərinin təşkili ilə məşğul idim - tanınmış rejissorları, prodüserləri və mədəniyyət xadimlərini dəvət etmişdim. Onların arasında tanınmış fin rejissoru xanım Piryo Honkasalo da var idi və o məndə kinoya olan həvəsi görüb, ciddi şəkildə kinoprodüserliklə məşğul olmağı təklif etdi. Bu xanım mənə söylədi ki, Avropada peşəkar prodüserlik təhsili almış ilk azərbaycanlı ola bilərəm. Honkasalonun filmində özümü prodakş-menecer kimi göstərmək imkanı yarandı.
"Üç melanxoliya otağı". Bu film Çeçenistandakı müharibə ilə bağlı olan üç novella-"otaq"dan ibarətdir. Birinci novella Peterburq altında kadet məktəbinin gənc kursantlarının həyatından bəhs edir. İkinci novella müharibənin dağıtdığı Qroznıda uşaqları toplayaraq onlara analıq etməyə başlamış çeçen qadın Xədicət Qatayeva haqqındadır. Üçüncü isə artıq Xədicət Qatayeva tərəfindən xilas edilmiş uşaqların həyatı və hissləri barədədir. Filmin böyük bölümünü biz İnquşetiyada və Qroznıda çəkmişik. Bu, real insanların real tarixidir. Film bir müddət Rusiyada qadağan edildi. Bu filmdən sonra məni birbaşa Finlandiya birinci kanalında işləməyə dəvət etdilər. Bir il sonra mən Finlandiyanın "Metropolia" Tətbiqi Elmlər Universitetinin magistraturasını bitirdim.

"ЕВРОВИДЕНИЕ-2012" БУДУТ ВСПОМИНАТЬ ДОЛГО
В Азербайджане полным ходом идет подготовка к престижному международному песенному конкурсу "Евровидение-2012". И это грандиозное событие уже не за горами. На стадии завершения строительство Baku Crystal Hаll, в котором в мае этого года состоится шоу, а рабочая группа оргкомитета конкурса продолжает работу над съемками евровидийных промороликов. О подготовке и особенностях будущего конкурса, о жеребьевке и многом другом корреспондент журнала R+ побеседовал с генеральным продюсером компании Production Helmi Films (Финляндия), председателем Европейского центра культуры и искусства ECCA (Финляндия), менеджером и продюсером рабочей группы "Евровидения" Таиром Алиевым.
- Таир, приоткройте немного завесу тайны. Какое шоу готовит наша страна?
- Мы разрабатываем концепцию всех шоу, которые будут представлены на сцене "Евровидения" в Баку. Я не буду раскрывать все карты, чтобы сохранить некую интригу. Лишь отмечу, что зарубежные продюсеры и эксперты, с которыми мы сотрудничаем, в один голос утверждают, что такого рода шоу в истории этого песенного конкурса еще не было! В Баку будут использованы самые передовые технологии в области света и звука. Мы соединим воедино Восток и Запад и покажем гостям весь потенциал нашей страны. Думаю, азербайджанское "Евровидение" еще долго будут вспоминать и обсуждать в мире.
- Недавно в Баку съехались главы международных делегаций стран - участниц предстоящего "Евровидения". Расскажите об этой встрече.
- Эта встреча была своего рода первым большим собранием в преддверии песенного конкурса, в котором принимали участие представители 42 стран. В ходе встречи глав евровидийных делегаций были обсуждены вопросы подготовки Баку к "Евровидению-2012". Мы предоставили гостям всю информацию об Азербайджане, предстоящем шоу, месте его проведения и всех нюансах. В свою очередь главы делегаций дали нам подробную информацию об исполнителях, которые будут представлять свои страны на конкурсе. Думаю, участники остались довольны как самой встречей, так и гостеприимством нашей столицы и ее жителей. В рамках встречи состоялась жеребьевка, определившая порядок выступлений исполнителей. Представительница Азербайджана выйдет на сцену Baku Crystal Hаll 26 мая в финале конкурса под номером 13. Надеюсь, это число принесет Сабине Бабаевой удачу!
- Как обстоят дела со съемками евровидийных промороликов? Несколько месяцев назад вы объявляли о народном кастинге, организованном вашей командой.
