ƏSAS HƏDƏF "AVRO-2016" OLMALIDIR
Futbol üzrə Avropa Çempionatının seçmə mərhələsi başa çatandan sonra, hamını maraqlandıran baş məşqçi Berti Foqtsun taleyi idi. Nəhayət, AFFA İcraiyyə Komitəsinin iclası baş tutdu və icrakomun yeddi üzvünün hamısı alman məşqçinin millidə işini davam etdirməsinə səs verdi. İclasın yekununda Berti Foqtsla yeni - ikiillik müqavilə imzalandı. İndi artıq Foqtsun yığmada işini təhlil etmək mənasızdır. Amma alman məşqçinin yığmada işlədiyi dövrdəki lehinə və əleyhinə olan faktları yada salmaqla, növbəti 2 ilin planlarını da cızmaq olar.
Berti Foqts niyə qalmalı idi?
Azərbaycan yığmasının başında alman məşqçinin dayanması futbolumuz üçün yaxşı reklam imkanıdır. Hamı razılaşmalıdır ki, Foqts dünya çapında tanınmış mütəxəssisdir. Ən azı, onu qeyd etmək lazımdır ki, Foqtsun rəhbərliyi altında Almaniya yığması Avropa çempionu olub. Yəni Foqts məşhur futbolçu olmaqla yanaşı, nəticə verən məşqçidir. Bundan əlavə, hər seçmə mərhələnin oyunlarından öncə, oyunların təqvimi razılaşdırılarkən, Foqtsun bir mütəxəssis kimi rəyi nəzərə alınır. Bu isə milliyə qrup oyunlarında müəyyən üstünlük verir.
Berti Foqts 4 ilə yaxındır Azərbaycan millisini çalışdırır. Bu, yerli futbolu və futbolçuları tanımağa yetərincə böyük vaxtdır. Artıq uyğunlaşma vaxtını arxada qoyan alman hər bir futbolçunun bacarığını öyrənə bilib. O, hətta milliyə namizədlərin də müsbət və mənfi tərəflərini artıq özü üçün aşkarlayıb. Bu isə yığmanın məşqçisi üçün mühüm cəhətdir. Aşağı yaş qruplarından dəvət olunan yeni futbolçuları öyrənmək də Foqts üçün problem olmamalıdır. Çünki aşağı yaş qrupları ilə işləyən həmyerlisi Bernard Lippert onun sistemiylə çalışır.
Foqtsun qalmasını məqsədəuyğun edən əsas şərt isə hazırkı yığma üzvlərinin onun işindən razı olmasıdır. Növbəti seçmə mərhələdə yığmanın əsasını indiki oyunçuların təşkil edəjəyini nəzərə alsaq, bu da müsbət haldır. Millinin futbolçuları hər açıqlamalarında Foqtsun öz postunda qalmasını və onun rəhbərliyi altında işləmək istədiklərini deyirlər. Bu isə yığmanın bir komanda kimi formalaşmasını, daxili ab-havanın yüksək olduğunu göstərir. Deməli, artıq uyğunlaşmaya da vaxt itirilməyəjək. Son seçmə mərhələdə qazanılan 7 xal da baş məşqçinin qalmasını şərtləndirən səbəblərdən biridir. Ona qədər heç bir məşqçi Azərbaycan millisində bu qədər xal toplamayıb.
Foqtsun şikayət etməyə haqqı yoxdur
Müstəqillik dönəmindən yığmada çalışan məşqçilər arasında ən yaxşı şərait Foqts üçün yaradılıb. Təsəvvür edin, 2011-ci ildə yığma üzvləri 87 gün onun rəhbərliyi altında məşq ediblər. Foqtsun dönəmində qazanılan 7 xal tarixi nəticə kimi qeyd olunsa da, qeyd etmək lazımdır ki, Şahin Diniyevin vaxtında qrupdakı rəqib Ermənistan olmasaydı, milli 8 xal da toplaya bilərdi. Həmin vaxt UEFA iki ölkə arasında yaşanan siyasi münaqişəni nəzərə alaraq, oyunları təxirə saldı. Ermənistanın əvəzinə onun reytinq xalına uyğun rəqib olsaydı, millimiz, ən azı, evdə qələbə qazana bilərdi. Bu, Foqtsun hazırkı yığma üzvlərinin potensialından tam faydalana bilməməsindən xəbər verir.
