TEHRAN ÖZÜNÜ ÇIXILMAZ VƏZİYYƏTƏ SALIR
Bu ilin fevralından Qərb-İran münasibətlərində gərginlik daha da artıb. Tehranın indiyədək səsləndirdiyi cəsarətli bəyanatlara baxmayaraq, Qərbin tətbiq etdiyi sərt sanksiyalar İranın ərzaq idxalını pozub, ölkədə ərzaq çatışmazlığı və qiymətlərin bahalaşmasına səbəb olub. Məsələn, İran diyetasının əsasını təşkil edən düyünün qiyməti bir neçə həftə ərzində 2 dəfədən artıq bahalaşıb. Ətin qiymətində isə üçqat artım var.
İranın siyasi rəhbərliyində də müəyyən böhran yaşanmaqdadır. Fevralda ölkə parlamentinin deputatları Prezident Mahmud Əhmədinejadı qəbul etdiyi bir sıra daxili və xarici siyasi qərarlarla bağlı izahat verməsi üçün parlamentə çağırıblar. Bu çağırışı 290 deputatın 150-si imzalayıb. Onlar prezidentdən iqtisadi sahədəki qərarlarını, xüsusilə Tehranda ictimai nəqliyyat sahəsində xüsusi xərclərin ayrılmasından imtinasını, həmçinin, daxili və xarici siyasətə dair bir sıra qərarlarını əsaslandırmasını tələb edib. Bu, İranın müasir tarixində deputatların prezidentin dinləmələrə qatılmağa və parlamentarilərin suallarını cavablandırmağa çağırdığı ilk haldır. Bundan əvvəl isə Əhmədinejad və tərəfdarlarının ünvanına oğurluq, korrupsiya, hətta "naməlum dünya" ilə əlaqələrə dair ittihamlar da səsləndirilmişdi.
Deputatların bu qərarı bir sıra dairələr tərəfindən birmənalı qarşılanmayıb. Onlar hesab edir ki, İrandakı siyasi vəziyyət, həmçinin, onun xarici düşmənlərin hədəfində olduğu nəzərə alınarsa, prezidentin izahat üçün parlamentə çağırılması İran xalqının maraqlarına heç cavab vermir. Həmin dairələr indiki dövrdə deputatların bu addımını yanlış hesab edir və bildirir ki, bu, hökumətlə qanunverici hakimiyyət arasında parçalanmaya səbəb ola bilər.
Bu üzdən bəzi nüfuzlu dini strukturlar deputatların əməllərini pisləyərək, prezidenti izahat verməyə çağıran parlamentarilərin adlarını artıq bu ay keçiriləcək növbəti parlament seçkisinə qatılacaq namizədlərin siyahısından çıxarıb.
Son zamanlar İranda Prezident M.Əhmədinejadla ölkənin ali dini lideri Ə.Xamnei arasında siyasi mübarizənin qızışdığını da xatırlatmaq lazımdır. Maraqlıdır ki, ötən ilin mayında İran klerikallarından biri, dini lider M. Nubian ölkə prezidentini İsraillə dost münasibətlərdə ittiham etmişdi.  O, İran prezidentinin baş məsləhətçisi və yaxın qohumu olan E.R.Maşainin 3 il əvvəl Tehranın yəhudi dövləti ilə "dost münasibətləri" qurmalı olduğunu dilə gətirdiyini xatırladıb. Nubian onu da iddia edir ki, İran Prezidenti Maşainin bəyanatını dəstəklədiyini ona şəxsən bildirib. Guya Nubian həmin anda islam respublikasının liderinə hörməti aradan qaldırmamaq üçün heç bir cavab verə bilməyib.
