MÜRƏKKƏB REGİONDA QLOBAL OYUNÇU
Kəmiyyətin keyfiyyətə keçməsi gerçəkliyini son zamanlar Azərbaycanın geosiyasi statusu ətrafında baş verən hadisələrdə tam açıq şəkildə görmək mümkündür. Ötən ilin sonunda Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçildi, "Qoşulmama hərəkatı"na imza atdı.
Sonra daha bir əlamətdar hadisə baş verdi - xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov "Böyük iyirmilik" ölkələri XİN başçılarının Meksikanın Los-Kabos şəhərində keçirilən toplantısına dəvət olundu. Rəsmi Bakı dünyanın "elit klubu"na ilk dəfə dəvət alırdı və bu, əlbəttə ki, Azərbaycanın regional liderlikdən qlobal oyunçuya çevrilməkdə olduğunun göstəricisi idi.
48-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransı və onun ardınca Seulda keçirilmiş nüvə təhlükəsizliyi üzrə sammit Bakının siyasi nüfuzunun və iqtisadi qüdrətinin inkişafının daha bir göstəricisi oldu.
Cənubi Qafqazın aparıcı dövlət başçısının Cənubi Koreyada təşkil olunmuş sammit iştirakçıları sırasına daxil edilməsi, şübhəsiz, Azərbaycanın beynəlxalq aləmin Qafqaz regionunun təhlükəsizliyi baxımından səylərinin gücləndirilməsinə, eyni zamanda, ümumilikdə, nüvə silahlarının məhvi prosesinə töhfə verə biləcəyinin bariz nümunəsidir. Bu fikri Prezident İlham Əliyevin özü də Seuldakı çıxışında dilə gətirib. O bildirib ki, nüvə təhlükəsizliyi bütün dövlətləri narahat edir və Azərbaycan da istisna deyil.
Azərbaycan Prezidentinin sözlərinə görə, rəsmi Bakı nüvə təhlükəsizliyi ilə bağlı bütün qərarları yerinə yetirir və dünya ictimaiyyətinin bu istiqamətdəki səylərini dəstəkləyir. Bu məsələdə Azərbaycan artıq uzun müddətdir ki, MAQATE ilə əməkdaşlıq edir. Qurum öz növbəsində, hələ 2007-ci ildə Azərbaycanda respublikanın ilk nüvə tədqiqatı reaktorunun inşasına razılıq verib.
Seul sammiti dünya ictimaiyyətinin diqqətini Cənubi Qafqaz regionunda nüvə təhlükəsizliyi ilə bağlı ciddi problemə cəlb etməyə də imkan yaradıb. Söhbət Ermənistandakı köhnə AES-dən gedir. Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Ermənistanda 1976-cı ildə inşa olunmuş AES müasir standartlara cavab vermir və seysmik zonada yerləşir. Bu isə Metsamor AES-i bütünlükdə region və yaxın qonşular üçün təhlükə mənbəyinə çevirir. Bununla yanaşı, Prezident İlham Əliyevin nüvə enerjisi qurğusunu tikməyi arzulayan tərəfə səlahiyyətlər verəcək regional nüvə təhlükəsizliyi və etibarlılığını müəyyənləşdirən rejimin tətbiqinə dair təşəbbüsü də maraqla qarşılanıb. Bu halda, öz qonşularından razılığın alınması, həmin sahələrin etibarlılığı və təhlükəsizliyi barədə məlumatların şəffaf şəkildə mübadiləsi, yoxlamaların qəbulu və risklərə görə kompensasiyanın ödənilməsi kimi prosedurlar nəzərdə tutula bilər. Yəni, rəsmi İrəvan yeni AES-lərin inşası zamanı qonşularının fikirləri ilə hesablaşmalı olacaq.
Bakının bu ideyanı həyata keçirməkdə qərarlı olduğunu nümayiş etdirən İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycan BMT TŞ-yə sədrlik edəcəyi may ayı ərzində məsələnin yüksək səviyyədə müzakirəyə çıxarılmasını planlaşdırır. Bu, terrorizm, nüvə terrorçuluğu ilə mübarizə kimi əhatəli məsələlərin də müzakirəsi üçün imkan olacaq.
Maraqlıdır ki, İlham Əliyevin çıxışı Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanı özünə haqq qazandırmağa çalışmaq məcburiyyətində qoyub. O, sübut etməyə çalışıb ki, Metsamor AES-in istismar müddəti 2016-cı ildə başa çatsa da, o hələ də təhlükəsizdir, nüvə təhlükəsizliyi məsələsi isə rəsmi İrəvan üçün prioritetdir.
