«QARABAĞ» AZƏRBAYCANIN «BARSELONA»sı OLA BİLƏRMİ?
Hazırda Azərbaycan futbolunda ən çox sevilən məşqçi “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovdur desək, yəqin ki, yanılmarıq.
Ağdam komandasının, əsasən, yerli futbolçulardan formalaşması, üstəlik, avrokuboklarda uğurlu çıxışı “Qarabağ”ı azarkeşlərə çox sevdirib. Avropa Liqasında “Rusenborq”, “Visla” kimi nəhəng klubları məğlub edən ağdamlıların uğurunda da böyük pay sahibi baş məşqçi Qurban Qurbanovdur.
Futbolçu karyerasını başa vurandan sonra, məşqçiliyə başlayan keçmiş hücumçu bacarıqlı və tələbkar mütəxəssis kimi formalaşmağa başladı. Əvvəlcə Qurbanov Türki-yənin “Qalatasaray”, sonra Almaniyanın Dortmund şəhərinin “Borussiya” klubunun düşərgəsində oldu. Bu yaxınlarda isə məşqçi bacarığını artırmaq üçün Qurban Qurbanov hazırda dünyanın ən güclü klubu sayılan “Barselona”nın bazasında olub. “Qarabağ”ın çalışdırıcısıyla söhbətdə də elə Barselona şəhərinə birhəftəlik səfərinin təəssüratları, həmçinin, Antalyada keçirilən hazırlıq barədə danışdıq.
- Söhbətə “Barselona” klubunun düşərgəsində gördüklərinizdən başlamaq istərdim. Kataloniyalılar hazırda dünyanın ən güclü komandası sayılır. Səfərlə bağlı təəssüratlarınızı bilmək maraqlıdır...
- Olduqca faydalı səfər oldu. Hətta deyərdim ki, gözlədiyimizdən də yaxşı alındı. Proqramımız yaxşı tərtib olunmuşdu. Bizi çox isti qarşıladılar. Səfər müddətində faydalı görüşlər keçirdik. Öncə “Barselona”nın ölkə kubokunda “Osasuna”yla qarşılaşmasını izləməyi planlaşdırsaq da, istəyimiz baş tutmadı. Müəyyən görüşlərimizin olması katalonların qonaq qismində çıxdığı matçı izləməyə problem yaratdı.
- İspaniya çempionatının oyunlarını izləmək imkanınız oldumu?
- İspaniya kubokunun əvəzinə “La Liqa”da “Espanyol”un “Kordoba”nı 4:2 hesabıyla məğlub etdiyi görüşə baxdıq. “Barselona”nın çempionatda “Betis”i eyni hesabla məğlub etdiyi oyunu da stadiondan izlədik. Əsas komandayla yanaşı, 7 yaşından əvəzedicilərə qədər bütün yaş qrupları üzrə komandaların məşqlərində olduq. “Barsa”nın dünyanın ən güclüsü sayılmasının səbəbi bütün yaş qruplarının eyni futbol fəlsəfəsinə güvənməsindədir. Ümumilikdə, səfərdən ancaq xoş nəticələr çıxardıq.
- Baş məşqçi Xosep Qvardiolayla görüşməyə imkan oldumu?
- Səfər zamanı idman direktoru Andoni Subisarretanın köməkçisi bizə çox kömək etdi. Əvəzedicilərin baş məşqçisi Eusebio ilə müzakirələrimiz oldu. Gərgin iş qrafikinə baxmayaraq, Xosep Qvardiola ilə görüşümüz səmərəli alındı. Qvardiola ilə tanışlığımız gələcək əməkdaşlığa kömək olacaq.
- “Barselona” ilə hansı səviyyədə əməkdaşlıq etmək fikrindəsiniz?
