QONAQDAN EV SAHİBLİYİNƏ
Gürcüstan Prezidenti Mixail Saakaşvilinin Azərbaycana səfəri zamanı futbol üzrə Avropa Çempionatıyla bağlı açıqlaması tez bir zamanda qitənin aparıcı medialarının diqqətini cəlb etdi. Qonaq Gürcüstanın Azərbaycanla birlikdə 2020-ci ildə futbol üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi etmək istəyini açıq şəkildə bəyan etdi. Qitə birinciliyini keçirmək hər iki ölkə üçün böyük şərəf, həm də məsuliyyətdir. Və bu mənada qonşu ölkə başçısının istəyini yalnız alqışlamaq olar. Lakin bunun üçün gərək istəklərimizlə imkanlarımız üst-üstə düşsün. Bəs reallıq və imkanlarımız nədən ibarətdir?
İndiyə qədər bir sıra dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi edən Azərbaycan təşkilatçılıq baxımından böyük təcrübəyə malikdir. Bu mənada, Gürcüstan Azərbaycanın təcrübəsi və idman qurumlarında qazandığı nüfuzdan istifadə edə bilər.
Digər tərəfdən, ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq futbol yarışlarının sayı o qədər də çox deyil. Sirr deyil ki, Azərbaycanda, eləcə də Gürcüstanda dünya standartlarına cavab verən stadionlarla bağlı problem var. Hərçənd, nəzəri baxımdan infrastrukturu lazımi tələblərə uyğunlaşdırmaq üçün vaxt var. Çünki “AVRO-2020”ni qəbul edəcək ölkə hələ 2014-cü ildə təsdiqlənəcək.
Bəs UEFA-nın Avropa Çempionatını keçirmək üçün tələb etdiyi şərtlər nədən ibarətdir? İlk növbədə, qurum namizəd ölkədən tutumu 50 min olan 2, tutumu 40 min olan 3 və 30 min azarkeşi qəbul edə biləcək 4 stadionun olmasını tələb edir. Bakıda Olimpiya stadionunun təməlqoyma mərasimi artıq keçirilib, 2015-ci ildə hazır olacaq stadion 80 min azarkeş qəbul edə biləcək. Gürcüstanda isə Tiflisdəki “Boris Payçadze” arenası 55 min azarkeş tutumuna malikdir. Deməli, böyük arenayla bağlı problem olmayacaq. Hər iki ölkədə belə stadion 2020-ci ildə olacaq.
Tofiq Bəhramov adına stadionda artıq bərpa işləri başa çatır. Yayda istifadəyə veriləcək arena 31200 azarkeşi qəbul edəcək. Tiflisdə Mixail Mesxi adına stadion da 30 min tutuma malikdir. UEFA-nın tələb etdiyi 30 minlik stadionla da problem yoxdur. Amma adıçəkilən stadionlardan başqa nə Azərbaycan, nə də Gürcüstanda dünya standartlarına cavab verən arena var. UEFA-nın tələb etdiyi 9 stadiondan hazırda yalnız 4-ü mövcuddur və ya inşa etdirilir. Digər arenalarla bağlı problemi yenilərin inşası və ya köhnələrin bərpasıyla həll etmək olar.
Stadionlardan başqa, UEFA namizəd ölkədə yüksək standartlara cavab verən magistral, şose yolları, dəniz və dəmiryolu vağzalı, eləcə də hava limanının olmasını vacib sayır. Azərbaycanda yollara xüsusi diqqət yetirilir. Dəniz və dəmiryolu vağzalı yenidən qurulub. Hava limanının genişləndirilməsi işləri isə artıq başlanılıb. Bununla belə görüləsi işlər çoxdur. Əgər Azərbaycan və Gürcüstan Avropa çempionatını keçirmək istəyirlərsə, onda tez bir zamanda lazımi işlərə başlanılmalıdır.
UEFA-nın namizəd ölkəyə əsas tələbi isə siyasi məsələylə bağlıdır. Avropa Çempionatını keçirmək istəyən ölkə müharibə şəraitində olmamalıdır. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağla bağlı problemi həll olunmayıb. Gürcüstanda da separatçılıq ocaqları qalmaqdadır. Bu baxımdan, Avropa Futbol Qurumunun mötəbər yarışı Azərbaycan və Gürcüstana həvalə edəcəyi inandırıcı görünmür.
