TÜRKİYƏ: HƏDƏFDƏ ORDUDUR?
Türkiyədə yeni siyasi qalmaqal baş verib. Və bu qalmaqal ölkənin diqqətini bir anlıq Suriya və İran ətrafında baş verənlərdən, partiyalararası  qarşıdurmadan, hətta terrorla mübarizədən də yayındırıb. Baş Qərargahın sabiq rəhbəri İlkər Başbuğun həbsi xəbəri ictimaiyyətdə şok yaradıb və dərhal yerli KİV-in ilk səhifələrini zəbt edib.
Dövlət çevrilişinə cəhddə, terror təşkilatı yaratmaqda və onu idarə etməkdə təqsirləndirilən Başbuğ dərhal xüsusi mühafizə altında Silivri həbsxanasına göndərilib. Sabiq komandanın həbs qərarı onun prokurorluqda 7 saat dindirilməsindən sonra İstanbul Məhkəməsi tərəfindən çıxarılıb.
İstintaqın versiyasına görə, general "internet-memorandum"un yaradıcılarından biridir. Söhbət Türkiyə hakimiyyətini nüfuzdan salmaq üçün internetə materialların yerləşdirilməsindən gedir. "İnternet-memorandum"un özü isə digər səs-küylü proses - "Ergenekon"la bağlı istefada olan polkovnik Həsən Ataman Yıldırımın evində aparılmış axtarış zamanı aşkarlanıb. Bu işdə daha 400 nəfərin adı keçir.
Sənədə əsasən, polkovnik hazırkı hökumətə qarşı "qara piar"ın aparılması məqsədilə məmurlarla fəal şəkildə əlaqələr qurub. Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasına (ƏİP) qarşı "informasiya hücumu"nun iştirakçıları Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin IP-ünvanından istifadə edib, 42 saytın bir hissəsi isə bilavasitə Baş Qərargah tərəfindən yaradılıb. Məhz bu məqam prokurorluqda şübhə yaradıb və o, dərhal gizli araşdırmalara başlayıb. Bu zaman Türkiyə hökuməti əleyhinə təbliğatın aparıldığı 430-dan artıq yerli və xarici sayt nəzarətə götürülüb. İstintaq zamanı isə bütün şahidlərin ifadəsi eyni olub - saytların yaradılması göstərişi Baş Qərar-gah rəisi İlkər Başbuğdan gəlib.
İndi onu ömürlük həbs cəzası gözləyir.
Qeyd edək ki, baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi ƏİP-in fəaliyyətinə mümkün qadağanın qoyulması ilə bağlı 2008-ci ildə keçirilmiş səs-küylü məhkəmə prosesi zamanı da Baş Qərargahın tapşırığı ilə hazırlanmış saytların materiallarından istifadə olunub.
Türkiyə müxalifətinin Başbuğun həbsinə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Müxalifətçi Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Kamal Kılıçdaroğlu sabiq Baş Qərargah rəisinin həbsinin "sonuncu olmayacağını" bəyan edib. "Hakimlər hökumətin tapşırıqlarını yerinə yetirir", - deyə o bildirib. Kılıçdaroğlu xatırladıb ki, Türkiyə Konstitusiyasına əsasən, Baş Qərargah rəisini mülki instansiyalar deyil, yalnız Ali Şura mühakimə edə bilər. Demək, bu, özü - özlüyündə qanun pozuntusudur. Müxalifət lideri hesab edir ki, hökumət bu addımları ilə İraqla sərhəddəki Uludərə adlanan yerdə baş vermiş faciənin yaratdığı rezonansı unutdurmağa çalışır. Xatırladaq ki, həmin ərazidə Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələrinin səhvi terrorçu əvəzinə 35 qaçaqmalçının ölümünə səbəb olmuşdu.
Türkiyənin digər müxalifət lideri Dövlət Baxçalı da baş verənləri susqunluqla qarşılamayıb. Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) rəhbəri general Başbuğun həbsini "Ərdoğanın partiyasının çirkin dosyesində daha bir ləkə" adlandırıb. Baxçalı hesab edir ki, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası ilə mübarizəyə rəhbərlik etmiş generalın terrorçuluqda ittiham olunması utandırıcıdır. "Ordunun bir hissəsini terrorçu kimi təqdim etmək təhlükəlidir və bu, xaosa aparır. Əgər Başbuğ terrorçudursa, 2 il ərzində onunla çiyin-çiyinə çalışmış hazırkı prezident və baş nazir də terrorçudurlar", - deyə müxalifət lideri qeyd edib. O, ölkədə "Hizbullah" hərəkatının üzvünün qiyabi mühakimə olunduğunu, ordunun sabiq rəhbərinin isə həbsxanaya salındığını xüsusi qeyd edib.
