«QARABAĞ» AZƏRBAYCANIN «BARSELONA»sı OLA BİLƏRMİ?
Hazırda Azərbaycan futbolunda ən çox sevilən məşqçi “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovdur desək, yəqin ki, yanılmarıq.
Ağdam komandasının, əsasən, yerli futbolçulardan formalaşması, üstəlik, avrokuboklarda uğurlu çıxışı “Qarabağ”ı azarkeşlərə çox sevdirib. Avropa Liqasında “Rusenborq”, “Visla” kimi nəhəng klubları məğlub edən ağdamlıların uğurunda da böyük pay sahibi baş məşqçi Qurban Qurbanovdur.
Futbolçu karyerasını başa vurandan sonra, məşqçiliyə başlayan keçmiş hücumçu bacarıqlı və tələbkar mütəxəssis kimi formalaşmağa başladı. Əvvəlcə Qurbanov Türki-yənin “Qalatasaray”, sonra Almaniyanın Dortmund şəhərinin “Borussiya” klubunun düşərgəsində oldu. Bu yaxınlarda isə məşqçi bacarığını artırmaq üçün Qurban Qurbanov hazırda dünyanın ən güclü klubu sayılan “Barselona”nın bazasında olub. “Qarabağ”ın çalışdırıcısıyla söhbətdə də elə Barselona şəhərinə birhəftəlik səfərinin təəssüratları, həmçinin, Antalyada keçirilən hazırlıq barədə danışdıq.
- Söhbətə “Barselona” klubunun düşərgəsində gördüklərinizdən başlamaq istərdim. Kataloniyalılar hazırda dünyanın ən güclü komandası sayılır. Səfərlə bağlı təəssüratlarınızı bilmək maraqlıdır...
- Olduqca faydalı səfər oldu. Hətta deyərdim ki, gözlədiyimizdən də yaxşı alındı. Proqramımız yaxşı tərtib olunmuşdu. Bizi çox isti qarşıladılar. Səfər müddətində faydalı görüşlər keçirdik. Öncə “Barselona”nın ölkə kubokunda “Osasuna”yla qarşılaşmasını izləməyi planlaşdırsaq da, istəyimiz baş tutmadı. Müəyyən görüşlərimizin olması katalonların qonaq qismində çıxdığı matçı izləməyə problem yaratdı.
- İspaniya çempionatının oyunlarını izləmək imkanınız oldumu?
- İspaniya kubokunun əvəzinə “La Liqa”da “Espanyol”un “Kordoba”nı 4:2 hesabıyla məğlub etdiyi görüşə baxdıq. “Barselona”nın çempionatda “Betis”i eyni hesabla məğlub etdiyi oyunu da stadiondan izlədik. Əsas komandayla yanaşı, 7 yaşından əvəzedicilərə qədər bütün yaş qrupları üzrə komandaların məşqlərində olduq. “Barsa”nın dünyanın ən güclüsü sayılmasının səbəbi bütün yaş qruplarının eyni futbol fəlsəfəsinə güvənməsindədir. Ümumilikdə, səfərdən ancaq xoş nəticələr çıxardıq.
- Baş məşqçi Xosep Qvardiolayla görüşməyə imkan oldumu?
- Səfər zamanı idman direktoru Andoni Subisarretanın köməkçisi bizə çox kömək etdi. Əvəzedicilərin baş məşqçisi Eusebio ilə müzakirələrimiz oldu. Gərgin iş qrafikinə baxmayaraq, Xosep Qvardiola ilə görüşümüz səmərəli alındı. Qvardiola ilə tanışlığımız gələcək əməkdaşlığa kömək olacaq.
- “Barselona” ilə hansı səviyyədə əməkdaşlıq etmək fikrindəsiniz?
- Səfər zamanı bu komanda haqda çox maraqlı məlumatlar əldə etdim. Aşağı yaş qruplarında məşq-lər “Barselona”nın nəyə görə belə gözəl oyun göstərməsinin sirrini açdı. Hamı yalnız əsas komanda üçün çalışır. Yeniyetmələr sürətlə inkişaf edərək, əsas komandaya düşməyə çalışırlar. Səfərin yekununda “Barselona” nümayəndələrini Bakıya dəvət etdim. Onlar dəvəti qəbul etdilər. “Qarabağ”ın “Barselona”ilə əməkdaşlıqdan müsbət nəticələr əldə edəcəyinə inanıram.
- “Qarabağ”ın “Barselona”ya oxşadığını deyirlər. Bu fikrə münasibətiniz necədir?
- (Gülür) Əlbəttə, belə oxşarlıq bizi sevindirir. Amma “Barselona”nın real gücünə nəzər salsaq, müqayisə düzgün olmaz. Hərçənd, oyun üslubunda oxşarlıq var.
- “Barselona”nın hazırlıq prosesində hansı fərqli cəhətlər gördünüz?
- Maraqlıdır ki, “Barselona”nın aşağı yaş qruplarının bütün komandalarında keçmiş futbolçuları çalışır. Yəni onlar klubun oyun tərzini davam etdirir. Hazırlıq prosesi cəlbedicidir. Həmin məşqləri tez bir zamanda “Qarabağ”a tətbiq etmək çətin olar. Amma gələcəkdə onlardan istifadə etmək olar.