Sözsüz ki, Azərbaycanın “Avro-2020”yə namizəd olması artıq böyük uğur kimi qiymətləndirilməlidir. Ölkəmiz bu sahədə təcrübəsini artırmaqla gələcəkdə qitə birinciliyinə ev sahibliyi arzusunu reallaşdıra bilər. Onsuz da yaxın keçmişdə ölkəmiz “Avro-2012”ni keçirmək istəyini bəyan etmişdi. O vaxt UEFA çempionatı Polşayla Ukraynaya etibar etmişdi.
UEFA həmçinin namizəd ölkənin futbol yığmasının uğurlarına nəzər salır. Azərbaycan millisi ciddi uğurla öyünə bilməz. Buna görə də Avropa Futbol İttifaqının qitə birinciliyini bizə həvalə etməsinə inam azalır.
Digər tərəfdən, Azərbaycanın “Avro-2020”yə namizəd göstərilməsi ölkəmiz üçün böyük reklam olacaq. Amma bu reklamdan səmərəli istifadə etmək lazımdır. Göstərməliyik ki, Avropa Çempionatını keçirmək üçün cüzi çətinlikləri aradan qaldırmaq kifayət edəcək.
Bundan başqa, Azərbaycan 2020-ci ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına da namizəd ölkədir. Bir il ərzində həm Olimpiada, həm də futbol üzrə qitə birinciliyinə ev sahibliyi etmək çox çətindir. UEFA-nın da bu amilləri nəzərə alacağı dəqiqdir.
Qeyd edək ki, Gürcüstan və Azərbaycanda futbol üzrə Avropa Çempionatının keçirilməsi mümkün-lüyünün təfərrüatları martın 21-də İstanbulda baş tutacaq UEFA-nın konqresində məlum olacaq. Gür-cüstanın idman və gənclərlə iş üzrə naziri Vladimir Vardzelaşvilinin sözlərinə görə, tərəflər artıq 14 vacib bənd üzrə razılığa gəlib. İndi UEFA-dan tələb olunan şərtlərlə bağlı rəsmi müzakirələr aparmaq lazımdır.
AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayev isə tələsməməyi məsləhət görür: “Azərbaycanla Gürcüstanın sıx əlaqələrini nəzərə alaraq idmanda da əməkdaşlıq etməyimizi təklif etmişdim. Bildiyiniz kimi, SOCAR həm Gürcüstan Futbol Federasiyasının, həm də futbol yığmasının sponsorudur. Bununla belə, Avropa Çempionatıyla bağlı düşünmək lazımdır. Bakı həm də Yay Olimpiya Oyunlarına namizəddir. Hər iki yarışı keçirmək çətin olar. “Avro-2020”lə bağlı yaxınlarda rəsmi mövqeyimizi açıqlayacağıq”.
Bu arada 2020-ci ildə baş tutacaq Avropa Çempionatını keçirmək istəyən ölkələrin sayı günbəgün artır. Azərbaycanla Gürcüstandan başqa daha 7 namizəd var: Belçika, Bosniya, Xorvatiya, Serbiya, Çexiya-Slovakiya, Rumıniya, Bolqarıstan- Hollandiya, İrlandiya, Şotlandiya, Uels və Türkiyə. UEFA qitə birinciliyini qəbul edəcək ölkənin adını 2014-cü ildə açıqlayacaq.

What are the prerequisites for holding Euro-2020 in Azerbaijan and Georgia?
The proposal of Georgian President Mikheil Saakashvili to hold the European Football Championship 2020 in Georgia and Azerbaijan is the focus of the continent's leading media. On a visit to Baku, he expressed Georgia's desire to host the European Football Championship together with Azerbaijan. According to him, holding the continental championship will be a great honour and responsibility for both countries.
Of course, the desire of the head of the neighbouring state to host such an important sporting event can only be welcomed. However, it is desirable, naturally, to make sure that the desire and possibilities are the same. So what do we have available?