Prezident Abdullah Gül isə Başbuğun həbsinə münasibət bildirmək istəməyib. O, bunu hələ prosesin başa çatmadığı ilə əsaslandırıb: "Məhkəmə sistemi müstəqildir və mən baş verənlərə heç nə əlavə edə bilmərəm. Bundan başqa, məhkəmə qərarı olmadan heç kimi günahkar adlandırmaq olmaz". Prezident bildirib ki, sabiq Baş Qərargah rəisinin mülki məhkəmədə deyil, Ali Şurada mühakimə olunması daha doğru olardı.
Baş nazir Ərdoğan isə daha konkret danışıb. Onun fikrincə, Başbuğun qiyabi mühakimə olunması daha məqsədəuyğun olardı.
Nəhayət, baş nazirin müavini Bülənt Arınç hökumətin Başbuğun həbsinə "qətiyyən sevinmədiyini" söyləyib. Bununla yanaşı, Arınç bu həbs ilə Baş Qərargah arasıda paralellərin aparılmasını yolverilməz adlandıraraq qeyd edib ki, "orduya hörmət şübhə doğurmamalıdır".
Xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu da hər kəsi təmkinli olmağa səsləyib. O, hesab edir ki, istənilən məhkəmə prosesi ilə bağlı konkret mövqe yalnız qərarın çıxarılmasından sonra ortaya qoyula bilər. Amma bu da ictimaiyyəti sakitləşdirməyib.
Başbuğun həbsindən dərhal sonra, generalın tərəfdarları Silivri həbsxanasının qarşısına toplaşıblar. Əllərinbə bayraqlar tutmuş kütlə "Ordu və xalq birdir", "Ergenekon adlı yalan ABŞ-ın planıdır" kimi şüarlar söyləyirdilər. Etiraz edənlər belə bir sual da səsləndirirdilər: "Necə ola bilər ki, Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi ölkədə 7 il ərzində ən yüksək hərbi postları tutmuş şəxs qəflətən hökuməti devirməyə çalışan cinayətkara çevrilsin? Belə idisə, hökumət nədən Başbuğun 700 minlik orduya rəhbərlik etdiyi vaxt heç bir tədbir görmürdü?".
Bir müddət sonra baş verənlərə Başbuğun öz mövqeyi də bəlli olub. Məhkəmə zalından çıxan general jurnalistlərə açıqlamasında bütün ittihamları rədd etdiyini bildirib və istintaqın iddialarını "tragikomediya" adlandırıb. O, "Dünyanın ən güclü ordularından birinin" Baş Qərargahına 2008-ci ildən 2010-cu ilədək, yəni hazırda əleyhinə "qara piar" aparmaqda ittiham edildiyi hökumətin dövründək  rəhbərlik etdiyini xatırladıb. General bildirib ki, onun həbsi mütləq Türkiyənin tarixinə düşəcək: "Ola bilməz ki, belə yüksək post tutmuş şəxs terrorçuluq fəaliyyəti ilə məşğul olsun və dövlət bunu bilməsin. Necə olur ki, məni istefamdan ilyarım sonra, belə bir ittihamla həbs edirlər?". Başbuğ bildirib ki, prokurorluğun məzəmməti onun "general şərəfinə toxunur" və o, belə ittihamların səsləndirilməsini təhqir hesab edir.
Xatırladaq ki, hələ bir neçə ay əvvəl İlkər Başbuğ bildirmişdi ki, Ankara 2003-cü ilin martında ABŞ-ın İrana müdaxiləsini dəstəkləsəydi, Amerika ordusunun öz ərazisindən İraqa keçməsinə razılıq versəydi, indi PKK terroru məsələsi də həllini tapardı. General bununla Ərdoğan hökumətinin xarici siyasi kursunun yanlış olduğuna işarə etmişdi.
Artıq Başbuğun həbsinə ilk beynəlxalq reaksiyalar da gəlib. Onlarda rəsmi Ankaranın əməllərinə qarşı tənqidi məqamlara  rast  gəlinmir.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Viktoriya Nuland bildirib ki, Vaşinqton generalın həbsi ilə bağlı prosesləri diqqətlə izləyir. O, Ankaranı "hamı tərəfindən qəbul edilmiş beynəlxalq standartlar çərçivəsində ədalətli məhkəmə prosesinin keçirilməsinə" çağırıb.