Bununla yanaşı, sanksiyaları sərtləşdirməklə Tehranı nüvə silahının yaradılması proqramından imtinaya məcbur etməyə çalışan ABŞ və Aİ-nin cəhdləri hələ ki nəticə vermir. İran hakimiyyəti fevralın 15-də Tehran tədqiqat reaktoruna nüvə yanacağının vurulmasına başlanıldığını bəyan edib. MAQATE nümayəndələrinin İrana fevralın 21-22-də etdikləri növbəti səfər isə nəticəsiz olub. Agentliyin direktoru Y. Amano MAQATE müşahidəçilərinin İran paytaxtı yaxınlığındakı Parçin hərbi obyektinə buraxılmadıqlarından məyusluğunu qeyd edib: "İranın bizim xahişimizi qəbul etməməsi və müşahidəçiləri Parçinə buraxmaması  məyusluq yaradır. Səylərimizin konstruktiv xarakterinə baxmayaraq, razılaşma əldə etmək mümkün olmayıb".
Maraqlıdır ki, MAQATE nümayəndələrinin İrana səfəri ərəfəsində "Alef" analitik saytında yerləşdirilmiş məqalədə İranın dini liderinin mövqeyi əks olunmuşdu. Xamnei həmin məqalədə İsraili növbəti dəfə "xərçəng şişi" adlandırıb, yaxın gələcəkdə İsrailə zərbələr endirilməyəcəyi təqdirdə, "sonra imkanın əldən veriləcəyini" bildirib. Dini liderin hesablamalarına görə, İranın raket potensialı ona İsraili 9 dəqiqəyə məhv etməyə imkan verir, Təl-Əviv isə Amerika administrasiyasının köməyi olmadan zərbə endirmək iqtidarında deyil. Ayətulla Əli Xamnei belə zərbənin endirilə biləcəyi vaxtı da göstərib - 2014-cü il.
Əlbəttə ki, bu bəyanat Təl-Əvivdə ciddi narahatlıq yaradır və İsrail İrana önləyici zərbələrin endirilməli olduğunu bildirir. Vaşinqton isə hələ ki bunun qarşısını almağa çalışır. İsrail Ağ evi teokratik rejimin əməllərinin ABŞ-ın öz təhlükəsizliyinə problem yaratdığına inandırmağa çalışır. İsrail maliyyə naziri Y.Ştaynisin sözlərinə görə, hazırda Tehran qitələrarası ballistik raket (QBR) istehsalı ilə məşğuldur və bu işə milyardlarla dollar xərcləyir. O hesab edir ki, görülən işlər nəticəsində, 2-3 il sonra İran ilk QBR-yə sahib olacaq və həmin raket ABŞ-ın şərq sahillərini vurmağa imkan verəcək. Nazir hesab edir ki, həmin raketlər Avropa və Amerika üçün nüvə təhlükəsi də yaradacaq.
İran ətrafında vəziyyətin gər-ginləşməsinə daha bir ciddi səbəb dünyanın müxtəlif yerlərində İsrailin diplomatik missiyalarına qarşı ardarda həyata keçirilən terror aktlarıdır. Son zamanlar Hindistan, Gürcüstan və Tailandda belə silsilə terror aktları baş verib. İsrail bütün bu terror hücumlarına görə məsuliyyəti İranın üzərinə qoyub və baş verənlərin cavabsız qalmayacağını bəyan edib. Tehran isə öz növbəsində, ittihamları "yalan" adlandırıb, baş vermiş terror aktlarına hes bir aidiyyətinin olmadığını bəyan edib.
