TÜRKİYƏ: HƏDƏFDƏ ORDUDUR?
Türkiyədə yeni siyasi qalmaqal baş verib. Və bu qalmaqal ölkənin diqqətini bir anlıq Suriya və İran ətrafında baş verənlərdən, partiyalararası  qarşıdurmadan, hətta terrorla mübarizədən də yayındırıb. Baş Qərargahın sabiq rəhbəri İlkər Başbuğun həbsi xəbəri ictimaiyyətdə şok yaradıb və dərhal yerli KİV-in ilk səhifələrini zəbt edib.
Dövlət çevrilişinə cəhddə, terror təşkilatı yaratmaqda və onu idarə etməkdə təqsirləndirilən Başbuğ dərhal xüsusi mühafizə altında Silivri həbsxanasına göndərilib. Sabiq komandanın həbs qərarı onun prokurorluqda 7 saat dindirilməsindən sonra İstanbul Məhkəməsi tərəfindən çıxarılıb.
İstintaqın versiyasına görə, general "internet-memorandum"un yaradıcılarından biridir. Söhbət Türkiyə hakimiyyətini nüfuzdan salmaq üçün internetə materialların yerləşdirilməsindən gedir. "İnternet-memorandum"un özü isə digər səs-küylü proses - "Ergenekon"la bağlı istefada olan polkovnik Həsən Ataman Yıldırımın evində aparılmış axtarış zamanı aşkarlanıb. Bu işdə daha 400 nəfərin adı keçir.
Sənədə əsasən, polkovnik hazırkı hökumətə qarşı "qara piar"ın aparılması məqsədilə məmurlarla fəal şəkildə əlaqələr qurub. Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasına (ƏİP) qarşı "informasiya hücumu"nun iştirakçıları Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin IP-ünvanından istifadə edib, 42 saytın bir hissəsi isə bilavasitə Baş Qərargah tərəfindən yaradılıb. Məhz bu məqam prokurorluqda şübhə yaradıb və o, dərhal gizli araşdırmalara başlayıb. Bu zaman Türkiyə hökuməti əleyhinə təbliğatın aparıldığı 430-dan artıq yerli və xarici sayt nəzarətə götürülüb. İstintaq zamanı isə bütün şahidlərin ifadəsi eyni olub - saytların yaradılması göstərişi Baş Qərar-gah rəisi İlkər Başbuğdan gəlib.
İndi onu ömürlük həbs cəzası gözləyir.
Qeyd edək ki, baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi ƏİP-in fəaliyyətinə mümkün qadağanın qoyulması ilə bağlı 2008-ci ildə keçirilmiş səs-küylü məhkəmə prosesi zamanı da Baş Qərargahın tapşırığı ilə hazırlanmış saytların materiallarından istifadə olunub.
Türkiyə müxalifətinin Başbuğun həbsinə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Müxalifətçi Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Kamal Kılıçdaroğlu sabiq Baş Qərargah rəisinin həbsinin "sonuncu olmayacağını" bəyan edib. "Hakimlər hökumətin tapşırıqlarını yerinə yetirir", - deyə o bildirib. Kılıçdaroğlu xatırladıb ki, Türkiyə Konstitusiyasına əsasən, Baş Qərargah rəisini mülki instansiyalar deyil, yalnız Ali Şura mühakimə edə bilər. Demək, bu, özü - özlüyündə qanun pozuntusudur. Müxalifət lideri hesab edir ki, hökumət bu addımları ilə İraqla sərhəddəki Uludərə adlanan yerdə baş vermiş faciənin yaratdığı rezonansı unutdurmağa çalışır. Xatırladaq ki, həmin ərazidə Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələrinin səhvi terrorçu əvəzinə 35 qaçaqmalçının ölümünə səbəb olmuşdu.
