“BAKI-2020”nin ŞANSLARI ARTIR
Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarının keçirilməsinə namizədliyi artıq qəbul olunub. Milli Olimpiya Komitəsi, Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də “Bakı-2020”nin təşkilat komitəsi ölkəmizin namizədliyini təsdiqləmək üçün “Sifariş kitabı”nı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə təqdim edib. Bəziləri Azərbaycan tərəfinin namizədliyini özünüreklam kimi qiymətləndirsə də, “Bakı-2020”nin təşkilat komitəsi ölkəmizin Olimpiadaya iddiasını layiqincə nüma-yiş etdirir.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Jak Roqqe “Associated Press” agentliyinə açıqlamasında Bakının namizədliyi barədə kifayət qədər dəyərli fikirlər işlədib: “Bakının namizədliyinə ciddi yanaşmaq lazımdır. Azərbaycan paytaxtı güclü rəqibdir. Bütün namizədlərin şanslarını bərabər qiymətləndirirəm. Hər biri Olimpiadaya ev sahibliyi etmək istəyir. Beş iddialı şəhərin olması mənə təskinlik verir”.
Artıq məlumdur ki, Bakıda 2020-ci il Olimpiya Oyunları ilə bağlı çoxlu sayda idman qurğuları inşa olunacaq. “Sifariş kitabı”nda ölkəmizin infrastruktur layihələrinin, obyektlərin yerləşdiyi ərazi və tamaşaçı tutumu haqda geniş məlumat verilib. Olimpiya şəhərciyi “Ağ Şəhər”dəki neft emalı zavodu ərazisində tikiləcək. Zavod yaxın zamanlarda köçürüləcək. Orada olimpiya obyektlərinin tikintisi Olimpiada Bakıya həvalə olunacağı təqdirdə aparılacaq. Olimpiya şəhərciyində idmançıların yaşaması üçün evlər, yeməkxanalar, istirahət mərkəzləri, poliklinikalar və digər Olimpiya kəndinin tələbinə uyğun obyektlər inşa olunacaq.
Sifariş kitabında qeyd olunub ki, Olimpiada üçün nəzərdə tutulan 26 obyektdən yarısı artıq hazırdır. Bakı Sərgi Mərkəzi, Binə mərkəzi, Milli Atıcılıq Mərkəzi, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksi, Tennis Mərkəzi dünya standartlarına uyğunlaşdırılıb. Gəncə, Qəbələ və Sumqayıt şəhər stadionları yenidən qurulacaq. “Eurovision-2012” Beynəlxalq Mahnı Müsabiqəsini qəbul edəcək Büllur Zalı və 17 yaşadək qızlar arasında dünya çempionatının oyunlarının da təşkil olunacağı “8-ci km” stadionu hazırda tikilməkdəkir. Bakı Olimpiya Stadionu, Milli Su İdman Növləri Mərkəzi və Milli Gimnastika Mərkəzi 2013-2015-ci illərdə tikiləcək. 2019-cu ildə Velosiped-Motosiklet Mərkəzi, çoxməqsədli arena və Xocasən gölündə kayak-kanoe və Akademik Avarçəkmə Mərkəzinin tikintisi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, Biləcəridə dağ veloidmanı və bulvar ərazisi də müvəqqəti idman qurğuları üçün istifadəyə veriləcək. 26 qurğudan 21-inin Olimpiya kəndindən 20 dəqiqəlik məsafədə yerləşməsi Bakının üstünlüyü sayılır.
Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarını keçirmək istədiyi tarix də müəyyənləşib. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə təqdim olunan “Sifariş kitabı”nda Yay Olimpiya Oyunlarının açılış mərasiminin 2020-ci il iyulun 17-də keçiriləcəyi göstərilib. Olimpiadanın bağlanış mərasiminin avqustun 2-də təşkili nəzərdə tutulub. Avqustun 13-də Yay Paralimpiya Oyunları start götürməlidir. Bu yarış avqustun 24-dək davam edəcək.
“Bakı-2020” ilə bağlı hazırlanan 7 dəqiqəlik reklam çarxı “Sifariş kitabı”nda əks olunan gələcək Olimpiya infrastrukturunun 4 sektorunu əyani nümayiş etdirir. Çarxda, həmçinin, Bakının 2020-ci il Olimpiya Oyunlarına ev sahibi olacağı təqdirdə, istifadə ediləcək digər möhtəşəm tikili və ərazilər də öz əksini tapıb. Məşhur Hollivud rejissoru Rupert Vainrayt tərəfindən çəkilən reklam çarxında Azərbaycan paytaxtında aparılan futuristik quruculuq işlərinin görüntüləri və kompyuter vasitəsilə canlandırılan paytaxtımızın 2020-ci ildəki mənzərəsi təqdim edilir.
