Azərbaycan əmək miqrantları üçün ən cəlbedici ölkələrdən birinə çevrilib
"Harada yaşamaq daha yaxşıdır?". Hələ 10 il qabaq bu suala cavabların 99%-i eyni olardı: "Zəngin Avropada". Əslində, Köhnə Dünya savaşlardan, zülmdən qaçanlar və daimi iş axtaranlar üçün həmişə sığınacaq olub. Həmçinin, məhz Avropa ölkələri "beyin axını"nın, geridönməz miqrasiyanın əsas "günahkarları" idi.
Bu gün isə əks mənzərə müşahidə olunur. Belə ki, 2011-ci ildə Portuqaliya, Yunanıstan, İrlandiya, İspaniya, İtaliya və başqa ölkələrdən on minlərlə insan gedib. Onların çoxu Cənub yarımkürəsinə, Afrikanın cənubuna, Avstraliya və Argentinaya üz tutub. Avropadaxili miqrasiya da var, çoxları iş dalınca varlı Almaniyaya gedir və orada İspaniya, Yunanıstan, Baltikyanı ölkələrdən, Bolqarıstan, Polşa və Rumıniyadan işçi qüvvəsi axını müşahidə edilir. Bu gün Avropa postsovet məkanı ölkələri üçün elə də sabit görünmür. Bu da asan izahediləndir.
Yaxşı həyat axtarışında
Avropadakı borc böhranı işsizliyin kəskin artımına səbəb olub. Avropa Birliyinin (AB) statistika xidmətinin məlumatına görə, 2011-ci ilin dekabr ayında avrozona ölkələrində işsizlik 10,4% təşkil edib, amma bir il qabaq bu göstərici 10% olub.
"Avrostat"ın məlumatına görə, bu cür mənzərə bütün AB-yə xasdır. 2010-cu ilin dekabr ayında AB-də işsizlik səviyyəsi 9,5% olduğu halda, 2011-ci ilin dekabr ayında bu göstərici 9,9% təşkil edib. Böhran bir daha Şimal və Cənub ölkələrinin iqtisadiyyatları arasında kəskin fərqi ortaya çıxardı. Belə ki, ən aşağı işsizlik səviyyəsi Avstriya (4,1%), Niderland (4,9%) və Lüksemburqda (5,2%) müşahidə edilib. Ən yüksək işsizlik səviyyəsi isə İspaniyada (22,9%), Yunanıstanda (19,2% - oktyabr 2011) və Litvada (15,3% - III rüb 2011) nəzərə çarpır.
Hətta rifahlı Almaniyada da bu ilin yanvar ayında işsizlik keçən ilin dekabr ayına baxanda 0,7 faiz artaraq 7,3% təşkil edib.
Yüksək işsizlik və işçi xərclərinin azaldılması... Bu, Avropanın əmək bazarındakı yeni istiqamətdir. Özü də işsizlərin əsas hissəsi gənc insanlardır ki, bu da çox pis amildir. Avropa daxilində də miqrasiya prosesləri artır və bunu nəzarətdə saxlamaq çox çətindir. Bir sözlə, Avropa ölkələri artıq "yaxşı həyat" vəd edən yerlər deyil. Xüsusilə də inkişaf etməkdə olan ölkələrin vətəndaşları üçün, çoxsaylı təlatümlərə və böhranlara baxmayaraq, bu ölkələrdə işsizlik və yoxsulluq səviyyəsi aşağı düşür, yeni iş yerləri açılır.
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2011-ci ildə ölkə üzrə işsizlik səviyyəsi 5,4% təşkil edib. Keçən il ölkədə 94 min yeni iş yeri açılıb ki, bunun 72,7 mini daimidir. Bu və başqa amillər işsizliyin 0,5 faiz azaldılmasına imkan yaradıb.
Azərbaycanın əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Füzuli Ələkbərovun sözlərinə görə, 2003-cü ildən bu yana Azərbaycanda 930 min yeni iş yeri açılıb. "Bütünlükdə, 20 illik müstəqillik dövründə ölkə üzrə yoxsulluq səviyyəsi 67%-dən 9%-ə kimi, işsizlik səviyyəsi isə 17%-dən 5,6%-ə kimi azalıb (2011-ci ilin göstəriciləridir - müəllif)", - deyə F.Ələkbərov bildirib.
