BUMERANQ SAHİBİNƏ QAYITDI
Çox düşündükdən və hay-küy saldıqdan sonra, Ermənistan bu ilin mayında Bakıda keçiriləcək "Avroviziya" beynəlxalq mahnı müsabiqəsində  iştirakdan imtina etmək qərarına gəlib.
"Biz Ermənistanın bu qərarından məyus olduq. Avropa Yayım İttifaqının səylərinə və müsabiqəni təşkil edən ölkənin təhlükəsizliyə zəmanət verməsinə baxmayaraq, Ermənistan bizim nəzarətimizdən kənar olan bir qərar qəbul edib", - deyə "Avroviziya" müsabiqəsnin icraçı-direktoru Yan Ola Sand "Eurovision.tv"yə müsahibəsində bildirib. Beləliklə, daha öncə ərizə vermiş 43 ölkədən yalnız 42-si müsabiqəyə qatılacaq.
Ermənilərin  "Avroviziya -2012" ilə bağlı isteriyası bu nüfuzlu  müsabiqədə Azərbaycan dueti - Eldar Qasımovun və Nigar Camalın qələbəsindən sonra dərhal başlayıb.
Xəbər verdiyimiz kimi, bu böyük hadisə ərəfəsində erməni agentliyi "News.am" yalan məlumat yaymışdı ki, "Avropa ölkələrinin "Avroviziya -2012"də iştirakla bağlı qərarı dəyişir". "Çexiya, Polşa, İslandiya", - deyə agentlik bədxahlıqla bildirir, - "artıq Avropa mahnı müsabiqəsində iştirakdan  imtina etmək barədə bəyanat veriblər; Belçika, Hollandiya, Norveç, İsveç, Danimarka, Almaniya və Lüksemburq hələ tam qərar verməyib". Avropa ölkələrinin Bakıdakı müsabiqəni  "boykot" etməsi barədə arzu etdiklərini gerçəklik kimi təqdim etmək məsələsində digər erməni KİV-i də geri qalmamışdı.
Yəqin ki, bu taktikanın öz məqsədi olub: bəlkə, bu cür qarayaxma ilə kimisə yoldan çıxarmaq mümkün oldu. Amma alınmadı.
Yəni ermənilər bir qədər düşünərək onlara xas olan ssenari ilə hərəkət etməyə, yəni bütün dünyaya səs-küy salmağa və növbəti dəfə özlərini "əzabkeş" millət kimi təqdim etməyə qərar verdilər. Fevralın sonuna bir qrup erməni müğənnisi Ermənistan ictimai televiziyasına və Avropa Yayım Şurasına ünvanlanmış məktub yaydılar. Məktubda "Avroviziya"da iştirak etmək istəmədiklərini bəyan edirdilər və hamını bu müsabiqəni boykot etməyə çağırırdılar. İmtinanın əsas səbəbi Ermənistanın Tavuş rayonunun Çinar kəndində yerləşən döyüş mövqesində əsgər Albert Adibekyanın öldürülməsi göstərilirdi. Ermənistan Müdafiə Nazirliyi də əsgərin  Azərbaycan snayperinin gülləsindən həlak olması barədə xəbər yaymağa tələsdi. Amma hadisələrdən cəmi bir neçə gün sonra istintaq göstərdi ki, o, heç də Azərbaycan snayperinin gülləsindən yox, həmin hərbi hissədə müddətli hərbi xidmətdə olan digər erməni əsgərinin gülləsindən həlak olub. Deməli, ermənilərin yalan bumeranqı bu siyasi təxribatın təşkilatçılarının üzərinə qayıdıb.
Dünyanı azərbaycanlıların "qaniçən" olduğuna inandırmaq istəyən erməni tərəfi, yəqin unudub ki, məhz bu günlərdə doqquzyaşlı azərbaycanlı oğlan Fariz Bədəlovun erməni snayper tərəfindən öldürülməsinin bir ili tamam olurdu. Ermənistan 8 mart 2011-ci ildə Azərbaycan analarına məhz belə bir "hədiyyə" etmişdi. Özü də bunu biz demirik, bu fakt bütün beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qeydə alınıb və pislənib. Eynən keçən ilin iyun ayında Tovuz rayonunun Əlibəyli kəndində azərbaycanlı qız Aygün Şamxalıyevanın ölümü kimi. Onda oyuncağa quraşdırılmış və ermənilər tərəfindən Tovuz çayına axıdılmış partlayıcı qurğu işə düşmüşdü.
Amma hətta bundan sonra da rəsmi Bakı "Avroviziya"nın erməni iştirakçıları və qonaqları üçün indiyə qədər dəfələrlə səsləndirdiyi təhlükəsizlik zəmanətindən imtina etmədi. Nazirlər səviyyəsində verilən bəyanatlarla yanaşı, keçən ilin oktyabr ayında Azərbaycanın Baş naziri Artur Rasizadə  Avropa Yayım Şurasına müsabiqənin bütün iştirakçıları, nümayəndə heyətlərinin üzvləri və ölkənin qonaqlarının təhlükəsizliyinə  zəmanət verildiyi barədə məktub ünvanladı.
Yada salmaq yerinə düşər ki, son illərdə Azərbaycan öz ərazisində müxtəlif beynəlxalq tədbirlər, o cümlədən, elmi və mədəni forumlar, idman turnirləri keçirib ki, orada Ermənistan təmsilçiləri də iştirak ediblər. Bu tədbirlərdə Ermənistan təmsilçilərinin təhlükəsizliyi həmişə yüksək səviyyədə təmin edilib. Bu, beynəlxalq qurumların və idman federasiyalarının hesabatlarında da əksini tapıb. Bütün dünyanı çaşdırmağa çalışan İrəvanda, yəqin ki, bu barədə unudublar.