Avropa İttifaqının Avropa siyasəti üzrə komissarı Ştefan Füle isə bildirib ki, "sabiq Baş Qərargah rəisi ilə bağlı məsələ Türkiyədə qanunun aliliyi və demokratiyanın inkişafı istiqamətində atılmış addımdır".
Analitiklər isə bundan sonra hadisələrin necə inkişaf edəcəyini müəyyənləşdirməyə çalışırlar. Çünki indi yalnız rəhbərliyi terror təşkilatının yaradılmasında ittiham olunan ordunun yox, həm də Ərdoğan hökumətinin imic məsələsi ortadadır. Axı vaxtilə məhz bu hökumət Baş Qərargahın 26-cı rəhbərinin bu posta təyinatına əvvəlcə "yaşıl işıq" yandırıb, daha sonra isə vəzifədən problemsiz getməsinə mane olmayıb.
Bu baxımdan, analitiklərin mövqeləri fərqlidir. Bəziləri hesab edir ki, generalın həbsi "diktaturadan demokratiyaya keçid mərhələsində olan" ölkənin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilməlidir. Digərləri əksinə, düşünür ki, indi Türkiyədə hərbçilərlə Ərdoğanın hakim partiyası arasında hakimiyyət uğrunda mübarizənin yeni mərhələsi başlayıb.
Bir qrup da var ki, onlar tam fərqli düşünür: xarici siyasətdə uğursuzluğa düçar olmuş Ərdoğan hökuməti hərbçiləri hədəfə almaqla ictimaiyyətin diqqətini bu uğursuzluqdan yayındırmağa çalışır.
Həqiqətən də İlkər Başbuğla bağlı məsələdə Ərdoğan hökuməti kifayət qədər mürəkkəb durumdadır. Türkiyəli ekspertlərin fikrincə, məhkəmə Başbuğun Baş Qərargaha rəhbərlik etdiyi dövrdə terror fəaliyyəti ilə məşğul olduğunu təsdiqləyərsə, bu, baş nazirin generalın əməllərindən məlumatlı olduğu, lakin ona mane olmadığı anlamına gələcək. Belə olan təqdirdə ortaya sual çıxır: "Ərdoğan nədən terror təşkilatına rəhbərlik edən şəxslə işləyib və dövlət əhəmiyyətli sirləri onunla bö-lüşüb?".
Digər halda - baş nazir baş verənlərdən məlumatsız olduğunu bəyan edəcəyi təqdirdə, indiyədək məsələdən xəbər tutmamış və ya baş verənləri yalnız indi açıqlamaq qərarına gəlmiş dövlət təhlükəsizlik xidmətinin səriştəsizliyi məsələsi gündəmə gələcək.
Diqqətçəkən daha bir fakt ondan ibarətdir ki, Başbuğun həbsindən əvvəl prokurorluq Türkiyənin 94 yaşlı sabiq prezidenti Kenan Evranın ömürlük azadlıqdan məhrum olunmasını tələb edib. Sabiq prezident də dövlət çevrilişi hazırlamaqda təqsirləndirilir.
Xatırladaq ki, 1980-ci ildə Baş Qərargah rəisi olmuş Evren çevriliş nəticəsində hakimiyyətə gəlmişdi. O, 1989-cu ilədək Türkiyəyə rəhbərlik edib və sonda təqaüdə gedib.
İlkər Başbuğun Türkiyədə təqib olunan ilk Baş Qərargah rəisi olmadığı da maraqlıdır. Təxminən, 50 il əvvəl general Rüşdü Erdelhun da həbs olunmuşdu. 1960-cı il mayın 27-də baş vermiş çevrilişdən sonra generalı  devrilmiş hökuməti müdafiə etdiyinə görə həbs etmiş, həmin il iyunun 3-də istefaya göndərmiş, sonda isə barəsində ölüm hökmü çıxarmışdılar. Amma sonradan ölüm hökmü ömürlük həbs cəzası ilə əvəzlənmiş, 1964-cü ildə isə Erdelhun əfv olunmuşdu.
İlkər Başbuğun taleyinin necə olacağını söyləmək hələ ki çətindir. Yalnız bir şey aydındır ki, bu hadisələr Türkiyənin tarixində dərin iz buraxacaq və yaxın perspektivdə daha çox siyasi səs-küyə səbəb olacaq.

ТУРЦИЯ: АРМИЯ ПОД ПРИЦЕЛОМ?