Foqtsdan nəyi tələb etmək lazımdır
Növbəti iki ildə Azərbaycan millisini çalışdıracaq alman məşqçinin səmərəli işləməsi üçün onun qarşısında konkret tələblər qoyulmalıdır ki, onlar da bir sıra amillərlə şərtlənir.
Birincisi, alman məşqçi yığmada işlədiyi vaxtda milliləşdirilmiş legioner əvəzinə, yerli oyunçu kəşf etmədi. Bunun da səbəbi onun premyer-liqa oyunlarını müntəzəm izləməməsidir. Nəticədə, ehtiyatda oturan futbolçu milliyə dəvət alır, 90 dəqiqə meydanda can qoyan oyunçular isə yığmaya çağırılmırlar. Əsas tələb isə alman mütəxəssisin ölkəmizdə mümkün qədər çox vaxt keçirməsi ilə bağlıdır. Foqts yalnız oyunlar ərəfəsində Bakıya gəlir. İndi çempionat oyunlarını izləmək lazımdır. Belədə o, hansı futbolçunun milliyə lazım olub-olmadığını özü görə bilər.
İkincisi, Berti Foqts işlədiyi dövrdə klub məşqçiləri ilə dil tapa bilmədi. Gah Foqts onların "bostanı"na daş atdı, gah da məşqçilər alman mütəxəssisi tənqid atəşinə tutdular. Halbuki, millinin baş məşqçisi klublarda işləyən həmkarları ilə dil tapmağa məcburdur. Bəzən yığma üzvlərini klubun oyunundan bir həftə əvvəl millidə toplantıya çağıran Foqts, klubları da başa düşməlidir. Belə hallardan ən çox "Qarabağ" əziyyət çəkir, çünki ağdamlılar milliyə 8, bəzən də 9 futbolçu verir. Belə olan halda, klub nə normal məşq keçir, nə də oyuna hazırlaşa bilir.
Üçüncüsü, yeni mövsümdə yığmadan daha çox xal toplamaq tələb olunmalıdır. Yığma baxımlı futbolla yanaşı, sabit oyun nümayiş etdirməlidir. Komanda bir qələbə qazanandan sonra, oyun nizamını itirməməlidir. Hər bir görüşdə əzmkar və döyüşkən komanda görməliyik.
Dördüncüsü, yığmada gəncləşdirmə siyasəti davam etdirməlidir. Əgər biz 2016-cı ildə keçiriləcək qitə birinciliyinə yollanmaq istəyiriksə, deməli, millinin qapılarını yeni oyunçuların üzünə açmalıyıq. İndi millinin əsas üzvünə çevrilən Rəşad Sadıqov, Rail Məlikov və ya Mahir Şükürovun həmin vaxt komandamıza kömək edə biləcəyi sual altındadır. Ona görə güjlü, rəqabətədavamlı ehtiyat oyunçularımız olmalıdır.
Və nəhayət, Berti Foqtsun qarşısına konkret hədəf qoyulmalıdır. Məlumdur ki, növbəti seçmə mərhələdə yığma, ən yaxşı halda, qrupda 3 və 4-cü yerlər uğrunda yarışa bilər. Hətta bunun özü də real görünmür. Amma 2016-cı ildə keçiriləcək Avropa çempionatında 24 komandanın iştirak edəcəyini unutmaq olmaz. Həmin mövsüm də bir sıra yığmalar qitə birinciliyinin final mərhələsinə vəsiqə ala biləcək. Arzumuz, millimizi final mərhələsində görməkdir. Foqtsun rəhbərliyi altında oynayan gənclər həmin vaxt artıq sözlərini deməlidirlər. AFFA alman məşqçidən Azərbaycan millisini "Avro-2016"ya aparmağı tələb etməlidir. Sözsüz ki, əgər 2012-2013 mövsümü uğurlu alınarsa.
