"KÖHNƏ QİTƏ"nin DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏ
Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer Cənubi Qafqaz ölkələrinə rəsmi turnesi çərçivəsində Azərbaycana baş çəkib. Aİ-nin xarici siyasətində aparıcı fiqurlardan biri olan Ştaynmayer Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə danışıqlar aparıb. Bu danışıqlarda Cənubi Qafqaz regionunun "Köhnə qitə"nin diqqət mərkəzində qaldığı aydın ifadə olunub.
Aparılan danışıqların yekununda keçirdiyi brifinqdə Almaniyanın xarici işlər naziri Azərbaycanla münasibətlərin vacibliyi haqda çox danışıb. Bakı ilə Berlin arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan qonaq Almaniyanın yeganə xarici ticarət palatasının məhz Azərbaycada olmasını bunun göstəricisi adlandırıb. Bundan başqa, Frank-Valter Ştaynmayer Berlinin dövlətlərlə "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, dərinləşdirilməsinə böyük önəm verdiyini, burada Azərbaycana xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan strateji planda Şərqlə Qərb arasında vacib körpü rolu oynayır. Ştaynmayer Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyinin təmini məsələsindəki rolunu xüsusi qeyd edib. Bu mənada o, Azərbaycanın təşəbbüsü olan "Cənub" qaz dəhlizi layihəsinin əhəmiyyətini də vurğulayıb.
"Cənub" qaz dəhlizi gələcəyə yönəlmiş iddialı layihədir. O, yalnız Azərbaycanla Almaniya arasında ikitərəfli əməkdaşlıq baxımından deyil, həm də Bakı ilə Avropa arasında əməkdaşlıq nöqteyi-nəzərindən yeni perspektivlər açır", - deyə Ştaynmayer qeyd edib.
Almaniyanın XİN başçısı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunub. O, Bakıda apardığı danışıqlarda bu məsələnin müzakirə mövzularından biri olduğunu söyləyib. Ştaynmayerin sözlərinə görə, Berlin Avropa İttifaqının Qarabağ münaqişəsinin həllində rolunu artırmasını istəyir. "Biz istərdik ki, Avropa İttifaqı ATƏT-in Minsk qrupu ilə birlikdə münaqişənin həllində fəal rol oynasın", - deyə nazir qeyd edib.
Əksər müşahidəçilərin fikrincə, Almaniya XİN başçısının Cənubi Qafqaza səfəri Avropanın Dağlıq Qarabağ probleminə, həmçinin Avropanın Rusiya qazından asılılığa son qoyulmasına marağının göstəricisidir. Məsələn, "EU Business" nəşri diqqəti XİN başçısının Bakı səfərinin Qarabağla bağlı Parisdə keçiriləcək görüş ərəfəsinə, həmçinin Ştaynmayerin Berlində ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə, əsasən, Ukrayna mövzusunda apardığı danışıqlardan sonraya təsadüf etməsinə çəkir. "Moskvanın bu qış Avropaya qaz nəqlini dayandırması ehtimalı ilə bağlı narahatlıqlar var. Və Ştaynmayerin səfərinə bu narahatlıqlar fonunda Rusiya ilə Ukrayna arasında qaz qiyməti ilə bağlı ağır mübahisənin həlli kontekstində baxıla bilər", - deyə nəşr qeyd edir.
"Almaniya xarici işlər nazirinin səfəri Almaniyanın Cənubi Qafqaz regionuna verdiyi önəmin bariz göstəricisidir. Ukraynadakı münaqişə fonunda Aİ, əslində, "dondurulmuş" olmayan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə daha böyük diqqət ayırmalıdır. Bütün yaşananlardan və Ermənistanla bağlı məyusluqlardan sonra, biz tərəfdaşımız olan Azərbaycanla əlaqələrimizi möhkəmləndirməliyik".
Bu sözləri isə "R+" jurnalına məşhur alman jurnalist və publisist Rihard Kissler bildirib.
Xatırladaq ki, Almaniya Aİ-nin aparıcı dövlətlərindən biridir. Onu hətta birliyin lokomotivi, ideoloji mərkəzi də adlandırmaq olar. Bu mənada Almaniya hazırda istər ölkədaxili, istərsə də bütünlükdə Aİ ilə bağlı çoxlu sayda problemləri həll etməlidir. Üstəlik, Almaniya Aİ-yə qonşu bölgələrdə, o cümlədən, Ukraynadakı böhranın həllində yaxından iştirak edir. Amma gündəmin bu qədər sıx olduğu halda belə, Almaniyanın xarici işlər nazirinin Cənubi Qafqaza səfər etməsi təəccüblü sayılmamalıdır. Bundan başqa, "R+"un diplomatik mənbələrdən əldə etdiyi məlumata görə, Ştaynmayerin səfəri Almaniya kansleri Angela Merkelinin səfərinə hazırlıq kimi qiymətləndirilə bilər.