İlk baxışdan belə düşünmək olar ki, bütün baş verənlər fonunda İranın teokratik rejimi, heç olmasa, yaxın qonşuları ilə davranışında ehtiyatlı olmalıdır. Çox təəssüf ki, Tehranın bu istiqamətdəki xarici siyasi kursu da adekvatlığı ilə fərqlənmir. Və nə qədər qəribə olsa da, Tehranın bütün neqativi məhz onun suverenliyinə, dincxarakterli nüvə proqramı haqqına hörmətlə yanaşan ölkələrə, yəni Azərbaycanla Türkiyəyə qarşı yönəlib. Tehran fasiləsiz və əsassız olaraq, Bakını Təl-Əvivlə sıx əməkdaşlıqda günahlandırır, bu sahədə ondan əks-mövqe nümayiş etdirməsini tələb edir (?!). Bu isə beynəlxalq hüquq baxımından qətiyyən yolverilməzdir. Bakı ilə Təl-Əviv arasında münasibətlərə zərər vurmaq niyyəti ilə İran xüsusi xidmət orqanları və "Hizbullah"ın yerli islamçılardan ibarət agentləri Bakıdakı İsrail diplomatik missiyasının və yəhudi təşkilatlarının nümayəndələrini ələ keçirmək və məhv etmək üçün çoxsaylı cəhdlər göstərib. Yalnız Azərbaycanın təhlükəsizlik orqanlarının effektiv fəaliyyəti nəticəsində belə cəhdlərin üstü hər dəfə vaxtındaca  açılıb. Bu ilin yanvarında Azərbaycan Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi (MTN) Bakıda israilli diplomatlar və əcnəbi ictimai xadimlərə qarşı terror aktının qarşısını alıb. Tehran dərhal məsələyə aiddiyyətinin olmadığını bəyan edib. Fevralın 17-də isə Bakı və Sumqayıtda İranın "Səhər" telekanalı və Fars informasiya agentliyində çalışan reportyoru  A.Bayramlı (baxış zamanı onun üzərindən 0,387 qram heroin tapılıb) və "Səhər" telekanalının müxbir məntəqəsinin sürücüsü R. Dadaşov həbs olunublar. Onların hər ikisi Azərbaycan vətəndaşlarıdır. Əlbəttə ki, belə vəziyyət Tehranın xoşuna gələ bilməzdi və gözlənildiyi kimi, İran Azərbaycanın Tehrandakı səfiri D.Axundova 10 gün ərzində 2 nota təqdim edib.
İlk notaya Şimon adlı israilli agentin "London Times" qəzetində dərc olunmuş müsahibəsi səbəb olub. Şimonun iddiasına görə, guya 2011-ci ildə İsrail Azərbaycandakı agenturasını genişləndirib və onlar Azərbaycan-İran sərhədində effektiv fəaliyyət göstərir. Göründüyü kimi, bayağı qəzet şayiəsi Tehranın Azərbaycan hökumətini İsrail xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıqda günahlandırması və iranlı nüvə alimi M.A.Rouşenin qatillərinin İsrailə Azərbaycandan keçərək qaçdığını bildirməsi üçün kifayət edib. Tehranın iddiasına görə, qatillərin Azərbaycan vasitəsilə İsrailə qaçmasına Azərbaycan hökuməti kömək edib. İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) nəzarətində olan "Fars News" agentliyi isə Azərbaycanın guya bir neçə iranlı nüvə aliminin, xüsusilə M.A.Məhəmmədi və M.A.Roşanın qətlində iştirak etmiş Cavidan adlı yəhudi "Mossad" agentinə sığınacaq verdiyini bildirir. Qəribədir ki, dünyada ən güclü kəşfiyyata malik ölkələrdən biri olan İran müsahibədəki fikirlərin həqiqiliyini yoxlamağı lazım bilməyib və dərhal Azərbaycanı ittiham etməyə başlayıb. Əgər belə ciddi ittihamlar hər yerdə sərsəmləmələrə əsaslansaydı, beynəlxalq münasibətlər sistemində əsl kollaps yaşanardı. Bundan başqa, son dərəcə güclü İsrail kəşfiyyatının agentinin birdən-birə heç nə olmamış kimi, "Mossad"ın sirlərini "London Times" qəzetinə açıqlaması nə dərəcədə məntiqi görünür?
İranın ikinci notası A. Bayramlı və R. Dadaşovun həbsi ilə bağlı olub. Tehran Azərbaycan hökumətindən bu şəxslərin azad olunmasını tələb edir (?!). Bu isə Azərbaycanın daxili işlərinə kobud şəkildə müdaxilə etməkdir. İlk növbədə, bu şəxslər Azərbaycan vətəndaşıdır və onlar öz dövlətlərinin qanunlarına əməl etməlidirlər. Onların qanunsuz əməlləri hansısa ölkənin notası ilə qiymətləndirilmir.
