Bu ili xocalı soyqırımının beynəlxalq aləm tərəfindən tanınması işində dönüş nöqtəsi saymaq olar
Pis hala salınmış cəsədlər, şikəst edilmiş qadınlar və uşaqlar, taqətdən düşmüş qocalar, Azərbaycanın Qarabağ regionunda xarabalığa çevrilmiş kiçik şəhərcik. Ermənilər tərəfindən Xocalıda törədilmiş qətliamın foto və videogörüntülərinə, yalnız bu faciəni törədənlər biganə qala bilərlər. Amma insanlıq əleyhinə həyata keçirilmiş bu cinayətə hələ də layiqli qiymət verilməyib.
Bununla yanaşı, son illərdə Xocalı soyqırımı daha tez-tez dünyanın müxtəlif tribunalarından pislənməkdədir. Bu ili isə Xocalıda törədilmiş faciənin beynəlxalq aləm tərəfindən bəşəriyyət əleyhinə cinayət kimi tanınması işində dönüş nöqtəsi saymaq olar.
«Artıq yalan və saxtakarlıq üzərində qurulmuş erməni təbliğat maşınının iç üzü ifşa olunur və dünya ictimai fikri Xocalı həqiqətlərini qəbul etməyə başlayır. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı bu faktı “insanlığa qarşı törədilmiş kütləvi cinayət” hadisəsi kimi tanıyıb və üzv dövlətləri həmin faciəyə müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verməyə çağırıb. Pakistan və Meksikanın parlamentlərində bu qətliamın soyqırım aktı kimi tanınması barədə qətnamə qəbul edilib», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə bağlı xalqa müraciətində bildirib.
Bu gün ABŞ-da Xocalı soyqırımının tanınması çağırışları daha gur səslənməkdədir. İndiana ştatının ABŞ Konqresindəki nümayəndəsi, Beynəlxalq Münasibətlər Komitəsinin üzvü, konqresmen Den Barton fevralın 18-də Nümayəndələr Palatasındakı çıxışı zamanı Konqresi Xocalı soyqırımını tanımağa çağırıb.
ABŞ-ın Nyu-Cersi ştatının qubernatoru Kris Kristi və vitse-qubernator Kim Qadaqno Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edərək, bu faciəyə dair birgə bəyanat yayıblar. Corciya ştatının qəbul etdiyi qətnamədə isə Ermənistanın Xocalıda baş verənlərə görə günahı boynundan atması pislənilir.
Əlbəttə ki, 20 il əvvəl baş vermiş faciə ilə bağlı bütün həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün daha ciddi səylər göstərilməlidir. «Xocalıya ədalət!» kampaniyasının təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevoda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidənin açılışında bildirdiyi kimi, hazırda bu kampaniya dünyanın 50 ölkəsində aparılır, müxtəlif tədbirlər təşkil olunur, kitablar, bukletlər, disklər buraxılır. «Heydər Əliyev Fondu və «Xocalıya ədalət!» kampaniyası Xocalı hadisələri ilə bağlı bütün həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılmasını qarşısına məqsəd qoyub», - Day.Az agentliyinin məlumatına görə, L.Əliyeva bildirib.
Bu istiqamətdə hansı işlərin görüldüyünü isə artıq Xocalı soyqırımının 20 illiyinə həsr olunmuş tədbirlərin miqyası göstərir. Xocalı soyqırımı qurbanlarını yad etmək, günahkarların cəzalandırılması tələbini səsləndirmək üçün Bakıda 60 mindən artıq, İstanbulda isə təxminən, 50 min insan küçələrə və meydanlara çıxıb. İştirakçıların sayı bir qədər az olsa da, analoji aksiyalar bir sıra digər ölkələrdə də keçirilib. Dünya ölkələrində ermənilərin törətdiyi soyqırım haqda sənədli və bədii filmlər yayımlanıb, Vaşinqton və Nyu-Yorkda Xocalı mövzusunda informasiya lövhələri metro stansiyalarında, avtobuslarda, avtobus dayanacaqlarında və digər nəqliyyat məntəqələrində asılıb. Bir sıra nüfuzlu dünya KİV-in səhifələrində də Xocalı soyqırımının 20 illiyinə həsr olunmuş məqalə və reportajlar yer alıb. Amerikanın "New York Times" və "Washington Post" qəzetlərini, "Sun Sentinel", "Boston Globe", "Associated Press", "Reuters" agentliklərini, Almaniyanın "Die Welt", Rusiyanın "Arqumentı nedeli" və "Nezavisimaya qazeta" qəzetlərini, Macarıstanın "Nepszava", Pakistanın "Daily İttehad" və "Daily Times" qəzetlərini və Türkiyə mətbuatını misal göstərmək olar. "First news" agentliyinin məlumatına görə, Xocalı soyqırımının 20-ci ildönümü ilə bağlı materiallara Meksika, Küveyt, İspaniya, İtaliya, Böyük Britaniya və digər ölkələrin mətbuatında da rast gəlinib. Xocalı soyqırımına dair reportajlar, həmçinin, bu faciəyə həsr olunmuş aksiyalar CNN, CNBC, "Euronews", "CNN Türk", "France 24", "Rossiya 24" və ayrı-ayrı dövlətlərin digər nüfuzlu televiziya və radiokanalları ilə nümayiş olunub.
