2011-ci il Azərbaycan idmanı üçün əlamətdar hadisələrlə zəngin oldu. Həm idman nailiyyətlərimiz, həm də infrastruktur baxımından yeniliklərimiz çoxdur. Başa çatan il ölkədə fəaliyyət göstərən Olimpiya idman komplekslərinin sayı 33-ə çatdırıldı. Daha 10 belə kompleks qarşıdakı illərdə tikilib istifadəyə veriləcək. Yola saldığımız ildə Azərbaycanda 42 beynəlxalq idman tədbiri, o cümlədən, dünya və Avropa çempionatları təşkil edilib. Eyni zamanda, ölkədə 84 növ üzrə 415 Azərbaycan birinciliyi, çempionatı, kubok yarışı və digər respublikadaxili turnir keçirilib. Bu yarışlarda, demək olar ki, ölkənin bütün şəhər və rayonlarından 100 minə yaxın idmançı iştirak edib. Ayrı-ayrı Olimpiya və qeyri-olimpiya idman növləri üzrə milli yığma komandalarımızın üzvləri 139 dünya və Avropa birincilik və çempionatlarına, 39 Dünya Kuboku, 18 Avropa Kuboku, 12 Qran-pri yarışlarına və 67 beynəlxalq turnirə ezam olunub.
2010-cu ildə idmançılarımız tərəfindən 675 medal (206 olimpiya, 469 qeyri-olimpiya) qazanılmışdısa, 2011-ci ildə 276 olimpiya və 429 qeyri-olimpiya idman növü üzrə olmaqla, ümumilikdə, 705 medal əldə olunub.
2011-ci ildə əsas məqsədlərimizdən biri XXX London Yay Olimpiya Oyunlarına maksimum lisenziya əldə etmək idi. Bugünədək idmançılarımız 10 idman növü üzrə 28 lisenziya əldə edib. Proqnozlara əsasən, 2012-ci ilin ilk yarısında idmançılarımızın daha 15-20 lisenziya əldə etmək imkanları var. Eyni zamanda, Azərbaycan paralimpiyaçılarının da London Olimpiya Oyunlarına 18 vəsiqə qazandığını unutmaq olmaz.
2011-ci il cüdoçular, boks, bədii gimnastika, güləş, voleybol və şahmatçılarımız üçün xüsusilə uğurlu keçdi. Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli karyerasında ikinci dəfə Avropa çempionu oldu. Boksçularımız əvvəlcə qitə birinciliyində tarix yazdı, ardınca isə dünya çempionatında xalqımızı sevindirdi. Uzun fasilədən sonra Azərbaycan boks üzrə yeni dünya çempionuna qovuşdu. Məhəmmədrəsul Məcidov bütün rəqiblərinə qalib gələrək, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Gimnast Aliyə Qarayeva dünya çempionatında bürünc medala layiq görüldü. Güləşdə Rövşən Bayramovla Şərif Şərifov dünya çempionluğunun sevincini yaşadı. "Azərreyl" voleybol klubu "Çağırış" kubokunu qazandı, "Rabitə" isə Çempionlar Liqasının finalına qədər irəlilədi, klublar arasında dünya çempionatında isə qızıl medal əldə etdi. SOCAR şahmat klubu Avropa Kubokunda gümüş medala sahib çıxdı. Kişi şahmatçılarımız qitə birinciliyini 2-ci yerdə başa vurdu. Sadalanan faktlara əsasən Gənclər və İdman Nazirliyi ilin laureatlarının adını açıqlayıb.
Hər il olduğu kimi, 2011-ci ilin sonunda da dövlət başçısı, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev idmançılarla görüş keçirdi. Yeni istifadəyə verilən Sumqayıt Olimpiya Kompleksində baş tutan görüşdə dövlət başçısı yola saldığımız ili idmanımız üçün uğurlu il adlandırdı. Uğurlarımız haqda danışan İlham Əliyev 2012-ci ildə qarşımızda dayanan mühüm vəzifələrdən söz açdı. İlk olaraq, əlbəttə ki, London Yay Olimpiya Oyunlarına mümkün qədər çox lisenziya qazanmalıyıq. Sonra mötəbər yarışda uğurlu çıxış etmək üçün idmançılarımız yüksək səviyyədə hazırlıq prosesi keçməlidir. İlham Əliyev London Yay Olimpiya Oyunlarında komandamızın uğurlu çıxışına inandığını söylədi: "2011-ci ildə Azərbaycan idmançıları 700-dən çox medal qazanıb. Bu medalların çoxu olimpiya idman növlərində əldə olunub. Bu uğurlar idmançılarımızdan Londonda böyük uğurlar gözləməyə imkan verir. Olimpiya oyunlarında idmançılarımızın ölkənin idman şərəfini layiqincə qoruyacağına əminəm".
