BUMERANQ SAHİBİNƏ QAYITDI
Çox düşündükdən və hay-küy saldıqdan sonra, Ermənistan bu ilin mayında Bakıda keçiriləcək "Avroviziya" beynəlxalq mahnı müsabiqəsində  iştirakdan imtina etmək qərarına gəlib.
"Biz Ermənistanın bu qərarından məyus olduq. Avropa Yayım İttifaqının səylərinə və müsabiqəni təşkil edən ölkənin təhlükəsizliyə zəmanət verməsinə baxmayaraq, Ermənistan bizim nəzarətimizdən kənar olan bir qərar qəbul edib", - deyə "Avroviziya" müsabiqəsnin icraçı-direktoru Yan Ola Sand "Eurovision.tv"yə müsahibəsində bildirib. Beləliklə, daha öncə ərizə vermiş 43 ölkədən yalnız 42-si müsabiqəyə qatılacaq.
Ermənilərin  "Avroviziya -2012" ilə bağlı isteriyası bu nüfuzlu  müsabiqədə Azərbaycan dueti - Eldar Qasımovun və Nigar Camalın qələbəsindən sonra dərhal başlayıb.
Xəbər verdiyimiz kimi, bu böyük hadisə ərəfəsində erməni agentliyi "News.am" yalan məlumat yaymışdı ki, "Avropa ölkələrinin "Avroviziya -2012"də iştirakla bağlı qərarı dəyişir". "Çexiya, Polşa, İslandiya", - deyə agentlik bədxahlıqla bildirir, - "artıq Avropa mahnı müsabiqəsində iştirakdan  imtina etmək barədə bəyanat veriblər; Belçika, Hollandiya, Norveç, İsveç, Danimarka, Almaniya və Lüksemburq hələ tam qərar verməyib". Avropa ölkələrinin Bakıdakı müsabiqəni  "boykot" etməsi barədə arzu etdiklərini gerçəklik kimi təqdim etmək məsələsində digər erməni KİV-i də geri qalmamışdı.
Yəqin ki, bu taktikanın öz məqsədi olub: bəlkə, bu cür qarayaxma ilə kimisə yoldan çıxarmaq mümkün oldu. Amma alınmadı.
Yəni ermənilər bir qədər düşünərək onlara xas olan ssenari ilə hərəkət etməyə, yəni bütün dünyaya səs-küy salmağa və növbəti dəfə özlərini "əzabkeş" millət kimi təqdim etməyə qərar verdilər. Fevralın sonuna bir qrup erməni müğənnisi Ermənistan ictimai televiziyasına və Avropa Yayım Şurasına ünvanlanmış məktub yaydılar. Məktubda "Avroviziya"da iştirak etmək istəmədiklərini bəyan edirdilər və hamını bu müsabiqəni boykot etməyə çağırırdılar. İmtinanın əsas səbəbi Ermənistanın Tavuş rayonunun Çinar kəndində yerləşən döyüş mövqesində əsgər Albert Adibekyanın öldürülməsi göstərilirdi. Ermənistan Müdafiə Nazirliyi də əsgərin  Azərbaycan snayperinin gülləsindən həlak olması barədə xəbər yaymağa tələsdi. Amma hadisələrdən cəmi bir neçə gün sonra istintaq göstərdi ki, o, heç də Azərbaycan snayperinin gülləsindən yox, həmin hərbi hissədə müddətli hərbi xidmətdə olan digər erməni əsgərinin gülləsindən həlak olub. Deməli, ermənilərin yalan bumeranqı bu siyasi təxribatın təşkilatçılarının üzərinə qayıdıb.
Dünyanı azərbaycanlıların "qaniçən" olduğuna inandırmaq istəyən erməni tərəfi, yəqin unudub ki, məhz bu günlərdə doqquzyaşlı azərbaycanlı oğlan Fariz Bədəlovun erməni snayper tərəfindən öldürülməsinin bir ili tamam olurdu. Ermənistan 8 mart 2011-ci ildə Azərbaycan analarına məhz belə bir "hədiyyə" etmişdi. Özü də bunu biz demirik, bu fakt bütün beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qeydə alınıb və pislənib. Eynən keçən ilin iyun ayında Tovuz rayonunun Əlibəyli kəndində azərbaycanlı qız Aygün Şamxalıyevanın ölümü kimi. Onda oyuncağa quraşdırılmış və ermənilər tərəfindən Tovuz çayına axıdılmış partlayıcı qurğu işə düşmüşdü.