Azərbaycan XİN artıq İranın notalarına cavab verib. Qurum Tehranın ittihamlarını absurd, əsassız və uydurma adlandırıb. Azərbaycan heç zaman ərazisində terror aktlarının törədilməsinə imkan verməyəcək. İranın onun daxili işlərinə qarışmaq cəhdləri isə ikitərəfli münasibətlərə xeyir gətirmir.
Azərbaycan İrana münasibətdə hər zaman obyektiv mövqe tutur. Azərbaycan rəhbərliyi balanslaşdırılmış siyasət yürüdərək, bütün qonşuları ilə dost münasibətləri qurur və bu, İrana da aiddir. Amma təəssüf ki, Tehranın qonşularına qarşı siyasətini adekvat qiymətləndirmək mümkün deyil. İranın ayrı-ayrı rəsmiləri dəfələrlə öz bəyanatlarında Azərbaycana dost münasibətlərini dilə gətirib, öz həmvətənlərini dərrakəyə çağırıb. Xüsusilə İran Parlamentinin spikeri Əli Laricani 2010-cu ilin oktyabrında Qazaxıstana səfəri zamanı bildirmişdi ki, Azərbaycanla İran arasında münasibətləri dostluq səviyyəsindədir. Ötən ilin avqustunda İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi S.Q.Firuzabadi Azərbaycanla bağlı yersiz fikirlər və hədələr səsləndirdiyi zaman isə Ə.Laricani rəsmi şəxslərin siyasi bəyanatlar verən zaman daha diqqətli olmasının vacibliyini söyləmiş, onların mənasız fikirlər söyləməklə, qonşu dövlətlərlə münasibətlərə xələl gətirməməli olduqlarını bildirmişdi.
Son hadisələrlə bağlı İranın müdafiə naziri, briqada generalı A.Vahidi də narahatlığını dilə gətirib. Amma təəssüf ki, o da məsələyə düzgün qiymət verməyib. Bir sıra ölkələrin İranın qonşuları ilə yaxşı münasibətlərdə olmasını istəmədiyini, bu münasibətləri pozmağa çalışdığını deyən nazir Azərbaycan rəsmilərini "İranla Azərbaycanın dost münasibətlərini pozmağa çalışan bəzi qrupların hiyləgər tələsinə düşməməyə" çağırıb. Sual yaranır: əgər İran siyasi isteblişmentinin nümayəndələri durmadan iki ölkə arasında münasibətləri korlamağa çalışırsa, buna hansısa qrupların hiyləgər tələləri və Azərbaycan rəsmilərinin nə aidiyyəti var? Bu məsələdə İranın Rusiyadakı səfiri M.R.Sacadi xüsusi fərqlənib. Cəmi 1 həftə ərzində o, 2 bəyanat səsləndirib və onun bu bəyanatlarını heç bir halda Azərbaycana qarşı dost münasibətin təzahürü kimi qiymətləndirmək mümkün deyil. Erməniliyin ünvanına mədhiyyə səsləndirən iranlı diplomat "Pakistan və Meksika Xocalı soyqırımını tanıdı. İran da bu addımı atmağı düşünürmü?" sualına cavabında, bu haqda ilk dəfə eşitdiyini bildirib: "Məndə Xocalı soyqırımı haqda məlumat yoxdur. Bu üzdən sualınıza cavab verə bilməyə-cəyəm". Belə hörmətsiz cavab bu günlərdə bütün dünyanın 20 illiyini qeyd etdiyi Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə birbaşa təhqirdir.
Bundan heç də az hörmətsizlik sayılmayacaq daha bir hadisə Xocalı soyqırımının 20 illiyi ərəfəsində erməni müğənnilərinin Təbrizdə (?!) təşkil edilmiş konserti idi.  İranın Ermənistandakı səfiri S.A.Sahayan isə İranın güclü dövlət olduğunu, onun regionda, xüsusilə regionun qaynar nöqtələrində hər hansı dəyişikliyə imkan verməyəcəyini bildirib.
