TEHRAN ÖZÜNÜ ÇIXILMAZ VƏZİYYƏTƏ SALIR
Bu ilin fevralından Qərb-İran münasibətlərində gərginlik daha da artıb. Tehranın indiyədək səsləndirdiyi cəsarətli bəyanatlara baxmayaraq, Qərbin tətbiq etdiyi sərt sanksiyalar İranın ərzaq idxalını pozub, ölkədə ərzaq çatışmazlığı və qiymətlərin bahalaşmasına səbəb olub. Məsələn, İran diyetasının əsasını təşkil edən düyünün qiyməti bir neçə həftə ərzində 2 dəfədən artıq bahalaşıb. Ətin qiymətində isə üçqat artım var.
İranın siyasi rəhbərliyində də müəyyən böhran yaşanmaqdadır. Fevralda ölkə parlamentinin deputatları Prezident Mahmud Əhmədinejadı qəbul etdiyi bir sıra daxili və xarici siyasi qərarlarla bağlı izahat verməsi üçün parlamentə çağırıblar. Bu çağırışı 290 deputatın 150-si imzalayıb. Onlar prezidentdən iqtisadi sahədəki qərarlarını, xüsusilə Tehranda ictimai nəqliyyat sahəsində xüsusi xərclərin ayrılmasından imtinasını, həmçinin, daxili və xarici siyasətə dair bir sıra qərarlarını əsaslandırmasını tələb edib. Bu, İranın müasir tarixində deputatların prezidentin dinləmələrə qatılmağa və parlamentarilərin suallarını cavablandırmağa çağırdığı ilk haldır. Bundan əvvəl isə Əhmədinejad və tərəfdarlarının ünvanına oğurluq, korrupsiya, hətta "naməlum dünya" ilə əlaqələrə dair ittihamlar da səsləndirilmişdi.
Deputatların bu qərarı bir sıra dairələr tərəfindən birmənalı qarşılanmayıb. Onlar hesab edir ki, İrandakı siyasi vəziyyət, həmçinin, onun xarici düşmənlərin hədəfində olduğu nəzərə alınarsa, prezidentin izahat üçün parlamentə çağırılması İran xalqının maraqlarına heç cavab vermir. Həmin dairələr indiki dövrdə deputatların bu addımını yanlış hesab edir və bildirir ki, bu, hökumətlə qanunverici hakimiyyət arasında parçalanmaya səbəb ola bilər.
Bu üzdən bəzi nüfuzlu dini strukturlar deputatların əməllərini pisləyərək, prezidenti izahat verməyə çağıran parlamentarilərin adlarını artıq bu ay keçiriləcək növbəti parlament seçkisinə qatılacaq namizədlərin siyahısından çıxarıb.
Son zamanlar İranda Prezident M.Əhmədinejadla ölkənin ali dini lideri Ə.Xamnei arasında siyasi mübarizənin qızışdığını da xatırlatmaq lazımdır. Maraqlıdır ki, ötən ilin mayında İran klerikallarından biri, dini lider M. Nubian ölkə prezidentini İsraillə dost münasibətlərdə ittiham etmişdi.  O, İran prezidentinin baş məsləhətçisi və yaxın qohumu olan E.R.Maşainin 3 il əvvəl Tehranın yəhudi dövləti ilə "dost münasibətləri" qurmalı olduğunu dilə gətirdiyini xatırladıb. Nubian onu da iddia edir ki, İran Prezidenti Maşainin bəyanatını dəstəklədiyini ona şəxsən bildirib. Guya Nubian həmin anda islam respublikasının liderinə hörməti aradan qaldırmamaq üçün heç bir cavab verə bilməyib.
Bununla yanaşı, sanksiyaları sərtləşdirməklə Tehranı nüvə silahının yaradılması proqramından imtinaya məcbur etməyə çalışan ABŞ və Aİ-nin cəhdləri hələ ki nəticə vermir. İran hakimiyyəti fevralın 15-də Tehran tədqiqat reaktoruna nüvə yanacağının vurulmasına başlanıldığını bəyan edib. MAQATE nümayəndələrinin İrana fevralın 21-22-də etdikləri növbəti səfər isə nəticəsiz olub. Agentliyin direktoru Y. Amano MAQATE müşahidəçilərinin İran paytaxtı yaxınlığındakı Parçin hərbi obyektinə buraxılmadıqlarından məyusluğunu qeyd edib: "İranın bizim xahişimizi qəbul etməməsi və müşahidəçiləri Parçinə buraxmaması  məyusluq yaradır. Səylərimizin konstruktiv xarakterinə baxmayaraq, razılaşma əldə etmək mümkün olmayıb".
Maraqlıdır ki, MAQATE nümayəndələrinin İrana səfəri ərəfəsində "Alef" analitik saytında yerləşdirilmiş məqalədə İranın dini liderinin mövqeyi əks olunmuşdu. Xamnei həmin məqalədə İsraili növbəti dəfə "xərçəng şişi" adlandırıb, yaxın gələcəkdə İsrailə zərbələr endirilməyəcəyi təqdirdə, "sonra imkanın əldən veriləcəyini" bildirib. Dini liderin hesablamalarına görə, İranın raket potensialı ona İsraili 9 dəqiqəyə məhv etməyə imkan verir, Təl-Əviv isə Amerika administrasiyasının köməyi olmadan zərbə endirmək iqtidarında deyil. Ayətulla Əli Xamnei belə zərbənin endirilə biləcəyi vaxtı da göstərib - 2014-cü il.
Əlbəttə ki, bu bəyanat Təl-Əvivdə ciddi narahatlıq yaradır və İsrail İrana önləyici zərbələrin endirilməli olduğunu bildirir. Vaşinqton isə hələ ki bunun qarşısını almağa çalışır. İsrail Ağ evi teokratik rejimin əməllərinin ABŞ-ın öz təhlükəsizliyinə problem yaratdığına inandırmağa çalışır. İsrail maliyyə naziri Y.Ştaynisin sözlərinə görə, hazırda Tehran qitələrarası ballistik raket (QBR) istehsalı ilə məşğuldur və bu işə milyardlarla dollar xərcləyir. O hesab edir ki, görülən işlər nəticəsində, 2-3 il sonra İran ilk QBR-yə sahib olacaq və həmin raket ABŞ-ın şərq sahillərini vurmağa imkan verəcək. Nazir hesab edir ki, həmin raketlər Avropa və Amerika üçün nüvə təhlükəsi də yaradacaq.
İran ətrafında vəziyyətin gər-ginləşməsinə daha bir ciddi səbəb dünyanın müxtəlif yerlərində İsrailin diplomatik missiyalarına qarşı ardarda həyata keçirilən terror aktlarıdır. Son zamanlar Hindistan, Gürcüstan və Tailandda belə silsilə terror aktları baş verib. İsrail bütün bu terror hücumlarına görə məsuliyyəti İranın üzərinə qoyub və baş verənlərin cavabsız qalmayacağını bəyan edib. Tehran isə öz növbəsində, ittihamları "yalan" adlandırıb, baş vermiş terror aktlarına hes bir aidiyyətinin olmadığını bəyan edib.
İlk baxışdan belə düşünmək olar ki, bütün baş verənlər fonunda İranın teokratik rejimi, heç olmasa, yaxın qonşuları ilə davranışında ehtiyatlı olmalıdır. Çox təəssüf ki, Tehranın bu istiqamətdəki xarici siyasi kursu da adekvatlığı ilə fərqlənmir. Və nə qədər qəribə olsa da, Tehranın bütün neqativi məhz onun suverenliyinə, dincxarakterli nüvə proqramı haqqına hörmətlə yanaşan ölkələrə, yəni Azərbaycanla Türkiyəyə qarşı yönəlib. Tehran fasiləsiz və əsassız olaraq, Bakını Təl-Əvivlə sıx əməkdaşlıqda günahlandırır, bu sahədə ondan əks-mövqe nümayiş etdirməsini tələb edir (?!). Bu isə beynəlxalq hüquq baxımından qətiyyən yolverilməzdir. Bakı ilə Təl-Əviv arasında münasibətlərə zərər vurmaq niyyəti ilə İran xüsusi xidmət orqanları və "Hizbullah"ın yerli islamçılardan ibarət agentləri Bakıdakı İsrail diplomatik missiyasının və yəhudi təşkilatlarının nümayəndələrini ələ keçirmək və məhv etmək üçün çoxsaylı cəhdlər göstərib. Yalnız Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarının effektiv fəaliyyəti nəticəsində belə cəhdlərin üstü hər dəfə vaxtındaca  açılıb. Bu ilin yanvarında Azərbaycan Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi (MTN) Bakıda israilli diplomatlar və əcnəbi ictimai xadimlərə qarşı terror aktının qarşısını alıb. Tehran dərhal məsələyə aiddiyyətinin olmadığını bəyan edib. Fevralın 17-də isə Bakı və Sumqayıtda İranın "Səhər" telekanalı və Fars informasiya agentliyində çalışan reportyoru  A.Bayramlı (baxış zamanı onun üzərindən 0,387 qram heroin tapılıb) və "Səhər" telekanalının müxbir məntəqəsinin sürücüsü R. Dadaşov həbs olunublar. Onların hər ikisi Azərbaycan vətəndaşlarıdır. Əlbəttə ki, belə vəziyyət Tehranın xoşuna gələ bilməzdi və gözlənildiyi kimi, İran Azərbaycanın Tehrandakı səfiri D.Axundova 10 gün ərzində 2 nota təqdim edib.