- Səfər zamanı bu komanda haqda çox maraqlı məlumatlar əldə etdim. Aşağı yaş qruplarında məşq-lər “Barselona”nın nəyə görə belə gözəl oyun göstərməsinin sirrini açdı. Hamı yalnız əsas komanda üçün çalışır. Yeniyetmələr sürətlə inkişaf edərək, əsas komandaya düşməyə çalışırlar. Səfərin yekununda “Barselona” nümayəndələrini Bakıya dəvət etdim. Onlar dəvəti qəbul etdilər. “Qarabağ”ın “Barselona”ilə əməkdaşlıqdan müsbət nəticələr əldə edəcəyinə inanıram.
- “Qarabağ”ın “Barselona”ya oxşadığını deyirlər. Bu fikrə münasibətiniz necədir?
- (Gülür) Əlbəttə, belə oxşarlıq bizi sevindirir. Amma “Barselona”nın real gücünə nəzər salsaq, müqayisə düzgün olmaz. Hərçənd, oyun üslubunda oxşarlıq var.
- “Barselona”nın hazırlıq prosesində hansı fərqli cəhətlər gördünüz?
- Maraqlıdır ki, “Barselona”nın aşağı yaş qruplarının bütün komandalarında keçmiş futbolçuları çalışır. Yəni onlar klubun oyun tərzini davam etdirir. Hazırlıq prosesi cəlbedicidir. Həmin məşqləri tez bir zamanda “Qarabağ”a tətbiq etmək çətin olar. Amma gələcəkdə onlardan istifadə etmək olar.
- Əvvəl “Qalatasaray”, sonra Dortmund “Borussiya”sı indi “Barselona”nın bazasında oldunuz. Böyük klubların hazırlığında olmaq, yəqin, karyeranıza da müsbət təsirini göstərəcək...
- Azərbaycan futbolu naminə çalışmaq lazımdır. Bildiklərimizi hər zaman artırmağa çalışmalıyıq. Çünki futbolumuz Avropayla müqayisədə geri qalır. İnkişaf üçün futbolçular da çalışmalıdır. Heç vaxt hər şeyi bilirik deyərək, özümüzü kənara çəkməməliyik.
- “Qarabağ” yoxlama görüşlərində yaxşı nəticə qazanmır. Budəfəki toplanış da istisna deyil. Türkiyədə keçirdiyiniz dörd oyunun üçündə uduzub, birində heç-heçə etmisiniz. Səbəbi nədədir?
- Biz istəyirik, hər bir oyunda qələbə qazanaq. Amma hazırlıq prosesində istədiyin oyunu sərgiləyə bilmirsən. Sevinirəm ki, komandada işlər yaxşılığa doğru gedir. Futbolçular daha sürətlə oynayır və səhvlər azalmağa başlayır. Qarşıda bizi çətin oyunlar gözləyir. “Qarabağ” avrokuboklara vəsiqə qazanmaq üçün vacib oyunlardan qələbəylə ayrılmalıdır.

"КАРАБАХ" СТАНЕТ АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ "БАРСЕЛОНОЙ"?
Гурбана Гурбанова по праву можно назвать самым популярным и любимым футбольным тренером Азербайджана. Особая заслуга главного тренера "Карабаха" в том, что он смог добиться успехов и всеобщего признания без привлечения иностранных игроков, вопреки устоявшейся моде. Агдамская команда полюбилась болельщикам по двум причинам: во-первых, ее состав сформирован в основном местными футболистами и, во-вторых, команда удачно выступила на еврокубках.
Безусловно, в достижениях "Карабаха", одолевшего в матчах Евролиги таких грандов, как "Русенборг" и "Висла", заслуга главного тренера велика.
Став после завершения своей футбольной карьеры тренером, бывший нападающий сформировался как одаренный и требовательный специалист. Главный тренер "Карабаха" Гурбан Гурбанов посетил базы турецкого "Галатасарая" и "Боруссии" из Дортмунда. А недавно, чтобы еще более повысить свой тренерский уровень, побывал на базе считающейся сейчас сильнейшей командой планеты "Барселоны". В беседе с главным тренером "Карабаха" Гурбаном ГУРБАНОВЫМ мы говорили о его впечатлениях от поездки на базу "Барсы", а также о прошедших в Анталье сборах.