Prezident bildirib ki, o, sammitin müasir dünyada nüvə təhlükəsizliyinə çağırışlar baxımından effektiv nəticələr verəcəyinə əmindir.
Seul sammiti ümumilikdə sübut edib ki, Azərbaycanla münasibətləri genişləndirməyə çalışan ölkələrin sayı durmadan artır, Bakının düşmənləri isə ciddi müdafiə mövqeyinə keçmək məcburiyyətində qalıb. Bakının dünyanın "siyasət mətbəxi"nə daxil olması o deməkdir ki, Azərbaycana müraciətlər axmağa başlayacaq. Demək, nəticədə Azərbaycanın istəkləri də nəzərə alınacaq.
Bütün bunlar milli prioritetlərin irəli çəkilməsində Azərbaycan diplomatiyasının imkanlarını artırır və göstərir ki, 2014-cü ildə Niderlandda keçirilməsi nəzərdə tutulmuş növbəti nüvə təhlükəsizliyi sammiti Ermənistan üçün daha ağır olacaq. Çünki BMT TŞ-də təmsil olunan Azərbaycan Ermənistanı tez bir zamanda yerinə otuzdura, sonunda qətnamələrin qəbul olunacağı müzakirələrin təşəbbüskarı kimi çıxış edə bilər. Bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövzusuna da aiddir.

GLOBAL PLAYER IN A COMPLEX REGION
The truth about mandatory transition from quantity to quality could not be more suited to the recent events taking place around the geopolitical status of Azerbaijan.
Late last year, the country was elected a non-permanent member of the UN Security Council and joined the Non-Aligned Movement.
Then there was another significant event - Foreign Minister Elmar Mammadyarov was invited to a meeting of G20 foreign ministers held in the Mexican city of Los Cabos. Baku received such an invitation to the world's "elite club" for the first time, which, of course, testifies to Azerbaijan's transformation from a regional leader into a global player.
The 48th Munich Security Conference and the subsequent Seoul Nuclear Security Summit are new evidence of the growing political authority and economic power of Baku.
The inclusion of the head of the leading state of the South Caucasus on the list of participants in the summit in South Korea is unquestionable evidence of the contribution that Azerbaijan can make to the intensification of international security efforts in the Caucasus region and to the elimination of nuclear weapons in general. This idea was stressed in Seoul by President Ilham Aliyev, who noted that nuclear security concerns all countries, and Azerbaijan is no exception.
According to the president of Azerbaijan, Baku carries out all decisions on nuclear security and supports the efforts of the international community in this area. In this issue, the republic has long been cooperating with the IAEA, which gave consent for the construction of the republic's first nuclear research reactor in 2007.
The Seoul summit also made it possible to draw world attention to the serious threat of nuclear security in the South Caucasus region coming from an outdated nuclear power plant in Armenia. The Azerbaijani president noted that, built in 1976, the nuclear power plant in Armenia does not meet modern standards and is located in a seismic zone. All this has turned the Metsamor NPP into a source of threat to the region and nearby countries.
At the same time, President Ilham Aliyev also proposed using modes that establish regional nuclear security and reliability and provide a party seeking to build a nuclear power plant with authority. In this case, there may be such procedures as obtaining consent from the neighbours, transparent exchange of information on the safety and security of these areas and inspections and compensation for risks. That is Yerevan will have to reckon with its neighbours' opinion should it build a new nuclear power plant. To confirm Baku's resolve to promote this initiative, President Ilham Aliyev said that during its presidency of the UN Security Council in May this year, Azerbaijan plans to hold high-level discussions. This will be a good opportunity for discussions on such broad issues as anti-terrorism, including the fight against nuclear terrorism.
It is noteworthy that President Ilham Aliyev's speech forced the Armenian leader Serzh Sargsyan to justify himself by saying that although the operation life of the Metsamor NPP expires in 2016, it is still safe, while the very theme of nuclear security is a priority for Yerevan.
The president expressed confidence that the summit will yield effective results in terms of calls for nuclear security in the modern world.
The Seoul summit as a whole showed that the number of states wishing to expand relations with Azerbaijan is steadily growing, while enemies of the country are forced to be on the defensive. It is no secret that Baku's access to "the kitchen of world" politics means that the country will be taken into consideration and therefore, there is a chance that Azerbaijan's expectations will be noticed.
All this enhances the possibilities of Azerbaijani diplomacy to advance national priorities and means that the next summit on nuclear security, which is scheduled for 2014 in the Netherlands, will be even more difficult for Armenia.
After all, being in the UN Security Council, Azerbaijan can very quickly put Armenia in its place, initiating a discussion, during which relevant resolutions will be adopted, including on the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict.