QONAQDAN EV SAHİBLİYİNƏ
Gürcüstan Prezidenti Mixail Saakaşvilinin Azərbaycana səfəri zamanı futbol üzrə Avropa Çempionatıyla bağlı açıqlaması tez bir zamanda qitənin aparıcı medialarının diqqətini cəlb etdi. Qonaq Gürcüstanın Azərbaycanla birlikdə 2020-ci ildə futbol üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi etmək istəyini açıq şəkildə bəyan etdi. Qitə birinciliyini keçirmək hər iki ölkə üçün böyük şərəf, həm də məsuliyyətdir. Və bu mənada qonşu ölkə başçısının istəyini yalnız alqışlamaq olar. Lakin bunun üçün gərək istəklərimizlə imkanlarımız üst-üstə düşsün. Bəs reallıq və imkanlarımız nədən ibarətdir?
İndiyə qədər bir sıra dünya və Avropa çempionatlarına ev sahibliyi edən Azərbaycan təşkilatçılıq baxımından böyük təcrübəyə malikdir. Bu mənada, Gürcüstan Azərbaycanın təcrübəsi və idman qurumlarında qazandığı nüfuzdan istifadə edə bilər.
Digər tərəfdən, ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq futbol yarışlarının sayı o qədər də çox deyil. Sirr deyil ki, Azərbaycanda, eləcə də Gürcüstanda dünya standartlarına cavab verən stadionlarla bağlı problem var. Hərçənd, nəzəri baxımdan infrastrukturu lazımi tələblərə uyğunlaşdırmaq üçün vaxt var. Çünki “AVRO-2020”ni qəbul edəcək ölkə hələ 2014-cü ildə təsdiqlənəcək.
Bəs UEFA-nın Avropa Çempionatını keçirmək üçün tələb etdiyi şərtlər nədən ibarətdir? İlk növbədə, qurum namizəd ölkədən tutumu 50 min olan 2, tutumu 40 min olan 3 və 30 min azarkeşi qəbul edə biləcək 4 stadionun olmasını tələb edir. Bakıda Olimpiya stadionunun təməlqoyma mərasimi artıq keçirilib, 2015-ci ildə hazır olacaq stadion 80 min azarkeş qəbul edə biləcək. Gürcüstanda isə Tiflisdəki “Boris Payçadze” arenası 55 min azarkeş tutumuna malikdir. Deməli, böyük arenayla bağlı problem olmayacaq. Hər iki ölkədə belə stadion 2020-ci ildə olacaq.
Tofiq Bəhramov adına stadionda artıq bərpa işləri başa çatır. Yayda istifadəyə veriləcək arena 31200 azarkeşi qəbul edəcək. Tiflisdə Mixail Mesxi adına stadion da 30 min tutuma malikdir. UEFA-nın tələb etdiyi 30 minlik stadionla da problem yoxdur. Amma adıçəkilən stadionlardan başqa nə Azərbaycan, nə də Gürcüstanda dünya standartlarına cavab verən arena var. UEFA-nın tələb etdiyi 9 stadiondan hazırda yalnız 4-ü mövcuddur və ya inşa etdirilir. Digər arenalarla bağlı problemi yenilərin inşası və ya köhnələrin bərpasıyla həll etmək olar.
Stadionlardan başqa, UEFA namizəd ölkədə yüksək standartlara cavab verən magistral, şose yolları, dəniz və dəmiryolu vağzalı, eləcə də hava limanının olmasını vacib sayır. Azərbaycanda yollara xüsusi diqqət yetirilir. Dəniz və dəmiryolu vağzalı yenidən qurulub. Hava limanının genişləndirilməsi işləri isə artıq başlanılıb. Bununla belə görüləsi işlər çoxdur. Əgər Azərbaycan və Gürcüstan Avropa çempionatını keçirmək istəyirlərsə, onda tez bir zamanda lazımi işlərə başlanılmalıdır.
UEFA-nın namizəd ölkəyə əsas tələbi isə siyasi məsələylə bağlıdır. Avropa Çempionatını keçirmək istəyən ölkə müharibə şəraitində olmamalıdır. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağla bağlı problemi həll olunmayıb. Gürcüstanda da separatçılıq ocaqları qalmaqdadır. Bu baxımdan, Avropa Futbol Qurumunun mötəbər yarışı Azərbaycan və Gürcüstana həvalə edəcəyi inandırıcı görünmür.