Dünya bir daha 1992-ci il fevralın 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin keçmiş Sovet Ordusunun Xankəndidə dislokasiya olunmuş 366-cı motoatıcı alayının dəstəyi ilə Xocalı şəhərini necə Yer üzündən sildiyinin şahidi olub. Dinc insanlara qarşı həyata keçirilmiş amansız qətliamda 613 nəfər həlak olub, cəsədlər təhqir edilib, 1275 nəfər girov götürülüb. Onlardan 150-nin taleyi haqda hələ də məlumat yoxdur. Öldürülənlər arasında 63 uşaq, 106 qadın, 70 yaşlı və qoca da olub. Ermənilərin hərbi təcavüzü nəticəsində, 8 ailə tamamilə məhv edilib.
Əlbəttə ki, faciəvi hadisələrin 20-ci ildönümündə ermənilərin dünya ictimaiyyətini çaşdırmağa yönəlmiş növbəti addımlarına da rast gəlinib. Amma Azərbaycanı Xocalı haqda yalan məlumatlar yaymaqda ittiham edən erməni təbliğat maşınının nümayəndələri nəinki xarici mətbuatın hadisə yerindən verdiyi foto və videoreportajları unudur, hətta baiskarların öz etiraflarını da yaddan çıxarır. Bu səbəbdən, dünyaya Xocalıdakı qətliamın əsas baiskarlarından biri, Ermənistanın hazırkı prezidenti Serj Sarqsyanın bəyanatını bir daha xatırlatmağı vacib sayırıq. Erməni tərəfinin S.Sarqsyanla müsahibədə səslənən faktları təhrif etməsindən bezən Tomas de Vaal, axırda bu söhbətin stenoqramını dərc etmək məcburiyyətində qalıb. «Xocalıya qədər azərbayanlılar elə düşünürdülər ki, onlarla sadəcə zarafat edirlər. Azərbaycanlılar elə bilirdilər ki, ermənilər dinc əhaliyə əl qaldıra bilməz. Bu düşüncəni dəyişmək lazım idi. Belə də oldu», - deyə S.Sarqsyan britaniyalı jurnalistə müsahibəsində bildirib.
Bu, soyqırımı, dinc insanlara qarşı etnik mənsubiyyətinə görə məqsədli şəkildə kütləvi qətliam törədildiyini təsdiqləyən ən bariz nümunədir. Ekspertlər soyqırım cinayəti ilə bağlı BMT Konvensiyasının 2-ci maddəsinə və bu cinayətə görə cəzanı nəzərdə tutan, 1948-ci il dekabrın 9-da Baş Assambleyanın Parisdə qəbul etdiyi 260 saylı qətnaməyə diqqət çəkirlər. Sözügedən maddədə soyqırıma belə tərif verilir: «...Hansısa milli, etnik, irqi və ya dini qrupun məhv edilməsi məqsədilə həyata keçirilən fəaliyyət...».
