HİP-HOP RİTMİNDƏ ƏBƏDİ MƏHƏBBƏT DASTANI
Azərbaycanın ilk müzikli - "Leyli və Məcnun"un əbədi sevgisindən bəhs edən və hip-hop janrında səhnəyə qoyulan tamaşa dekabrın 17-də Heydər Əliyev Sarayında "Əfsanə geri qayıdır" şüarı altında baş tutdu. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və "İrəli" İctimai Birliyinin birgə layihəsi əsasında dahi Nizami Gəncəvinin 870 illiyinə həsr edilmiş premyera böyük ajiotaja səbəb oldu və anşlaqla qarşılandı. Dahi Nizami Gəncəvinin məşhur "Xəmsə"sinə daxil olan "Leyli və Məcnun" poeması 1188-ci ildə yazılıb. 103 il qabaq isə böyük Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyov tərəfindən Şərqin ilk operası "Leyli və Məcnun" tamaşaya qoyulub.
Bu dəfə isə əbədi sevgi haqqında əfsanə bizim günlərdə dəbdə olan müzikl formatında təqdim edilmişdi. Dərhal qeyd edək ki, tamaşa zalda birmənalı reaksiya doğurmadı. Tamaşaçılar həmişə olduğu kimi, iki düşərgəyə bölünmüşdülər: bir tərəfə təşkilatçıların cəsarətli yeniliyi maraqlı görünürdü, o biri tərəf isə bu cür yeniliklərin əleyhinə idi. Həmin gün yeni müziklə baxmağa gələn tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin, həmçinin, yerli şou-biznes və televiziya təmsilçilərinin də fikri bu cür şaxələnirdi. Dəvət olunanlar arasında ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Mətyu Brayzə də var idi və jurnalistlərin diqqəti ona yönəlmişdi.
"Mən şadam ki, böyük Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun əsəri Amerikanın hip-hop mədəniyyəti ilə birgə təqdim edilir. Mənə çox xoşdur ki, bu layihənin hazırlanmasında mənim doğma şəhərim Çikaqodan gəlmiş tanınmış Amerika xoreoqrafı Çarlz Lourens iştirak edir", - deyə səfir bildirib. M.Brayzənin sözlərinə görə, layihə onun iki sevimli şəhərini - Çikaqo və Bakını mədəniyyət körpüsü ilə birləşdirib.
Müzikldə əsas rolları Natəvan Həbibi (Leyli) və Elşad Xose (Məcnun) oynayıblar. Tamaşada, həmçinin, xalq artisti Alim Qasımov (Məcnunun atası), Elnur Məmmədov (İbn Salam), Azad Şabanov (Zeyd), Oksana Rəsulova (Zeynəb), meyxana ustası Ağamirzə Məmmədov (Leylinin atası) rollarda yer alıblar. "Leyli və Məcnun"un çağdaş versiyasında yeni personajlar - Günəş Adam (Natiq Şirinov), Külək (Ələfsər Rəhimov) və İblis (M.Murad) rolları da peyda olub. Yeri gəlmişkən, sonuncu həm də bu layihənin bəstəkarıdır. Musiqi partiyalarının aranjmanında xalq musiqi alətləri - tar, kamança, ud və balaban istifadə edilib. Ssenari müəllifi və rejissoru İradə Gözəlova olan müziklin xoreoqrafiyasının gerçəkləşdirilməsi üçün Çikaqodan xüsusi olaraq xoreoqraf Çarlz Lourens dəvət edilib. Müziklin qəhrəmanları aydın və uzlaşdırılmış şəkildə rəqs edirdilər. Amma belə görünürdü ki, tamaşada əsl Brodvey cazibəsi və energetikası çatışmırdı. Çarlz Lourensin sözlərinə görə, məşqlər iki aya yaxın davam edib. "Mən sizin aktyorların iş qabiliyyətinə və Azərbaycan toplumunun qonaqpərvərliyinə heyranam", - deyə xoreoqraf bildirib.
Tamaşanın tərtibatı özündə eyni anda həm dəbdəbəni, həm də minimalizmi birləşdirirdi. Quruluşçu rəssam Rəşad Ələkbərov Heydər Əliyev Sarayının səhnəsində çağdaş sevgililər Zeyd və Zeynəbin iki otağını, Leyli və İbn Salamın heyranedici çadırını, Leyli ilə Məcnunun görüşdüyü bağı təsvir edə bilmişdi. Bütün divarboyu yerləşmiş böyük ekran səhnəyə baxımlılıq verirdi - müziklin ölçülü tempi videocərgəni - vəhşi heyvanların oyununu, günəşdən və küləkdən yanmış səhranı, Məcnunun həyatında sonuncu olan Günəş doğuşunu izləməyə imkan yaradırdı. Yeri gəlmişkən, bu sevgi dastanının baş qəhrəmanlarının ataları Alim Qasımov və Ağamirzə Məmmədov öz uşaqlarını böyük ekran vasitəsilə ağıllı olmağa çağırıblar. Yaşlı nəslin virtual çıxışı gur alqışlarla qarşılanıb.