Göründüyü kimi, Azərbaycanda işsizlik səviyyəsi Avropanın çox ölkələrinə baxanda aşağıdır. Özü də rəsmi göstəricilər qeydiyyatı olmadan fərdi əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxsləri əhatə etmir. Onların sırasında mənzil təmiri ilə məşğul olan və başqa xidmətlər göstərən çoxsaylı ustalar ordusunu, ev qulluqçularını, dayələri, repetitorları və s.-ni göstərmək olar. Ölkədə qeyri-rəsmi məşğulluq səviyyəsi yetərincə yüksəkdir, bu barədə dəfələrlə Dövlət Statistika Komitəsindən bildiriblər, buna görə də 5,6% rəqəmini nisbi saymaq olar.
Bundan başqa, ölkədə, hətta işçi qüvvəsinin çatışmazlığı da müşahidə edilir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin rəhbəri Rauf Tağıyevin sözlərinə görə, 2012-ci ildə ölkəyə əmək miqrantlarının cəlb edilməsi üzrə kvota artırılacaq. Əgər 2011-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatında məş-ğul olan əmək miqrantlarının sayı 9 min olubsa, 2012-ci ildə bu rəqəm 10 minə çata bilər.
"Kvotanın artırılması Azərbaycanda iri layihələrin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlıdır, bunların sırasında "Avroviziya - 2012" üçün xüsusi səhnənin tikilməsini və başqa iri obyektləri də göstərmək olar", - deyə R.Tağıyev bildirir.
Yəni Azərbaycanda tikinti sahəsində işçi qüvvəsinə ehtiyac duyulur, bu sahə isə, bəllidir ki, heç də hər bir ölkədə inkişaf etmir. Hazırda bir sıra Avropa ölkələrində tamamilə əks mənzərə müşahidə edilir: tikinti sektoru tənəzzül yaşayır. Sərmayəçilər bir sıra obyektlərin tikintisini dayandırıblar, onların sırasına otellər, mehmanxanlar, yaşayış evləri, məktəblər də daxildir.
Dərin depressiya fonunda bir sıra Avropa ölkələri xərcləri azaltmaqda davam edir, bu, əsasən, sosial müavinətlərin azaldılması hesabına baş verir. Azərbaycanda isə tamamilə əks mənzərə müşahidə edilir. 2012-ci il büdcəsinin xərclərinin dörddəbirindən çoxu sosialyönümlü xərclərə yönəldiləcək. Bu zaman sosial xərclərin artımı 1% təşkil edəcək.
İşsizlik və miqrasiya Avropa ölkələrinin probleminin yalnız bir hissəsidir. Beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch" bu il avrozonada iqtisadi artım templərinin 0,4%-ə qədər azalmasını gözləyir. Agentliyin məlumatına görə, bu, sərt iqtisadiyyat və maliyyə bazarlarında şərtlərin pisləşməsi ilə bağlı ola bilər ki, bu da bütün dünya üzrə kredit şərtlərinin kəskinləşməsinə gətirə bilər.
Dünya Bankının "2012-ci il üçün qlobal iqtisadi perspektivlər" (Global Economic Prospects 2012) adlı məruzəsinə görə, "avrozonadakı borc problemləri və formalaşmaqda olan bazara malik bir sıra ölkələrdə artımın zəifləməsi dünya iqtisadiyyatının artım perspektivlərini azaldır".
Bununla belə, inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar çox sahələrdə inkişaf etmiş iqtisadiyyatları ötür, dünya ümumdaxili məhsulunda (ÜDM) onların payı daim artır, onlar xarici sərmayələr üçün getdikcə daha cəlbedici olurlar.
Misal üçün, Azərbaycanın ÜDM-i 20 il ərzində 20 dəfə artıb və yaxın 10 ildə bu göstəricinin iki dəfə artırılması planlaşdırılır. Azərbaycanın iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, ÜDM-in artımı neftdənkənar bölmənin inkişafı hesabına olacaq və bu bölmənin ÜDM-də payı 80%-ə qədər artırılacaq. Qarşıda duran ilk addım ölkə iqtisadiyyatının qısa müddətə modernləşdirilməsidir.
"Buna hərtərəfli şəkildə innovasion inkişafın stimullaşdırılması, iqtisadiyyatın sənayeləşdirilməsi siyasətinin gerçəkləşdirilməsi, sənaye zonalarının yaradılması, çağdaş texnologiyalar əsasında ixracyönümlü, rəqabətqabiliyyətli istehsal həcmlərinin artırılması, aqrar bölmədə intensiv üsulların tətbiqinin genişləndirilməsi hesabına nail olunacaq", - deyə nazir bildirib.
İstənilən halda, sadalanan tədbirlər yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olacaq.
