Əsl xalq şairi Əliağa Vahidin və rus şairi Sergey Yeseninin həyatından iki gün
"Yesenin, əlbəttə ki, sözləri başa düşmürdü, amma müğənninin səsi və melodiya onu valeh etmişdi, qəlbində iztirab baş qaldırmışdı, gözü qarşısında isə fars miniatürü canlanırdı: badam gözlü, nazik qaşlı pəri, budağında bülbül oturmuş qızılgül koluna tərəf əyilib. O, təsəvvür etdi ki, haradasa Şirazda - Hafizin vətənindədir. Mahnıda tez-tez hansısa Vahidin adı çəkilirdi və Yesenin diqqət etdi ki, bu ad çəkiləndə hamı otağın küncündə əyləşmiş qısaboylu, arıq, qarabuğdayı - onun üzünün rəngi başındakı açıq-qəhvəyi papağın rəngindən fərqlənmirdi - əynində köhnə paltar olan şəxsə tərəf boylanır və "Sağ ol, Vahid!" deyirdi.
- Bu kimdir, - deyə Yesenin soruşdu. Manuylov çiyinlərini çəkdi.
Yesenin ofisiantı çağırıb soruşdu.
- Bu? - Ofisiant təəccübləndi, - Əliağadı da! Əliağa Vahid. Böyük şairdi. Oxuduqları onun qəzəlləridir".
Bu hissə mədəniyyətşünas Hüseyn Nəcəfovun Yeseninin Bakıya və şəhərətrafına səyahətindən bəhs olunan "Balaxanı mayı" kitabından götürülüb.
Musiqi şairi
Məlum olduğu kimi, tanınmış rus şairi öz səyahəti zamanı şair Əliağa Vahidlə dostlaşıb. Halbuki Vahid rus dilində çox çətinliklə danışırdı. Amma bu iki insanda elə bir oxşarlıqlar var idi ki, onlar dil maneəsini asanlıqla aşırdılar. Onların hər ikisi genişürəkli, əsl xalq şairləri idi. Və ən əsası və təəccüblüsü o idi ki, həm Yeseninin, həm də Vahidin şeirləri musiqiyə çox rahat "yatırdı". Əslində, bu, poeziya üçün çox nadir haldır, çünki şeirlərin öz ritorikası olur. Məsələn, Brodskini gitara ilə oxumaq mümkün deyil, onu yalnız ucadan söyləmək lazımdır. Bizim kimi aşıq motivli və ya rus müəllif mahnıları kimi oxunan nəğməkar şairlərin yazdıqlarını isə tarın və ya gitaranın müşayiəti olmadan dinləmək alınmır.
Odur ki, xüsusi olaraq Yeseninin şeirləri üçün yazılmış çoxlu sayda romans və Əliağa Vahidin şeirlərinə yazılmış çoxlu mahnı var. Yesenin Moskva kabaklarında dinlədildiyi kimi, Vahidi də Bakının meyxanalarında məmnuniyyətlə dinləyirdilər. Məhz buna görə 1924-cü ildə tanış olmuş bu iki şairin münasibətləri möhkəm dostluğa keçdi. O illər Vahid çox kasıb idi, borc içində batırdı və qəzetlərdən aldığı qəpik-quruşla dolanırdı. Buna baxmayaraq, Yesenində mənən doğmalıq hiss edən Vahid ona qonaqpərvərliyini göstərmək istəyirdi. İlk görüşdən sonra Əliağa vacib işlə bağlı "Kommunist" qəzetinin redaksiyasına getməli olduğunu deyərək, dostundan onu bir qədər gözləməyi xahiş etdi. Bu "vacib iş", əslində, dostu, tanınmış dramaturq Cəfər Cabbarlıdan bir az borc götürmək idi. C.Cabbarlı çox əliaçıq insan idi və heç vaxt Əliağanı əliboş qaytarmırdı. O zaman Vahid korrektor işləyirdi, arabir qəzetə şeirlərindən satıb birtəhər dolanırdı, amma rusiyalı həmkarına qafqazsayağı qonaqpərvərlik nümayiş etdirməməyi özünə sığışdırmadı.
