Əsl xalq şairi Əliağa Vahidin və rus şairi Sergey Yeseninin həyatından iki gün
"Yesenin, əlbəttə ki, sözləri başa düşmürdü, amma müğənninin səsi və melodiya onu valeh etmişdi, qəlbində iztirab baş qaldırmışdı, gözü qarşısında isə fars miniatürü canlanırdı: badam gözlü, nazik qaşlı pəri, budağında bülbül oturmuş qızılgül koluna tərəf əyilib. O, təsəvvür etdi ki, haradasa Şirazda - Hafizin vətənindədir. Mahnıda tez-tez hansısa Vahidin adı çəkilirdi və Yesenin diqqət etdi ki, bu ad çəkiləndə hamı otağın küncündə əyləşmiş qısaboylu, arıq, qarabuğdayı - onun üzünün rəngi başındakı açıq-qəhvəyi papağın rəngindən fərqlənmirdi - əynində köhnə paltar olan şəxsə tərəf boylanır və "Sağ ol, Vahid!" deyirdi.
- Bu kimdir, - deyə Yesenin soruşdu. Manuylov çiyinlərini çəkdi.
Yesenin ofisiantı çağırıb soruşdu.
- Bu? - Ofisiant təəccübləndi, - Əliağadı da! Əliağa Vahid. Böyük şairdi. Oxuduqları onun qəzəlləridir".
Bu hissə mədəniyyətşünas Hüseyn Nəcəfovun Yeseninin Bakıya və şəhərətrafına səyahətindən bəhs olunan "Balaxanı mayı" kitabından götürülüb.
Musiqi şairi
Məlum olduğu kimi, tanınmış rus şairi öz səyahəti zamanı şair Əliağa Vahidlə dostlaşıb. Halbuki Vahid rus dilində çox çətinliklə danışırdı. Amma bu iki insanda elə bir oxşarlıqlar var idi ki, onlar dil maneəsini asanlıqla aşırdılar. Onların hər ikisi genişürəkli, əsl xalq şairləri idi. Və ən əsası və təəccüblüsü o idi ki, həm Yeseninin, həm də Vahidin şeirləri musiqiyə çox rahat "yatırdı". Əslində, bu, poeziya üçün çox nadir haldır, çünki şeirlərin öz ritorikası olur. Məsələn, Brodskini gitara ilə oxumaq mümkün deyil, onu yalnız ucadan söyləmək lazımdır. Bizim kimi aşıq motivli və ya rus müəllif mahnıları kimi oxunan nəğməkar şairlərin yazdıqlarını isə tarın və ya gitaranın müşayiəti olmadan dinləmək alınmır.
Odur ki, xüsusi olaraq Yeseninin şeirləri üçün yazılmış çoxlu sayda romans və Əliağa Vahidin şeirlərinə yazılmış çoxlu mahnı var. Yesenin Moskva kabaklarında dinlədildiyi kimi, Vahidi də Bakının meyxanalarında məmnuniyyətlə dinləyirdilər. Məhz buna görə 1924-cü ildə tanış olmuş bu iki şairin münasibətləri möhkəm dostluğa keçdi. O illər Vahid çox kasıb idi, borc içində batırdı və qəzetlərdən aldığı qəpik-quruşla dolanırdı. Buna baxmayaraq, Yesenində mənən doğmalıq hiss edən Vahid ona qonaqpərvərliyini göstərmək istəyirdi. İlk görüşdən sonra Əliağa vacib işlə bağlı "Kommunist" qəzetinin redaksiyasına getməli olduğunu deyərək, dostundan onu bir qədər gözləməyi xahiş etdi. Bu "vacib iş", əslində, dostu, tanınmış dramaturq Cəfər Cabbarlıdan bir az borc götürmək idi. C.Cabbarlı çox əliaçıq insan idi və heç vaxt Əliağanı əliboş qaytarmırdı. O zaman Vahid korrektor işləyirdi, arabir qəzetə şeirlərindən satıb birtəhər dolanırdı, amma rusiyalı həmkarına qafqazsayağı qonaqpərvərlik nümayiş etdirməməyi özünə sığışdırmadı.