Yeri gəlmişkən, daimi yaşayış üçün Azərbaycana gələn vətəndaşların sayı ölkəni tərk edənlərin sayından çoxdur ki, bu da çox şeydən xəbər verir. Məsələn, 2011-ci ildə 2,2 min nəfər daimi yaşayış üçün Azərbaycana gəlib, ölkəni isə 0,5 min nəfər tərk edib.
Statistika göstərir ki, əgər 90-cı illərin əvvəlində əmək resurslarının Azərbaycandan getmə meyli müşahidə edilirdisə, indi buraya iş üçün gələnlərin sayı daha artıqdır.
Göründüyü kimi, Azərbaycanın dinamik inkişafı ölkəni xaricilər üçün cəlbedici edib. Arzuolunandır ki, ölkənin gələcək inkişafında miqrantlar deyil, onun öz vətəndaşları iştirak etsinlər. Özü də mütəxəssislərin özlərini sınaya biləcəyi sahələr çox saydadır. Bu, tikinti və İKT, neft və qaz hasilatı, neft emalı, turizm və otel biznesi sahələridir.
Bununla yanaşı, bu gün müşahidə edilən miqrasiya artımı da ürəkaçandır. Əsas məsələ odur ki, ölkəyə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər gəlirlər. Onlar ölkə iqtisadiyyatının effektivliyinin artmasına və xarici investisiyaların axınının çoxalmasına yardım edə bilərlər. Bu isə nəticə etibarilə şirkətlərin mənfəətinin və işçilərin gəlirlərinin artmasına səbəb olar.

Азербайджан стал одной из привлекательных стран для трудовых мигрантов
"Где жить хорошо?" Еще лет 10 назад в 99% случаев ответ на этот вопрос был однозначным: "В благополучной Европе". И в самом деле Старый Свет был убежищем для тех, кто спасался от войн, притеснений, искал постоянную работу… Одновременно именно европейские страны были "виновны" в так называемой "утечке мозгов", безвозвратной миграции.
Сегодня наблюдается иная картина: из Европы уезжают. Так, в 2011 году эмигрировали десятки тысяч жителей Португалии, Греции, Ирландии, Испании, Италии и других стран. Многие отправились в Южное полушарие, на юг Африки, в Австралию, Аргентину. Есть и внутриевропейская эмиграция, многие устремились в поисках работы в благополучную Германию, где наблюдается наплыв рабочих из Испании, Греции, стран Балтии, Болгарии, Польши и Румынии. Сегодня Европа гражданам постсоветского пространства представляется не такой уж и стабильной. Что легко объяснимо.
В поисках лучшей жизни
Долговой кризис в Европе спровоцировал резкий рост безработицы. Согласно данным статистической службы Европейского союза, в декабре 2011-го безработица в странах еврозоны составляла 10,4%, тогда как годом ранее данный показатель составлял 10%.
Похожая ситуация, по данным Евростата, царит и в Евросоюзе в целом. В декабре 2011 года уровень безработицы составлял 9,9% против 9,5% в декабре 2010-го.
Кризис в очередной раз продемонстрировал сильнейший разрыв между экономиками южных и северных стран. Так, наиболее низкий уровень безработицы зафиксирован в Австрии (4,1%), Нидерландах (4,9%) и Люксембурге (5,2%). Выше всего уровень безработицы в Испании (22,9%), Греции (19,2% в октябре 2011 г.) и Литве (15,3% в III квартале 2011 г.)
Даже в благополучной Германии в январе текущего года безработица увеличилась по сравнению с декабрем на 0,7-процентного пункта и составила 7,3%.
Высокая безработица и сокращение расходов на персонал. Такова новая тенденция на рынке труда Европы. Причем основная масса безработных - это молодые люди, что является тревожным фактором. Внутри Европы растут миграционные потоки, контролировать которые все сложнее. Словом, европейские страны - уже не то место, где можно найти "лучшую жизнь". Тем более гражданам стран, экономика которых развивается, несмотря на многочисленные потрясения и кризисы, где сокращается уровень безработицы и бедности, открываются новые рабочие места.
По данным Госкомстата Азербайджана, в 2011 году уровень безработицы в стране составил 5,4%. В прошлом году в стране было открыто около 94 тыс. новых рабочих мест, из которых 72,7 тыс. - постоянные. Эти и другие факторы послужили сокращению уровня безработицы на 0,5-процентного пункта, говорят в Госкомстате.
В общем, по словам министра труда и социальной защиты населения Азербайджана Физули Алекперова, с 2003 года в Азербайджане открылось 930 тыс. новых рабочих мест.
"В целом за 20 лет независимости уровень бедности в стране сократился с 67 до 9%, уровень безработицы - с 17% до 5,6% (данные за 2011 год. - Авт.)", - сказал Ф.Алекперов.