Erməni tərəfi başqa bir arqument kimi, guya Xocalıdan dinc sakinlərin çıxması üçün dəhlizin verildiyini iddia edir. Amma arxada qalmış 20 il ərzində həmin vaxt mühasirəyə alınmış Azərbaycan şəhərinin əhalisinə belə dəhlizin yaradıldığı haqda məlumat verilməsi ilə bağlı heç bir sübut təqdim olunmayıb. Əksinə, insanların tələyə salındığına və kütləvi şəkildə məhv edildiyinə dair təkzibolunmaz sübutlar var. Ermənilərin, qaçmağa çalışan insanların ermənilərlə səhv salınaraq azərbaycanlı hərbçilər tərəfindən güllələndiyi haqda haqsız iddiaları barədə isə heç danışmağa da dəyməz. Bunu öldürülmüş xocalılıların, demək olar ki, hamısının cəsədlərinin tanınmaz hala salınması da sübut edir. 1992-ci ilin fevralında yaşananları işıqlandırmış reportyorlar bildirir ki, ermənilər sağ qalmış xocalılıları da təhqir edirmiş. Onlar insanların başının dərisini soyur, başını və digər orqanlarını kəsir, uşaqların gözlərini oyur, hamilə qadınların qarnını deşirdilər.
Xocalı soyqırımının digər baiskarı, erməni yazıçı Zori Balayan «Ruhumuzun canlanması» kitabında yazır: «Biz Xaçaturla ələ keçirilmiş evlərdən birinə daxil olarkən, orada bizim əsgərlərimiz 13 yaşlı uşağı divara mismarlayırdı. Sonra mən bu uşağın sinəsinin, qarnının və başının dərisini soydum. Saata baxırdım: uşaq qanaxmadan 7 dəqiqə sonra öldü. Sonra Xaçatur artıq ölmüş uşağın cəsədini hissələrə böldü. Axşam daha 3 türk uşağının başına eyni şeyi gətirdik. Mən əsl erməni vətənpərvəri kimi, öz borcumu yerinə yetirirdim».
Ermənilərin guya əhaliyə dəhliz verməsi haqda yalanlarını faciəvi hadisələrin baş verdiyi məkanda olmuş rusiyalı jurnalist Viktoriya İvleva da ifşa edir. Onun ermənilərin Xocalını ələ keçirməsindən bir neçə gün sonra çəkdiyi şəkillərdə şəhər küçələrinə səpələnmiş qadın və uşaq cəsədləri açıq-aydın görünür. «Mən hücumdan sonra Xocalı şəhərində oldum və şəhərin ələ keçirilməsi zamanı qətlə yetirilmiş uşaqların, qadınların dəhşətli şəkillərini çəkdim. Fotolardan görünür ki, xocalılılar yaxın məsafədən atəşə tutulub, şəhərə sərt artilleriya-raket zərbələri endirilib», - deyə V.İvleva bildirir.
Rusiyanın «Memorial» hüquq müdafiəsi təşkilatının məlumatında isə bildirilir ki, şəhərin erməni silahlı birləşmələri tərəfindən ələ keçirilməsindən sonra, orada 86-sı Məshəti türkü olmaqla, 300-dək dinc sakin qalmışdı: «Hər iki tərəfdən əldə edilmiş məlumatlara görə, 1992-ci il martın 28-nə Azərbaycan tərəfinə Xocalıdan olan 700-dən artıq əsir təhvil verilib. Onlar həm şəhərin özündə, həm də Ağdama aparan yolda əsir düşmüşdülər. Əsirlərin əksəriyyəti qadınlar və uşaqlar idi...».
Xocalıda dinc sakinlərə qarşı görünməmiş vəhşilik edildiyini məşhur 366-cı motoatıcı alayın çoxsaylı hərbçiləri, həmçinin, digər şahidlər (qeyri-azərbaycanlılar) də təsdiqləyir. Sanki hər şey nümayiş olunub və söylənilib, hər şey göz önündədir. Amma faciənin üstündən 20 il keçməsinə baxmayaraq, Xocalı yarasından hələ də qan axmaqdadır. Çünki şəhərdə bəşəriyyət əleyhinə yol verilmiş cinayət hələ də layiqli siyasi qiymətini almayıb, günahkarlar isə cəzalandırılmayıb.
Günahkarlar etiraf edir
"Xocalıya qədər azərbayanlılar elə düşünürdülər ki, onlarla sadəcə zarafat edirlər. Azərbaycanlılar elə bilirdilər ki, ermənilər dinc əhaliyə əl qaldıra bilməz. Bu düşüncəni dəyişmək lazım idi. Belə də oldu".