Bütünlükdə tamaşaya gəldikdə isə, gəlin tənqiddən uzaq dayanaq, unutmayaq ki, "Leyli və Məcnun" layihəsi bizim ölkədə müzikl qoyuluşu üzrə ilk təcrübədir. Təkcə elə bunun önəmi böyükdür. Şəksiz ki, tamaşa inkişaf edəcək, peşəkarlar tərəfindən söylənən rəylər nəzərə alınacaq, gələcəkdə pozuntular və yanlışlıqlar az, izləyici heyranlığı isə çox olacaq. Başlıcası odur ki, kollektiv ideya ilə doludur və yaradıcılıq axtarışlarına doğru üz tutub. Axı mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyevin sözlərinə görə, "Leyli və Məcnun" müzikli, ola bilsin ki, ölkə üzrə və ondan kənarlara qastrola da yola düşsün. Bu, böyük məsuliyyətdir...

ВЕЧНАЯ ЛЮБОВЬ В РИТМЕ ХИП-ХОПА
Первый в нашей стране мюзикл - история о вечной любви Лейли и Меджнуна, рассказанная в ритме хип-хопа, -  состоялся 17 декабря во Дворце им. Гейдара Алиева под девизом "Легенда возвращается". Премьера, посвященная 870-летию великого Низами Гянджеви, вызвав немалый ажиотаж, собрала аншлаг. Поэма "Лейли и Меджнун" из знаменитой "Пятерицы" великого Низами Гянджеви была написана в 1188 году. А 103 года назад другим великим азербайджанским композитором Узеиром Гаджибековым была поставлена первая опера на Востоке "Лейли и Меджнун".
На этот раз легенда о вечной любви была представлена в формате модного в наше время мюзикла. Сразу оговоримся, что представление вызвало неоднозначную реакцию в зале. Зрители, впрочем, как и всегда, разделились на два лагеря: те, кому понравилась смелая задумка организаторов, и те, кто был против такого рода новшеств. Такой же разброс мнений был и среди пришедших в этот день посмотреть новый мюзикл известных деятелей культуры и искусства, а также звезд отечественного шоу-бизнеса и телевидения. Среди приглашенных был и посол США в Азербайджане Мэтью Брайза, к которому было приковано внимание журналистов. "Я рад, что произведение великого азербайджанского композитора Узеира Гаджибекова представлено вместе с американской хип-хоп-культурой. Мне очень приятно, что участие в подготовке к этому проекту принял известный американский хореограф Чарльз Лоуренс из моего родного города Чикаго", - отметил посол. По словам М.Брайзы, Чикаго и Баку - два его любимых города, которых проект соединил культурным мостом.
Главные роли в мюзикле исполнили Натаван Хабиби (Лейли) и Эльшад Хосе (Меджнун). В  спектакле сыграли и народный артист Алим Гасымов (отец Меджнуна), Эльнур Мамедов (Ибн Салам), Азад Шабанов (Зейд), Оксана Расулова (Зейнаб), мастер мейханы Агамирза Мамедов (отец Лейли). В современной версии "Лейли и Меджнун" появились и новые персонажи - Человек-Солнце (Натиг Ширинов), Ветер (Алефсар Рагимов) и Дьявол (M.Мурад). Последний, к слову, и композитор этого музыкального проекта. В аранжировке музыкальных партий были использованы народные инструменты - тар, кяманча, уд, балабан. Специально для осуществления хореографии мюзикла (автор сценария и режиссер Ирада Гёзалова) из Чикаго был приглашен хореограф Чарльз Лоуренс. Танцевали главные герои мюзикла четко и слаженно. Только, похоже, не хватало настоящей бродвейской зрелищности и энергетики. По словам Чарльза Лоуренса, репетиции шли почти два месяца. "Я поражен работоспособностью ваших актеров и гостеприимству азербайджанской публики", - отметил хореограф.
Оформление спектакля сочетает в себе одновременно помпезность и минимализм. Художник-постановщик Рашад Алекперов сумел разместить на подмостках Дворца              им. Гейдара Алиева две комнаты современных влюбленных Зейда и Зейнаб, величественный шатер Лейли и Ибн Салама, и сад, в котором встречались Лейли и Меджнун. Огромный экран во всю стену добавил зрелищности - размеренный темп мюзикла дал возможность следить за видеорядом: игры диких зверей, обожженная солнцем и ветром пустыня, последний в жизни Меджнуна восход. Кстати, "отцы" главных героев любовной истории Алим Гасымов и Агамирза Мамедов взывали к благоразумию своих детей тоже через огромный экран. Виртуальное выступление старшего поколения было встречено бурными аплодисментами.
Что же касается оценки постановки в целом, то воздержимся от критики, памятуя о том, что  проект "Лейли и Меджнун" - первый опыт постановки мюзикла в нашей стране. И уже одно это важно. Безусловно, спектакль будет развиваться, будут учтены замечания, высказанные профессионалами, помарок и недочетов станет меньше, а зрительского восторга - больше. Главное, что коллектив полон идей и нацелен на творческие поиски. Ведь, по словам замминистра культуры и туризма Адалята Велиева, мюзикл "Лейли и Меджнун", возможно, отправится на гастроли по стране и далеко за ее пределы. А это огромная ответственность…