В Турции разразился новый политический скандал, оттеснивший на время для турецкой политики как ситуацию вокруг соседних Сирии и Ирана, так и межпартийные перипетии, а где-то даже и вопрос борьбы с терроризмом. Арест бывшего главы Генштаба Илькера Башбуга шокировал общественность, моментально заняв первые полосы СМИ.
Главу Генштаба страны обвинили в подготовке переворота, создании террористической организации и управлении ею и с соблюдением особых мер безопасности сразу же направили в тюрьму Силиври. Решение об аресте Башбуга было принято судом Стамбула после семичасового допроса в прокуратуре.
По версии следствия, генерал являлся одним из создателей так называемого "интернет-меморандума" - плана размещения в Интернете материалов, дискредитирующих власти Турции. Причем сам "интернет-меморандум" был обнаружен при обыске в квартире отставного полковника Гасана Атамана Йылдырыма в рамках другого нашумевшего процесса -  несостоявшегося госпереворота "Эргенекон". По этому делу проходят еще 400 человек.
Согласно документу, полковник активно контактировал с чиновниками в целях организации "черного пиара" против действующего правительства. Участники "информационной атаки" на правящую Партию справедливости и развития использовали IP-адреса Министерства национальной безопасности, причем часть из 42 сайтов была открыта непосредственно Генштабом, что вызвало подозрение у прокуратуры, которая тут же инициировала негласное расследование. Было взято под контроль более 430 местных и иностранных сайтов, посредством которых была налажена антиправительственная пропаганда. На следствии все свидетели дали одинаково четкие показания - приказ об открытии сайтов исходил от главы Генштаба Илькера Башбуга, которому теперь грозит пожизненное заключение.
Отметим, что в нашумевшем в 2008 году судебном процессе о возможном запрете на деятельность Партии справедливости и развития, возглавляемой Реджепом Тайибом Эрдоганом, была использована информация интернет-ресурсов, созданных по указанию Генштаба.
Тем временем реакция оппозиции на арест Башбуга не заставила себя ждать. Глава оппозиционной Республиканской народной партии Кемаль Кылычдароглу объявил, что арест бывшего главы Генштаба "будет далеко не последним". "Суды действуют по указке правительства", подчеркнул политик, напомнив, что, согласно Конституции, руководителя Генерального штаба могут судить лишь в Высшем совете, а не в гражданских инстанциях, что само по себе противоречит нормам законодательства. По мнению Кылычдароглу, правительство хочет ослабить негативный общественный резонанс от трагедии в местечке Уледере на границе с Ираком, где по вине ВВС Турции вместо террористов по ошибке погибли 35 контрабандистов.
Не остался в долгу и другой оппозиционный лидер Довлет Бахчели. Глава Партии националистического движения объявил, что арест генерала Башбуга станет "еще одним пятном в грязном досье партии Эрдогана". По словам Бахчели, представление террористом генерала, возглавлявшего борьбу с террористической Курдской рабочей партией (КРП) постыдно. "Представлять часть армии в качестве организаторов терроризма опасно и ведет к хаосу. К тому же, если Башбуг является террористом, то действующий президент и премьер-министр, которые в течение двух лет работали с ним бок о бок, также террористы", - сказал Бахчели, отметив, что в то время как членов движения "Хезболла" судят заочно, бывший глава армии находится в застенках.
Небезынтересно, что президент Абдулла Гюль предпочел не выражать своей позиции по делу Башбуга, заявив, что процесс еще не закончен. "Судебная система независима, и мне нечего добавить к происходящему. К тому же без вердикта суда никого нельзя называть виновным", - подчеркнул глава государства, признав, что "было бы правильнее", если бы бывшего главу Генштаба страны судили в Высшем совете, а не в гражданском суде.
Премьер-министр Эрдоган был более конкретен, высказав мнение, что лучше бы бывшего главу Генштаба судили заочно.
Наконец, вице-премьер Булент Арынч заявил, что "власти вовсе не радуются аресту Илькера Башбуга". При этом Арынч призвал не проводить параллели с Генштабом, подчеркнув, что "уважение к армии неоспоримо". К сдержанности призвал и глава МИД Ахмет Давутоглу, считающий, что конкретное мнение по любому судебному процессу может высказываться лишь после оглашения приговора. Однако это не успокоило общественность.
В первые же часы после ареста Башбуга у стен тюрьмы Силиври, размахивая флагами и выкрикивая: "Армия и народ едины" и "Ложь под названием "Эргенекон" - план США", собрались сторонники генерала.
