“BAKI-2020”nin ŞANSLARI ARTIR
Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarının keçirilməsinə namizədliyi artıq qəbul olunub. Milli Olimpiya Komitəsi, Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də “Bakı-2020”nin təşkilat komitəsi ölkəmizin namizədliyini təsdiqləmək üçün “Sifariş kitabı”nı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə təqdim edib. Bəziləri Azərbaycan tərəfinin namizədliyini özünüreklam kimi qiymətləndirsə də, “Bakı-2020”nin təşkilat komitəsi ölkəmizin Olimpiadaya iddiasını layiqincə nüma-yiş etdirir.
Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Jak Roqqe “Associated Press” agentliyinə açıqlamasında Bakının namizədliyi barədə kifayət qədər dəyərli fikirlər işlədib: “Bakının namizədliyinə ciddi yanaşmaq lazımdır. Azərbaycan paytaxtı güclü rəqibdir. Bütün namizədlərin şanslarını bərabər qiymətləndirirəm. Hər biri Olimpiadaya ev sahibliyi etmək istəyir. Beş iddialı şəhərin olması mənə təskinlik verir”.
Artıq məlumdur ki, Bakıda 2020-ci il Olimpiya Oyunları ilə bağlı çoxlu sayda idman qurğuları inşa olunacaq. “Sifariş kitabı”nda ölkəmizin infrastruktur layihələrinin, obyektlərin yerləşdiyi ərazi və tamaşaçı tutumu haqda geniş məlumat verilib. Olimpiya şəhərciyi “Ağ Şəhər”dəki neft emalı zavodu ərazisində tikiləcək. Zavod yaxın zamanlarda köçürüləcək. Orada olimpiya obyektlərinin tikintisi Olimpiada Bakıya həvalə olunacağı təqdirdə aparılacaq. Olimpiya şəhərciyində idmançıların yaşaması üçün evlər, yeməkxanalar, istirahət mərkəzləri, poliklinikalar və digər Olimpiya kəndinin tələbinə uyğun obyektlər inşa olunacaq.
Sifariş kitabında qeyd olunub ki, Olimpiada üçün nəzərdə tutulan 26 obyektdən yarısı artıq hazırdır. Bakı Sərgi Mərkəzi, Binə mərkəzi, Milli Atıcılıq Mərkəzi, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksi, Tennis Mərkəzi dünya standartlarına uyğunlaşdırılıb. Gəncə, Qəbələ və Sumqayıt şəhər stadionları yenidən qurulacaq. “Eurovision-2012” Beynəlxalq Mahnı Müsabiqəsini qəbul edəcək Büllur Zalı və 17 yaşadək qızlar arasında dünya çempionatının oyunlarının da təşkil olunacağı “8-ci km” stadionu hazırda tikilməkdəkir. Bakı Olimpiya Stadionu, Milli Su İdman Növləri Mərkəzi və Milli Gimnastika Mərkəzi 2013-2015-ci illərdə tikiləcək. 2019-cu ildə Velosiped-Motosiklet Mərkəzi, çoxməqsədli arena və Xocasən gölündə kayak-kanoe və Akademik Avarçəkmə Mərkəzinin tikintisi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, Biləcəridə dağ veloidmanı və bulvar ərazisi də müvəqqəti idman qurğuları üçün istifadəyə veriləcək. 26 qurğudan 21-inin Olimpiya kəndindən 20 dəqiqəlik məsafədə yerləşməsi Bakının üstünlüyü sayılır.
Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarını keçirmək istədiyi tarix də müəyyənləşib. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə təqdim olunan “Sifariş kitabı”nda Yay Olimpiya Oyunlarının açılış mərasiminin 2020-ci il iyulun 17-də keçiriləcəyi göstərilib. Olimpiadanın bağlanış mərasiminin avqustun 2-də təşkili nəzərdə tutulub. Avqustun 13-də Yay Paralimpiya Oyunları start götürməlidir. Bu yarış avqustun 24-dək davam edəcək.