Sözsüz ki, Azərbaycanın “Avro-2020”yə namizəd olması artıq böyük uğur kimi qiymətləndirilməlidir. Ölkəmiz bu sahədə təcrübəsini artırmaqla gələcəkdə qitə birinciliyinə ev sahibliyi arzusunu reallaşdıra bilər. Onsuz da yaxın keçmişdə ölkəmiz “Avro-2012”ni keçirmək istəyini bəyan etmişdi. O vaxt UEFA çempionatı Polşayla Ukraynaya etibar etmişdi.
UEFA həmçinin namizəd ölkənin futbol yığmasının uğurlarına nəzər salır. Azərbaycan millisi ciddi uğurla öyünə bilməz. Buna görə də Avropa Futbol İttifaqının qitə birinciliyini bizə həvalə etməsinə inam azalır.
Digər tərəfdən, Azərbaycanın “Avro-2020”yə namizəd göstərilməsi ölkəmiz üçün böyük reklam olacaq. Amma bu reklamdan səmərəli istifadə etmək lazımdır. Göstərməliyik ki, Avropa Çempionatını keçirmək üçün cüzi çətinlikləri aradan qaldırmaq kifayət edəcək.
Bundan başqa, Azərbaycan 2020-ci ildə keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına da namizəd ölkədir. Bir il ərzində həm Olimpiada, həm də futbol üzrə qitə birinciliyinə ev sahibliyi etmək çox çətindir. UEFA-nın da bu amilləri nəzərə alacağı dəqiqdir.
Qeyd edək ki, Gürcüstan və Azərbaycanda futbol üzrə Avropa Çempionatının keçirilməsi mümkün-lüyünün təfərrüatları martın 21-də İstanbulda baş tutacaq UEFA-nın konqresində məlum olacaq. Gür-cüstanın idman və gənclərlə iş üzrə naziri Vladimir Vardzelaşvilinin sözlərinə görə, tərəflər artıq 14 vacib bənd üzrə razılığa gəlib. İndi UEFA-dan tələb olunan şərtlərlə bağlı rəsmi müzakirələr aparmaq lazımdır.
AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayev isə tələsməməyi məsləhət görür: “Azərbaycanla Gürcüstanın sıx əlaqələrini nəzərə alaraq idmanda da əməkdaşlıq etməyimizi təklif etmişdim. Bildiyiniz kimi, SOCAR həm Gürcüstan Futbol Federasiyasının, həm də futbol yığmasının sponsorudur. Bununla belə, Avropa Çempionatıyla bağlı düşünmək lazımdır. Bakı həm də Yay Olimpiya Oyunlarına namizəddir. Hər iki yarışı keçirmək çətin olar. “Avro-2020”lə bağlı yaxınlarda rəsmi mövqeyimizi açıqlayacağıq”.
Bu arada 2020-ci ildə baş tutacaq Avropa Çempionatını keçirmək istəyən ölkələrin sayı günbəgün artır. Azərbaycanla Gürcüstandan başqa daha 7 namizəd var: Belçika, Bosniya, Xorvatiya, Serbiya, Çexiya-Slovakiya, Rumıniya, Bolqarıstan- Hollandiya, İrlandiya, Şotlandiya, Uels və Türkiyə. UEFA qitə birinciliyini qəbul edəcək ölkənin adını 2014-cü ildə açıqlayacaq.

Каковы предпосылки для проведения Евро-2020 в Азербайджане и Грузии?
Предложение президента Грузии Михаила Саакашвили о проведении чемпионата Европы по футболу 2020 года в Грузии и Азербайджане оказалось в центре внимания ведущих СМИ континента. Находясь с визитом в Баку, он заявил о желании Грузии вместе с Азербайджаном принять у себя чемпионат Европы по футболу. По его мнению, проведение континентального первенства будет большой честью и ответственностью для обеих стран.
Конечно, желание главы соседнего государства принять столь значимое спортивное мероприятие можно только приветствовать. Однако при этом желательно, естественно, чтобы желание и возможности, как говорится, совпадали. Так что же у нас имеется в наличии?
Азербайджан, уже успевший принять у себя целый ряд чемпионатов мира и Европы по различным видам спорта, обладает большим опытом в организации престижных международных соревнований. В этом плане Грузия может воспользоваться опытом и авторитетом Баку в различных спортивных организациях.
Вместе с тем в Азербайджане проведено не так уж много международных соревнований по футболу. Не секрет, что и у Азербайджана, и у Грузии существует проблема со стадионами, отвечающими мировым стандартам. Хотя теоретически время на приведение инфраструктуры в соответствие с требованиями УЕФА еще есть. Ведь страна-организатор Евро-2020 будет утверждена только в 2014 году.