Avropanın Azərbaycana bu marağı Bakı-Moskva münasibətlərində görünməmiş yüksəlişin yaşanması fonunda nümayiş etdirilir. Rusiya ilə Azərbaycan arasında son zamanlar ardarda görünməmiş sayda səfərlər baş verir və çoxları bunu, hətta iki ölkə münasibətlərində "bal ayı" adlandırır. Əlbəttə, Avropa bütün bunları diqqətdən qaçıra bilməz və hətta bu, "Köhnə QİTƏ"də müəyyən narahatlığa səbəb olur. Ukraynada yaşananlar Rusiyanın postsovet məkanandakı mövqelərini əldən vermək istəməməsinin ən dramatik nümunəsi sayıla bilər. Rusiyanın Cənubi Qafqazda, daha dəqiqi, Azərbaycanda mövqelərini gücləndirməsi isə Aİ-nin planlarına qətiyyən uyğun gəlmir. Çünki o özü bunu indiyədək tam aydın şəkildə göstərməsə də, bu regionu çoxdan "gözaltı" edib.
Rusiya ilə Aİ arasında Cənubi Qafqaz, daha geniş anlamda isə Xəzər regionunun zəngin enerji resursları uğrunda geosiyasi mübarizənin dəyəri böyükdür. Avropanın Rusiya qazından asılıl?ğını azaltması Aİ-nin prioritetləri arasındadır və bunu Aİ-nin genişlənmə məsələləri üzrə komissarı Ştefan Fülenin xələfi Maroş Şefçoviç bir müddət əvvəl dilə gətirib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı əsas diqqətini Rusiya qazından asılılığın azaldılmasına, həmçinin Azərbaycan, Türkmənistan və digər ölkələrin iştirakı ilə layihələrin dəstəklənməsinə yönəldəcək.
"Cənub axını" layihəsinin dəstəklənməsi bizim Rusiyadan asılılığımızı daha da artıracaq. Odur ki, bizi Xəzər dənizi ilə birləşdirəcək "Cənub" dəhlizi layihəsini dəstəkləyəcəyik", - deyə M.Şevçoviç qeyd edib.
Skeptiklərin iddia etdikləri kimi, Azərbaycan karbohidrogenləri Avropanın bütün tələbatının ödənilməsi üçün kifayət olmaya bilər. Bununla yanaşı, avropalılar Trans-Xəzər boru xətti layihəsinə ümidlərini davam etdirirlər. Çünki bu layihə onların üzünə Mərkəzi Asiyanın zəngin qaz yataqlarını da açacaq. Üstəlik, Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedov Xəzəryanı dövlət başçılarının son sammitində bildirib ki, dənizin dibi ilə boru xəttinin çəkilişi yalnız həmin boru xəttini öz ərazisindən çəkəcək dövlətlərə aid məsələdir. Bundan başqa, o, bu yaxınlarda hökumətə bu layihənin reallaşdırılması istiqamətində işlərin sürətləndirilməsini tapşırıb. Perspektivdə avropalıların işi arzuladıqları ssenari üzrə inkişaf edərsə, onlar İranın zəngin enerji resurslarını əldə edə biləcəklər - Qərb artıq bu dövlətə qarşı sanksiyalardan imtina etməyə başlayıb.
Görünən odur ki, Ukrayna ətrafında yaşananlar Qərb dövlətlərini Azərbaycanla əməkdaşlığa daha ayıq başla yanaşmağa vadar edib. İndi Qərb Şərq qonşularına, xüsusilə onların böyük təbii resusrlara malik olanlarına daha böyük diqqət ayırmağa başlayıb. Bu gün Avropanın enerji resurslarının sabit tədarükünə ehtiyacı hər zamankından daha çoxdur. Bunun üçün bu resursların gəldiyi regionlarda sabitliyin olması çox vacibdir. Bu isə Aİ-ni Qarabağ probleminin həlli ilə daha ciddi şəkildə məşğul olmağa sövq edir. Halbuki, avropalılar indiyədək bu problemə uzaq, onlara aidiyyəti olmayan bir məsələ kimi yanaşırdılar. Avropada Azərbaycan üçün "1 nömrəli" probleminin həllinin, yəni ərazi bütövlüyünün bərpasının nə qədər əhəmiyyət daşıdığını anlayırlar. Fransa prezidenti Fransua Ollandın Azərbaycan və Ermənistan dövlət başçıları ilə birlikdə üçtərəfli görüş keçirmək təşəbbüsü bununla bağlıdır. Xatırladaq ki, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin son görüşü Rusiyanın himayəsi altında baş tutmuşdu.