Как видно, уровень безработицы в Азербайджане существенно ниже, чем во многих странах Европы. Причем официальными данными не охвачены лица, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью без регистрации. Среди них - многочисленная армия мастеров, специализирующихся на ремонте квартир и прочих услугах, домработницы, няни, репетиторы и пр. Уровень неформальной занятости в стране достаточно высок, о чем неоднократно заявляли и в Госкомстате, поэтому цифра в 5,6% может считаться относительной.
Более того, в стране наблюдается даже нехватка рабочей силы. По словам замначальника Государственной службы инспекции труда Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана Рауфа Тагиева, в 2012 году в стране будет увеличена квота на привлечение трудовых мигрантов. Так, если в 2011 году число трудовых мигрантов, занятых в азербайджанской экономике, составило около 9 тыс. человек, то в текущем году оно может достигнуть 10 тыс.
"Увеличение квоты связано с реализацией крупных проектов в Азербайджане, в числе которых - строительство специальной арены для конкурса "Евровидение-2012", других крупных объектов", - сказал Р.Тагиев.
То есть в Азербайджане наблюдается спрос на рабочую силу в строительной сфере, которая, как известно, получает развитие далеко не в каждой стране. На сегодняшний день в ряде европейских стран наблюдается прямо противоположная картина: сектор строительства находится в состоянии стагнации. Инвесторы приостановили строительство целого ряда объектов, в числе которых отели и гостиницы, жилые дома, школы…
На фоне глубокой депрессии экономики ряд европейских стран продолжают сокращать расходы, и в основном за счет урезания социальных пособий. Совершенно иная ситуация в этой сфере наблюдается в Азербайджане. На реализацию социально направленных мероприятий будет направлено более четверти расходов госбюджета 2012 года. При этом рост социальных расходов составит в этом году 1%.
Безработица и миграция - всего лишь часть проблем европейских стран. Международное рейтинговое агентство Fitch ожидает снижения темпов роста экономики еврозоны в текущем году до 0,4%. По данным агентства, это может произойти из-за жесткой экономии и ухудшения условий на финансовых рынках, которые приведут к ужесточению кредитных условий по всему миру.
Согласно докладу Всемирного банка "Глобальные экономические перспективы на 2012 год" (Global Economic Prospects 2012), "долговые проблемы еврозоны и ослабление роста в некоторых странах с формирующимися рынками снижают перспективы роста мировой экономики".
Тем не менее, развивающиеся экономики во многом превосходят развитые, их доля в мировом ВВП постоянно растет, они становятся все более привлекательными для иностранных инвестиций.
К примеру, ВВП Азербайджана вырос за 20 лет в 20 раз, и в ближайшее десятилетие планируется 2-кратное увеличение данного показателя. По словам министра экономического развития Азербайджана Шахина Мустафаева, рост ВВП должен быть обеспечен за счет развития ненефтяного сектора, удельный вес которого в ВВП будет доведен до 80%. Первоочередным планом является модернизация экономики страны в кратчайшие сроки.
"Это будет достигнуто за счет таких мер, как всестороннее стимулирование инновационного развития, осуществление политики индустриализации экономики, создание промышленных зон, повышение объема производства экспорториентированной, конкурентоспособной, производимой на основе современных технологий продукции, расширение применения интенсивных методов в аграрном секторе", - сказал министр.
Так или иначе, перечисленные меры будут способствовать открытию новых рабочих мест.
К слову, число граждан, прибывающих в Азербайджан на постоянное место жительства (ПМЖ), превышает число покидающих страну, что говорит о многом. К примеру, в 2011 году на ПМЖ в Азербайджан прибыли 2,2 тыс. человек, покинули страну 0,5 тыс. человек.
Статистика показывает, что если в начале 90-х годов наблюдалась тенденция оттока трудовых ресурсов из Азербайджана, то теперь число приезжающих сюда за работой превалирует.
Как видно, динамичное развитие Азербайджана сделало страну привлекательной для иностранцев. Желательно, конечно, чтобы в дальнейшем развитии экономики страны участвовали ее граждане, а не мигранты. Тем более что сфер, где могут найти себе применение специалисты, множество. Это и строительство, и ИКТ, и нефте- и газодобыча, нефтепереработка, туризм, гостиничный бизнес…
Вместе с тем наблюдаемый сегодня миграционный прирост не может не радовать. Главное, чтобы в страну прибывали высококвалифицированные специалисты, которые способствовали бы росту эффективности экономики, стимулируя приток иностранных инвестиций, что приведет, в конечном счете, к росту прибыли компаний и доходов самих же работников.