Xatırladaq ki, 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına Bakıdan əlavə, Doha (Qətar), İstanbul (Türkiyə), Madrid (İspaniya) və Tokio (Yaponiya) şəhərləri də iddialıdır. Rəqib ölkələrdən biri artıq geri çəkilib. Söhbət İtaliyanın paytaxtı Romadan gedir. İtaliya hökuməti maliyyə böhranı ilə əlaqədar namizədliyini geri götürüb.
2012-ci il mayın 23-də Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (İOC) İcraiyyə Komitəsi Kanadanın Kvebek şəhərindəki iclasında iddiaçı şəhərlər sırasından “qısa siyahı” (short list) seçəcək. Qalib şəhərin adı isə 2013-cü il sentyabrın 7-də İOC-un Argentinanın paytaxtı Buenos-Ayresdə keçiriləcək sessiyasında açıqlanacaq.
2020-Cİ İLDƏ YAY OLİMPİYA VƏ PARALİMPİYA OYUNLARININ KEÇİRİLƏCƏYİ BAKI ARENALARI
Oxatma və reqbi - 12 min nəfərlik “8-ci km” qəsəbə stadionunda
Açılış və bağlanış mərasimi, atletika, futbol (final) - 80 min nəfərlik Olimpiya stadionunda
Suyatullanma, üzgüçülük, sinxron üzgüçülük, su polosu, müasir beşnövçülük (üzgüçülük) yarışları - 12 min nəfərlik Milli Su İdman Növləri Mərkəzində
Açıq suda üzgüçülük və triatlon - Bakı buxtasında
Badminton və bədii gimnastika - 6 min nəfərlik Milli Gimnastika Mərkəzində
Basketbol, qılıncoynatma, müasir beşnövçülük (qılıncoynatma), həndbol, stolüstü tennis, taekvondo, ağırlıqqaldırma - 15 min nəfərlik Bakı Sərgi Mərkəzində
Boks - 8 min nəfərlik Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində
Kanoe-kayak (slalom, sprint) və akademik avarçəkmə - Xocasən gölü ətrafında salınacaq 12 min nəfərlik Avarçəkmə Mərkəzində
Velosiped idmanı - 5 min nəfərlik Velosiped-Motosiklet Mərkəzində
Dağ velosipedi - 2 min nəfərlik Biləcəri Dağ Veloidman Qurğusunda
Veloyürüş - bulvarətrafında
Velotrek - 5 min nəfərlik velodromda
Atçılıq, otüstü hokkey, müasir beşnövçülük (atçılıq) - 12 min nəfərlik Binə Mərkəzində
Futbol üzrə seçmə oyunlar - 15 min nəfərlik Qəbələ və Sumqayıt, 25 min nəfərlik Gəncə şəhər stadionlarında və 32 min nəfərlik Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda

ШАНСЫ "БАКУ-2020" РАСТУТ
Кандидатура Баку на проведение летних Олимпийских игр 2020 года утверждена. Национальный олимпийский комитет, Министерство молодежи и спорта, а также оргкомитет "Баку-2020" представили Международному олимпийскому комитету "Заявочную книгу" для утверждения кандидатуры нашей страны. Хотя некоторые и расценивают выдвижение кандидатуры Азербайджана как саморекламу, оргкомитет "Баку-2020" достойно представил вполне осуществимые амбиции страны на проведение Олимпиады.
В интервью агентству Asso-ciated Press президент МОК Жак Рогге довольно серьезно оценил заявку Баку: "К кандидатуре Баку надо относиться серьезно. Столица Азербайджана - сильный соперник. Расцениваю шансы всех кандидатов как равные. Каждый из них желает принять у себя Олимпиаду. Я утешаю себя тем, что у нас пять сильных претендентов на проведение Олимпиады 2020 года".
Уже известно, что в Баку будет построено большое число связанных с Олимпиадой-2020 спортивных сооружений. В "Заявочной книге" представлена обширная информация об инфраструктурных проектах Азербайджана, о территориях, на которых расположены эти объекты, и о количестве зрителей, которых они способны вместить. Олимпийская деревня будет располагаться на нынешней территории нефтеперерабатывающего завода в "Белом городе", который в ближайшее время будет перенесен на новое место. Возведение олимпийских объектов начнется в том случае, если проведение Олимпиады-2020 будет поручено Баку. Здесь будут располагаться дома для проживания олимпийцев, рестораны, центры отдыха, поликлиники и прочие соответствующие предъявляемым к Олимпийской деревне требованиям объекты.