Maraqlıdır ki, elə eyni qəzetdə onların daha bir ortaq dostu, məşhur "Qılınc və qələm" romanının müəllifi Ordubadi də çalışırdı. O, Vahiddən yaşca böyük idi və onun belə həyat tərzi keçirməsini və borc içində yaşamasını qəbul edə bilmirdi. Və məhz həmin dekabr axşamı o, Vahidi qəzetdə müntəzəm rubrika aparmağa razı sala bildi. Vahid razılaşdı və qürurla "küçədə onu böyük rus şairini gözlədiyini" deyərək, həm Cabbarlıdan, həm də sərt xasiyyətli Ordubadidən bir az pul götürüb getdi. Onlar şən əhvalla şəhəri, dənizkənarını gəzirdilər, poeziyadan danışırdılar. Sonra Vahid Yesenini şəhərin dağlıq hissəsindəki evinə qonaq apardı ki, burada yarızirzəmidəki mənzildə birgə yaşadığı həyat yoldaşı və dostları ilə tanış etsin. Və yalnız səhərə yaxın Yesenin mehmanxanaya qayıtdı.
Sevgidolu ürəklərin dili ilə
Vahidlə Yesenin həmyaşıd idilər, o dekabrın qeyri-adi isti günlərində onların hələ 30 yaşları da tamam olmamışdı və rus şairinin vaxtsız ölümünə cəmi bir il qalırdı... O zaman "Bakinski raboçi" qəzetinə rəhbərlik edən tərcüməçi və jurnalist Pyotr Çagin də Yeseninlə dostluq edirdi və rus şairinin Bakıdakı həyatının təfərrüatlarını məhz Çagin yazmışdı. Ertəsi gün Yesenin dostu Çaginə onu döşəməsi torpaqdan olan yarımzirzəmi mənzilinə qonaq aparan Vahidlə və onun həyat yoldaşı, milliyyətcə rus olan Nina ilə tanışlığı haqda danışdı. Yesenin deyirdi: "Təsəvvür edirsən, o, rusca çox çətinliklə danışır, Nina isə türkcə heç nə bilmir, amma elə mehriban yaşayırlar ki...". Çagin isə ona xatırladırdı ki, "elə sənin özün də Aysedora ilə jestlərin köməyilə danışmırsan?".
Doğrudan da, bu məsələdə şairlər bir-birlərinə çox bənzəyirdilər. Yeseninin həyat yoldaşı, məşhur amerikalı rəqqasə Aysedora Dunkan rus dilini bilmirdi. Yesenin bunu belə izah edir: "Görünür, təbiətin sözsüz bir dili var. Ağacların, quşların, heyvanların, sevən ürəklərin dili. Bircə baxış, jest kifayət edir, sözdən də artıq məna verir". Daha sonra o əlavə etdi: "Mənim dediyim başqa şeydir. Sən "Vahid" təxəllüsünün tərcüməsini bilirsən? "Vahid" - yeganə deməkdir. Bu, dəqiq belədir, ya yox, bilmirəm, amma mən ona necə hörmət qoyulduğunu gördüm. Adamın lap paxıllığı tutur. Kaş bizdə, Rusiyada da belə olaydı. Amma özü köstəbək kimi komada yaşayır. Mən sizi tanış edəcəyəm, xahiş edirəm, ona normal mənzil almağa kömək et".
Şübhəsiz, şair azərbaycanlı həmkarını, bir növ, özünə bənzədirdi.
Bir gün sonra onlar Şağan və Mərdəkanı gəzmək üçün yenidən görüşdülər. Bu gün Mərdəkana 8 zolaqlı yol ilə cəmi yarım saata çatmaq olur, o vaxtlar isə ora ən rahatı camaatın "ququ quşu" adlandırdığı və fəhlələrin istifadə etdiyi komfortsuz şəhərətrafı qatarla getmək idi. O, köhnə parovoz və balaca vaqonlardan ibarət idi. Hər tərəfi buxara bürüyən bu qatar bərkdən və az-az fit verdiyi üçün xalq arasında "ququ quşu" kimi tanınırdı. Bu qatar mənzilbaşına bir neçə saata çatırdı. İsti yay günlərində çimərliyə gedən bakılılar, az qala, vaqonların qapılarından asılı qalırdılar. Sərnişinlər həddindən çox olanda isə maşinist arxa vaqonları açırdı, stansiyaya çatıb qalan vaqonları "götürmək" üçün yenidən geri qayıdırdı. Odur ki, şairlərin bəxti gətirmişdi - yay yox, qış ayı idi...