Serj Sarqsyan, Ermənistan prezidenti
"Biz Xaçaturla ələ keçirilmiş evlərdən birinə daxil olarkən, orada bizim əsgərlərimiz 13 yaşlı uşağı divara mismarlayırdılar. Sonra mən bu uşağın sinəsinin, qarnının və başının dərisini soydum. Saata baxırdım: uşaq qanaxmadan 7 dəqiqə sonra öldü. Sonra Xaçatur artıq ölmüş uşağın cəsədini hissələrə böldü. Axşam daha 3 türk uşağının başına eyni şeyi gətirdik. Mən əsl erməni patriotu kimi, öz borcumu yerinə yetirirdim".
Zori Balayan, erməni yazıçısı
Şahidlər danışır
"1992-ci il fevralın 26-sı səhər haradansa Xankəndi ətrafından qayıdırdıq. Bu vaxt ikinci pilot mənə dedi: "Aşağı baxın, görün, ətrafa nə qədər əsgi səpələnib!". Aşağı baxdım və yerin rəngbərəng olduğunu gördüm. Bir az aşağı endik və qəflətən bunların insan cəsədləri olduğunu gördük. Onların sayı, ən azı, 300-400, bəlkə də daha çox idi. Orada yaraqlı insanlar gəzişir, yaralıları öldürürdü. Bizi görən kimi atəşə tutdular. Aradan çıxa bildik.
Şokda idik! Həyatımda çox şey görmüşdüm. Amma belə şeyə rast gəlməmişdim. Bu, dinc əhalinin kütləvi qırğını idi. Həyatımda bundan vəhşi aksiya görməmişəm.
Ermənilər Xocalını üç istiqamətdən götürdülər və bir istiqaməti, guya ki, dinc sakinlərin çıxması üçün açıq saxladılar. Amma burada pulemyotlarla şəhərdən çıxan sakinləri qırdılar. İnsanlar tələyə düşdü. Onların sağ qalmaq şansı yox idi".
Mayor Leonid Kravets, göyərtəsindən Xocalı faciəsinin videoçəkilişləri aparılmış vertolyotun komandiri
"…Ermənilər azərbaycanlıların cəsədlərini ruslara məxsus 02-19 MM nömrəli "KamAZ"a yığırdılar. Sonra Xocalıda tonqal qaladılar… İnsanın insana nifrəti bütün sərhədləri aşmışdı və mən, bunun kökünü anlaya bilmirdim… Mən Rusiya ordusunun ermənilərə qoşularaq, azərbaycanlıları güllələyən və bundan həzz alan zabitlərinin adlarını açıqlamaq istəyirəm.
…Bunu yazmaya bilmirəm. Güllələrlə deşik-deşik edilmiş ana və uşaqların, hamilə qadınların cəsədləri yadımdan çıxmır. Həmin qanlı hadisələr zamanı heç nə edə bilmədiyim üçün azərbaycanlılar məni bağışlasın. Mən yalnız Kremlə və Müdafiə Nazirliyinin generallarına məxfi arayış göndərə bildim".

THE WORLD REMEMBERS XOCALI
This year could be a crucial one in the question of international recognition of the tragedy in xocali as a crime against humanity
Mutilated bodies, maimed women and children, emaciated old people and a small town in Azerbaijan's Karabakh region reduced to ruins… The photographs and videos of the carnage wrought by the Armenians in Xocali turn the blood cold of all except those responsible for this tragedy. And yet a proper assessment has yet to be made of this crime against humanity.
However, in recent years the Xocali tragedy has been condemned with increasing frequency in various parts of the world, and this year could be a crucial one in the question of international recognition of the Xocali tragedy as a crime against humanity.
"The true face of the Armenian propaganda machine, based on lies and falsifications, is already being exposed and world public opinion is beginning to perceive the truth about Xocali. The Parliamentary Union of the Organization of Islamic Cooperation has recognized this fact as a 'mass crime against humanity' and urged its member-states to make the appropriate political-legal assessment of this tragedy. Resolutions have been adopted in the parliaments of Pakistan and Mexico on recognizing this massacre as an act of genocide," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in his address to the nation on the 20th anniversary of the genocide in Xocali.