Maraqlıdır ki, elə eyni qəzetdə onların daha bir ortaq dostu, məşhur "Qılınc və qələm" romanının müəllifi Ordubadi də çalışırdı. O, Vahiddən yaşca böyük idi və onun belə həyat tərzi keçirməsini və borc içində yaşamasını qəbul edə bilmirdi. Və məhz həmin dekabr axşamı o, Vahidi qəzetdə müntəzəm rubrika aparmağa razı sala bildi. Vahid razılaşdı və qürurla "küçədə onu böyük rus şairini gözlədiyini" deyərək, həm Cabbarlıdan, həm də sərt xasiyyətli Ordubadidən bir az pul götürüb getdi. Onlar şən əhvalla şəhəri, dənizkənarını gəzirdilər, poeziyadan danışırdılar. Sonra Vahid Yesenini şəhərin dağlıq hissəsindəki evinə qonaq apardı ki, burada yarızirzəmidəki mənzildə birgə yaşadığı həyat yoldaşı və dostları ilə tanış etsin. Və yalnız səhərə yaxın Yesenin mehmanxanaya qayıtdı.
Sevgidolu ürəklərin dili ilə
Vahidlə Yesenin həmyaşıd idilər, o dekabrın qeyri-adi isti günlərində onların hələ 30 yaşları da tamam olmamışdı və rus şairinin vaxtsız ölümünə cəmi bir il qalırdı... O zaman "Bakinski raboçi" qəzetinə rəhbərlik edən tərcüməçi və jurnalist Pyotr Çagin də Yeseninlə dostluq edirdi və rus şairinin Bakıdakı həyatının təfərrüatlarını məhz Çagin yazmışdı. Ertəsi gün Yesenin dostu Çaginə onu döşəməsi torpaqdan olan yarımzirzəmi mənzilinə qonaq aparan Vahidlə və onun həyat yoldaşı, milliyyətcə rus olan Nina ilə tanışlığı haqda danışdı. Yesenin deyirdi: "Təsəvvür edirsən, o, rusca çox çətinliklə danışır, Nina isə türkcə heç nə bilmir, amma elə mehriban yaşayırlar ki...". Çagin isə ona xatırladırdı ki, "elə sənin özün də Aysedora ilə jestlərin köməyilə danışmırsan?".
Doğrudan da, bu məsələdə şairlər bir-birlərinə çox bənzəyirdilər. Yeseninin həyat yoldaşı, məşhur amerikalı rəqqasə Aysedora Dunkan rus dilini bilmirdi. Yesenin bunu belə izah edir: "Görünür, təbiətin sözsüz bir dili var. Ağacların, quşların, heyvanların, sevən ürəklərin dili. Bircə baxış, jest kifayət edir, sözdən də artıq məna verir". Daha sonra o əlavə etdi: "Mənim dediyim başqa şeydir. Sən "Vahid" təxəllüsünün tərcüməsini bilirsən? "Vahid" - yeganə deməkdir. Bu, dəqiq belədir, ya yox, bilmirəm, amma mən ona necə hörmət qoyulduğunu gördüm. Adamın lap paxıllığı tutur. Kaş bizdə, Rusiyada da belə olaydı. Amma özü köstəbək kimi komada yaşayır. Mən sizi tanış edəcəyəm, xahiş edirəm, ona normal mənzil almağa kömək et".
Şübhəsiz, şair azərbaycanlı həmkarını, bir növ, özünə bənzədirdi.
Bir gün sonra onlar Şağan və Mərdəkanı gəzmək üçün yenidən görüşdülər. Bu gün Mərdəkana 8 zolaqlı yol ilə cəmi yarım saata çatmaq olur, o vaxtlar isə ora ən rahatı camaatın "ququ quşu" adlandırdığı və fəhlələrin istifadə etdiyi komfortsuz şəhərətrafı qatarla getmək idi. O, köhnə parovoz və balaca vaqonlardan ibarət idi. Hər tərəfi buxara bürüyən bu qatar bərkdən və az-az fit verdiyi üçün xalq arasında "ququ quşu" kimi tanınırdı. Bu qatar mənzilbaşına bir neçə saata çatırdı. İsti yay günlərində çimərliyə gedən bakılılar, az qala, vaqonların qapılarından asılı qalırdılar. Sərnişinlər həddindən çox olanda isə maşinist arxa vaqonları açırdı, stansiyaya çatıb qalan vaqonları "götürmək" üçün yenidən geri qayıdırdı. Odur ki, şairlərin bəxti gətirmişdi - yay yox, qış ayı idi...