“Bakı-2020” ilə bağlı hazırlanan 7 dəqiqəlik reklam çarxı “Sifariş kitabı”nda əks olunan gələcək Olimpiya infrastrukturunun 4 sektorunu əyani nümayiş etdirir. Çarxda, həmçinin, Bakının 2020-ci il Olimpiya Oyunlarına ev sahibi olacağı təqdirdə, istifadə ediləcək digər möhtəşəm tikili və ərazilər də öz əksini tapıb. Məşhur Hollivud rejissoru Rupert Vainrayt tərəfindən çəkilən reklam çarxında Azərbaycan paytaxtında aparılan futuristik quruculuq işlərinin görüntüləri və kompyuter vasitəsilə canlandırılan paytaxtımızın 2020-ci ildəki mənzərəsi təqdim edilir.
Xatırladaq ki, 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına Bakıdan əlavə, Doha (Qətar), İstanbul (Türkiyə), Madrid (İspaniya) və Tokio (Yaponiya) şəhərləri də iddialıdır. Rəqib ölkələrdən biri artıq geri çəkilib. Söhbət İtaliyanın paytaxtı Romadan gedir. İtaliya hökuməti maliyyə böhranı ilə əlaqədar namizədliyini geri götürüb.
2012-ci il mayın 23-də Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (İOC) İcraiyyə Komitəsi Kanadanın Kvebek şəhərindəki iclasında iddiaçı şəhərlər sırasından “qısa siyahı” (short list) seçəcək. Qalib şəhərin adı isə 2013-cü il sentyabrın 7-də İOC-un Argentinanın paytaxtı Buenos-Ayresdə keçiriləcək sessiyasında açıqlanacaq.
2020-Cİ İLDƏ YAY OLİMPİYA VƏ PARALİMPİYA OYUNLARININ KEÇİRİLƏCƏYİ BAKI ARENALARI
Oxatma və reqbi - 12 min nəfərlik “8-ci km” qəsəbə stadionunda
Açılış və bağlanış mərasimi, atletika, futbol (final) - 80 min nəfərlik Olimpiya stadionunda
Suyatullanma, üzgüçülük, sinxron üzgüçülük, su polosu, müasir beşnövçülük (üzgüçülük) yarışları - 12 min nəfərlik Milli Su İdman Növləri Mərkəzində
Açıq suda üzgüçülük və triatlon - Bakı buxtasında
Badminton və bədii gimnastika - 6 min nəfərlik Milli Gimnastika Mərkəzində
Basketbol, qılıncoynatma, müasir beşnövçülük (qılıncoynatma), həndbol, stolüstü tennis, taekvondo, ağırlıqqaldırma - 15 min nəfərlik Bakı Sərgi Mərkəzində
Boks - 8 min nəfərlik Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində
Kanoe-kayak (slalom, sprint) və akademik avarçəkmə - Xocasən gölü ətrafında salınacaq 12 min nəfərlik Avarçəkmə Mərkəzində
Velosiped idmanı - 5 min nəfərlik Velosiped-Motosiklet Mərkəzində
Dağ velosipedi - 2 min nəfərlik Biləcəri Dağ Veloidman Qurğusunda
Veloyürüş - bulvarətrafında
Velotrek - 5 min nəfərlik velodromda
Atçılıq, otüstü hokkey, müasir beşnövçülük (atçılıq) - 12 min nəfərlik Binə Mərkəzində
Futbol üzrə seçmə oyunlar - 15 min nəfərlik Qəbələ və Sumqayıt, 25 min nəfərlik Gəncə şəhər stadionlarında və 32 min nəfərlik Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda

CHANCES OF BAKU-2020 ARE GROWING
Baku's candidacy to host the Olympic Games in 2020 has been approved. The National Olympic Committee, the Ministry of Youth and Sports and the organizing committee of Baku-2020 have submitted a bid book to the International Olympic Committee for the approval of the candidacy of our country. Although some regard the nomination of Azerbaijan as self-promotion, the organizing committee of Baku-2020 presented with credit the country's feasible ambitions to host the Olympics.
In an interview with The Associated Press, IOC President Jacques Rogge rated Baku's application seriously enough: "The candidacy of Baku should be taken seriously. The capital of Azerbaijan is a strong contender. I value the chances of all candidates as equal. Each of them wants to host the Olympics. I console myself with the fact that we have five strong contenders to host the Olympics in 2020."