Ermənistan öz ağılsızlığından özünə gələ bilmədiyi bir zamanda, Avropa Yayım Şurası "Avroviziya-2012" müsabiqəsi üçün iştirakçı siyahısını "qapayıb". Səfalət içində yaşayan Ermənistan özünü "Avroviziya" adlı tamaşa və bayramdan məhrum etməklə yanaşı, üstəlik, cərimə də ödəməli olacaq. Müsabiqənin qanunları ədalətlidir və bu cür nüfuzlu tədbirdə iştirak uşaq oyuncağı deyil. İstənilən pozucu məsuliyyət daşımalıdır. Belə olan halda, Ermənistan müsabiqədə iştirakdan imtinaya görə, Avropa Yayım Şurasına cərimə ödəməlidir, çünki rəsmi şəkildə qeyd edilib və siyahıda təsdiq edilib ki, müsabiqədə 43 iştirakçı ölkə var. İndi onların sayı 42-yə düşüb.
Lakin bəlkə də İrəvan üçün bu, yaxşı nəticədir. Müsabiqədən iştirakdan imtina edən Ermənistan bəlkə də daha az itki ilə yaxa qurtarıb. İşdir, birdən gələn il İrəvan "Avroviziya"nı keçirməli olsa idi (nəzəri cəhətdən bu mümkündür), itkisi daha çox ola bilərdi. Çətin ki, Ermənistanın iqtisadi imkanları, daha doğrusu, imkansızlığı bu cür bahalı işin öhdəsindən gəlməyə imkan verərdi.

FALSE REPORT BOOMERANGS AGAINST ARMENIA
After lengthy deliberations and the ordinary hysteria, Armenia has made the decision to refuse to participate in the "Eurovision" song contest due to be held in Baku in May this year.
"We are disappointed with this decision of Armenia. Despite the efforts of the European Broadcasting Union and the security guarantees of the host country, Armenia has made a decision that is beyond our control," the executive director of the "Eurovision" song contest, Jon Ola Sand, has said in an interview with Eurovision.tv. Thus, only 42 of the originally listed 43 countries will take part.
The Armenian hysteria over "Eurovision-2012" started immediately after the victory of the Azerbaijani duo of Eldar Gasimov and Nigar Jamal in this prestigious competition. As R+ has already reported, on the eve of the event Armenian news agency News.am circulated false information that European countries were allegedly hesitant over participation in Eurovision-2012. "The Czech Republic, Poland and Iceland, the news agency reported gleefully, have already declared that they would not participate in the song contest, while Belgium, the Netherlands, Norway, Sweden, Denmark, Germany and Luxembourg have not made the final decision." Other Armenian media followed suit by indulging in wishful thinking over the European countries' intention to 'boycott' the Baku contest. Perhaps this tactic was intended to attain one goal: what if this canard does mislead someone. It didn't.
After some deliberations, the Armenians decided to follow the usual scenario: to raise a hue and cry around the world and pretend yet again to be the "long-suffering" nation. In late February, a group of Armenian singers issued a letter to Armenian Public TV and the European Broadcasting Union, announcing their unwillingness to take part in Eurovision and urging everyone to boycott the contest. The reason for the defiance was the death of Armenian soldier Albert Adibekyan near the village of Chinar in Tavush region of Armenia. The Armenian Defense Ministry quickly said that the soldier had fallen victim to an Azerbaijani sniper. A few days later, the investigation established that he wasn't killed by an Azerbaijani sniper but by his own colleague, a soldier of the same military unit. That's it! The Armenian boomerang of lies turned against the organizers of political provocation.
In a desperate attempt to convince the world of Azerbaijan's "bloodthirstiness", the Armenian side seems to forget that it is the first anniversary of the killing of nine-year-old Azerbaijani boy Fariz Badalov by an Armenian sniper. Armenia made this gift to Azerbaijani mothers on 8 March 2011. The killing was recorded and condemned by all international organizations. Just as the death of Azerbaijani girls Aygun Samxaliyeva in the Alibayli village of Tovuz in June 2011. The girl was killed by a bomb which was built in a toy and released by the Armenians down the river Tovuzchay.
But even that did not stop Baku providing security guarantees for the Armenian participants and guests of the Eurovision. In addition to the statements at the ministerial level, in October 2011 Prime Minister Artur Rasizada assured the European Broadcasting Union in writing that all participants of the contest, members of their delegations and guests of the country would be safe.
It is worth recalling that Azerbaijan has held many international events in recent years, including scientific and cultural forums and sports tournaments joined by representatives of Armenia. And the safety of Armenian participants was always ensured at top level. This is reflected in the reports of international organizations and sports federations. Trying to mislead the world, Yerevan apparently forgets that.
While Armenia is still recovering from its own stupidity, the European Broadcasting Union has finalized the list of participants. But even worse news for Armenia as an economically impoverished country is that now it will have to literally pay for depriving itself of the Eurovision spectacle. Competition laws are fair and participation in such an authoritative event is no laughing matter. Any violator shall be held responsible. In this case, Armenia will have to pay the European Broadcasting Union a penalty for refusing to participate in the competition after the official list of 43 countries had already been approved. Now they will be 42.
On the other hand, this may also be a good outcome for Yerevan. By refusing to participate in the contest, Armenia seems to have got away with fewer losses than it would have suffered if it had to play host to the contest next year (theoretically it is possible). It is unlikely that Armenia's economic capacity, or rather its absence, would enable it to cope with such a huge task.