Ağ şəhərdə şairlər hərəyə 1 manat verib Mərdəkana qədər bilet aldılar. 23 oktyabr, cümə axşamı idi, Vahidin yeni dostunun ölümünə 1 il 5 gün qalırdı. Amma onlar bunu bilmirdilər. Şən əhvalda, deyib-gülərək boş "ququ quşu"nda əyləşib gedirdilər, pəncərədən "naxalstroy"lara, zavodların qaranlıq korpuslarına, balaca kəndlərə, səhralara tamaşa edirdilər...
P.S. Füzuli məktəbinin davamçısı olan Əliağa Vahid sovet dövründə qəzəl janrının ən parlaq təmsilçisi sayılırdı. Bundan başqa, o, Nizami, Füzuli, Xaqani və Azərbaycan poeziyasının digər klassiklərinin əsərlərini Azərbaycan dilinə tərcümə edirdi. Poetik xalq janrı olan "meyxana"ları ilə də tanınırdı. Əliağa Vahid 1965-ci il oktyabrın 1-nə keçən gecə Bakıda vəfat edib.

Two days in the life of the true people's poet Aliaga Vahid and the Russian poet Sergey Yesenin
"Naturally,Yesenin did not understand a word, but the voice of the singer and the melody grabbed him and awakened in his soul a sense of vague alarm and emotion, and a Persian miniature emerged before his eyes: the peri [a beautiful supernatural being] with her almond-shaped eyes, with the gentle curving eyebrows which had grown together across the bridge her nose, bending down lithely over the rose bush on which the nightingale was perched. With the might of his imagination he made himself believe that he was somewhere in Shiraz [Persia, Iran], in the homeland of Hafez [Persian poet]. In the song there was indeed mention of a certain Vahid from time to time, and Yesenin noticed that every time that name was mentioned all the visitors looked towards the secluded little corner of the dining room, where a short,frail man was sitting whose complexion was so dark that his face could not be distinguished from his light brown Caucasian astrakhan fur cap; he was wearing a shiny old suit, but all the same he would exclaim without fail: "Thank you, Vahid!"
- "Who's that? "Yesenin asked. Manuylov shrugged his shoulders.
Yesenin called the waiter over and asked "That?" The waiter asked again, surprised. "That's Aliaga! Aliaga Vahid. He's a famous poet. They are singing his gazelle [ghazal, monorhythmic lyrical verses]."
This is an excerpt from the book by the culture expert Huseyn Nacafov "May in Balaxani", in which he describes Yesenin's journey to Baku and its environs.
The poet of music
It is known that his famous Russian counterpart became really good with the poet Aliaga Vahid during his journey. This happened in spite of the fact that Vahid's Russian was poor. These two people had something in common, which helped them to overcome the language barrier. They were both really expansive people and truly people's poets. The main and most amazing thing was that both Yesenin's and Vahid's verses lent themselves splendidly to be put to music. Something like this is not often the case with poetry, for the verses have their very own rhythm that even a person unfamiliar with poetry can feel. Thus, it is impossible to put [Russian poet Joseph] Brodsky's poetry to guitar music; you can only read it aloud, while the verses of the bards, who sing songs based on our ashug motifs or the Russian ballads composed by the singers themselves, lose much of their beauty if they are not accompanied by the tara or the guitar.
But at the same time plenty of romances exist that have been written specially to accompany Yesenin's poetry, and songs in which the words of Aliaga Vahid can be heard. Just as Yesenin could be heard in the taverns of Moscow, so was Vahid revered in similar establishments in Baku. It is therefore not surprising that, when the two poets got to know each other in 1924, they soon became friends. In those years, Vakhid was poor, deep in debt and was making ends meet by working for several newspapers. Finding in Yesenin a like-minded person, Vahid wanted to offer him the appropriate hospitality.
After their first meeting, they went out, and Aliaga asked his friend to wait a moment while he went to see to an urgent matter at the editorial office of the "Communist" newspaper. The "urgent matter" was a plan to borrow some money from his friend, the well-known playwright Cafar Cabbarli. He was a generous person and liked to be a good friend and would never refuse Aliaga anything.