Today the calls to recognize the Xocali genocide in the USA have become even louder. Speaking in the House of Representatives on 18 February, Dan Barton, a representative of the state of Indiana in the US Congress and a member of the International Relations Committee, urged Congress to recognize the Xocali genocide. Honouring the memory of the victims of the genocide in Xocali, Chris Christie, Governor of the State of New Jersey, and Lt-Governor Kim Guadango issued a joint statement on this question. The State of Georgia has adopted a resolution condemning Armenia's denial of guilt for Xocali.
Of course, many more efforts need to be made before the world community is able to learn the whole truth about the events of 20 years ago, As Leyla Aliyeva, vice-president of the Heydar Aliyev Foundation and the initiator of the Justice for Xocali campaign noted at the unveiling of a memorial to the victims of Xocali in Sarajevo, the capital of Bosnia-Herzegovina, 50 countries have now taken up the campaign, various events are being held and books, brochures and CDs published. "The aim of the Heydar Aliyev Foundation and the Justice for Xocali campaign is to bring the whole truth about the events in Xocali to the attention of the world community," the Day.az agency reports, conveying Aliyeva's words.
The amount of work being carried out in this direction may be judged by the scale of the events being organized to mark the 20th anniversary of the Xocali tragedy. Over 60,000 people in Baku and about 50,000 in Istanbul came out onto the streets and the squares to pay tribute to the memory of the victims of the genocide and to demand the punishment of those responsible. Similar events, albeit with fewer participants, have been held in many countries. Documentary and feature films have been made all over the world about the genocide committed by the Armenians and posters with information about Xocali have been stuck on the walls of metro stations, in buses and at bus stops, as well as at other transport facilities in Washington and New York. Articles and dispatches to mark the 20th anniversary of the Xocali genocide have been published in such influential papers as New York Times, Washington Post, Sun Sentinel, Boston Globe, the Associated Press and Reuters news agencies, the German
Die Welt, Russia's Argumenty Nedeli and Nezavisimaya Gazeta, the Hungarian Nepszava, the Pakistani Daily Ittehad and Daily Times, and also the Turkish press. As the First News agency reports, articles to mark the 20th anniversary of the Xocali genocide have also been published by the media in Mexico, Kuwait, Spain, Italy, Great Britain and other countries. Reportages about the Xocali genocide and events to mark this tragedy have been relayed on the CNN, CNBC, Euronews, CNN Turk, France 24 and Rossiya 24 TV channels, and also other established TV channels and radio stations in various countries.
The world has once again seen how Armenian military formations, supported by the 366th motor-rifle regiment of the former Soviet Army, which is stationed in Xankandi, wiped the town of Xocali from the face of the earth on the night of 25-26 February 1992. As a result of merciless reprisals against innocent civilians 613 people were killed, bodies desecrated, and 1,275 people taken hostage. The fate of 150 of them remains unknown. Among the dead were 63 children, 106 women and 70 elderly people. Eight families were completely wiped out as a result of the military aggression.
Of course, the 20th anniversary of these tragic events could not pass without Armenian efforts to delude the world. However, by accusing Azerbaijan of spreading lies about Xocali, the representatives of the Armenian propaganda machine are forgetting not only the photo and video reports in the foreign press from the scene, but also the admissions of the very instigators of this evil crime. That is why we believe it is necessary to once again remind the world about a statement by one of the instigators of the bloody massacre in Xocali, the present head of Armenia, Serzh Sargsyan. Tired of the constant distortion by the Armenian side of the facts from his interview with Sargsyan, Thomas de Waal was forced to publish the verbatim report of his conversation. "Before Xocali the Azerbaijanis thought they were just joking with us. The Azerbaijanis thought that the Armenians were people who would not be able to raise their hand against innocent civilians. All this had to be overcome. And so it was," Sargsyan said in an interview with the British journalist.
This is also the most eloquent confirmation of the act of genocide - the deliberate mass annihilation of innocent civilians on ethnic lines. Experts in this field point to article 2 of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, adopted by Resolution 260 of the UN General Assembly of 9 December 1948 in Paris. The article gives the following definition of genocide: "…actions committed with intent to destroy in whole or in part a national, ethnic, racial or religious group as such…"
As another argument the Armenian side cites the alleged existence of a corridor for the rescue of the innocent civilians of Xocali. But in the ensuing 20 years no evidence has been produced that the population of this besieged Azerbaijani town was informed about such a corridor. On the contrary, there is irrefutable evidence that people were forced into a trap and then destroyed on a mass scale. And the Armenians' cynical arguments that it was Azerbaijani soldiers, who had confused the Xocali residents with Armenians, who shot the refugees do not hold water. This is shown by the fact that virtually all the bodies of the Xocali residents had been abused and mutilated beyond recognition. The reporters who covered the events of February 1992 testify that the Armenians also abused those civilians who were still alive. They scalped them and cut off the heads and other parts of their bodies, the eyes of the children were gouged out and they ripped open the bellies of pregnant women.