We already know that many sports facilities related to the 2020 Olympic Games will be built in Baku. The bid book presents a lot of information about infrastructure projects in Azerbaijan, the territories where these facilities are located, and the number of viewers they can accommodate. The Olympic Village will be located in an area that currently belongs to an oil refinery in White City, which will soon be moved to a new location. The construction of Olympic facilities will start if Baku is to host the Olympics 2020. Houses for Olympians, restaurants, recreation centres, clinics and other related facilities required by the Olympic Village will be located here.
Baku's bid book says that half of the 26 sites designated for the Games are ready. The Baku Exhibition Centre, the National Shooting Centre, the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex and the Tennis Centre have been brought into line with international standards. Stadiums in Sumqayit, Ganca and Qabala will be renovated.
Currently, the construction of a stadium in the 8th kilometre village, where the World Cup among 17-year-old girls will be held, is nearing completion. The Crystal Plaza complex, which is under construction for the Eurovision-2012 Song Contest, will also be re-equipped for holding the Olympic Games. In 2013-2015, an Olympic stadium, a national water sports centre and an Olympic complex of gymnastics will be built in Baku. By 2019, it is planned to build a motor-cycling race course, a multi-purpose arena, a kayak-canoe and rowing centre on the Lake Xocasan. Simultaneously, a facility for mountain biking will be put into operation in Bilacari, as well as temporary sports facilities in the boulevard. The location of 21 of the 26 sports facilities within 20 minutes' drive from the Olympic village is considered an advantage for Baku.
The dates when Baku would like to host the Summer and Paralympic Games in 2020 have also been identified. According to the bid book submitted to the IOC, it is planned to hold the 2020 Olympics opening ceremony on 17 July and the closing ceremony on 2 August. The Paralympic Games will start on 13 August and last until 24 August.
A 7-minute promotional video, dedicated to Baku-2020, graphically demonstrates the four sectors of the future Olympic infrastructure. It also reflects other facilities and areas that will be used if Baku is selected as the venue for the Olympic Games in 2020. The promotional video made by the famous Hollywood director Rupert Wainwright includes fragments on the futuristic work being carried out in Baku and the panorama of our capital in 2020.
In addition to Baku, Doha (Qatar), Istanbul (Turkey), Madrid (Spain) and Tokyo (Japan) have also made a bid to host the Olympics in 2020. It is noteworthy that one of the rival countries has already dropped out, which increases the chances of other candidates. It is the capital of Italy, whose government withdrew the candidature of Rome because of the financial crisis.
At its meeting in Quebec (Canada) on 23 May 2012, the IOC Executive Board will publish a short list of applicant cities. The name of the winner will be announced at a meeting to be held on 7 September 2013 in the Argentine capital Buenos Aires.
BAKU ARENAS IN WHICH IT IS PLANNED TO HOST THE 2012 OLYMPIC GAMES
Archery and rugby - the 12,000-seat stadium in the 8th kilometre village;
Opening and closing ceremonies, athletics, football (final) - the 80,000-seat Olympic stadium;
Diving, swimming, synchronized swimming, water polo, modern pentathlon - the 12,000-seat National Water Sports Centre;
Swimming in open water and triathlon - the Bay of Baku;
Badminton and rhythmic gymnastics - the 6,000-seat National Olympic Gymnastics Complex;
Basketball, fencing, modern pentathlon (fencing), handball, table tennis, taekwondo, weightlifting - the 15,000-seat Baku Exhibition Centre;
Boxing - the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex;
Canoe-kayak and rowing - the 12,000-seat rowing centre at Lake Xocasan;
Cycling - a 5,000-seat motor-cycling race course;
Mountain biking - The 2,000-seat Bilacari facility for mountain biking;
Cycle race - the boulevard ring;
Cycle track - a 5,000-seat velodrome;
Shooting, grass hockey, modern pentathlon (equestrian) - the 12,000-seat Bina Centre;
Qualifying football matches - stadiums in Sumqayit and Qabala (15,000 seats), a stadium in Ganca (25,000 seats) and the Tofiq Bahramov Republican Stadium in Baku (32,000 seats);