Vakhid worked as a proof-reader at the editorial office, occasionally selling his poems to the newspaper and only just managed to earn enough to get by, but there could be no question of affording to entertain a counterpart with Caucasian hospitality. It is noteworthy that their mutual friend, SaidOrdubadi, the author of the famous novel "The Sword and Quill", worked for that same newspaper. He was older than Vahid and did not approve of his free and easy lifestyle and his long "history of borrowing". It was precisely on that December evening that he persuaded Vahid to run a regular column for the newspaper. Vahid agreed and told him proudly that an "important Russian shair [poet] was waiting for him outside on the street". He borrowed 10 roubles each from Cabbarli and even from the everlastingly serious Ordubadi and left. Vahid and Yesenin strolled merrily around the town and along the embankment, talking about poetry. Then Vakhid took Yesenin to his home in the hilly part of the city, where he lived in a raised basement flat on the "Huseynbala Acigligi" area, to introduce him to his wife and friends. It was not until dawn that Yesenin returned to his hotel full of impressions.
In the language of loving hearts
Vakhid and Yesenin were exactly the same ageand in those warm December days they had not yet reached 30 years old and that was just a year before the Russian poet died prematurely. The translator and journalist Pyotr Chagin, who was editor-in-chief of the "Bakinskiy Rabochiy" ["Baku Worker"] newspaperspent a great deal of time with Yesenin in those years; from him we have learned most of the details about the poet's life in Baku. The next day, Yesenin told his friend Chagin about making the acquaintance of Vahid and his Russian wife Nina, who had entertained the poet in the raised basement flat with its earthen floor. "Just imagine," the poet said, "he can hardly speak any Russian to her, and she doesn't know a word of Turkic [Azeri], but they live at one with one another." "That's how you used to explain yourself to Isadora, using gestures," Chagin reminded him.
In actual fact, the poets had something in common here. Yesenin's wife, the famous American dancer Isadora Duncan, could not speak Russian. "Nature has its own language that needs no words," the poet said that day. "That is the language of the trees, the birds, the animals and of loving hearts. Just one look, one gesture is sufficient and can say more than words." Then he added, "But that's not what I mean, Pyotr. Do you know the meaning of the pseudonym "Vahid"? "Vahid" means the one and only. I don't know whether that's right, but I have seen how they revere him. It makes one feel envious, really envious. If only it were like that for us in Russia. And he lives like a mole in a burrow. I'll introduce you to him. Please help him to get some normal accommodation."
The poet undoubtedly felt a sense of communion with his Azerbaijani counterpart.
They met again a day later to take a look at the coastal part of the city, the settlements of Sagan and Mardakan. Today you can get to Mardakan from the city by bus on the eight-lane motorway in half an hour, but in those years it was easiest of all to travel there on the so-called "Kukushka" ["Cuckoo"], an extremely uncomfortable suburban train, used by the workers. It was comprised of small coaches pulled by a very old steam engine. Swathed in clouds of steam, it gave short, sharp hoots, from which it got the name "Cuckoo". The train took several hours. On hot days you could see how the residents of Baku went to the beach, standing on the steps of the overcrowded train and hanging on like bunches of grapes. When the overcrowdedtrain started to climb the hill, the driver would unhook the back coaches, go to the next station and only then return for the remaining coaches. The poet was lucky that it was winter.
The poets bought tickets to Mardakan for a rouble each at the station in Baku's White City.
It was Thursday, 23 October, just a year and five days before the death of Vahid's new friend. But they did not know that. The cheerful young men travelled on the half-empty "Cuckoo". The "Nakhalstroy" workers and the gloomy buildings of the plants were racing past their window, followed by the sunny steppe in a haze of sand and occasional hamlets separated by an empty expanse.
P.S. As a follower of the literary tendencies of Fizuli, Aliaga Vahid was a brilliant representative of the gazellegenre in the Soviet period. He was also busy doing translations into Azerbaijani of the gazelles of Nizami, Fizuli, Khaqani and other classics of Azerbaijani poetry. He composed many poems in the "Meyxana" folk verse genre. Aliaga Vahid passed away in Baku on the night of 30 September to 1st October 1965.