Türkiyənin digər müxalifət lideri Dövlət Baxçalı da baş verənləri susqunluqla qarşılamayıb. Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) rəhbəri general Başbuğun həbsini "Ərdoğanın partiyasının çirkin dosyesində daha bir ləkə" adlandırıb. Baxçalı hesab edir ki, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası ilə mübarizəyə rəhbərlik etmiş generalın terrorçuluqda ittiham olunması utandırıcıdır. "Ordunun bir hissəsini terrorçu kimi təqdim etmək təhlükəlidir və bu, xaosa aparır. Əgər Başbuğ terrorçudursa, 2 il ərzində onunla çiyin-çiyinə çalışmış hazırkı prezident və baş nazir də terrorçudurlar", - deyə müxalifət lideri qeyd edib. O, ölkədə "Hizbullah" hərəkatının üzvünün qiyabi mühakimə olunduğunu, ordunun sabiq rəhbərinin isə həbsxanaya salındığını xüsusi qeyd edib.
Prezident Abdullah Gül isə Başbuğun həbsinə münasibət bildirmək istəməyib. O, bunu hələ prosesin başa çatmadığı ilə əsaslandırıb: "Məhkəmə sistemi müstəqildir və mən baş verənlərə heç nə əlavə edə bilmərəm. Bundan başqa, məhkəmə qərarı olmadan heç kimi günahkar adlandırmaq olmaz". Prezident bildirib ki, sabiq Baş Qərargah rəisinin mülki məhkəmədə deyil, Ali Şurada mühakimə olunması daha doğru olardı.
Baş nazir Ərdoğan isə daha konkret danışıb. Onun fikrincə, Başbuğun qiyabi mühakimə olunması daha məqsədəuyğun olardı.
Nəhayət, baş nazirin müavini Bülənt Arınç hökumətin Başbuğun həbsinə "qətiyyən sevinmədiyini" söyləyib. Bununla yanaşı, Arınç bu həbs ilə Baş Qərargah arasıda paralellərin aparılmasını yolverilməz adlandıraraq qeyd edib ki, "orduya hörmət şübhə doğurmamalıdır".
Xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu da hər kəsi təmkinli olmağa səsləyib. O, hesab edir ki, istənilən məhkəmə prosesi ilə bağlı konkret mövqe yalnız qərarın çıxarılmasından sonra ortaya qoyula bilər. Amma bu da ictimaiyyəti sakitləşdirməyib.
Başbuğun həbsindən dərhal sonra, generalın tərəfdarları Silivri həbsxanasının qarşısına toplaşıblar. Əllərinbə bayraqlar tutmuş kütlə "Ordu və xalq birdir", "Ergenekon adlı yalan ABŞ-ın planıdır" kimi şüarlar söyləyirdilər. Etiraz edənlər belə bir sual da səsləndirirdilər: "Necə ola bilər ki, Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi ölkədə 7 il ərzində ən yüksək hərbi postları tutmuş şəxs qəflətən hökuməti devirməyə çalışan cinayətkara çevrilsin? Belə idisə, hökumət nədən Başbuğun 700 minlik orduya rəhbərlik etdiyi vaxt heç bir tədbir görmürdü?".
Bir müddət sonra baş verənlərə Başbuğun öz mövqeyi də bəlli olub. Məhkəmə zalından çıxan general jurnalistlərə açıqlamasında bütün ittihamları rədd etdiyini bildirib və istintaqın iddialarını "tragikomediya" adlandırıb. O, "Dünyanın ən güclü ordularından birinin" Baş Qərargahına 2008-ci ildən 2010-cu ilədək, yəni hazırda əleyhinə "qara piar" aparmaqda ittiham edildiyi hökumətin dövründək  rəhbərlik etdiyini xatırladıb. General bildirib ki, onun həbsi mütləq Türkiyənin tarixinə düşəcək: "Ola bilməz ki, belə yüksək post tutmuş şəxs terrorçuluq fəaliyyəti ilə məşğul olsun və dövlət bunu bilməsin. Necə olur ki, məni istefamdan ilyarım sonra, belə bir ittihamla həbs edirlər?". Başbuğ bildirib ki, prokurorluğun məzəmməti onun "general şərəfinə toxunur" və o, belə ittihamların səsləndirilməsini təhqir hesab edir.
Xatırladaq ki, hələ bir neçə ay əvvəl İlkər Başbuğ bildirmişdi ki, Ankara 2003-cü ilin martında ABŞ-ın İrana müdaxiləsini dəstəkləsəydi, Amerika ordusunun öz ərazisindən İraqa keçməsinə razılıq versəydi, indi PKK terroru məsələsi də həllini tapardı. General bununla Ərdoğan hökumətinin xarici siyasi kursunun yanlış olduğuna işarə etmişdi.
