"ÖZ ALOVUNU YANDIR!"
"Light your fire!" ("Öz alovunu yandır!"). Bu şüar qarşıdan gələn 57-ci beynəlxalq "Avroviziya" mahnı müsabiqəsinin əsas ideyası sayılıb. Bu günlərdə Bakı sözügedən nüfuzlu müsabiqənin paytaxtı statusunu əldə edib. 25 yanvarda "Buta Palace" əyləncə-konsert salonunda keçənilki müsabiqə keçirilmiş Düsseldorf şəhərinin meri Dirk Elbers tərəfindən "Avroviziya"nın simvolik açarları Bakı meri Hacıbala Abutalıbova təqdim edilib. İctimaiyyətə, həmçinin, müsabiqənin rəsmi loqotipi təqdim olunub - bu, alov dilləri rəqs edən od çiçəyidir.
Mərasimdə iştirak etmək üçün Bakıya "Avroviziya"nın icraçı-direktoru Yan Ola Sand, müsabiqənin təşkilati məsələlər üzrə direktoru Sietse Bakker, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, həmçinin, dünyanın 10-dan çox ölkəsinin jurnalistləri gəliblər. Salam nitqi ilə çıxış edən Bakı meri Abutalıbov bildirib ki, mahnı müsabiqəsi Azərbaycan paytaxtında yüksək səviyyədə keçəcək: "Bizim ölkə bu prestijli müsabiqəyə ciddi hazırlaşır. Mən əminəm ki, bu, əzəmətli musiqi bayramı olacaq, bizim paytaxtın bütün qonaqlarının yaddaşında silinməz izlər qoyacaq".  Paytaxtın qonaqlarına bayram konsert proqramı - "Sehrli Azərbaycan" təqdim edilib, konsertdə xalq artisti Teymur Gökçayevin rəhbərliyi altında Qara Qarayev adına Dövlət Kamera Orkestrinin müşayiəti ilə Azərbaycanın xalq və klassik musiqisi ifa edilib. Tamaşaçılar qarşısında Azərbaycan cazının ulduzu - pianoçu İsfar Sarabski, Natiq Şirinovun nağaraçı  ritm-qrupu  və başqaları çıxış ediblər. Tanınmış folklor hiti "Sarı gəlin"i ifa etmiş Alim Qasımovun təkrarsız səsi bütün zalın alqışlarına səbəb olub.
Daha sonra səhnəyə "Avroviziya-2009"un bürünc mükafatçısı Aysel Teymurzadə öz mahnısı - "Always" ilə, "Avroviziya-2009" mahnı müsabiqəsinin qalibi Alekcandr Rıbak öz kompozisiyası "Fairytale" ilə, "Avroviziya-2010"nun iştirakçısı Səfurə Əlizadə "Drip drop" ilə, "Avroviziya-2010"nun qalibi Lena Mayer-Laundrut "Satellite"si ilə çıxıb, nəhayət, Eldar Qasımov və Nigar Camal keçənilki Avropa musiqi müsabiqəsində qalib gəlmiş mahnıları "Running scared" ilə çıxış ediblər.
Təntənəli mərasimdə, həmçinin, "Avroviziya" yarımfinalının iştirakçılarının çıxış sırasını müəyyən etmək üçün püşkatma keçirilir. Bizim paytaxtda mayın 22-də keçiriləcək birinci yarımfinalda Çernoqoriya, İslandiya, Moldova, Kipr, Rumıniya, Avstriya, Albaniya, Danimarka, Rusiya, Belçika, Latviya, San-Marino, İsveçrə, Finlandiya, İsrail, Yunanıstan, İrlandiya və Macarıstan çıxış edəcəklər.
Qalan 19 ölkə - Serbiya, İsveç, Gürcüstan, Niderland, Portuqaliya, Sloveniya, Makedoniya, Estoniya, Belarus, Türkiyə, Malta, Slovakiya, Xorvatiya, Norveç, Ukrayna, Ermənistan, Litva, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina mayın 24-də ikinci yarımfinalda çıxış edəcəklər. "Avroviziya" müsabiqəsinin finalı mayın 26-da keçiriləcək. Qeyd edək ki, müsabiqənin qaydalarına görə beş ölkə - Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya, İspaniya, həmçinin, keçənilki qalib - Azərbaycan birbaşa müsabiqənin finalında çıxış edəcəklər.
Artıq gələcək mahnı müsabiqəsinin keçirilmə yeri də açıqlanıb - "Avroviziya-2012" aprel ayında istifadəyə veriləcək "Baku Crystal Hall" konsert-kompleksində keçiriləcək. Yeni konsert zalı, təxminən, 25 min tamaşaçıya hesablanıb. Yeri gəlmişkən, Osloda  "Avroviziya-2010" müsabiqəsinin keçirildiyi stadion  dörd min adam tuturdu, Düsseldorfdakının tutumu isə 10 min adamı keçmirdi.