Amma hətta bundan sonra da rəsmi Bakı "Avroviziya"nın erməni iştirakçıları və qonaqları üçün indiyə qədər dəfələrlə səsləndirdiyi təhlükəsizlik zəmanətindən imtina etmədi. Nazirlər səviyyəsində verilən bəyanatlarla yanaşı, keçən ilin oktyabr ayında Azərbaycanın Baş naziri Artur Rasizadə  Avropa Yayım Şurasına müsabiqənin bütün iştirakçıları, nümayəndə heyətlərinin üzvləri və ölkənin qonaqlarının təhlükəsizliyinə  zəmanət verildiyi barədə məktub ünvanladı.
Yada salmaq yerinə düşər ki, son illərdə Azərbaycan öz ərazisində müxtəlif beynəlxalq tədbirlər, o cümlədən, elmi və mədəni forumlar, idman turnirləri keçirib ki, orada Ermənistan təmsilçiləri də iştirak ediblər. Bu tədbirlərdə Ermənistan təmsilçilərinin təhlükəsizliyi həmişə yüksək səviyyədə təmin edilib. Bu, beynəlxalq qurumların və idman federasiyalarının hesabatlarında da əksini tapıb. Bütün dünyanı çaşdırmağa çalışan İrəvanda, yəqin ki, bu barədə unudublar.
Ermənistan öz ağılsızlığından özünə gələ bilmədiyi bir zamanda, Avropa Yayım Şurası "Avroviziya-2012" müsabiqəsi üçün iştirakçı siyahısını "qapayıb". Səfalət içində yaşayan Ermənistan özünü "Avroviziya" adlı tamaşa və bayramdan məhrum etməklə yanaşı, üstəlik, cərimə də ödəməli olacaq. Müsabiqənin qanunları ədalətlidir və bu cür nüfuzlu tədbirdə iştirak uşaq oyuncağı deyil. İstənilən pozucu məsuliyyət daşımalıdır. Belə olan halda, Ermənistan müsabiqədə iştirakdan imtinaya görə, Avropa Yayım Şurasına cərimə ödəməlidir, çünki rəsmi şəkildə qeyd edilib və siyahıda təsdiq edilib ki, müsabiqədə 43 iştirakçı ölkə var. İndi onların sayı 42-yə düşüb.
Lakin bəlkə də İrəvan üçün bu, yaxşı nəticədir. Müsabiqədən iştirakdan imtina edən Ermənistan bəlkə də daha az itki ilə yaxa qurtarıb. İşdir, birdən gələn il İrəvan "Avroviziya"nı keçirməli olsa idi (nəzəri cəhətdən bu mümkündür), itkisi daha çox ola bilərdi. Çətin ki, Ermənistanın iqtisadi imkanları, daha doğrusu, imkansızlığı bu cür bahalı işin öhdəsindən gəlməyə imkan verərdi.

БУМЕРАНГ ВЕРНУЛСЯ К ХОЗЯИНУ
После долгих раздумий и привычной истерии Армения приняла решение отказаться от участия в международном песенном конкурсе "Евровидение", который пройдет в мае этого года в Баку.
"Мы разочарованы этим решением Армении. Несмотря на усилия Европейского вещательного союза и гарантии безопасности от страны - организатора конкурса, Армения приняла решение, которое находится вне нашего контроля", - сказал исполнительный директор конкурса "Евровидение" Ян Ола Санд в интервью Eurovision.tv. Таким образом, только 42 страны из ранее заявленных 43 примут участие в конкурсе.