Azerbaijan, which has already hosted a number of world and European championships in various sports, has extensive experience in organizing prestigious international competitions. In this respect, Georgia can benefit from the expertise and authority of Baku in various sports organizations.
At the same time, Azerbaijan has hosted very few international football matches. It's no secret that Azerbaijan and Georgia both have a problem with stadiums that meet international standards, although theoretically, there is still enough time to bring the infrastructure into compliance with the requirements of UEFA. After all, the organizer of Euro 2020 will be approved only in 2014.
What are the requirements of UEFA for the hosts of the European Championship? First of all, a candidate country must have two stadiums with a capacity of 50,000, three stadiums with a capacity of 40, 000 and four with a capacity of 30,000 seats. Baku has already held a ceremony to lay the foundations of an Olympic stadium with a capacity of 80,000 seats, whose construction will be completed in 2015. The Boris Paychadze stadium in Tbilisi can accommodate 55,000 spectators. Hence, there will be no problems with large sports arenas. By 2020, both of these arenas will be commissioned.
The reconstruction of the Tofiq Bahramov stadium in Baku is already coming to an end. This stadium can accommodate 31,200 spectators and will be ready this summer. The Mikheil Meskhi stadium in Tbilisi is also designed for 30,000 spectators. Thus, there are only four of the nine stadiums required by UEFA. Azerbaijan and Georgia do not yet have other stadiums that meet the standards for the continental championship.
In addition to the stadiums, it is necessary to have highways and motorways, maritime and railway stations and airports that meet the highest standards. Azerbaijan pays special attention to roads. The maritime and railway stations have been rebuilt. Work has already begun to reconstruct the airport. But much remains to be done. And if Azerbaijan and Georgia are really going to host the European championship, they need to get to work today.
The main UEFA requirement for a candidate country is related to the political issue. A country wishing to host the European Championship should not be in a state of war. Azerbaijan has still the unsolved problem of Armenian-occupied Nagornyy Karabakh. Georgia has also suffered from separatism, and these conflicts still threaten stability in the region. Therefore, the prospect of Azerbaijan and Georgia being selected as the venue for the European Football Championship in 2020 is somewhat obscure.
By the way, Azerbaijan has already expressed its desire to host the Euro 2012 finalists. However, UEFA handed over the holding of this event to Poland and Ukraine.
Among other things, UEFA also takes into account the success of the national team of the country that bids to host the European Championship. For the time being, we cannot boast of great achievements. This factor also reduces the probability of our country being chosen as the venue for Euro 2020.
Of course, the mere fact that a country has been nominated to host Euro 2020 is a step forward in terms of experience in this field. On the other hand, it can become a good advertisement for the country. And such a possibility should be ably used. In particular, Baku can show that Azerbaijan will need to overcome only minor obstacles to host Euro 2020.
At the same time, Azerbaijan is now actively promoting its bid to host the Summer Olympic Games in 2020. Conducting both the Olympics and European Championships in one year is an extremely difficult task. There is no doubt that UEFA will take this factor into account.
The decision on the possibility of holding the European Football Championship in Azerbaijan and Georgia will become known after the UEFA Congress, which will be held in Istanbul on 21 March. According to Georgian Minister for Sport and Youth Vladimir Vardzelashvili, the parties have already agreed on 14 important points. It now remains to hold formal discussions on the terms with UEFA.
However, AFFA President Rovnaq Abdullaev advised us not to hurry: "Given the close ties between Azerbaijan and Georgia, I proposed cooperation in the field of sports. As you know, SOCAR is the sponsor of the Georgian Football Federation and the national team. At the same time, it is also necessary to think about the European Championships. Baku is also a candidate to host the Summer Olympic Games. Holding both competitions at the same time will be very difficult. We will soon announce our official position on the issue of Euro-2020."
Meanwhile, the number of countries willing to host the European football championship in 2020 is growing day by day. In addition to Azerbaijan and Georgia, 7 countries have already put forward their nominations: Belgium, Bos-nia/Croatia/Serbia, the Czech Re-public/Slovakia, Romania/Bulgaria, Hol-land, Ireland/Scotland/Wales and Tur-key. The country which will host Euro 2020 will be announced by UEFA in 2014.