Ağ şəhərdə şairlər hərəyə 1 manat verib Mərdəkana qədər bilet aldılar. 23 oktyabr, cümə axşamı idi, Vahidin yeni dostunun ölümünə 1 il 5 gün qalırdı. Amma onlar bunu bilmirdilər. Şən əhvalda, deyib-gülərək boş "ququ quşu"nda əyləşib gedirdilər, pəncərədən "naxalstroy"lara, zavodların qaranlıq korpuslarına, balaca kəndlərə, səhralara tamaşa edirdilər...
P.S. Füzuli məktəbinin davamçısı olan Əliağa Vahid sovet dövründə qəzəl janrının ən parlaq təmsilçisi sayılırdı. Bundan başqa, o, Nizami, Füzuli, Xaqani və Azərbaycan poeziyasının digər klassiklərinin əsərlərini Azərbaycan dilinə tərcümə edirdi. Poetik xalq janrı olan "meyxana"ları ilə də tanınırdı. Əliağa Vahid 1965-ci il oktyabrın 1-nə keçən gecə Bakıda vəfat edib.

Два дня из жизни истинного народного поэта Алиаги Вахида и русского поэта Сергея Есенина
"Есенин, конечно, не понимал слов, но голос певца и мелодия захватили его, пробудили в душе смутную тревогу и волнение, и перед взором его возникла персидская миниатюра: миндалеокая пери со сросшимися на переносице тонкими дугами бровей склонила гибкий стан над розовым кустом, на котором сидит соловей. Силой воображения он представил себе, что находится где-то в Ширазе, на родине Хафиза. В песне то и дело упоминалось имя некоего Вахида, и Есенин заметил, что каждый раз при очередном упоминании этого имени все посетители оглядывались на укромный уголок столовой, где сидел невысокий, щуплый, смуглый - настолько, что цвет его лица не отличался от светло-коричневой каракулевой папахи, - человек в старом, лоснящемся костюме, и при этом непременно восклицали:
- Саг ол, Вахид!
- Кто это? - спросил Есенин. Мануйлов пожал плечами.
Есенин подозвал официанта, спросил.
- Это? - удивленно переспросил официант. - Алиага да! Алиага Вахид. Большой шаир. Его газель поют".
Это отрывок из книги культуролога Гусейна Наджафова "Балаханский май", где описывается путешествие Есенина по Баку и его пригородам.
Поэт музыки
Известно, что именно с поэтом Алиагой Вахидом больше всего сблизился его знаменитый русский коллега во время своего путешествия. И это произошло несмотря на то, что Вахид с трудом говорил по-русски. Было в этих двух людях нечто общее, что преодолевало языковой барьер. Оба были людьми широкой души, настоящими народными поэтами. И главное, самое удивительное было то, что стихи и Есенина, и Вахида прекрасно ложились на музыку. В целом это большая редкость для поэзии, у стиха есть своя ритмика, которую чувствует даже непосвященный. Так, Бродский в гитарном исполнении невозможен, его можно читать вслух, и вместе с тем стихи поэтов-песенников, которые поются на наш ашугский мотив или в виде российской авторской песни, без аккомпанемента тара или гитары теряют большую часть своей красоты.
Но в то же время существует масса романсов, написанных специально на стихи именно Есенина, и песен, в которых звучат слова Алиаги Вахида. Как Есенин звучал в московских кабаках, так и Вахид был столь же почитаем в бакинских заведениях того же рода. Поэтому неудивительно, что знакомство двух поэтов, состоявшееся в 1924 году, очень быстро переросло в дружбу. Вахид в те годы был беден, весь в долгах и перебивался заработками в нескольких газетах. Найдя в Есенине духовно родственного человека, Вахид хотел оказать ему должное гостеприимство. После первой встречи они вышли, и Алиага попросил своего друга немного подождать, пока он не заскочит по неотложному делу в редакцию газеты "Коммунист". "Неотложным делом" было намерение одолжить немного денег у своего друга, известного драматурга Джафара Джаббарлы. Он был человеком щедрым и компанейским и никогда не отказывал Алиаге.