Görünən odur ki, Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün daha yaxşı imkanlara malikdir. Amma Avropanın başqa yolu yoxdur və o, Azərbaycanı öz tərəfinə çəkmək üçün, çətin ki, başqa arqumentlər tapsın. Bakı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə nail olmaq üçün beynəlxalq birliyin diqqətini bu məsələyə cəlb etməyə çalışır. Ştaynmayerin Aİ-nin Minsk qrupu ilə birlikdə prosesdə daha fəal iştirak etməli olduğuna dair bəyanatı Bakıınn mövqeyi ilə üst-üstə düşür. Üstəlik, Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyev bu günlərdə verdiyi açıqlamada Brüssellə ikitərəfli münasibətlərdə əsas maneə kimi qarşı tərəfin məhz Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyini göstərib. O, Aİ-nin bu məsələ ilə bağlı mövqeyini dəyişəcəyinə, Azərbaycana da Gürcüstan, Ukrayna və Moldovaya göstərdiyi münasibəti göstərəcəyinə ümidini ifadə edib. Odur ki, ən yaxın zamanlarda Avropanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində görünməmiş fəallıq nümayiş etdirməyə başlayacağı qaçılmazdır.

В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ СТАРОГО СВЕТА
Министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер в рамках официального турне по странам Южного Кавказа посетил Азербайджан. Переговоры Штайнмайера, одной из ключевых фигур во внешней политике ЕС, с президентом республики Ильхамом Алиевым и главой МИД Азербайджана дали понять о том, что этот регион остается в центре внимания Старого Света.
На брифинге по итогам переговоров глава МИД Германии много говорил о важности отношений с Азербайджаном. Он отметил высокий уровень отношений между Баку и Берлином, свидетельством чего назвал наличие в Азербайджане единственной внешней торговой палаты Германии. Кроме того, в Берлине придают большое значение расширению и углублению сотрудничества с государствами в рамках программы "Восточное партнерство", причем Азербайджану здесь уделяется особое место. По словам Штайнмайера, Азербайджан в стратегическом плане играет важную роль моста между Востоком и Западом, а также в обеспечении энергетической безопасности. В этой связи германский дипломат отметил большое значение Южного газового коридора, инициированного Азербайджаном.
Южный газовый коридор является направленным на будущее амбициозным проектом, открывающим новые перспективы не только в рамках двустороннего сотрудничества Азербайджана с Германией, но и Баку с Европой", - сказал он.
Кроме того, Штайнмайер не обошел вниманием и проблему Нагорного Карабаха. Более того, министр дал понять, что эта тема стала одной из главных на его переговорах в Баку. Он заявил, что Берлин желает активизации роли Евросоюза в карабахском урегулировании. "Мы хотели бы, чтобы Евросоюз, наряду с Минской группой ОБСЕ, также играл активную роль в урегулировании конфликта", - сказал он.
По мнению многих наблюдателей, визит главы МИД Германии на Южный Кавказ свидетельствует об интересе Европы положить конец проблеме Нагорного Карабаха, а также европейской зависимости от российского газа. К примеру, издание EU Business обращает внимание на тот факт, что визит главы германской дипломатии в Баку состоялся в преддверии саммита по Карабаху в Париже, а также сразу после переговоров Штайнмайера с госсекретарем США Джоном Керри в Берлине, посвященных, в основном, украинской тематике. "Визит Штайнмайера рассматривается в качестве очередной встречи в контексте решения тяжелого спора вокруг цены на газ между Россией и Украиной на фоне опасений, что Москва может остановить важные поставки газа в Европу этой зимой", - отмечает издание.
"Визит министра иностранных дел Германии является четким сигналом о важности, придаваемой Германией региону Южного Кавказа. В свете конфликта в Украине Евросоюз должен уделять гораздо больше внимания конфликту вокруг Нагорного Карабаха, который на деле не является замороженным. И после всех последних событий и разочарований, связанных с Арменией, мы должны укрепить связи с нашим партнером - Азербайджаном", - сказал R+ известный германский журналист и публицист Рихард Кисслер.