Истерия армян по поводу "Евровидения-2012" началась сразу же после победы азербайджанского дуэта Эльдара Гасымова и Нигяр Джамал на этом престижном конкурсе. Как уже сообщал R+, в преддверии этого грандиозного мероприятия армянское информационное агентство News.am стало распространять ложную информацию, выступив с заявлением, что, якобы, "европейские страны колеблются с решением об участии в "Евровидении-2012". "Чехия, Польша и Исландия, - злорадно сообщало агентство, - уже заявили об отказе участвовать в европейском песенном конкурсе, Бельгия, Нидерланды, Норвегия, Швеция, Дания, Германия и Люксембург окончательно не определились". Выдавая желаемое за действительное, по поводу намерения европейских стран "бойкотировать" бакинский конкурс злопыхательствовали и другие армянские СМИ. Возможно, подобная тактика преследовала и такую цель: а вдруг подобной "дезой" и впрямь удастся кого-нибудь сбить с толку. Не удалось.
Поразмыслив немного, армяне решили действовать по привычному для них сценарию, а именно - поднять шумиху по всему миру и в очередной раз прикинуться "многострадальным" народом. В конце февраля группа армянских певцов распространила письмо, адресованное Общественному телевидению Армении и Европейскому совещательному союзу, в котором заявила о нежелании участвовать в "Евровидении" и призвала всех бойкотировать этот конкурс. Причиной отказа была названа смерть солдата Альберта Адибекяна на боевой позиции, расположенной у деревни Чинар Тавушской области Армении. Тогда Минобороны Армении поспешно заявило, что, якобы, солдата сразила пуля азербайджанского снайпера. А спустя несколько дней после этих событий следствие выяснило, что он погиб вовсе не от руки азербайджанского снайпера, а от выстрела сослуживца, солдата срочной службы той же воинской части. Вот так-то! Армянский бумеранг лжи обернулся против самих организаторов политической провокации.
В отчаянных попытках убедить мир в азербайджанской "кровожадности" армянская сторона, видимо, забыла, что именно в эти дни исполнился год со дня убийства девятилетнего азербайджанского мальчика Фариза Бадалова армянскими снайперами. Такой "подарок" азербайджанским матерям Армения сделала 8 марта 2011 года. А ведь данный факт был зафиксирован и осужден всеми международными организациями. Ровно так же, как и смерть азербайджанской девочки Айгюн Шамхалиевой в июне прошлого года в селе Алибейли Товузского района. Тогда сработало взрывное устройство, встроенное в игрушку и спущенное армянской стороной вниз по течению реки Товузчай.
Но даже после этого официальный Баку не отказался от гарантий безопасности армянским участникам и гостям "Евровидения", которые до этого не раз озвучивал. Помимо заявлений на уровне министров в октябре прошлого года премьер-министр Азербайджана Артур Ра-сизаде в письменной форме уверил Европейский вещательный союз в гарантиях безопасности для всех участников конкурса, членов делегаций и гостей страны.
Стоит напомнить, что в последние годы Азербайджан провел у себя много различных международных мероприятий, в том числе научных и культурных форумов, спортивных турниров, в которых участвовали представители Армении. И безопасность армянских участников этих мероприятий всегда обеспечивалась на высоком уровне. Это нашло отражение в отчетах международных структур и спортивных федераций. Пытаясь ввести мир в заблуждение, в Ереване, видимо, забыли и об этом.
А пока в Армении все еще приходят в себя от собственной же глупости, Европейский вещательный союз "закрыл" список участников конкурса "Евровидение-2012". И обиднее всего для Армении как экономически бедствующей страны, что теперь ей придется заплатить в буквальном смысле за то, что она лишила себя зрелища и праздника под названием "Евровидение". Законы конкурса справедливы, и участие в таком авторитетном мероприятии - не игрушки в детском саду. Любой нарушитель должен нести ответственность. В данном же случае Армении придется выплатить Европейскому вещательному союзу штраф за отказ от участия в конкурсе после того, как уже был официально сформирован и утвержден список из 43 стран-участниц. Теперь их стало 42.
Впрочем, может, для Еревана это и к лучшему. Отказавшись от участия в конкурсе, Армения, возможно, отделалась меньшими потерями, чем если бы в будущем году ей пришлось проводить "Евровидение" у себя (ведь теоретически это возможно). Вряд ли экономические возможности Армении, а точнее их отсутствие, позволили бы справиться с такой капиталоемкой задачей.