Какие же требования предъявляет УЕФА к хозяевам чемпионата Европы? В первую очередь требуется наличие у страны-кандидата двух стадионов вместимостью 50 тысяч, трех - по 40 тысяч и четырех - по 30 тысяч человек. В Баку уже прошла церемония закладки Олимпийского стадиона на 80 тысяч человек, строительство которого будет завершено в 2015 году. А стадион "Борис Пайчадзе" в Тбилиси вмешает 55 тысяч зрителей. Значит, проблем с наиболее крупными спортивными аренами не будет. К 2020 году обе эти арены войдут в строй.
Уже подходит к концу реконструкция на стадионе имени Тофига Бахрамова в Баку. Этот стадион, вмещающий 31 200 зрителей, будет готов уже нынешним летом. На 30 тысяч зрителей рассчитан и стадион имени Михаила Месхи в Тбилиси. Таким образом, из требуемых УЕФА девяти стадионов в наличии имеется всего четыре. Других стадионов, отвечающих стандартам для проведения континентального первенства, ни в Азербайджане, ни в Грузии пока нет.
Помимо стадионов необходимо, кроме того, наличие отвечающих самым высоким стандартам магистральных и шоссейных дорог, морских и железнодорожных вокзалов, а также аэропортов. В Азербайджане дорогам уделяется особое внимание. Перестроены морской и железнодорожный вокзалы. Уже начаты работы по реконструкции аэропорта. Но предстоит сделать еще многое. И если Азербайджан и Грузия действительно собираются принять у себя чемпионат Европы, необходимо приступить к работе уже сегодня.
Главное же требование УЕФА к стране-кандидату связано с политическим вопросом. Страна, желающая принять у себя чемпионат Европы, не должна находиться в состоянии войны. У Азербайджана все еще остается нерешенной проблема оккупированного Арменией Нагорного Карабаха. Грузия также пострадала от сепаратизма, и эти конфликты все еще угрожают стабильности в регионе. Посему перспектива избрания Азербайджана и Грузии местом проведения чемпионата Европы по футболу 2020 года представляется несколько туманной.
Кстати, Азербайджан уже изъявлял желание принять у себя финалистов Евро-2012. Но УЕФА поручила проведение этого мероприятия Украине и Польше.
Кроме всего прочего УЕФА принимает также во внимание и успехи национальной сборной страны, претендующей на проведение чемпионата Европы. Пока мы не можем похвастаться серьезными достижениями. Этот фактор также уменьшает вероятность выбора нашей страны в качестве места проведения Евро-2020.
Несомненно, уже сам факт выдвижения кандидатуры той или иной страны на проведение Евро-2020 является шагом вперед в плане накопления опыта в этом направлении. С другой стороны, это может стать и неплохой рекламой для страны. И такой возможностью следует умело воспользоваться. В частности, Баку может продемонстрировать, что для проведения Евро-2020 Азербайджану будет достаточно преодолеть только небольшие препятствия.
Вместе с тем в настоящее время Азербайджан активно продвигает свою заявку на проведение летних Олимпийских игр 2020 года. Провести в течение года и Олимпиаду, и чемпионат Европы - крайне трудная задача. Несомненно, УЕФА примет во внимание и этот фактор.
Решение о возможности проведения чемпионата Европы по футболу в Азербайджане и Грузии станет известно после конгресса УЕФА, который состоится 21 марта в Стамбуле. По словам грузинского министра по спорту и работе с молодежью Владимира Вардзелашвили, стороны уже пришли к соглашению по 14 важным пунктам. Теперь остается провести официальные обсуждения с УЕФА по поводу поставленных условий.
Однако президент АФФА Ровнаг Абдуллаев советует не спешить: "Принимая во внимание тесные связи между Азербайджаном и Грузией, я предложил сотрудничество и в области спорта. Как вам известно, SOCAR является спонсором и Федерации футбола Грузии, и национальной сборной. Вместе с тем необходимо думать и о чемпионате Европы. Баку является кандидатом и на проведение летних Олимпийских игр. Провести оба соревнования одновременно будет очень трудно. Мы скоро объявим свою официальную позицию по вопросу проведения Евро-2020".
Между тем количество стран, желающих принять у себя чемпионат Европы по футболу 2020 года, растет с каждым днем. Кроме Азербайджана и Грузии свои кандидатуры уже выставили семь стран: Бельгия, Босния/Хорватия/Сербия, Чехия/Словакия, Румыния/Болгария, Голландия, Ирландия/Шотландия/Уэльс и Турция. Страну, в которой пройдет Евро-2020, УЕФА объявит в 2014 году.