İlk notaya Şimon adlı israilli agentin "London Times" qəzetində dərc olunmuş müsahibəsi səbəb olub. Şimonun iddiasına görə, guya 2011-ci ildə İsrail Azərbaycandakı agenturasını genişləndirib və onlar Azərbaycan-İran sərhədində effektiv fəaliyyət göstərir. Göründüyü kimi, bayağı qəzet şayiəsi Tehranın Azərbaycan hökumətini İsrail xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıqda günahlandırması və iranlı nüvə alimi M.A.Rouşenin qatillərinin İsrailə Azərbaycandan keçərək qaçdığını bildirməsi üçün kifayət edib. Tehranın iddiasına görə, qatillərin Azərbaycan vasitəsilə İsrailə qaçmasına Azərbaycan hökuməti kömək edib. İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) nəzarətində olan "Fars News" agentliyi isə Azərbaycanın guya bir neçə iranlı nüvə aliminin, xüsusilə M.A.Məhəmmədi və M.A.Roşanın qətlində iştirak etmiş Cavidan adlı yəhudi "Mossad" agentinə sığınacaq verdiyini bildirir. Qəribədir ki, dünyada ən güclü kəşfiyyata malik ölkələrdən biri olan İran müsahibədəki fikirlərin həqiqiliyini yoxlamağı lazım bilməyib və dərhal Azərbaycanı ittiham etməyə başlayıb. Əgər belə ciddi ittihamlar hər yerdə sərsəmləmələrə əsaslansaydı, beynəlxalq münasibətlər sistemində əsl kollaps yaşanardı. Bundan başqa, son dərəcə güclü İsrail kəşfiyyatının agentinin birdən-birə heç nə olmamış kimi, "Mossad"ın sirlərini "London Times" qəzetinə açıqlaması nə dərəcədə məntiqi görünür?
İranın ikinci notası A. Bayramlı və R. Dadaşovun həbsi ilə bağlı olub. Tehran Azərbaycan hökumətindən bu şəxslərin azad olunmasını tələb edir (?!). Bu isə Azərbaycanın daxili işlərinə kobud şəkildə müdaxilə etməkdir. İlk növbədə, bu şəxslər Azərbaycan vətəndaşıdır və onlar öz dövlətlərinin qanunlarına əməl etməlidirlər. Onların qanunsuz əməlləri hansısa ölkənin notası ilə qiymətləndirilmir.
Azərbaycan XİN artıq İranın notalarına cavab verib. Qurum Tehranın ittihamlarını absurd, əsassız və uydurma adlandırıb. Azərbaycan heç zaman ərazisində terror aktlarının törədilməsinə imkan verməyəcək. İranın onun daxili işlərinə qarışmaq cəhdləri isə ikitərəfli münasibətlərə xeyir gətirmir.