- Əvvəl “Qalatasaray”, sonra Dortmund “Borussiya”sı indi “Barselona”nın bazasında oldunuz. Böyük klubların hazırlığında olmaq, yəqin, karyeranıza da müsbət təsirini göstərəcək...
- Azərbaycan futbolu naminə çalışmaq lazımdır. Bildiklərimizi hər zaman artırmağa çalışmalıyıq. Çünki futbolumuz Avropayla müqayisədə geri qalır. İnkişaf üçün futbolçular da çalışmalıdır. Heç vaxt hər şeyi bilirik deyərək, özümüzü kənara çəkməməliyik.
- “Qarabağ” yoxlama görüşlərində yaxşı nəticə qazanmır. Budəfəki toplanış da istisna deyil. Türkiyədə keçirdiyiniz dörd oyunun üçündə uduzub, birində heç-heçə etmisiniz. Səbəbi nədədir?
- Biz istəyirik, hər bir oyunda qələbə qazanaq. Amma hazırlıq prosesində istədiyin oyunu sərgiləyə bilmirsən. Sevinirəm ki, komandada işlər yaxşılığa doğru gedir. Futbolçular daha sürətlə oynayır və səhvlər azalmağa başlayır. Qarşıda bizi çətin oyunlar gözləyir. “Qarabağ” avrokuboklara vəsiqə qazanmaq üçün vacib oyunlardan qələbəylə ayrılmalıdır.

KARABAKH TO BECOME AZERBAIJAN'S BARCELONA?
Qurban Qurbanov can rightly be called the most popular and favourite football coach of Azerbaijan. The special merit of the head coach of Karabakh is that he was able to achieve success and recognition without using foreign players, contrary to the established fashion. The Agdam team is loved by fans for two reasons: firstly, its composition is formed mainly by local players and, secondly, the team performed well in European tournaments.
Certainly, the head coach made a great contribution to the achievements of Karabakh, which overcame such giants as Rosenborg and Wisla in Europa League games.
Becoming a coach after his football career, the former striker emerged as a gifted and demanding specialist. The head coach of Karabakh, Qurban Qurbanov, visited the bases of Turkish Galatasaray and Borussia Dortmund. And recently, in order to further improve his level of coaching, he visited the base of Barcelona, which is now considered to be the best team in the world. In our interview with the head coach of Karabakh, Qurban Qurbanov, we talked about his impressions from the trip to the Bar?a base and the team practice session that was held in Antalya.
- I want to start the conversation with what you saw at the base of the FC Barcelona. Now the Catalans are the strongest team in the world. It would be interesting to know your impressions of the trip ...
- It was a very useful trip. I would even say that it surpassed all my expectations. There was a well-planned programme. They greeted us very warmly. During the trip, we had useful meetings. Although originally, we planned to watch the cup match between Barcelona and Osasuna in the national championship, this was not possible, because a number of meetings did not allow us to attend this away game.
- Did you manage to watch games of the Spanish championship?
- Instead of the cup match, we watched at a match of La Liga, where Espa?ol beat Cordoba with a score of 4-2. We were lucky to be at the stadium also during the national championship match, where Barcelona beat Real Betis with the same score. Along with the main team, we saw training sessions of other age groups, beginning from 7-year-olds. Bar?a has become the strongest club in the world because all the age groups in it are based on a single football philosophy. In general, the conclusions from this trip are only positive.
- Did you have a meeting with head coach Jose Guardiola?
- The greatest support during the trip was given to us by an assistant of the athletic director, Andoni Zubizarreta. We held discussions with the coach of back-up team, Eusebio. Despite the busy schedule, the meeting with Jose Guardiola turned out very fruitful. This meeting will contribute to our future cooperation.
- At what level is cooperation with Barcelona planned?
- During the trip, I got a lot of new information about this team. Training sessions in the younger age groups revealed the secret of the great performance of Barcelona - everyone is trying for the team, juniors are making efforts to develop as quickly as possible and get into the main team.
While parting with them, I invited representatives of Barcelona to Baku. They accepted my invitation. I am sure that Karabakh will benefit from cooperation with Barcelona.
- They say Karabakh is like Barcelona. How do you feel about this comparison?
- (Laughs) Of course, we can only be happy about this similarity. But when you consider the real power of Barcelona, the comparison is not entirely good, although there are some similarities in the style.
- What distinctive features in Barcelona's training did you notice?
- It is remarkable that former football players are working with all the younger age groups in Barcelona. That is to say they continue playing in the style of the team. The very process of training is also attractive. It will be difficult to apply these exercises in Karabakh in the near future. But in the future, they can be used.
- You have already visited the bases of Galatasaray and Borussia Dortmund. And now you visited the base of Barcelona. Perhaps, your familiarization with the training process of the famous clubs will have a positive impact on your career ...
- We have to work for the sake of Azerbaijani football, because it lags behind European football. To develop, our players have a lot of work to do. We cannot say that we have already achieved everything, and become complacent.
- In control matches, Karabakh does not achieve high performance. The recent team practice session in Turkey is no exception - three defeats and one draw. What is the reason?
- We strive for victory in each match. But in the process of training, we cannot demonstrate proper performance. I am glad that our team is improving - the footballers have started to play faster football, while the number of misses has fallen. Difficult matches lie ahead for us. To win the right to participate in European Cups, Karabakh must win critical games.