Artıq Başbuğun həbsinə ilk beynəlxalq reaksiyalar da gəlib. Onlarda rəsmi Ankaranın əməllərinə qarşı tənqidi məqamlara  rast  gəlinmir.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Viktoriya Nuland bildirib ki, Vaşinqton generalın həbsi ilə bağlı prosesləri diqqətlə izləyir. O, Ankaranı "hamı tərəfindən qəbul edilmiş beynəlxalq standartlar çərçivəsində ədalətli məhkəmə prosesinin keçirilməsinə" çağırıb.
Avropa İttifaqının Avropa siyasəti üzrə komissarı Ştefan Füle isə bildirib ki, "sabiq Baş Qərargah rəisi ilə bağlı məsələ Türkiyədə qanunun aliliyi və demokratiyanın inkişafı istiqamətində atılmış addımdır".
Analitiklər isə bundan sonra hadisələrin necə inkişaf edəcəyini müəyyənləşdirməyə çalışırlar. Çünki indi yalnız rəhbərliyi terror təşkilatının yaradılmasında ittiham olunan ordunun yox, həm də Ərdoğan hökumətinin imic məsələsi ortadadır. Axı vaxtilə məhz bu hökumət Baş Qərargahın 26-cı rəhbərinin bu posta təyinatına əvvəlcə "yaşıl işıq" yandırıb, daha sonra isə vəzifədən problemsiz getməsinə mane olmayıb.
Bu baxımdan, analitiklərin mövqeləri fərqlidir. Bəziləri hesab edir ki, generalın həbsi "diktaturadan demokratiyaya keçid mərhələsində olan" ölkənin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilməlidir. Digərləri əksinə, düşünür ki, indi Türkiyədə hərbçilərlə Ərdoğanın hakim partiyası arasında hakimiyyət uğrunda mübarizənin yeni mərhələsi başlayıb.
Bir qrup da var ki, onlar tam fərqli düşünür: xarici siyasətdə uğursuzluğa düçar olmuş Ərdoğan hökuməti hərbçiləri hədəfə almaqla ictimaiyyətin diqqətini bu uğursuzluqdan yayındırmağa çalışır.
Həqiqətən də İlkər Başbuğla bağlı məsələdə Ərdoğan hökuməti kifayət qədər mürəkkəb durumdadır. Türkiyəli ekspertlərin fikrincə, məhkəmə Başbuğun Baş Qərargaha rəhbərlik etdiyi dövrdə terror fəaliyyəti ilə məşğul olduğunu təsdiqləyərsə, bu, baş nazirin generalın əməllərindən məlumatlı olduğu, lakin ona mane olmadığı anlamına gələcək. Belə olan təqdirdə ortaya sual çıxır: "Ərdoğan nədən terror təşkilatına rəhbərlik edən şəxslə işləyib və dövlət əhəmiyyətli sirləri onunla bö-lüşüb?".
Digər halda - baş nazir baş verənlərdən məlumatsız olduğunu bəyan edəcəyi təqdirdə, indiyədək məsələdən xəbər tutmamış və ya baş verənləri yalnız indi açıqlamaq qərarına gəlmiş dövlət təhlükəsizlik xidmətinin səriştəsizliyi məsələsi gündəmə gələcək.
Diqqətçəkən daha bir fakt ondan ibarətdir ki, Başbuğun həbsindən əvvəl prokurorluq Türkiyənin 94 yaşlı sabiq prezidenti Kenan Evranın ömürlük azadlıqdan məhrum olunmasını tələb edib. Sabiq prezident də dövlət çevrilişi hazırlamaqda təqsirləndirilir.
Xatırladaq ki, 1980-ci ildə Baş Qərargah rəisi olmuş Evren çevriliş nəticəsində hakimiyyətə gəlmişdi. O, 1989-cu ilədək Türkiyəyə rəhbərlik edib və sonda təqaüdə gedib.