Azərbaycan İrana münasibətdə hər zaman obyektiv mövqe tutur. Azərbaycan rəhbərliyi balanslaşdırılmış siyasət yürüdərək, bütün qonşuları ilə dost münasibətləri qurur və bu, İrana da aiddir. Amma təəssüf ki, Tehranın qonşularına qarşı siyasətini adekvat qiymətləndirmək mümkün deyil. İranın ayrı-ayrı rəsmiləri dəfələrlə öz bəyanatlarında Azərbaycana dost münasibətlərini dilə gətirib, öz həmvətənlərini dərrakəyə çağırıb. Xüsusilə İran Parlamentinin spikeri Əli Laricani 2010-cu ilin oktyabrında Qazaxıstana səfəri zamanı bildirmişdi ki, Azərbaycanla İran arasında münasibətləri dostluq səviyyəsindədir. Ötən ilin avqustunda İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi S.Q.Firuzabadi Azərbaycanla bağlı yersiz fikirlər və hədələr səsləndirdiyi zaman isə Ə.Laricani rəsmi şəxslərin siyasi bəyanatlar verən zaman daha diqqətli olmasının vacibliyini söyləmiş, onların mənasız fikirlər söyləməklə, qonşu dövlətlərlə münasibətlərə xələl gətirməməli olduqlarını bildirmişdi.
Son hadisələrlə bağlı İranın müdafiə naziri, briqada generalı A.Vahidi də narahatlığını dilə gətirib. Amma təəssüf ki, o da məsələyə düzgün qiymət verməyib. Bir sıra ölkələrin İranın qonşuları ilə yaxşı münasibətlərdə olmasını istəmədiyini, bu münasibətləri pozmağa çalışdığını deyən nazir Azərbaycan rəsmilərini "İranla Azərbaycanın dost münasibətlərini pozmağa çalışan bəzi qrupların hiyləgər tələsinə düşməməyə" çağırıb. Sual yaranır: əgər İran siyasi isteblişmentinin nümayəndələri durmadan iki ölkə arasında münasibətləri korlamağa çalışırsa, buna hansısa qrupların hiyləgər tələləri və Azərbaycan rəsmilərinin nə aidiyyəti var? Bu məsələdə İranın Rusiyadakı səfiri M.R.Sacadi xüsusi fərqlənib. Cəmi 1 həftə ərzində o, 2 bəyanat səsləndirib və onun bu bəyanatlarını heç bir halda Azərbaycana qarşı dost münasibətin təzahürü kimi qiymətləndirmək mümkün deyil. Erməniliyin ünvanına mədhiyyə səsləndirən iranlı diplomat "Pakistan və Meksika Xocalı soyqırımını tanıdı. İran da bu addımı atmağı düşünürmü?" sualına cavabında, bu haqda ilk dəfə eşitdiyini bildirib: "Məndə Xocalı soyqırımı haqda məlumat yoxdur. Bu üzdən sualınıza cavab verə bilməyə-cəyəm". Belə hörmətsiz cavab bu günlərdə bütün dünyanın 20 illiyini qeyd etdiyi Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə birbaşa təhqirdir.
Bundan heç də az hörmətsizlik sayılmayacaq daha bir hadisə Xocalı soyqırımının 20 illiyi ərəfəsində erməni müğənnilərinin Təbrizdə (?!) təşkil edilmiş konserti idi.  İranın Ermənistandakı səfiri S.A.Sahayan isə İranın güclü dövlət olduğunu, onun regionda, xüsusilə regionun qaynar nöqtələrində hər hansı dəyişikliyə imkan verməyəcəyini bildirib.
Sadə dildə desək, iranlı səfir Tehranın Dağlıq Qarabağ münaqişə zonasında Azərbaycan torpaqlarının işğalı nəticəsində yaranmış status-kvodan razı olduğunu söyləmək istəyir. Əslində, İranın işğalçı Ermənistanla dost münasibətləri fonunda bu heç də təəccüblü deyil.
Bütün bunlar Tehranın Azərbaycanla bağlı mehriban qonşuluq münasibətləri və "islam həmrəyliyi"lə bağlı bəyanatlarının səmimiliyini şübhə altına alır. Axı Xocalı soyqırımı qurbanları, həmin hadisələr zamanı girov götürülmüş insanlar, həmçinin, qadınlar da müsəlmanlardır. Niyə erməni vandallarının Ermənistanda və Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında məscidləri, islam mədəniyyəti abidələrini məhv etməsi Tehranda cinayətdə ittiham olunan şəxslərin (həm də Azərbaycan vətəndaşlarının) həbsi qədər mənfi reaksiya yaratmır? Belə çıxır ki, İranın beynəlxalq aləmdən təcrid durumuna düşməsinin əsas səbəbi də məhz Tehranın qeyri-adekvat və dolaşıq xarici siyasətidir.