Напомним, что Германия - одна из ведущих стран Евросоюза. Можно даже сказать, локомотив организации и ее идеологический центр. В этом качестве Германии сегодня приходится решать большое количество вопросов, связанных как с проблемами внутри самой страны, так и в ЕС. Плюс ко всему Германия принимает самое деятельное участие в разрешении кризисов по соседству с ЕС, включая ситуацию в Украине. Однако то, что при такой насыщенной повестке министр иностранных дел Германии нашел время для посещения Южного Кавказа, не должно вызывать удивления.
Такой интерес Европы к Азербайджану проглядывается на фоне небывалого подъема в отношениях Баку с Москвой. В результате состоялась беспрецедентная серия визитов, которую многие даже назвали "медовым месяцем" в российско-азербайджанских отношениях. Конечно же, всего этого в Европе не могут не замечать, причем с понятной тревогой. События в Украине стали самым драматическим примером категорического нежелания России сдавать свои позиции на постсоветском пространстве, в зоне своей исторической ответственности. Укрепление же позиций России на Южном Кавказе, а точнее в Азербайджане, вообще не входит в планы Евросоюза, который сам имеет виды на этот регион, хотя до сих пор не показывал это так уж явно.
Цена геополитической борьбы России и ЕС за Южный Кавказ, а в более широком смысле - богатый на энергоресурсы Каспийский регион, - велика. И снижение зависимости Европы от российского газа является одним из приоритетов Евросоюза, об этом на днях заявил Марош Шефчович, преемник Штефана Фюле на посту еврокомиссара по вопросам расширения в ЕС.
По его словам, основное внимание Евросоюза будет сконцентрировано на снижении зависимости Европы от российского газа и на поддержке проектов с участием Азербайджана, Туркменистана и других стран.
"Поддержка проекта "Южный поток" лишь увеличит нашу зависимость от России. Мы скорее поддержим проект "Южный коридор", который свяжет нас с Каспийским морем", - сказал М.Шевчович.
Пусть, как утверждают скептики, запасы углеводородов Азербайджана и не позволяют восполнить потребности всей Европы, но европейцы продолжают питать надежды на строительство Транскаспийского трубопровода, который откроет им путь еще к богатым газовым запасам Центральной Азии. Тем более что президент Туркменистана Гурбангулу Бердымухаммедов на последнем саммите прикаспийских стран заявил, что прокладка трубопроводов по дну Каспия является лишь делом тех государств, по территории которых эта труба пройдет. Более того, он недавно дал поручение правительству ускорить работы по реализации этого проекта. В перспективе, если дела у европейцев пойдут по желанному сценарию, у них открывается возможность доступа к богатейшим энергетическим запасам Ирана, в отношении которого Запад понемногу отказывается от политики санкций.
Вполне очевидно, что происходящее вокруг Украины заставило страны Запада более трезво взглянуть на сотрудничество с Азербайджаном. Запад стал заметно больше уделять внимания своим восточным соседям, особенно тем из них, у которых большие природные богатства. Европе сегодня, как никогда ранее, нужны стабильные поставки энергоресурсов. Для этого важно, чтобы и регион, откуда идут эти поставки, был стабилен. А это усиливает мотивацию ЕС более деятельно заняться решением карабахского вопроса, на который до сих пор европейцы взирали как на нечто далекое и их не касающееся. В Европе понимают, сколь большое значение для Азербайджана имеет решение проблемы №1, то есть вопрос восстановления территориальной целостности республики. Именно с этим и связана инициатива президента Франции Франсуа Олланда провести трехстороннюю встречу с главами Азербайджана и Армении. Ведь не секрет, что последние встречи президентов двух стран проходили под эгидой России. Возможности России в решении этой проблемы все равно выглядят предпочтительнее. Но иного пути у Европы нет, и вряд ли у нее есть другие аргументы, чтобы полностью перетянуть Азербайджан в свою орбиту. Баку старается привлечь широкое международное внимание для решения проблемы Нагорного Карабаха, и заявление Штайнмайера о том, что ЕС как организация должен участвовать в этом процессе наряду с Минской группой, в общем-то звучит в унисон с позицией официального Баку. Тем более что замминистра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев на днях отметил, что именно позиция Брюсселя по Нагорному Карабаху является основной проблемой в двусторонних отношениях, и выразил надежду, что Евросоюз изменит свою позицию и будет демонстрировать к республике такое же отношение, как в случае с Грузией, Украиной и Молдовой. Посему в самое ближайшее время, видимо, следует ожидать небывалой доселе активности Европы в карабахском урегулировании.