Sadə dildə desək, iranlı səfir Tehranın Dağlıq Qarabağ münaqişə zonasında Azərbaycan torpaqlarının işğalı nəticəsində yaranmış status-kvodan razı olduğunu söyləmək istəyir. Əslində, İranın işğalçı Ermənistanla dost münasibətləri fonunda bu heç də təəccüblü deyil.
Bütün bunlar Tehranın Azərbaycanla bağlı mehriban qonşuluq münasibətləri və "islam həmrəyliyi"lə bağlı bəyanatlarının səmimiliyini şübhə altına alır. Axı Xocalı soyqırımı qurbanları, həmin hadisələr zamanı girov götürülmüş insanlar, həmçinin, qadınlar da müsəlmanlardır. Niyə erməni vandallarının Ermənistanda və Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında məscidləri, islam mədəniyyəti abidələrini məhv etməsi Tehranda cinayətdə ittiham olunan şəxslərin (həm də Azərbaycan vətəndaşlarının) həbsi qədər mənfi reaksiya yaratmır? Belə çıxır ki, İranın beynəlxalq aləmdən təcrid durumuna düşməsinin əsas səbəbi də məhz Tehranın qeyri-adekvat və dolaşıq xarici siyasətidir.

In February, tensions in relations between the West and Iran continued to grow. Despite earlier brave statements by Tehran, tough sanctions imposed by the West disrupted Iran's food imports and led to shortages and a hike in food prices in the country. The price of rice, the basis of the Iranian diet, for example, more than doubled in a few weeks. And the price of meat increased threefold.
A certain crisis was also observed in the political elite of Iran. In February, members of the Iranian parliament summoned President Mahmud Ahmadinejad to explain a number of his domestic and foreign policy decisions. A petition was signed by 150 of the 290 Iranian lawmakers. The members of parliament demand that the president justify his decisions in the economic sphere, in particular, his refusal to approve special expenses on public transportation in Tehran, as well as several other decisions relating to domestic and foreign policy. This is the first time in Iran's modern history that the parliament has obliged the president to appear at hearings and answer questions from MPs. Earlier, Ahmadinejad and his supporters were accused of embezzlement, corruption and even connections with "unknown worlds". Such a decision by MPs caused mixed reactions in several circles. In their view, given the political situation in the country, as well as the time when Iran is eyed by foreign enemies, summoning the president to the parliament for an explanation is not in the interests of the Iranian people and is the wrong step, which could provoke a split between the government and the legislature. Therefore, some influential religious organizations, condemning the actions of the deputies who signed the appeal to summon the president to testify, removed their names from the list of candidates for the parliamentary elections held this month.
It should also be recalled that the political struggle between President Mahmud Ahmadinejad and supreme leader Ayatollah Khamene'i intensified in Iran in recent years. It is noteworthy that in May last year, one of the representatives of Iranian clerics, the Muslim spiritual leader M. Nubian, accused the Iranian president of friendly feelings towards Israel. According to him, the chief adviser and close relative of the Iranian president, Esfandiyar Rahim-Masha'i, said three years ago that Iran should develop "friendly relations" with the Jewish state. Nubian also claims that the Iranian president personally told him that he supports Masha'i's statement, but could not say anything openly supposedly out of respect for the leader of the Islamic Republic.
Meanwhile, attempts by the US and the EU, which intended to force Tehran to abandon the programme to develop nuclear weapons by tightening sanctions, have not been successful. The Iranian authorities announced on 15 February that they began loading nuclear fuel into the Tehran Research Reactor. A regular visit by the IAEA delegation that visited Iran on 21-22 February ended in failure. IAEA Director Yukiya Amano expressed disappointment that the observers were denied access to the Parchin military facility near the Iranian capital: "It is disappointing that Iran refused to fulfill our request and to allow the observers to Parchin. Despite the constructive nature of our efforts, no agreement was reached."