This is what the Armenian writer, Zori Balayan, another instigator of the genocide in Xocali, writes: "When Khachatur and I entered one of the captured houses our soldiers nailed a 13-year old child to the wall. Then I ripped the skin from this child's chest, stomach and scalp. I looked at my watch: the child died from loss of blood within seven minutes. Then Khachatur cut the body of this dead child into pieces. In the evening we did the same with three Turkish children. I carried out my duty as a true Armenian patriot."
The Russian journalist Viktoriya Ivleva, who was in the area where these tragic events took place, exposes the Armenian lie about a corridor. Pictures she took a few days after the Armenians captured Xocali clearly show that the streets of the town are strewn with the bodies of women and children. "I was able to enter Xocali after the attack and take terrible pictures showing children and women who were killed during the battle of Xocali. The photos show that the people of Xocali were shot at close range and the town was subjected to fierce artillery and rocket fire," Ivleva said.
According to the Russian human rights centre Memorial, after the town had been occupied by Armenian military formations, about 300 innocent civilians, including 86 Meskhetian Turks, remained in it. "According to reports obtained from both sides, by 28 March 1992 over 700 Xocali prisoners, who had been detained both in the town and on the way to Agdam, were handed over to the Azerbaijanis. Most of them were women and children…"
The numerous testimonies of servicemen of the 366th motor-rifle regiment and other eye-witnesses, not Azerbaijanis, also point to the horrendous brutality against innocent civilians in Xocali. It would seem that everything has been shown and retold that it couldn't be clearer…But today, 20 years after these tragic events, the wounds of Xocali are still bleeding, because this crime against humanity has still not been given a proper political assessment and the culprits have not been punished.
The instigators admit
"Before Xocali the Azerbaijanis thought they were just joking with us. The Azerbaijanis thought that the Armenians were people who would not be able to raise their hand against innocent civilians. All this had to be overcome. And so it was."
Serzh Sargsyan, President of Armenia
"When Khachatur and I entered one of the captured houses our soldiers nailed a 13-year old child to the wall. Then I ripped the skin from this child's chest, stomach and scalp. I looked at my watch: the child died from loss of blood within seven minutes. Then Khachatur cut the body of this dead child into pieces. In the evening we did the same with three Turkish children. I carried out my duty as a true Armenian patriot."
Zori Balayan, Armenian writer
Witnesses speak
"In the morning of 26 February 1992, as we were returning from somewhere near Xankandi, the second pilot exclaimed: 'Look at all those rags down there!' I looked down and noticed that the whole field was full of colours. We flew lower and suddenly we saw that they were dead bodies. Soldiers were walking about the field and finishing off the wounded. When they saw us they fired at our helicopter. But we managed to get away.
We were shocked! I had never seen anything like it before in my life, and I have seen many things. This was the mass murder of innocent civilians. I have never in my life seen such a monstrous act.
The Armenians had taken Xocali from three sides, but they left one side allegedly for innocent civilians to get away. But on that side they placed machine-gun posts from where they fired at people leaving the town. The people had fallen into a trap and they had no chance of escaping."
Major Leonid Kravets, commander of the helicopter from which a video of the site of the Xocali tragedy was taken
"…The Armenians filled a 'KamAZ' belonging to them with the registration number 02-19MM with the bodies of dead Azerbaijanis. Then they built a fire in Xocali… Man's hatred for man on this scale exceeded all limits. I couldn't comprehend who could do this. I want to disclose the names of those Russian Army officers who joined the Armenians in shooting Azerbaijanis and got satisfaction out of doing so.
…I have to write this. I cannot forget the bodies of mothers and children and pregnant women ripped to pieces by bullets. May the Azerbaijanis forgive me for not being able to do anything during these bloody events. All I could do was send a secret report to the Kremlin and to the generals of the Defence Ministry."