Sentyabrda başlayacaq Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində millimizi Portuqaliya, Rusiya, İsrail, Şimali İrlandiya və Lüksemburqla maraqlı və eyni zamanda, çətin görüşlər gözləyir. İstənilən halda, baş məşqçi komandaya qarşı tələbkarlığı artırmaqla yanaşmalıdır, amma azarkeşlər də daim Azərbaycan millisinin yanında olmalıdır.

ОСНОВНОЙ ЦЕЛЬЮ ДОЛЖНО СТАТЬ ЕВРО-2016
Какая работа предстоит Берти Фогтсу, который еще два года будет наставником сборной Азербайджана по футболу?
После завершения отборочного этапа чемпионата Европы по футболу всех интересовал вопрос о дальнейшей судьбе главного тренера сборной Азербайджана Берти Фогтса. Наконец состоялось заседание исполкома АФФА, на котором единогласно было решено оставить немецкого специалиста на своем посту. С Фогтсом было подписано новое соглашение на два года. Сразу после этого многие обозреватели принялись вспоминать плюсы и минусы его предыдущей работы в сборной. Но, думается, теперь это уже бессмысленно, лучше проанализировать все "за" и "против" дальнейшей деятельности немецкого специалиста, позволяющие сделать определенные прогнозы.
Почему Берти Фогтс должен был остаться?
То, что во главе азербайджанской сборной стоит Фогтс, является неплохой рекламой для отечественного футбола. Не секрет, что он является специалистом мирового масштаба. Именно под его руководством сборная Германии завоевала титул чемпиона Европы. Другими словами, Фогтс не только знаменитый футболист, но и тренер с хорошими результатами.
Кроме того, при согласовании календаря предшествующих отборочным матчам встреч учитывается его мнение как специалиста. А это дает сборной определенные преимущества в играх группового турнира.
Фогтс работает со сборной Азербайджана почти четыре года. Это достаточно большой срок для ознакомления с местным футболом и футболистами. Уже достаточно адаптировавшийся немецкий специалист успел изучить возможности каждого футболиста, выявил положительные качества и недостатки кандидатов в сборную, что является существенным для тренера сборной.
Не должно быть проблемой для Фогтса и изучение футболистов, приглашенных из младшей возрастной группы, т.к. с ними по его системе работает земляк старшего тренера Бернард Липперт.
Главным же фактором, говорящим в пользу Фогтса, является то, что его работой довольна команда. Это важное обстоятельство, если учесть, что на следующем отборочном этапе костяк сборной составят нынешние игроки. В каждом своем интервью футболисты заявляют о желании видеть Фогтса во главе команды и работать под его руководством. Следовательно, сборная уже сформировалась как единая команда и в ней царит хорошая атмосфера. Таким образом, Фогтс снова во главе национальной команды и, значит, не надо будет тратить время на адаптацию нового тренера. К тому же еще одним плюсом в пользу немца являются 7 очков, набранных на нынешнем отборочном этапе. Ни один тренер до Фогтса не набирал со сборной Азербайджана столько очков.