It is interesting that ahead of the IAEA delegation's visit to Iran, the Alef analytical website published an article which sets out the views of Iran's supreme leader. Khamene'i once again called Israel a "cancerous tumour" and declared that if the strike is not carried out in the near future, "the opportunity will be lost in the future". According to his calculations, Tehran's missile capability makes it possible to destroy Israel in 9 minutes, while Tel Aviv is not able to strike at Iran without the support of the US administration. Ayatollah Khamene'i even indicates the time of such a strike - 2014. No wonder that such statements raise serious concerns in Tel Aviv, which insists on a pre-emptive missile strike on Iran, which is opposed by Washington. But Israel is trying to convince the White House that the actions of the theocratic regime threaten the security of the United States. According to Israel's Minister of Finance Yuval Steinitz, Tehran is now engaged in the development of intercontinental ballistic missiles (ICBMs) and is investing billions of dollars in them. As a result, after 2-3 years, Iran will get its first ICBM able to reach the US East Coast, and they will be a nuclear threat to Europe and America. The major cause of the deterioration of the situation around Iran is a series of terrorist acts against Israeli diplomatic missions in different parts of the world - in India, Georgia and Thailand. Israel blamed these attacks on Iran and promised not to leave them unanswered. Tehran, in turn, called the accusations "false", denying any involvement in them.
It would seem that against the backdrop of all that is happening, Iran's theocratic regime should be more selective in relations even with its closest neighbours. Unfortunately, in this regard, Tehran's foreign policy is also inappropriate. And, oddly enough, all the negative actions of Tehran are aimed precisely at countries that respect Iran's sovereignty and right to a peaceful nuclear programme, i.e. Azerbaijan and Turkey. Tehran constantly and unreasonably accuses Baku of close cooperation with Tel Aviv, demanding (?!) that it adhere to the opposite position in this matter, which is unacceptable from the standpoint of international law. In order to foment relations between Baku and Tel Aviv, agents of the Iranian intelligence service and Hezbollah among local Islamists made numerous attempts to capture and eliminate staff members of the Israeli embassy and Jewish organizations in Baku. Only thanks to the efficient work of Azerbaijani security officials, were these attempts promptly foiled each time. In January, the Azerbaijani National Security Ministry (NSM) prevented a terrorist attack against Israeli diplomats and foreign public figures in Baku. Tehran immediately denied its involvement in this. On 17 February, the reporter A. Bayramli, who worked for the Iranian Sahar TV channel and Fars news agency (during the search 0.387 grams of heroin were found in his possession) and the driver of the Sahar TV bureau, R. Dadasov, were arrested in Baku and Sumqayit. Both detainees are citizens of Azerbaijan. And the employee of the Iranian TV channel has no accreditation from the Foreign Ministry of Azerbaijan. Of course, this situation could not please Tehran, which, as expected, handed the Azerbaijani ambassador to Iran, Cavansir Axundov, two notes within 10 days.
The reason for the first note was an interview with some Israeli agent Shimon, published in The London Times. According to Shimon, Israel increased its intelligence presence in Azerbaijan in 2011 and effectively works on the Azerbaijani-Iranian border. The banal newspaper "canard" was sufficient for Tehran to accuse the Azerbaijani authorities of cooperating with Israeli security forces and to declare that the assassins of the Iranian nuclear physicist Mostafa Ahmadi-Rowshan fled to Israel through the territory of Azerbaijan, using assistance from the authorities of this country. And the Iranian news agency Fars, which is controlled by the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC), reported that the Azerbaijani government allegedly gave asylum to a Mossad agent, a Jew by the name of Javidan, who took part in the elimination of several Iranian nuclear scientists, in particular Mas'ud Ali-Mohammadi and Mostafa Ahmadi
Rowshan. It is strange that Iran, which has one of the most powerful intelligence agencies in the world, did not bother to check the validity of the statements contained in the interview and immediately rushed to accuse Azerbaijan of all mortal sins. If everyone based such serious allegations on crazy claims, the system of international relations would really collapse. And how logical is the fact that an agent of the powerful Israeli intelligence service gave away the secrets of Mossad to The London Times for no apparent reason?