- Хочу начать беседу с увиденного вами на базе клуба "Барселона". Сейчас каталонцы считаются сильнейшей командой мира. Было бы интересно узнать ваши впечатления от поездки…
- Крайне полезная была поездка. Я бы даже сказал, что она превзошла все ожидания. Была хорошо составленная программа. Встретили нас очень тепло. В ходе поездки провели полезные встречи. Хотя изначально планировали посмотреть кубковую встречу "Барселоны" на чемпионате страны с "Осасуной", сделать это не удалось, т.к. ряд встреч не позволили нам присутствовать на этой выездной игре.
- Вам удалось посмотреть игры чемпионата Испании?
- Вместо кубковой мы посмотрели встречу Ла лиги, где "Эспаньол" выиграл у "Кордовы" со счетом 4:2. Довелось быть на стадионе и во время встречи чемпионата страны, где с таким же счетом уже "Барселона" выиграла у "Бетисаа". Наряду с основной командой мы посетили тренировки и других всех возрастных групп, начиная с 7 лет. "Барса" стала сильнейшим клубом планеты в силу того, что в ней все возрастные группы опираются на единую футбольную философию. В целом выводы из этой поездки только положительные.
- Состоялась ли встреча с главным тренером Хосе Гвардиолой?
- Самую большую поддержку в ходе поездки оказал нам помощник спортивного директора Андони Субисаретты. Состоялись обсуждения с тренером дублирующего состава Эусебио. Несмотря на напряженный рабочий график, встреча с Хосе Гвардиолой получилась крайне плодотворной. Это знакомство будет способствовать нашему будущему сотрудничеству.
- На каком уровне намечается сотрудничество с "Барселоной"?
- В ходе поездки я получил много новой информации об этой команде. Тренировки в младших возрастных группах раскрыли секрет сегодняшней прекрасной игры "Барселоны" - все стараются только для команды, юниоры прилагают усилия для того, чтобы развиваться как можно быстрее и попасть в основной состав.
Расставаясь, я пригласил представителей "Барселоны" в Баку. Они приняли мое приглашение. Уверен, что "Карабах" только выиграет от сотрудничества с "Барселоной".
- Говорят, "Карабах" похож на "Барселону". Как вы относитесь к этому сравнению?
- (смеется) Конечно, такое сходство нас только радует. Но если учесть реальную мощь "Барселоны", сравнение не совсем удачное. Хотя в стиле игры есть некоторое сходство.
- Какие отличительные черты в подготовке "Барселоны" вы заметили?
- Примечательно, что со всеми младшими возрастными группами в "Барселоне" работают бывшие футболисты. То есть они продолжают игровую манеру команды. Привлекателен и сам процесс подготовки. Применить эти тренировки в "Карабахе" в ближайшее время будет трудновато. Но в будущем их можно использовать.
- Вы уже посетили базы "Галатасарая" и "Боруссии" из Дортмунда. А теперь побывали и на базе "Барселоны". Наверное, ознакомление с подготовкой знаменитых клубов окажет положительное влияние и на вашу карьеру?..
- Надо работать ради всего азербайджанского футбола, т.к. он отстает от европейского. Чтобы развиваться, нашим футболистам предстоит много трудиться. Нельзя утверждать, что мы уже всего достигли, и успокаиваться на этом.
- В контрольных встречах "Карабах" не добивается высоких показателей. Не исключение и последние сборы в Турции - три поражения при одном ничейном результате. В чем причина?
- Мы стремимся к победе в каждой встрече. Но в процессе подготовки не можем продемонстрировать соответствующую игру. Рад, что команда на подъеме, - футболисты стали играть в более скоростной футбол, уменьшилось количество промахов. Впереди нас ждут трудные встречи. Чтобы завоевать право на участие в европейских кубках, "Карабах" должен одерживать победы в ответственных играх.