- Я занимаюсь организацией работы с делегациями, которые прибудут в мае в Баку, - это тысячи людей. В наши обязательства входит также организация кастингов для съемок в промороликах и фоторекламе. Когда меня только назначили на должность менеджера и продюсера рабочей группы конкурса, я первым делом поинтересовался наличием в Баку агентств, специализирующихся на непрофессиональных актерах. Оказалось, что малочисленные модельные агентства, имеющиеся здесь, работают исключительно с профессиональными моделями. Но нам нужны были люди разных возрастов и профессий, не засвеченные на экране. Тогда мы объявили в социальной сети о кастинге и никак не ожидали такого наплыва желающих поучаствовать в съемках. На призыв откликнулись более 500 человек: 388 приняли участие в кастинге, еще 140 фотографий и анкет мы получили посредством Интернета. Среди последних было немало спортсменов, музыкантов, художников. Тем, кто по тем или иным причинам не успел принять в нем участие, мы предоставили шанс во втором кастинге. В результате двух кастингов и одного видеокастинга мы отобрали около 150 человек, которые и составили базу "Евровидения". В настоящее время мы снимаем видеооткрытки для стран - участниц конкурса.
- Таир, помимо подготовки к конкурсу "Евровидение" вы не забываете и о своей основной профессии кинопродюсера. В феврале ваша картина "Женщина, которая ждет" (Финляндия) была представлена на престижном Берлинском кинофестивале. Расскажите об этом фильме.
- Два года назад мне и моим коллегам пришла идея снять документальный фильм в Замбии. Мы объявили конкурс в этой стране, в результате которого была выбрана очень талантливая молодая девушка-режиссер Чейзи Чизи. Она предложила затронуть в своем фильме очень важную для Замбии проблему гендерных отношений. Картина о юной африканской девушке Эстер Фири, которая вопреки всему и всем стала первой женщиной-боксером, заслужив право на участие в Олимпийских играх 2012 года, основана на реальной истории. В Замбии с ее патриархальными устоями любое нарушение неписаных правил ведет за собой протест, прежде всего мужского населения. Но Эстер Фири, добившаяся больших результатов в спорте, стала примером для подражания для многих соотечественниц. Кстати, мы также придумали компьютерную игру, главной героиней которой была Эстер Фири. Отмечу, что ранее никто не создавал компьютерные игры на основе документального кино. Кроме того, мы открыли фонд Woman on hold. org., посредством которого привлекаем спонсоров, готовых поддерживать африканских женщин, желающих серьезно заняться спортом.
Фильм Woman on hold снимался Production Helmi Films, Первым каналом Финляндии YLETv1 и испанским телевидением Chello Multi Canal в столице Замбии Лусаке. Он был поддержан несколькими кинофондами Европы и Финляндии, сетью европейских документальных фильмов и форумом Documentary in Europe, проводимым в Турине. К слову, лента уже была представлена на Международном роттердамском и Амстердамском кинофестивалях в прошлом году. И вот теперь - берлинале.
- Как вы оказались в Финляндии и как магистр истории международных отношений по образованию переквалифицировался в продюсера и режиссера?
- Вся моя семья так или иначе связана с Финляндией. В свое время мой отец - поэт и писатель Чингиз Алиоглу перевел финский эпос "Калевала". Он до сих пор дружит с национальной финской поэтессой Ауликке Оксанен, которая первой в Европе создала организацию Azerbaijan-Finland cultural bridge, состоящую из граждан Финляндии, поддерживающих нашу страну в карабахском вопросе. Я стал заниматься организацией Дней финской культуры в Азербайджане: пригласил к нам известных режиссеров, продюсеров и деятелей культуры. Среди них была и известный финский режиссер Пирьо Хонкасало, которая, заметив мой интерес к кино, предложила мне всерьез заняться кинопродюсированием. Она сказала, что я могу стать одним из первых азербайджанцев, получивших профессиональное продюсерское образование в Европе. Хонкасало дала мне возможность проявить себя в качестве продакш-менеджера в своем фильме "Три комнаты меланхолии". Эта кинокартина состоит из трех новелл-"комнат", связанных с войной в Чечне. Первая новелла - о жизни юных курсантов кадетского училища под Петербургом. Вторая посвящена чеченке Хадижат Гатаевой, которая собирала детей в разбитом войной Грозном, заменяя им родителей. А третья - жизни и чувствам детей, уже спасенных Хадижат Гатаевой. Большую часть фильма мы снимали в Ингушетии и в самом Грозном. И это тоже реальные истории реальных людей. Некоторое время фильм был запрещен в России. После этого фильма меня сразу же пригласили работать на Первый канал Финляндии. Через год я закончил магистратуру Университета прикладных наук Metropolia в Финляндии.