Вахид же работал в редакции корректором, иногда продавал в газету стихи, и на жизнь ему хватало впритык, но о том, чтобы провести время с коллегой и не выказать ему кавказское гостеприимство, даже речи быть не могло. Примечательно, что в той же газете работал их общий друг Ордубади, автор знаменитого романа "Меч и перо". Он был старше Вахида и не одобрял его вольную жизнь и длинную "кредитную историю". Именно в тот декабрьский вечер он уговорил Вахида вести в газете регулярную рубрику.
Вахид согласился, с гордостью сказал, что "на улице его ждет большой русский шаир", взял у Джаббарлы и даже у вечно серьезного Ордубади по червонцу и ушел. Веселые, они гуляли по городу, по набережной, говорили о поэзии, потом Вахид повел Есенина к себе домой, в нагорную часть города, где жил в полуподвальной квартире на "Гусейнбала ачыглыгы", чтобы познакомить с женой и друзьями. И только под утро полный впечатлений Есенин вернулся в гостиницу.
На языке любящих сердец
Вахид и Есенин были одногодками, в те на удивление теплые декабрьские дни им не было еще тридцати, и всего один год оставался до безвременной кончины русского поэта. С Есениным в те годы много общался переводчик и журналист Петр Чагин, возглавлявший газету "Бакинский рабочий", со слов которого и известны большинство подробностей жизни поэта в Баку. На следующий день Есенин рассказал своему другу Чагину о знакомстве с Вахидом и его русской женой Ниной, угощавшей поэта в полуподвальной квартире с земляным полом. "Представляешь, - сказал поэт, - он по-русски едва говорит, она - по-тюркски ни бе ни ме, и вот ведь, живут душа в душу". "Так ведь и вы с Айседорой на пальцах изъяснялись", - напомнил ему Чагин.
Действительно, и тут у поэтов нашлись общие черты. Жена Есенина, знаменитая американская танцовщица Айседора Дункан, не говорила по-русски. "Есть, есть бессловный язык природы, - сказал в тот день поэт. - Язык деревьев, птиц, животных, любящих сердец. Достаточно одного взгляда, жеста, и этим сказано больше, чем словами". Потом он добавил: "Но я не о том, Петр. Ты знаешь значение псевдонима "Вахид"? "Вахид" - значит единственный. Так ли, нет ли, но я видел, как его почитают. Завидно, да, да, завидно. Нас бы в России так. А живет, словно крот в норе. Я сведу тебя с ним. Ты, пожалуйста, помоги ему получить нормальное жилье".
Бесспорно, поэт чувствовал эту общность со своим азербайджанским коллегой.
Днем позже они снова встретились, чтобы посмотреть прибрежную часть города, поселки Шаган и Мардакан. Сегодня в Мардакан можно попасть за полчаса из города на автобусе по восьмиполосной трассе, а в те годы проще всего было доехать туда на "кукушке" - так назывался совсем некомфортный пригородный поезд, которым пользовались рабочие. Он состоял из маленьких вагончиков и очень старого паровозика. Окутанный клубами пара, он гудел пронзительно и коротко, из-за чего и получил свое название "кукушка". Ехал этот поезд несколько часов. В жаркие летние дни можно было увидеть, как отправлявшиеся на пляж бакинцы почти как гроздья висят на ступеньках переполненных вагонов. А когда поезд ехал в гору сильно нагруженным, то машинист отцеплял задние вагоны, доезжал до ближайшей станции и только потом возвращался за оставленными. Поэтам повезло, что была зима.
В Белом городе на вокзале, где было много рабочих, поэты купили по рублю билеты до Мардакана.
Был четверг, 23 октября, до смерти нового друга Вахида оставались год и пять дней. Но они этого не знали. Веселые ехали в полупустой "кукушке", за окном проплывали рабочие "нахалстрои", мрачные корпуса заводов, потом солнечная степь в дымке песка и редкие крохотные села, разделенные пустым пространством.
P.S. Будучи последователем литературных тенденций Физули, Алиага Вахид был ярким представителем жанра газели в советское время. Он занимался также переводами на азербайджанский язык газелей Низами, Физули, Хагани и других классиков азербайджанской поэзии. Много сочинял в народном поэтическом жанре "мейхана". Скончался Алиага Вахид в ночь с 30 сентября на 1 октября 1965 года в Баку.