The second Iranian note was connected with the arrest of A. Bayramli and R. Dadasov. Tehran demanded (?!) that the Azerbaijani authorities release these persons, which is gross interference in the internal affairs of Azerbaijan. Since these people are citizens of Azerbaijan, they have to answer according to the laws of their country. Their illegal acts are not evaluated by notes from any countries.
Azerbaijan's Foreign Ministry has already responded to the Iranian notes, saying that Tehran's accusations are absurd, unfounded and farfetched. Azerbaijan will never allow terrorism on its territory. Iran's attempts to interfere in internal affairs are of no benefit to bilateral relations. Azerbaijan always takes an objective stance towards Iran. The leadership of Azerbaijan, conducting a balanced policy, is building friendly relations with its neighbours, including Iran. But, unfortunately, Tehran's policy in relation to the neighbouring country cannot be regarded as adequate. Moreover, some Iranian officials have repeatedly expressed friendly feelings towards Azerbaijan in their statements and called on their countrymen for reason. In particular, during his visit to Kazakhstan in October 2010, Iranian Parliament Speaker Ali Larijani stated that Iran and Azerbaijan have excellent friendly relations. These countries share a common history and a high level of relations based on spiritual commonalities. And when in August last year, the chief of staff of the Iranian Armed Forces, Hasan Firuzabadi, made inappropriate statements and threats against Azerbaijan, the same Ali Larijani said that officials should be more careful when making political statements and should not damage relations with neighbouring countries with meaningless remarks.
With regard to the recent events, Iranian Defence Minister Brigadier General Ahmad Vahidi also expressed his concern, but unfortunately, he placed an emphasis on the wrong issue. Noting that some countries do not want Iran to have good relations with its neighbours and are trying to undermine them, he urged Azerbaijani officials to foil the "cunning tricks of some groups trying to undermine the friendly relations between Iran and Azerbaijan". The question arises - what do the cunning tricks of some groups and Azerbaijani officials have to do with it, if representatives of the Iranian political establishment keep trying to damage relations between Azerbaijan and Iran. The Iranian ambassador to Russia, Mahmud Reza Sajjadi, particularly excels in this field. During just one week, he made two statements, which cannot be called friendly with regard to Azerbaijan even with a great desire. Asked "whether Iran intends to recognize the Xocali genocide since Pakistan and Mexico have already made a similar move", the Iranian "diplomat" replied, singing praises for the Armenians, that he had heard about it for the first time: "I have no information about the Xocali genocide. So I cannot answer your question." Such a blasphemous response is a direct insult to the memory of victims of the Xocali genocide, the 20th anniversary of which was recently marked by the entire civilized world. A no less blasphemous event is a three-day concert of Armenian singers, which was held in Tabriz (?I) literally ahead of the 20th anniversary of the Xocali genocide. Iran's ambassador to Armenia, Seyyed Ali Saqayan, said that Iran is a strong and powerful country and will not allow any changes to take place in the region, particularly in its hot spots. To put it simply, the Iranian ambassador makes it clear that Tehran is more than satisfied with the status quo in the Nagornyy Karabakh conflict as a result of the occupation of Azerbaijani lands. In principle, it is not surprising against the background of more than friendly relations between Iran and the aggressor Armenia.
All this gives rise to doubt about the sincerity of Tehran's claims about good neighbourly relations and "Islamic solidarity" with respect to Azerbaijan. After all, the victims of the Xocali genocide and Azerbaijani captives, including women, are also Muslims. Why is it that the destruction of mosques and Islamic monuments by Armenian vandals in Armenia and in the occupied Azerbaijani lands does not cause the same negative reaction from Tehran, as does the capture of persons (citizens of Azerbaijan) suspected of criminal acts? It turns out that it is this inappropriate and indiscriminate foreign policy in all directions which is the main cause of Iran's international isolation.