İlkər Başbuğun Türkiyədə təqib olunan ilk Baş Qərargah rəisi olmadığı da maraqlıdır. Təxminən, 50 il əvvəl general Rüşdü Erdelhun da həbs olunmuşdu. 1960-cı il mayın 27-də baş vermiş çevrilişdən sonra generalı  devrilmiş hökuməti müdafiə etdiyinə görə həbs etmiş, həmin il iyunun 3-də istefaya göndərmiş, sonda isə barəsində ölüm hökmü çıxarmışdılar. Amma sonradan ölüm hökmü ömürlük həbs cəzası ilə əvəzlənmiş, 1964-cü ildə isə Erdelhun əfv olunmuşdu.
İlkər Başbuğun taleyinin necə olacağını söyləmək hələ ki çətindir. Yalnız bir şey aydındır ki, bu hadisələr Türkiyənin tarixində dərin iz buraxacaq və yaxın perspektivdə daha çox siyasi səs-küyə səbəb olacaq.

TURKEY: THE ARMY AT GUNPOINT?
A new political scandal erupted in Turkey, overshadowing for a while the situation in neighbouring Syria and Iran in Turkish policy, turmoil between parties and in some cases, even the issue of combating terrorism. The arrest of the former chief of the General Staff, Ilker Basbug, shocked the public, instantly making headlines in the media.
The chief of the General Staff was accused of plotting a coup and creating and running a terrorist organization and was immediately sent to Silivri Prison with special security measures. The decision to arrest Basbug was made by an Istanbul court after a seven-hour interrogation at the Prosecutor's Office.
According to investigators, the general was one of the authors of the so-called "Internet memorandum" - a plan to post materials discrediting the Turkish authorities on the Internet. And the "Internet memorandum" was discovered during a search in the apartment of the retired Colonel Hasan Ataman Yildirim in another sensational trial - the failed coup d'etat Ergenekon. This case involves another 400 people.
According to the document, the colonel actively contacted officials in order to organize a "black PR campaign" against the current government. Participants in the "information attack" on the ruling Justice and Development Party used the IP-address of the national security agency, and some of these 42 sites were opened by the General Staff, which caused suspicion among the prosecutors, who immediately launched a secret investigation. More than 430 local and foreign websites, which were used for anti-government propaganda, were brought under control. During the investigation, all the witnesses gave equally clear testimony - the order to open the websites came from the chief of the General Staff, Ilker Basbug, who now faces life imprisonment.
It must be noted that in the sensational 2008 trial on a possible ban on the Justice and Development Party headed by Recep Tayyip Erdogan, information from websites created on orders from the General Staff was used.
Meanwhile, the opposition's reaction to the arrest of Bashbug was not long in coming. The head of the opposition Republican People's Party, Kemal Kilicdaroglu, announced that the arrest of former chief of the General Staff "was not the last one". "The courts are instructed by the government," the politician said, adding that under the constitution, the chief of the General Staff can only be tried by the Supreme Council, not by civilian courts, which in itself contradicts the law. According to Kilicdaroglu, the government wants to weaken the negative public reaction to the tragedy in the town of Uledere on the border with Iraq, where through the fault of Turkish Air Force, 35 smugglers were killed instead of the terrorists by mistake.
Another opposition leader Devlet Bahceli did not leave it unanswered either. The head of the Nationalist Action Party announced that the arrest of General Basbug will become "yet another stain on the dirty dossier of Erdogan's party". According to Bahceli, presenting a general, who led the struggle against the terrorist Kurdistan Workers' Party, as a terrorist is shameful. "Presenting part of the army as organizers of terrorism is dangerous and leads to chaos. In addition, if Basbug is a terrorist, the current president and prime minister, who worked with him side by side for two years, are also terrorists," Bahceli said, noting that while members of Hezbollah are tried in absentia, the former commander of the army is behind bars.
It is interesting that President Abdullah Gul chose not to express his position on the Basbug case, stating that the trial is not over yet. "The judiciary is independent, and I have nothing to add to what is happening. Besides, no-one can be called guilty without a court verdict," the head of state emphasized, admitting that "it would be better" if the former chief of the General Staff was tried by the Supreme Council rather than a civilian court.
Prime Minister Erdogan was more specific, saying that it would be better if the former chief of the General Staff was tried in absentia.