Фогтс не может жаловаться
Среди всех тренеров, работавших с национальной сборной в период независимости, наилучшие условия были созданы для Фогтса. Представьте, в 2011 году игроки сборной тренировались под его руководством целых 87 (!) дней. Хотя набранные в период руководства Фогтсом 7 очков и принято считать историческим результатом, надо отметить, что не стань команда Армении нашим соперником по группе в период, когда наставником был Шахин Диниев, национальная сборная могла бы уже тогда набрать 8 очков. Принимая во внимание конфликт между двумя странами, УЕФА отменила встречи. А попадись нам тогда соперник, соответствующий по рейтингу сборной Армении, наши футболисты могли бы добиться победы в домашней встрече. Это говорит о том, что Фогтс еще не до конца мобилизовал потенциал нынешних членов сборной.
Какие требования необходимо поставить перед Фогтсом?
Для большей эффективности работы немецкого тренера со сборной Азербайджана перед ним стоит поставить определенные задачи, исходящие из целого ряда обстоятельств.
Во-первых, за время своей деятельности немецкий специалист не выявил и не привлек ни одного местного игрока, отдавая предпочтение "национализации" легионеров. Причиной тому - нерегулярное посещение им игр премьер-лиги. В результате в сборную приглашаются игроки из дубля, а не те, кто выкладывается на поле все 90 минут. Посему было бы желательным, чтобы Фогтс проводил в Азербайджане как можно больше времени, а не появлялся в Баку только перед матчами. Отныне он должен следить за играми местного чемпионата и лично убеждаться в необходимости, приглашать или нет того или иного игрока в сборную.
Во-вторых, за весь предыдущий период Фогтс так и не смог найти общий язык с тренерами клубов. То и дело он сетовал на них, да и те не оставались в долгу, периодически подвергая немецкого специалиста критике. Хотя главный тренер национальной сборной обязан наладить контакты с тренерами местных клубов. Приглашая иногда игроков главной команды на сборы за неделю до клубной игры, Фогтс должен был входить в положение и их тренеров. Больше всех в этом плане страдал "Карабах" - преждевременное начало тренировочных сборов нарушало все планы агдамцев, делегировавших 8, а иногда даже 9 футболистов. В таких случаях клуб лишался возможности нормально тренироваться и готовиться к матчам. Поэтому Фогтсу и тренерам клубов необходимо выработать взаимоприемлемый выход из ситуации.
В-третьих, в предстоящем сезоне перед сборной необходимо поставить задачу увеличить количество набранных очков. Команда должна продемонстрировать не только зрелищную, но и стабильную игру. Игроки не должны расслабляться, терять игровую дисциплину после очередной удачи. Мы должны видеть на поле волевую команду с боевым настроем, нацеленную на победу в каждой встрече.
В-четвертых, необходимо продолжить политику на омоложение сборной. Если мы хотим отправиться на Евро-2016, то обязаны держать двери сборной открытыми для новых игроков. Останутся ли в команде составляющие ныне основной костяк сборной Рашад Садыгов, Раиль Меликов и Махир Шукюров - неизвестно. Поэтому в запасе должны быть игроки, способные выдержать сильную конкуренцию.
И, наконец, перед Берти Фогтсом необходимо поставить конкретную цель. Как известно, в предстоящем отборочном цикле сборная Азербайджана может побороться, в лучшем случае, за 3-е или 4-е место в группе. Однако даже это выглядит нереально. Нельзя забывать, что в финальной части чемпионата Европы 2016 года будут участвовать 24 команды. В этот сезон некоторые сборные тоже смогут получить путевку в финал чемпионата. Мы надеемся увидеть среди них и нашу сборную. Свое слово к этому времени должны сказать также молодые игроки, выступающие под руководством Фогтса. АФФА должна потребовать от немецкого тренера вывода сборной Азербайджана в финал Евро-2016. Безусловно, при условии удачного выступления в сезоне 2012-2013 года.
В играх отборочного этапа чемпионата мира сборную Азербайджана ждут интересные и вместе с тем трудные встречи со сборными России, Португалии, Израиля, Северной Ирландии и Люксембурга. Поэтому вместе с повышением требовательности к сборной и главному тренеру болельщикам также следует оказать еще большую поддержку национальной команде.