"Baku Crystal Hall"un ərazisində, həmçinin, mətbuat konfransı üçün zal, "Euroclub" və "Eurovillage" olacaq. Qonaqlar və müsabiqə iştirakçıları şəhərdə "Shuttule Bus" markalı xüsusi avtobuslarla hərəkət edəcəklər. Artıq 50 belə avtobus gətirilib, daha 100 belə avtobus isə martın sonuna kimi Bakıya gətiriləcək. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun sözlərinə görə, peşəkar sürücülərin cəlb edilməsi üçün elan verilib, onların ingilis dili bilməsi əsas şərtlərdəndir.
Yeri gəlmişkən, Ermənistanın "News.am" informasiya agentliyi müsabiqəöncəsi yanlış məlumatlar yaymağa başlayıb və bəyanat verib ki, guya "Avropa ölkələri "Avroviziyia-2012"də iştirak edib-etməmək barədə düşünürlər... Çexiya, Polşa və İslandiya artıq Avropa mahnı müsabiqəsində iştirak etməkdən imtina barədə məlumat yayıb, Belçika, Niderland, Norveç, İsveç, Danimarka, Almaniya və Lüksemburq isə yekun qərarını hələ verməyiblər", - deyə agentlik kinli sevinclə bildirirdi.
Arzu etdiklərini gerçəklik kimi təqdim edən digər erməni KİV də Avropa ölkələrinin Bakı müsabiqəsini guya "boykot" etmək niyyəti barədə qərəzli  məlumatlar yaymaqla məşğul idilər. Yəqin ki, bu cür taktikanın başqa məqsədi də var idi: bəlkə, bu cür dezinformasiya  ilə kiminsə fikrini dəyişə bilərdilər. Amma alınmadı. Müsabiqənin rəsmi saytı Avropa Yayım İttifaqına  istinadən bildirir ki, bu ilin may ayında Bakıda keçiriləcək - sayca 57-ci olan "Avroviziya - 2012" musiqi müsabiqəsində iştirak üçün 43 ölkə ərizə verib - bu, Düsseldorfda keçirilmiş "Avroviziya - 2011" müsabiqəsində iştirak etmiş ölkələrin sayına bərabərdir. Amma aydındır ki, hər il iştirakçı ölkələrin tərkibi qismən dəyişir.
Əlbəttə, gerçəkdən Polşa bu il "Avroviziya"da təmsil olunmaya-caq, çünki onun İctimai Kanalı efirin böyük hissəsini futbol üzrə Avropa Çempionatı - "Avro-2012"yə həsr etmək niyyətindədir. Çexiyanın imtinası isə "Avroviziya" müsabiqəsində ölkənin üzləşdiyi uğursuzluqlarla bağlıdır. Lüksemburqa gəldikdə isə, o artıq 1993-cü ildən "Avroviziya" müsabiqəsində iştirak etmir.
Hazırda iştirakçı ölkələrin tərkibi müəyyən edildikdən sonra, onların çoxu üçün ən önəmli mərhələ - mahnı və ifaçı seçimi mərhələsi başlayacaq. Bu, martın sonuna kimi çəkəcək. Bakıdakı "Avroviziya" səhnəsinə çıxacaq azərbaycanlı iştirakçı isə fevralın sonuna kimi müəyyən ediləcək. Hələ ki Avropa mahnı müsabiqəsində iştirak uğrunda yarış davam edir.

Состоялась официальная церемония передачи Баку символических ключей «Евровидения-2012»
Light your fire! ("Зажги свой огонь!"). Этот слоган признан основной идеей будущего 57-го международного песенного конкурса "Евровидение". На днях Баку официально обрел статус столицы этого престижного конкурса. 25 января в концертно-развлекательном комплексе Buta Palace состоялась торжественная церемония вручения символических ключей "Евровидения" мэром Дюссельдорфа, в котором прошел прошлогодний конкурс, Дирком Элберсом мэру Баку Гаджибале Абуталыбову. Общественности был также представлен официальный логотип конкурса - огненный цветок с пляшущими в танце языками пламени.