ТЕГЕРАН ЗАГОНЯЕТ СЕБЯ В ТУПИК
В феврале  напряженность во взаимоотношениях Запад - Иран продолжала нарастать. Несмотря на прежние бравые заявления Тегерана, жесткие санкции, применяемые Западом,  вызвали расстройство иранского продовольственного импорта, дефицит и повышение цен на продукты в стране. Основа иранского питания - рис, к примеру, подорожал в течение нескольких недель более чем в два раза. А цены на мясо увеличились втрое.
Определенный кризис наблюдается также в политических  верхах Ирана. В феврале депутаты иранского парламента  вызвали президента Махмуда Ахмадинежада для дачи пояснений по ряду принятых им внутренних и внешнеполитических решений. Соответствующую петицию подписали 150 из 290 иранских законодателей. Члены парламента требуют от президента обосновать свои решения в сфере экономики, в частности отказ одобрить спецрасходы на общественный транспорт в Тегеране, а также некоторые другие решения, относящиеся к внутренней и внешней политике. Это первый случай  в новейшей истории Ирана, когда парламент обязывает президента явиться на слушания и ответить на вопросы депутатов. Ранее в адрес Ахмадинежада и его сторонников звучали обвинения в хищениях, коррупции и даже связях с "неизвестными мирами". Подобное решение депутатов вызвало неоднозначную реакцию ряда кругов. По их мнению, учитывая политическую ситуацию в стране, а также момент, когда Иран находится под прицелом внешних врагов, вызов президента в парламент для объяснений не отвечает интересам иранского народа и является неверным шагом, который может спровоцировать раскол между правительством и законодательной властью. Поэтому некоторые авторитетные религиозные структуры, осудив действия депутатов, подписавших обращение с требованием вызвать президента  для дачи показаний, исключили их имена из списка кандидатов на следующие парламентские выборы, которые  состоятся уже в этом месяце.
Следует также напомнить, что в последнее время в Иране обострилась политическая борьба между президентом  М.Ахмадинежадом и верховным лидером страны  аятоллой А.Хаменеи. Примечательно, что в мае прошлого года один из представителей иранских клерикалов, мусульманский духовный лидер  М.Нубиан обвинил президента Ирана в дружеских чувствах к Израилю. По его словам, главный советник и близкий родственник президента Ирана Э.Р.Машаи  три года назад заявил, что Ирану следует наладить "дружеские связи" с еврейским государством. М.Нубиан также утверждает, что иранский президент лично сказал ему, что поддерживает заявление Машаи, но не мог ничего сказать тогда якобы из уважения к лидеру Исламской Республики.
Между тем попытки США и ЕС, которые намеревались путем ужесточения санкций заставить Тегеран отказаться от программы по разработке ядерного оружия, пока не увенчались успехом. Власти Ирана 15 февраля объявили, что начали загрузку ядерного топлива в Тегеранский исследовательский реактор. А очередной визит делегации МАГАТЭ, посетившей Иран 21-22 февраля, завершился провалом. Директор МАГАТЭ Ю.Амано выразил разочарование тем, что наблюдателям было отказано в посещении военного объекта Парчин под иранской столицей: "Вызывает разочарование тот факт, что Иран отказался исполнить нашу просьбу и допустить наблюдателей на Парчин. Несмотря на конструктивный характер наших усилий, соглашения достигнуть не удалось".