Они задавались вопросом: "Как человек, который в течение семи лет при Эрдогане занимал самые высокие армейские посты, вдруг оказался преступником, стремящимся свергнуть правительство Эрдогана? И почему власти бездействовали в период, когда Башбуг возглавлял 700-тысячную армию?".
Вскоре стала известна и позиция самого Башбуга. При выходе из здания суда генерал заявил журналистам, что отвергает все обвинения, назвав утверждения следствия "трагикомичными". Он напомнил, что возглавлял Генштаб "одной из самых сильных армий мира" с 2008 по 2010 год, то есть в период действующего правительства, против которого, согласно обвинению, вел "черный пиар".
Башбуг заявил, что его арест обязательно войдет в историю Турции, так как не может такого быть, чтобы "столь высокопоставленный человек занимался террористической деятельностью и государство этого не заметило". "Как же случилось, что меня арестовывают через полтора года после моей отставки, когда я не имею никаких рычагов управления?" - вопросил Башбуг, подчеркнув, что нападки прокуратуры задевают его "генеральскую честь" и для него является оскорблением сам факт их озвучания.
Отметим, что еще несколько месяцев назад Илькер Башбуг утверждал, что если бы в марте 2003 года Анкара поддержала планы США по вводу войск в Ирак и не отказала Вашингтону в их переброске через свою территорию, то вопрос террористической КРП был бы снят с политической повестки дня. Тем самым бывший глава Генштаба дал понять, что внешнеполитическая линия правительства Эрдогана была ошибочной.
Тем временем появились и первые зарубежные отклики на его арест, в которых, кстати, отсутствует всякий намек на критику действий официальной Анкары.
Представитель Госдепартамента США Виктория Нуланд, к примеру, заявила, что Вашингтон внимательно отслеживает процессы, связанные с арестом генерала Илькера Башбуга. Она призвала Анкару проводить "справедливые судебные процессы" в рамках "общепринятых международных стандартов".
А комиссар Европейского союза по вопросам европейской политики соседства Штефан Фюле отметил, что дело "бывшего главы Генштаба является "шагом на пути демонстрации верховенства закона и развития демократии в Турции".
Аналитики между тем гадают, как будет развиваться процесс дальше. Ведь на кону как имидж турецкой армии, руководство которой обвинили в создании террористической организации, так и самого правительства Эрдогана, которое в свое время дало "зеленый свет" назначению, а потом беспроблемному уходу в отставку 26-го главы Генштаба.
В этой связи мнения разделились. Одни считают, что арест генерала следует расценивать как знаковое явление в общественно-политической жизни страны, которая находится в переходном периоде от "диктатуры к демократии". Другие, наоборот, полагают, что речь идет о новом витке борьбы за власть между военными и правящей партией Эрдогана. Есть и такие, кто уверен, что правительство Эрдогана, терпя неудачи на внешнеполитическом фронте, пытается перевести "стрелки" на военных, отвлекая, таким образом, внимание общественности.
Действительно, в истории с Илькером Башбугом правительство Эрдогана находится в довольно щекотливой ситуации. Если суд получит доказательства, что Башбуг занимался террористической деятельностью в период руководства Генштабом,  это, по мнению турецких экспертов, будет означать, что премьер-министр был в курсе действий генерала, но не противодействовал этому. Возникнет вопрос: "Почему же Эрдоган работал и делился информацией государственной важности с человеком, который возглавлял террористическую организацию?".
В случае же, если премьер заявит, что не был в курсе происходящего, то встанет вопрос о компетентности служб государственной безопасности, которые не смогли раскрыть заговор или же объявили о нем только сейчас.
Не остался без внимания и тот факт, что непосредственно перед арестом Башбуга прокуратура потребовала пожизненного заключения для 94-летнего бывшего президента Турции Ахмета Кенана Эврена. Его также обвиняют в подготовке государственного переворота. В 1980 году Эврен, занимавший пост начальника Генштаба, пришел к власти путем переворота. Он правил страной до 1989 года, после чего вышел на пенсию.
Интересно также, что Илькер Башбуг не первый глава Генштаба Турции, который подвергается гонениям. Более 50 лет назад был арестован генерал Рушду Эрделхун. После военного переворота 27 мая 1960 года генерал был арестован за проправительственные взгляды и 3 июня 1960 года отправлен в отставку, а затем приговорен к смертной казни. Однако вскоре смертный приговор был заменен пожизненным заключением, а в 1964 году Рушду Эрделхуна амнистировали.
Как сложится судьба Илькера Башбуга, сказать пока трудно. Ясно лишь одно, что это событие оставит глубокий след в истории Турции, а в ближайшей перспективе наделает еще много политического шума.