2012-ci ilin sonuna yaxın isə Bakı futbol üzrə 17 yaşlı qızların dünya çempionatına ev sahibliyi edəcək. Prezident İlham Əliyev mötəbər yarışın paytaxtımızda yüksək səviyyədə keçiriləjəyinə inandığını bildirdi. Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti görüşün sonunda bir sıra idmançılara fəxri adlar və mənzil orderlərini təqdim etdi.
Beləliklə, 2011-ci il başa çatdı. Qarşıda bizi daha məsuliyyətli 2012-ci il gözləyir. Ümid edirik ki, yeni Əjdaha ilində idmanımız daha böyük qələbələr qazanmaqla dövlətin onlara göstərdiyi yüksək diqqəti və etimadı doğruldacaqlar.

Азербайджанские спортсмены завершили 2011 год с 705 медалями
Минувший год выдался урожайным на знаменательные события в азербайджанском спорте. Череда громких достижений отечественных спортсменов сопровождалась также развитием спортивной инфраструктуры страны. Одно только число олимпийских комплексов в 2011 году доведено до 33. Еще 10 таких объектов будут введены в строй в ближайшие годы. В прошлом году Азербайджан принял у себя 42 международных спортивных мероприятия, в том числе чемпионаты мира и Европы. Одновременно в стране прошло 415 локальных соревнований по 84 видам спорта, в которых приняли участие около 100 тыс. спортсменов из всех регионов Азербайджана. Отечественные спортсмены были командированы на 139 чемпионатов и первенств европейского и мирового масштабов, 39 кубков мира, 18 кубков Европы, 12 Гран-при и 67 других международных турниров.
Если 2010 год азербайджанские спортсмены завершили с 675 медалями (206 - олимпийские и 469 - неолимпийские виды), то в 2011-м в 276 олимпийских и 429 неолимпийских видах спорта было завоевано уже 705 медалей.
Одной из основных целей в минувшем году было заработать максимальное число лицензий на Олимпийские игры в Лондон. На сегодняшний день в активе азербайджанских спортсменов 28 путевок по 10 видам спорта. По прогнозам, еще 15-20 лицензий можно будет выручить в наступившем 2012 году. 18 лицензий также на счету азербайджанских паралимпийцев.
Особенно удачным 2011 год был для дзюдоистов, боксеров, художественных гимнастов, борцов, волейболистов и шахматистов. Олимпийский чемпион Эльнур Мамедли в 2011 году стал двукратным чемпионом Европы. Своего чемпиона мира после длительного перерыва обрел и азербайджанский бокс - на высшую ступень пьедестала почета поднялся Магомедрасул Меджидов. К числу значимых успехов относится и бронзовая медаль, завоеванная Алией Гараевой на чемпионате мира по художественной гимнастике. Борцы Ровшан Байрамов и Шариф Шарифов также успешно завершили год, став чемпионами мира. В командных видах спорта отличились азербайджанские волейболистки. "АзерРейл" завоевал Кубок вызова, а "Рабита" выиграла клубный чемпионат мира. Не отстали от волейболисток и шахматисты Азербайджана. Клуб SOCAR завоевал "серебро" клубного Кубка Европы. Имена лучших спортсменов 2011 года были оглашены Министерством молодежи и спорта с учетом этих и других результатов.
По традиции в конце 2011 года состоялась встреча президента Азербайджана, руководителя Национального олимпийского комитета Ильхама Алиева со спортсменами. На сей раз она прошла в только что открытом президентом Сумгайытском олимпийском комплексе. Оценив минувший год удачным для азербайджанского спорта в целом, глава государства остановился также на задачах на 2012 год. В числе первоочередных, конечно, речь идет о завоевании максимального числа лицензий на летние Олимпийские игры в Лондоне. Президент выразил уверенность, что на самой Олимпиаде азербайджанские спортсмены выступят не хуже, чем в борьбе за путевки. "В 2011 году азербайджанские спортсмены выиграли более 700 медалей. Большинство из этих медалей завоеваны в олимпийских видах спорта. Эти успехи позволяют ожидать от наших спортсменов больших достижений в Лондоне. Уверен, что на Олимпийских играх азербайджанские спортсмены с достоинством защитят спортивную честь страны", - сказал президент И.Алиев.
Другая, не менее важная задача, стоящая перед Азербайджаном, - организация в Баку чемпионата мира по женскому футболу среди 17-летних. Президент И.Алиев выразил уверенность в том, что и этот турнир будет организован на высоком уровне.
Таким образом, впереди нас ждет не менее насыщенный на спортивные события год. Остается лишь надеяться, что азербайджанские спортсмены и впредь будут оправдывать связанные с ними надежды и то высокое внимание, которое уделяется государством спорту.