Finally, Deputy Prime Minister Bulent Arinc said that "the government does not rejoice at the arrest of Ilker Basbug". At the same time, Arinc spoke out against drawing parallels with the General Staff, stressing that "respect for the army is undeniable". Foreign Minister Ahmet Davutoglu also called for self-restraint, saying that a particular opinion on any legal process can only be expressed after the verdict. However, this did not reassure the public.
In the first few hours after Basbug's arrest, the general's supporters gathered at the walls of Silivri Prison, waving flags and chanting: "The army and the people are united" and "The lie called Ergenekon is a US plan".
They wondered: "How come that a man who held the highest military posts under Erdogan for 7 years suddenly became a criminal seeking to overthrow the government of Erdogan? And why did the authorities do nothing when Basbug headed a 700,000-strong army?"
The position of Basbug himself soon became known. When leaving the courthouse, the general told reporters that he denies all the charges, calling the investigation's allegations "tragicomic". He recalled that he headed the General Staff of "one of the strongest armies in the world" from 2008 to 2010, i.e. under the current government, against which, according to the indictment, he led a "black PR campaign".
Basbug said that his arrest will definitely go down in the history of Turkey, since "such a senior person cannot have been involved in terrorist activities that the state failed to notice". "Why is it that I was arrested half a year after my retirement when I had no levers?" Basbug asked, adding that the attacks of the prosecutor's office hurt his "honour as a general" and are an affront to him.
A few months ago, Ilker Basbug said that had Ankara supported the US plans to invade Iraq and not refused to allow Washington to transfer them across its territory in March 2003, the question of the terrorist PKK would have been off the political agenda. Thus, the former chief of the General Staff made it clear that the foreign policy of the Erdogan government was wrong.
Meanwhile, there are first foreign reactions to his arrest, which, incidentally, have no hint about criticism of official Ankara.
US State Department spokesman Victoria Nuland, for example, said that Washington was closely monitoring the developments associated with the arrest of General Ilker Basbug. She urged Ankara to hold "fair trials" within the framework of "generally accepted international standards".
European Union Commissioner for European Neighbourhood Policy Stefan Fule said that the case of the former chief of the General Staff is "a step towards demonstrating the rule of law and democratic development in Turkey".
Meanwhile, analysts are wondering how the process will evolve further. After all, at stake is the image of the Turkish army, whose leadership is accused of creating a terrorist organization, and of the Erdogan government, which once gave the "green light" to the appointment and then trouble-free resignation of the 26th chief of the General Staff.
In this regard, opinions are divided. Some believe that the general's arrest should be regarded as a landmark event in the public-political life of the country, which is in transition from "dictatorship to democracy". Others, by contrast, believe that we are talking about a new round of struggle for power between the military and Erdogan's ruling party. There are also those who believe that the Erdogan government, failing on the foreign policy front, is trying to shift the blame on the military, thus distracting public attention.
Indeed, in the story with Ilker Basbug, the Erdogan government is in a rather sticky situation. If the court receives evidence that Basbug was engaged in terrorist activities when he was chief of the General Staff, this, according to Turkish experts, will mean that the prime minister was aware of the general's activity, but did not oppose it. The question arises: "Why did Erdogan work and share information of national importance with a person who headed a terrorist organization?"
If the prime minister says he was not aware of the developments, a question will arise about the competence of state security services, which were unable to reveal the plot or have announced it just now.
The fact that just before Basbug's arrest, the prosecutors demanded a life sentence for the 94-year-old former president of Turkey, Ahmet Kenan Evren, was not left without attention either. He is also accused of plotting a coup. In 1980, Evren, who served as chief of the General Staff, came to power in a coup. He ruled the country until 1989 after which he retired.
It is also interesting that Ilker Basbug is not the first chief of the Turkish General Staff, who has been prosecuted. Over 50 years ago, General Rustu Erdelhun was arrested. After the military coup of 27 May 1960, the general was arrested for pro-government views, dismissed on 3 June 1960 and then sentenced to death. However, the death sentence was soon commuted to life imprisonment, and in 1964, Rustu Erdelhun was amnestied.
It is hard to say what the fate of Ilker Basbug will be alike. It is only clear that this event will leave a deep mark in the history of Turkey and make a lot of political noise in the short-term.