Для участия в церемонии в Баку прибыли исполнительный директор "Евровидения" Ян Ола Санд, директор по организационным вопросам конкурса Сиэтсе Баккер, деятели культуры и искусства, а также журналисты из более чем десяти стран мира. Выступая с приветственной речью, мэр Баку Абуталыбов заверил, что песенный конкурс в столице Азербайджана пройдет на высшем уровне: "Наша страна серьезно готовится к этому престижному конкурсу. Я уверен, что это будет грандиозный музыкальный праздник, который оставит неизгладимый след в памяти всех гостей нашей столицы".  Гостям вечера была представлена праздничная концертная программа "Волшебный Азербайджан", во время которой были исполнены народные и классические азербайджанские произведения в сопровождении Государственного камерного оркестра имени Гара Гараева под руководством народного артиста страны Теймура Геокчаева. Перед зрителями выступили также звезда азербайджанского джаза пианист Исфар Сарабский, ритм-группа нагаристов Натига Ширинова и другие. А неповторимый голос Алима Гасымова, исполнившего знаменитый фольклорный хит "Сары гялин", вызвал овации всего зала.
Затем на сцене со своими хитами выступили бронзовый призер "Евровидения-2009" Айсель Теймурзаде со своей песней Always, победитель "Евровидения-2009" Алекcандр Рыбак со сказочной композицией Fairytale, участница "Евровидения-2010" Сафура Ализаде с Drip drop, победительница "Евровидения-2010" Лена Майер-Лаундрут с заводной Satellite и, наконец, Эльдар Гасымов и Нигяр Джамал с песней - победительницей прошлогоднего евроконкурса Running scared.
На торжественной церемонии состоялась также жеребьевка участников полуфиналов "Евровидения". В первом полуфинале, который пройдет в нашей столице 22 мая, примут участие Черногория, Исландия, Молдова, Кипр, Румыния, Австрия, Албания, Дания, Россия, Бельгия, Латвия, Сан-Марино, Швейцария, Финляндия, Израиль, Греция, Ирландия и Венгрия.
Остальные 19 стран - Сербия, Швеция, Грузия, Нидерланды, Португалия, Словения, Македония, Эстония, Беларусь, Турция, Мальта, Словакия, Хорватия, Норвегия, Украина, Армения, Литва, Болгария, Босния и Герцеговина выступят           24 мая во втором полуфинале. Финал конкурса "Евровидение" пройдет 26 мая. Отметим, что по правилам конкурса пять стран - Германия, Франция, Великобритания, Италия, Испания, а также прошлогодний победитель - Азербайджан примут участие сразу в финале конкурса.
Уже обнародовано и место проведения будущего песенного конкурса. "Евровидение-2012" пройдет в концертном комплексе Baku Crystal Hall, который будет сдан в эксплуатацию уже в апреле. К слову, новый концертный зал рассчитан примерно на 25 тысяч зрителей. Для сравнения - стадион в Осло, где проводился конкурс песни "Евровидение-2010", вмещал четыре тысячи человек, а в Дюссельдорфе - 10 тысяч.
На территории Baku Crystal Hall расположатся также зал для пресс-конференций, Euroclub и Eurovillage. Гости и участники конкурса будут перемещаться по городу в специальных автобусах марки Shuttule Bus. Уже завезены 50 таких машин, еще 100 единиц автобусов появятся в Баку в конце марта. По словам министра молодежи и спорта Азада Рагимова, уже объявлен набор профессиональных водителей, для которых обязательно знание английского языка.
Кстати, в преддверии конкурса армянское информационное агентство News.am стало распространять ложную информацию, выступив с заявлением, что якобы "европейские страны колеблются с решением участвовать в "Евровидении-2012". "Чехия, Польша и Исландия, - злорадно сообщало агентство, - уже заявили об отказе участвовать в европейском песенном конкурсе, Бельгия, Нидерланды, Норвегия, Швеция, Дания, Германия и Люксембург окончательно не определились".
Выдавая желаемое за действительное, по поводу намерения европейских стран "бойкотировать" бакинский конкурс злопыхательствовали и другие армянские СМИ. Возможно, подобная тактика преследовала и другую цель: а вдруг подобной дезой и впрямь удастся кого-нибудь сбить с толку. Не удалось. По сообщению официального сайта конкурса со ссылкой на Европейский вещательный союз, для участия в 57-м по счету музыкальном конкурсе "Евровидение-2012", который пройдет в мае текущего года в Баку, подали заявки 43 страны - ровно столько же, сколько и в Дюссельдорфе на "Евровидение-2011". Понятно, что состав стран-участниц каждый год отчасти меняется. Так, действительно на "Евровидении" не будет представлена Польша, поскольку ее Общественный канал намерен посвятить большую часть эфира чемпионату Европы по футболу - Евро-2012. А отказ Чехии связан с "евровидийными" неудачами, которые преследуют страну на конкурсе. Что касается же Люксембурга, то его на конкурсе "Евровидение" нет с 1993 года.
Сейчас, когда определился состав стран-участниц, для большинства из них начинается самый важный этап - выбор песни и исполнителя. Он завершится до конца марта. А азербайджанский участник, которому предстоит выйти на бакинскую сцену "Евровидения", будет определен уже в конце февраля. Пока же гонка за путевку на состязание евросонга продолжается.