Интересно, что накануне визита делегации МАГАТЭ в Иран на аналитическом сайте "Алеф" была опубликована статья, в которой излагаются взгляды верховного лидера Ирана. А.Хаменеи, в очередной раз назвав Израиль "раковой опухолью",  объявил, что если удар не нанести в ближайшем будущем, "потом возможность будет утеряна". По его подсчетам, ракетный потенциал Тегерана позволит уничтожить Израиль за 9 минут, тогда как Тель-Авив не способен нанести удар по Ирану без поддержки американской администрации. Аятолла А.Хаменеи даже указывает время нанесения такого удара - 2014 год. Немудрено, что такие  заявления вызывают серьезные опасения у Тель-Авива, настаивающего на  нанесении превентивного ракетного удара по Ирану, чему пока сопротивляется Вашингтон. Но Израиль пытается убедить Белый дом в том, что действия теократического режима угрожают безопасности самих США.  По мнению  министра финансов Израиля Ю.Штайница, Тегеран сейчас занимается разработкой межконтинентальных баллистических  ракет (МБР) и вкладывает в это миллиарды долларов. В результате через 2-3 года у  Ирана появится первая МБР, способная достичь восточного побережья США, и они станут представлять ядерную угрозу для Европы и Америки.  Серьезной причиной обострения ситуации вокруг Ирана стала также серия террористических актов, направленных против израильских дипмиссий в разных уголках мира - в Индии, Грузии, Таиланде. Ответственность за все эти теракты Израиль возложил на Иран и обещал не оставить это без ответа.  Тегеран, в свою очередь, назвал обвинения "лживыми", отвергая свою причастность к  ним.
Казалось бы, на фоне всего происходящего иранскому теократическому режиму следовало быть более разборчивым в связях хотя бы с ближайшими соседями. К сожалению, в этом плане внешнеполитический курс Тегерана также не отличается адекватностью. И, как ни странно, весь негатив Тегерана направлен именно на те страны, которые с уважением относятся к суверенитету и праву Ирана на мирную ядерную программу, то есть на Азербайджан и Турцию. Тегеран беспрерывно, причем необоснованно, обвиняет Баку в тесном сотрудничестве с Тель-Авивом, требуя (?!) в этом вопросе придерживаться противоположной позиции, что абсолютно неприемлемо с точки зрения международного права. В целях нагнетания взаимоотношений между Баку и Тель-Авивом агенты спецслужб Ирана и "Хезболлы" из числа местных исламистов предпринимали многочисленные попытки захвата и ликвидации сотрудников дипмиссии Израиля и еврейских организаций в Баку. Только благодаря эффективной работе сотрудников азербайджанских органов безопасности каждый раз эти попытки своевременно  раскрывались. В январе Министерство национальной безопасности (МНБ) Азербайджана предотвратило в Баку террористический акт против израильских дипломатов и иностранных общественных деятелей. Тегеран тут же опроверг свою причастность к этому. А 17 февраля в Баку и Сумгайыте были арестованы работавший на иранский телеканал Sahar и информагентство Fars репортер А.Байрамлы (при обыске у него были обнаружены 0,387 г героина) и водитель корпункта Sahar Р.Дадашев. Оба задержанных являются гражданами Азербайджана. Причем сотрудник иранского телеканала не имеет аккредитацию в МИД Азербайджана. Конечно, такое положение дел не могло понравиться Тегерану, который, как и следовало ожидать, вручил послу Азербайджана в Иране Д.Ахундову две ноты в течение 10 дней.
Поводом для первой ноты послужило интервью некоего израильского агента Шимона, опубликованное в газете London Times. По утверждению Шимона, якобы с 2011 года Израиль увеличил свое агентурное присутствие в Азербайджане и эффективно работает на азербайджано-иранской границе. Банальной газетной "утки" Тегерану было достаточно, чтобы   обвинить азербайджанские власти в сотрудничестве с израильскими спецслужбами и заявить, что убийцы иранского физика-ядерщика М.А.Роушана бежали в Израиль через территорию Азербайджана, воспользовавшись помощью властей этой страны. А иранское агентство Fars News, контролируемое  Корпусом стражей исламской революции (КСИР), сообщило, что азербайджанское правительство якобы дало убежище агенту Моссада, еврею по имени Джавидан,  принимавшему участие в ликвидации нескольких иранских ученых-ядерщиков, в частности М.А.Моххамади и М.А.Роушана. Странно, что Иран, имеющий одну из сильнейших разведок в мире, не удосужился проверить достоверность изложенных в интервью высказываний и сразу бросился обвинять Азербайджан во всех смертных грехах. Если бы такие серьезные обвинения основывались всеми на базе бредовых утверждений, то в системе международных отношений наступил бы настоящий коллапс. И насколько укладывается в рамки здравой логики то, что агент сверхмощной израильской разведки ни с того ни с сего взял да и выдал секреты Моссада газете London Times?