В "Заявочной книге" Баку отмечено, что половина из 26 предназначенных для проведения Игр объектов уже готова. Приведены в соответствие с мировыми стандартами Бакинский выставочный центр, Национальный стрелковый центр, Спортивно-концертный комплекс имени Гейдара Алиева, Теннисный центр. Будут реконструированы стадионы в городах Сумгайыте, Гяндже и Габале.
В данный момент завершается строительство стадиона в поселке "8-й километр", где пройдут игры чемпионата мира по футболу среди девушек до 17 лет. Строящийся для проведения международного музыкального конкурса "Евровидение-2012" комплекс Crystal Plaza также планируется переоборудовать для проведения Олимпийских игр. В 2013-2015 гг. будут построены олимпийский стадион в Баку, Национальный центр водных видов спорта и Олимпийский комплекс гимнастики. Предусмотрено построить к 2019 году веломотоарену, многоцелевую арену, Центр каяк-каноэ и академической гребли на озере Ходжасан. Одновременно будут сданы в эксплуатацию объект по горному велоспорту в Баладжаре, а также временные спортивные сооружения на территории бульвара. Расположение 21-го спортивного сооружения из 26 в 20 минутах езды от Олимпийской деревни считается преимуществом Баку.
Определены и сроки, в которые Баку хотел бы провести летние и Паралимпийские игры 2020 года. В представленной МОК "Заявочной книге" предусматривается провести торжественное открытие Олимпиады-2020 17 июля, а закрытие - 2 августа. 13 августа должны стартовать Паралимпийские игры, которые продлятся до 24 августа.
Посвященный "Баку-2020" 7-минутный рекламный ролик наглядно демонстрирует четыре сектора будущей олимпийской инфраструктуры. Отображены в нем и другие объекты и территории, которые будут использованы в случае избрания Баку местом проведения Олимпиады-2020. В снятый знаменитым голливудским режиссером Рубертом Ваинрайтом рекламный ролик включены фрагменты о проводимых в Баку футуристических работах и компьютерное изображение панорамы нашей столицы в 2020 году.
Напомним, что кроме Баку на проведение Олимпиады-2020 претендуют также Доха (Катар), Стамбул (Турция), Мадрид (Испания) и Токио (Япония). Примечательно, что одна из стран-соперниц уже отступила, что повышает шансы остальных претендентов. Это столица Италии, правительство которой сняло кандидатуру Рима в связи с финансовым кризисом.
На своем заседании в Квебеке (Канада) 23 мая 2012 года Исполком МОК обнародует "краткий список" (short list) городов-претендентов. А название города-победителя будет оглашено на сессии, которая состоится 7 сентября 2013 года в столице Аргентины Буэнос-Айресе.
БАКИНСКИЕ АРЕНЫ, В КОТОРЫХ ПЛАНИРУЕТСЯ ПРОВЕСТИ ОЛИМПИЙСКИЕ ИГРЫ 2020 ГОДА
Стрельба из лука и турнир по регби - стадион в поселке "8-й километр" на 12 000 зрителей.
Церемонии открытия и закрытия, легкая атлетика, футбол (финал) - олимпийский стадион на 80 000 зрителей.
Прыжки в воду, плавание, синхронное плавание, водное поло, современное пятиборье - Национальный центр по водным видам спорта на 12 000 зрителей.
Плавание в открытой воде и триатлон - Бакинская бухта.
Бадминтон и художественная гимнастика - Национальный олимпийский комплекс гимнастики на 6 000 зрителей.
Баскетбол, фехтование, современное пятиборье (фехтование), гандбол, настольный теннис, таэквондо, тяжелая атлетика - Бакинский выставочный центр на 15 000 зрителей.
Бокс - Спортивно-концертный комплекс имени Гейдара Алиева.
Каноэ-каяк и академическая гребля - гребной центр на озере Ходжасан на 12 000 зрителей.
Велосипедный спорт - веломотоарена на 5 000 зрителей.
Горный велоспорт - баладжарское сооружение по горному велоспорту на 2 000 зрителей.
Велопробег - бульварное кольцо.
Велотрек - велодром на 5 000 зрителей.
Стрельба, хоккей на траве, современное пятиборье (конное) - центр в Бина на 12 000 зрителей.
Отборочные встречи по футболу - стадионы в Сумгайыте и Габале (по 15 000 зрителей), стадион в Гяндже (25 000 зрителей) и Республиканский стадион имени Тофика Бахрамова в Баку (32 000 зрителей).