Вторая нота Ирана была связана с арестами А.Байрамлы и  Р.Дадашева. Тегеран потребовал (?!) от властей Азербайджана отпустить этих лиц, что является грубым вмешательством во внутренние дела Азербайджана. Так как эти лица являются, прежде всего, гражданами Азербайджана, они должны ответить по законам собственной страны. И их противозаконные деяния  не оцениваются нотами каких-либо стран.
МИД Азербайджана уже ответил на ноты Ирана, отметив, что обвинения Тегерана являются абсурдными, необоснованными и надуманными. Азербайджан никогда не допустит террористической деятельности на своей территории. Попытки же Ирана  вмешиваться во внутренние дела не приносят пользу двусторонним отношениям. Азербайджан постоянно занимает объективную позицию в отношении Ирана. Руководство Азербайджана, проводя сбалансированную политику, строит дружественные отношения со своими соседями, в том числе и с Ираном. Но, к сожалению, политику Тегерана по отношению к соседней стране невозможно расценить как  адекватную. Причем отдельные официальные лица Ирана неоднократно в своих заявлениях, выражая дружественные чувства к Азербайджану, призывали своих соотечественников к разуму.  В частности, спикер иранского парламента Али Лариджани в ходе своего визита в Казахстан в октябре 2010 года заявил, что с Азербайджаном у Ирана прекрасные отношения, дружественные. Эти страны связывает общая история, и высокий уровень связей основан на духовной общности.  А когда в августе прошлого года начальник Генштаба ВС Ирана С.Г.Фирузабади разразился неуместными высказываниями и угрозами в адрес Азербайджана, тот же А.Лариджани отметил, что официальные лица должны быть более внимательными, делая политические заявления, и не должны портить отношения с соседними странами бессмысленными высказываниями.
По поводу последних событий свою обеспокоенность выразил и министр обороны Ирана бригадный генерал А.Вахиди, но и он, к сожалению, расставил неправильные акценты. Отмечая, что некоторые страны не хотят, чтобы Иран имел хорошие отношения со своими соседями, и пытаются подорвать их, он призвал официальные лица Азербайджана пресечь "хитрые уловки некоторых групп, пытающихся подорвать дружественные отношения Ирана с Азербайджаном". Спрашивается, при чем тут хитрые уловки некоторых групп и официальные лица Азербайджана, если представители иранского политического истеблишмента сплошь и рядом стараются обострить взаимоотношения между Азербайджаном и Ираном. Особо отличился на этом поприще посол Ирана в России М.Р.Саджади. В течение всего одной недели он сделал два заявления, которые даже при огромном желании никак не назовешь дружественными по отношению к Азербайджану. Воспевая дифирамбы в адрес армянства, иранский "дипломат" на вопрос "Пакистан и Мексика признали ходжалинский геноцид, собирается ли Иран сделать аналогичный шаг?" ответил, что слышит об этом впервые: "У меня нет информации о ходжалинском геноциде. Поэтому я не могу ответить на ваш вопрос". Такой кощунственный ответ является прямым оскорблением памяти жертв ходжалинского геноцида, 20-летнюю дату которого недавно отметил весь цивилизованный мир. Не менее кощунственное мероприятие - трехдневный концерт армянских певцов, который был организован в Тебризе (?!) буквально в преддверии 20-летия ходжалинского геноцида.  А посол Ирана в Армении С.А.Сагайан заявил, что Иран - сильная и мощная страна, и не позволит, чтобы в регионе, в особенности в его горячих точках, произошли какие-либо изменения. Выражаясь проще, иранский посол дает понять, что Тегеран более чем удовлетворен сложившимся статус-кво в зоне нагорно-карабахского конфликта в результате оккупации азербайджанских земель. В принципе это не удивительно на фоне более чем дружественных отношений Ирана с агрессорской Арменией.
Все это порождает сомнения в искренности Тегерана, заявляющего о добрососедских отношениях и  "исламской солидарности" применительно к Азербайджану. Ведь жертвы ходжалинского геноцида и взятые в плен азербайджанцы, в том числе и женщины, также являются мусульманами. Почему разрушение армянскими вандалами в Армении и на оккупированных азербайджанских землях мечетей и памятников исламской культуры не вызывает такую же негативную реакцию Тегерана, как поимка лиц (причем граждан Азербайджана), подозреваемых в преступных деяниях?  Выходит, именно такая неадекватная и неразборчивая внешняя политика по всем направлениям и является главной причиной международной изоляции Ирана.